Radio Białystok | Gość | Artur Kosicki [wideo] - marszałek województwa podlaskiego

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego

13.05.2019, 08:39, akt. 11:25

"Stawiamy na branżę IT, ta branża jest mało inwazyjna, jeśli chodzi o środowisko i bardzo prężnie i szybko rozwija się u nas w województwie" - mówi marszałek województwa.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka
Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Z Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W ciągu 15 lat na Podlasiu zainwestowano ponad 20 miliardów złotych z funduszy europejskich. To prawie 12 tysięcy projektów. O tym z marszałkiem województwa podlaskiego Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Teraz jesteśmy na takim rozdrożu i pytanie, w którą stronę powinniśmy skręcić, żeby udało nam się skorzystać z tych na przykład dróg ekspresowych, albo z infostrady, albo jeszcze z kolejnych rzeczy, w które zainwestowaliśmy do tej pory w Unii Europejskiej, tak żeby podtrzymać rozwój, a nawet przyśpieszyć, bo ci którzy byli przed nami parę lat temu, są dalej.


Artur Kosicki: Najbardziej mi się spodobało to stwierdzenie "infostrady". Oczywiście jesteśmy na etapie aktualizacji strategii województwa, bo to jest bardzo istotne z punktu nowej perspektywy unijnej, później będziemy na bazie tej strategii województwa planowali nowe RPO, bo to jest istotne. Tutaj jeśli chodzi o nasze województwo, to tak jak już było przy Podlaskiej Marce, stawiamy na branżę IT, ta branża jest mało inwazyjna, jeśli chodzi o środowisko i bardzo prężnie i szybko rozwija się u nas w województwie. W związku z powyższym widzimy to jako jeden z takich kierunków horyzontalnych.


Czyli tam będziemy skręcać, tam będziemy inwestować.


Tam będziemy skręcać, ale też będziemy jakby szli w kierunku Przemysłu 4.0, w kierunku też takiego projektu, który przyjęliśmy, z którym się zgadzamy, to jest Dolina Rolnicza 4.0 i plus do tego, jeśli chodzi o ten Przemysł 4.0, to też kwestie związane z naszymi typowym branżami, czyli z kwestią maszynową, turystyką, czyli też nie odchodzimy od tych naszych klasycznych branż, ale też będziemy wspierali nową, czyli IT - szeroko pojęte IT.


Czyli wzmacniamy przedsiębiorczość, również równolegle będziemy nadal inwestowali w infrastrukturę?


Mamy zapóźnienie, jeśli chodzi o infrastrukturę i dlatego oczywiście tego kierunku też nie zaniedbamy, bo wiemy, że jeszcze wiele dróg, na przykład wojewódzkich wymaga remontu.


Mamy fajną ekspresówkę, mamy niektóre fajne główne drogi, ale jak się już wjedzie w ten interior, to trzeba się mocno kierownicy trzymać.


Gminne, powiatowe - wygląda to różnie, w związku z powyższym infrastruktura jak najbardziej. No kwestia oczywiście infrastruktury kolejowej też, czyli te podstawowe kwestie, jak najbardziej powinny zostać utrzymane, ale do tego powinniśmy myśleć o tym, żeby była silna gospodarka, bo silny region gospodarczo, oczywiście na miarę swoich możliwości.

Właśnie, bo mamy dylemat i wyzwanie co zrobić, żeby na przykład w 2050 roku, jak teraz szacują demografowie, w Białymstoku nie było 261 000 ludzi tylko na przykład 400 000.


No to już jest wielka prośba do mieszkańców województwa podlaskiego, żeby było nas więcej.


Ale to są inwestycje, żeby były miejsca pracy atrakcyjne, żeby nikt nie wyjeżdżał.


Oczywiście żartowałem panie redaktorze. Właśnie ostatnio, jak rozmawiałem z przedstawicielami branży IT - to się dzieje. To znaczy ludzie przyjeżdżają tutaj i chcą prowadzić działalność gospodarczą, bo tutaj nie ma wielkich wymogów, zarówno terenowych, bardziej są tylko wymogi dotyczące infrastruktury informatycznej, te wymogi województwo spełnia, a jeszcze chcemy je polepszyć, także tutaj widać, że ten kierunek w moim przekonaniu jest dobry.


Ale muszą być ludzie, bo nie ma IT bez ludzi, czyli tutaj taka pętla swego rodzaju się stwarza - z jednej strony infrastruktura, z drugiej strony ludzie, z trzeciej strony warunki, zachęty do tego żeby chcieli tutaj zostać i rozwijać się.


Tak oczywiście, w tym kierunku będziemy szli, bo myślę, że jest silny ośrodek akademicki w postaci Politechniki i Uniwersytetu Białostockiego, także już ten warunek mamy spełniony. Branża IT, jeśli chodzi o infrastrukturę cały czas się rozwija, bo wiemy, że ta infrastruktura informatyczna - jest sieć szerokopasmowa, ale jeszcze dążymy do tego, żeby te warunki polepszyć, no i kwestia związana z tymi wszystkimi zachętami, no to są te miejsca do tego, żeby tą działalność prowadzić, nie tylko w Białymstoku, bo to nie tylko Park Naukowo-Technologiczny, ale też Łomża i Suwałki, i Bielsk też już słyszałem, że taka można powiedzieć działalność też tam mocno się rozwijać, czyli całe te wszystkie cztery subregiony działają prężnie. 

Naszym zadaniem jest w tym momencie tylko tak wesprzeć te subregiony, właśnie przez pryzmat nawet zwykłej infrastruktury, żeby one mogły się w tej branży rozwijać. A nie tylko, bo nie zapominamy o tych naszych klasycznych branżach, bo na przykład subregion Suwałki - cały czas płyną stamtąd takie wnioski, że chcą żeby była jeszcze bardziej wzmocniona turystyka, Łomża bardziej na infrastrukturę, na drogi. Już te wnioski, bo konsultujemy się cały czas, spotykamy z przedsiębiorcami, z przedstawicielami samorządów, to te wnioski do nas przeróżne spływają i powoli je segregujemy i ustawiamy, że jednak w dobrym kierunku chyba podąża nasza myśl, jeśli chodzi o rozwój naszego województwa.


Na co w tej następnej perspektywie, na jakie pieniądze możemy liczyć, teraz już zaczęły się te pieniężne podchody.


Na co możemy liczyć? Przede wszystkim to jest wysokość tej koperty, jaka będzie dla Polski, bo to jest bardzo istotne, też utrzymanie programu Polska Wschodnia. 


Są szanse na utrzymanie? Bo już się mówiło, że ta druga odsłona to będzie ostatnia, że już skończymy z Polską Wschodnią.


Ja zawsze się podejmuję takich trudnych wyzwań, zostałem w związku województw przewodniczącym komisji do spraw programu Polska Wschodnia i nie mam zamiaru wyjść tutaj przegranym. W związku z powyższym uważam, że ten program jest nam potrzebny, powinniśmy, że tak powiem starać się o to nie tylko, żeby on był, ale żeby ta alokacja na tym programie też była odpowiednia do tego, żebyśmy mogli z tych środków skorzystać. Bo wiemy jak dużo inwestycji z programu Polska Wschodnia powstało.


No i jakie potrzeby jeszcze mamy, ile wyzwań? Bo ciągle nie udaje nam się nadrobić tego co żeśmy przez te lata, wieki stracili.


Tutaj wrócę do zasady zrównoważonego rozwoju, czyli te wszystkie branże i te kwestie, wzmacnianie tych dużych ośrodków, ale też będziemy dążyli do tego, żeby te mniejsze miasta, a nawet gminy wiejskie, żeby też wyjść do nich z pewnymi programami, z pewnymi kierunkami, żeby mogli o ni mieć też alokacje tylko dla nich skierowane.


Na zakończenie już nie o funduszach, ale o stanowiskach, personaliach. Kończy się kadencji wiele w wielu instytucjach, kiedy będą podejmowane decyzje personalne, kiedy dowiemy się kto będzie rządził Operą i Filharmonią Podlaską i tak dalej?


Panie redaktorze, będzie konkurs oczywiście, bo to jest najlepsza forma i tutaj wspólnie z panem premierem Glińskim doszliśmy do wniosku, że to jest najlepsza forma, która jest w stanie wyłonić najlepszego naszym zdaniem kandydata. Dlatego myślę, że już maju pojawią się konkursy, zarówno na Operę i Filharmonię Podlaska, jak i w kwestii WOAK-u. 

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Magdalena Grassmann, fot. Monika Kalicka

dr Magdalena Grassmann [wideo]

kierownik Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
17.05.2019

W dawnych aptekach było czuć zapach składników, z których powstawały leki, bo aptekarze robili je ręcznie na miejscu. Każda fiolka z lekarstwem była ręcznie opisana - mówi dr Magdalena Grassmann.

Zbigniew Lesień, fot. Sylwia Krassowska

Zbigniew Lesień

reżyser
16.05.2019

To znakomita propozycja zarówno dla młodych, jak i dla starszych widzów. W najbliższy piątek (17 maja) w białostockim Teatrze Dramatycznym premiera spektaklu "Motyle są wolne".

Andrzej Grygoruk, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Grygoruk [wideo]

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
16.05.2019

24 maja obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych. Data nie jest przypadkowa – właśnie tego dnia w 1909 r utworzono w Szwecji pierwszy europejski park narodowy – Sarek.


Cezary Krukowski, Marcin Rogalski i Wojciech Blaszko, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Krukowski, Marcin Rogalski i Wojciech Blaszko

z Fair Play Crew
16.05.2019

"Kiedyś to było" – to nowy spektakl komediowy formacji tanecznej Fair Play Crew.

Zdzisław Kunicki, fot. Monika Kalicka

Zdzisław Kunicki [wideo]

prezes Zakładów Mięsnych Białystok
15.05.2019

"Obecną podwyżkę cen mięsa spowodowały problemy z pogłowiem w Chinach. Z tego co mówi się na rynku - w Chinach mają ogromny problem z ASF, prawdopodobnie musieli wybić pogłowie wielkości hodowli europejskiej".

Marcin Joka, fot. Katarzyna Cichoń

Marcin Joka

prezes Photon Entertaintment
14.05.2019

Prezydent RP powołał go do Rady ds. Przedsiębiorczości. - Odbieram to jako jeden z największych zaszczytów w mojej dotychczasowej karierze zawodowej. Tym bardziej będę starał się jak najwięcej wnieść, a nie być biernym uczestnikiem posiedzeń.


Teresa Radziewicz i Bożena Bednarek, fot. Joanna Szubzda

Teresa Radziewicz i Bożena Bednarek

14.05.2019

- To nie są literackie spotkania akademickie, ale bezpośrednie, na jednym poziomie. Czasami rozmowa z poetą zbacza w różnych niespodziewanych kierunkach.

Teresa Czerwińska, źródło: MF

Teresa Czerwińska

minister finansów
13.05.2019

Minister finansów z wizytą w województwie podlaskim.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
13.05.2019

"Stawiamy na branżę IT, ta branża jest mało inwazyjna, jeśli chodzi o środowisko i bardzo prężnie i szybko rozwija się u nas w województwie" - mówi marszałek województwa.


Marcin Jabłoński i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

13.05.2019

Uprawnienia policji podczas przeszukania i kontroli bagażu.

Włodek Pawlik, fot. Joanna Szubzda

Włodek Pawlik

kompozytor, pianista jazzowy
10.05.2019

- Wielka muzyka jest zawsze uniwersalna. Żebyśmy się nie dali zwariować, nie odstawili Moniuszki do kąta za karę i twierdzili, że to jest jakiś kompozytor z epoki kamienia łupanego.

dr hab. Tomasz Dubowski, fot. Joanna Szubzda

dr hab. Tomasz Dubowski

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
10.05.2019

Jakie znaczenia mają eurowybory? Jak Parlament Europejski wpływa na nasze codzienne życie?


Dariusz Hankiewicz, Grażyna Hankiewicz i Krzysztof Kuzko, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Hankiewicz, Grażyna Hankiewicz i Krzysztof Kuzko

fotografowie z Grupy Twórczej "Motycz"
10.05.2019

- Postanowiliśmy spróbować wspólnie opisać swoją fotografią to, co szczególnego ma w sobie wschodnia Polska.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
10.05.2019

Rozpoczynają się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Co pieniądze z Unii zmieniły na Podlasiu?

Grzegorz Suski, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Suski [wideo]

reżyser spektaklu "Hobbit"
9.05.2019

- Nie idziemy na skróty. Na scenie będą gobliny, wargowie, będzie smok, Gollum, trolle. To wszystko, co jest w książce, będzie tutaj.


Mateusz Perzyna i Adam Jankowski, fot. Joanna Szubzda

Mateusz Perzyna i Adam Jankowski

zawodnicy Rugby Białystok
9.05.2019

- Gra jest dosyć fizyczna, momentami można powiedzieć, że brutalna. Natomiast zawsze okazujemy sobie szacunek w czasie meczu oraz po spotkaniu.

Paweł Chomczyk i Olga Pasiecznik, fot. Joanna Szubzda

Paweł Chomczyk i Olga Pasiecznik

9.05.2019

- Wydaje nam się, że udało się stworzyć bardzo ciekawe przedstawienie, bardziej współczesne niż się państwo spodziewacie. Na pewno nie będzie żadnej naftaliny i konserwy - mówi śpiewaczka o inscenizowanym koncert pieśni Moniuszki.

Łukasz Szumowski, fot. Adam Dąbrowski

Łukasz Szumowski

minister zdrowia
9.05.2019

- Fizjoterapeutów pracujących na etacie w Polsce jest około 4,7 tys. osób, a wszystkich zawodów, np. różnych techników, w polskim systemie ochrony zdrowia jest około 27 tys., więc tutaj musimy rozmawiać z całą grupą osób.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok