Radio Białystok | Gość | Artur Kosicki [wideo] - marszałek województwa podlaskiego

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego

12.12.2018, 08:39, akt. 11:37

"Liczę na współpracę, tutaj na Podlasiu powinniśmy się o tę naszą ojczyznę troszczyć" - mówi marszałek województwa.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka
Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Z Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Województwo podlaskie ma nowy zarząd, stworzony przez - posiadający większość w sejmiku - klub radnych PiS. Wybór dwóch wicemarszałków i dwojga członków zarządu przeprowadzony został na wtorkowej sesji. Niektóre kandydatury poparło też kilku radnych opozycji. Z marszałkiem Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski.
Lech Pilarski: Zadowolony pan, że udało się do sytuacji uregulować na Podlasiu?


Artur Kosicki: Oczywiście, że tak. Cieszę się, że możemy już przystąpić do pracy na rzecz mieszkańców, bo po to nas oni wybrali.


Miesiąc trzeba było w dołkach stać.


Były pewne, nazwę to delikatnie - komplikacje, ale myślę, że wróciło wszystko już do normy, zarząd jest, prezydium sejmiku też zostało wybrane, w związku z powyższym zabieramy się do pracy.


Czy ktoś poniesie konsekwencje polityczne za ten miesiąc bezruchu?


Przeanalizujemy tę sytuację, tylko że ja jestem osobą, która patrzy do przodu, a nie odwraca się do tyłu, bo jest bardzo dużo pracy na Podlasiu, w związku z powyższym oczywiście mam gdzieś w tak zwanym "tyle głowy" tę sytuację, która mnie też osobiście bardzo dużo nauczyła, ale myślę, że jako klub poradziliśmy sobie, pokazaliśmy że jesteśmy jednością i tak jak było widać na przykład przy wyborze niektórych członków zarządu - nawet możemy liczyć na większe poparcie niż to było widać w wyborach.


Także niektórzy z opozycji głosowali na kandydatów do zarządu.


Za co serdecznie dziękuję, bo tak jak powiedziałem wcześniej - jestem gotowy do szerokiej koalicji, takiej na rzecz Podlasia, bo oczywiście to jest cały czas koalicja Zjednoczonej Prawicy, Prawa i Sprawiedliwości, ale mówię każdemu, komu leży dobro i rozwój województwa podlaskiego na sercu - to jestem otwarty do jakiejkolwiek dyskusji i rzeczywistych działań.


Ale wizerunkowo straty zostały poniesione i trzeba to jakoś wszystko nadrabiać. No i ta dziwna sytuacja, że zwyciężyła koalicja Zjednoczonej Prawicy, a przewodniczącym jest przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej. Przekąs taki.


Ale były takie apele, żeby sprawdzić pana przewodniczącego, no to sprawdzamy, czy pan przewodniczący będzie osobą kompetentną, działającą zgodnie z literą prawa.


Trzymającą się umów?


Tu żadnej oczywiście jako takiej, sensu stricte umowy nie było. To jest sytuacja taka, że powiedzieliśmy sobie pewne kwestie, ustaliliśmy pewne rzeczy i zobaczymy czy się będziemy tego trzymali, bo te sytuacje, które miały miejsce dotychczas nie rokują dobrze, bo wiemy, że przerwa została ogłoszona w sposób nieuprawniony, bo powinna być przegłosowana i powinien być wskazany termin, do którego jest. 

Także początek też nie jest z drugiej strony satysfakcjonujący, no ale - tak jak sobie powiedzieliśmy, tak jak się umówiliśmy - przyglądamy się dalej, mam nadzieję, że to tylko taki też falstart ze strony pana przewodniczącego. 


To co będzie z "Lex Pilecki"?


A to już proszę pytać posłów wnioskodawców. 

Ja to jeszcze raz powtarzam, jeżeli byśmy patrzyli na to co dzieje się w Sejmie, to nie byłoby nas we wtorek na rozmowach, nie byłoby nas w piątek na rozmowach. A tak jak widać byliśmy na tych rozmowach, uzgodniliśmy pewne kwestie dotyczące, czy to komisji, czy to kwestii prezydium sejmiku. 

Także tutaj jeśli chodzi o to, to... znaczy ja też widzę pewną sprzeczność trochę w wypowiedziach Platformy Obywatelskiej, bo z jednej strony prawo ma nie działać wstecz, nie dotyczy to tej sytuacji - takie były wypowiedzi, ale z drugiej strony - przykładacie nam pistolet do głowy. No to niech się Platforma zdecyduje - przykładamy czy nie? No bo taki widzę chaos, nieporządek w tych wszystkich działaniach. 

Ale ja liczę tutaj na współpracę, rozumiem, że tam w grę weszła taka duża troszeczkę polityka, a my tu jesteśmy u nas na Podlasiu i powinniśmy się o tę naszą ojczyznę troszczyć.


Ale właśnie, wracam do pytania o odpowiedzialność, bo Prawo i Sprawiedliwość poniosło wizerunkową stratę, bo ktoś nie domyślał pewnych działań na tym pierwszym posiedzeniu sejmiku. Kiedy i kto wystawi rachunek za to niedomyślenie w cudzysłowie mówiąc, bardzo delikatnie. 


Od wystawiania rachunków są wyborcy i oni nas ocenią po tych pięciu latach. A ja myślę, że zarówno te osoby, które nie do końca przemyślały swoje działanie będą mogły też włączyć się w te wszystkie działania. Bo tak jak mówiłem - był to ambitny program, który przedstawiliśmy podczas kampanii wyborczej i powiem tak uczciwie, że już zaczęliśmy działania w kierunku jego realizacji.

Przypomnę tylko, że wczoraj był pan wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski i też już była rozmowa, na której był też obecny rektor Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Funduszu Zdrowia i już zaczęliśmy rozmawiać o projekcie, na przykład psychiatrii dziecięcej. Także my już działamy. 

Ja tak, jak to powiedziałem - nie chcę stracić żadnego dnia, bo to województwo jest na takim miejscu, jakim wszyscy wiemy, nie chcę tego powtarzać i ja nie chcę być ostatni, nie lubię być ostatni i nie będę.


Ambitny plan. Jakie pierwsze decyzje, bo województwo mimo, że pompuje się spore pieniądze na przykład z "Polski Wschodniej", z innych programów - to jednak zaczyna odstawać od Polski centralnej, nawet od niektórych województw Polski Wschodniej, nie mówię już o Polsce zachodniej. Jaki tutaj zastosować pomysł, żeby udało się przyspieszyć rozwój, żeby nie następowała degradacja?


Tak jak to mówiliśmy podczas kampanii wyborczej, przede wszystkim trzeba uprościć pewne procedury, jeśli chodzi o wydatkowanie i certyfikacje środków unijnych. 

Będzie już teraz nowa perspektywa, w związku z powyższym o to mam nadzieję, że usiądziemy, zadbamy, bo też w samym urzędzie jest wielu specjalistów i przez ten okres, kiedy byłem tak zwanym marszałkiem-elektem, odbyłem parę rozmów, rozmawiałem z tymi osobami i one mają naprawdę ciekawe pomysły. 

W połączeniu z pewną wiedzą z zewnątrz, wiedzą naukową, naprawdę możemy dużo uprościć i dużo, że tak powiem, zrobić, żeby te środki byłyby wdrażane przede wszystkim szybciej, sprawniej i żeby ci przedsiębiorcy te środki mogli szybciej też wdrożyć we własnych działaniach, bo to jest moim zdaniem podstawa, bo musimy te wszystkie kwestie unijne naprawdę umieć sprawnie wydawać. 

Oczywiście to jest kwestia infrastruktury. Mówiliśmy tutaj wcześniej wiele o drogach, o drogach tych krajowych, które są bardzo istotne, bo województwo podlaskie ma bardzo dobre, uważam, położenie - jeżeli teraz dołączymy do tego dobrą sieć dróg wojewódzkich, co jest zadaniem własnym urzędu marszałkowskiego, to w tym momencie, moim zdaniem, ten rozwój będzie bardzo istotny. 

Ale to też tereny rolnicze, to też przemysł 4.0, no i tak, jak mówiliśmy w kampanii wyborczej też kwestie typowo społeczne, czyli służba zdrowia, ale to przyjdzie czas na takie otwarcie. Za mało jest czasu żeby to wszystko mówić, a już nie jesteśmy w kampanii i raczej wyborcy nas będą oceniali za to co robimy, a nie co mówimy.


A co z miotłą w urzędzie? Będzie sporo zamiatania?


Ja już to wczoraj powiedziałem - każdy pracownik od inspektora po dyrektora, jeżeli leży mu na sercu dobro i rozwój naszego województwa, nie ma się czego obawiać, bo mnie interesuje - tak jak byłem w urzędzie dyrektorem, tak jak byliśmy w ministerstwie, mnie interesuje efekt. 

Naszym efektem jest to, żeby na przykład w departamencie, który zajmuje się właśnie na przykład certyfikacją środków unijnych, żeby to było sprawnie i szybko i oczywiście zgodnie z literą prawa. I te efekty są dla mnie wyznacznikiem tego, czy w danym urzędzie dana osoba się nadaje na to stanowisko czy nie, bo to jest podstawa. 

Tak samo w innych rzeczach, no jeżeli mamy inwestycje drogowe, to państwo jako media pewien element kampanii wyborczej przegapiły, bo zostałem pozwany o to, w trybie wyborczym, że powiedziałam nieprawdę, że są opóźnienia na przykład w realizacji dróg, co sąd powiedział - to jest fakt powszechnie znany. 

Także, to jest ocena, to jest właściwa ocena tego, co się dzieje i co powinniśmy zrobić. Tam jest bardzo dużo mądrych ludzi i teraz będą oni mieli czas na to, żeby pokazać i udowodnić swoimi pomysłami i swoim zaangażowaniem, że są warci tego dalej tam być ja nie widzę to problemu pracy z takimi ludźmi, bo są stanowiska trochę bardziej polityczne to nazwijmy i są merytoryczne, i ja liczę przede wszystkim na te merytoryczne. 

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Piotr Krysiewicz, Dariusz Zakrzewski i Piotr Car, fot. Joanna Szubzda

Piotr Krysiewicz, Dariusz Zakrzewski i Piotr Car

kolarze z grupy Mistral Grodno SA Radio Białystok
22.03.2019

"Z tym składem myślę, że możemy powalczyć z każdym". Grupa Rowerowa Mistral Grodno SA Radio Białystok rozpoczyna walkę o czołowe miejsca w Maratonach Kresowych. I nie tylko.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
22.03.2019

"Każdy powinien, nie patrząc na ekologów, co wywalczą, ale każdy sam powinien się zastanowić, jak w swoim gospodarstwie może zagospodarować wodę".

Piotr Siergiej, fot. Lech Pilarski

Piotr Siergiej

z Polskiego Alarmu Smogowego
21.03.2019

"Ocieplenie domu, termomodernizacja jest uniwersalnym, pierwszym krokiem. A czy potem podłączymy tam ciepło miejskie, gaz, pompę ciepła czy inny kocioł, to już rzecz wtórna" - mówi nasz gość.


Krzysztof Korotkich i Miłka Malzahn, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Korotkich

z Instytutu Filologii Polskiej UwB
20.03.2019

"Posprzątać życie" to motto tegorocznego Konkursu Literackiego im. Anny Markowej, zaczerpnięte z twórczości poetki.

fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Urbanowicz

pisarz
20.03.2019

- Jestem wręcz zaskoczony aż tak pozytywnym odbiorem "Inkuba" - mówi Artur Urbanowicz.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski
20.03.2019

Wojewoda podlaski i jego urzędnicy zamierzają odwiedzić wszystkie 118 gmin w Podlaskiem. W ramach akcji #NowaPiątka będą informować o nowych propozycjach PiS, ale też o innych programach rządowych, które już funkcjonują.


Jolanta Grabowska, fot. Marcin Gliński

Jolanta Grabowska

malarka
19.03.2019

"Każdy kto ma wrażliwość estetyczną, widzi powiązania, zależności między światem dźwięków i kolorów. Moją inspiracją jest otoczenie, środowisko, wydarzenia" - mówi malarka.

Karol Karski, fot. Joanna Szubzda

prof. Karol Karski

europoseł PiS
19.03.2019

"Prawo i Sprawiedliwość stawia na osoby, które mają kompetencje do zajmowania się sprawami europejskimi, które mają także przygotowanie w tym zakresie".

dr Tomasz Łabuszewski, fot. Lech Pilarski

dr Tomasz Łabuszewski

naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie
18.03.2019

Gdyby radni podjęli uchwałę o zmianie nazwy ulicy mjr. Łupaszki, "to by oznaczało, że nie tyle Zygmunt Szendzielarz nie jest godny Białegostoku, tylko Białystok nie jest godny Zygmunta Szendzielarza" - mówi historyk.


ks. Zbigniew Gwiazdowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Zbigniew Gwiazdowski

kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
18.03.2019

- Św. Józef jest "trudnym tematem" na wystawę, ponieważ nie ma aż tak wielu obiektów go przedstawiających. Trzeba było się troszeczkę pogimnastykować.

asp. Wojciech Kosikowski, kom. Joanna Rzepniewska i st. sierż. Jakub Popławski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

18.03.2019

- Wagary, może nie jednorazowe, ale kilkudniowe czy powtarzające się regularnie, mogą być traktowane jako okoliczność świadcząca o demoralizacji nieletniego. Taka sprawa może trafić do sądu dla nieletnich.

Jarosław Zieliński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
15.03.2019

- Wakaty nie dają bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo zapewniają obywatelom i państwu konkretni żywi funkcjonariusze. Przyjęliśmy do garnizonu podlaskiego 40 nowych funkcjonariuszy, którzy złożyli ślubowanie. Będą służyć naszemu wspólnemu bezpieczeństwu - mówił w Radiu Białystok Jarosław Zieliński.


Maciej Cylwik i Albert Żukowski, fot. Joanna Szuzbda

Maciej Cylwik i Albert Żukowski

z The Bumpers
15.03.2019

Od kiedy grają, zawsze na wieczór św. Patryka mają koncert. Zespół The Bumpers wystąpi w sobotę w białostockiej Zmianie Klimatu - transmisja na naszej antenie.

Maciej Bukłaga, fot. Joanna Szubzda

Maciej Bukłaga

z grupy improwizacyjnej Luźny Mankiet
15.03.2019

- Na 45. Trójzębie Komediowym zagramy kilka improwizowanych scenek w oparciu o sugestie publiczności. Będzie też kabaret z krwi i kości Kałasznikof.

Rafał Rudnicki, fot. Joanna Szubzda

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
15.03.2019

- Nie dziwię się, że nauczyciele protestują. Oczywiście, zawsze tutaj poszkodowanymi będą dzieci, młodzież i dlatego zdecydowaliśmy się na powołanie sztabu, żeby te negatywne skutki starać się minimalizować w Białymstoku.


dr Wojciech Tarasiuk, fot. Joanna Szubzda

dr Wojciech Tarasiuk [wideo]

dyrektor PKO BP w Białymstoku
14.03.2019

- Dzisiaj bankowość to jest technologia. (...) Około miliona naszych klientów korzysta tylko i wyłącznie z bankowości mobilnej. Już nie przychodzi w ogóle do banku.

Katarzyna Krupicka, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Krupicka [wideo]

rzecznik regionalny ZUS w Białymstoku
13.03.2019

Wniosków mamy już około tysiąca w naszym województwie, więc całkiem sporo, mamy wydanych około 80 decyzji i co ważne - to wszystko decyzje przyznające.

Martyna Łyko, fot. Monika Kalicka

Martyna Łyko

reżyserka teatralna i operowa
13.03.2019

"Przeczytałam tę książkę i absolutnie złapał mnie za serce język tego autora" - mówi o powieści, na podstawie której postała sztuka - reżyserka Martyna Łyko.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok