Radio Białystok | Gość | prof. Karol Karski - europoseł PiS

prof. Karol Karski

europoseł PiS

19.03.2019, 08:01, akt. 09:41

"Prawo i Sprawiedliwość stawia na osoby, które mają kompetencje do zajmowania się sprawami europejskimi, które mają także przygotowanie w tym zakresie".

Karol Karski, fot. Joanna Szubzda
Karol Karski, fot. Joanna Szubzda

Z Karolem Karskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Kampania europejska nabiera tempa. Publikowane są listy kandydatów. W PiS na dwóch pierwszych miejscach są prof. Karol Karski oraz poseł Krzysztof Jurgiel. Natomiast w Koalicji Europejskiej w naszym okręgu są Urszula Pasławska i Tomasz Frankowski. Z europosłem PiS profesorem Karskim rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Uda się panu pokonać naszego Franka - łowcę bramek?


prof. Karol Karski: Tak, myślę że pan Frankowski jest bardzo dobrym piłkarzem, natomiast każdy powinien zajmować się tym, co potrafi najlepiej. 

W parlamencie europejskim nie gra się w piłkę, w parlamencie europejskim tworzy się prawo. Jestem profesorem prawa międzynarodowego, kierowałem sejmową komisją do spraw Unii Europejskiej, jako wiceminister spraw zagranicznych zajmowałem się sprawami polityki europejskiej i zagadnieniami prawno-traktatowymi. Myślę, że dużo udało się zrobić w tym zakresie, ale i wiele można jeszcze zrobić w przyszłości. 

Prawo i Sprawiedliwość stawia na osoby, które mają kompetencje do zajmowania się sprawami europejskimi, które mają także przygotowanie w tym zakresie. A Platforma Obywatelska wraz z Koalicją Europejską podejmują pewne działania, które wynikają z braku spójności programowej. Jeśli brak jest programu, to na koniec wychodzi sportowiec, z całym szacunkiem do wspaniałego gracza w piłce nożnej.


Bo na przykład zabrakło miejsca takiego wysoko notowanego dla Danuty Hubner, która przecież w środowiskach europejskich jest bardzo rozpoznawalna.


W ogóle, kiedy patrzę na reprezentację dotychczasową PO w parlamencie europejskim to ich mi jest trochę żal, tak powiem szczerze. Patrzę na nich, oni robili wszystko, występowali przeciwko własnemu państwu, czasem podejmowali działania karkołomne, ale po to żeby realizować program własnej partii, czasem byli bardzo agresywni, zrobili wszystko czego od nich oczekiwano, na koniec ich własna partia powiedziała "dziękujemy wam, zużyliście się, do widzenia".


Wyrolowała ich?


Można tak powiedzieć. Ostatnio na lotnisku we Frankfurcie siedzieliśmy taką większą grupą, nie podsłuchiwałem o czym mówili posłowie Platformy Obywatelskiej, ale byli tak zdenerwowani między sobą, że niosło się po prostu bardzo daleko - rozmawiali właśnie o tym, że własna partia z nich zrezygnowała, zaczynali się zastanawiać, które z nich zostanie, które nie, no i wyszło, że chyba żadne.


Zmieniając temat - jak pan sądzi, bo niedługo przed nowym parlamentem również debata o budżecie - czy znajdą się pieniądze na przykład na Polskę wschodnią, żeby kontynuować ten program, bo są to regiony bardzo zapóźnione, nawet w stosunku do centralnej Polski, nie mówiąc już o Zachodniej.


To jest sens tego programu, polityka spójności to jest jedna z tych polityk Unii Europejskiej.


Ale zwycięża taki pogląd, żeby więcej dać na nowoczesne technologie, a już skończyć ze wzmacnianiem regionów.


Całe szczęście będą pieniądze i na jedno, i na drugie. Stronie polskiej, ale także innym państwom w Europie środkowo-wschodniej udało się zatrzymać ten program. Pamiętamy, że Donald Tusk, kiedy negocjował poprzednią siedmioletnią perspektywę finansową mówił, że to już po raz ostatni. Nie, to nie jest po raz ostatni, te środki już w projekcie budżetu zostały przedstawione przez Komisję Europejską i także w tej chwili trwają prace nad budżetem i polityka spójności będzie realizowana.


Będzie pan głosował za Polską wschodnią, za taką kopertką? 


Cały czas to robię i cały czas podejmujemy te działania. Trzeba też pamiętać, że polityka spójności funkcjonuje w obrębie Unii Europejskiej, jako całości, ale także musi funkcjonować w obrębie Polski. Te województwa Ściany Wschodniej to są te, które mają największe potrzeby w zakresie rozwoju infrastruktury i to jest tak, że te środki trafiają tutaj do Polski, następnie są dzielone tutaj na poziomie krajowym, tutaj także jako europoseł przyczyniam się do tego, aby te środki w jak największej ilości były kierowane właśnie do województwa podlaskiego i do innych województw wschodniej Polski. 

W tym roku przykładowo został uruchomiony fundusz dróg samorządowych, to jest 6 miliardów złotych z pieniędzy unijnych, które będą przeznaczone na budowę tychże dróg i województwo podlaskie otrzyma 430 milionów złotych. To jest niewspółmiernie więcej w stosunku do innych województw, właśnie dlatego, że jest województwem tym najbardziej potrzebującym. 

Cały czas są realizowane różne inwestycje, chociażby S19 Via Carpatia - tutaj mówiąc nieskromnie, mnie wraz z posłem Tomaszem Porębą - mnie jako przedstawicielowi Podlasia, a Tomkowi Porębie, jako przedstawicielowi Podkarpacia, udało się wprowadzić Via Carpatię do wykazu właśnie dróg transeuropejskich, co powoduje, że jest tu otwarcie na środki unijne, a także na różnego rodzaju uproszczone procedury przy budowie. 

Także już w tym roku w 11 miejscach są lub będą, ale w tym roku ciągle 2019, wbijane łopaty i ta trasa jest budowana.


Cały czas mamy kłopot z Brexitem, to znaczy Unia Europejska, my również, bo sporo na przykład mieszkańców województwa podlaskiego pracuje i żyje w Wielkiej Brytanii. Jak ów Brexit bez żadnej umowy wejdzie w życie, to ci mieszkańcy będą mieli kłopoty, także przedsiębiorcy, w ogóle sytuacja niespotykana - jak się rozwinie w pana opinii?


To oczywiście można wiele rzeczy przewidywać, my mamy zbyt wiele danych, żeby tu takich prostych odpowiedzi udzielać, ale powiem tak - rozmawiałem z kolegą, z europosłem z Wielkiej Brytanii Amjadem Bashirem, który sam nie wie czy za dwa tygodnie Brytyjczycy będą jeszcze w Unii Europejskiej, czy też nie. Ja oczywiście bym tak nie dramatyzował, to znaczy nawet jeśli dokona się Brexit bezumowny, to wkrótce te umowy zostaną zawarte. Wielka Brytania to nie jest czarna dziura, biała plama, to jest ogromna gospodarka, wielkie państwo i te umowy będą po kolei zawierane. Z punktu widzenia Polski ważne jest to, że rząd polski jest w bardzo dobrych relacjach z rządem brytyjskim, że jesteśmy w tej samej frakcji.


Ale popieramy Brytyjczyków w Brexicie, czy raczej zachęcamy żeby pozostali?


My uważamy, że lepiej by było, gdyby Wielka Brytania pozostała w Unii Europejskiej, natomiast nasze dwustronne relacje powodują, że przykładowo Polacy, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii będą mogli tam pozostać. No uważamy, że rzeczywiście Polacy najlepiej jakby byli w Polsce, ale to jest ich wolna wola, jeśli chcą żyć i mieszkać w Wielkiej Brytanii, to chcemy żeby takie warunki mieli, to jest ich wybór. Podobnie tutaj relacje gospodarcze polsko-brytyjskie - one ciągle będą utrzymywane.


No także naukowego, sporo młodzieży z naszego regionu chce studiować w Wielkiej Brytanii i też się zastanawiają czy jest sens upierać się w realizacji tego marzenia, czy raczej przenieść się na inny teatr europejski?


Uczelnie brytyjskie są bardzo dobre, sam zresztą utrzymuję kontakty z Queen Mary University of London i to są te miejsca, gdzie się zdobywa bardzo dobrą edukację. Oczywiście te wszystkie programy unijne - Erasmus Plus, czy też inne programy edukacyjne będą funkcjonowały wyłącznie w obrębie Unii Europejskiej, ale także jeśli ktoś będzie tutaj utrzymywał dobre relacje, jako państwo - tak jak Polska z Wielką Brytanią - będzie mógł stworzyć możliwość uzyskania bardzo dobrego wykształcenia, bardzo dobrej edukacji. 

Pamiętajmy, jeśli dokona się Brexit, o ile się dokona, to Wielka Brytania nie przestaje istnieć, będzie nadal państwo o potężnej gospodarce, państwo o ogromnych wpływach politycznych, stały członek Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, państwo które odgrywa znaczącą rolę w świecie, oczywiście w takiej skali w jakiej to jest możliwe, mamy do czynienia z jednym supermocarstwem - Stanami Zjednoczonymi, ale Wielka Brytania jest dosyć znaczącą siłą i w wymiarze politycznym, gospodarczym, militarnym.


Z mapy nie zniknie w każdym razie.


Nie zniknie, więc trzeba z nią utrzymywać dobre relacje, jak z każdym innym państwem.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nautilus w Polskim Radiu Białystok

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński

Bilety na koncert Limp Bizkit w Kownie!
Wojciech Borzuchowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Borzuchowski [wideo]

dyrektor GDDKiA w Białymstoku
21.02.2020

"Zakładając, że nie byłoby żadnych nieprzewidzianych przeszkód, to można mówić, że do końca 2025 roku jest realna szansa, że całą S19 będziemy mieli" - mówi Wojciech Borzuchowski.

Agnieszka Maliszewska, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
20.02.2020

- Ustawa nakłada bardzo rygorystyczne kary na tych producentów, którzy oznaczą swój produkt jako bez GMO, a nie będę w stanie tego udowodnić.

Bogdan Kalicki, fot. Monika Kalicka

Bogdan Kalicki [wideo]

dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku
19.02.2020

"Mamy pewne problemy z zabezpieczeniem wszystkich dyżurów, musimy dużo wysiłku włożyć, żeby grupę lekarzy, z którymi posiadamy umowy namówić na większą liczbę dyżurów" - mówi szef pogotowia.


Mirosław Michalczuk, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Michalczuk [wideo]

zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska
18.02.2020

WIOŚ kontroluje sortownię odpadów w Studziankach. "Nie zauważyliśmy, żeby na większą skalę było tutaj wykonywane przetwarzanie odpadów, do którego celu ta instalacja została wybudowana".

mł. asp. Emilia Kuprewicz, mł. asp. Jacek Sasinowski i podkom. Edyta Wilczyńska, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

17.02.2020

"Będzie wiecej patroli, szczególnie w centrum miasta i na drogach". Policja przygotowuje się na Ostatki.

Mirosław Siemieniec, źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Mirosław Siemieniec

rzecznik prasowy PKP-PLK
17.02.2020

- Za cztery lata pojedziemy do stolicy szybciej koleją, na dworcu w Białymstoku z kładek zejdziemy pod ziemię a perony będą zadaszone - takie są plany w związku z budową odcinka trasy Rail Baltica w Podlaskiem.


Radosław Hancewicz, fot. Monika Kalicka

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku
16.02.2020

"Usługa twój e-PIT bardzo mocno się przyjęła i mamy bardzo pozytywne sygnały od podatników, którzy z niej skorzystali" - mówi Radosław Hancewicz.

Muzycy z zespołów No Logo, Mniej Więcej, Ilo&friends, fot. Andrzej Bajguz

Muzycy z zespołów No Logo, Mniej Więcej, Ilo&Friends

finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
15.02.2020

W niedzielę (16.02) poznamy laureatów plebiscytu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok.

Premiera filmu "Zenek" w Białymstoku, 12.02.2020, fot. Joanna Szubzda

Zenon Martyniuk

król disco polo
13.02.2020

"Reżyser też chciał dodać troszeczkę pikanterii. Kilka scen jest wymyślonych, ale bardzo przyjemnie, bardzo fajnie się to ogląda" - powiedział nam Zenon Martyniuk.


Maciej Makuszewski, fot. Joanna Szubzda

Maciej Makuszewski

piłkarz Jagiellonii Białystok
13.02.2020

"Cieszę się, że wróciłem, od początku byłem nastawiony na to, że uda mi się tutaj wrócić i tego chciałem, tego chciała moja rodzina" - mówi piłkarz, powracający po ponad 7 latach w szeregi Jagiellonii Białystok.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Witold Roszkowski [wideo]

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
13.02.2020

"Wszelkiego rodzaju prowizorki są tanie, ale są nietrwałe, są niebezpieczne i to jest najczęstszy skutek sytuacji katastrofalnych" - mówi Witold Roszkowski.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Monika Kalicka

dr Marek Bartoszewicz [wideo]

z Wydziału Biologii UwB
12.02.2020

"W chwili obecnej nie jesteśmy w stanie jednoznacznie przewidzieć co się będzie działo z wirusem" - mówi dr Marek Bartoszewicz.


Anna Moskwa, źródło: https://www.gov.pl/web/gospodarkamorska/

Anna Moskwa

wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej
11.02.2020

"Bez względu na to w jakim ustroju i systemie jesteśmy, to woda jest po obu stronach tak samo ważna" - mówi o porozumieniu o współpracy w dziedzinie ochrony i racjonalnego wykorzystania wód transgranicznych Anna Moskwa.

Szymon Hołownia, fot. Monika Kalicka

Szymon Hołownia [wideo]

niezależny kandydat na prezydenta
10.02.2020

- Wierzę, że jestem w stanie wejść do drugiej tury z tym pomysłem na Polskę, który mam.

sierż. Robert Gaździk, podkom. Mirosław Klimuk i st. asp. Marcin Gawryluk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

10.02.2020

- Internet jest narzędziem. Tak jak młotek - można np. wbić nim gwoździa, a można sobie obić palec. Podobnie jest z internetem. Jeżeli nie będziemy uważni i ostrożni w korzystaniu z jego zasobów, może się to odwrócić przeciwko nam.


Agnieszka Pajączkowska, fot. Andrzej Bajguz

Agnieszka Pajączkowska

autorka książki "Wędrowny Zakład Fotograficzny"
9.02.2020

Powstała książka "Wędrowny Zakład Fotograficzny", w której są opowieści o województwie podlaskim.

Katarzyna Bonda, fot. Anna Powierża

Katarzyna Bonda

autorka kryminałów
9.02.2020

Niekwestionowaną gwiazdą podczas tegorocznej edycji festiwalu Autorzy i Książki w Białymstoku była Katarzyna Bonda - autorka kryminałów, rodem z Podlasia. Jest nazywana "polską królową”, bo jej serie, m.in. z profilerką Saszą Załuską - to był literacki hit.

Bartosz Zackiewicz i Przemysław Motuk, fot. Sylwia Krassowska

Bartosz Zackiewicz i Przemysław Motuk

zespół Bifrost
8.02.2020

Zespół Bifrost zajął drugie miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Rockowych „Rockowania 2019”, i szykuje się do wydania kolejnej płyty.


Adam Nowak, fot. Tomasz Pienicki

Adam Nowak

z zespołu Raz Dwa Trzy
7.02.2020

"Piosenka jest sztuką mniejszą, w której czasem pokładamy zbyt wielkie nadzieje, ale czasem wiele może. Bo są piosenki, które towarzyszą nam w bardzo ważnych wydarzeniach życiowych, np. przy pierwszym pocałunku" - mówi Adam Nowak.

prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk, filozof
7.02.2020

"Na bohaterów narodowych powinniśmy kreować te postacie, które nas łączą, konsolidują - a nie dzielą i nie skłócają nas z innymi narodami" - mówi prof. Kopania.

Grzegorz Kuczyński i Jan Roguz, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński i Jan Roguz

organizatorzy II Biegu Pamięci Sybiru
6.02.2020

"Ten bieg jest po to, żebyśmy mogli mówić o naszej historii i by biegacze mogli oddać hołd swoim przodkom" - mówi Grzegorz Kuczyński.


Karol Karski, fot. Joanna Szubzda

Karol Karski

europoseł
6.02.2020

- Po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej środek ciężkości władzy przesuwa się i także Polska otrzymuje nową, znaczniejszą rolę.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska [wideo]

wicedyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku
5.02.2020

"Jeżeli sprawdzą się prognozy GUS-u z 2014 roku, to w roku 2035 mieszkańców województwa podlaskiego będzie mniej niż milion" - mówi nasz gość.

Barbara Socha, fot. Marcin Gliński

Barbara Socha

wiceminister w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
4.02.2020

"Maluch Plus" to jeden z głównych programów rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Celem jest wsparcie rodzin w wielu wymiarach. Program służy temu, by poprawić możliwość opieki nad dziećmi do lat trzech. Dzięki temu programowi, w Polsce do końca roku powstanie prawie 200 tys. miejsc w żłobkach i nie tylko - mówi wiceminister Barbara Socha.


Mirosław Siemieniec, źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Mirosław Siemieniec

rzecznik prasowy PKP-PLK
4.02.2020

Trwają konsultacje w sprawie przebiegu kolejowej obwodnicy Białegostoku. W grze jest kilka wariantów. Jaki zostanie zaakceptowany?

podkom. Rafał Sokólski, st. sierż. Marcin Krupienik, nadkom. Tomasz Krupa i asp. Marlena Połowianiuk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

3.02.2020

Szykują się spore zmiany dla kierowców. To m.in. utrata prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h także poza obszarem zabudowanym.

prof. Adam Krętowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Krętowski [wideo]

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
3.02.2020

- Szpitale kliniczne są niedofinansowane. Mają dużo więcej obowiązków, dużo większe koszty, a dostają te same pieniądze co szpitale powiatowe. Walczymy, żeby to się zmieniło (...) Bez nas nie będzie nowych lekarzy i pielęgniarek.


Marek Oleksicki, fot. Monika Kalicka

Marek Oleksicki

białostocki rysownik
2.02.2020

- Te komiksy nawiązujące do nowel, to interpretacje obrazem. Nie ma dialogów. Stworzyliśmy to z Tobiaszem Piątkowskim. Naszą pierwszą koncepcją było stworzenie streszczeń nowel w postaci obrazów komiksowych. Stwierdziliśmy, że bez sensu byłoby dodawać tam dialogi. Pozwalamy dowolnie interpretować te obrazy czytelnikom.

Zespół Dots - fot. Robert Bońkowski

Ewelina Szoda i Patryk Kowalewski

z zespołu DOTS
31.01.2020

"Jesteśmy grupą młodych ludzi, którzy spotkali się pewnego dnia i stwierdzili, że będą razem tworzyć muzykę. Na początku trochę gorsza, teraz, mamy nadzieję, trochę lepszą" - mówi Patryk Kowalewski z zespołu DOTS.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii
31.01.2020

- Jeżeli chodzi o koronawirus, to obawiamy się osób, które powracają z Chin. W tej chwili nie mamy naszych własnych przypadków i ten etap epidemii jeszcze nie budzi takiego niepokoju.


Jarosław Sadowski, fot. Monika Kalicka

Jarosław Sadowski [wideo]

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
31.01.2020

"Jesteśmy przygotowani, zależy nam na tym, żeby Polacy wracali, nie tylko z Wielkiej Brytanii. Zachęcam do korzystania z usług Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej" - mówi Jarosław Sadowski.

Anka Kaptór i Przemek Starachowski, fot. Marcin Gliński

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

z zespołu Funkasanki
29.01.2020

"Nie chcieliśmy być duetem, nie planowaliśmy być duetem. Z racji tego, że nie mieliśmy z kim grać ludowizny, to żeśmy zrobili sobie elektroniczne aranże i okazało się, że jednak fajnie jest zostać we dwoje w tym zespole" - mówi Przemek Starachowski.

Edyta Dabrowska, fot. Joanna Szubzda

Edyta Dąbrowska

kierownik Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego
29.01.2020

Te pytania spędzają sen z powiek wielu rodzicom. W jakim kierunku powinno się kształcić moje dziecko? Jakie profesje będą za kilka lat najbardziej pożądane na rynku pracy?


Barbara Świętońska, fot. Joanna Szubzda

Barbara Świętońska [wideo]

nauczycielka historii
29.01.2020

Czy szkoła przestaje być autorytetem, jeżeli chodzi o źródło wiedzy? - Łatwość dostępu do różnych mediów, do różnej wiedzy - niekoniecznie najlepiej podanej, mądrzejszej, opartej na rzeczywistych autorytetach - utrudnia właściwy przekaz.

Adam Musiuk, fot. Joanna Szubzda

Adam Musiuk [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
28.01.2020

- Jednym z moich priorytetów jest to, żeby centrum miasta jeszcze bardziej służyło mieszkańcom. Ul. Kilińskiego z czasem powinna być zamknięta, zamieniona na miejsce do spacerowania. Powinniśmy rozszerzyć strefę ogródków, umieścić parki...

Jarosław Duda, Mirosław Klimuk i Joanna Rzepniewska, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

27.01.2020

Mamy programy profilaktyczne już dla najmłodszych, których dzięki temu przygotowujemy na przyszłość. Duży nacisk kładziemy też na szkolenie rodziców i kadry pedagogicznej - mówią policjanci.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok