Radio Białystok | Gość | Marcin Joka - prezes Photon Entertaintment

Marcin Joka

prezes Photon Entertaintment

14.05.2019, 07:46, akt. 11:39

Prezydent RP powołał go do Rady ds. Przedsiębiorczości. - Odbieram to jako jeden z największych zaszczytów w mojej dotychczasowej karierze zawodowej. Tym bardziej będę starał się jak najwięcej wnieść, a nie być biernym uczestnikiem posiedzeń.

Marcin Joka, fot. Katarzyna Cichoń
Marcin Joka, fot. Katarzyna Cichoń

Z Marcinem Joką rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jest najmłodszy w tym gronie i jako jedyny reprezentuje województwo podlaskie. Prezes firmy Photon Entertainment znalazł się w Radzie ds. Przedsiębiorczości przy prezydencie RP.

Jaką rolę widzi dla siebie w radzie? Jak Photon radzi sobie na rynku krajowym i międzynarodowym? O tym z Marcinem Joką rozmawia Adam Janczewski.Adam Janczewski: Znalazłeś się w zacnym gronie w Radzie ds. Przedsiębiorczości. Po pierwsze jesteś najmłodszy w tym towarzystwie, a po drugie - jako jedyny reprezentujesz województwo podlaskie.


Marcin Joka: Zgadza się. Jest to także jedyny start-up w tym gronie. Reszta to firmy z długoletnią tradycją i historią lub przedstawiciele grona akademickiego.


Czym sobie zasłużyłeś na znalezienie się w tym towarzystwie?


To ciekawe pytanie. Wydaje mi się, że jeżeli chodzi o start-upy, to na pewno mamy bardziej doświadczonych ludzi ode mnie. Aczkolwiek wydaje mi się, że dynamika, którą przez ostatnie lata reprezentuje Photon, mogła zostać zauważona i między innymi dlatego dostaliśmy takie powołanie.


To chyba duże wyróżnienie, bo w tym gronie są m.in. prorektor SGH, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, przewodniczący rady nadzorczej Lotosu, prezydent Toyota Motor Poland, prezes zarządu PZL-Świdnik.


Tak, to niesamowite wyróżnienie. Odbieram to jako jeden z największych zaszczytów, jaki spotkał mnie do tej pory w mojej karierze zawodowej. Tym bardziej będę starał się jak najwięcej wnieść, a nie być biernym uczestnikiem wszystkich posiedzeń.


Co byś chciał przekazać, na co chciałbyś zwrócić uwagę?


Z mojej perspektywy mogę wnieść na pewno wiedzę na temat tego, jak zaczyna się startupowanie, z czym mierzą się młodzi przedsiębiorcy, szczególnie też w naszym regionie, który jednak różni się nieco od pozostałych.

Wiemy, jakie mamy bariery, wiemy, jakie mamy problemy, żeby móc się rozkręcić i przejść do etapu ekspansji zagranicznej. Myślę, że to spojrzenie na pewno będzie świeżym wkładem w stosunku do tego, jaką wiedzę i doświadczenie mają pozostali członkowie. Chciałbym w tych obszarach mocniej uczestniczyć.

Jednym z celów statutowych całej rady jest promowanie przedsiębiorczości wśród młodzieży. Jakby nie patrzeć, jeszcze parę lat temu sam byłem młodzieżą, więc wiem, czego możemy potrzebować i co można zrobić, żeby przedsiębiorczość była bardziej promowana.


Jakie są bariery, które stoją na przeszkodzie kreatywnym młodym ludziom w rozwijaniu swojego biznesu?


Jedną z barier na pewno są finanse. W tym momencie dużo łatwiej jest pozyskać finansowanie na start, aczkolwiek na etapie, kiedy firma potrzebuje dodatkowego finansowanie, na etapie wzrostu tych pieniędzy na rynku nie ma. Jest duża luka pomiędzy inwestowaniem preseedowym, takim bardzo wczesnym, a pozyskaniem finansowania dla firmy, która już się rozwinęła. Brakuje tego pomiędzy.

Druga rzecz to kwestia mentoringu, dostępu do wiedzy. Mieliśmy to szczęście, że braliśmy udział w wielu programach akceleracyjnych - czy organizowanych na Podlasiu, czy w Warszawie, czy też międzynarodowych. Aczkolwiek większość firm, które dookoła nas powstają i się rozwijają, nie mają takiej możliwości.


Czy w takim razie wiesz, co podpowiedzieć prezydentowi, by to zmienić?


Kilka pomysłów w głowie gdzieś się krystalizuje. To nie jest jednak tak, że przedstawię to bezpośrednio panu prezydentowi. Będziemy mogli porozmawiać o tym na posiedzeniu rady i konkluzja z tego spotkanie zostanie później przekazana.


Spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą to dla was nie pierwszyzna. Wygraliście konkurs Startupy w Pałacu, później jeszcze kilkukrotnie miałeś przyjemność widzieć się z prezydentem.


Tak, już miałem okazję spotkać się z panem prezydentem około 5-6 razy. Za każdym razem jest to ogromny zaszczyt i bardzo doceniam każdą możliwość rozmowy.


Powiedz, co słychać u Photona? Z tego, co wiem, to mocno podróżuje po świecie.


Tak. W tym momencie jesteśmy na etapie budowania sprzedaży zagranicznej i nie zostawiamy tego ślepemu losowi, tylko staramy się to robić jak najbardziej aktywnie. W związku z tym w tym miesiącu między innymi byliśmy w Japonii, Brazylii, Stanach Zjednoczonych. Podpisaliśmy kontrakt na dystrybucję w Stanach, w Kanadzie, Chinach. W międzyczasie też działamy na innych frontach - Arabia Saudyjska, Dubaj, Australia, Singapur nam się fajnie rozwija.

Staramy się w wielu różnych miejscach budować coś, co jest w stanie rozwijać się w przyszłości na tym poziomie, w jakim rozwinęło się w Polsce. Bo nie ukrywamy - w Polsce nam się niesamowicie fajnie rozwinął Photon, szczególnie w szkołach publicznych.


Wymieniasz takie kierunki, które są technologicznie bardzo zaawansowane. Mogłoby się wydawać, że wejście z rozwiązaniem technologicznym na takie rynki wcale nie musi być proste.


I nie jest.


A wy śmiało próbujecie to robić.


Od samego początku w naszych głowach nigdy nie było barier, nigdy nie było tak, że nie da się czegoś zrobić. I to dalej funkcjonuje. Nie podchodzimy do tematu tak, że wejście na nowy rynek będzie trudne albo problematyczne, tylko patrzymy, jak to zrobić. Zawsze staramy się znaleźć strategie działań, jakieś inteligentne punkty zaczepienia.

To też wynika z tego, że mamy na świecie konkurencję, która jest od nas dużo silniejsza, dużo bogatsza. Nie możemy z nią rywalizować marketingiem czy finansami, tylko możemy konkurować inteligencją, możemy robić wszystko to samo co oni, tylko mądrzej.


Powiedz, jak na Photona zareagowali na przykład Japończycy?


Bardzo fajnie. Przede wszystkim w Japonii mamy tę przewagę, że naszej konkurencji jeszcze tam nie ma. Konkurencja ze Stanów jeszcze tam nie dotarła. Konkurencja z Chin nie zostanie tam w ogóle przyjęta, bo Japończycy nie tolerują chińskich produktów.

Co jest ciekawe, japoński rynek - pomimo że jako gospodarka jest dużo bardziej zaawansowany, rozwinięty technologicznie - był przez wiele lat odizolowany. W związku z tym Japończycy nie dostrzegli potrzeby nauki języka angielskiego wśród dzieci i dopiero od tego roku rozpoczynane są działania związane z nauką dzieci od podstaw.

A druga rzecz - programowanie, które na świecie stało się już normalnym trendem, w Japonii tak naprawdę dopiero od przyszłego roku wchodzi do podstawy programowej i będą próbowali cokolwiek z tym robić. Dla nas jest to idealny czas, żeby tam wejść.


Czy nie masz wrażenia, że Photon jest wizytówką Polski w wielu miejscach? Niemieckie targi i polskie stoisko Photona jako czołowy produkt z Polski. Ostatnio dni polskie w ambasadzie w Waszyngtonie.


Chciałbym, żeby tak było. To bardzo miłe. Bierzemy udział w wielu wydarzeniach, gdzie promujemy Polskę. Jak było otwierane biuro PAIH-u, czyli Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Sydney, również Photon tam był.

Mieliśmy okazję, jak wspomniałeś, brać udział w dniach promowania Polski w ambasadzie w Waszyngtonie. Zrobiliśmy kilka różnych wersji Photona - przebranych za Marię Skłodowską-Curie, za Paderewskiego, za Marcina Gortata i kilka innych wersji, gdzie oprócz tego, że dzieci uczyły się programować, też poznawały historię Polski, różne miasta, i tak dalej.


Do ilu miejsc na świecie Photon już dociera?


Przy samym Kickstarterze mieliśmy zamówienia z 41 krajów. W tym momencie regularną dystrybucję mamy chyba na 12 rynkach.| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Magdalena Grassmann, fot. Monika Kalicka

dr Magdalena Grassmann [wideo]

kierownik Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
17.05.2019

W dawnych aptekach było czuć zapach składników, z których powstawały leki, bo aptekarze robili je ręcznie na miejscu. Każda fiolka z lekarstwem była ręcznie opisana - mówi dr Magdalena Grassmann.

Zbigniew Lesień, fot. Sylwia Krassowska

Zbigniew Lesień

reżyser
16.05.2019

To znakomita propozycja zarówno dla młodych, jak i dla starszych widzów. W najbliższy piątek (17 maja) w białostockim Teatrze Dramatycznym premiera spektaklu "Motyle są wolne".

Andrzej Grygoruk, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Grygoruk [wideo]

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
16.05.2019

24 maja obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych. Data nie jest przypadkowa – właśnie tego dnia w 1909 r utworzono w Szwecji pierwszy europejski park narodowy – Sarek.


Cezary Krukowski, Marcin Rogalski i Wojciech Blaszko, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Krukowski, Marcin Rogalski i Wojciech Blaszko

z Fair Play Crew
16.05.2019

"Kiedyś to było" – to nowy spektakl komediowy formacji tanecznej Fair Play Crew.

Zdzisław Kunicki, fot. Monika Kalicka

Zdzisław Kunicki [wideo]

prezes Zakładów Mięsnych Białystok
15.05.2019

"Obecną podwyżkę cen mięsa spowodowały problemy z pogłowiem w Chinach. Z tego co mówi się na rynku - w Chinach mają ogromny problem z ASF, prawdopodobnie musieli wybić pogłowie wielkości hodowli europejskiej".

Marcin Joka, fot. Katarzyna Cichoń

Marcin Joka

prezes Photon Entertaintment
14.05.2019

Prezydent RP powołał go do Rady ds. Przedsiębiorczości. - Odbieram to jako jeden z największych zaszczytów w mojej dotychczasowej karierze zawodowej. Tym bardziej będę starał się jak najwięcej wnieść, a nie być biernym uczestnikiem posiedzeń.


Teresa Radziewicz i Bożena Bednarek, fot. Joanna Szubzda

Teresa Radziewicz i Bożena Bednarek

14.05.2019

- To nie są literackie spotkania akademickie, ale bezpośrednie, na jednym poziomie. Czasami rozmowa z poetą zbacza w różnych niespodziewanych kierunkach.

Teresa Czerwińska, źródło: MF

Teresa Czerwińska

minister finansów
13.05.2019

Minister finansów z wizytą w województwie podlaskim.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
13.05.2019

"Stawiamy na branżę IT, ta branża jest mało inwazyjna, jeśli chodzi o środowisko i bardzo prężnie i szybko rozwija się u nas w województwie" - mówi marszałek województwa.


Marcin Jabłoński i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

13.05.2019

Uprawnienia policji podczas przeszukania i kontroli bagażu.

Włodek Pawlik, fot. Joanna Szubzda

Włodek Pawlik

kompozytor, pianista jazzowy
10.05.2019

- Wielka muzyka jest zawsze uniwersalna. Żebyśmy się nie dali zwariować, nie odstawili Moniuszki do kąta za karę i twierdzili, że to jest jakiś kompozytor z epoki kamienia łupanego.

dr hab. Tomasz Dubowski, fot. Joanna Szubzda

dr hab. Tomasz Dubowski

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
10.05.2019

Jakie znaczenia mają eurowybory? Jak Parlament Europejski wpływa na nasze codzienne życie?


Dariusz Hankiewicz, Grażyna Hankiewicz i Krzysztof Kuzko, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Hankiewicz, Grażyna Hankiewicz i Krzysztof Kuzko

fotografowie z Grupy Twórczej "Motycz"
10.05.2019

- Postanowiliśmy spróbować wspólnie opisać swoją fotografią to, co szczególnego ma w sobie wschodnia Polska.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
10.05.2019

Rozpoczynają się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Co pieniądze z Unii zmieniły na Podlasiu?

Grzegorz Suski, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Suski [wideo]

reżyser spektaklu "Hobbit"
9.05.2019

- Nie idziemy na skróty. Na scenie będą gobliny, wargowie, będzie smok, Gollum, trolle. To wszystko, co jest w książce, będzie tutaj.


Mateusz Perzyna i Adam Jankowski, fot. Joanna Szubzda

Mateusz Perzyna i Adam Jankowski

zawodnicy Rugby Białystok
9.05.2019

- Gra jest dosyć fizyczna, momentami można powiedzieć, że brutalna. Natomiast zawsze okazujemy sobie szacunek w czasie meczu oraz po spotkaniu.

Paweł Chomczyk i Olga Pasiecznik, fot. Joanna Szubzda

Paweł Chomczyk i Olga Pasiecznik

9.05.2019

- Wydaje nam się, że udało się stworzyć bardzo ciekawe przedstawienie, bardziej współczesne niż się państwo spodziewacie. Na pewno nie będzie żadnej naftaliny i konserwy - mówi śpiewaczka o inscenizowanym koncert pieśni Moniuszki.

Łukasz Szumowski, fot. Adam Dąbrowski

Łukasz Szumowski

minister zdrowia
9.05.2019

- Fizjoterapeutów pracujących na etacie w Polsce jest około 4,7 tys. osób, a wszystkich zawodów, np. różnych techników, w polskim systemie ochrony zdrowia jest około 27 tys., więc tutaj musimy rozmawiać z całą grupą osób.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok