Radio Białystok | Gość | prof. Małgorzata Dajnowicz [wideo] - wojewódzki konserwator zabytków

prof. Małgorzata Dajnowicz [wideo]

wojewódzki konserwator zabytków

17.04.2019, 07:47, akt. 10:39

"W budżecie wojewódzkiego konserwatora zabytków aktualnie mamy 2,3 mln zł. Jest to kwota rekordowa w porównaniu do lat ubiegłych. Od 1989 roku nigdy nie mieliśmy takiego budżetu. Były to zazwyczaj kwoty bardzo symboliczne".

prof. Małgorzata Dajnowicz, fot. Joanna Szubzda
prof. Małgorzata Dajnowicz, fot. Joanna Szubzda

Z prof. Małgorzatą Dajnowicz rozmawia Jarosław Iwaniuk

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pięciu podlaskich księży zasłużonych w opiece nad świątyniami otrzymało przyznawane przez Ministerstwo Kultury Złote Odznaki Zasługi "Za opiekę nad zabytkami". Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaki przyznało na wniosek Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Wyróżnienie otrzymali: proboszcz parafii pw. św. Józefa i św. Antoniego w Boćkach ks. Jan Bałdyga, proboszcz parafii Bazyliki Nawiedzenie NMP w Sejnach ks. prałat Zbigniew Bzdak, proboszcz parafii prawosławnej Zaśnięcia NMP w Boćkach ks. Mirosław Niczyporuk, proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie ks. Jarosław Stefaniak oraz proboszcz Bazyliki Mniejszej pw. św. Rocha w Białymstoku ks. prałat Tadeusz Żdanuk.

Z wojewódzkim konserwatorem zabytków prof. Małgorzatą Dajnowicz rozmawia Jarosław Iwaniuk.
Jarosław Iwaniuk: Za jakie zasługi przyznaje się tego typu wyróżnienia? Co trzeba zrobić, aby otrzymać taką odznakę?


prof. Małgorzata Dajnowicz: Są dwie odznaki "Za opiekę nad zabytkami": srebrna i złota. Oczywiście złota jest większym wyróżnieniem w porównaniu do srebrnej. Aby otrzymać taką odznakę, należy dobrze opiekować się zabytkami. Reguluje to ustawa z 1962 roku. Odznaka nadawana jest osobie bądź instytucji za należytą opiekę nad dziedzictwem zabytkowym.


Akurat w tym przypadku wszystkie osoby, które zostały uhonorowane złotymi odznakami, zajmują się zabytkami sakralnymi. Ksiądz prałat Tadeusz Żdanuk, proboszcz Bazyliki Mniejszej pod wezwaniem Świętego Rocha w Białymstoku, który znalazł się wśród uhonorowanych osób, podkreślał, że sam proboszcz jest jedynie pasterzem parafian i nic nie może uczynić bez nich ani oni bez proboszcza. Czy w ogóle możliwe jest odpowiednie zadbanie o sakralne zabytki tylko siłami parafian, bez pomocy państwa, samorządu?


To, że nagrodzeni zostali księża jako opiekunowie zabytków sakralnych, bo przypomnę, że to czterech księży katolickich i jeden prawosławny, nie jest dziełem przypadku, bowiem do najlepiej zachowanych zabytków i najbardziej zadbanych w naszym województwie należą oczywiście obiekty sakralne.

Możemy również wyróżniać, i mam nadzieję, że to się wydarzy w przyszłych latach, osoby bądź instytucje związane nie tylko z obiektami sakralnymi. Mogą być to osoby cywilne, a także społecznicy, którzy w sposób należyty opiekują się zabytkami.

Natomiast w odniesieniu do pytania, które pan zadał, czy w sposób należyty, staranny można sprawować opiekę nad zabytkiem takim jak kościół Św. Rocha czy innymi obiektami sakralnymi w województwie, miałabym tutaj bardzo duże wątpliwości, dlatego że nakłady na konserwację, prace budowlane, prace renowacyjne, szeroko rozumiane prace przy zabytku są to nakłady bardzo, bardzo duże.


Jak duże środki w naszym województwie przeznaczane są na opiekę nad zabytkami sakralnymi?


Środki w naszym województwie są w tym roku dosyć - powiedziałabym - optymistyczne, ale z pewnością jeszcze wielce niewystarczające. W budżecie wojewódzkiego konserwatora zabytków aktualnie mamy kwotę 2,3 mln zł. Jest to kwota rekordowa w porównaniu do lat ubiegłych. Przypomnę państwu, że od 1989 roku nigdy nie mieliśmy takiego budżetu. Były to zazwyczaj kwoty bardzo symboliczne.

Natomiast w tej chwili jesteśmy na etapie jeszcze formalnych ocen, ale już wiemy, że te potrzeby są znacznie wyższe. Wniosków wpłynęło do nas na blisko 8 mln zł.


Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki mówił też o milionie przeznaczonym na ochronę zabytków ze strony urzędu marszałkowskiego i o tym, że te wydatki będą sukcesywnie zwiększane.


Mamy taką nadzieję. Prowadziłam rozmowy z panem marszałkiem, z zarządem województwa podlaskiego. Przekonywałam również, że potrzeby są większe. Słyszałam, że budżet ma być przynajmniej o 50  proc. zwiększony. Jest to bardzo optymistyczne i liczymy na to, że tak się wydarzy.


Podczas wczorajszej uroczystości nie uniknięto też kontekstu pożar, który strawił katedrę Notre Dame w Paryżu. Zresztą wczoraj był to temat rozmów nie tylko wśród osób zajmujących się z zabytkami. Rozpatrywano to w kontekście symbolicznym, materialnym, artystycznym. Jak pani to przyjęła?


Przedwczoraj przed 19:00 dotarła do nas informacja, która zresztą była bardzo szeroko komentowana w opinii publicznej, o pożarze katedry Notre Dam. Jest to dziedzictwo nie tylko Francji, to dziedzictwo Europy. Przecież wszystkie najważniejsze wydarzenia można by było odnotować w odniesieniu do tego obiektu.

Katedra Notre Dame z pewnością jest jednym z najważniejszych obiektów zabytkowych, obiektów gotyckich na świecie. Ta tragedia dotyczy też nas jako Polaków - mamy tam przecież również i akcent polski. Jedna z kaplic jest to kaplica maryjna z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, z relikwiami Jana Pawła II.

Na szczęście wnętrze katedry nie zostało uszkodzone. Dach, iglica ma być odbudowana, jak zapowiadał prezydent Francji, w ciągu 5 lat. Mam tu wątpliwości. Znawcy oceniają, że może to być nawet 30 lat, zwłaszcza że kapitalny remont nie był wykonywany od 200 lat.


Odbudowa katedry może też pochłonąć setki milionów euro. W tym kontekście pieniądze wydatkowane u nas na ochronę zabytków są niewielkie.


Z całą pewnością. Natomiast państwa Europy już zapowiedziały swój wkład. Były stanowiska chociażby Niemiec, ale i głos polski był bardzo wyraźny.

Co roku katedrę zwiedza około 12 milionów ludzi. Średnio milion miesięcznie. Jest to obiekt o niezwykłej wadze zabytkowej, artystycznej, historycznej. Jestem przekonana, że te pieniądze, o których pan mówi, na pewno zostaną wygospodarowane przez Europejczyków.


Na Podlasiu jest cała masa drewnianych zabytków sakralnych, które są znacznie bardziej narażone na pożar niż katedra Notre Dame w Paryżu. Czy mają one odpowiednie zabezpieczenia?


Tak. Drewniane obiekty sakralne, zwane również potocznie małymi katedrami podlaskimi, traktujemy w sposób priorytetowy, dlatego że drewno jest substancją, która bardzo szybko ulega degradacji, zniszczeniu. Wszystkie wnioski, które spełnią wymogi formalne a dotyczą obiektów drewnianych, na pewno uzyskają nasze dofinansowanie.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Magdalena Grassmann, fot. Monika Kalicka

dr Magdalena Grassmann [wideo]

kierownik Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
17.05.2019

W dawnych aptekach było czuć zapach składników, z których powstawały leki, bo aptekarze robili je ręcznie na miejscu. Każda fiolka z lekarstwem była ręcznie opisana - mówi dr Magdalena Grassmann.

Zbigniew Lesień, fot. Sylwia Krassowska

Zbigniew Lesień

reżyser
16.05.2019

To znakomita propozycja zarówno dla młodych, jak i dla starszych widzów. W najbliższy piątek (17 maja) w białostockim Teatrze Dramatycznym premiera spektaklu "Motyle są wolne".

Andrzej Grygoruk, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Grygoruk [wideo]

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
16.05.2019

24 maja obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych. Data nie jest przypadkowa – właśnie tego dnia w 1909 r utworzono w Szwecji pierwszy europejski park narodowy – Sarek.


Cezary Krukowski, Marcin Rogalski i Wojciech Blaszko, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Krukowski, Marcin Rogalski i Wojciech Blaszko

z Fair Play Crew
16.05.2019

"Kiedyś to było" – to nowy spektakl komediowy formacji tanecznej Fair Play Crew.

Zdzisław Kunicki, fot. Monika Kalicka

Zdzisław Kunicki [wideo]

prezes Zakładów Mięsnych Białystok
15.05.2019

"Obecną podwyżkę cen mięsa spowodowały problemy z pogłowiem w Chinach. Z tego co mówi się na rynku - w Chinach mają ogromny problem z ASF, prawdopodobnie musieli wybić pogłowie wielkości hodowli europejskiej".

Marcin Joka, fot. Katarzyna Cichoń

Marcin Joka

prezes Photon Entertaintment
14.05.2019

Prezydent RP powołał go do Rady ds. Przedsiębiorczości. - Odbieram to jako jeden z największych zaszczytów w mojej dotychczasowej karierze zawodowej. Tym bardziej będę starał się jak najwięcej wnieść, a nie być biernym uczestnikiem posiedzeń.


Teresa Radziewicz i Bożena Bednarek, fot. Joanna Szubzda

Teresa Radziewicz i Bożena Bednarek

14.05.2019

- To nie są literackie spotkania akademickie, ale bezpośrednie, na jednym poziomie. Czasami rozmowa z poetą zbacza w różnych niespodziewanych kierunkach.

Teresa Czerwińska, źródło: MF

Teresa Czerwińska

minister finansów
13.05.2019

Minister finansów z wizytą w województwie podlaskim.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
13.05.2019

"Stawiamy na branżę IT, ta branża jest mało inwazyjna, jeśli chodzi o środowisko i bardzo prężnie i szybko rozwija się u nas w województwie" - mówi marszałek województwa.


Marcin Jabłoński i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

13.05.2019

Uprawnienia policji podczas przeszukania i kontroli bagażu.

Włodek Pawlik, fot. Joanna Szubzda

Włodek Pawlik

kompozytor, pianista jazzowy
10.05.2019

- Wielka muzyka jest zawsze uniwersalna. Żebyśmy się nie dali zwariować, nie odstawili Moniuszki do kąta za karę i twierdzili, że to jest jakiś kompozytor z epoki kamienia łupanego.

dr hab. Tomasz Dubowski, fot. Joanna Szubzda

dr hab. Tomasz Dubowski

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
10.05.2019

Jakie znaczenia mają eurowybory? Jak Parlament Europejski wpływa na nasze codzienne życie?


Dariusz Hankiewicz, Grażyna Hankiewicz i Krzysztof Kuzko, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Hankiewicz, Grażyna Hankiewicz i Krzysztof Kuzko

fotografowie z Grupy Twórczej "Motycz"
10.05.2019

- Postanowiliśmy spróbować wspólnie opisać swoją fotografią to, co szczególnego ma w sobie wschodnia Polska.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
10.05.2019

Rozpoczynają się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Co pieniądze z Unii zmieniły na Podlasiu?

Grzegorz Suski, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Suski [wideo]

reżyser spektaklu "Hobbit"
9.05.2019

- Nie idziemy na skróty. Na scenie będą gobliny, wargowie, będzie smok, Gollum, trolle. To wszystko, co jest w książce, będzie tutaj.


Mateusz Perzyna i Adam Jankowski, fot. Joanna Szubzda

Mateusz Perzyna i Adam Jankowski

zawodnicy Rugby Białystok
9.05.2019

- Gra jest dosyć fizyczna, momentami można powiedzieć, że brutalna. Natomiast zawsze okazujemy sobie szacunek w czasie meczu oraz po spotkaniu.

Paweł Chomczyk i Olga Pasiecznik, fot. Joanna Szubzda

Paweł Chomczyk i Olga Pasiecznik

9.05.2019

- Wydaje nam się, że udało się stworzyć bardzo ciekawe przedstawienie, bardziej współczesne niż się państwo spodziewacie. Na pewno nie będzie żadnej naftaliny i konserwy - mówi śpiewaczka o inscenizowanym koncert pieśni Moniuszki.

Łukasz Szumowski, fot. Adam Dąbrowski

Łukasz Szumowski

minister zdrowia
9.05.2019

- Fizjoterapeutów pracujących na etacie w Polsce jest około 4,7 tys. osób, a wszystkich zawodów, np. różnych techników, w polskim systemie ochrony zdrowia jest około 27 tys., więc tutaj musimy rozmawiać z całą grupą osób.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok