Radio Białystok | Gość | Radosław Hancewicz [wideo] - rzecznik IAS w Białymstoku

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik IAS w Białymstoku

15.02.2019, 07:28, akt. 09:53

Gotowy, wypełniony PIT znajdziemy od dziś na portalu podatkowym - to system Twój e-PIT, w ramach którego zeznanie podatkowe przygotowała za nas administracja skarbowa.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda
Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Z Radosławem Hancewiczem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Od 15 lutego na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl dostępne są nasze zeznania podatkowe. Podatnik będzie mógł wybrać, czy chce skorzystać z zeznania przygotowanego przez  administrację skarbową, czy złożyć je samodzielnie.

Jeżeli nic nie będziemy chcieli zmieniać, możemy zaakceptować zeznanie i wysłać. Jeżeli chcemy skorzystać z ulg lub możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, musimy to zaznaczyć w odpowiedniej rubryce. W podobnym trybie można zmienić organizację pożytku publicznego, na którą chce się przeznaczyć jeden procent.

Jeżeli jednak nic nie zrobimy i nie zalogujemy się na Portal Podatkowy, zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane z dniem 30 kwietnia. Jeżeli pojawi się obowiązek dopłaty podatku, urząd skarbowy do końca maja prześle podatnikowi informacje o podatku do zapłaty. Podatnik będzie miał na tę zapłatę 7 dni od uzyskania informacji z urzędu. W przypadku zwrotu podatku, urząd prześle go w ciągu 45 dni.

(PAP)
Lech Pilarski: Rozmawiamy dzisiaj w rewolucyjnym nastroju.


Radosław Hancewicz: W bardzo rewolucyjnym. To od dziś na portalu podatkowym podatki.gov.pl na tych podatników, którzy rozliczają się na PIT-37 i PIT-38, czekają gotowe zeznania przygotowane przez administrację skarbowa. Czyli wystarczy tak naprawdę wejść na ten portal, zalogować się, sprawdzić, jak nasze zeznanie zostało przygotowane, zaakceptować to zeznanie i całe rozliczenie mamy już z głowy.

System - tak jak powiedziałem -  działa od dzisiaj od rana. Mam już informacje od osób, które się rozliczyły i które mówią, że cała operacja - łącznie nawet z naniesieniem jakiś dodatkowych ulg, z których chciały skorzystać - zajęła mniej niż 2 minuty.


To jest ten moment, kiedy nic nie chcemy zmieniać lub niewiele. Ale zachęcamy, aby zajrzeć do swojego PIT-u, szczególnie, jeśli chcemy na przykład rozliczać się z małżonką albo chcemy skorzystać z ulgi na dzieci, itp.


Tak, tutaj trzeba powiedzieć o kilku opcjach, które mamy. Jeżeli rozliczamy się indywidualnie i nie korzystamy z żadnych ulg, to tak naprawdę w ogóle tam nie musimy zaglądać, ponieważ jeżeli nic nie zrobimy w tym systemie, to system 30 kwietnia uzna, że nasze zeznanie przygotowane przez administrację skarbową zostało złożone skutecznie.

Druga opcja, kiedy warto zajrzeć, to wtedy gdy - po pierwsze - na przykład chcemy się rozliczyć z małżonkiem. System automatycznie wygenerował nasze zeznania indywidualne. Czyli jeżeli chcę się rozliczyć ze współmałżonkiem, muszę się tam zalogować i wybrać opcję, że rozliczam się z małżonkiem. Wtedy loguje także małżonka i mam łączne zeznanie, które akceptuję. Wtedy są to tylko dwa kroki.

Po drugie, warto do tego systemu wejść, ponieważ administracja skarbowa przygotowała to zeznanie w oparciu o informacje, które posiada, oczywiście w oparciu o informacje od pracodawców. Wpisaliśmy tam także ulgę na dziecko, jeżeli ta ulga była wykorzystywana rok wcześniej. Ale gdy dziecko urodziło nam się w 2018 roku, to już musimy dodać tę informację.

W tym zeznaniu z automatu wpiszemy także organizację pożytku publicznego, której w zeszłym roku przekazywaliśmy 1 proc. Jeżeli chcemy ją zmienić na inną, to trzeba zrobić to właśnie tam.

Natomiast podatnik może mieć inne ulgi, o których administracja skarbowa nie wiedziała, na przykład ulgę dla krwiodawców, i to już trzeba samodzielnie zaznaczyć. Logujemy się, dodajemy te elementy. Natomiast tak jak powiedziałem, dzisiaj mam informację od osób, które się rozliczały już z samego rana i dodawały ulgi, zrobiły to na tyle szybko, że całe złożenie zeznania zajęło poniżej dwóch minut.

Natomiast jeszcze jedna ważna rzecz. Możemy oczywiście nic nie zrobić i zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane 30 kwietnia, ale warto to zrobić szybciej, dlatego że jeżeli na przykład wejdziemy dziś bądź jutro i w tym momencie zaakceptujemy nasze zeznanie, to od tego dnia, a nie od 30 kwietnia, będzie liczony termin na zwrot, jeżeli ten zwrot mamy.

Tutaj też bardzo dobra informacja dla wszystkich podatników - w tym roku został skrócony termin na zwrot nadpłaty podatku do 45 dni, a nie tak jak wcześniej do 90, ale pod warunkiem, że zeznanie zostanie złożone elektronicznie. Czyli jeżeli ktoś się jeszcze zdecyduje złożyć je papierowo, to administracja ma 90 dni - maksymalnie oczywiście - na dokonanie zwrotu. Jeżeli zeznanie zostało złożone elektronicznie - 45 dni.

Nie oznacza to, że będziemy 45 dni czekać na ten zwrot, bo my postaramy się te pieniądze przelać jak najszybciej.


A co z tymi, którzy chcą być nadal analogowi?


Oczywiście mają takie prawo. Usługa Twój e-PIT jest to propozycja dla podatników. Propozycja - dodam - która niesie ze sobą wiele korzyści, bo zaoszczędzimy czas, w zasadzie w ogóle nie ma ryzyka błędu, ponieważ nic sami nie obliczamy, wszystko zlicza system.

Natomiast jeżeli ktoś życzy sobie złożyć swoje zeznanie na przykład papierowo, to może to zrobić. My w tym momencie oczywiście takie zeznanie papierowe przyjmujemy.


Taki podatnik musi wchodzić na Twój e-PIT?


Nie, oczywiście, że nie. Może złożyć takie zeznanie w urzędzie. W tym momencie urząd takie zeznanie przyjmie, wprowadzi je do systemu i to, które zostało przygotowane w Twoim e-PIT, nie będzie brane pod uwagę, tylko oczywiście pierwszeństwo będzie miało to zeznanie papierowe.


A co z błędami? Gdyby jakiekolwiek były, to kto za nie odpowiada?


W przypadku Twojego e-PIT-a odpowiedzialność za ewentualne błędy ponosi administracja skarbowa, która te dokumenty przygotowywała. W związku z tym to kolejna korzyść, dla której warto z Twojego e-PIT-a skorzystać.


Zachęcamy. Od dzisiaj można zaglądać do Twojego e-PIT-u, zebrać, jeśli jeszcze nie zsumowaliśmy wszystkich swoich korzyści, i spokojnie wygenerować cały dokument. Nie jest to trudne jak przed chwilą usłyszeliśmy.


Jeszcze inaczej nawet powiem. Dobrze pan redaktor powiedział: zebrać własne korzyści. Bo nie musimy zbierać swoich PIT-ów 11. Bardzo często podatnicy mają kilku pracodawców i problemem jest zgromadzenie tak zwanych 11-stek, żeby dokonać, tak jak kiedyś to było robione, podsumowania, wpisania, wygenerowania i rozliczenia.

W tym momencie powiedzmy sobie jasno - nic już nie zbieramy, tylko się tam logujemy. To system nam przygotował nasze zeznania, które na nas czeka, czyli nic nie generujemy. Po prostu je sprawdzamy, ewentualnie uzupełniamy albo korygujemy o dodatkowe informacje, których administracja nie miała, i przyciskamy przycisk "akceptuj". To jest wszystko.


System jest dla singli. Jeśli chcemy być w rodzinie, to musimy tam jednak pewną opcję zaakceptować i na Twój e-PIT wejść.


System jest dla wszystkich. Natomiast rzeczywiście, żeby rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, tak jak powiedzieliśmy, musimy zareagować, wybrać dodatkową opcję. Natomiast jest to maksymalnie uproszczone i myślę, że nikt z tym nie będzie miał najmniejszego problemu.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży Mariusz Obrycki, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Obrycki

dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży
21.05.2019

- Konkretne ustalenia jeszcze nie padły, ale widzę, że te związki, z którymi rozmawiam, są to partnerzy do rozmowy i uda nam się wypracować wspólne stanowisko. Myślę, że pracownicy będą zadowoleni.

Aneta Petelska i Wojciech Siwak, fot. Monika Kalicka

dr hab. Aneta Petelska i dr Wojciech Siwak

z Uniwersytetu w Białymstoku
20.05.2019

Imprezy Festiwalu Nauki i Sztuki są kierowane do różnych grup - są zarówno kilkuosobowe, niszowe warsztaty, ale i wielkie plenerowe wydarzenia.

Joanna Rzepniewska, Angelika Rogoza i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

20.05.2019

Przed nami Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, według policyjnych statystyk każdego roku ginie ok. 7-8 tys. osób małoletnich.


Ireneusz Mamrot, Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok, 19.05.2018 fot. Joanna Szubzda

Ireneusz Mamrot [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
20.05.2019

"Mogę powiedzieć, że zrobiłem co mogłem i pracowałem bardzo ciężko, współpraca przez te dwa lata układała się naprawdę na dobrym poziomie i z tej współpracy byłem zadowolony" - mówi Ireneusz Mamrot.

Magdalena Grassmann, fot. Monika Kalicka

dr Magdalena Grassmann [wideo]

kierownik Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
17.05.2019

W dawnych aptekach było czuć zapach składników, z których powstawały leki, bo aptekarze robili je ręcznie na miejscu. Każda fiolka z lekarstwem była ręcznie opisana - mówi dr Magdalena Grassmann.

Zbigniew Lesień, fot. Sylwia Krassowska

Zbigniew Lesień

reżyser
16.05.2019

To znakomita propozycja zarówno dla młodych, jak i dla starszych widzów. W najbliższy piątek (17 maja) w białostockim Teatrze Dramatycznym premiera spektaklu "Motyle są wolne".


Andrzej Grygoruk, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Grygoruk [wideo]

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
16.05.2019

24 maja obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych. Data nie jest przypadkowa – właśnie tego dnia w 1909 r utworzono w Szwecji pierwszy europejski park narodowy – Sarek.

Cezary Krukowski, Marcin Rogalski i Wojciech Blaszko, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Krukowski, Marcin Rogalski i Wojciech Blaszko

z Fair Play Crew
16.05.2019

"Kiedyś to było" – to nowy spektakl komediowy formacji tanecznej Fair Play Crew.

Zdzisław Kunicki, fot. Monika Kalicka

Zdzisław Kunicki [wideo]

prezes Zakładów Mięsnych Białystok
15.05.2019

"Obecną podwyżkę cen mięsa spowodowały problemy z pogłowiem w Chinach. Z tego co mówi się na rynku - w Chinach mają ogromny problem z ASF, prawdopodobnie musieli wybić pogłowie wielkości hodowli europejskiej".


Marcin Joka, fot. Katarzyna Cichoń

Marcin Joka

prezes Photon Entertaintment
14.05.2019

Prezydent RP powołał go do Rady ds. Przedsiębiorczości. - Odbieram to jako jeden z największych zaszczytów w mojej dotychczasowej karierze zawodowej. Tym bardziej będę starał się jak najwięcej wnieść, a nie być biernym uczestnikiem posiedzeń.

Teresa Radziewicz i Bożena Bednarek, fot. Joanna Szubzda

Teresa Radziewicz i Bożena Bednarek

14.05.2019

- To nie są literackie spotkania akademickie, ale bezpośrednie, na jednym poziomie. Czasami rozmowa z poetą zbacza w różnych niespodziewanych kierunkach.

Teresa Czerwińska, źródło: MF

Teresa Czerwińska

minister finansów
13.05.2019

Minister finansów z wizytą w województwie podlaskim.


Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
13.05.2019

"Stawiamy na branżę IT, ta branża jest mało inwazyjna, jeśli chodzi o środowisko i bardzo prężnie i szybko rozwija się u nas w województwie" - mówi marszałek województwa.

Marcin Jabłoński i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

13.05.2019

Uprawnienia policji podczas przeszukania i kontroli bagażu.

Włodek Pawlik, fot. Joanna Szubzda

Włodek Pawlik

kompozytor, pianista jazzowy
10.05.2019

- Wielka muzyka jest zawsze uniwersalna. Żebyśmy się nie dali zwariować, nie odstawili Moniuszki do kąta za karę i twierdzili, że to jest jakiś kompozytor z epoki kamienia łupanego.


dr hab. Tomasz Dubowski, fot. Joanna Szubzda

dr hab. Tomasz Dubowski

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
10.05.2019

Jakie znaczenia mają eurowybory? Jak Parlament Europejski wpływa na nasze codzienne życie?

Dariusz Hankiewicz, Grażyna Hankiewicz i Krzysztof Kuzko, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Hankiewicz, Grażyna Hankiewicz i Krzysztof Kuzko

fotografowie z Grupy Twórczej "Motycz"
10.05.2019

- Postanowiliśmy spróbować wspólnie opisać swoją fotografią to, co szczególnego ma w sobie wschodnia Polska.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
10.05.2019

Rozpoczynają się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Co pieniądze z Unii zmieniły na Podlasiu?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok