Radio Białystok | Gość | Arnold Bresch - członek zarządu PKP PLK

Arnold Bresch

członek zarządu PKP PLK

12.04.2019, 08:08, akt. 09:04

"Po modernizacji w Białymstoku będzie nowoczesna stacja w zakresie sterowania pociągami przy użyciu komputerów, ale też obsługa podróżnych w odpowiednim komforcie" - mówi nasz gość.

Arnold Bresch, fot. Lech Pilarski
Arnold Bresch, fot. Lech Pilarski


0:00
0:00
Z Arnoldem Breschem rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Modernizacja sieci kolejowej na Podlasiu będzie w tym roku i następnych latach przyspieszała. Po zakończeniu np. prac na odcinku Czyżew - Białystok na całym odcinku do Warszawy pociągi będą jeździły z prędkością do 200 kilometrów na godzinę. O inwestycjach kolejowych z członkiem zarządu PKP PLK Arnoldem Breschem rozmawia Lech Pilarski.


Lech PilarskI: Zacznijmy od owych prawie 140 milionów złotych, które zostaną zainwestowane w przejścia na ścianie wschodniej, poprawę powiązań gospodarczych, bo chyba w tym kierunku te zamierzenia inwestycyjne będą realizowane?


Arnold Bresch: Tak, podpisaliśmy dwie umowy, które mają podstawowe znaczenie dla przewozu towarów między Białorusią i Polską. To jest poprawienie i komunikacji towarowej, ale też chyba podniesienie atrakcyjności gospodarczej tych terenów.


Bo w ogóle na Podlasiu zaczyna się mnóstwo inwestycji realizowanych przez PKP, bo trzeba zrobić Rail Baltica i dodatkowo ma być jeszcze usprawnione połączenie przez Łomżę.


W tej chwili realizujemy gigantyczny program inwestycyjny w skali całej Polski, ten program też jest bardzo dobrze widzialny na terenie Podlasia. Realizujemy już w tej chwili projekt związany z przebudową linii Warszawa - Białystok, mamy ogłoszony przetarg na ten ostatni odcinek, który obejmuje zakres prac między Czyżewem a Białymstokiem. Tu planujemy podpisanie umowy jeszcze w tym roku, tak żeby już w sezonie wiosennym wprowadzić wykonawcę na roboty. Ten projekt oczywiście nie kończy się w Białymstoku, bo też w swoim zakresie widzimy dalsze etapy prac z wyprowadzeniem w kierunku Litwy tej linii kolejowej przez Ełk. 

Oczywiście to są zadania, które przede wszystkim wymagają od nas zapewnienia finansowania, zrobienia dobrych projektów, ale nasza spółka wyciąga wnioski z wcześniejszych modernizacji i tutaj też warto podkreślić, że mimo wcześniejszych, innych założeń, w tej chwili ten projekt realizujemy tak, żeby osiągnąć parametry 200 km na godzinę, tak żeby ten przejazd między tymi dużymi ośrodkami międzyregionalnymi był realizowany bardzo sprawnie. 

Projekt, który przygotowujemy też przewiduje dodatkowe zakresy prac, które pozwolą na wymijanie się pociągów wolniejszych i szybszych. To odpowiadając na takie ryzyka związane z podnoszeniem prędkości, że ogranicza się przepustowość, my dodajemy kolejne elementy projektu, które zapewnią też dobrą komunikację dla pociągów regionalnych.


Białystok współcześnie przypomina jedno wielkie muzeum kolejnictwa - myślę tutaj o tej całej infrastrukturze związanej ze sterowaniem ruchu, czy zrealizowanie tej części Rail Baltica spowoduje, że w Białymstoku będziemy mieli już komputery, nowoczesne sterowanie?


Tutaj trochę pode mnie podchodzi, bo jestem również wielkim miłośnikiem kolei, także pierwsza wizyta na stacji w Białymstoku to też była dla mnie fajną przygodą techniczną, bo obserwacja urządzeń już tak wiekowych, niespotykanych w zasadzie w pozostałej części Polski, była dużą atrakcją. Oczywiście mówię to trochę z przekąsem, bo to jest coś od czego chcemy odchodzić w standardzie na polskich liniach kolejowych. 

Oczywiście ten projekt, który przygotowujemy zakłada komputeryzację, budowę nowych urządzeń na stacji w Białymstoku. Myślę, że też jest ważną informacją to, że w porównaniu z tymi wcześniejszymi założeniami chcemy wybudować łącznicę, która też pozwoli ominąć pociągom towarowym Białystok, także te zadania są przed nami i oczywiście finałem będzie nowoczesna stacja i w zakresie sterowania pociągami przy użyciu  komputerów, ale też obsługa podróżnych w odpowiednim komforcie. 

Będziemy mieli nowe perony odpowiedniej wysokości, to wszystko będzie zupełnie na innym poziomie niż to, co w tej chwili obserwujemy na stacji w Białymstoku. Planujemy wybudowanie dwóch nowych przystanków, ale myślę, że oprócz tego, że budujemy nowe rzeczy, to warto podkreślić, że te nasze modernizacje to tak naprawdę jest zburzenie istniejącego układu torowego, stacyjnego i wybudowanie praktycznie wszystkiego od podstaw. Także specyfika naszych prac modernizacyjnych jest taka, że tak naprawdę będziemy mieli noweli linie kolejowe.


I jeszcze ten odcinek ma między Białymstokiem a Kuźnicą też wymaga modernizacji, też wiem, że są dyskutowane sposoby, czy problemy związane z realizacją tego przedsięwzięcia, żeby ten ruch usprawnić i żeby nie tylko była Siemianówka, ale również tutaj to połączenie z Kuźnicą.


Tak przygotowujemy się też do tego projektu. Wygląda to w ten sposób, że jesteśmy na etapie przygotowania dokumentów, które posłużą nam do uzyskania finansowania dla tego typu działań. Myślę, że na obecnym etapie mamy już zaprogramowane duże prace do końca tej perspektywy, nowa perspektywa zacznie się w 2021 roku i też trochę zmieniło się podejście w Polskich Liniach Kolejowych, my nie czekamy na rozpoczęcie nowej perspektywy żeby przygotować dokumenty, tylko w tej chwili te prace studialne są prowadzone po to, żeby jak tylko pojawi się finansowanie, a spodziewamy się, że nie będzie gorsze niż w tej perspektywie dla kolei - będziemy gotowi z nowymi projektami. 


Roztoczyliśmy taką wizję, jak to się wszystko będzie zmieniało na liniach kolejowych. To kiedy zakończenie, kiedy realizacja, materializacja tej wizji?


Już ją materializujemy. Prace na odcinku Warszawa - Białystok są prowadzone, za chwilę wprowadzimy kolejnych wykonawców, za chwilę bo mamy przetarg. Ja w ogóle podkreślam największą wagę tego okresu przygotowawczego, czyli na przykład jak mamy w tej chwili podpisaną umowę na wykonanie projektów na odcinku Białystok - Ełk, to to jest ten moment, który być może jeszcze nie jest w odczuciu społecznym odbierany jako inwestycja, ale to jest ten zasadniczy moment. 

W tej chwili trwa przygotowywanie dobrych projektów, uzgadnianie tych rozwiązań lokalnie z każdym zainteresowanym samorządem, tak żeby zoptymalizować te rozwiązania, też wsłuchujemy się w oczekiwania przewoźników, przed chwilą mówiliśmy o wybudowaniu dwóch nowych przystanków - to jest efekt słuchania zapotrzebowania z zewnątrz. Także i ten projekt, który przygotowany jest do Ełku i kolejny odcinek to jest ten etap teraz prac biurowych, niewidzialnych dla pasażerów, ale bardzo ważnych, bo finalnie za te parę lat będziemy wchodzić na roboty.


To jak długo będzie trwała realizacja i kiedy zakończycie?


No to wszystko też zależy od tego jak zbudujemy montaż finansowy, bo na przykład odcinek między Warszawą a Białymstokiem planowaliśmy pierwotnie skończyć w 2020 roku, sytuacja na rynku i wzrost cen spowodował, że wspólnie z rządem i wspólnie z decydującymi po stronie funduszy unijnych zdecydowaliśmy o powtórzeniu przetargu, tak żeby zoptymalizować efekt finansowy. Nieraz warto przeczekać trudną sytuację na rynku i powtórzyć przetarg. Teraz jesteśmy właśnie na tym etapie, że w związku z tym, że uzyskaliśmy zgodę na przedłużenie tego projektu, mamy możliwość ogłoszenia ponownie tego przetargu i liczymy, że ceny będą na pewno korzystniejsze. 


Unika pan odpowiedzi na pytanie - kiedy to się skończy, czyli kiedy te modernizacje się sfinalizują i pociągi będą jeździły po nowych torach?


Co do odcinka Warszawa - Białystok to mogę tu odpowiedzieć - to będzie gdzieś 2022 rok, gdy będziemy mieli przebudowaną tą linię. Kolejne etapy tego projektu, czyli wyprowadzenie w kierunku Litwy, to jeszcze nie mamy takiego harmonogramu, żebyśmy mogli tutaj składać jasne deklaracje, bo to jest też projekt ponadregionalny, to jest projekt, który obejmuje państwa Bałtyckie, to są prace które nie obejmują tylko naszego kraju, to finansowanie i założenia techniczne, szczególnie w tych miejscach gdzie prowadzimy teraz studia wykonalności, jeszcze nie są zakończone, w związku z tym nie mamy jeszcze w stu procentach zapewnionego finansowania. 

Ale też, co warto podkreślić, ta linia Bałtycka to jest jeden z priorytetów Unii Europejskiej, także też nie bałbym się deklaracji, że nie mówimy o odległych terminach, tylko w ciągu najbliższych kilku lat my te linie będziemy mieli zmodernizowane.


| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.04.2024

"Myślę, że nowy zarząd województwa stworzy Prawo i Sprawiedliwość. Zobaczymy tylko z kim, w jaki sposób i na jakich warunkach, bo to jest bardzo istotne" - mówi Artur Kosicki.

Czesław Renkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
22.04.2024

"Bardzo się cieszę, że będę mógł jeszcze przez pięć lat kierować naszym miastem. Dużo spraw jest do załatwienia, wiem, jakie są oczekiwania mieszkańców. Uczynię wszystko, żeby miasto piękniało, zmieniało się" - mówi Czesław Renkiewicz.

dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
22.04.2024

- Tego typu wyniki jak w Korycinie pokazują, jak bardzo decyzja każdego z nas o pójściu bądź niepójściu na wybory może decydować o tym, co przez kolejne lata będzie się działo w naszej miejscowości - mówi dr Maciej Białous.


Marcin Kruszewski, fot. Joanna Szubzda

Marcin Kruszewski [wideo]

prawnik, twórca profilu i książki „Prawo Marcina”
21.04.2024

- Można mówić o prawie w trochę inny sposób, przekazywać te informacje nie po prawniczemu, ale po ludzku, językiem zrozumiałym dla każdego, również dla dzieciaków - mówi Marcin Kruszewski.

Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Gawkowski [wideo]

wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
19.04.2024

- Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie ma to znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te odśrodkowe ruchy - mówi minister.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.


Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.

Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.


fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.

Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.


Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.

Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.


Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.

Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.


Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.

Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.

fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.


Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.

foto: Monika Kalicka

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki

autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"
24.03.2024

Jeśli wybierzemy się teraz do lasu, jest duża szansa, że usłyszmy bębnienie czy też werblowanie... dzięciołów. Ale po co to robią? Ile razy na sekundę uderzają dziobem w drzewo? I czy mogą od tego dostać wstrząsu mózgu? A czy potrafią śpiewać? I co skrywają ich przepastne dziuple? Przeczytamy o tym w książce Doroty Zawadzkiej i Grzegorza Zawadzkiego "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły".


Maciej Wróbel, fot. własne

Maciej Wróbel [wideo]

przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej
22.03.2024

- Chcę jak najwięcej swojej wiedzy, energii poświęcić, żeby ta ustawa miała jak najlepsze założenia. Te najlepsze założenia to niezależne i dobrze sfinansowane media publiczne - mówi Maciej Wróbel.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
21.03.2024

Dziś przypada 100 dni rządu Donalda Tuska. Z ostatniego sondażu wynika, że ankietowani za sukces koalicji 15 października uważają przede wszystkim odblokowanie pieniędzy z KPO. Tak uważa ponad 61 procent badanych. Większość Polaków dobrze też ocenia prowadzenie polityki zagranicznej.

Julita Olszewska, fot. Sylwia Krassowska

Julita Olszewska [wideo]

rolniczka z Podlasia
20.03.2024

"Nie zmieniamy stanowiska, idziemy do przodu" - mówi Julita Olszewska.


Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
20.03.2024

- Takie generalizowanie, że protestujemy tutaj przeciwko obywatelom jest nie w porządku postawieniem sprawy - tym bardziej, że my protestujemy także w imieniu konsumentów, w sprawie dobrej, zdrowej żywności - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Jacek Słoma.

Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
19.03.2024

- Suwerenność kraju, stabilność na arenie międzynarodowej nie ma barw politycznych, tu powinna być zgoda ponad podziałami. W związku z tym wierzę w to, że ustawa o obronie cywilnej zostanie w sposób przemyślany przyjęta i wprowadzona w życie - mówi wojewoda.

fot. Sylwia Krassowska

prof. Marcin Moniuszko

rektor elekt UMB
18.03.2024

"Mamy nadzieję, że fakt wysokiej jakości kształcenia, którą możemy zaprezentować, będzie magnesem, który sprawi, że ci młodzi ludzie będą do nas przychodzili na studia" - mówi prof. Marcin Moniuszko.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok