Radio Białystok | Gość | Tadeusz Chwiedź [wideo] - prezes białostockiego oddziału Związku Sybiraków

Tadeusz Chwiedź [wideo]

prezes białostockiego oddziału Związku Sybiraków

15.11.2018, 08:44, akt. 10:24

"Sybiracy czują się upokorzeni, czują się pokrzywdzeni, że wszyscy inni dostali odszkodowanie, a oni nie mogą otrzymać" - mówi Tadeusz Chwiedź.

Tadeusz Chwiedź, fot. Monika Kalicka
Tadeusz Chwiedź, fot. Monika Kalicka

Z Tadeuszem Chwiedziem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Do Sejmu wpłynął prezydencki projekt ustawy zakładającej wypłatę jednorazowego świadczenia dla Sybiraków. Dotyczy to osób, które trafiły na "nieludzką ziemię" w latach 1939 - 1956. O tym z prezesem białostockiego oddziału Związku Sybiraków Tadeuszem Chwiedziem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Ile lat staraliście się o tego rodzaju ustawę, o tego rodzaju pieniądze?


Tadeusz Chwiedź: Aż wstyd powiedzieć, że przez prawie 30 lat, to znaczy od chwili reaktywowania Związku, non stop uważaliśmy - to znaczy władze krajowe Związku Sybiraków uważały, tak jak cała społeczność sybiracka, że to nam się po prostu należy. 

I, co ciekawsze, wszystkie kolejne rządy, wszyscy ministrowie, z którymi rozmawialiśmy, z premierami, z którymi rozmawialiśmy, nawet z prezydentem - potwierdzali - tak wam się należy, Sybiracy są bohaterami, cierpieli za ojczyznę, wierni byli i tak dalej. I wszyscy obiecywali i jakoś nigdy do finału dość nie mogło.


Teraz mamy nadzieję, że dojdzie. Projekt wpłynął. W tych rozmowach - o jakich pieniądzach rozmawiano? Bo teraz proponuje się 200 zł za miesiąc tego zesłania, tak by można to w skrócie powiedzieć, nie mniej niż 2400 zł - tak jest zapisane w projekcie.


Propozycja wielkości świadczenia wyszła z kancelarii prezydenta Kaczyńskiego. Prezydent Kaczyński oprócz bardzo popierającego, politycznego, wzniosłego pisma podpisanego przez - co ciekawe - pana Andrzeja Dudę, obecnego prezydenta - wysłał projekt ustawy do sejmu. Przewidywał on 400 zł miesięcznie za każdy pobyt na zesłaniu i w zasadzie to tego już tak się przyzwyczailiśmy, tak jakbyśmy mieli w kieszeni te 400 zł, bo nikt inny nigdy nie kwestionował tej kwoty, wszyscy popierali, wszyscy byli zgodni, że nam to się należy. 

Na posiedzeniu z panią premier poprzedniej kadencji, usłyszeliśmy słowa przy referowaniu, w obecności wiceprezesa ZUS-u, wiceministra finansów i specjalisty z BAS-u, z Biura Analiz Sejmowych, że tą sprawę trzeba załatwić na zasadzie priorytetu i poza kolejnością. No czyż można lepsze obietnice uzyskać od premiera? Wyszliśmy pełni satysfakcji i radości.


No, ale trzeba było poczekać. Teraz jest ten projekt, teraz jest ta propozycja. Czy ona satysfakcjonuje, czy będziecie rozmawiali, próbowali coś zmieniać?


Społeczność sybiracka cała od początku takiego odwlekania, takiego obiecywania: mowa, mowa, mowa... czują się upokorzeni, czują się pokrzywdzeni. 

Bo przecież wszystkie inne organizacje, na przykład Poszkodowani przez Trzecią Rzeszę i ci inni, którzy nie lata, tylko miesiące byli represjonowani, nawet nie represjonowani, tylko przetrzymywani, wszyscy otrzymać odszkodowanie. 

Sybiracy cierpieli najwięcej, najdłużej, w najgorszych, w najcięższych, tragicznych warunkach i tego nie mogli otrzymać. 

My wczoraj dowiedzieliśmy się i to taka wiadomość od razu poszła na cały kraj, natychmiast wszystkie oddziały już wiedziały, ja po rozmowie z panem redaktorem zadzwoniłem do prezesa zarządu głównego, on mówi - "już mnie głowa boli, wszyscy dzwonią, już umówiłem się z ministrem, z szefem Urzędu do Spraw Kombatantów, żeby tę sprawę wyprostować, to jakieś nieporozumienie". 

Sybiracy czują się wręcz pokrzywdzeni, wręcz zlekceważeni, bo przez 30 prawie lat obiecywano właśnie te kwoty i teraz raptem już jeśli ma być sfinalizowana sprawa, to o 50%, równo o 50% zmniejszona. 


Czujecie pewien niedosyt?


Nie tylko niedosyt, ale ogromną krzywdę, bo przez tyle lat wszyscy, wszyscy obiecywali. Ja już doprowadziłem, w poprzedniej kadencji, do tego, że wtedy kiedy PiS był w opozycji, przy pomocy ministra Jurgiela, który bardzo, bardzo intensywnie tym się zajął, serdecznie i załatwiliśmy sprawę, już projekt został przesłany na komisję i proszę sobie wyobrazić, że 14 głosów przeciw, 12 głosów za i dwoma głosami taka poważna sprawa, taka poważna ustawa dwoma głosami.


Teraz już mamy przeszłość za sobą, projekt wpłynął do sejmu, mamy nadzieję, że zostanie przyjęty w jak najszybszym czasie, bo czas jest tutaj rzeczą najbardziej istotną, bo coraz mniej będzie adresatów tego rodzaju pomocy.


Panie redaktorze, wtedy kiedy zaczynaliśmy interwencje i starania... może interwencje to brzydko. My zawsze mówimy, zresztą to stwierdzali i członkowie rządu, że z Sybirakami można rozmawiać, bo logicznie, spokojnie, po ludzku udowadniają swojej racje. 

My przez tyle lat uzasadnialiśmy, staliśmy na stanowisku absolutnie, tak zresztą jak przedstawiciele władzy, że to nam się należy. I teraz nam podano do wiadomości, właściwie nam jeszcze nie podano, my nieoficjalnie o tym wiemy, że zmniejszono o 50%. 


Ale to będzie jeszcze na etapie prac sejmowych, można to zmienić. 


Prezes w trybie pilnym umówił się z szefem Urzędu Kombatantów i ma w najbliższych dniach, w najbliższych godzinach rozmawiać. Bo to co było dotychczas, to traktujemy jako, poza naszymi bardzo starannymi, bardzo takimi powiedziałbym racjonalnymi przesłankami, którymi posługiwaliśmy się - nic innego nie otrzymaliśmy, oprócz dobrych słów i tak dalej. 

No, ktoś mógłby powiedzieć, że Sybiracy powinni byli być usatysfakcjonowani, że bohaterowie, że cierpieli za ojczyznę i tak dalej, ale te cierpienia do innych mają się tak, że tamci mniej cierpieli, krócej cierpieli - dostali, a Sybiracy nie.


To do ilu Sybiraków taka pomoc dotrze?


Na początku naszych starań, to znaczy na początku reaktywowania Związku Sybiraków było nas prawie 50 tysięcy. Wtedy, kiedy zaczęliśmy już rozpatrywać w kategoriach prawie roboczych, wtedy co mówiłem, że poszła na komisję i tak dalej, było nas 37 tysięcy Sybiraków, teraz jest niestety tylko 24. 

I codziennie otrzymuje plik kart do zwrotu, bo odeszli na wieczną wartę. 

Trzeba pamiętać, że Sybiracy weszli w okres tych lat, które niestety niczego dobrego już spodziewać się nie można, tylko ostatniej drogi i w tej chwili jest oczekujących około 24 tysięcy. Mówię około, bo i wczoraj i przedwczoraj na pewno zgony były i czujemy się tacy niedocenieni, tacy troszkę może nawet powiedziałbym brzydko zlekceważeni, bo z jednej strony podnosi się nas do rangi bohaterów, cierpiętników za ojczyznę, a z drugiej strony obiecuje się bez pokrycia tych słów, nawet z ust osób - pani premier, ministrów i tak dalej.


Mamy nadzieję, że po raz ostatni to sprawa trafiła do sejmu w postaci propozycji owych jednorazowych zapomóg, że te pieniądze do Sybiraków trafią, jako że - jak słyszeliśmy przed chwilą - trwa prawdziwy wyścig z czasem.


| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Grzegorz Ginszt, Aleksandra Drężek, Gabriela Grusza i Elżbieta Lichanów, fot. Joanna Szubzda

Aleksandra Drężek, Grzegorz Ginszt, Gabriela Grusza i Elżbieta Lichanów

24.05.2019

- Konkurs Miss i Mister Podlasia to już nie tylko docenienie czyjejś urody, ale jest to naprawdę okno na świat - mówi organizatorka Elżbieta Lichanów.

prof. Tomasz Dubowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
24.05.2019

Unia Europejska głosuje. W piątek (24.05) europosłów wybierają Czesi i Irlandczycy. My - w niedzielę. Jakie znaczenie mają eurowybory?

Szczepan Barszczewski, fot. Joanna Szubzda

Szczepan Barszczewski [wideo]

dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku
23.05.2019

- Chodzi m.in. o to, żebyśmy jako pracownicy biura rzecznika wyłapywali te przypadki, w których wyraźnie interes przedsiębiorcy jest naruszany.


Michał Rajewski, fot. Monika Kalicka

Michał Rajewski

Dyrygent
22.05.2019

Wiele nagród na jego koncie sprawia, że warto zapamiętać to nazwisko.

dr Paweł Fotowicz, fot. Joanna Szubzda

dr Paweł Fotowicz

z Głównego Urzędu Miar
22.05.2019

Redefinicja układu SI jest olbrzymim krokiem naprzód w historii nauki i techniki, jednak nie zmienia niczego w życiu codziennym.

Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży Mariusz Obrycki, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Obrycki

dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży
21.05.2019

- Konkretne ustalenia jeszcze nie padły, ale widzę, że te związki, z którymi rozmawiam, są to partnerzy do rozmowy i uda nam się wypracować wspólne stanowisko. Myślę, że pracownicy będą zadowoleni.


Aneta Petelska i Wojciech Siwak, fot. Monika Kalicka

dr hab. Aneta Petelska i dr Wojciech Siwak

z Uniwersytetu w Białymstoku
20.05.2019

Imprezy Festiwalu Nauki i Sztuki są kierowane do różnych grup - są zarówno kilkuosobowe, niszowe warsztaty, ale i wielkie plenerowe wydarzenia.

Joanna Rzepniewska, Angelika Rogoza i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

20.05.2019

Przed nami Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, według policyjnych statystyk każdego roku ginie ok. 7-8 tys. osób małoletnich.

Ireneusz Mamrot, Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok, 19.05.2018 fot. Joanna Szubzda

Ireneusz Mamrot [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
20.05.2019

"Mogę powiedzieć, że zrobiłem co mogłem i pracowałem bardzo ciężko, współpraca przez te dwa lata układała się naprawdę na dobrym poziomie i z tej współpracy byłem zadowolony" - mówi Ireneusz Mamrot.


Magdalena Grassmann, fot. Monika Kalicka

dr Magdalena Grassmann [wideo]

kierownik Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
17.05.2019

W dawnych aptekach było czuć zapach składników, z których powstawały leki, bo aptekarze robili je ręcznie na miejscu. Każda fiolka z lekarstwem była ręcznie opisana - mówi dr Magdalena Grassmann.

Zbigniew Lesień, fot. Sylwia Krassowska

Zbigniew Lesień

reżyser
16.05.2019

To znakomita propozycja zarówno dla młodych, jak i dla starszych widzów. W najbliższy piątek (17 maja) w białostockim Teatrze Dramatycznym premiera spektaklu "Motyle są wolne".

Andrzej Grygoruk, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Grygoruk [wideo]

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
16.05.2019

24 maja obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych. Data nie jest przypadkowa – właśnie tego dnia w 1909 r utworzono w Szwecji pierwszy europejski park narodowy – Sarek.


Cezary Krukowski, Marcin Rogalski i Wojciech Blaszko, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Krukowski, Marcin Rogalski i Wojciech Blaszko

z Fair Play Crew
16.05.2019

"Kiedyś to było" – to nowy spektakl komediowy formacji tanecznej Fair Play Crew.

Zdzisław Kunicki, fot. Monika Kalicka

Zdzisław Kunicki [wideo]

prezes Zakładów Mięsnych Białystok
15.05.2019

"Obecną podwyżkę cen mięsa spowodowały problemy z pogłowiem w Chinach. Z tego co mówi się na rynku - w Chinach mają ogromny problem z ASF, prawdopodobnie musieli wybić pogłowie wielkości hodowli europejskiej".

Marcin Joka, fot. Katarzyna Cichoń

Marcin Joka

prezes Photon Entertaintment
14.05.2019

Prezydent RP powołał go do Rady ds. Przedsiębiorczości. - Odbieram to jako jeden z największych zaszczytów w mojej dotychczasowej karierze zawodowej. Tym bardziej będę starał się jak najwięcej wnieść, a nie być biernym uczestnikiem posiedzeń.


Teresa Radziewicz i Bożena Bednarek, fot. Joanna Szubzda

Teresa Radziewicz i Bożena Bednarek

14.05.2019

- To nie są literackie spotkania akademickie, ale bezpośrednie, na jednym poziomie. Czasami rozmowa z poetą zbacza w różnych niespodziewanych kierunkach.

Teresa Czerwińska, źródło: MF

Teresa Czerwińska

minister finansów
13.05.2019

Minister finansów z wizytą w województwie podlaskim.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
13.05.2019

"Stawiamy na branżę IT, ta branża jest mało inwazyjna, jeśli chodzi o środowisko i bardzo prężnie i szybko rozwija się u nas w województwie" - mówi marszałek województwa.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok