Radio Białystok | Gość | Jarosław Zieliński [wideo] - wiceminister spraw wewnętrznych i administracji

Jarosław Zieliński [wideo]

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji

22.01.2019, 08:30, akt. 09:10

"W czasie ferii najważniejsze jest bezpieczeństwo młodzieży, nie zysk" - podkreśla wiceminister Zieliński.

Jarosław Zieliński, fot. Joanna Szubzda
Jarosław Zieliński, fot. Joanna Szubzda

Z Jarosławem Zielińskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W trakcie ferii policja, straż pożarna i inne służby będą kontrolować pojazdy wiozące dzieci na zimowy wypoczynek. Będą również interesować się obiektami, w których zakwaterowane będą dzieci i młodzież. O zapewnieniu bezpieczeństwa podczas ferii z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji Jarosławem Zielińskim rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Ferie się zaczęły i jak zapewnimy naszym dzieciom bezpieczeństwo?


Jarosław Zieliński: Musimy wszyscy o to dbać, nie tylko służby państwowe, oczywiście one też - policja, Państwowa Straż Pożarna, organizatorzy wypoczynku, ale także wszyscy - rodzice, nauczyciele-opiekunowie, jeżeli to jest wyjazd zorganizowany czy na miejscu wypoczynek zorganizowany, media także, dziękuję panie redaktorze za to, że radio zajmuje się właśnie tym tematem. Im więcej troszczymy się wspólnie o bezpieczeństwo tym lepiej. To nie jest tak, że jedna służba jest wszystko w stanie załatwić, ale oczywiście policja i straż pożarna nad tym będą czuwać.To co? Będą zwiększone kontrole - jak to będzie wyglądać?


Między innymi. Przede wszystkim policja uruchamia kontrole autokarów, jest w województwie podlaskim, bo mówimy o tym obszarze, tak podobnie jest w całej Polsce oczywiście - uruchamia 16 punktów kontroli autokarów, będą tam sprawdzane stan techniczny, oczywiście także trzeźwość kierowców, ale można się umówić oprócz tych punktów stałych, które są podane na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji, jeżeli chodzi o ich adresy, można się z policją umówić także w innych miejscach, tylko trzeba odpowiednio wcześnie to zgłosić bo policja ma cały szereg różnych zadań i chodzi o to, żeby zaplanowała te działania kontrolne związane z wyjazdami. Podróż musi być bezpieczna i wszyscy powinni o to zadbać.


Tym bardziej, że mamy jeszcze trudne warunki bo cały czas jest zima.


Jest zima, więc może być i ślisko, i wzmożony ruch w związku z feriami, jest już w kilku województwach czas ferii, 5 województw zaczęło tydzień temu, teraz kolejne województwa, więc ten ruch może być wzmożony. 

No, ale także trzeba pamiętać o bezpieczeństwie na lodzie, żeby nie wchodzić na akweny, które są zamarznięte. Zawsze może się okazać, że są zamarznięte za mało, za słabo, więc prośba ogromna, żeby korzystać z tych lodowisk, które są specjalnie przygotowane na twardym podłożu, a nie zamarzniętych jezior, czy rzek, czy stawów - to zawsze może być niebezpieczne. 

Pamiętajmy, że na stokach górskich czy na wzniesieniach, na stokach narciarskich, bo w województwie podlaskim też są takie stoki, chociaż nie jesteśmy górskim regionem, ale mamy 2 stoki co najmniej, takie też kontrolowane przez policję - jeden pod Łomżą, drugi  pod Suwałkami. Policja w województwie podlaskim czuwa na tych stokach, ale pamiętajmy też, że główna odpowiedzialność spoczywa na organizatorach i właścicielach tych stoków narciarskich, policja tylko wspiera to bezpieczeństwo. 

Nasz region, nasze województwo jest jednym z 8 województw, gdzie policja podejmuje tego typu aktywność dla wzmocnienia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży zimą.


Czy będą także sprawdzane te ośrodki, w których wyjazdy zimowe się odbywają?


Tak, oczywiście. Jeżeli mówimy o tym, to właśnie warto przypomnieć, że nie chodzi tylko o kontrolę tego co nazywamy tymi pokojami zagadek ostatnio, czyli EscapeRoomami, bo po tym tragicznym wydarzeniu w Koszalinie, gdzie zginęło 5 młodych, 15-letnich dziewcząt, skontrolowaliśmy, Państwowa Straż Pożarna to w szczególności czyniła, także przy wsparciu policji, te zidentyfikowane miejsca, adresy, pomieszczenia, ale nie tylko chodzi o tego typu lokale, ale także o te inne miejsca, gdzie organizowany jest wypoczynek. 

Oczywiście straż pożarna tutaj ma główne zadanie, ale także policja, ale i również i inne służby, przecież jeśli to jest zbiorowy wypoczynek, to i Sanepid, i inne instytucje państwowe. Ale tu znowu ogromna prośba do organizatorów, żeby po prostu pamiętać o tym, że najważniejsze jest bezpieczeństwo młodzieży, nie zysk, zwłaszcza w tej sferze działalności, tylko właśnie bezpieczny wypoczynek. Radość, która płynie z tego, że dzieci wyjechały na kolonie zimowe, na różne formy wypoczynku i wróciły całe i zdrowe.


Apelujemy do rodziców, żeby się interesowali warunkami, w których dzieciaki wypoczywają.


Warunkami i także przejazdami, czy te przejazdy są bezpieczne, warunkami w jakich wypoczywają, programami zaproponowanymi przez organizatorów tego wypoczynku i właśnie bezpieczeństwem - czy dzieci są tam bezpieczne w tych miejscach, do których zdążają. 

Warto się interesować wszystkim, co jest tu istotne, jeżeli chodzi o warunki spędzania wolnego czasu, wypoczynku - ufajmy organizatorom, ale i sprawdzajmy, bo zainteresowanie rodziców tutaj jest kwestią podstawową. Ale i samej młodzieży, także proszę młodzież, bo przecież mamy do czynienia nie tylko z dziećmi, ale z młodzieżą, która sama potrafi ocenić warunki, zagrożenia i bezpieczeństwo. Jeżeli cokolwiek budzi zastanowienie czy niepokój, to też trzeba to zgłosić wychowawcom, organizatorom czy rodzicom.


No i także powinniśmy przyjrzeć się naszemu otoczeniu czy dzieciaki na przykład nie zjeżdżają z jakiejś niebezpiecznej górki na przykład prosto na jezdnię.


Oczywiście, to jest jedno z zagrożeń. W ogóle trzeba się interesować gdzie i w jaki sposób, czy bezpiecznie dzieci spędzają wolny czas, nie tylko w czasie ferii zimowych, ale także w sobotę, w niedzielę w normalnym okresie nauki szkolnej, czy po południu.


Mamy teraz ten czas wolny, dzieciaki mają trochę więcej swobody, no i jednak nie można do końca tak same je zostawić.


Nigdy nie wolno zostawiać dzieci samym sobie, a jeżeli mogę coś jeszcze podpowiedzieć, to choćby to, że warto korzystać z informacji zawartych na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa - to jest taka interaktywna aplikacja internetowa, która pozwala zapoznać się z zagrożeniami na danym terenie, ale także umożliwia zgłoszenie informacji o zauważonych przez siebie niebezpieczeństwach. 

Policja to wszystko sprawdzi i w miarę możliwości te zagrożenia eliminuje. Zastanawiamy się nad tym jak poszerzać tę mapę, bo prawdopodobnie po tych tragicznych doświadczeniach z Koszalina, zechcemy jeszcze kolejną kategorię możliwych zgłoszeń o zagrożeniach przewidzieć - właśnie dotyczących takich sytuacji, które polegają na spędzaniu wolnego czasu w takich pomieszczeniach, które mogą zagrażać brakiem możliwości szybkiej ewakuacji, czy innych tego typu pomieszczeń, gdzie młodzież, dzieci spędzają czas, ale to musi być i pod kątem przeciwpożarowym, pod kątem dróg ewakuacyjnych, pod kątem sprzętu, który powinien być w pogotowiu, sprzętu gaśniczego powinno być dobrze przygotowane i zorganizowane.


Kwestia teraz ewentualnych zjazdów z górki - nie powinniśmy zapominać, że dzieciaki przynajmniej do 15 roku życia muszą jeździć w kaskach.


Tak, oczywiście. Jeżeli chodzi o stoki narciarskie to jest obowiązek używania kasków przez osoby młodociane. Zadbajmy o to, bo zawsze jest bezpieczniej, kiedy ten wymóg przecież nie bez powodów do przepisów prawa wprowadzony, jest stosowany. 

Wszystkie inne względy są także istotne, trzeba oczywiście pamiętać o tym, że powinniśmy najpierw nauczyć dzieci i młodzież, czy samych siebie, jeżeli ktoś jest początkującym w zjeżdżaniu na nartach, nie od razu zjeżdżać ze zbyt dużych wzniesień. Niektórzy mówią "na krechę" można oczywiście jechać, tylko z tym, że to może się skończyć bardzo niebezpiecznie. Na dole trzeba zahamować, a można niestety ponieść uszczerbek na zdrowiu i w trakcie jazdy na stoku. 

Są instruktorzy nauki jazdy na nartach, trzeba z nich skorzystać, wszystko jest dobre, przyjemne i bezpieczne, jeżeli to się odbywa z rozsądkiem i jeżeli uczymy się korzystania z tych przyjemnych form spędzania wolnego czasu, związanych z rekreacją, ze sportem - powoli i w sposób racjonalny.


No i pamiętajmy również, że na każdym stoku obowiązują określone zasady bezpieczeństwa, warto się z nimi zapoznać, żeby nie stanowić również zagrożenia dla innych, którzy obok nas zjeżdżają.


Nie jesteśmy na stoku sami, więc możemy stworzyć zagrożenie dla siebie, a także i dla innych. To tak, jak na drogach - bezpieczeństwo jest uzależnione od wszystkich uczestników ruchu drogowego, tak tutaj bezpieczeństwo jest na stokach czy na lodowiskach uzależnione od zachowań wszystkich i trzeba o tym pamiętać i w dobrze pojętym własnym interesie i w interesie innych - koleżanek, kolegów, rówieśników, czy innych osób, które znajdują się obok.


Także mały drobny apel do rodziców nie korzystaliśmy tylko i wyłącznie z tego sprzętu ochronnego, tak jak wymagają tego przepisy, ale nasze dzieciaki jak jadą na ten stok, to niech dobrze zostaną wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia, bo to zawsze lepiej.


Tak i oczywiście, że to wszystko jest prawda, co pan redaktor mówi. Ja tak jeszcze pomyślałem o tym pańskim pytaniu odnośnie kasków narciarskich, chyba z tego co pamiętam to jednak do 16 roku życia obowiązuje używanie kasków na stokach narciarskich. 


Ja polecam korzystanie do 18.


Zawsze warto dłużej, ale wydaje mi się, że tak to jest. No ale wszelkie inne względy bezpieczeństwa są także bardzo istotne, zwłaszcza trzeba ocenić swoje umiejętności, one są coraz większe, coraz lepsze, jeżeli ćwiczymy, jeżeli korzystamy z tego co nam przynoszą dary naszego klimatu, albo te naturalny albo sztucznie przygotowane. 

Ale trzeba - jeszcze raz to powtarzam - korzystać z umiarem, z rozsądkiem, jeżeli chodzi o osoby nieletnie, o dzieci, młodzież - to odpowiedzialność jest zwłaszcza ludzi, osób dorosłych za ich bezpieczeństwo, więc rodziców, nauczycieli, organizatorów, ich samych także, ale no młodość ma swoje prawa, trzeba o bezpieczeństwo naszej młodzieży po prostu mądrze zadbać.


| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Iwona Łobasiuk, fot. Monika Kalicka

Iwona Łobasiuk

z Fundacji Kierunek Ultra
20.08.2019

Do 23 sierpnia trwają zapisy na Predathlon Turtul 2019 - zachęca do wzięcia udziału w biegu Iwona Łobasiuk

Bohdan Paszkowski, fot. Monika Kalicka

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski
20.08.2019

Nasze podlaskie rolnictwo jest pewnym fenomenem na skalę ogólnokrajową - mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Mł. asp. Emilia Kuprewicz i st. sierż. Krzysztof Trzonkowski, fot. Marcin Gliński

10:10 z dzielnicowym

19.08.2019

O pracy dzielnicowych, ale też o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa opowiadają mł. asp. Emilia Kuprewicz i st. sierż. Krzysztof Trzonkowski.


Szymon Hołownia, fot. Radek Nowacki

Szymon Hołownia

dziennikarz, pisarz i publicysta
19.08.2019

"W rolnictwie przemysłowym bardzo wyraźnie widać brak solidarności międzypokoleniowej. Dla naszych szyneczek, kurczaczków i różnych innych rzeczy zużywamy wodę i powietrze, które jest własnością naszych dzieci, wnuków i prawnuków, dla naszych dwóch sekund smaku" - mówi Szymon Hołownia.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej, szef PiS w Podlaskiem
16.08.2019

- Wynik z 2015 r. to takie wymaganie minimum, czyli 8 mandatów - tak minister Piontkowski mówi o tegorocznych wyborach do Sejmu w Podlaskiem.

Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

dr hab. Anna Moniuszko

kierownik Zespołu Muzyki Dawnej Diletto
15.08.2019

W najbliższą niedzielę (18.07) w Białymstoku odbędzie się koncert w ramach cyklu Muzyka Mistrzów Baroku.


Piotr Jankowski i Maciej Marchel, fot. Marcin Mazewski

Maciej Marchel i Piotr Jankowski

młody bokser i jego trener
14.08.2019

Jego marzeniem jest młodzieżowe mistrzostwo, a później olimpijskie złoto.

Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska - Fot. Robert Bońkowski

Ewa Iżykowska-Lipińska

Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej
13.08.2019

Śpiewaczka, aktorka i reżyserka została nową dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

szer. Beata Leszczyńska i szer. Mariusz Beck, fot. Monika Kalicka

szer. Beata Leszczyńska i szer. Mariusz Beck

z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
13.08.2019

Podlascy terytorialsi z żołnierzami Gwardii Narodowej USA wspierali organizację Światowego Zlotu Harcerzy "24th World Scout Jamboree".


Julia Chmielecka, fot. Monika Kalicka

Julia Chmielecka

autorka książki "Internet złych rzeczy"
10.08.2019

"Wspaniale, że mamy Internet, że dzięki niemu możemy pewne rzeczy robić szybciej, że możemy się dowiadywać, szybciej komunikować i tak dalej, ale są też jego złe strony" - podkreśla Julia Chmielecka.

Feel, fot. Sylwia Krassowska

Zespół Feel

8.08.2019

Muzycy opowiadają o sentymencie do Polskiego Radia Białystok, o tym, co robią, gdy nie są w trasie i o… miłości do wędkarstwa.


Katarzyna Droga, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Droga

Pisarka, autorka książki "Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie"
5.08.2019

Od poniedziałku (5.08) przez dwa tygodnie nadawane będą fragmenty książki Katarzyny Drogi "Hanka. Pierwsza opowieść o Ordonównie"

Paweł Sobol i Wojciech Kosikowski, fot. Marcin Mazewski

10:10 z dzielnicowym

aspiranci Paweł Sobol i Wojciech Kosikowski
5.08.2019

O bezpieczeństwie podczas wypoczynku nad wodą i pracy dzielnicowego w gminie Giby opowiadają aspiranci Paweł Sobol i Wojciech Kosikowski.

Olga Gordiejew, Anna Jastrzębska i Edyta Wołosik, fot. Joanna Szubzda

Anna Jastrzębska

dyrektor Augustowskich Placówek Kultury
3.08.2019

"Augustów jest letnią stolicą naszego województwa, ale i letnią stolicą kultury" - mówi Anna Jastrzębska.


Tomasz Wachnowski i Adam Romanowicz, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wachnowski i Adam Romanowicz

muzycy
2.08.2019

Tomasz Wachnowski to polski muzyk, autor, kompozytor, aranżer, piosenkarz i producent muzyczny. Poezję śpiewaną tworzy od 35 lat.

Rafał Siwek, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Siwek

dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Drohiczynie
31.07.2019

"Z roku na rok, od 7 lat, ta impreza się rozkręca. W tym roku będzie około 560 kajaków" - mówi Rafał Siwek.

Maciej Syczewski, Aleksandra Szczurowska, zespół Surtaal Performing Art i Mirosław Szymański, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Syczewski, Aleksandra Szczurowska, zespół Surtaal Performing Art i Mirosław Szymański

uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Folkloru "Podlaskie Spotkania"
30.07.2019

Zespoły z najdalszych zakątków świata odwiedzą miejscowości z naszego regionu. W Brańsku rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Folkloru "Podlaskie Spotkania".
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok