Radio Białystok | Gość | płk Sławomir Kocanowski [wideo] - dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej

płk Sławomir Kocanowski [wideo]

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej

13.12.2018, 06:37, akt. 14:17

- Mamy ponad 2/3 stanu osobowego, więc jesteśmy optymistami. Widzimy, że coraz więcej ludzi chce do nas wstąpić.

płk Sławomir Kocanowski, fot. Joanna Szubzda
płk Sławomir Kocanowski, fot. Joanna Szubzda

Z płk. Sławomirem Kocanowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Kończy się pierwszy etap tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Najpierw formowano je na ścianie wschodniej. Dziś 1 Podlaska Brygada OT ma już ponad 2 tysiące żołnierzy. 

Z jej dowódcą pułkownikiem Sławomirem Kocanowskim rozmawia Lech Pilarski.
Lech Pilarski: Zgodnie z planami powinniście w tym roku kończyć formowanie Podlaskiej Brygady OT. Jak to wygląda w rzeczywistości?


płk Sławomir Kocanowski: Jesteśmy w drugim roku tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej na Podlasiu. Mamy ponad 2000 żołnierzy, którzy do nas wystąpili. Rozpoczęliśmy proces szkolenia specjalistycznego i wszystko idzie zgodnie z planem.


Ilu żołnierzy brakuje do pełni szczęścia, czyli do skompletowania brygady?


Tu nie można tak powiedzieć, że brakuje. Są też pewne przepisy, które musimy uregulować. Mówimy o podoficerach, oficerach, którzy muszą zasilić nasze szeregi. Obecnie trwają egzaminy w wyższych szkołach wojsk lądowych, w akademiach, do których nasi terytorialsi wstąpili. I oni wstąpią do nas już jako oficerowi. Będą tym zasobem oficerskim, który będzie dowodził poszczególnymi plutonami w Wojskach Obrony Terytorialnej.


Ilu żołnierzy ma mieć brygada - 2, 3, 5, 9 tys.?


Mamy ponad 2/3 stanu osobowego, więc jesteśmy optymistami. Widzimy, że coraz więcej ludzi chce do nas wstąpić.


Co z koszarami, co z zakwaterowaniem, co z bazą materialną WOT?


Nie stoimy w miejscu. Wykonaliśmy proceduralne elementy wojskowe, czyli złożyliśmy minimalne wymagania do pozyskania i budowy nowych obiektów  koszarowy. Ale również pozyskujemy obiekty cywilne do szkolenia.


Ciągle jesteście gdzieś kątem w 18 Pułku?


Nie ma panie redaktorze takiego pojęcia. My ze sobą bardzo dobrze współpracujemy, z 18 Pułkiem. Pułk nam wydzielił ze swoich zasobów i jesteśmy za to bardzo wdzięczni. Ale oczywiście oprócz tego zrobiliśmy swoje proceduralne elementy - o budowę nowych obiektów koszarowy, które będą wybudowane w tym samym obiekcie.


Dotyczy to Białegostoku, Suwałk, Łomży, Hajnówki?


Tak. Muszę wszystkim dowódcom, którzy są w Suwałkach, jak i w Łomży czy w Hajnówce podziękować za wsparcie, które nam okazali podczas budowania Wojsk Obrony Terytorialnej na Podlasiu.


Etap tworzenia struktur mamy za sobą?


Tak. Mamy już wszędzie dowództwa, działają sztaby. Sztab Brygady również działa. Rozpoczęliśmy proces szkolenia indywidualnego, specjalistycznego, czyli jesteśmy w drugim etapie szkolenia specjalistycznego można tak powiedzieć, w różnych lokalizacjach. To tylko zależy od tego, jakie było wcielenie żołnierzy, które się odbywało w 2017 czy 2018 roku.


Czyli mam 11 Batalion Piechoty Lekkiej, dalej...


12., 13. i 14. Batalion Lekkiej Piechoty. Mamy również kompanię wsparcia, kompanię logistyczną, kompanię dowodzenia i oczywiście kompanię saperów.


Jak to będzie ze sprzętem, z uzbrojeniem? Bo przeczytałem, że nie będziecie mieli transporterów opancerzonych. Raczej pojazdy służące do podwiezienia, a wszystko na piechotę.


Nasza formacja jest kompanią lekkiej piechoty, więc nie przewidujemy żadnego ciężkiego sprzętu, chociaż przewidujemy różne uzbrojenie, które będzie mogło razić ten sprzęt ciężki. Niemniej jednak jest to zapisane w programach rządowych modernizacji sił zbrojnych i oczekujemy na dostawy tego sprzętu, abyśmy mogli być efektywniejsi i z tego też szkolić.


Czyli będziecie ewentualnie dysponowali bronią na przykład przeciwpancerną, granatnikami. Do tego dochodzą moździerze, bo ostatnio podpisano umowę z zakładami w Tarnowie na dostawę lekkich moździerzy do WOT między innymi.


Tak, wczoraj dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej generał dywizji Wiesław Kukuła podpisał umowę, czy był przedstawicielem z Ministerstwa Obrony Narodowej. Mamy nadzieję, że w drugim półroczu 2019 r. te moździerze już do nas trafią.

Oczywiście, jest to bardzo nowa technologia. Tak można powiedzieć. Polski produkt, bardzo lekkie, przenośne. Właśnie to służy żołnierzom lekkiej piechoty.


Czyli cały kompleks uzbrojenia dla lekkiej piechoty już powstaje?


Tak, ale my nie uzbrajamy się tylko po to, żeby bronić. Oczywiście będziemy bronili województwa podlaskiego i naszych małych ojczyzna, ale też ten sprzęt będzie wykorzystywany w akcjach kryzysowych. Bo moździerz można wykorzystać np. podczas poszukiwania zaginionych osób. Oby tylko jak najmniej.


Czyli mamy już etap budowy struktury za sobą. Kwestia ćwiczeń - docierają różnorodne informację, że są z tym problemy. Chociaż to trochę dziwne, bo na Podlasiu mamy sporo bagien, puszcze, powinno być gdzie ćwiczyć.


Zgodnie z etapem szkolenia. Szkolenie indywidualne opiera się na indywidualnych umiejętnościach. Szkolenie specjalistyczne, czyli już idziemy w tym kierunku, że każdy musi być specjalistą. Ale też wychodzimy do ludzi. Chcemy pokazywać się w swoich rejonach odpowiedzialności, tak zwany SRO, i będziemy tam prowadzili szkolenia, aby pokazać ludziom, że jesteśmy obecni i że mogą na nas liczyć nie tylko w sytuacji zagrożenia wojennego, ale również w sytuacjach kryzysowych, które oby zdarzały się jak najrzadziej w województwie podlaskim.


Łatwiej się będzie teraz dostać do terytorialsów, a przynajmniej zgłosić swój akces, bo będzie można to zrobić elektronicznie. To postęp w wojsku.


To jest wielki postęp. My jako I Podlaska też to wcześniej zauważyliśmy, widzieliśmy, jakie są problemy. Analizujemy, rozmawiamy z naszymi żołnierzami. Z Siemiatycz czy z Wysokiego Mazowieckiego żołnierze musieli dojechać do Bielska Podlaskiego. Panie redaktorze, jechać 70 km jechać do WKU, po to tylko żeby złożyć wniosek? Wyszliśmy naprzeciw i dzięki uprzejmości władz samorządowych Wysokiego Mazowieckiego jesteśmy tam raz w tygodniu i przyjmujemy takie wnioski. Teraz już wniosek do Wojsk Obrony Terytorialnej można złożyć przez internet. To też nie zabiera obywatelom czasu.

Zachęcamy, mamy kolejne szkolenie. Podczas tych ferii w województwie podlaskim będziemy realizowali kolejną 16-stkę, szkolenie wyrównawcze dla żołnierzy rezerwy. Zapraszamy wszystkich chętnych.

Korzystając z okazji, chciałem złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji świąt - słuchaczom, ale również wszystkim terytorialsom, którzy do nas wstąpili. Jestem z was dumny.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Piotr Krysiewicz, Dariusz Zakrzewski i Piotr Car, fot. Joanna Szubzda

Piotr Krysiewicz, Dariusz Zakrzewski i Piotr Car

kolarze z grupy Mistral Grodno SA Radio Białystok
22.03.2019

"Z tym składem myślę, że możemy powalczyć z każdym". Grupa Rowerowa Mistral Grodno SA Radio Białystok rozpoczyna walkę o czołowe miejsca w Maratonach Kresowych. I nie tylko.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
22.03.2019

"Każdy powinien, nie patrząc na ekologów, co wywalczą, ale każdy sam powinien się zastanowić, jak w swoim gospodarstwie może zagospodarować wodę".

Piotr Siergiej, fot. Lech Pilarski

Piotr Siergiej

z Polskiego Alarmu Smogowego
21.03.2019

"Ocieplenie domu, termomodernizacja jest uniwersalnym, pierwszym krokiem. A czy potem podłączymy tam ciepło miejskie, gaz, pompę ciepła czy inny kocioł, to już rzecz wtórna" - mówi nasz gość.


Krzysztof Korotkich i Miłka Malzahn, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Korotkich

z Instytutu Filologii Polskiej UwB
20.03.2019

"Posprzątać życie" to motto tegorocznego Konkursu Literackiego im. Anny Markowej, zaczerpnięte z twórczości poetki.

fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Urbanowicz

pisarz
20.03.2019

- Jestem wręcz zaskoczony aż tak pozytywnym odbiorem "Inkuba" - mówi Artur Urbanowicz.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski
20.03.2019

Wojewoda podlaski i jego urzędnicy zamierzają odwiedzić wszystkie 118 gmin w Podlaskiem. W ramach akcji #NowaPiątka będą informować o nowych propozycjach PiS, ale też o innych programach rządowych, które już funkcjonują.


Jolanta Grabowska, fot. Marcin Gliński

Jolanta Grabowska

malarka
19.03.2019

"Każdy kto ma wrażliwość estetyczną, widzi powiązania, zależności między światem dźwięków i kolorów. Moją inspiracją jest otoczenie, środowisko, wydarzenia" - mówi malarka.

Karol Karski, fot. Joanna Szubzda

prof. Karol Karski

europoseł PiS
19.03.2019

"Prawo i Sprawiedliwość stawia na osoby, które mają kompetencje do zajmowania się sprawami europejskimi, które mają także przygotowanie w tym zakresie".

dr Tomasz Łabuszewski, fot. Lech Pilarski

dr Tomasz Łabuszewski

naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie
18.03.2019

Gdyby radni podjęli uchwałę o zmianie nazwy ulicy mjr. Łupaszki, "to by oznaczało, że nie tyle Zygmunt Szendzielarz nie jest godny Białegostoku, tylko Białystok nie jest godny Zygmunta Szendzielarza" - mówi historyk.


ks. Zbigniew Gwiazdowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Zbigniew Gwiazdowski

kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
18.03.2019

- Św. Józef jest "trudnym tematem" na wystawę, ponieważ nie ma aż tak wielu obiektów go przedstawiających. Trzeba było się troszeczkę pogimnastykować.

asp. Wojciech Kosikowski, kom. Joanna Rzepniewska i st. sierż. Jakub Popławski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

18.03.2019

- Wagary, może nie jednorazowe, ale kilkudniowe czy powtarzające się regularnie, mogą być traktowane jako okoliczność świadcząca o demoralizacji nieletniego. Taka sprawa może trafić do sądu dla nieletnich.

Jarosław Zieliński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
15.03.2019

- Wakaty nie dają bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo zapewniają obywatelom i państwu konkretni żywi funkcjonariusze. Przyjęliśmy do garnizonu podlaskiego 40 nowych funkcjonariuszy, którzy złożyli ślubowanie. Będą służyć naszemu wspólnemu bezpieczeństwu - mówił w Radiu Białystok Jarosław Zieliński.


Maciej Cylwik i Albert Żukowski, fot. Joanna Szuzbda

Maciej Cylwik i Albert Żukowski

z The Bumpers
15.03.2019

Od kiedy grają, zawsze na wieczór św. Patryka mają koncert. Zespół The Bumpers wystąpi w sobotę w białostockiej Zmianie Klimatu - transmisja na naszej antenie.

Maciej Bukłaga, fot. Joanna Szubzda

Maciej Bukłaga

z grupy improwizacyjnej Luźny Mankiet
15.03.2019

- Na 45. Trójzębie Komediowym zagramy kilka improwizowanych scenek w oparciu o sugestie publiczności. Będzie też kabaret z krwi i kości Kałasznikof.

Rafał Rudnicki, fot. Joanna Szubzda

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
15.03.2019

- Nie dziwię się, że nauczyciele protestują. Oczywiście, zawsze tutaj poszkodowanymi będą dzieci, młodzież i dlatego zdecydowaliśmy się na powołanie sztabu, żeby te negatywne skutki starać się minimalizować w Białymstoku.


dr Wojciech Tarasiuk, fot. Joanna Szubzda

dr Wojciech Tarasiuk [wideo]

dyrektor PKO BP w Białymstoku
14.03.2019

- Dzisiaj bankowość to jest technologia. (...) Około miliona naszych klientów korzysta tylko i wyłącznie z bankowości mobilnej. Już nie przychodzi w ogóle do banku.

Katarzyna Krupicka, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Krupicka [wideo]

rzecznik regionalny ZUS w Białymstoku
13.03.2019

Wniosków mamy już około tysiąca w naszym województwie, więc całkiem sporo, mamy wydanych około 80 decyzji i co ważne - to wszystko decyzje przyznające.

Martyna Łyko, fot. Monika Kalicka

Martyna Łyko

reżyserka teatralna i operowa
13.03.2019

"Przeczytałam tę książkę i absolutnie złapał mnie za serce język tego autora" - mówi o powieści, na podstawie której postała sztuka - reżyserka Martyna Łyko.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok