Radio Białystok | Gość | Artur Kosicki [wideo] - marszałek województwa podlaskiego

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego

19.02.2019, 08:36, akt. 09:53

"Dla mnie sprawą honoru jest to, żebyśmy realizowali nasz program, a żeby go realizować potrzebna jest dobra współpraca marszałka z władzami centralnymi, z rządem" - mówi Artur Kosicki.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka
Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Z Arturem Kosickim rozmawia lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Sejmik województwa podlaskiego przyjął rezygnację, a potem ponownie powołał dotychczasowego marszałka województwa i zarząd regionu tworzony przez Zjednoczoną Prawicę. Z nowym-starym marszałkiem województwa podlaskiego Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Zachował pan pozycję jednego z najbardziej wpływowych mieszkańców Białegostoku i województwa podlaskiego, na piątym miejscu według Kuriera Porannego.


Artur Kosicki: Nie lubię takich rankingów, w ogóle do nich nie przykładam żadnej wagi. Ja uważam, że trzeba dalej pracować na rzecz województwa i to jest dla mnie najważniejsze.


Ale starcie się odbyło, długotrwałe. Czy musiało do niego dojść? Bo jak wskazywał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński nie było to potrzebne.


To jest zdanie pana ministra, w związku z powyższym szanuje jego zdanie, ma do tego prawo, no oczywiście ma też swoje obowiązki w ministerstwie, także nie wie wszystkiego, co się dzieje u nas sejmiku. 

Było potrzebne, ale tak jak mówię zarząd cały czas pracował, urząd też funkcjonował sprawnie, o czym będziemy mówili na konferencji choćby dzisiaj w sprawie wykorzystania środków unijnych. My działamy, my realizujemy nasz program i nie ma tu żadnych problemów, ani kwestii, które by stwarzały z tym jakiekolwiek zagrożenie dla działalności urzędu. To raczej kwestia prawa opozycji do tego, żeby pewne rzeczy rozdmuchiwać i trzeba to prawo też uszanować.


No ale pan też wykorzystał prawo do, że tak powiem, rozpoznania terenu walką, czyli zobaczenia czy mam wsparcie czy nie. No bo pan się tej wersji trzyma - zrobiłem to, bo chciałem sprawdzić czy mam poparcie.


Nie tylko ja chciałem, to i opozycja chciała. Jeżeli opozycja chciała, żebyśmy przegłosowali jeszcze raz zarząd, no to wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom opozycji.


Ja wracam jeszcze do pana rezygnacji, do tych wcześniejszych wydarzeń, które doprowadziły do wczorajszej sesji. No bo taka wersja publicznie jest i pan podtrzymuje tę wersję?


Podtrzymuję to, co cały czas mówiłem - dla mnie sprawą honoru jest to, żebyśmy realizowali nasz program, a żeby go realizować musi być dobra współpraca marszałka razem z władzami centralnymi, z rządem. O tym cały czas mówiliśmy i słowa trzeba dotrzymywać. Widzieliśmy jak rozwijało się województwo, w cudzysłowie oczywiście, przez ten czas, jak rządziła Platforma Obywatelska...


Rząd sobie, a samorząd sobie.


Oto chodzi. Byliśmy ostatni w wykorzystaniu środków europejskich, nie ma lotniska i można by było to jeszcze długo wymieniać. Ja tak nie chcę. Ja uważam, że województwo podlaskie nie ma czasu już na to, żeby stać w miejscu, dlatego też uważałem, że sprawą honoru jest dla mnie to, że...


Co najgorsze, że nie staliśmy w miejscu - szliśmy niby do przodu, ale inni szli szybciej albo odjeżdżali szybciej.


Ja jestem sportowcem i zawsze będę się ścigał, w takim dobrym znaczeniu oczywiście, i rywalizował z moimi kolegami z innych województw. I tak jak powiedziałem - dziś już będzie konferencja i będą pierwsze efekty pracy, chociaż tak wspomnę - ostatnio też zapowiadana promesa na psychiatrię dziecięcą w Białymstoku, której się nie udało od 8 lat tutaj zrobić, tak że za 2 lata już będzie, już będziemy mogli, że tak powiem z tym problemem sobie w jaki sposób poradzić.


Zatem wsparcie jest, być może uda się zrealizować zamierzenia. Co z odwołaniem przedstawicieli opozycji w sejmiku, czyli przewodniczącego i wiceprzewodniczącego.


Szanowni państwo, panie redaktorze. Trzy podstawowe kwestie - pierwsza to tak, jak już wielokrotnie nawet u państwa na antenie mówiłem, mamy zastrzeżenia do pracy. Bardzo prosto można sobie, jeżeli ktoś zna przepisy prawa powiedzieć, czy można ogłosić przerwę nie pytając o to w większości sejmikowej, czy można zamykać posiedzenie nie mówiąc odpowiednich formuł wymaganych prawem, no tak funkcjonować nie można. Nie możemy być zakładnikiem pana przewodniczącego, my chcemy żeby sesje odbywały się sprawnie, żeby nie było żadnego wychodzenia, demonstracji i tak dalej. Jeżeli opozycja nie chce w tych sesjach uczestniczyć - to tak jak to było wczoraj - chciała to  zademonstrować, wyszła, szanujemy, takie prawo.


Ale to trzeba będzie przegłosować wniosek o zmniejszenie liczby radnych, bo po co, skoro się wychodzi z sesji.


To jest kwestia ustawowa, ale ja bym bardziej się zastanowił, czy państwo radni za te posiedzenie pobiorą, że tak powiem dietę, ale to się okaże. 

Druga rzecz ważna, to jest prawo większości. Zdobyliśmy większość sejmiku województwa podlaskiego, udowodniliśmy to już podwójnie głosowaniem, już nie chcemy żeby były jakiekolwiek dyskusje, wątpliwości, że się coś rozpada, coś jest niepewne. I to był ten krok - tak zwane prawo większości do tego, takie są prawa demokracji, żeby funkcja przewodniczącego należała też do większości sejmikowej. 

No i trzecia rzecz - chciałbym przypomnieć, bo się wczoraj niektórzy radni odnosili do kwestii, że to nie wypada, nieładne standardy. Z tego co mi wiadomo, w sejmikach województw w innych częściach kraju, gdzie rządzi Koalicja Obywatelska - PSL, nie mamy żadnych przedstawicieli w tych prezydiach w sejmiku, w  związku z powyższym trudno tu mówić o pewnej sprawiedliwości. I tak długo czekaliśmy z tym i chcemy być solidarni w stosunku do naszych kolegów, którzy nie rządzą, są mniejszości. Najlepiej powinna się opozycja przede wszystkim w piersi uderzyć, porozmawiać ze swoimi innymi kolegami. Nie wspomnę już o sytuacji na samym początku w radzie miasta.


Sytuacja związana z wiceprzewodniczącym Cieślukowskim, no bo rozumiem, że chcieliście mieć swojego przewodniczącego, a ta druga osoba?


Ale to się wiąże z tym wszystkim co wcześniej powiedziałem.


W pakiecie, tak?


Tak, to jest wszystko, wielokrotnie apelowaliśmy o to, jako Prawo i Sprawiedliwość, żeby zmienić te standardy, żeby tak nie było, ale widać mówimy o pewnych takich totalnych rozwiązaniach i trudno.


Kto zatem będzie przewodniczącym?


A to się dowiemy na następnej sesji rady, tak jak powiedział pan wiceprzewodniczący Marek Komorowski będzie zgłoszony taki punkt i wtedy poznamy personalia.


No ale skoro opozycja została teraz poproszona, żeby stanęła w kątku i była tam cicho pod miotełką, to może na następnej sesji nie zgłosić żadnego swojego przedstawiciela, kandydata.


Opozycja nie została, że tak powiem, postawiona w żadnym kącie. Opozycję zapraszamy do merytorycznej pracy, tak jak powiedziałem na samym początku - jestem otwarty na wszelkie inicjatywy, dobre inicjatywy. Wielokrotnie na komisjach to zostało przeze mnie nawet udowodnione, radny Łukaszuk zgłaszał jakieś kwestie związane ze zwiększeniem puli środków na przykład na konkursy - zwiększyliśmy to. 

Także dobre pomysły są przyjmowane przez nas, są realizowane, my jesteśmy na tego typu współpracę otwarci. Ale nie na awanturnictwo, na takie kwestie związane z tym, żeby sejmik nie działał. Myśmy ludziom obiecali to, że będziemy sprawnie działali, teraz jeszcze dodatkowo będziemy stopniowo pokazywali efekty tej naszej pracy.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży Mariusz Obrycki, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Obrycki

dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży
21.05.2019

- Konkretne ustalenia jeszcze nie padły, ale widzę, że te związki, z którymi rozmawiam, są to partnerzy do rozmowy i uda nam się wypracować wspólne stanowisko. Myślę, że pracownicy będą zadowoleni.

Aneta Petelska i Wojciech Siwak, fot. Monika Kalicka

dr hab. Aneta Petelska i dr Wojciech Siwak

z Uniwersytetu w Białymstoku
20.05.2019

Imprezy Festiwalu Nauki i Sztuki są kierowane do różnych grup - są zarówno kilkuosobowe, niszowe warsztaty, ale i wielkie plenerowe wydarzenia.

Joanna Rzepniewska, Angelika Rogoza i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

20.05.2019

Przed nami Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, według policyjnych statystyk każdego roku ginie ok. 7-8 tys. osób małoletnich.


Ireneusz Mamrot, Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok, 19.05.2018 fot. Joanna Szubzda

Ireneusz Mamrot [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
20.05.2019

"Mogę powiedzieć, że zrobiłem co mogłem i pracowałem bardzo ciężko, współpraca przez te dwa lata układała się naprawdę na dobrym poziomie i z tej współpracy byłem zadowolony" - mówi Ireneusz Mamrot.

Magdalena Grassmann, fot. Monika Kalicka

dr Magdalena Grassmann [wideo]

kierownik Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
17.05.2019

W dawnych aptekach było czuć zapach składników, z których powstawały leki, bo aptekarze robili je ręcznie na miejscu. Każda fiolka z lekarstwem była ręcznie opisana - mówi dr Magdalena Grassmann.

Zbigniew Lesień, fot. Sylwia Krassowska

Zbigniew Lesień

reżyser
16.05.2019

To znakomita propozycja zarówno dla młodych, jak i dla starszych widzów. W najbliższy piątek (17 maja) w białostockim Teatrze Dramatycznym premiera spektaklu "Motyle są wolne".


Andrzej Grygoruk, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Grygoruk [wideo]

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
16.05.2019

24 maja obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych. Data nie jest przypadkowa – właśnie tego dnia w 1909 r utworzono w Szwecji pierwszy europejski park narodowy – Sarek.

Cezary Krukowski, Marcin Rogalski i Wojciech Blaszko, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Krukowski, Marcin Rogalski i Wojciech Blaszko

z Fair Play Crew
16.05.2019

"Kiedyś to było" – to nowy spektakl komediowy formacji tanecznej Fair Play Crew.

Zdzisław Kunicki, fot. Monika Kalicka

Zdzisław Kunicki [wideo]

prezes Zakładów Mięsnych Białystok
15.05.2019

"Obecną podwyżkę cen mięsa spowodowały problemy z pogłowiem w Chinach. Z tego co mówi się na rynku - w Chinach mają ogromny problem z ASF, prawdopodobnie musieli wybić pogłowie wielkości hodowli europejskiej".


Marcin Joka, fot. Katarzyna Cichoń

Marcin Joka

prezes Photon Entertaintment
14.05.2019

Prezydent RP powołał go do Rady ds. Przedsiębiorczości. - Odbieram to jako jeden z największych zaszczytów w mojej dotychczasowej karierze zawodowej. Tym bardziej będę starał się jak najwięcej wnieść, a nie być biernym uczestnikiem posiedzeń.

Teresa Radziewicz i Bożena Bednarek, fot. Joanna Szubzda

Teresa Radziewicz i Bożena Bednarek

14.05.2019

- To nie są literackie spotkania akademickie, ale bezpośrednie, na jednym poziomie. Czasami rozmowa z poetą zbacza w różnych niespodziewanych kierunkach.

Teresa Czerwińska, źródło: MF

Teresa Czerwińska

minister finansów
13.05.2019

Minister finansów z wizytą w województwie podlaskim.


Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
13.05.2019

"Stawiamy na branżę IT, ta branża jest mało inwazyjna, jeśli chodzi o środowisko i bardzo prężnie i szybko rozwija się u nas w województwie" - mówi marszałek województwa.

Marcin Jabłoński i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

13.05.2019

Uprawnienia policji podczas przeszukania i kontroli bagażu.

Włodek Pawlik, fot. Joanna Szubzda

Włodek Pawlik

kompozytor, pianista jazzowy
10.05.2019

- Wielka muzyka jest zawsze uniwersalna. Żebyśmy się nie dali zwariować, nie odstawili Moniuszki do kąta za karę i twierdzili, że to jest jakiś kompozytor z epoki kamienia łupanego.


dr hab. Tomasz Dubowski, fot. Joanna Szubzda

dr hab. Tomasz Dubowski

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
10.05.2019

Jakie znaczenia mają eurowybory? Jak Parlament Europejski wpływa na nasze codzienne życie?

Dariusz Hankiewicz, Grażyna Hankiewicz i Krzysztof Kuzko, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Hankiewicz, Grażyna Hankiewicz i Krzysztof Kuzko

fotografowie z Grupy Twórczej "Motycz"
10.05.2019

- Postanowiliśmy spróbować wspólnie opisać swoją fotografią to, co szczególnego ma w sobie wschodnia Polska.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
10.05.2019

Rozpoczynają się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Co pieniądze z Unii zmieniły na Podlasiu?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok