Radio Białystok | Gość | płk Sławomir Kocanowski [wideo] - dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej

płk Sławomir Kocanowski [wideo]

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej

13.12.2018, 06:37, akt. 14:17

- Mamy ponad 2/3 stanu osobowego, więc jesteśmy optymistami. Widzimy, że coraz więcej ludzi chce do nas wstąpić.

płk Sławomir Kocanowski, fot. Joanna Szubzda
płk Sławomir Kocanowski, fot. Joanna Szubzda

Z płk. Sławomirem Kocanowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Kończy się pierwszy etap tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Najpierw formowano je na ścianie wschodniej. Dziś 1 Podlaska Brygada OT ma już ponad 2 tysiące żołnierzy. 

Z jej dowódcą pułkownikiem Sławomirem Kocanowskim rozmawia Lech Pilarski.
Lech Pilarski: Zgodnie z planami powinniście w tym roku kończyć formowanie Podlaskiej Brygady OT. Jak to wygląda w rzeczywistości?


płk Sławomir Kocanowski: Jesteśmy w drugim roku tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej na Podlasiu. Mamy ponad 2000 żołnierzy, którzy do nas wystąpili. Rozpoczęliśmy proces szkolenia specjalistycznego i wszystko idzie zgodnie z planem.


Ilu żołnierzy brakuje do pełni szczęścia, czyli do skompletowania brygady?


Tu nie można tak powiedzieć, że brakuje. Są też pewne przepisy, które musimy uregulować. Mówimy o podoficerach, oficerach, którzy muszą zasilić nasze szeregi. Obecnie trwają egzaminy w wyższych szkołach wojsk lądowych, w akademiach, do których nasi terytorialsi wstąpili. I oni wstąpią do nas już jako oficerowi. Będą tym zasobem oficerskim, który będzie dowodził poszczególnymi plutonami w Wojskach Obrony Terytorialnej.


Ilu żołnierzy ma mieć brygada - 2, 3, 5, 9 tys.?


Mamy ponad 2/3 stanu osobowego, więc jesteśmy optymistami. Widzimy, że coraz więcej ludzi chce do nas wstąpić.


Co z koszarami, co z zakwaterowaniem, co z bazą materialną WOT?


Nie stoimy w miejscu. Wykonaliśmy proceduralne elementy wojskowe, czyli złożyliśmy minimalne wymagania do pozyskania i budowy nowych obiektów  koszarowy. Ale również pozyskujemy obiekty cywilne do szkolenia.


Ciągle jesteście gdzieś kątem w 18 Pułku?


Nie ma panie redaktorze takiego pojęcia. My ze sobą bardzo dobrze współpracujemy, z 18 Pułkiem. Pułk nam wydzielił ze swoich zasobów i jesteśmy za to bardzo wdzięczni. Ale oczywiście oprócz tego zrobiliśmy swoje proceduralne elementy - o budowę nowych obiektów koszarowy, które będą wybudowane w tym samym obiekcie.


Dotyczy to Białegostoku, Suwałk, Łomży, Hajnówki?


Tak. Muszę wszystkim dowódcom, którzy są w Suwałkach, jak i w Łomży czy w Hajnówce podziękować za wsparcie, które nam okazali podczas budowania Wojsk Obrony Terytorialnej na Podlasiu.


Etap tworzenia struktur mamy za sobą?


Tak. Mamy już wszędzie dowództwa, działają sztaby. Sztab Brygady również działa. Rozpoczęliśmy proces szkolenia indywidualnego, specjalistycznego, czyli jesteśmy w drugim etapie szkolenia specjalistycznego można tak powiedzieć, w różnych lokalizacjach. To tylko zależy od tego, jakie było wcielenie żołnierzy, które się odbywało w 2017 czy 2018 roku.


Czyli mam 11 Batalion Piechoty Lekkiej, dalej...


12., 13. i 14. Batalion Lekkiej Piechoty. Mamy również kompanię wsparcia, kompanię logistyczną, kompanię dowodzenia i oczywiście kompanię saperów.


Jak to będzie ze sprzętem, z uzbrojeniem? Bo przeczytałem, że nie będziecie mieli transporterów opancerzonych. Raczej pojazdy służące do podwiezienia, a wszystko na piechotę.


Nasza formacja jest kompanią lekkiej piechoty, więc nie przewidujemy żadnego ciężkiego sprzętu, chociaż przewidujemy różne uzbrojenie, które będzie mogło razić ten sprzęt ciężki. Niemniej jednak jest to zapisane w programach rządowych modernizacji sił zbrojnych i oczekujemy na dostawy tego sprzętu, abyśmy mogli być efektywniejsi i z tego też szkolić.


Czyli będziecie ewentualnie dysponowali bronią na przykład przeciwpancerną, granatnikami. Do tego dochodzą moździerze, bo ostatnio podpisano umowę z zakładami w Tarnowie na dostawę lekkich moździerzy do WOT między innymi.


Tak, wczoraj dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej generał dywizji Wiesław Kukuła podpisał umowę, czy był przedstawicielem z Ministerstwa Obrony Narodowej. Mamy nadzieję, że w drugim półroczu 2019 r. te moździerze już do nas trafią.

Oczywiście, jest to bardzo nowa technologia. Tak można powiedzieć. Polski produkt, bardzo lekkie, przenośne. Właśnie to służy żołnierzom lekkiej piechoty.


Czyli cały kompleks uzbrojenia dla lekkiej piechoty już powstaje?


Tak, ale my nie uzbrajamy się tylko po to, żeby bronić. Oczywiście będziemy bronili województwa podlaskiego i naszych małych ojczyzna, ale też ten sprzęt będzie wykorzystywany w akcjach kryzysowych. Bo moździerz można wykorzystać np. podczas poszukiwania zaginionych osób. Oby tylko jak najmniej.


Czyli mamy już etap budowy struktury za sobą. Kwestia ćwiczeń - docierają różnorodne informację, że są z tym problemy. Chociaż to trochę dziwne, bo na Podlasiu mamy sporo bagien, puszcze, powinno być gdzie ćwiczyć.


Zgodnie z etapem szkolenia. Szkolenie indywidualne opiera się na indywidualnych umiejętnościach. Szkolenie specjalistyczne, czyli już idziemy w tym kierunku, że każdy musi być specjalistą. Ale też wychodzimy do ludzi. Chcemy pokazywać się w swoich rejonach odpowiedzialności, tak zwany SRO, i będziemy tam prowadzili szkolenia, aby pokazać ludziom, że jesteśmy obecni i że mogą na nas liczyć nie tylko w sytuacji zagrożenia wojennego, ale również w sytuacjach kryzysowych, które oby zdarzały się jak najrzadziej w województwie podlaskim.


Łatwiej się będzie teraz dostać do terytorialsów, a przynajmniej zgłosić swój akces, bo będzie można to zrobić elektronicznie. To postęp w wojsku.


To jest wielki postęp. My jako I Podlaska też to wcześniej zauważyliśmy, widzieliśmy, jakie są problemy. Analizujemy, rozmawiamy z naszymi żołnierzami. Z Siemiatycz czy z Wysokiego Mazowieckiego żołnierze musieli dojechać do Bielska Podlaskiego. Panie redaktorze, jechać 70 km jechać do WKU, po to tylko żeby złożyć wniosek? Wyszliśmy naprzeciw i dzięki uprzejmości władz samorządowych Wysokiego Mazowieckiego jesteśmy tam raz w tygodniu i przyjmujemy takie wnioski. Teraz już wniosek do Wojsk Obrony Terytorialnej można złożyć przez internet. To też nie zabiera obywatelom czasu.

Zachęcamy, mamy kolejne szkolenie. Podczas tych ferii w województwie podlaskim będziemy realizowali kolejną 16-stkę, szkolenie wyrównawcze dla żołnierzy rezerwy. Zapraszamy wszystkich chętnych.

Korzystając z okazji, chciałem złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji świąt - słuchaczom, ale również wszystkim terytorialsom, którzy do nas wstąpili. Jestem z was dumny.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
sierż. szt. Tomasz Kamiński, Katarzyna Gromadzka, Monika i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

21.01.2019

- Jeśli ktoś do nas dzwoni i prosi o jakiekolwiek pieniądze, to już powinna nam się zapalić czerwona lampka, że coś jest nie tak - policjanci mówią, jak ustrzec się fałszywych wnuczków, funkcjonariuszy, urzędników, itp.

Mariusz Dąbrowski, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Dąbrowski [wideo]

ekspert ws. gospodarek azjatyckich
21.01.2019

Czy powinniśmy się bać dominacji Chin? - Chińskie zagrożenie dla cywilizacji Zachodu jest na pewno, ale też bym go nie przeceniał aż tak bardzo.

Ola Bilińska, fot. Zofia Analog

Ola Bilińska

wokalistka, kompozytorka i multiinstrumentalistka
20.01.2019

Baśnie, mity, bestiariusz, podświadomość i przede wszystkim pogranicze polsko-litewskie to słowa-klucze do najnowszej płyty Šulinys / Studnia autorstwa Oli Bilińskiej, która od kilku lat mieszka na Suwalszczyźnie, w pobliżu litewskiej granicy.


Jarosław Jabłoński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Jabłoński

redaktor naczelny "Kuriera Porannego"
18.01.2019

"To jest możliwość pozostawienia po sobie śladu". Kurier Poranny przygotowuje kapsułę czasu, która zostanie otworzona za 100 lat. Przyłączyć się też mogą białostoczanie.

Zofia Daniszewska-Dek, fot. Joanna Szubzda

Zofia Daniszewska-Dek [wideo]

adwokat
18.01.2019

- Mowa nienawiści stała się narzędziem, niestety muszę powiedzieć, że narzędziem zbrodni. Wskutek tego, że doszły portale społecznościowe, mogliśmy ją zwielokrotnić, mogliśmy puścić w milionie egzemplarzy.

Urszula Kamińska i Natalia Maliszewska, fot. Joanna Szubzda

Natalia Maliszewska

Mistrzyni Europy w short tracku, łyżwiarka Juvenii Białystok
17.01.2019

Popularność jest bardzo przyjemna, ale bywa też trochę męcząca. Przekonuje się o tym łyżwiarka Juvenii Białystok, Natalia Maliszewska.


Tomasz Dubowski, fot. Monika Kalicka

dr Tomasz Dubowski [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
17.01.2019

"Bez akceptacji umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, rzeczywiście 29 marca traktaty, co do zasady, powinny przestać obowiązywać w relacjach między państwami członkowskimi a Wielką Brytanią" - mówi nasz gość.

nadkom. Tomasz Krupa i Mirosław Sienkiewicz, fot. Marcin Mazewski

nadkom. Tomasz Krupa i Mirosław Sienkiewicz

rzecznik podlaskiej policji i zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW
16.01.2019

Intensywne opady śniegu spowodowały paraliż miasta i jego okolic. - Niecodziennie jest wprowadzana taka sytuacja, że do miasta nie mogą wjeżdżać samochody ciężarowe. Mogliśmy zatrzymać ruch ciężarowy przed miastem. Problem wyniknął z niefrasobliwości kierowców ciężarówek.

Andrzej Kulesza, fot. Marcin Mazewski

Andrzej Kulesza

instruktor doskonalenia techniki jazdy
16.01.2019

Jak jeździć w trudnych zimowych warunkach, by bezpiecznie dojechać do celu?


Napoleon Waszkiewicz, fot. Monika Kalicka

dr hab. Napoleon Waszkiewicz [wideo]

kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.01.2019

"To nie było zachowanie osoby chorej psychicznie, bo taka osoba nie triumfuje popełniając tego typu czyn, to jest impuls pewnego rodzaju. Tam była plakietka, tam było przemyślane działanie" - ocenia czyn Stefana W. psychiatra.

Marian Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Marian Maciejewski

dyrektor Biura Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Białymstoku
14.01.2019

Po tragedii w Gdańsku wraca temat bezpieczeństwa na imprezach plenerowych.

Leszek Dec - fot. Tomasz Kubaszewski

Leszek Dec

prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
14.01.2019

- Z tego, co dzieje się w strefie szczególnie zadowoleni powinni być mieszkańcy Suwałk i Białegostoku, gdzie powstały miejsca dobrze płatnej pracy - mówi Leszek Dec.


fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

14.01.2019

- Główny ciężar odpowiedzialności na terenie imprezy masowej - zgodnie z ustawą - spoczywa na jej organizatorze - mówi nadkom. Tomasz Krupa.

prof. Jerzy Halicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Halicki [wideo]

prorektor ds. studenckich Uniwersytetu w Białymstoku
14.01.2019

- Brakuje nam minimum 200 lat historii, żebyśmy mogli konkurować z tymi tuzami szkolnictwa wyższego, do których niestety odpływa nasza najzdolniejsza młodzież.

Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin [wideo]

wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego
11.01.2019

- Jeżeli chodzi o sytuację związaną z NBP, to nie zamierzam tego dalej komentować. Dalszą formą moich komentarzy są czyny (...) Podjęliśmy decyzję o tym, że w trybie pilnym przygotujemy ustawę, która ujawnia wysokość zarobków w NBP zarówno teraz, jak i w przeszłości.


Anna Petrovska i Michał Stepaniuk, fot. Joanna Szubzda

Anna Petrovska i Michał Stepaniuk

gospodarze programu Szczodry wieczar
11.01.2019

- To są setki życzeń mejlowych i telefonicznych - mówi Michał Stepaniuk. - Tego dnia dzwonią wszystkie telefony - w studiu, w redakcji, u strażnika - podkreśla Ania Petrovska. Czasami słuchacze nawet przychodzą osobiście.

fot. Tomasz Kubaszewski

Paweł Włodarczyk

Stowarzyszenie Woda-Las
11.01.2019

- Na pewno nie jest to bieg dla amatorów, zdajemy się na matkę naturę - mówi Paweł Włodarczyk.

Adam Chojnowski i Marcin Moczulski, fot. Joanna Szubzda

Adam Chojnowski, Marcin Moczulski i Elżbieta Lichanów

I wicemister i mister Best Body konkursu Mister Polski 2018 oraz organizatorka konkursu Mister Podlasia
11.01.2019

- Nie wystarczy być tylko przystojnym. Ci najbardziej przystojni odpadają, jeżeli się nie umieją zachować - mówi organizatorka konkursu Mister Podlasia Elżbieta Lichanów.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok