Radio Białystok | Gość | Radosław Hancewicz [wideo] - rzecznik IAS w Białymstoku

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik IAS w Białymstoku

15.02.2019, 07:28, akt. 09:53

Gotowy, wypełniony PIT znajdziemy od dziś na portalu podatkowym - to system Twój e-PIT, w ramach którego zeznanie podatkowe przygotowała za nas administracja skarbowa.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda
Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Z Radosławem Hancewiczem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Od 15 lutego na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl dostępne są nasze zeznania podatkowe. Podatnik będzie mógł wybrać, czy chce skorzystać z zeznania przygotowanego przez  administrację skarbową, czy złożyć je samodzielnie.

Jeżeli nic nie będziemy chcieli zmieniać, możemy zaakceptować zeznanie i wysłać. Jeżeli chcemy skorzystać z ulg lub możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, musimy to zaznaczyć w odpowiedniej rubryce. W podobnym trybie można zmienić organizację pożytku publicznego, na którą chce się przeznaczyć jeden procent.

Jeżeli jednak nic nie zrobimy i nie zalogujemy się na Portal Podatkowy, zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane z dniem 30 kwietnia. Jeżeli pojawi się obowiązek dopłaty podatku, urząd skarbowy do końca maja prześle podatnikowi informacje o podatku do zapłaty. Podatnik będzie miał na tę zapłatę 7 dni od uzyskania informacji z urzędu. W przypadku zwrotu podatku, urząd prześle go w ciągu 45 dni.

(PAP)
Lech Pilarski: Rozmawiamy dzisiaj w rewolucyjnym nastroju.


Radosław Hancewicz: W bardzo rewolucyjnym. To od dziś na portalu podatkowym podatki.gov.pl na tych podatników, którzy rozliczają się na PIT-37 i PIT-38, czekają gotowe zeznania przygotowane przez administrację skarbowa. Czyli wystarczy tak naprawdę wejść na ten portal, zalogować się, sprawdzić, jak nasze zeznanie zostało przygotowane, zaakceptować to zeznanie i całe rozliczenie mamy już z głowy.

System - tak jak powiedziałem -  działa od dzisiaj od rana. Mam już informacje od osób, które się rozliczyły i które mówią, że cała operacja - łącznie nawet z naniesieniem jakiś dodatkowych ulg, z których chciały skorzystać - zajęła mniej niż 2 minuty.


To jest ten moment, kiedy nic nie chcemy zmieniać lub niewiele. Ale zachęcamy, aby zajrzeć do swojego PIT-u, szczególnie, jeśli chcemy na przykład rozliczać się z małżonką albo chcemy skorzystać z ulgi na dzieci, itp.


Tak, tutaj trzeba powiedzieć o kilku opcjach, które mamy. Jeżeli rozliczamy się indywidualnie i nie korzystamy z żadnych ulg, to tak naprawdę w ogóle tam nie musimy zaglądać, ponieważ jeżeli nic nie zrobimy w tym systemie, to system 30 kwietnia uzna, że nasze zeznanie przygotowane przez administrację skarbową zostało złożone skutecznie.

Druga opcja, kiedy warto zajrzeć, to wtedy gdy - po pierwsze - na przykład chcemy się rozliczyć z małżonkiem. System automatycznie wygenerował nasze zeznania indywidualne. Czyli jeżeli chcę się rozliczyć ze współmałżonkiem, muszę się tam zalogować i wybrać opcję, że rozliczam się z małżonkiem. Wtedy loguje także małżonka i mam łączne zeznanie, które akceptuję. Wtedy są to tylko dwa kroki.

Po drugie, warto do tego systemu wejść, ponieważ administracja skarbowa przygotowała to zeznanie w oparciu o informacje, które posiada, oczywiście w oparciu o informacje od pracodawców. Wpisaliśmy tam także ulgę na dziecko, jeżeli ta ulga była wykorzystywana rok wcześniej. Ale gdy dziecko urodziło nam się w 2018 roku, to już musimy dodać tę informację.

W tym zeznaniu z automatu wpiszemy także organizację pożytku publicznego, której w zeszłym roku przekazywaliśmy 1 proc. Jeżeli chcemy ją zmienić na inną, to trzeba zrobić to właśnie tam.

Natomiast podatnik może mieć inne ulgi, o których administracja skarbowa nie wiedziała, na przykład ulgę dla krwiodawców, i to już trzeba samodzielnie zaznaczyć. Logujemy się, dodajemy te elementy. Natomiast tak jak powiedziałem, dzisiaj mam informację od osób, które się rozliczały już z samego rana i dodawały ulgi, zrobiły to na tyle szybko, że całe złożenie zeznania zajęło poniżej dwóch minut.

Natomiast jeszcze jedna ważna rzecz. Możemy oczywiście nic nie zrobić i zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane 30 kwietnia, ale warto to zrobić szybciej, dlatego że jeżeli na przykład wejdziemy dziś bądź jutro i w tym momencie zaakceptujemy nasze zeznanie, to od tego dnia, a nie od 30 kwietnia, będzie liczony termin na zwrot, jeżeli ten zwrot mamy.

Tutaj też bardzo dobra informacja dla wszystkich podatników - w tym roku został skrócony termin na zwrot nadpłaty podatku do 45 dni, a nie tak jak wcześniej do 90, ale pod warunkiem, że zeznanie zostanie złożone elektronicznie. Czyli jeżeli ktoś się jeszcze zdecyduje złożyć je papierowo, to administracja ma 90 dni - maksymalnie oczywiście - na dokonanie zwrotu. Jeżeli zeznanie zostało złożone elektronicznie - 45 dni.

Nie oznacza to, że będziemy 45 dni czekać na ten zwrot, bo my postaramy się te pieniądze przelać jak najszybciej.


A co z tymi, którzy chcą być nadal analogowi?


Oczywiście mają takie prawo. Usługa Twój e-PIT jest to propozycja dla podatników. Propozycja - dodam - która niesie ze sobą wiele korzyści, bo zaoszczędzimy czas, w zasadzie w ogóle nie ma ryzyka błędu, ponieważ nic sami nie obliczamy, wszystko zlicza system.

Natomiast jeżeli ktoś życzy sobie złożyć swoje zeznanie na przykład papierowo, to może to zrobić. My w tym momencie oczywiście takie zeznanie papierowe przyjmujemy.


Taki podatnik musi wchodzić na Twój e-PIT?


Nie, oczywiście, że nie. Może złożyć takie zeznanie w urzędzie. W tym momencie urząd takie zeznanie przyjmie, wprowadzi je do systemu i to, które zostało przygotowane w Twoim e-PIT, nie będzie brane pod uwagę, tylko oczywiście pierwszeństwo będzie miało to zeznanie papierowe.


A co z błędami? Gdyby jakiekolwiek były, to kto za nie odpowiada?


W przypadku Twojego e-PIT-a odpowiedzialność za ewentualne błędy ponosi administracja skarbowa, która te dokumenty przygotowywała. W związku z tym to kolejna korzyść, dla której warto z Twojego e-PIT-a skorzystać.


Zachęcamy. Od dzisiaj można zaglądać do Twojego e-PIT-u, zebrać, jeśli jeszcze nie zsumowaliśmy wszystkich swoich korzyści, i spokojnie wygenerować cały dokument. Nie jest to trudne jak przed chwilą usłyszeliśmy.


Jeszcze inaczej nawet powiem. Dobrze pan redaktor powiedział: zebrać własne korzyści. Bo nie musimy zbierać swoich PIT-ów 11. Bardzo często podatnicy mają kilku pracodawców i problemem jest zgromadzenie tak zwanych 11-stek, żeby dokonać, tak jak kiedyś to było robione, podsumowania, wpisania, wygenerowania i rozliczenia.

W tym momencie powiedzmy sobie jasno - nic już nie zbieramy, tylko się tam logujemy. To system nam przygotował nasze zeznania, które na nas czeka, czyli nic nie generujemy. Po prostu je sprawdzamy, ewentualnie uzupełniamy albo korygujemy o dodatkowe informacje, których administracja nie miała, i przyciskamy przycisk "akceptuj". To jest wszystko.


System jest dla singli. Jeśli chcemy być w rodzinie, to musimy tam jednak pewną opcję zaakceptować i na Twój e-PIT wejść.


System jest dla wszystkich. Natomiast rzeczywiście, żeby rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, tak jak powiedzieliśmy, musimy zareagować, wybrać dodatkową opcję. Natomiast jest to maksymalnie uproszczone i myślę, że nikt z tym nie będzie miał najmniejszego problemu.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Piotr Siergiej, fot. Lech Pilarski

Piotr Siergiej

z Polskiego Alarmu Smogowego
21.03.2019

"Ocieplenie domu, termomodernizacja jest uniwersalnym, pierwszym krokiem. A czy potem podłączymy tam ciepło miejskie, gaz, pompę ciepła czy inny kocioł, to już rzecz wtórna" - mówi nasz gość.

Krzysztof Korotkich i Miłka Malzahn, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Korotkich

z Instytutu Filologii Polskiej UwB
20.03.2019

"Posprzątać życie" to motto tegorocznego Konkursu Literackiego im. Anny Markowej, zaczerpnięte z twórczości poetki.

fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Urbanowicz

pisarz
20.03.2019

- Jestem wręcz zaskoczony aż tak pozytywnym odbiorem "Inkuba" - mówi Artur Urbanowicz.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski
20.03.2019

Wojewoda podlaski i jego urzędnicy zamierzają odwiedzić wszystkie 118 gmin w Podlaskiem. W ramach akcji #NowaPiątka będą informować o nowych propozycjach PiS, ale też o innych programach rządowych, które już funkcjonują.

Jolanta Grabowska, fot. Marcin Gliński

Jolanta Grabowska

malarka
19.03.2019

"Każdy kto ma wrażliwość estetyczną, widzi powiązania, zależności między światem dźwięków i kolorów. Moją inspiracją jest otoczenie, środowisko, wydarzenia" - mówi malarka.

Karol Karski, fot. Joanna Szubzda

prof. Karol Karski

europoseł PiS
19.03.2019

"Prawo i Sprawiedliwość stawia na osoby, które mają kompetencje do zajmowania się sprawami europejskimi, które mają także przygotowanie w tym zakresie".


dr Tomasz Łabuszewski, fot. Lech Pilarski

dr Tomasz Łabuszewski

naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie
18.03.2019

Gdyby radni podjęli uchwałę o zmianie nazwy ulicy mjr. Łupaszki, "to by oznaczało, że nie tyle Zygmunt Szendzielarz nie jest godny Białegostoku, tylko Białystok nie jest godny Zygmunta Szendzielarza" - mówi historyk.

ks. Zbigniew Gwiazdowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Zbigniew Gwiazdowski

kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
18.03.2019

- Św. Józef jest "trudnym tematem" na wystawę, ponieważ nie ma aż tak wielu obiektów go przedstawiających. Trzeba było się troszeczkę pogimnastykować.

asp. Wojciech Kosikowski, kom. Joanna Rzepniewska i st. sierż. Jakub Popławski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

18.03.2019

- Wagary, może nie jednorazowe, ale kilkudniowe czy powtarzające się regularnie, mogą być traktowane jako okoliczność świadcząca o demoralizacji nieletniego. Taka sprawa może trafić do sądu dla nieletnich.


Jarosław Zieliński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
15.03.2019

- Wakaty nie dają bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo zapewniają obywatelom i państwu konkretni żywi funkcjonariusze. Przyjęliśmy do garnizonu podlaskiego 40 nowych funkcjonariuszy, którzy złożyli ślubowanie. Będą służyć naszemu wspólnemu bezpieczeństwu - mówił w Radiu Białystok Jarosław Zieliński.

Maciej Cylwik i Albert Żukowski, fot. Joanna Szuzbda

Maciej Cylwik i Albert Żukowski

z The Bumpers
15.03.2019

Od kiedy grają, zawsze na wieczór św. Patryka mają koncert. Zespół The Bumpers wystąpi w sobotę w białostockiej Zmianie Klimatu - transmisja na naszej antenie.

Maciej Bukłaga, fot. Joanna Szubzda

Maciej Bukłaga

z grupy improwizacyjnej Luźny Mankiet
15.03.2019

- Na 45. Trójzębie Komediowym zagramy kilka improwizowanych scenek w oparciu o sugestie publiczności. Będzie też kabaret z krwi i kości Kałasznikof.


Rafał Rudnicki, fot. Joanna Szubzda

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
15.03.2019

- Nie dziwię się, że nauczyciele protestują. Oczywiście, zawsze tutaj poszkodowanymi będą dzieci, młodzież i dlatego zdecydowaliśmy się na powołanie sztabu, żeby te negatywne skutki starać się minimalizować w Białymstoku.

dr Wojciech Tarasiuk, fot. Joanna Szubzda

dr Wojciech Tarasiuk [wideo]

dyrektor PKO BP w Białymstoku
14.03.2019

- Dzisiaj bankowość to jest technologia. (...) Około miliona naszych klientów korzysta tylko i wyłącznie z bankowości mobilnej. Już nie przychodzi w ogóle do banku.

Katarzyna Krupicka, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Krupicka [wideo]

rzecznik regionalny ZUS w Białymstoku
13.03.2019

Wniosków mamy już około tysiąca w naszym województwie, więc całkiem sporo, mamy wydanych około 80 decyzji i co ważne - to wszystko decyzje przyznające.


Martyna Łyko, fot. Monika Kalicka

Martyna Łyko

reżyserka teatralna i operowa
13.03.2019

"Przeczytałam tę książkę i absolutnie złapał mnie za serce język tego autora" - mówi o powieści, na podstawie której postała sztuka - reżyserka Martyna Łyko.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

historyk, profesor Uniwersytetu w Białymstoku
12.03.2019

"Rosja widać, że rozgrywa świetnie nie tylko na zasadzie lokalnych jakichś problemów, ale ingeruje w procesy wyborcze, procesy demokratyczne i to jest prawdziwa dzisiaj zmora NATO" - ocenia nasz gość.

Krzysztof Deoniziak, fot. Monika Kalicka

dr Krzysztof Deoniziak

z Instytutu Biologii UwB
12.03.2019

"Podczas łapania ptaków najważniejsze jest ich bezpieczeństwo, robimy wszystko, żeby ptaki miały jak najmniej stresu. Podczas obrączkowania ptaki dziobią, drapią, ale to pozwala nam obserwować ich wędrówkę" - mówi nasz gość.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok