Radio Białystok | Gość | Marcin Joka - prezes Photon Entertaintment

Marcin Joka

prezes Photon Entertaintment

14.05.2019, 07:46, akt. 11:39

Prezydent RP powołał go do Rady ds. Przedsiębiorczości. - Odbieram to jako jeden z największych zaszczytów w mojej dotychczasowej karierze zawodowej. Tym bardziej będę starał się jak najwięcej wnieść, a nie być biernym uczestnikiem posiedzeń.

Marcin Joka, fot. Katarzyna Cichoń
Marcin Joka, fot. Katarzyna Cichoń

Z Marcinem Joką rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jest najmłodszy w tym gronie i jako jedyny reprezentuje województwo podlaskie. Prezes firmy Photon Entertainment znalazł się w Radzie ds. Przedsiębiorczości przy prezydencie RP.

Jaką rolę widzi dla siebie w radzie? Jak Photon radzi sobie na rynku krajowym i międzynarodowym? O tym z Marcinem Joką rozmawia Adam Janczewski.Adam Janczewski: Znalazłeś się w zacnym gronie w Radzie ds. Przedsiębiorczości. Po pierwsze jesteś najmłodszy w tym towarzystwie, a po drugie - jako jedyny reprezentujesz województwo podlaskie.


Marcin Joka: Zgadza się. Jest to także jedyny start-up w tym gronie. Reszta to firmy z długoletnią tradycją i historią lub przedstawiciele grona akademickiego.


Czym sobie zasłużyłeś na znalezienie się w tym towarzystwie?


To ciekawe pytanie. Wydaje mi się, że jeżeli chodzi o start-upy, to na pewno mamy bardziej doświadczonych ludzi ode mnie. Aczkolwiek wydaje mi się, że dynamika, którą przez ostatnie lata reprezentuje Photon, mogła zostać zauważona i między innymi dlatego dostaliśmy takie powołanie.


To chyba duże wyróżnienie, bo w tym gronie są m.in. prorektor SGH, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, przewodniczący rady nadzorczej Lotosu, prezydent Toyota Motor Poland, prezes zarządu PZL-Świdnik.


Tak, to niesamowite wyróżnienie. Odbieram to jako jeden z największych zaszczytów, jaki spotkał mnie do tej pory w mojej karierze zawodowej. Tym bardziej będę starał się jak najwięcej wnieść, a nie być biernym uczestnikiem wszystkich posiedzeń.


Co byś chciał przekazać, na co chciałbyś zwrócić uwagę?


Z mojej perspektywy mogę wnieść na pewno wiedzę na temat tego, jak zaczyna się startupowanie, z czym mierzą się młodzi przedsiębiorcy, szczególnie też w naszym regionie, który jednak różni się nieco od pozostałych.

Wiemy, jakie mamy bariery, wiemy, jakie mamy problemy, żeby móc się rozkręcić i przejść do etapu ekspansji zagranicznej. Myślę, że to spojrzenie na pewno będzie świeżym wkładem w stosunku do tego, jaką wiedzę i doświadczenie mają pozostali członkowie. Chciałbym w tych obszarach mocniej uczestniczyć.

Jednym z celów statutowych całej rady jest promowanie przedsiębiorczości wśród młodzieży. Jakby nie patrzeć, jeszcze parę lat temu sam byłem młodzieżą, więc wiem, czego możemy potrzebować i co można zrobić, żeby przedsiębiorczość była bardziej promowana.


Jakie są bariery, które stoją na przeszkodzie kreatywnym młodym ludziom w rozwijaniu swojego biznesu?


Jedną z barier na pewno są finanse. W tym momencie dużo łatwiej jest pozyskać finansowanie na start, aczkolwiek na etapie, kiedy firma potrzebuje dodatkowego finansowanie, na etapie wzrostu tych pieniędzy na rynku nie ma. Jest duża luka pomiędzy inwestowaniem preseedowym, takim bardzo wczesnym, a pozyskaniem finansowania dla firmy, która już się rozwinęła. Brakuje tego pomiędzy.

Druga rzecz to kwestia mentoringu, dostępu do wiedzy. Mieliśmy to szczęście, że braliśmy udział w wielu programach akceleracyjnych - czy organizowanych na Podlasiu, czy w Warszawie, czy też międzynarodowych. Aczkolwiek większość firm, które dookoła nas powstają i się rozwijają, nie mają takiej możliwości.


Czy w takim razie wiesz, co podpowiedzieć prezydentowi, by to zmienić?


Kilka pomysłów w głowie gdzieś się krystalizuje. To nie jest jednak tak, że przedstawię to bezpośrednio panu prezydentowi. Będziemy mogli porozmawiać o tym na posiedzeniu rady i konkluzja z tego spotkanie zostanie później przekazana.


Spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą to dla was nie pierwszyzna. Wygraliście konkurs Startupy w Pałacu, później jeszcze kilkukrotnie miałeś przyjemność widzieć się z prezydentem.


Tak, już miałem okazję spotkać się z panem prezydentem około 5-6 razy. Za każdym razem jest to ogromny zaszczyt i bardzo doceniam każdą możliwość rozmowy.


Powiedz, co słychać u Photona? Z tego, co wiem, to mocno podróżuje po świecie.


Tak. W tym momencie jesteśmy na etapie budowania sprzedaży zagranicznej i nie zostawiamy tego ślepemu losowi, tylko staramy się to robić jak najbardziej aktywnie. W związku z tym w tym miesiącu między innymi byliśmy w Japonii, Brazylii, Stanach Zjednoczonych. Podpisaliśmy kontrakt na dystrybucję w Stanach, w Kanadzie, Chinach. W międzyczasie też działamy na innych frontach - Arabia Saudyjska, Dubaj, Australia, Singapur nam się fajnie rozwija.

Staramy się w wielu różnych miejscach budować coś, co jest w stanie rozwijać się w przyszłości na tym poziomie, w jakim rozwinęło się w Polsce. Bo nie ukrywamy - w Polsce nam się niesamowicie fajnie rozwinął Photon, szczególnie w szkołach publicznych.


Wymieniasz takie kierunki, które są technologicznie bardzo zaawansowane. Mogłoby się wydawać, że wejście z rozwiązaniem technologicznym na takie rynki wcale nie musi być proste.


I nie jest.


A wy śmiało próbujecie to robić.


Od samego początku w naszych głowach nigdy nie było barier, nigdy nie było tak, że nie da się czegoś zrobić. I to dalej funkcjonuje. Nie podchodzimy do tematu tak, że wejście na nowy rynek będzie trudne albo problematyczne, tylko patrzymy, jak to zrobić. Zawsze staramy się znaleźć strategie działań, jakieś inteligentne punkty zaczepienia.

To też wynika z tego, że mamy na świecie konkurencję, która jest od nas dużo silniejsza, dużo bogatsza. Nie możemy z nią rywalizować marketingiem czy finansami, tylko możemy konkurować inteligencją, możemy robić wszystko to samo co oni, tylko mądrzej.


Powiedz, jak na Photona zareagowali na przykład Japończycy?


Bardzo fajnie. Przede wszystkim w Japonii mamy tę przewagę, że naszej konkurencji jeszcze tam nie ma. Konkurencja ze Stanów jeszcze tam nie dotarła. Konkurencja z Chin nie zostanie tam w ogóle przyjęta, bo Japończycy nie tolerują chińskich produktów.

Co jest ciekawe, japoński rynek - pomimo że jako gospodarka jest dużo bardziej zaawansowany, rozwinięty technologicznie - był przez wiele lat odizolowany. W związku z tym Japończycy nie dostrzegli potrzeby nauki języka angielskiego wśród dzieci i dopiero od tego roku rozpoczynane są działania związane z nauką dzieci od podstaw.

A druga rzecz - programowanie, które na świecie stało się już normalnym trendem, w Japonii tak naprawdę dopiero od przyszłego roku wchodzi do podstawy programowej i będą próbowali cokolwiek z tym robić. Dla nas jest to idealny czas, żeby tam wejść.


Czy nie masz wrażenia, że Photon jest wizytówką Polski w wielu miejscach? Niemieckie targi i polskie stoisko Photona jako czołowy produkt z Polski. Ostatnio dni polskie w ambasadzie w Waszyngtonie.


Chciałbym, żeby tak było. To bardzo miłe. Bierzemy udział w wielu wydarzeniach, gdzie promujemy Polskę. Jak było otwierane biuro PAIH-u, czyli Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Sydney, również Photon tam był.

Mieliśmy okazję, jak wspomniałeś, brać udział w dniach promowania Polski w ambasadzie w Waszyngtonie. Zrobiliśmy kilka różnych wersji Photona - przebranych za Marię Skłodowską-Curie, za Paderewskiego, za Marcina Gortata i kilka innych wersji, gdzie oprócz tego, że dzieci uczyły się programować, też poznawały historię Polski, różne miasta, i tak dalej.


Do ilu miejsc na świecie Photon już dociera?


Przy samym Kickstarterze mieliśmy zamówienia z 41 krajów. W tym momencie regularną dystrybucję mamy chyba na 12 rynkach.| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej
Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
2.04.2020

"Maturzyści i ósmoklasiści powinni przygotowywać się do egzaminów, nawet gdyby była jakaś ewentualnie korekta terminu to i tak te egzaminy się odbędą" - mówi szef MEN.

Beata Wiśniewska, źródło: www.wobi.pl

Beata Wiśniewska

prezes Wodociągów Białostockich
1.04.2020

- Białostocka kranówka jest całkowicie bezpieczna. Zanim trafia do mieszkańców, przechodzi wieloetapowy proces uzdatniania, jest na bieżąco laboratoryjnie badana przez pracowników spółki - zapewnia prezes.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski

minister cyfryzacji
1.04.2020

"Sugerujemy żeby kupić sprzęt, który jest potrzebny i kupić go jak najwięcej. Zachęcamy do tego, żeby nie kupować tych najbardziej wypasionych, chyba że jest jakaś specjalna potrzeba - mówi minister.


fot. Monika Kalicka

Marek Siergiej

prezes białostockiej firmy Promotech
31.03.2020

Na pewno będzie trudno, to będzie bardzo trudny okres. Najważniejsze jest to, żeby konsumenci mieli pieniądze na to, żeby po tym okresie trudnym rozpocząć normalne normalne życie - mówi szef Promotechu.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

30.03.2020

"Powinniśmy być wyczuleni i uczulić naszych najbliższych, nasze babcie, dziadków, ciocie i wujków, czy rodziców, że może dojść do oszustwa, żeby pod żadnym pozorem podejrzanych osób nie wpuszczali do domu" - przypomina Tomasz Krupa.

Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

prorektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
30.03.2020

Od początku wiedzieliśmy, że jedno miejsce nie wystarczy. Widzimy dynamikę rozwoju tej pandemii i było oczywiste, że trzeba szukać drugiego miejsca na laboratorium - mówi prof. Marcin Moniuszko.


fot. Sylwia Krassowska

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
29.03.2020

Opustoszałe kościoły, wierni uczestniczący w mszach i rekolekcjach przed ekranami komputerów i telewizorów, duszpasterze przemawiający do ludzi w internecie - takiego finału Wielkiego Postu jeszcze nie mieliśmy.

Konferencja prasowa wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
28.03.2020

O kolejnych, ośmiu potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Podlaskiem informuje Urząd Wojewódzki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej Policji
27.03.2020

- Policjanci nie będą pytać każdego przechodnia, w jakim celu i gdzie idzie, nie będą legitymować takich osób. Oczywiście będziemy reagować tam, gdzie będziemy mieli do czynienia z rażącym przypadkami łamania wprowadzonych ograniczeń.


foto: Monika Kalicka

Józef Klim i Zdzisław Babicz

dyrektor LO PB i naczyciel informatyk
26.03.2020

Jak zorganizować zdalne nauczanie? "Stworzenie samej platformy z kursami nie jest sprawą trudną, natomiast wymagane jest przeszkolenie nauczyciel."

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
25.03.2020

- Na razie na Podlasiu mamy sytuację stosunkowo stabilną - mówi wojewoda.

foto: Monika Kalicka

Wiktoria Bocheńska

studiująca i pracująca w Birmingham białostoczanka
25.03.2020

Wychodzenie z domu tylko w wyjątkowych sytuacjach i zakaz zgromadzeń - takie ograniczenia, jakie wprowadził polski rząd, na Wyspach Brytyjskich obowiązują od wczoraj.


dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista UwB
24.03.2020

Sąd Najwyższy może mieć twardy orzech do zgryzienia w przypadku problemów z rejestracją kandydatów na prezydenta. Jeśli nie uda się im zebrać wystarczającej liczby podpisów z uwagi na epidemię i zaskarżą to do sądu, wybory mogą okazać się potem nieważne - wyjaśnia prof. Jackiewicz

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskie policji
23.03.2020

- Niestety każdej doby policjanci w Podlaskiem odnotowują kilka przypadków, w których osoby poddane kwarantannie domowej wykazują się ogromną nieodpowiedzialnością i nie ma ich w domu podczas kontroli.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
23.03.2020

- Ponad 95 proc. szkół zgłasza gotowość do nauczania na odległość bądź już to robi - informuje minister edukacji.


Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
20.03.2020

- Postawa każdego mieszkańca naszego województwa jest bardzo istotna. Niezwykle ważne jest to, by dostosować się do wymogów, które wskazał Główny Inspektor Sanitarny. Musimy być odpowiedzialni.

Szczepan Barszczewski, fot. Monika Kalicka

Szczepan Barszczewski o tarczy antykryzysowej [wideo]

dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku
19.03.2020

"Zwracamy się do władz z prośbą o wprowadzenie dobrowolności ubezpieczenia dla przedsiębiorców na najbliższe 3 miesiące, a jak będzie trzeba, to i na kolejne" - mówi Szczepan Barszczewski.

Foto: Lech Pilarski

Ks. Wojciech Sawicki o życiu w Rzymie podczas kwarantanny

ksiądz z polskiej placówki w Watykanie
19.03.2020

"We Włoszech jest drugi tydzień kwarantanny. W pierwszych dniach było ciężko się przyzwyczaić, bo ludzie chodzili po balkonach, po dachach nawet. Wydaje mi się, że dopiero teraz ludzie się przyzwyczaili i nie stwarzają problemów. Nie kontaktują się z innymi osobami."


Jacek Roleder, fot. Paweł Wądołowski

Jacek Roleder

p.o. dyrektora szpitala w Łomży
18.03.2020

Nie wszyscy pacjenci z koronawirusem będą trafiać do Łomży. - My będziemy przyjmować tych pacjentów, którzy są w jakiś sposób zabiegowi, czyli np. ze złamaniami, z bardzo głebokimi ranami, których nie da się na oddziale zachowaczym zabezpieczyć.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
18.03.2020

- Myślę, że sytuacja łomżyńska będzie się stabilizować (...) Dlaczego Łomża? Zgodnie z wytycznymi MZ trzeba było znaleźć placówkę o wieloprofilowym zakresie, gdzie będzie miejsce na poród, na zabieg kardiologiczny, na intensywną terapię, itd.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
18.03.2020

Otwarcie w Ogrodnikach dodatkowego przejścia na granicy polsko-litewskiej skróciło czas oczekiwania kierowców na wjazd do naszego kraju o połowę. Na przejściu w Budzisku po stronie litewskiej tworzyły się 50-kilometrowe kolejki.


prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

ekonomista z UwB
17.03.2020

"Nasz system bankowy jest bardzo zdrowy, bardzo mocny. (...) Zabieranie pieniędzy z banków nadto co potrzebujemy, na bieżące zakupy, jest niczym niepodyktowane" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk, filozof
17.03.2020

"Zachowujmy się normalnie, nie bójmy się, tylko bądźmy ostrożni, niech lęk nas nie paraliżuje"- mówi prof. Jerzy Kopania.

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor podlaskiego NFZ
16.03.2020

Szpital w Łomży na czas walki z koronawirusem zostaje przekształcony w szpital zakaźny. Co mają robić pacjenci poradni specjalistycznych znajdujących się w placówce?


Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzeczniik podlaskiej policji
16.03.2020

Jak wygląda praca podlaskiej policji w czasie zagrożenia koronawirusem?

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej
16.03.2020

- Nauczyciel powinien przygotować pracę zdalną w błyskawicznym tempie, zobaczyć, jakie są narzędzia i stopniowo wdrażać się tak, aby za kilka dni mógł już systematycznie realizować podstawę programową i rozpocząć normalną pracę z uczniem.

prof. Jolanta Sztachelska, fot. Joanna Szubzda

Co czytać w czasie zagrożenia koronawirusem radzi literaturoznawczyni z UwB - prof. Jolanta Sztachelska

15.03.2020

"W czasach zarazy następuje rozprzężenie, ludzie w różny sposób to traktują. Jedni się zamykają, dążą do jakiejś ascezy, inni - przeciwnie, poddają się rozpuście" - mówi prof. Sztachelska.


Barbara Kamińska, źródło fot.: facebook.com

Barbara Kamińska

przewodniczka po Rzymie
14.03.2020

- Nasza kwarantanna wygląda w ten sposób, że mamy nakaz siedzenia w domu i zakaz wychodzenia bez powodu - mówi mieszkająca w Rzymie białostoczanka, przewodniczka po Wiecznym Mieście Barbara Kamińska.

Zbigniew Sulewski, fot. Katarzyna Cichoń

Zbigniew Sulewski

doradca gospodarczy
13.03.2020

"Są już pierwsze szacunki, które mówią, jak duże spowolnienie dotknie polską gospodarkę" - mówi Zbigniew Sulewski.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
13.03.2020

"Nie wiemy ile to potrwa, po drugie nie wiemy jak będzie wyglądać kwestia zaliczenia, odrabiania zajęć, których nie możemy wprowadzić do systemu zdalnego" - mówi o zawieszeniu zajęć na uczelniach rektor UwB.


dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński [wideo]

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
12.03.2020

- Pracodawca nie może sam wprowadzić kwarantanny. Taką decyzję podejmuje Inspektor Sanitarny. Wówczas wszyscy muszą się jej podporządkować - pracodawcy i pracownicy. Wtedy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.03.2020

Koronawirus. "Są pieniądze dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na zakup niezbędnego sprzętu, aby jak najszybciej mozna było takie badania wykonywać w Białymstoku".

Marek Karp, fot. Monika Kalicka

Marek Karp [wideo]

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
10.03.2020

"W kontenerach nie będą wykonywane badania medyczne, to będą czynności bezkontaktowe w relacji pacjent - pracownik, tak żeby nie stwarzać dodatkowego ryzyka" - mówi dyrektor USK.


st. sierż. Piotr Niewiarowski, Urszula Telicka-Hajduk i st. asp. Marcin Gawryluk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

9.03.2020

Głównym celem jest zwiększenie świadomości seniorów m.in. na temat oszustw "na wnuczuka" czy w zakresie podpisywania umów. Podlaska policja przygotowała pilotażowy projekt "Uniwersytet Bezpiecznego Seniora".

Rafał Tomaszczuk, fot. Joanna Szubzda

Rafał Tomaszczuk [wideo]

rzecznik prasowy podlaskiego NFZ
9.03.2020

Konsultanci doradzą, co zrobić, by otrzymać pomoc - Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do korzystania z bezpłatnej infolinii dla osób podejrzewających u siebie zakażenie koronawirusem.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z UwB
6.03.2020

"Wydaje mi się, że bardzo szybko ludzie znudzą się takimi ciągłymi sensacyjnymi informacjami, że koronawirus jest już w Polsce, jest już w Białymstoku, jest już gdzieś tam" - mówi Maciej Białous.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok