Radio Białystok | Gość | Artur Kosicki [wideo] - marszałek województwa podlaskiego

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego

13.05.2019, 08:39, akt. 11:25

"Stawiamy na branżę IT, ta branża jest mało inwazyjna, jeśli chodzi o środowisko i bardzo prężnie i szybko rozwija się u nas w województwie" - mówi marszałek województwa.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka
Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Z Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W ciągu 15 lat na Podlasiu zainwestowano ponad 20 miliardów złotych z funduszy europejskich. To prawie 12 tysięcy projektów. O tym z marszałkiem województwa podlaskiego Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Teraz jesteśmy na takim rozdrożu i pytanie, w którą stronę powinniśmy skręcić, żeby udało nam się skorzystać z tych na przykład dróg ekspresowych, albo z infostrady, albo jeszcze z kolejnych rzeczy, w które zainwestowaliśmy do tej pory w Unii Europejskiej, tak żeby podtrzymać rozwój, a nawet przyśpieszyć, bo ci którzy byli przed nami parę lat temu, są dalej.


Artur Kosicki: Najbardziej mi się spodobało to stwierdzenie "infostrady". Oczywiście jesteśmy na etapie aktualizacji strategii województwa, bo to jest bardzo istotne z punktu nowej perspektywy unijnej, później będziemy na bazie tej strategii województwa planowali nowe RPO, bo to jest istotne. Tutaj jeśli chodzi o nasze województwo, to tak jak już było przy Podlaskiej Marce, stawiamy na branżę IT, ta branża jest mało inwazyjna, jeśli chodzi o środowisko i bardzo prężnie i szybko rozwija się u nas w województwie. W związku z powyższym widzimy to jako jeden z takich kierunków horyzontalnych.


Czyli tam będziemy skręcać, tam będziemy inwestować.


Tam będziemy skręcać, ale też będziemy jakby szli w kierunku Przemysłu 4.0, w kierunku też takiego projektu, który przyjęliśmy, z którym się zgadzamy, to jest Dolina Rolnicza 4.0 i plus do tego, jeśli chodzi o ten Przemysł 4.0, to też kwestie związane z naszymi typowym branżami, czyli z kwestią maszynową, turystyką, czyli też nie odchodzimy od tych naszych klasycznych branż, ale też będziemy wspierali nową, czyli IT - szeroko pojęte IT.


Czyli wzmacniamy przedsiębiorczość, również równolegle będziemy nadal inwestowali w infrastrukturę?


Mamy zapóźnienie, jeśli chodzi o infrastrukturę i dlatego oczywiście tego kierunku też nie zaniedbamy, bo wiemy, że jeszcze wiele dróg, na przykład wojewódzkich wymaga remontu.


Mamy fajną ekspresówkę, mamy niektóre fajne główne drogi, ale jak się już wjedzie w ten interior, to trzeba się mocno kierownicy trzymać.


Gminne, powiatowe - wygląda to różnie, w związku z powyższym infrastruktura jak najbardziej. No kwestia oczywiście infrastruktury kolejowej też, czyli te podstawowe kwestie, jak najbardziej powinny zostać utrzymane, ale do tego powinniśmy myśleć o tym, żeby była silna gospodarka, bo silny region gospodarczo, oczywiście na miarę swoich możliwości.

Właśnie, bo mamy dylemat i wyzwanie co zrobić, żeby na przykład w 2050 roku, jak teraz szacują demografowie, w Białymstoku nie było 261 000 ludzi tylko na przykład 400 000.


No to już jest wielka prośba do mieszkańców województwa podlaskiego, żeby było nas więcej.


Ale to są inwestycje, żeby były miejsca pracy atrakcyjne, żeby nikt nie wyjeżdżał.


Oczywiście żartowałem panie redaktorze. Właśnie ostatnio, jak rozmawiałem z przedstawicielami branży IT - to się dzieje. To znaczy ludzie przyjeżdżają tutaj i chcą prowadzić działalność gospodarczą, bo tutaj nie ma wielkich wymogów, zarówno terenowych, bardziej są tylko wymogi dotyczące infrastruktury informatycznej, te wymogi województwo spełnia, a jeszcze chcemy je polepszyć, także tutaj widać, że ten kierunek w moim przekonaniu jest dobry.


Ale muszą być ludzie, bo nie ma IT bez ludzi, czyli tutaj taka pętla swego rodzaju się stwarza - z jednej strony infrastruktura, z drugiej strony ludzie, z trzeciej strony warunki, zachęty do tego żeby chcieli tutaj zostać i rozwijać się.


Tak oczywiście, w tym kierunku będziemy szli, bo myślę, że jest silny ośrodek akademicki w postaci Politechniki i Uniwersytetu Białostockiego, także już ten warunek mamy spełniony. Branża IT, jeśli chodzi o infrastrukturę cały czas się rozwija, bo wiemy, że ta infrastruktura informatyczna - jest sieć szerokopasmowa, ale jeszcze dążymy do tego, żeby te warunki polepszyć, no i kwestia związana z tymi wszystkimi zachętami, no to są te miejsca do tego, żeby tą działalność prowadzić, nie tylko w Białymstoku, bo to nie tylko Park Naukowo-Technologiczny, ale też Łomża i Suwałki, i Bielsk też już słyszałem, że taka można powiedzieć działalność też tam mocno się rozwijać, czyli całe te wszystkie cztery subregiony działają prężnie. 

Naszym zadaniem jest w tym momencie tylko tak wesprzeć te subregiony, właśnie przez pryzmat nawet zwykłej infrastruktury, żeby one mogły się w tej branży rozwijać. A nie tylko, bo nie zapominamy o tych naszych klasycznych branżach, bo na przykład subregion Suwałki - cały czas płyną stamtąd takie wnioski, że chcą żeby była jeszcze bardziej wzmocniona turystyka, Łomża bardziej na infrastrukturę, na drogi. Już te wnioski, bo konsultujemy się cały czas, spotykamy z przedsiębiorcami, z przedstawicielami samorządów, to te wnioski do nas przeróżne spływają i powoli je segregujemy i ustawiamy, że jednak w dobrym kierunku chyba podąża nasza myśl, jeśli chodzi o rozwój naszego województwa.


Na co w tej następnej perspektywie, na jakie pieniądze możemy liczyć, teraz już zaczęły się te pieniężne podchody.


Na co możemy liczyć? Przede wszystkim to jest wysokość tej koperty, jaka będzie dla Polski, bo to jest bardzo istotne, też utrzymanie programu Polska Wschodnia. 


Są szanse na utrzymanie? Bo już się mówiło, że ta druga odsłona to będzie ostatnia, że już skończymy z Polską Wschodnią.


Ja zawsze się podejmuję takich trudnych wyzwań, zostałem w związku województw przewodniczącym komisji do spraw programu Polska Wschodnia i nie mam zamiaru wyjść tutaj przegranym. W związku z powyższym uważam, że ten program jest nam potrzebny, powinniśmy, że tak powiem starać się o to nie tylko, żeby on był, ale żeby ta alokacja na tym programie też była odpowiednia do tego, żebyśmy mogli z tych środków skorzystać. Bo wiemy jak dużo inwestycji z programu Polska Wschodnia powstało.


No i jakie potrzeby jeszcze mamy, ile wyzwań? Bo ciągle nie udaje nam się nadrobić tego co żeśmy przez te lata, wieki stracili.


Tutaj wrócę do zasady zrównoważonego rozwoju, czyli te wszystkie branże i te kwestie, wzmacnianie tych dużych ośrodków, ale też będziemy dążyli do tego, żeby te mniejsze miasta, a nawet gminy wiejskie, żeby też wyjść do nich z pewnymi programami, z pewnymi kierunkami, żeby mogli o ni mieć też alokacje tylko dla nich skierowane.


Na zakończenie już nie o funduszach, ale o stanowiskach, personaliach. Kończy się kadencji wiele w wielu instytucjach, kiedy będą podejmowane decyzje personalne, kiedy dowiemy się kto będzie rządził Operą i Filharmonią Podlaską i tak dalej?


Panie redaktorze, będzie konkurs oczywiście, bo to jest najlepsza forma i tutaj wspólnie z panem premierem Glińskim doszliśmy do wniosku, że to jest najlepsza forma, która jest w stanie wyłonić najlepszego naszym zdaniem kandydata. Dlatego myślę, że już maju pojawią się konkursy, zarówno na Operę i Filharmonię Podlaska, jak i w kwestii WOAK-u. 

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej i pełnomocnik PiS w Podlaskiem
15.07.2019

"Mamy nadzieję, że wsparcie europarlamentarzystów plus kampania ogólnopolska pozwolą nam osiągnąć lepszy wynik w tym roku w wyborach parlamentarnych" - mówi Dariusz Piontkowski.

Mirosław Olczak, Emilia Kuprewicz i Marcin Cywoniuk, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

15.07.2019

Kibic nie może wnosić wszelkiego rodzaju broni, materiałów wybuchowych, pirotechnicznych, napojów alkoholowych, narkotyków, środków pobudzających, nie powinien rzucać przedmiotami, nie powinien zakłócać porządku publicznego - o obowiązkach kibiców przypominają policjanci.

Tadeusz Truskolaski i Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski i Artur Kosicki [wideo]

prezydent Białegostoku i marszałek województwa podlaskiego
12.07.2019

Są dwie strony sporu. Każda uważa, że ma rację. Chodzi o organizację Pikniku Rodzinnego w dniu Marszu Równości.


Marta Szałkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Marta Szałkiewicz

z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
11.07.2019

Jeszcze można zgłaszać się do XI Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści”.

Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski

ze Stowarzyszenia "Białostocki Klub Balonowy"
10.07.2019

"Chcemy pokazać kolorowy, balonowy świat nad Białymstokiem" - zachęcają organizatorzy.

Marlena Maląg, fot. Marcin Mazewski

Marlena Maląg

prezes PFRON
9.07.2019

PFRON przekaże województwu podlaskiemu dodatkowe pieniądze dla organizacji pozarządowych na projekty wspierające aktywność osób niepełnosprawnych.


Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes MKS Ślepsk Malow Suwałki
8.07.2019

"Wiemy, że czeka nas jeszcze dużo pracy. Wszystkie plany, marzenia, które mamy i cele do zrealizowania, na pewno do pierwszego meczu nie zrobimy, jest to projekt na najbliższe 2 lata" - mówi Wojciech Winnik.

st. sierż. Patryk Marcinczyk i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

8.07.2019

Drzewo rośnie u sąsiada, ale gałęzie zwisają nad naszą działką. Co zrobić z owocami? Czy możemy je zerwać z drzewa, czy musimy czekać, aż spadną?

Kamila Lićwinko, Mityng Gwiazd w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Kamila Lićwinko

lekkoatletka
7.07.2019

- Ten sezon bardzo dobrze się dla mnie rozwija. Skaczę ze startu na start coraz lepiej, mimo że dzisiejszy wynik jest taki sam jak w Lozannie. Mam jeszcze dużo pracy do zrobienia na skoczni, a już skaczę wysoko jak na siebie po przerwie - mówi Kamila Lićwinko.


Cezary Chwicewski, fot. Wojciech Szubzda

Cezary Chwicewski

dyrektor artystyczny festiwalu Up To Date
7.07.2019

Dancing Międzypokoleniowy to najnowsza inicjatywa twórców festiwalu Up To Date.

Rafał Supiński, fot. Monika Kalicka

Rafał Supiński

aktor i wokalista
5.07.2019

To jest niesamowita sprawa dla mnie, spełnienie marzeń - mówi o stypendium w Royal Academy of Music w Londynie Rafał Supiński.

Józef Kotowicz, fot. Sylwia Krassowska

Józef Kotowicz

białostocki organista, pedagog, kierownik Katedralnych Koncertów Organowych
5.07.2019

Bohaterem pierwszego recitalu Katedralnych Koncertów Organowych będzie kierownik muzyczny imprezy Józef Kotowicz - świętujący 25-lecie pracy artystycznej.


Piotr Tomaszuk, fot. Monika Kalicka

Piotr Tomaszuk

reżyser teatralny, dramaturg i scenarzysta
5.07.2019

"Radio jest dla mnie szansą stworzenia pewnej przestrzeni dla słowa, intrygującego otoczenia dla sytuacji zrodzenia się słowa w wyobraźni słuchacza" - mówi Piotr Tomaszuk.

Piotr Domagała, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Domagała

kurator muzyczny Podlasie SlowFest
3.07.2019

"Jesteśmy magnesem, artyści chcą do nas przyjeżdżać, chcą poczuć atmosferę kontaktu z drugim człowiekiem, kontaktu z naturą" - mówi Piotr Domagała.

Adam Malecki - dzielnicowy z Łap, fot. Renata Reda

Adam Malecki

sierżant sztabowy, dzielnicowy z Łap
2.07.2019

Sierżant sztabowy Adam Malecki - dzielnicowy z Łap to jeden z laureatów ogólnopolskiego konkursu "Policjant, który nam pomógł".


Jarosław Kazberuk, asp. sztab. Aneta Łukowska, asp. Jarosław Szoka, asp. Wojciech Kosikowski, fot. Wojciech Szubzda

10:10 z dzielnicowym

1.07.2019

O bezpieczeństwie podczas wakacji, letnich pracach polowych, wyjazdach i odpoczynku nad wodą z gośćmi rozmawia Grzegorz Pilat.

Piotr Półtorak, fot. Joanna Szubzda

Piotr Półtorak

dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku
30.06.2019

W ciągu ostatnich 10 miesięcy aktorzy Teatru Dramatycznego zagrali 302 spektakle, które obejrzało 63 210 widzów. Jaki był to sezon?

Łukasz Łapiński, fot. Monika Kalicka

Łukasz Łapiński

dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu
28.06.2019

"Supraśl jest miasteczkiem z terenu Wielkiego Księstwa Litewskiego, założonym przez ród Chodkiewiczów. Na Dniach Supraśla będą potomkowie założycieli" - zachęca do odwiedzenia miasteczka Łukasz Łapiński.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok