Radio Białystok | Gość | Artur Kosicki [wideo] - marszałek województwa podlaskiego

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego

13.05.2019, 08:39, akt. 11:25

"Stawiamy na branżę IT, ta branża jest mało inwazyjna, jeśli chodzi o środowisko i bardzo prężnie i szybko rozwija się u nas w województwie" - mówi marszałek województwa.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka
Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Z Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W ciągu 15 lat na Podlasiu zainwestowano ponad 20 miliardów złotych z funduszy europejskich. To prawie 12 tysięcy projektów. O tym z marszałkiem województwa podlaskiego Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Teraz jesteśmy na takim rozdrożu i pytanie, w którą stronę powinniśmy skręcić, żeby udało nam się skorzystać z tych na przykład dróg ekspresowych, albo z infostrady, albo jeszcze z kolejnych rzeczy, w które zainwestowaliśmy do tej pory w Unii Europejskiej, tak żeby podtrzymać rozwój, a nawet przyśpieszyć, bo ci którzy byli przed nami parę lat temu, są dalej.


Artur Kosicki: Najbardziej mi się spodobało to stwierdzenie "infostrady". Oczywiście jesteśmy na etapie aktualizacji strategii województwa, bo to jest bardzo istotne z punktu nowej perspektywy unijnej, później będziemy na bazie tej strategii województwa planowali nowe RPO, bo to jest istotne. Tutaj jeśli chodzi o nasze województwo, to tak jak już było przy Podlaskiej Marce, stawiamy na branżę IT, ta branża jest mało inwazyjna, jeśli chodzi o środowisko i bardzo prężnie i szybko rozwija się u nas w województwie. W związku z powyższym widzimy to jako jeden z takich kierunków horyzontalnych.


Czyli tam będziemy skręcać, tam będziemy inwestować.


Tam będziemy skręcać, ale też będziemy jakby szli w kierunku Przemysłu 4.0, w kierunku też takiego projektu, który przyjęliśmy, z którym się zgadzamy, to jest Dolina Rolnicza 4.0 i plus do tego, jeśli chodzi o ten Przemysł 4.0, to też kwestie związane z naszymi typowym branżami, czyli z kwestią maszynową, turystyką, czyli też nie odchodzimy od tych naszych klasycznych branż, ale też będziemy wspierali nową, czyli IT - szeroko pojęte IT.


Czyli wzmacniamy przedsiębiorczość, również równolegle będziemy nadal inwestowali w infrastrukturę?


Mamy zapóźnienie, jeśli chodzi o infrastrukturę i dlatego oczywiście tego kierunku też nie zaniedbamy, bo wiemy, że jeszcze wiele dróg, na przykład wojewódzkich wymaga remontu.


Mamy fajną ekspresówkę, mamy niektóre fajne główne drogi, ale jak się już wjedzie w ten interior, to trzeba się mocno kierownicy trzymać.


Gminne, powiatowe - wygląda to różnie, w związku z powyższym infrastruktura jak najbardziej. No kwestia oczywiście infrastruktury kolejowej też, czyli te podstawowe kwestie, jak najbardziej powinny zostać utrzymane, ale do tego powinniśmy myśleć o tym, żeby była silna gospodarka, bo silny region gospodarczo, oczywiście na miarę swoich możliwości.

Właśnie, bo mamy dylemat i wyzwanie co zrobić, żeby na przykład w 2050 roku, jak teraz szacują demografowie, w Białymstoku nie było 261 000 ludzi tylko na przykład 400 000.


No to już jest wielka prośba do mieszkańców województwa podlaskiego, żeby było nas więcej.


Ale to są inwestycje, żeby były miejsca pracy atrakcyjne, żeby nikt nie wyjeżdżał.


Oczywiście żartowałem panie redaktorze. Właśnie ostatnio, jak rozmawiałem z przedstawicielami branży IT - to się dzieje. To znaczy ludzie przyjeżdżają tutaj i chcą prowadzić działalność gospodarczą, bo tutaj nie ma wielkich wymogów, zarówno terenowych, bardziej są tylko wymogi dotyczące infrastruktury informatycznej, te wymogi województwo spełnia, a jeszcze chcemy je polepszyć, także tutaj widać, że ten kierunek w moim przekonaniu jest dobry.


Ale muszą być ludzie, bo nie ma IT bez ludzi, czyli tutaj taka pętla swego rodzaju się stwarza - z jednej strony infrastruktura, z drugiej strony ludzie, z trzeciej strony warunki, zachęty do tego żeby chcieli tutaj zostać i rozwijać się.


Tak oczywiście, w tym kierunku będziemy szli, bo myślę, że jest silny ośrodek akademicki w postaci Politechniki i Uniwersytetu Białostockiego, także już ten warunek mamy spełniony. Branża IT, jeśli chodzi o infrastrukturę cały czas się rozwija, bo wiemy, że ta infrastruktura informatyczna - jest sieć szerokopasmowa, ale jeszcze dążymy do tego, żeby te warunki polepszyć, no i kwestia związana z tymi wszystkimi zachętami, no to są te miejsca do tego, żeby tą działalność prowadzić, nie tylko w Białymstoku, bo to nie tylko Park Naukowo-Technologiczny, ale też Łomża i Suwałki, i Bielsk też już słyszałem, że taka można powiedzieć działalność też tam mocno się rozwijać, czyli całe te wszystkie cztery subregiony działają prężnie. 

Naszym zadaniem jest w tym momencie tylko tak wesprzeć te subregiony, właśnie przez pryzmat nawet zwykłej infrastruktury, żeby one mogły się w tej branży rozwijać. A nie tylko, bo nie zapominamy o tych naszych klasycznych branżach, bo na przykład subregion Suwałki - cały czas płyną stamtąd takie wnioski, że chcą żeby była jeszcze bardziej wzmocniona turystyka, Łomża bardziej na infrastrukturę, na drogi. Już te wnioski, bo konsultujemy się cały czas, spotykamy z przedsiębiorcami, z przedstawicielami samorządów, to te wnioski do nas przeróżne spływają i powoli je segregujemy i ustawiamy, że jednak w dobrym kierunku chyba podąża nasza myśl, jeśli chodzi o rozwój naszego województwa.


Na co w tej następnej perspektywie, na jakie pieniądze możemy liczyć, teraz już zaczęły się te pieniężne podchody.


Na co możemy liczyć? Przede wszystkim to jest wysokość tej koperty, jaka będzie dla Polski, bo to jest bardzo istotne, też utrzymanie programu Polska Wschodnia. 


Są szanse na utrzymanie? Bo już się mówiło, że ta druga odsłona to będzie ostatnia, że już skończymy z Polską Wschodnią.


Ja zawsze się podejmuję takich trudnych wyzwań, zostałem w związku województw przewodniczącym komisji do spraw programu Polska Wschodnia i nie mam zamiaru wyjść tutaj przegranym. W związku z powyższym uważam, że ten program jest nam potrzebny, powinniśmy, że tak powiem starać się o to nie tylko, żeby on był, ale żeby ta alokacja na tym programie też była odpowiednia do tego, żebyśmy mogli z tych środków skorzystać. Bo wiemy jak dużo inwestycji z programu Polska Wschodnia powstało.


No i jakie potrzeby jeszcze mamy, ile wyzwań? Bo ciągle nie udaje nam się nadrobić tego co żeśmy przez te lata, wieki stracili.


Tutaj wrócę do zasady zrównoważonego rozwoju, czyli te wszystkie branże i te kwestie, wzmacnianie tych dużych ośrodków, ale też będziemy dążyli do tego, żeby te mniejsze miasta, a nawet gminy wiejskie, żeby też wyjść do nich z pewnymi programami, z pewnymi kierunkami, żeby mogli o ni mieć też alokacje tylko dla nich skierowane.


Na zakończenie już nie o funduszach, ale o stanowiskach, personaliach. Kończy się kadencji wiele w wielu instytucjach, kiedy będą podejmowane decyzje personalne, kiedy dowiemy się kto będzie rządził Operą i Filharmonią Podlaską i tak dalej?


Panie redaktorze, będzie konkurs oczywiście, bo to jest najlepsza forma i tutaj wspólnie z panem premierem Glińskim doszliśmy do wniosku, że to jest najlepsza forma, która jest w stanie wyłonić najlepszego naszym zdaniem kandydata. Dlatego myślę, że już maju pojawią się konkursy, zarówno na Operę i Filharmonię Podlaska, jak i w kwestii WOAK-u. 

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nautilus w Polskim Radiu Białystok

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński

Bilety na koncert Limp Bizkit w Kownie!
Wojciech Borzuchowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Borzuchowski [wideo]

dyrektor GDDKiA w Białymstoku
21.02.2020

"Zakładając, że nie byłoby żadnych nieprzewidzianych przeszkód, to można mówić, że do końca 2025 roku jest realna szansa, że całą S19 będziemy mieli" - mówi Wojciech Borzuchowski.

Agnieszka Maliszewska, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
20.02.2020

- Ustawa nakłada bardzo rygorystyczne kary na tych producentów, którzy oznaczą swój produkt jako bez GMO, a nie będę w stanie tego udowodnić.

Bogdan Kalicki, fot. Monika Kalicka

Bogdan Kalicki [wideo]

dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku
19.02.2020

"Mamy pewne problemy z zabezpieczeniem wszystkich dyżurów, musimy dużo wysiłku włożyć, żeby grupę lekarzy, z którymi posiadamy umowy namówić na większą liczbę dyżurów" - mówi szef pogotowia.


Mirosław Michalczuk, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Michalczuk [wideo]

zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska
18.02.2020

WIOŚ kontroluje sortownię odpadów w Studziankach. "Nie zauważyliśmy, żeby na większą skalę było tutaj wykonywane przetwarzanie odpadów, do którego celu ta instalacja została wybudowana".

mł. asp. Emilia Kuprewicz, mł. asp. Jacek Sasinowski i podkom. Edyta Wilczyńska, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

17.02.2020

"Będzie wiecej patroli, szczególnie w centrum miasta i na drogach". Policja przygotowuje się na Ostatki.

Mirosław Siemieniec, źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Mirosław Siemieniec

rzecznik prasowy PKP-PLK
17.02.2020

- Za cztery lata pojedziemy do stolicy szybciej koleją, na dworcu w Białymstoku z kładek zejdziemy pod ziemię a perony będą zadaszone - takie są plany w związku z budową odcinka trasy Rail Baltica w Podlaskiem.


Radosław Hancewicz, fot. Monika Kalicka

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku
16.02.2020

"Usługa twój e-PIT bardzo mocno się przyjęła i mamy bardzo pozytywne sygnały od podatników, którzy z niej skorzystali" - mówi Radosław Hancewicz.

Muzycy z zespołów No Logo, Mniej Więcej, Ilo&friends, fot. Andrzej Bajguz

Muzycy z zespołów No Logo, Mniej Więcej, Ilo&Friends

finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
15.02.2020

W niedzielę (16.02) poznamy laureatów plebiscytu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok.

Premiera filmu "Zenek" w Białymstoku, 12.02.2020, fot. Joanna Szubzda

Zenon Martyniuk

król disco polo
13.02.2020

"Reżyser też chciał dodać troszeczkę pikanterii. Kilka scen jest wymyślonych, ale bardzo przyjemnie, bardzo fajnie się to ogląda" - powiedział nam Zenon Martyniuk.


Maciej Makuszewski, fot. Joanna Szubzda

Maciej Makuszewski

piłkarz Jagiellonii Białystok
13.02.2020

"Cieszę się, że wróciłem, od początku byłem nastawiony na to, że uda mi się tutaj wrócić i tego chciałem, tego chciała moja rodzina" - mówi piłkarz, powracający po ponad 7 latach w szeregi Jagiellonii Białystok.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Witold Roszkowski [wideo]

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
13.02.2020

"Wszelkiego rodzaju prowizorki są tanie, ale są nietrwałe, są niebezpieczne i to jest najczęstszy skutek sytuacji katastrofalnych" - mówi Witold Roszkowski.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Monika Kalicka

dr Marek Bartoszewicz [wideo]

z Wydziału Biologii UwB
12.02.2020

"W chwili obecnej nie jesteśmy w stanie jednoznacznie przewidzieć co się będzie działo z wirusem" - mówi dr Marek Bartoszewicz.


Anna Moskwa, źródło: https://www.gov.pl/web/gospodarkamorska/

Anna Moskwa

wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej
11.02.2020

"Bez względu na to w jakim ustroju i systemie jesteśmy, to woda jest po obu stronach tak samo ważna" - mówi o porozumieniu o współpracy w dziedzinie ochrony i racjonalnego wykorzystania wód transgranicznych Anna Moskwa.

Szymon Hołownia, fot. Monika Kalicka

Szymon Hołownia [wideo]

niezależny kandydat na prezydenta
10.02.2020

- Wierzę, że jestem w stanie wejść do drugiej tury z tym pomysłem na Polskę, który mam.

sierż. Robert Gaździk, podkom. Mirosław Klimuk i st. asp. Marcin Gawryluk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

10.02.2020

- Internet jest narzędziem. Tak jak młotek - można np. wbić nim gwoździa, a można sobie obić palec. Podobnie jest z internetem. Jeżeli nie będziemy uważni i ostrożni w korzystaniu z jego zasobów, może się to odwrócić przeciwko nam.


Agnieszka Pajączkowska, fot. Andrzej Bajguz

Agnieszka Pajączkowska

autorka książki "Wędrowny Zakład Fotograficzny"
9.02.2020

Powstała książka "Wędrowny Zakład Fotograficzny", w której są opowieści o województwie podlaskim.

Katarzyna Bonda, fot. Anna Powierża

Katarzyna Bonda

autorka kryminałów
9.02.2020

Niekwestionowaną gwiazdą podczas tegorocznej edycji festiwalu Autorzy i Książki w Białymstoku była Katarzyna Bonda - autorka kryminałów, rodem z Podlasia. Jest nazywana "polską królową”, bo jej serie, m.in. z profilerką Saszą Załuską - to był literacki hit.

Bartosz Zackiewicz i Przemysław Motuk, fot. Sylwia Krassowska

Bartosz Zackiewicz i Przemysław Motuk

zespół Bifrost
8.02.2020

Zespół Bifrost zajął drugie miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Rockowych „Rockowania 2019”, i szykuje się do wydania kolejnej płyty.


Adam Nowak, fot. Tomasz Pienicki

Adam Nowak

z zespołu Raz Dwa Trzy
7.02.2020

"Piosenka jest sztuką mniejszą, w której czasem pokładamy zbyt wielkie nadzieje, ale czasem wiele może. Bo są piosenki, które towarzyszą nam w bardzo ważnych wydarzeniach życiowych, np. przy pierwszym pocałunku" - mówi Adam Nowak.

prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk, filozof
7.02.2020

"Na bohaterów narodowych powinniśmy kreować te postacie, które nas łączą, konsolidują - a nie dzielą i nie skłócają nas z innymi narodami" - mówi prof. Kopania.

Grzegorz Kuczyński i Jan Roguz, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński i Jan Roguz

organizatorzy II Biegu Pamięci Sybiru
6.02.2020

"Ten bieg jest po to, żebyśmy mogli mówić o naszej historii i by biegacze mogli oddać hołd swoim przodkom" - mówi Grzegorz Kuczyński.


Karol Karski, fot. Joanna Szubzda

Karol Karski

europoseł
6.02.2020

- Po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej środek ciężkości władzy przesuwa się i także Polska otrzymuje nową, znaczniejszą rolę.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska [wideo]

wicedyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku
5.02.2020

"Jeżeli sprawdzą się prognozy GUS-u z 2014 roku, to w roku 2035 mieszkańców województwa podlaskiego będzie mniej niż milion" - mówi nasz gość.

Barbara Socha, fot. Marcin Gliński

Barbara Socha

wiceminister w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
4.02.2020

"Maluch Plus" to jeden z głównych programów rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Celem jest wsparcie rodzin w wielu wymiarach. Program służy temu, by poprawić możliwość opieki nad dziećmi do lat trzech. Dzięki temu programowi, w Polsce do końca roku powstanie prawie 200 tys. miejsc w żłobkach i nie tylko - mówi wiceminister Barbara Socha.


Mirosław Siemieniec, źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Mirosław Siemieniec

rzecznik prasowy PKP-PLK
4.02.2020

Trwają konsultacje w sprawie przebiegu kolejowej obwodnicy Białegostoku. W grze jest kilka wariantów. Jaki zostanie zaakceptowany?

podkom. Rafał Sokólski, st. sierż. Marcin Krupienik, nadkom. Tomasz Krupa i asp. Marlena Połowianiuk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

3.02.2020

Szykują się spore zmiany dla kierowców. To m.in. utrata prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h także poza obszarem zabudowanym.

prof. Adam Krętowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Krętowski [wideo]

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
3.02.2020

- Szpitale kliniczne są niedofinansowane. Mają dużo więcej obowiązków, dużo większe koszty, a dostają te same pieniądze co szpitale powiatowe. Walczymy, żeby to się zmieniło (...) Bez nas nie będzie nowych lekarzy i pielęgniarek.


Marek Oleksicki, fot. Monika Kalicka

Marek Oleksicki

białostocki rysownik
2.02.2020

- Te komiksy nawiązujące do nowel, to interpretacje obrazem. Nie ma dialogów. Stworzyliśmy to z Tobiaszem Piątkowskim. Naszą pierwszą koncepcją było stworzenie streszczeń nowel w postaci obrazów komiksowych. Stwierdziliśmy, że bez sensu byłoby dodawać tam dialogi. Pozwalamy dowolnie interpretować te obrazy czytelnikom.

Zespół Dots - fot. Robert Bońkowski

Ewelina Szoda i Patryk Kowalewski

z zespołu DOTS
31.01.2020

"Jesteśmy grupą młodych ludzi, którzy spotkali się pewnego dnia i stwierdzili, że będą razem tworzyć muzykę. Na początku trochę gorsza, teraz, mamy nadzieję, trochę lepszą" - mówi Patryk Kowalewski z zespołu DOTS.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii
31.01.2020

- Jeżeli chodzi o koronawirus, to obawiamy się osób, które powracają z Chin. W tej chwili nie mamy naszych własnych przypadków i ten etap epidemii jeszcze nie budzi takiego niepokoju.


Jarosław Sadowski, fot. Monika Kalicka

Jarosław Sadowski [wideo]

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
31.01.2020

"Jesteśmy przygotowani, zależy nam na tym, żeby Polacy wracali, nie tylko z Wielkiej Brytanii. Zachęcam do korzystania z usług Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej" - mówi Jarosław Sadowski.

Anka Kaptór i Przemek Starachowski, fot. Marcin Gliński

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

z zespołu Funkasanki
29.01.2020

"Nie chcieliśmy być duetem, nie planowaliśmy być duetem. Z racji tego, że nie mieliśmy z kim grać ludowizny, to żeśmy zrobili sobie elektroniczne aranże i okazało się, że jednak fajnie jest zostać we dwoje w tym zespole" - mówi Przemek Starachowski.

Edyta Dabrowska, fot. Joanna Szubzda

Edyta Dąbrowska

kierownik Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego
29.01.2020

Te pytania spędzają sen z powiek wielu rodzicom. W jakim kierunku powinno się kształcić moje dziecko? Jakie profesje będą za kilka lat najbardziej pożądane na rynku pracy?


Barbara Świętońska, fot. Joanna Szubzda

Barbara Świętońska [wideo]

nauczycielka historii
29.01.2020

Czy szkoła przestaje być autorytetem, jeżeli chodzi o źródło wiedzy? - Łatwość dostępu do różnych mediów, do różnej wiedzy - niekoniecznie najlepiej podanej, mądrzejszej, opartej na rzeczywistych autorytetach - utrudnia właściwy przekaz.

Adam Musiuk, fot. Joanna Szubzda

Adam Musiuk [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
28.01.2020

- Jednym z moich priorytetów jest to, żeby centrum miasta jeszcze bardziej służyło mieszkańcom. Ul. Kilińskiego z czasem powinna być zamknięta, zamieniona na miejsce do spacerowania. Powinniśmy rozszerzyć strefę ogródków, umieścić parki...

Jarosław Duda, Mirosław Klimuk i Joanna Rzepniewska, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

27.01.2020

Mamy programy profilaktyczne już dla najmłodszych, których dzięki temu przygotowujemy na przyszłość. Duży nacisk kładziemy też na szkolenie rodziców i kadry pedagogicznej - mówią policjanci.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok