Radio Białystok | Gość | prof. Małgorzata Dajnowicz [wideo] - wojewódzki konserwator zabytków

prof. Małgorzata Dajnowicz [wideo]

wojewódzki konserwator zabytków

17.04.2019, 07:47, akt. 10:39

"W budżecie wojewódzkiego konserwatora zabytków aktualnie mamy 2,3 mln zł. Jest to kwota rekordowa w porównaniu do lat ubiegłych. Od 1989 roku nigdy nie mieliśmy takiego budżetu. Były to zazwyczaj kwoty bardzo symboliczne".

prof. Małgorzata Dajnowicz, fot. Joanna Szubzda
prof. Małgorzata Dajnowicz, fot. Joanna Szubzda

Z prof. Małgorzatą Dajnowicz rozmawia Jarosław Iwaniuk

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pięciu podlaskich księży zasłużonych w opiece nad świątyniami otrzymało przyznawane przez Ministerstwo Kultury Złote Odznaki Zasługi "Za opiekę nad zabytkami". Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaki przyznało na wniosek Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Wyróżnienie otrzymali: proboszcz parafii pw. św. Józefa i św. Antoniego w Boćkach ks. Jan Bałdyga, proboszcz parafii Bazyliki Nawiedzenie NMP w Sejnach ks. prałat Zbigniew Bzdak, proboszcz parafii prawosławnej Zaśnięcia NMP w Boćkach ks. Mirosław Niczyporuk, proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie ks. Jarosław Stefaniak oraz proboszcz Bazyliki Mniejszej pw. św. Rocha w Białymstoku ks. prałat Tadeusz Żdanuk.

Z wojewódzkim konserwatorem zabytków prof. Małgorzatą Dajnowicz rozmawia Jarosław Iwaniuk.
Jarosław Iwaniuk: Za jakie zasługi przyznaje się tego typu wyróżnienia? Co trzeba zrobić, aby otrzymać taką odznakę?


prof. Małgorzata Dajnowicz: Są dwie odznaki "Za opiekę nad zabytkami": srebrna i złota. Oczywiście złota jest większym wyróżnieniem w porównaniu do srebrnej. Aby otrzymać taką odznakę, należy dobrze opiekować się zabytkami. Reguluje to ustawa z 1962 roku. Odznaka nadawana jest osobie bądź instytucji za należytą opiekę nad dziedzictwem zabytkowym.


Akurat w tym przypadku wszystkie osoby, które zostały uhonorowane złotymi odznakami, zajmują się zabytkami sakralnymi. Ksiądz prałat Tadeusz Żdanuk, proboszcz Bazyliki Mniejszej pod wezwaniem Świętego Rocha w Białymstoku, który znalazł się wśród uhonorowanych osób, podkreślał, że sam proboszcz jest jedynie pasterzem parafian i nic nie może uczynić bez nich ani oni bez proboszcza. Czy w ogóle możliwe jest odpowiednie zadbanie o sakralne zabytki tylko siłami parafian, bez pomocy państwa, samorządu?


To, że nagrodzeni zostali księża jako opiekunowie zabytków sakralnych, bo przypomnę, że to czterech księży katolickich i jeden prawosławny, nie jest dziełem przypadku, bowiem do najlepiej zachowanych zabytków i najbardziej zadbanych w naszym województwie należą oczywiście obiekty sakralne.

Możemy również wyróżniać, i mam nadzieję, że to się wydarzy w przyszłych latach, osoby bądź instytucje związane nie tylko z obiektami sakralnymi. Mogą być to osoby cywilne, a także społecznicy, którzy w sposób należyty opiekują się zabytkami.

Natomiast w odniesieniu do pytania, które pan zadał, czy w sposób należyty, staranny można sprawować opiekę nad zabytkiem takim jak kościół Św. Rocha czy innymi obiektami sakralnymi w województwie, miałabym tutaj bardzo duże wątpliwości, dlatego że nakłady na konserwację, prace budowlane, prace renowacyjne, szeroko rozumiane prace przy zabytku są to nakłady bardzo, bardzo duże.


Jak duże środki w naszym województwie przeznaczane są na opiekę nad zabytkami sakralnymi?


Środki w naszym województwie są w tym roku dosyć - powiedziałabym - optymistyczne, ale z pewnością jeszcze wielce niewystarczające. W budżecie wojewódzkiego konserwatora zabytków aktualnie mamy kwotę 2,3 mln zł. Jest to kwota rekordowa w porównaniu do lat ubiegłych. Przypomnę państwu, że od 1989 roku nigdy nie mieliśmy takiego budżetu. Były to zazwyczaj kwoty bardzo symboliczne.

Natomiast w tej chwili jesteśmy na etapie jeszcze formalnych ocen, ale już wiemy, że te potrzeby są znacznie wyższe. Wniosków wpłynęło do nas na blisko 8 mln zł.


Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki mówił też o milionie przeznaczonym na ochronę zabytków ze strony urzędu marszałkowskiego i o tym, że te wydatki będą sukcesywnie zwiększane.


Mamy taką nadzieję. Prowadziłam rozmowy z panem marszałkiem, z zarządem województwa podlaskiego. Przekonywałam również, że potrzeby są większe. Słyszałam, że budżet ma być przynajmniej o 50  proc. zwiększony. Jest to bardzo optymistyczne i liczymy na to, że tak się wydarzy.


Podczas wczorajszej uroczystości nie uniknięto też kontekstu pożar, który strawił katedrę Notre Dame w Paryżu. Zresztą wczoraj był to temat rozmów nie tylko wśród osób zajmujących się z zabytkami. Rozpatrywano to w kontekście symbolicznym, materialnym, artystycznym. Jak pani to przyjęła?


Przedwczoraj przed 19:00 dotarła do nas informacja, która zresztą była bardzo szeroko komentowana w opinii publicznej, o pożarze katedry Notre Dam. Jest to dziedzictwo nie tylko Francji, to dziedzictwo Europy. Przecież wszystkie najważniejsze wydarzenia można by było odnotować w odniesieniu do tego obiektu.

Katedra Notre Dame z pewnością jest jednym z najważniejszych obiektów zabytkowych, obiektów gotyckich na świecie. Ta tragedia dotyczy też nas jako Polaków - mamy tam przecież również i akcent polski. Jedna z kaplic jest to kaplica maryjna z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, z relikwiami Jana Pawła II.

Na szczęście wnętrze katedry nie zostało uszkodzone. Dach, iglica ma być odbudowana, jak zapowiadał prezydent Francji, w ciągu 5 lat. Mam tu wątpliwości. Znawcy oceniają, że może to być nawet 30 lat, zwłaszcza że kapitalny remont nie był wykonywany od 200 lat.


Odbudowa katedry może też pochłonąć setki milionów euro. W tym kontekście pieniądze wydatkowane u nas na ochronę zabytków są niewielkie.


Z całą pewnością. Natomiast państwa Europy już zapowiedziały swój wkład. Były stanowiska chociażby Niemiec, ale i głos polski był bardzo wyraźny.

Co roku katedrę zwiedza około 12 milionów ludzi. Średnio milion miesięcznie. Jest to obiekt o niezwykłej wadze zabytkowej, artystycznej, historycznej. Jestem przekonana, że te pieniądze, o których pan mówi, na pewno zostaną wygospodarowane przez Europejczyków.


Na Podlasiu jest cała masa drewnianych zabytków sakralnych, które są znacznie bardziej narażone na pożar niż katedra Notre Dame w Paryżu. Czy mają one odpowiednie zabezpieczenia?


Tak. Drewniane obiekty sakralne, zwane również potocznie małymi katedrami podlaskimi, traktujemy w sposób priorytetowy, dlatego że drewno jest substancją, która bardzo szybko ulega degradacji, zniszczeniu. Wszystkie wnioski, które spełnią wymogi formalne a dotyczą obiektów drewnianych, na pewno uzyskają nasze dofinansowanie.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Tadeusz Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
22.07.2019

"Prezydent miasta to urzędnik, który ma wykonywać prawo. Konstytucja, jak również prawo o zgromadzeniach, ale też wyroki sądów wyraźnie mówią i dają priorytet właśnie wolności zgromadzeń nawet wtedy, kiedy się nie zgadzamy z treściami, które tam są głoszone i nawet wtedy, kiedy są one przeciwko większości" - mówi prezydent Białegostoku.

Marek Gajewski, Agnieszka Łapińska, Tomasz Krupa i Michał Kościuczuk, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

22.07.2019

"Dla nas jest jeden najważniejszy priorytet - zdrowie i życie, reakcja na wszelkie rzeczy związane z łamaniem prawa, żebyśmy mogli czuć się bezpiecznie" - mówi rzecznik podlaskiej policji.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa [wideo]

rzecznik podlaskiej policji
22.07.2019

"Ciężko określić, co siedzi w głowie takiego człowieka, który chwyta kostkę brukową i rzuca nią w niewinnych ludzi. Pracujemy nad tym, żeby ustalić tożsamość wszystkich osób, które łamały prawo" - mówi nadkom. Tomasz Krupa.


Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
19.07.2019

"Z tego co widzę, to pan prezydent faworyzuje marsz równości. Spotyka się z tym środowiskiem, spotyka się z panem Rabiejem, spotyka się z panem Biedroniem, może jest coś czego nie wiemy?" - pyta marszałek Artur Kosicki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
19.07.2019

Kilkuset policjantów będzie w sobotę (20.07) zabezpieczać centrum Białegostoku w związku z Marszem Równości i innymi zgromadzeniami zgłoszonymi i zarejestrowanymi na ten dzień.

Marek Gąsiorowski, fot. Monika Kalicka

Marek Gąsiorowski

współorganizator Podlaskiego Maratonu Bluesowego 2019
19.07.2019

Po raz drugi czeka nas niesamowite wydarzenie muzyczne - Podlaski Maraton Bluesowy. Jego organizatorzy chcą pobić rekord z 2018 roku i grać 29 godzin bez przerwy.


fot. materiały prasowe

Andrzej Krzywy

z zespołu De Mono
18.07.2019

"Na pewno były to lata szalone, bardzo pracowite, bardzo przyjemne. Poznaliśmy mnóstwo wspaniałych ludzi, artystów" - tak o ponad 30-letniej pracy na scenie mówi Andrzej Krzywy.

Krzysztof Sawicki, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Sawicki

z zespołu "Czeremszyna"
17.07.2019

Koncerty, spektakle, filmy, wystawy, warsztaty, tańce, jarmark, kuchnie, piłka błotna - w Czeremsze zapowiada się bardzo interesujący weekend.

Jarosław Gowin, fot. Monika Kalicka

Jarosław Gowin

wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, lider Porozumienia
16.07.2019

- Gdyby wygrał obóz Zjednoczonej Prawicy, to jest dwóch naturalnych kandydatów na premiera. To jest obecny premier Mateusz Morawiecki (...) i lider całego obozu pan prezes Jarosław Kaczyński.


Marcin Malewski, fot. Marcin Mazewski

Marcin Malewski

wokalista, pianista, kompozytor
16.07.2019

Zaczynał od muzyki klasycznej. - Ale po namowach paru osób i konsultacjach z innymi muzykami stwierdziliśmy, że stworzymy projekt rozrywkowy.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej i pełnomocnik PiS w Podlaskiem
15.07.2019

"Mamy nadzieję, że wsparcie europarlamentarzystów plus kampania ogólnopolska pozwolą nam osiągnąć lepszy wynik w tym roku w wyborach parlamentarnych" - mówi Dariusz Piontkowski.

Mirosław Olczak, Emilia Kuprewicz i Marcin Cywoniuk, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

15.07.2019

Kibic nie może wnosić wszelkiego rodzaju broni, materiałów wybuchowych, pirotechnicznych, napojów alkoholowych, narkotyków, środków pobudzających, nie powinien rzucać przedmiotami, nie powinien zakłócać porządku publicznego - o obowiązkach kibiców przypominają policjanci.


Tadeusz Truskolaski i Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski i Artur Kosicki [wideo]

prezydent Białegostoku i marszałek województwa podlaskiego
12.07.2019

Są dwie strony sporu. Każda uważa, że ma rację. Chodzi o organizację Pikniku Rodzinnego w dniu Marszu Równości.

Marta Szałkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Marta Szałkiewicz

z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
11.07.2019

Jeszcze można zgłaszać się do XI Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści”.

Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski

ze Stowarzyszenia "Białostocki Klub Balonowy"
10.07.2019

"Chcemy pokazać kolorowy, balonowy świat nad Białymstokiem" - zachęcają organizatorzy.


Marlena Maląg, fot. Marcin Mazewski

Marlena Maląg

prezes PFRON
9.07.2019

PFRON przekaże województwu podlaskiemu dodatkowe pieniądze dla organizacji pozarządowych na projekty wspierające aktywność osób niepełnosprawnych.

Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes MKS Ślepsk Malow Suwałki
8.07.2019

"Wiemy, że czeka nas jeszcze dużo pracy. Wszystkie plany, marzenia, które mamy i cele do zrealizowania, na pewno do pierwszego meczu nie zrobimy, jest to projekt na najbliższe 2 lata" - mówi Wojciech Winnik.

st. sierż. Patryk Marcinczyk i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

8.07.2019

Drzewo rośnie u sąsiada, ale gałęzie zwisają nad naszą działką. Co zrobić z owocami? Czy możemy je zerwać z drzewa, czy musimy czekać, aż spadną?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok