Radio Białystok | Gość | płk Sławomir Kocanowski [wideo] - dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej

płk Sławomir Kocanowski [wideo]

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej

13.12.2018, 06:37, akt. 14:17

- Mamy ponad 2/3 stanu osobowego, więc jesteśmy optymistami. Widzimy, że coraz więcej ludzi chce do nas wstąpić.

płk Sławomir Kocanowski, fot. Joanna Szubzda
płk Sławomir Kocanowski, fot. Joanna Szubzda

Z płk. Sławomirem Kocanowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Kończy się pierwszy etap tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Najpierw formowano je na ścianie wschodniej. Dziś 1 Podlaska Brygada OT ma już ponad 2 tysiące żołnierzy. 

Z jej dowódcą pułkownikiem Sławomirem Kocanowskim rozmawia Lech Pilarski.
Lech Pilarski: Zgodnie z planami powinniście w tym roku kończyć formowanie Podlaskiej Brygady OT. Jak to wygląda w rzeczywistości?


płk Sławomir Kocanowski: Jesteśmy w drugim roku tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej na Podlasiu. Mamy ponad 2000 żołnierzy, którzy do nas wystąpili. Rozpoczęliśmy proces szkolenia specjalistycznego i wszystko idzie zgodnie z planem.


Ilu żołnierzy brakuje do pełni szczęścia, czyli do skompletowania brygady?


Tu nie można tak powiedzieć, że brakuje. Są też pewne przepisy, które musimy uregulować. Mówimy o podoficerach, oficerach, którzy muszą zasilić nasze szeregi. Obecnie trwają egzaminy w wyższych szkołach wojsk lądowych, w akademiach, do których nasi terytorialsi wstąpili. I oni wstąpią do nas już jako oficerowi. Będą tym zasobem oficerskim, który będzie dowodził poszczególnymi plutonami w Wojskach Obrony Terytorialnej.


Ilu żołnierzy ma mieć brygada - 2, 3, 5, 9 tys.?


Mamy ponad 2/3 stanu osobowego, więc jesteśmy optymistami. Widzimy, że coraz więcej ludzi chce do nas wstąpić.


Co z koszarami, co z zakwaterowaniem, co z bazą materialną WOT?


Nie stoimy w miejscu. Wykonaliśmy proceduralne elementy wojskowe, czyli złożyliśmy minimalne wymagania do pozyskania i budowy nowych obiektów  koszarowy. Ale również pozyskujemy obiekty cywilne do szkolenia.


Ciągle jesteście gdzieś kątem w 18 Pułku?


Nie ma panie redaktorze takiego pojęcia. My ze sobą bardzo dobrze współpracujemy, z 18 Pułkiem. Pułk nam wydzielił ze swoich zasobów i jesteśmy za to bardzo wdzięczni. Ale oczywiście oprócz tego zrobiliśmy swoje proceduralne elementy - o budowę nowych obiektów koszarowy, które będą wybudowane w tym samym obiekcie.


Dotyczy to Białegostoku, Suwałk, Łomży, Hajnówki?


Tak. Muszę wszystkim dowódcom, którzy są w Suwałkach, jak i w Łomży czy w Hajnówce podziękować za wsparcie, które nam okazali podczas budowania Wojsk Obrony Terytorialnej na Podlasiu.


Etap tworzenia struktur mamy za sobą?


Tak. Mamy już wszędzie dowództwa, działają sztaby. Sztab Brygady również działa. Rozpoczęliśmy proces szkolenia indywidualnego, specjalistycznego, czyli jesteśmy w drugim etapie szkolenia specjalistycznego można tak powiedzieć, w różnych lokalizacjach. To tylko zależy od tego, jakie było wcielenie żołnierzy, które się odbywało w 2017 czy 2018 roku.


Czyli mam 11 Batalion Piechoty Lekkiej, dalej...


12., 13. i 14. Batalion Lekkiej Piechoty. Mamy również kompanię wsparcia, kompanię logistyczną, kompanię dowodzenia i oczywiście kompanię saperów.


Jak to będzie ze sprzętem, z uzbrojeniem? Bo przeczytałem, że nie będziecie mieli transporterów opancerzonych. Raczej pojazdy służące do podwiezienia, a wszystko na piechotę.


Nasza formacja jest kompanią lekkiej piechoty, więc nie przewidujemy żadnego ciężkiego sprzętu, chociaż przewidujemy różne uzbrojenie, które będzie mogło razić ten sprzęt ciężki. Niemniej jednak jest to zapisane w programach rządowych modernizacji sił zbrojnych i oczekujemy na dostawy tego sprzętu, abyśmy mogli być efektywniejsi i z tego też szkolić.


Czyli będziecie ewentualnie dysponowali bronią na przykład przeciwpancerną, granatnikami. Do tego dochodzą moździerze, bo ostatnio podpisano umowę z zakładami w Tarnowie na dostawę lekkich moździerzy do WOT między innymi.


Tak, wczoraj dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej generał dywizji Wiesław Kukuła podpisał umowę, czy był przedstawicielem z Ministerstwa Obrony Narodowej. Mamy nadzieję, że w drugim półroczu 2019 r. te moździerze już do nas trafią.

Oczywiście, jest to bardzo nowa technologia. Tak można powiedzieć. Polski produkt, bardzo lekkie, przenośne. Właśnie to służy żołnierzom lekkiej piechoty.


Czyli cały kompleks uzbrojenia dla lekkiej piechoty już powstaje?


Tak, ale my nie uzbrajamy się tylko po to, żeby bronić. Oczywiście będziemy bronili województwa podlaskiego i naszych małych ojczyzna, ale też ten sprzęt będzie wykorzystywany w akcjach kryzysowych. Bo moździerz można wykorzystać np. podczas poszukiwania zaginionych osób. Oby tylko jak najmniej.


Czyli mamy już etap budowy struktury za sobą. Kwestia ćwiczeń - docierają różnorodne informację, że są z tym problemy. Chociaż to trochę dziwne, bo na Podlasiu mamy sporo bagien, puszcze, powinno być gdzie ćwiczyć.


Zgodnie z etapem szkolenia. Szkolenie indywidualne opiera się na indywidualnych umiejętnościach. Szkolenie specjalistyczne, czyli już idziemy w tym kierunku, że każdy musi być specjalistą. Ale też wychodzimy do ludzi. Chcemy pokazywać się w swoich rejonach odpowiedzialności, tak zwany SRO, i będziemy tam prowadzili szkolenia, aby pokazać ludziom, że jesteśmy obecni i że mogą na nas liczyć nie tylko w sytuacji zagrożenia wojennego, ale również w sytuacjach kryzysowych, które oby zdarzały się jak najrzadziej w województwie podlaskim.


Łatwiej się będzie teraz dostać do terytorialsów, a przynajmniej zgłosić swój akces, bo będzie można to zrobić elektronicznie. To postęp w wojsku.


To jest wielki postęp. My jako I Podlaska też to wcześniej zauważyliśmy, widzieliśmy, jakie są problemy. Analizujemy, rozmawiamy z naszymi żołnierzami. Z Siemiatycz czy z Wysokiego Mazowieckiego żołnierze musieli dojechać do Bielska Podlaskiego. Panie redaktorze, jechać 70 km jechać do WKU, po to tylko żeby złożyć wniosek? Wyszliśmy naprzeciw i dzięki uprzejmości władz samorządowych Wysokiego Mazowieckiego jesteśmy tam raz w tygodniu i przyjmujemy takie wnioski. Teraz już wniosek do Wojsk Obrony Terytorialnej można złożyć przez internet. To też nie zabiera obywatelom czasu.

Zachęcamy, mamy kolejne szkolenie. Podczas tych ferii w województwie podlaskim będziemy realizowali kolejną 16-stkę, szkolenie wyrównawcze dla żołnierzy rezerwy. Zapraszamy wszystkich chętnych.

Korzystając z okazji, chciałem złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji świąt - słuchaczom, ale również wszystkim terytorialsom, którzy do nas wstąpili. Jestem z was dumny.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Bernard Zabielski, fot. Monika Kalicka

Bernard Zabielski

przewodniczący zjazdu absolwentów 50-lecia matury w Liceum Ogólnokształcącego w Knyszynie 1968-2019
26.06.2019

"Jesteśmy o 50 lat mądrzejsi niż wtedy, kiedy zdawaliśmy maturę" - mówi Bernard Zabielski.

Janusz Cieszyński, fot. Marcin Mazewski

Janusz Cieszyński

wiceminister zdrowia
25.06.2019

"Już prawie 50 gabinetów w województwie podlaskim wystawia swoim pacjentom e-recepty" - mówi Janusz Cieszyński.


Adam Musiuk, fot. Monika Kalicka

Adam Musiuk [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
21.06.2019

"Samo centrum ma się przekształcić przede wszystkim w miejsce, po którym będziemy spacerować, poruszać się transportem miejskim, autobusami, rowerami. Ono ma być taką strefą bardziej wypoczynkową" - mówi Adam Musiuk.

Mateusz Perzyna i Adam Jankowski, fot. Sylwia Krassowska

Mateusz Perzyna i Adam Jankowski

z Rugby Białystok
20.06.2019

"Doping jak zawsze jest nam bardzo potrzebny - do tej pory jesteśmy niepokonani na naszym terenie, w tym sezonie jak i w zeszłym. Kibice naprawdę nam pomagają, to tak naprawdę 16. zawodnik" - mówią sportowcy.

ks. Józef Grygotowicz

z archidiecezji białostockiej
20.06.2019

Ich życie kapłańskie to niemal epoka w polskim Kościele. Diamentowy jubileusz święceń obchodziło pięciu księży archidiecezji białostockiej - wśród nich wieloletni duszpasterz i nauczyciel katechetów, ks. Józef Grygotowicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
19.06.2019

"W tym roku rzeczywiście będzie minimalnie trudniej, ale wszystkie szkoły przygotowują większą liczbę oddziałów, większą liczbę klas, niż w poprzednich latach" - mówi Dariusz Piontkowski.

Grażyna Dworakowska, fot. Monika Kalicka

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
19.06.2019

"Najważniejszym wydarzeniem jest koncert na Rynku Kościuszki, dostępny dla wszystkich mieszkańców. Gwiazdy to trzy kobiety, 3 pokolenia" - mówi Grażyna Dworakowska.

ks. Zbigniew Gwiazdowski, fot. Monika Kalicka

ks. Zbigniew Gwiazdowski

kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
19.06.2019

"Na wystawie są kopie bardzo popularnych tematów, jak Matka Boska Ostrobramska, Częstochowska, Jan Paweł II, Jezus Miłosierny, ale w wydaniu autorki, naznaczone troszeczkę jej duchem" - mówi kustosz muzeum.


Anna Kietlińska i Agnieszka Czarkowska, fot. Monika Kalicka

Anna Kietlińska i Agnieszka Czarkowska

Muzeum Pamięci Sybiru, Polskie Radio Białystok
19.06.2019

"To, że słuchowisko pokażemy w plenerze, w konkretnej rzeczywistości białostockiej, to otworzy nam słuchowisko na przestrzeń, ale jednocześnie pozostajemy w kręgu intymności - w konkretnych miejscach, w konkretnych murach, wśród konkretnych ludzi i w konkretnej opowieści" - mówi Anna Kietlińska.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
19.06.2019

"Jak widać, panowie z dzisiejszej opozycji, którzy rządzili jeszcze w 2018 roku, tylko ze względów politycznych zagłosowali przeciw własnym efektom pracy. Jest to dosyć kuriozalne" - ocenia sytuację w sejmiku marszałek województwa.

Tadeusz Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
18.06.2019

"Ci państwo, którzy organizują marsze równości, zarówno w Gdańsku, jak i w Warszawie, wystawili na szwank dobre imię prezydentów. Jeżeli chce się walczyć o równość, to nie można atakować innych" - mówi Tadeusz Truskolaski.


Piotr Janicki i Bożena Bednarek, fot. Monika Kalicka

Piotr Janicki i Bożena Bednarek

poeta i koordynatorka Klubu Czytelniczego "Ex libris"
17.06.2019

Po raz ostatni przed wakacjami w Białymstoku spotka się klub czytelniczy Ex Libris.

Katarzyna Gromadzka, Barbara Januszko i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

17.06.2019

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy decydujemy się na pracę za granicą - radzą podlascy policjanci.

Andrzej Mioduszewski, fot. Monika Kalicka

Andrzej Mioduszewski

prezes PKS Nova
17.06.2019

"Jeździłem po naszych oddziałach, obserwowałem jak to funkcjonuje, sytuacja na pewno wymaga poprawy i ja ze swojej strony zrobię wszystko, aby tę sytuację udało się poprawić, bo jest co poprawiać" - mówi nowy prezes PKS NOVA.


Piotr Półtorak, fot. Marcin Gliński

Piotr Półtorak

dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku
14.06.2019

W najbliższym tygodniu zespół Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zagra na Białorusi.

mjr Jan Busłowicz i Kamila Ostrowska, fot. Marcin Gliński

mjr Jan Busłowicz i Kamila Ostrowska

szef sekcji wychowawczej 18. Pułku Rozpoznawczego i prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół 18. Pułku Rozpoznawczego
14.06.2019

"Od 10 lat w służbie Tobie" - w tym roku pod takim hasłem świętować będzie 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy.

Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin

minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier
14.06.2019

Nakłady na szkolnictwo wyższe będą rosły także w kolejnych latach - obiecał w Łomży minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok