Radio Białystok | Gość | Jarosław Zieliński [wideo] - wiceminister spraw wewnętrznych i administracji

Jarosław Zieliński [wideo]

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji

22.01.2019, 08:30, akt. 09:10

"W czasie ferii najważniejsze jest bezpieczeństwo młodzieży, nie zysk" - podkreśla wiceminister Zieliński.

Jarosław Zieliński, fot. Joanna Szubzda
Jarosław Zieliński, fot. Joanna Szubzda

Z Jarosławem Zielińskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W trakcie ferii policja, straż pożarna i inne służby będą kontrolować pojazdy wiozące dzieci na zimowy wypoczynek. Będą również interesować się obiektami, w których zakwaterowane będą dzieci i młodzież. O zapewnieniu bezpieczeństwa podczas ferii z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji Jarosławem Zielińskim rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Ferie się zaczęły i jak zapewnimy naszym dzieciom bezpieczeństwo?


Jarosław Zieliński: Musimy wszyscy o to dbać, nie tylko służby państwowe, oczywiście one też - policja, Państwowa Straż Pożarna, organizatorzy wypoczynku, ale także wszyscy - rodzice, nauczyciele-opiekunowie, jeżeli to jest wyjazd zorganizowany czy na miejscu wypoczynek zorganizowany, media także, dziękuję panie redaktorze za to, że radio zajmuje się właśnie tym tematem. Im więcej troszczymy się wspólnie o bezpieczeństwo tym lepiej. To nie jest tak, że jedna służba jest wszystko w stanie załatwić, ale oczywiście policja i straż pożarna nad tym będą czuwać.To co? Będą zwiększone kontrole - jak to będzie wyglądać?


Między innymi. Przede wszystkim policja uruchamia kontrole autokarów, jest w województwie podlaskim, bo mówimy o tym obszarze, tak podobnie jest w całej Polsce oczywiście - uruchamia 16 punktów kontroli autokarów, będą tam sprawdzane stan techniczny, oczywiście także trzeźwość kierowców, ale można się umówić oprócz tych punktów stałych, które są podane na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji, jeżeli chodzi o ich adresy, można się z policją umówić także w innych miejscach, tylko trzeba odpowiednio wcześnie to zgłosić bo policja ma cały szereg różnych zadań i chodzi o to, żeby zaplanowała te działania kontrolne związane z wyjazdami. Podróż musi być bezpieczna i wszyscy powinni o to zadbać.


Tym bardziej, że mamy jeszcze trudne warunki bo cały czas jest zima.


Jest zima, więc może być i ślisko, i wzmożony ruch w związku z feriami, jest już w kilku województwach czas ferii, 5 województw zaczęło tydzień temu, teraz kolejne województwa, więc ten ruch może być wzmożony. 

No, ale także trzeba pamiętać o bezpieczeństwie na lodzie, żeby nie wchodzić na akweny, które są zamarznięte. Zawsze może się okazać, że są zamarznięte za mało, za słabo, więc prośba ogromna, żeby korzystać z tych lodowisk, które są specjalnie przygotowane na twardym podłożu, a nie zamarzniętych jezior, czy rzek, czy stawów - to zawsze może być niebezpieczne. 

Pamiętajmy, że na stokach górskich czy na wzniesieniach, na stokach narciarskich, bo w województwie podlaskim też są takie stoki, chociaż nie jesteśmy górskim regionem, ale mamy 2 stoki co najmniej, takie też kontrolowane przez policję - jeden pod Łomżą, drugi  pod Suwałkami. Policja w województwie podlaskim czuwa na tych stokach, ale pamiętajmy też, że główna odpowiedzialność spoczywa na organizatorach i właścicielach tych stoków narciarskich, policja tylko wspiera to bezpieczeństwo. 

Nasz region, nasze województwo jest jednym z 8 województw, gdzie policja podejmuje tego typu aktywność dla wzmocnienia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży zimą.


Czy będą także sprawdzane te ośrodki, w których wyjazdy zimowe się odbywają?


Tak, oczywiście. Jeżeli mówimy o tym, to właśnie warto przypomnieć, że nie chodzi tylko o kontrolę tego co nazywamy tymi pokojami zagadek ostatnio, czyli EscapeRoomami, bo po tym tragicznym wydarzeniu w Koszalinie, gdzie zginęło 5 młodych, 15-letnich dziewcząt, skontrolowaliśmy, Państwowa Straż Pożarna to w szczególności czyniła, także przy wsparciu policji, te zidentyfikowane miejsca, adresy, pomieszczenia, ale nie tylko chodzi o tego typu lokale, ale także o te inne miejsca, gdzie organizowany jest wypoczynek. 

Oczywiście straż pożarna tutaj ma główne zadanie, ale także policja, ale i również i inne służby, przecież jeśli to jest zbiorowy wypoczynek, to i Sanepid, i inne instytucje państwowe. Ale tu znowu ogromna prośba do organizatorów, żeby po prostu pamiętać o tym, że najważniejsze jest bezpieczeństwo młodzieży, nie zysk, zwłaszcza w tej sferze działalności, tylko właśnie bezpieczny wypoczynek. Radość, która płynie z tego, że dzieci wyjechały na kolonie zimowe, na różne formy wypoczynku i wróciły całe i zdrowe.


Apelujemy do rodziców, żeby się interesowali warunkami, w których dzieciaki wypoczywają.


Warunkami i także przejazdami, czy te przejazdy są bezpieczne, warunkami w jakich wypoczywają, programami zaproponowanymi przez organizatorów tego wypoczynku i właśnie bezpieczeństwem - czy dzieci są tam bezpieczne w tych miejscach, do których zdążają. 

Warto się interesować wszystkim, co jest tu istotne, jeżeli chodzi o warunki spędzania wolnego czasu, wypoczynku - ufajmy organizatorom, ale i sprawdzajmy, bo zainteresowanie rodziców tutaj jest kwestią podstawową. Ale i samej młodzieży, także proszę młodzież, bo przecież mamy do czynienia nie tylko z dziećmi, ale z młodzieżą, która sama potrafi ocenić warunki, zagrożenia i bezpieczeństwo. Jeżeli cokolwiek budzi zastanowienie czy niepokój, to też trzeba to zgłosić wychowawcom, organizatorom czy rodzicom.


No i także powinniśmy przyjrzeć się naszemu otoczeniu czy dzieciaki na przykład nie zjeżdżają z jakiejś niebezpiecznej górki na przykład prosto na jezdnię.


Oczywiście, to jest jedno z zagrożeń. W ogóle trzeba się interesować gdzie i w jaki sposób, czy bezpiecznie dzieci spędzają wolny czas, nie tylko w czasie ferii zimowych, ale także w sobotę, w niedzielę w normalnym okresie nauki szkolnej, czy po południu.


Mamy teraz ten czas wolny, dzieciaki mają trochę więcej swobody, no i jednak nie można do końca tak same je zostawić.


Nigdy nie wolno zostawiać dzieci samym sobie, a jeżeli mogę coś jeszcze podpowiedzieć, to choćby to, że warto korzystać z informacji zawartych na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa - to jest taka interaktywna aplikacja internetowa, która pozwala zapoznać się z zagrożeniami na danym terenie, ale także umożliwia zgłoszenie informacji o zauważonych przez siebie niebezpieczeństwach. 

Policja to wszystko sprawdzi i w miarę możliwości te zagrożenia eliminuje. Zastanawiamy się nad tym jak poszerzać tę mapę, bo prawdopodobnie po tych tragicznych doświadczeniach z Koszalina, zechcemy jeszcze kolejną kategorię możliwych zgłoszeń o zagrożeniach przewidzieć - właśnie dotyczących takich sytuacji, które polegają na spędzaniu wolnego czasu w takich pomieszczeniach, które mogą zagrażać brakiem możliwości szybkiej ewakuacji, czy innych tego typu pomieszczeń, gdzie młodzież, dzieci spędzają czas, ale to musi być i pod kątem przeciwpożarowym, pod kątem dróg ewakuacyjnych, pod kątem sprzętu, który powinien być w pogotowiu, sprzętu gaśniczego powinno być dobrze przygotowane i zorganizowane.


Kwestia teraz ewentualnych zjazdów z górki - nie powinniśmy zapominać, że dzieciaki przynajmniej do 15 roku życia muszą jeździć w kaskach.


Tak, oczywiście. Jeżeli chodzi o stoki narciarskie to jest obowiązek używania kasków przez osoby młodociane. Zadbajmy o to, bo zawsze jest bezpieczniej, kiedy ten wymóg przecież nie bez powodów do przepisów prawa wprowadzony, jest stosowany. 

Wszystkie inne względy są także istotne, trzeba oczywiście pamiętać o tym, że powinniśmy najpierw nauczyć dzieci i młodzież, czy samych siebie, jeżeli ktoś jest początkującym w zjeżdżaniu na nartach, nie od razu zjeżdżać ze zbyt dużych wzniesień. Niektórzy mówią "na krechę" można oczywiście jechać, tylko z tym, że to może się skończyć bardzo niebezpiecznie. Na dole trzeba zahamować, a można niestety ponieść uszczerbek na zdrowiu i w trakcie jazdy na stoku. 

Są instruktorzy nauki jazdy na nartach, trzeba z nich skorzystać, wszystko jest dobre, przyjemne i bezpieczne, jeżeli to się odbywa z rozsądkiem i jeżeli uczymy się korzystania z tych przyjemnych form spędzania wolnego czasu, związanych z rekreacją, ze sportem - powoli i w sposób racjonalny.


No i pamiętajmy również, że na każdym stoku obowiązują określone zasady bezpieczeństwa, warto się z nimi zapoznać, żeby nie stanowić również zagrożenia dla innych, którzy obok nas zjeżdżają.


Nie jesteśmy na stoku sami, więc możemy stworzyć zagrożenie dla siebie, a także i dla innych. To tak, jak na drogach - bezpieczeństwo jest uzależnione od wszystkich uczestników ruchu drogowego, tak tutaj bezpieczeństwo jest na stokach czy na lodowiskach uzależnione od zachowań wszystkich i trzeba o tym pamiętać i w dobrze pojętym własnym interesie i w interesie innych - koleżanek, kolegów, rówieśników, czy innych osób, które znajdują się obok.


Także mały drobny apel do rodziców nie korzystaliśmy tylko i wyłącznie z tego sprzętu ochronnego, tak jak wymagają tego przepisy, ale nasze dzieciaki jak jadą na ten stok, to niech dobrze zostaną wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia, bo to zawsze lepiej.


Tak i oczywiście, że to wszystko jest prawda, co pan redaktor mówi. Ja tak jeszcze pomyślałem o tym pańskim pytaniu odnośnie kasków narciarskich, chyba z tego co pamiętam to jednak do 16 roku życia obowiązuje używanie kasków na stokach narciarskich. 


Ja polecam korzystanie do 18.


Zawsze warto dłużej, ale wydaje mi się, że tak to jest. No ale wszelkie inne względy bezpieczeństwa są także bardzo istotne, zwłaszcza trzeba ocenić swoje umiejętności, one są coraz większe, coraz lepsze, jeżeli ćwiczymy, jeżeli korzystamy z tego co nam przynoszą dary naszego klimatu, albo te naturalny albo sztucznie przygotowane. 

Ale trzeba - jeszcze raz to powtarzam - korzystać z umiarem, z rozsądkiem, jeżeli chodzi o osoby nieletnie, o dzieci, młodzież - to odpowiedzialność jest zwłaszcza ludzi, osób dorosłych za ich bezpieczeństwo, więc rodziców, nauczycieli, organizatorów, ich samych także, ale no młodość ma swoje prawa, trzeba o bezpieczeństwo naszej młodzieży po prostu mądrze zadbać.


| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Adam Kownacki spotkał się z sympatykami w Łomży - Fot. Adam Janczewski

Adam Kownacki

pochodzący z Łomży bokser wagi ciężkiej
22.02.2019

"Pierwszych sześc miesięcy było ciężko, ale później się zakochałem w boksie" - opowiada nasz gość.

prof. Robert Ciborowski, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
22.02.2019

"Projekt mamy, miejsce mamy najlepsze chyba w Białymstoku, jakie jest możliwe i myślę, że w przeciągu 2-2,5 roku ta biblioteka z planetarium powstanie".

Konrad Szamryk, fot. Dominika Dębska

dr Konrad Szamryk

językoznawca
21.02.2019

"To nie tylko poloniści, to nie tylko dziennikarze, to nie tylko osoby z wykształceniem filologicznym muszą posługiwać się poprawną polszczyzną."


Magdalena Gawin, fot. Marcin Gliński

Magdalena Gawin

Główny Konserwator Zabytków
20.02.2019

"Podlasie jest pełne pięknych zabytków, które do tej pory nie miały szans przetrwania. I to się rzeczywiście udało i Podlasie dostało więcej 2 mln zł na zabytki".

Arkadiusz Puchalski, fot. Monika Kalicka

Arkadiusz Puchalski

autor publikacji "Białystok w łunie światowej pożogi wojennej"
19.02.2019

Dzięki tej publikacji możemy poznać mieszkańców Białegostoku sprzed 100 lat, jak choćby co działo się w Parku "Rozkosz", jakie były obyczaje w czasie I wojny światowej.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
19.02.2019

"Dla mnie sprawą honoru jest to, żebyśmy realizowali nasz program, a żeby go realizować potrzebna jest dobra współpraca marszałka z władzami centralnymi, z rządem" - mówi Artur Kosicki.


Jarosław Zieliński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
18.02.2019

"Zamieszanie zupełnie niepotrzebne, nie powinno go być" - tak o sytuacji w podlaskim sejmiku mówi wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

asp. Wojciech Kosikowski, asp. Ewa Mitrosz i nadkom. Tomasz Krupa, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

18.02.2019

Policja zatrzymała kilka osób podczas kibicowskiego "Święta Ultry" w Białymstoku. "Ciężko te osoby nazywać kibicami (...) w granicach kibicowania chyba ciężko zmieścić takie zachowania jak rzucanie butelkami w kierunku funkcjonariuszy policji czy też środkami pirotechnicznymi".

Henryk Dębowski, fot. Joanna Szubzda

Henryk Dębowski [wideo]

przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta w Białymstoku
18.02.2019

Radni PiS w Białymstoku chcą podwyższenia bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego. "Dobrze byłoby, gdyby ta bonifikata była jak największa, ponieważ mieszkańcy tak czy siak już swoje za to zapłacili".


Dorota Sokołowska i Jan Smyk, fot. Sylwia Krassowska

Jan Smyk

reportażysta, twórca Antologii Polskiego Reportażu Radiowego
17.02.2019

"Na dobrą sprawę, to ta książka "zaczęła się" w 1977 roku, kiedy przyszedłem na etat do Polskiego Radia" - mówi Jan Smyk.

Paweł Tadejko, fot. Marcin Gliński

Paweł Tadejko

wykładowca z Politechniki Białostockiej, fotograf
17.02.2019

Dlaczego ludzie kradną zdjęcia i jak temu zapobiegać?

Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Sawicka-Mierzyńska

literaturoznawca z UwB, współautorka książki o białostockich "Kontrastach"
17.02.2019

Minęło ponad pół wieku od założenia – w 1965 roku – "Kontrastów" i ponad ćwierć od wydania ich ostatniego numeru w 1990 roku.


Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska i Urszula Kamińska, fot. Joanna Szubzda

Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska i Urszula Kamińska [wideo]

łyżwiarki i ich trenerka
15.02.2019

- Jadę tam jako liderka Pucharu Świata, więc nie wyobrażam sobie innej opcji jak tylko to, by móc utrzeć nosa niektórym dziewczynom - mówi Natalia Maliszewska o Mistrzostwach Świata w Sofii.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik IAS w Białymstoku
15.02.2019

Gotowy, wypełniony PIT znajdziemy od dziś na portalu podatkowym - to system Twój e-PIT, w ramach którego zeznanie podatkowe przygotowała za nas administracja skarbowa.

dr Grzegorz Kucharewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Grzegorz Kucharewicz [wideo]

były prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej
14.02.2019

Są zmiany w prawie farmaceutycznym. Mają pomóc w walce z mafią lekową, która ogranicza w Polsce dostęp chorym do leków.


Prof. Robert Gwiazdowski odwiedził Białystok, fot. Adam Janczewski

Robert Gwiazdowski

ekonomista, prawnik
14.02.2019

"Próbowaliśmy stworzyć taki ruch, który za jakiś czas wytworzy nowych liderów - młodych ludzi, posiadających te same ideały, które były naszymi ideałami 30 lat temu" - mówi Robert Gwiazdowski.

prof. Eugeniusz Mironowicz, fot. Jarosław Iwaniuk

prof. Eugeniusz Mironowicz

kierownik Katedry Polityki Międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku
13.02.2019

W Polsce - na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego - przebywa z wizytą przewodniczący Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Białorusi Michaił Miasnikowicz.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.02.2019

Polska tymczasowo przywraca kontrolę na granicy wewnętrznej UE. Powodem jest odbywające się w Warszawie spotkanie poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok