Radio Białystok | Gość | Dorota Sawicka i Magdalena Kurnicka [wideo] - rzeczniczka Politechniki Białostockiej i absolwentka

Dorota Sawicka i Magdalena Kurnicka [wideo]

rzeczniczka Politechniki Białostockiej i absolwentka

7.12.2018, 08:30, akt. 09:31

Dorota Sawicka i Magdalena Kurnicka, fot. Monika Kalicka
Dorota Sawicka i Magdalena Kurnicka, fot. Monika Kalicka

Z Magdaleną Kurnicką i Dorotą Sawicką rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ciekawe spotkanie odbędzie się niedaleko Radia Białystok na Politechnice Białostockiej. Jest adresowane do ciekawej świata, ale i ambitnej młodzieży. To spotkanie pod hasłem Inspiracje na Politechnice. O szczegółach przedsięwzięcia z projektantką mody, absolwentką PB Magdaleną Kurnicką i rzeczniczką uczelni Dorotą Sawicką rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Kwestia wyboru zawodu, kwestia wyboru studiów to sprawa zasadnicza. Co zrobić, żeby pozostać w Białymstoku? Co powinno się zmienić na uczelni, pani Magdo?


Magdalena Kurnicka: Jak dla mnie uczelnia sprawdziła się w stu procentach i nie wiem - może dodałabym kilka przedmiotów związanych z modą, bo mnie to głównie interesowało. Ale uważam, że kierunek architektury jest mega rozwojowy i naprawdę jest płaszczyzną do wszechstronnego projektowania, zarówno mody, samochodów, ogrodów, architektury wnętrz, wzornictwa...


Wszystkiego jednym słowem?


Dokładnie tak.


Dorota Sawicka: Projektowania swojego życia, no bo chciałam zwrócić uwagę, że Magda jest studentką architektury, a tak naprawdę projektuje w tej chwili ubrania i dodatki. I to projektuje takie rzeczy, które można oglądać na wybiegach w Mediolanie na przykład.


Dojdziemy do tego za chwilę pytając o to, co będzie modne w tym roku na sylwestra. Ale uczelnie białostockie muszą coś zrobić ze względu na to, że ponad 80% maturzystów białostockich wyjeżdża poza nasze miasto, przede wszystkim rodzice się niepokoją, bo pewnie studenci są zadowoleni. To co zrobić w pani opinii, żeby zostać, bo pani jest znakomitym przykładem, że chyba nigdy nie myślała o tym, żeby wyjechać na studia poza miasto.


Magdalena Kurnicka: Dokładnie tak. Ja nie rozpatrywałam takiej opcji, że będę studiowała w innym mieście. To samo tyczy się mojego brata, który również jest architektem, wygrał olimpiadę miał indeks, mógł wybrać każdy uczelnię w Polsce.


Wybraliście wygodę, przy rodzicach, obiad?


Poniekąd też - samochód, szybszy dojazd na uczelnię, znajomość wszystkich sklepów, gdzie możemy kupić tańsze materiały, bo architektura jest mega kosztownym kierunkiem.


No i koledzy i znajomi, całe środowisko. To jest ten plus? Co jeszcze jest plusem jeśli chodzi o studiowanie w Białymstoku?


Jest mega świetna kadra, naprawdę. Bardzo duży jest nacisk kładziony na promocję, czego nie doświadczyłam w innych miastach, rozmawiając z innymi studentami, u nas naprawdę jest to rozwinięte na bardzo wysokim poziomie. 

Niedawno powstał też budynek CNK, gdzie można świetnie uczyć się, można sobie zarezerwować pokój do nauki, jest dostęp naprawdę nowoczesny do wszystkich zarówno artykułów naukowych, książek, więc budynek jest zarówno architektonicznie, jak i funkcjonalnie jest genialny.


Czyli uczelnia musi starać się o studentów, będziecie się na tyle zmieniać, żeby na przykład niedługo obiegła świat informacja, że 80% białostockich maturzystów studiuje w Białymstoku?


Dorota Sawicka: Ja nie wiem skąd są te statystyki, bo nasze statystyki mówią, że nasi studenci są głównie z Białegostoku, województwa podlaskiego, Warmii i Mazur  - tego obwarzanka wokół województwa podlaskiego, częściowo także z północnej części Mazowsza czy też Lubelszczyzny. 

Stąd przyjeżdżają głównie studenci, aczkolwiek coraz częściej jest tak, że na tyle głośno jest o Politechnice Białostockiej, że studenci świadomie wybierają tę uczelnię, bo mają też taką wiedzę, że tutaj mogą robić trochę więcej niż na przykład na AGH czy też w Gdańsku, czy też w Warszawie. 

Po pierwsze jest mniejsza uczelnia, a więc jest ten kontakt z mistrzem, z naukowcem trochę inny, ale też są bardzo dobrze funkcjonujące koła naukowe i też zdobywamy pieniądze po to, by ci studenci mogli wyjeżdżać. 

Magda jest tego przykładem, Magda była w Japonii dzięki wsparciu chociażby uczelni i miasta, bo miasto także nas wspiera w takich działaniach, żeby nasi studenci wyjeżdżali na międzynarodowe targi wynalazczości na przykład, na międzynarodowe konkursy. 

Już się szykują na przykład z robotami sumo - wyjeżdżają do Japonii. Przed chwilą wrócili z Estonii. Tak naprawdę świat przed nimi stoi otworem, oni mogą zobaczyć ten świat z perspektywy tej uczelni i dzięki tej uczelni.


I stąd to dzisiejsze spotkanie z ludźmi, którzy są troszeczkę powyżej przeciętnej, bo taką poprzeczkę też sobie postawiliście jako uczelnia - nie bierzecie, że tak powiem, wszystkiego z rynku tylko rodzynki chcecie wybrać.


Chcielibyśmy tych najlepszych zachęcić, by przyszli na Politechnikę Białostocką, by  przyszli w ogóle do Białegostoku. 

Na początek rozmawiamy z właśnie maturzystami i z uczniami szkół ponadgimnazjalnych z Białegostoku. Wystosowaliśmy zaproszenie do tych, którzy są stypendystami prezydenta Białegostoku, do tych którzy wygrywają tak jak twój brat - olimpiadę i mówimy - przyjdźcie, zobaczcie - tacy jesteśmy. 

Będzie Magda, będzie także nasz absolwent, który w tej chwili projektuje, po wydziale mechanicznym, wirtualną rzeczywistość w jednej ze znanych firm IT, która obsługuje właściwie inne firmy z całego świata. Będziemy mówić o tym, jak kreatywnie rozwiązywać problemy, będziemy pokazywali, że tutaj można zakładać firmy na Politechnice Białostockiej, dzięki temu później świetnie sobie planować karierę zawodową. 

Pokażemy nowoczesne laboratoria Wydziału Mechanicznego, Wydziału Budownictwa Inżynierii Środowiska. Chcemy zainspirować młodych ludzi, by szukali swojej drogi i nie myśleli wąsko.


I nie poza Białymstokiem, niech szukają tutaj u nas.


Ale nawet jeżeli na chwilę pojadą tam, to myślę że mogą później budować tutaj swoją przyszłość. Jest to dobre miasto do funkcjonowania i coraz więcej stwarza perspektyw i uczelnie stwarzają coraz więcej możliwości, ale także to miasto stwarza coraz więcej możliwości do funkcjonowania.


To teraz zapytam o to, co będzie modne na sylwestra, w co się ubrać żeby zawojować towarzystwo?


Magdalena Kurnicka: Cekiny są niezawodne jak co roku i naprawdę mała czarna sukienka cekinowa sprawdza się corocznie, więc nie trzeba co roku wydawać pieniędzy na nowe kreacje, tylko troszeczkę przetransformować już te, które mamy w szafach.


Nie ma jakichś specjalnych cięć, wycięć?


To znaczy klasyka jest zawsze modna, cięcia, wycięcia to zależy od sezonu. Najważniejsze jest to żeby ubrać się stosownie do wieku i stosownie do figury, tęższe kobiety też mogą genialnie wyglądać w różnych ubraniach, tylko na przykład wkładają bardziej oversizowe kroje. 


Jeśli chodzi o świat w 2019 roku - jak to będzie z modą? Podglądała pani w Mediolanie, teraz podgląda pani to u ciekawych i fajnych polskich projektantów.


Teraz jestem na stażu u Gosi Baczyńskiej, jestem zafascynowana, ponieważ to jest naprawdę wielka sztuka, te kreacje szyte są tygodniami, jest przykładana staranność do każdego szczegółu, do każdego koralika, więc jestem pod ogromnym wrażeniem.


To jest praca, a efekt? Jaki będzie ten  efekt w 2019, czyli co będzie modne?


Na pewno będzie modny kolor koralowy. 


| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Bernard Zabielski, fot. Monika Kalicka

Bernard Zabielski

przewodniczący zjazdu absolwentów 50-lecia matury w Liceum Ogólnokształcącego w Knyszynie 1968-2019
26.06.2019

"Jesteśmy o 50 lat mądrzejsi niż wtedy, kiedy zdawaliśmy maturę" - mówi Bernard Zabielski.

Janusz Cieszyński, fot. Marcin Mazewski

Janusz Cieszyński

wiceminister zdrowia
25.06.2019

"Już prawie 50 gabinetów w województwie podlaskim wystawia swoim pacjentom e-recepty" - mówi Janusz Cieszyński.


Adam Musiuk, fot. Monika Kalicka

Adam Musiuk [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
21.06.2019

"Samo centrum ma się przekształcić przede wszystkim w miejsce, po którym będziemy spacerować, poruszać się transportem miejskim, autobusami, rowerami. Ono ma być taką strefą bardziej wypoczynkową" - mówi Adam Musiuk.

Mateusz Perzyna i Adam Jankowski, fot. Sylwia Krassowska

Mateusz Perzyna i Adam Jankowski

z Rugby Białystok
20.06.2019

"Doping jak zawsze jest nam bardzo potrzebny - do tej pory jesteśmy niepokonani na naszym terenie, w tym sezonie jak i w zeszłym. Kibice naprawdę nam pomagają, to tak naprawdę 16. zawodnik" - mówią sportowcy.

ks. Józef Grygotowicz

z archidiecezji białostockiej
20.06.2019

Ich życie kapłańskie to niemal epoka w polskim Kościele. Diamentowy jubileusz święceń obchodziło pięciu księży archidiecezji białostockiej - wśród nich wieloletni duszpasterz i nauczyciel katechetów, ks. Józef Grygotowicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
19.06.2019

"W tym roku rzeczywiście będzie minimalnie trudniej, ale wszystkie szkoły przygotowują większą liczbę oddziałów, większą liczbę klas, niż w poprzednich latach" - mówi Dariusz Piontkowski.

Grażyna Dworakowska, fot. Monika Kalicka

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
19.06.2019

"Najważniejszym wydarzeniem jest koncert na Rynku Kościuszki, dostępny dla wszystkich mieszkańców. Gwiazdy to trzy kobiety, 3 pokolenia" - mówi Grażyna Dworakowska.

ks. Zbigniew Gwiazdowski, fot. Monika Kalicka

ks. Zbigniew Gwiazdowski

kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
19.06.2019

"Na wystawie są kopie bardzo popularnych tematów, jak Matka Boska Ostrobramska, Częstochowska, Jan Paweł II, Jezus Miłosierny, ale w wydaniu autorki, naznaczone troszeczkę jej duchem" - mówi kustosz muzeum.


Anna Kietlińska i Agnieszka Czarkowska, fot. Monika Kalicka

Anna Kietlińska i Agnieszka Czarkowska

Muzeum Pamięci Sybiru, Polskie Radio Białystok
19.06.2019

"To, że słuchowisko pokażemy w plenerze, w konkretnej rzeczywistości białostockiej, to otworzy nam słuchowisko na przestrzeń, ale jednocześnie pozostajemy w kręgu intymności - w konkretnych miejscach, w konkretnych murach, wśród konkretnych ludzi i w konkretnej opowieści" - mówi Anna Kietlińska.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
19.06.2019

"Jak widać, panowie z dzisiejszej opozycji, którzy rządzili jeszcze w 2018 roku, tylko ze względów politycznych zagłosowali przeciw własnym efektom pracy. Jest to dosyć kuriozalne" - ocenia sytuację w sejmiku marszałek województwa.

Tadeusz Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
18.06.2019

"Ci państwo, którzy organizują marsze równości, zarówno w Gdańsku, jak i w Warszawie, wystawili na szwank dobre imię prezydentów. Jeżeli chce się walczyć o równość, to nie można atakować innych" - mówi Tadeusz Truskolaski.


Piotr Janicki i Bożena Bednarek, fot. Monika Kalicka

Piotr Janicki i Bożena Bednarek

poeta i koordynatorka Klubu Czytelniczego "Ex libris"
17.06.2019

Po raz ostatni przed wakacjami w Białymstoku spotka się klub czytelniczy Ex Libris.

Katarzyna Gromadzka, Barbara Januszko i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

17.06.2019

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy decydujemy się na pracę za granicą - radzą podlascy policjanci.

Andrzej Mioduszewski, fot. Monika Kalicka

Andrzej Mioduszewski

prezes PKS Nova
17.06.2019

"Jeździłem po naszych oddziałach, obserwowałem jak to funkcjonuje, sytuacja na pewno wymaga poprawy i ja ze swojej strony zrobię wszystko, aby tę sytuację udało się poprawić, bo jest co poprawiać" - mówi nowy prezes PKS NOVA.


Piotr Półtorak, fot. Marcin Gliński

Piotr Półtorak

dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku
14.06.2019

W najbliższym tygodniu zespół Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zagra na Białorusi.

mjr Jan Busłowicz i Kamila Ostrowska, fot. Marcin Gliński

mjr Jan Busłowicz i Kamila Ostrowska

szef sekcji wychowawczej 18. Pułku Rozpoznawczego i prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół 18. Pułku Rozpoznawczego
14.06.2019

"Od 10 lat w służbie Tobie" - w tym roku pod takim hasłem świętować będzie 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy.

Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin

minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier
14.06.2019

Nakłady na szkolnictwo wyższe będą rosły także w kolejnych latach - obiecał w Łomży minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok