Radio Białystok | Gość | Dorota Sawicka i Magdalena Kurnicka [wideo] - rzeczniczka Politechniki Białostockiej i absolwentka

Dorota Sawicka i Magdalena Kurnicka [wideo]

rzeczniczka Politechniki Białostockiej i absolwentka

7.12.2018, 08:30, akt. 09:31

Dorota Sawicka i Magdalena Kurnicka, fot. Monika Kalicka
Dorota Sawicka i Magdalena Kurnicka, fot. Monika Kalicka

Z Magdaleną Kurnicką i Dorotą Sawicką rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ciekawe spotkanie odbędzie się niedaleko Radia Białystok na Politechnice Białostockiej. Jest adresowane do ciekawej świata, ale i ambitnej młodzieży. To spotkanie pod hasłem Inspiracje na Politechnice. O szczegółach przedsięwzięcia z projektantką mody, absolwentką PB Magdaleną Kurnicką i rzeczniczką uczelni Dorotą Sawicką rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Kwestia wyboru zawodu, kwestia wyboru studiów to sprawa zasadnicza. Co zrobić, żeby pozostać w Białymstoku? Co powinno się zmienić na uczelni, pani Magdo?


Magdalena Kurnicka: Jak dla mnie uczelnia sprawdziła się w stu procentach i nie wiem - może dodałabym kilka przedmiotów związanych z modą, bo mnie to głównie interesowało. Ale uważam, że kierunek architektury jest mega rozwojowy i naprawdę jest płaszczyzną do wszechstronnego projektowania, zarówno mody, samochodów, ogrodów, architektury wnętrz, wzornictwa...


Wszystkiego jednym słowem?


Dokładnie tak.


Dorota Sawicka: Projektowania swojego życia, no bo chciałam zwrócić uwagę, że Magda jest studentką architektury, a tak naprawdę projektuje w tej chwili ubrania i dodatki. I to projektuje takie rzeczy, które można oglądać na wybiegach w Mediolanie na przykład.


Dojdziemy do tego za chwilę pytając o to, co będzie modne w tym roku na sylwestra. Ale uczelnie białostockie muszą coś zrobić ze względu na to, że ponad 80% maturzystów białostockich wyjeżdża poza nasze miasto, przede wszystkim rodzice się niepokoją, bo pewnie studenci są zadowoleni. To co zrobić w pani opinii, żeby zostać, bo pani jest znakomitym przykładem, że chyba nigdy nie myślała o tym, żeby wyjechać na studia poza miasto.


Magdalena Kurnicka: Dokładnie tak. Ja nie rozpatrywałam takiej opcji, że będę studiowała w innym mieście. To samo tyczy się mojego brata, który również jest architektem, wygrał olimpiadę miał indeks, mógł wybrać każdy uczelnię w Polsce.


Wybraliście wygodę, przy rodzicach, obiad?


Poniekąd też - samochód, szybszy dojazd na uczelnię, znajomość wszystkich sklepów, gdzie możemy kupić tańsze materiały, bo architektura jest mega kosztownym kierunkiem.


No i koledzy i znajomi, całe środowisko. To jest ten plus? Co jeszcze jest plusem jeśli chodzi o studiowanie w Białymstoku?


Jest mega świetna kadra, naprawdę. Bardzo duży jest nacisk kładziony na promocję, czego nie doświadczyłam w innych miastach, rozmawiając z innymi studentami, u nas naprawdę jest to rozwinięte na bardzo wysokim poziomie. 

Niedawno powstał też budynek CNK, gdzie można świetnie uczyć się, można sobie zarezerwować pokój do nauki, jest dostęp naprawdę nowoczesny do wszystkich zarówno artykułów naukowych, książek, więc budynek jest zarówno architektonicznie, jak i funkcjonalnie jest genialny.


Czyli uczelnia musi starać się o studentów, będziecie się na tyle zmieniać, żeby na przykład niedługo obiegła świat informacja, że 80% białostockich maturzystów studiuje w Białymstoku?


Dorota Sawicka: Ja nie wiem skąd są te statystyki, bo nasze statystyki mówią, że nasi studenci są głównie z Białegostoku, województwa podlaskiego, Warmii i Mazur  - tego obwarzanka wokół województwa podlaskiego, częściowo także z północnej części Mazowsza czy też Lubelszczyzny. 

Stąd przyjeżdżają głównie studenci, aczkolwiek coraz częściej jest tak, że na tyle głośno jest o Politechnice Białostockiej, że studenci świadomie wybierają tę uczelnię, bo mają też taką wiedzę, że tutaj mogą robić trochę więcej niż na przykład na AGH czy też w Gdańsku, czy też w Warszawie. 

Po pierwsze jest mniejsza uczelnia, a więc jest ten kontakt z mistrzem, z naukowcem trochę inny, ale też są bardzo dobrze funkcjonujące koła naukowe i też zdobywamy pieniądze po to, by ci studenci mogli wyjeżdżać. 

Magda jest tego przykładem, Magda była w Japonii dzięki wsparciu chociażby uczelni i miasta, bo miasto także nas wspiera w takich działaniach, żeby nasi studenci wyjeżdżali na międzynarodowe targi wynalazczości na przykład, na międzynarodowe konkursy. 

Już się szykują na przykład z robotami sumo - wyjeżdżają do Japonii. Przed chwilą wrócili z Estonii. Tak naprawdę świat przed nimi stoi otworem, oni mogą zobaczyć ten świat z perspektywy tej uczelni i dzięki tej uczelni.


I stąd to dzisiejsze spotkanie z ludźmi, którzy są troszeczkę powyżej przeciętnej, bo taką poprzeczkę też sobie postawiliście jako uczelnia - nie bierzecie, że tak powiem, wszystkiego z rynku tylko rodzynki chcecie wybrać.


Chcielibyśmy tych najlepszych zachęcić, by przyszli na Politechnikę Białostocką, by  przyszli w ogóle do Białegostoku. 

Na początek rozmawiamy z właśnie maturzystami i z uczniami szkół ponadgimnazjalnych z Białegostoku. Wystosowaliśmy zaproszenie do tych, którzy są stypendystami prezydenta Białegostoku, do tych którzy wygrywają tak jak twój brat - olimpiadę i mówimy - przyjdźcie, zobaczcie - tacy jesteśmy. 

Będzie Magda, będzie także nasz absolwent, który w tej chwili projektuje, po wydziale mechanicznym, wirtualną rzeczywistość w jednej ze znanych firm IT, która obsługuje właściwie inne firmy z całego świata. Będziemy mówić o tym, jak kreatywnie rozwiązywać problemy, będziemy pokazywali, że tutaj można zakładać firmy na Politechnice Białostockiej, dzięki temu później świetnie sobie planować karierę zawodową. 

Pokażemy nowoczesne laboratoria Wydziału Mechanicznego, Wydziału Budownictwa Inżynierii Środowiska. Chcemy zainspirować młodych ludzi, by szukali swojej drogi i nie myśleli wąsko.


I nie poza Białymstokiem, niech szukają tutaj u nas.


Ale nawet jeżeli na chwilę pojadą tam, to myślę że mogą później budować tutaj swoją przyszłość. Jest to dobre miasto do funkcjonowania i coraz więcej stwarza perspektyw i uczelnie stwarzają coraz więcej możliwości, ale także to miasto stwarza coraz więcej możliwości do funkcjonowania.


To teraz zapytam o to, co będzie modne na sylwestra, w co się ubrać żeby zawojować towarzystwo?


Magdalena Kurnicka: Cekiny są niezawodne jak co roku i naprawdę mała czarna sukienka cekinowa sprawdza się corocznie, więc nie trzeba co roku wydawać pieniędzy na nowe kreacje, tylko troszeczkę przetransformować już te, które mamy w szafach.


Nie ma jakichś specjalnych cięć, wycięć?


To znaczy klasyka jest zawsze modna, cięcia, wycięcia to zależy od sezonu. Najważniejsze jest to żeby ubrać się stosownie do wieku i stosownie do figury, tęższe kobiety też mogą genialnie wyglądać w różnych ubraniach, tylko na przykład wkładają bardziej oversizowe kroje. 


Jeśli chodzi o świat w 2019 roku - jak to będzie z modą? Podglądała pani w Mediolanie, teraz podgląda pani to u ciekawych i fajnych polskich projektantów.


Teraz jestem na stażu u Gosi Baczyńskiej, jestem zafascynowana, ponieważ to jest naprawdę wielka sztuka, te kreacje szyte są tygodniami, jest przykładana staranność do każdego szczegółu, do każdego koralika, więc jestem pod ogromnym wrażeniem.


To jest praca, a efekt? Jaki będzie ten  efekt w 2019, czyli co będzie modne?


Na pewno będzie modny kolor koralowy. 


| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Piotr Krysiewicz, Dariusz Zakrzewski i Piotr Car, fot. Joanna Szubzda

Piotr Krysiewicz, Dariusz Zakrzewski i Piotr Car

kolarze z grupy Mistral Grodno SA Radio Białystok
22.03.2019

"Z tym składem myślę, że możemy powalczyć z każdym". Grupa Rowerowa Mistral Grodno SA Radio Białystok rozpoczyna walkę o czołowe miejsca w Maratonach Kresowych. I nie tylko.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
22.03.2019

"Każdy powinien, nie patrząc na ekologów, co wywalczą, ale każdy sam powinien się zastanowić, jak w swoim gospodarstwie może zagospodarować wodę".

Piotr Siergiej, fot. Lech Pilarski

Piotr Siergiej

z Polskiego Alarmu Smogowego
21.03.2019

"Ocieplenie domu, termomodernizacja jest uniwersalnym, pierwszym krokiem. A czy potem podłączymy tam ciepło miejskie, gaz, pompę ciepła czy inny kocioł, to już rzecz wtórna" - mówi nasz gość.


Krzysztof Korotkich i Miłka Malzahn, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Korotkich

z Instytutu Filologii Polskiej UwB
20.03.2019

"Posprzątać życie" to motto tegorocznego Konkursu Literackiego im. Anny Markowej, zaczerpnięte z twórczości poetki.

fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Urbanowicz

pisarz
20.03.2019

- Jestem wręcz zaskoczony aż tak pozytywnym odbiorem "Inkuba" - mówi Artur Urbanowicz.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski
20.03.2019

Wojewoda podlaski i jego urzędnicy zamierzają odwiedzić wszystkie 118 gmin w Podlaskiem. W ramach akcji #NowaPiątka będą informować o nowych propozycjach PiS, ale też o innych programach rządowych, które już funkcjonują.


Jolanta Grabowska, fot. Marcin Gliński

Jolanta Grabowska

malarka
19.03.2019

"Każdy kto ma wrażliwość estetyczną, widzi powiązania, zależności między światem dźwięków i kolorów. Moją inspiracją jest otoczenie, środowisko, wydarzenia" - mówi malarka.

Karol Karski, fot. Joanna Szubzda

prof. Karol Karski

europoseł PiS
19.03.2019

"Prawo i Sprawiedliwość stawia na osoby, które mają kompetencje do zajmowania się sprawami europejskimi, które mają także przygotowanie w tym zakresie".

dr Tomasz Łabuszewski, fot. Lech Pilarski

dr Tomasz Łabuszewski

naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie
18.03.2019

Gdyby radni podjęli uchwałę o zmianie nazwy ulicy mjr. Łupaszki, "to by oznaczało, że nie tyle Zygmunt Szendzielarz nie jest godny Białegostoku, tylko Białystok nie jest godny Zygmunta Szendzielarza" - mówi historyk.


ks. Zbigniew Gwiazdowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Zbigniew Gwiazdowski

kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
18.03.2019

- Św. Józef jest "trudnym tematem" na wystawę, ponieważ nie ma aż tak wielu obiektów go przedstawiających. Trzeba było się troszeczkę pogimnastykować.

asp. Wojciech Kosikowski, kom. Joanna Rzepniewska i st. sierż. Jakub Popławski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

18.03.2019

- Wagary, może nie jednorazowe, ale kilkudniowe czy powtarzające się regularnie, mogą być traktowane jako okoliczność świadcząca o demoralizacji nieletniego. Taka sprawa może trafić do sądu dla nieletnich.

Jarosław Zieliński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
15.03.2019

- Wakaty nie dają bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo zapewniają obywatelom i państwu konkretni żywi funkcjonariusze. Przyjęliśmy do garnizonu podlaskiego 40 nowych funkcjonariuszy, którzy złożyli ślubowanie. Będą służyć naszemu wspólnemu bezpieczeństwu - mówił w Radiu Białystok Jarosław Zieliński.


Maciej Cylwik i Albert Żukowski, fot. Joanna Szuzbda

Maciej Cylwik i Albert Żukowski

z The Bumpers
15.03.2019

Od kiedy grają, zawsze na wieczór św. Patryka mają koncert. Zespół The Bumpers wystąpi w sobotę w białostockiej Zmianie Klimatu - transmisja na naszej antenie.

Maciej Bukłaga, fot. Joanna Szubzda

Maciej Bukłaga

z grupy improwizacyjnej Luźny Mankiet
15.03.2019

- Na 45. Trójzębie Komediowym zagramy kilka improwizowanych scenek w oparciu o sugestie publiczności. Będzie też kabaret z krwi i kości Kałasznikof.

Rafał Rudnicki, fot. Joanna Szubzda

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
15.03.2019

- Nie dziwię się, że nauczyciele protestują. Oczywiście, zawsze tutaj poszkodowanymi będą dzieci, młodzież i dlatego zdecydowaliśmy się na powołanie sztabu, żeby te negatywne skutki starać się minimalizować w Białymstoku.


dr Wojciech Tarasiuk, fot. Joanna Szubzda

dr Wojciech Tarasiuk [wideo]

dyrektor PKO BP w Białymstoku
14.03.2019

- Dzisiaj bankowość to jest technologia. (...) Około miliona naszych klientów korzysta tylko i wyłącznie z bankowości mobilnej. Już nie przychodzi w ogóle do banku.

Katarzyna Krupicka, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Krupicka [wideo]

rzecznik regionalny ZUS w Białymstoku
13.03.2019

Wniosków mamy już około tysiąca w naszym województwie, więc całkiem sporo, mamy wydanych około 80 decyzji i co ważne - to wszystko decyzje przyznające.

Martyna Łyko, fot. Monika Kalicka

Martyna Łyko

reżyserka teatralna i operowa
13.03.2019

"Przeczytałam tę książkę i absolutnie złapał mnie za serce język tego autora" - mówi o powieści, na podstawie której postała sztuka - reżyserka Martyna Łyko.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok