Radio Białystok | Gość | Dorota Sawicka i Magdalena Kurnicka [wideo] - rzeczniczka Politechniki Białostockiej i absolwentka

Dorota Sawicka i Magdalena Kurnicka [wideo]

rzeczniczka Politechniki Białostockiej i absolwentka

7.12.2018, 08:30, akt. 09:31

Dorota Sawicka i Magdalena Kurnicka, fot. Monika Kalicka
Dorota Sawicka i Magdalena Kurnicka, fot. Monika Kalicka

Z Magdaleną Kurnicką i Dorotą Sawicką rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ciekawe spotkanie odbędzie się niedaleko Radia Białystok na Politechnice Białostockiej. Jest adresowane do ciekawej świata, ale i ambitnej młodzieży. To spotkanie pod hasłem Inspiracje na Politechnice. O szczegółach przedsięwzięcia z projektantką mody, absolwentką PB Magdaleną Kurnicką i rzeczniczką uczelni Dorotą Sawicką rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Kwestia wyboru zawodu, kwestia wyboru studiów to sprawa zasadnicza. Co zrobić, żeby pozostać w Białymstoku? Co powinno się zmienić na uczelni, pani Magdo?


Magdalena Kurnicka: Jak dla mnie uczelnia sprawdziła się w stu procentach i nie wiem - może dodałabym kilka przedmiotów związanych z modą, bo mnie to głównie interesowało. Ale uważam, że kierunek architektury jest mega rozwojowy i naprawdę jest płaszczyzną do wszechstronnego projektowania, zarówno mody, samochodów, ogrodów, architektury wnętrz, wzornictwa...


Wszystkiego jednym słowem?


Dokładnie tak.


Dorota Sawicka: Projektowania swojego życia, no bo chciałam zwrócić uwagę, że Magda jest studentką architektury, a tak naprawdę projektuje w tej chwili ubrania i dodatki. I to projektuje takie rzeczy, które można oglądać na wybiegach w Mediolanie na przykład.


Dojdziemy do tego za chwilę pytając o to, co będzie modne w tym roku na sylwestra. Ale uczelnie białostockie muszą coś zrobić ze względu na to, że ponad 80% maturzystów białostockich wyjeżdża poza nasze miasto, przede wszystkim rodzice się niepokoją, bo pewnie studenci są zadowoleni. To co zrobić w pani opinii, żeby zostać, bo pani jest znakomitym przykładem, że chyba nigdy nie myślała o tym, żeby wyjechać na studia poza miasto.


Magdalena Kurnicka: Dokładnie tak. Ja nie rozpatrywałam takiej opcji, że będę studiowała w innym mieście. To samo tyczy się mojego brata, który również jest architektem, wygrał olimpiadę miał indeks, mógł wybrać każdy uczelnię w Polsce.


Wybraliście wygodę, przy rodzicach, obiad?


Poniekąd też - samochód, szybszy dojazd na uczelnię, znajomość wszystkich sklepów, gdzie możemy kupić tańsze materiały, bo architektura jest mega kosztownym kierunkiem.


No i koledzy i znajomi, całe środowisko. To jest ten plus? Co jeszcze jest plusem jeśli chodzi o studiowanie w Białymstoku?


Jest mega świetna kadra, naprawdę. Bardzo duży jest nacisk kładziony na promocję, czego nie doświadczyłam w innych miastach, rozmawiając z innymi studentami, u nas naprawdę jest to rozwinięte na bardzo wysokim poziomie. 

Niedawno powstał też budynek CNK, gdzie można świetnie uczyć się, można sobie zarezerwować pokój do nauki, jest dostęp naprawdę nowoczesny do wszystkich zarówno artykułów naukowych, książek, więc budynek jest zarówno architektonicznie, jak i funkcjonalnie jest genialny.


Czyli uczelnia musi starać się o studentów, będziecie się na tyle zmieniać, żeby na przykład niedługo obiegła świat informacja, że 80% białostockich maturzystów studiuje w Białymstoku?


Dorota Sawicka: Ja nie wiem skąd są te statystyki, bo nasze statystyki mówią, że nasi studenci są głównie z Białegostoku, województwa podlaskiego, Warmii i Mazur  - tego obwarzanka wokół województwa podlaskiego, częściowo także z północnej części Mazowsza czy też Lubelszczyzny. 

Stąd przyjeżdżają głównie studenci, aczkolwiek coraz częściej jest tak, że na tyle głośno jest o Politechnice Białostockiej, że studenci świadomie wybierają tę uczelnię, bo mają też taką wiedzę, że tutaj mogą robić trochę więcej niż na przykład na AGH czy też w Gdańsku, czy też w Warszawie. 

Po pierwsze jest mniejsza uczelnia, a więc jest ten kontakt z mistrzem, z naukowcem trochę inny, ale też są bardzo dobrze funkcjonujące koła naukowe i też zdobywamy pieniądze po to, by ci studenci mogli wyjeżdżać. 

Magda jest tego przykładem, Magda była w Japonii dzięki wsparciu chociażby uczelni i miasta, bo miasto także nas wspiera w takich działaniach, żeby nasi studenci wyjeżdżali na międzynarodowe targi wynalazczości na przykład, na międzynarodowe konkursy. 

Już się szykują na przykład z robotami sumo - wyjeżdżają do Japonii. Przed chwilą wrócili z Estonii. Tak naprawdę świat przed nimi stoi otworem, oni mogą zobaczyć ten świat z perspektywy tej uczelni i dzięki tej uczelni.


I stąd to dzisiejsze spotkanie z ludźmi, którzy są troszeczkę powyżej przeciętnej, bo taką poprzeczkę też sobie postawiliście jako uczelnia - nie bierzecie, że tak powiem, wszystkiego z rynku tylko rodzynki chcecie wybrać.


Chcielibyśmy tych najlepszych zachęcić, by przyszli na Politechnikę Białostocką, by  przyszli w ogóle do Białegostoku. 

Na początek rozmawiamy z właśnie maturzystami i z uczniami szkół ponadgimnazjalnych z Białegostoku. Wystosowaliśmy zaproszenie do tych, którzy są stypendystami prezydenta Białegostoku, do tych którzy wygrywają tak jak twój brat - olimpiadę i mówimy - przyjdźcie, zobaczcie - tacy jesteśmy. 

Będzie Magda, będzie także nasz absolwent, który w tej chwili projektuje, po wydziale mechanicznym, wirtualną rzeczywistość w jednej ze znanych firm IT, która obsługuje właściwie inne firmy z całego świata. Będziemy mówić o tym, jak kreatywnie rozwiązywać problemy, będziemy pokazywali, że tutaj można zakładać firmy na Politechnice Białostockiej, dzięki temu później świetnie sobie planować karierę zawodową. 

Pokażemy nowoczesne laboratoria Wydziału Mechanicznego, Wydziału Budownictwa Inżynierii Środowiska. Chcemy zainspirować młodych ludzi, by szukali swojej drogi i nie myśleli wąsko.


I nie poza Białymstokiem, niech szukają tutaj u nas.


Ale nawet jeżeli na chwilę pojadą tam, to myślę że mogą później budować tutaj swoją przyszłość. Jest to dobre miasto do funkcjonowania i coraz więcej stwarza perspektyw i uczelnie stwarzają coraz więcej możliwości, ale także to miasto stwarza coraz więcej możliwości do funkcjonowania.


To teraz zapytam o to, co będzie modne na sylwestra, w co się ubrać żeby zawojować towarzystwo?


Magdalena Kurnicka: Cekiny są niezawodne jak co roku i naprawdę mała czarna sukienka cekinowa sprawdza się corocznie, więc nie trzeba co roku wydawać pieniędzy na nowe kreacje, tylko troszeczkę przetransformować już te, które mamy w szafach.


Nie ma jakichś specjalnych cięć, wycięć?


To znaczy klasyka jest zawsze modna, cięcia, wycięcia to zależy od sezonu. Najważniejsze jest to żeby ubrać się stosownie do wieku i stosownie do figury, tęższe kobiety też mogą genialnie wyglądać w różnych ubraniach, tylko na przykład wkładają bardziej oversizowe kroje. 


Jeśli chodzi o świat w 2019 roku - jak to będzie z modą? Podglądała pani w Mediolanie, teraz podgląda pani to u ciekawych i fajnych polskich projektantów.


Teraz jestem na stażu u Gosi Baczyńskiej, jestem zafascynowana, ponieważ to jest naprawdę wielka sztuka, te kreacje szyte są tygodniami, jest przykładana staranność do każdego szczegółu, do każdego koralika, więc jestem pod ogromnym wrażeniem.


To jest praca, a efekt? Jaki będzie ten  efekt w 2019, czyli co będzie modne?


Na pewno będzie modny kolor koralowy. 


| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
sierż. szt. Tomasz Kamiński, Katarzyna Gromadzka, Monika i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

21.01.2019

- Jeśli ktoś do nas dzwoni i prosi o jakiekolwiek pieniądze, to już powinna nam się zapalić czerwona lampka, że coś jest nie tak - policjanci mówią, jak ustrzec się fałszywych wnuczków, funkcjonariuszy, urzędników, itp.

Mariusz Dąbrowski, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Dąbrowski [wideo]

ekspert ws. gospodarek azjatyckich
21.01.2019

Czy powinniśmy się bać dominacji Chin? - Chińskie zagrożenie dla cywilizacji Zachodu jest na pewno, ale też bym go nie przeceniał aż tak bardzo.

Ola Bilińska, fot. Zofia Analog

Ola Bilińska

wokalistka, kompozytorka i multiinstrumentalistka
20.01.2019

Baśnie, mity, bestiariusz, podświadomość i przede wszystkim pogranicze polsko-litewskie to słowa-klucze do najnowszej płyty Šulinys / Studnia autorstwa Oli Bilińskiej, która od kilku lat mieszka na Suwalszczyźnie, w pobliżu litewskiej granicy.


Jarosław Jabłoński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Jabłoński

redaktor naczelny "Kuriera Porannego"
18.01.2019

"To jest możliwość pozostawienia po sobie śladu". Kurier Poranny przygotowuje kapsułę czasu, która zostanie otworzona za 100 lat. Przyłączyć się też mogą białostoczanie.

Zofia Daniszewska-Dek, fot. Joanna Szubzda

Zofia Daniszewska-Dek [wideo]

adwokat
18.01.2019

- Mowa nienawiści stała się narzędziem, niestety muszę powiedzieć, że narzędziem zbrodni. Wskutek tego, że doszły portale społecznościowe, mogliśmy ją zwielokrotnić, mogliśmy puścić w milionie egzemplarzy.

Urszula Kamińska i Natalia Maliszewska, fot. Joanna Szubzda

Natalia Maliszewska

Mistrzyni Europy w short tracku, łyżwiarka Juvenii Białystok
17.01.2019

Popularność jest bardzo przyjemna, ale bywa też trochę męcząca. Przekonuje się o tym łyżwiarka Juvenii Białystok, Natalia Maliszewska.


Tomasz Dubowski, fot. Monika Kalicka

dr Tomasz Dubowski [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
17.01.2019

"Bez akceptacji umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, rzeczywiście 29 marca traktaty, co do zasady, powinny przestać obowiązywać w relacjach między państwami członkowskimi a Wielką Brytanią" - mówi nasz gość.

nadkom. Tomasz Krupa i Mirosław Sienkiewicz, fot. Marcin Mazewski

nadkom. Tomasz Krupa i Mirosław Sienkiewicz

rzecznik podlaskiej policji i zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW
16.01.2019

Intensywne opady śniegu spowodowały paraliż miasta i jego okolic. - Niecodziennie jest wprowadzana taka sytuacja, że do miasta nie mogą wjeżdżać samochody ciężarowe. Mogliśmy zatrzymać ruch ciężarowy przed miastem. Problem wyniknął z niefrasobliwości kierowców ciężarówek.

Andrzej Kulesza, fot. Marcin Mazewski

Andrzej Kulesza

instruktor doskonalenia techniki jazdy
16.01.2019

Jak jeździć w trudnych zimowych warunkach, by bezpiecznie dojechać do celu?


Napoleon Waszkiewicz, fot. Monika Kalicka

dr hab. Napoleon Waszkiewicz [wideo]

kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.01.2019

"To nie było zachowanie osoby chorej psychicznie, bo taka osoba nie triumfuje popełniając tego typu czyn, to jest impuls pewnego rodzaju. Tam była plakietka, tam było przemyślane działanie" - ocenia czyn Stefana W. psychiatra.

Marian Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Marian Maciejewski

dyrektor Biura Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Białymstoku
14.01.2019

Po tragedii w Gdańsku wraca temat bezpieczeństwa na imprezach plenerowych.

Leszek Dec - fot. Tomasz Kubaszewski

Leszek Dec

prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
14.01.2019

- Z tego, co dzieje się w strefie szczególnie zadowoleni powinni być mieszkańcy Suwałk i Białegostoku, gdzie powstały miejsca dobrze płatnej pracy - mówi Leszek Dec.


fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

14.01.2019

- Główny ciężar odpowiedzialności na terenie imprezy masowej - zgodnie z ustawą - spoczywa na jej organizatorze - mówi nadkom. Tomasz Krupa.

prof. Jerzy Halicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Halicki [wideo]

prorektor ds. studenckich Uniwersytetu w Białymstoku
14.01.2019

- Brakuje nam minimum 200 lat historii, żebyśmy mogli konkurować z tymi tuzami szkolnictwa wyższego, do których niestety odpływa nasza najzdolniejsza młodzież.

Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin [wideo]

wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego
11.01.2019

- Jeżeli chodzi o sytuację związaną z NBP, to nie zamierzam tego dalej komentować. Dalszą formą moich komentarzy są czyny (...) Podjęliśmy decyzję o tym, że w trybie pilnym przygotujemy ustawę, która ujawnia wysokość zarobków w NBP zarówno teraz, jak i w przeszłości.


Anna Petrovska i Michał Stepaniuk, fot. Joanna Szubzda

Anna Petrovska i Michał Stepaniuk

gospodarze programu Szczodry wieczar
11.01.2019

- To są setki życzeń mejlowych i telefonicznych - mówi Michał Stepaniuk. - Tego dnia dzwonią wszystkie telefony - w studiu, w redakcji, u strażnika - podkreśla Ania Petrovska. Czasami słuchacze nawet przychodzą osobiście.

fot. Tomasz Kubaszewski

Paweł Włodarczyk

Stowarzyszenie Woda-Las
11.01.2019

- Na pewno nie jest to bieg dla amatorów, zdajemy się na matkę naturę - mówi Paweł Włodarczyk.

Adam Chojnowski i Marcin Moczulski, fot. Joanna Szubzda

Adam Chojnowski, Marcin Moczulski i Elżbieta Lichanów

I wicemister i mister Best Body konkursu Mister Polski 2018 oraz organizatorka konkursu Mister Podlasia
11.01.2019

- Nie wystarczy być tylko przystojnym. Ci najbardziej przystojni odpadają, jeżeli się nie umieją zachować - mówi organizatorka konkursu Mister Podlasia Elżbieta Lichanów.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok