Radio Białystok | Gość | Artur Kosicki [wideo] - marszałek województwa podlaskiego

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego

19.02.2019, 08:36, akt. 09:53

"Dla mnie sprawą honoru jest to, żebyśmy realizowali nasz program, a żeby go realizować potrzebna jest dobra współpraca marszałka z władzami centralnymi, z rządem" - mówi Artur Kosicki.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka
Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Z Arturem Kosickim rozmawia lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Sejmik województwa podlaskiego przyjął rezygnację, a potem ponownie powołał dotychczasowego marszałka województwa i zarząd regionu tworzony przez Zjednoczoną Prawicę. Z nowym-starym marszałkiem województwa podlaskiego Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Zachował pan pozycję jednego z najbardziej wpływowych mieszkańców Białegostoku i województwa podlaskiego, na piątym miejscu według Kuriera Porannego.


Artur Kosicki: Nie lubię takich rankingów, w ogóle do nich nie przykładam żadnej wagi. Ja uważam, że trzeba dalej pracować na rzecz województwa i to jest dla mnie najważniejsze.


Ale starcie się odbyło, długotrwałe. Czy musiało do niego dojść? Bo jak wskazywał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński nie było to potrzebne.


To jest zdanie pana ministra, w związku z powyższym szanuje jego zdanie, ma do tego prawo, no oczywiście ma też swoje obowiązki w ministerstwie, także nie wie wszystkiego, co się dzieje u nas sejmiku. 

Było potrzebne, ale tak jak mówię zarząd cały czas pracował, urząd też funkcjonował sprawnie, o czym będziemy mówili na konferencji choćby dzisiaj w sprawie wykorzystania środków unijnych. My działamy, my realizujemy nasz program i nie ma tu żadnych problemów, ani kwestii, które by stwarzały z tym jakiekolwiek zagrożenie dla działalności urzędu. To raczej kwestia prawa opozycji do tego, żeby pewne rzeczy rozdmuchiwać i trzeba to prawo też uszanować.


No ale pan też wykorzystał prawo do, że tak powiem, rozpoznania terenu walką, czyli zobaczenia czy mam wsparcie czy nie. No bo pan się tej wersji trzyma - zrobiłem to, bo chciałem sprawdzić czy mam poparcie.


Nie tylko ja chciałem, to i opozycja chciała. Jeżeli opozycja chciała, żebyśmy przegłosowali jeszcze raz zarząd, no to wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom opozycji.


Ja wracam jeszcze do pana rezygnacji, do tych wcześniejszych wydarzeń, które doprowadziły do wczorajszej sesji. No bo taka wersja publicznie jest i pan podtrzymuje tę wersję?


Podtrzymuję to, co cały czas mówiłem - dla mnie sprawą honoru jest to, żebyśmy realizowali nasz program, a żeby go realizować musi być dobra współpraca marszałka razem z władzami centralnymi, z rządem. O tym cały czas mówiliśmy i słowa trzeba dotrzymywać. Widzieliśmy jak rozwijało się województwo, w cudzysłowie oczywiście, przez ten czas, jak rządziła Platforma Obywatelska...


Rząd sobie, a samorząd sobie.


Oto chodzi. Byliśmy ostatni w wykorzystaniu środków europejskich, nie ma lotniska i można by było to jeszcze długo wymieniać. Ja tak nie chcę. Ja uważam, że województwo podlaskie nie ma czasu już na to, żeby stać w miejscu, dlatego też uważałem, że sprawą honoru jest dla mnie to, że...


Co najgorsze, że nie staliśmy w miejscu - szliśmy niby do przodu, ale inni szli szybciej albo odjeżdżali szybciej.


Ja jestem sportowcem i zawsze będę się ścigał, w takim dobrym znaczeniu oczywiście, i rywalizował z moimi kolegami z innych województw. I tak jak powiedziałem - dziś już będzie konferencja i będą pierwsze efekty pracy, chociaż tak wspomnę - ostatnio też zapowiadana promesa na psychiatrię dziecięcą w Białymstoku, której się nie udało od 8 lat tutaj zrobić, tak że za 2 lata już będzie, już będziemy mogli, że tak powiem z tym problemem sobie w jaki sposób poradzić.


Zatem wsparcie jest, być może uda się zrealizować zamierzenia. Co z odwołaniem przedstawicieli opozycji w sejmiku, czyli przewodniczącego i wiceprzewodniczącego.


Szanowni państwo, panie redaktorze. Trzy podstawowe kwestie - pierwsza to tak, jak już wielokrotnie nawet u państwa na antenie mówiłem, mamy zastrzeżenia do pracy. Bardzo prosto można sobie, jeżeli ktoś zna przepisy prawa powiedzieć, czy można ogłosić przerwę nie pytając o to w większości sejmikowej, czy można zamykać posiedzenie nie mówiąc odpowiednich formuł wymaganych prawem, no tak funkcjonować nie można. Nie możemy być zakładnikiem pana przewodniczącego, my chcemy żeby sesje odbywały się sprawnie, żeby nie było żadnego wychodzenia, demonstracji i tak dalej. Jeżeli opozycja nie chce w tych sesjach uczestniczyć - to tak jak to było wczoraj - chciała to  zademonstrować, wyszła, szanujemy, takie prawo.


Ale to trzeba będzie przegłosować wniosek o zmniejszenie liczby radnych, bo po co, skoro się wychodzi z sesji.


To jest kwestia ustawowa, ale ja bym bardziej się zastanowił, czy państwo radni za te posiedzenie pobiorą, że tak powiem dietę, ale to się okaże. 

Druga rzecz ważna, to jest prawo większości. Zdobyliśmy większość sejmiku województwa podlaskiego, udowodniliśmy to już podwójnie głosowaniem, już nie chcemy żeby były jakiekolwiek dyskusje, wątpliwości, że się coś rozpada, coś jest niepewne. I to był ten krok - tak zwane prawo większości do tego, takie są prawa demokracji, żeby funkcja przewodniczącego należała też do większości sejmikowej. 

No i trzecia rzecz - chciałbym przypomnieć, bo się wczoraj niektórzy radni odnosili do kwestii, że to nie wypada, nieładne standardy. Z tego co mi wiadomo, w sejmikach województw w innych częściach kraju, gdzie rządzi Koalicja Obywatelska - PSL, nie mamy żadnych przedstawicieli w tych prezydiach w sejmiku, w  związku z powyższym trudno tu mówić o pewnej sprawiedliwości. I tak długo czekaliśmy z tym i chcemy być solidarni w stosunku do naszych kolegów, którzy nie rządzą, są mniejszości. Najlepiej powinna się opozycja przede wszystkim w piersi uderzyć, porozmawiać ze swoimi innymi kolegami. Nie wspomnę już o sytuacji na samym początku w radzie miasta.


Sytuacja związana z wiceprzewodniczącym Cieślukowskim, no bo rozumiem, że chcieliście mieć swojego przewodniczącego, a ta druga osoba?


Ale to się wiąże z tym wszystkim co wcześniej powiedziałem.


W pakiecie, tak?


Tak, to jest wszystko, wielokrotnie apelowaliśmy o to, jako Prawo i Sprawiedliwość, żeby zmienić te standardy, żeby tak nie było, ale widać mówimy o pewnych takich totalnych rozwiązaniach i trudno.


Kto zatem będzie przewodniczącym?


A to się dowiemy na następnej sesji rady, tak jak powiedział pan wiceprzewodniczący Marek Komorowski będzie zgłoszony taki punkt i wtedy poznamy personalia.


No ale skoro opozycja została teraz poproszona, żeby stanęła w kątku i była tam cicho pod miotełką, to może na następnej sesji nie zgłosić żadnego swojego przedstawiciela, kandydata.


Opozycja nie została, że tak powiem, postawiona w żadnym kącie. Opozycję zapraszamy do merytorycznej pracy, tak jak powiedziałem na samym początku - jestem otwarty na wszelkie inicjatywy, dobre inicjatywy. Wielokrotnie na komisjach to zostało przeze mnie nawet udowodnione, radny Łukaszuk zgłaszał jakieś kwestie związane ze zwiększeniem puli środków na przykład na konkursy - zwiększyliśmy to. 

Także dobre pomysły są przyjmowane przez nas, są realizowane, my jesteśmy na tego typu współpracę otwarci. Ale nie na awanturnictwo, na takie kwestie związane z tym, żeby sejmik nie działał. Myśmy ludziom obiecali to, że będziemy sprawnie działali, teraz jeszcze dodatkowo będziemy stopniowo pokazywali efekty tej naszej pracy.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Eligiusz Buczyński i Bożena Bednarek, fot. Joanna Szubzda

Eligiusz Buczyński i Bożena Bednarek

poeta
25.03.2019

- Powstaje w tej chwili coś, co można by było nazwać modą na poezję.

fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

25.03.2019

"W mojej ocenie służba w policji daje najszerszy wachlarz możliwości rozwoju zawodowego i połączenia pasji z pracą."

Dariusz Wasilewski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Wasilewski [wideo]

przewodniczący Polskiej Ligi Husarskiej
25.03.2019

W naszym kraju powstała Polska Liga Husarska. Ma organizować istniejące grupy jeźdźców tej formacji.


Marta Guśniowska, fot. Joanna Szubzda

Marta Guśniowska

zawodowa baśniopisarka
24.03.2019

Dzień Lalkarzy o niespełna tydzień wyprzedza w kalendarzu Dzień Teatru. I też ma swoje przesłanie, które w tym roku przypomina o fundamentach współczesnego teatru formy. To: Tradycja, Talent, Wyobraźnia i Praca. Żadnej z tych cech nie brakuje Marcie Guśniowskiej - zawodowej baśniopisarce.

Koncert zespołu "Kwiat jabłoni" w Zmianie Klimatu, fot. Monika Kalicka

Kwiat Jabłoni - Kasia i Jacek Sienkiewiczowie

muzycy
23.03.2019

"Przekrój wiekowy jest bardzo duży. Na nasze koncerty przychodzą rodzice z dziećmi, licealiści, studenci, ale także osoby nawet 50+... i nasze babcie" - mówią artyści.


Piotr Krysiewicz, Dariusz Zakrzewski i Piotr Car, fot. Joanna Szubzda

Piotr Krysiewicz, Dariusz Zakrzewski i Piotr Car

kolarze z grupy Mistral Grodno SA Radio Białystok
22.03.2019

"Z tym składem myślę, że możemy powalczyć z każdym". Grupa Rowerowa Mistral Grodno SA Radio Białystok rozpoczyna walkę o czołowe miejsca w Maratonach Kresowych. I nie tylko.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
22.03.2019

"Każdy powinien, nie patrząc na ekologów, co wywalczą, ale każdy sam powinien się zastanowić, jak w swoim gospodarstwie może zagospodarować wodę".

Piotr Siergiej, fot. Lech Pilarski

Piotr Siergiej

z Polskiego Alarmu Smogowego
21.03.2019

"Ocieplenie domu, termomodernizacja jest uniwersalnym, pierwszym krokiem. A czy potem podłączymy tam ciepło miejskie, gaz, pompę ciepła czy inny kocioł, to już rzecz wtórna" - mówi nasz gość.


Krzysztof Korotkich i Miłka Malzahn, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Korotkich

z Instytutu Filologii Polskiej UwB
20.03.2019

"Posprzątać życie" to motto tegorocznego Konkursu Literackiego im. Anny Markowej, zaczerpnięte z twórczości poetki.

fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Urbanowicz

pisarz
20.03.2019

- Jestem wręcz zaskoczony aż tak pozytywnym odbiorem "Inkuba" - mówi Artur Urbanowicz.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski
20.03.2019

Wojewoda podlaski i jego urzędnicy zamierzają odwiedzić wszystkie 118 gmin w Podlaskiem. W ramach akcji #NowaPiątka będą informować o nowych propozycjach PiS, ale też o innych programach rządowych, które już funkcjonują.


Jolanta Grabowska, fot. Marcin Gliński

Jolanta Grabowska

malarka
19.03.2019

"Każdy kto ma wrażliwość estetyczną, widzi powiązania, zależności między światem dźwięków i kolorów. Moją inspiracją jest otoczenie, środowisko, wydarzenia" - mówi malarka.

Karol Karski, fot. Joanna Szubzda

prof. Karol Karski

europoseł PiS
19.03.2019

"Prawo i Sprawiedliwość stawia na osoby, które mają kompetencje do zajmowania się sprawami europejskimi, które mają także przygotowanie w tym zakresie".

dr Tomasz Łabuszewski, fot. Lech Pilarski

dr Tomasz Łabuszewski

naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie
18.03.2019

Gdyby radni podjęli uchwałę o zmianie nazwy ulicy mjr. Łupaszki, "to by oznaczało, że nie tyle Zygmunt Szendzielarz nie jest godny Białegostoku, tylko Białystok nie jest godny Zygmunta Szendzielarza" - mówi historyk.


ks. Zbigniew Gwiazdowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Zbigniew Gwiazdowski

kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
18.03.2019

- Św. Józef jest "trudnym tematem" na wystawę, ponieważ nie ma aż tak wielu obiektów go przedstawiających. Trzeba było się troszeczkę pogimnastykować.

asp. Wojciech Kosikowski, kom. Joanna Rzepniewska i st. sierż. Jakub Popławski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

18.03.2019

- Wagary, może nie jednorazowe, ale kilkudniowe czy powtarzające się regularnie, mogą być traktowane jako okoliczność świadcząca o demoralizacji nieletniego. Taka sprawa może trafić do sądu dla nieletnich.

Jarosław Zieliński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
15.03.2019

- Wakaty nie dają bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo zapewniają obywatelom i państwu konkretni żywi funkcjonariusze. Przyjęliśmy do garnizonu podlaskiego 40 nowych funkcjonariuszy, którzy złożyli ślubowanie. Będą służyć naszemu wspólnemu bezpieczeństwu - mówił w Radiu Białystok Jarosław Zieliński.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok