Radio Białystok | Gość | Marcin Joka - prezes Photon Entertaintment

Marcin Joka

prezes Photon Entertaintment

14.05.2019, 07:46, akt. 11:39

Prezydent RP powołał go do Rady ds. Przedsiębiorczości. - Odbieram to jako jeden z największych zaszczytów w mojej dotychczasowej karierze zawodowej. Tym bardziej będę starał się jak najwięcej wnieść, a nie być biernym uczestnikiem posiedzeń.

Marcin Joka, fot. Katarzyna Cichoń
Marcin Joka, fot. Katarzyna Cichoń

Z Marcinem Joką rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jest najmłodszy w tym gronie i jako jedyny reprezentuje województwo podlaskie. Prezes firmy Photon Entertainment znalazł się w Radzie ds. Przedsiębiorczości przy prezydencie RP.

Jaką rolę widzi dla siebie w radzie? Jak Photon radzi sobie na rynku krajowym i międzynarodowym? O tym z Marcinem Joką rozmawia Adam Janczewski.Adam Janczewski: Znalazłeś się w zacnym gronie w Radzie ds. Przedsiębiorczości. Po pierwsze jesteś najmłodszy w tym towarzystwie, a po drugie - jako jedyny reprezentujesz województwo podlaskie.


Marcin Joka: Zgadza się. Jest to także jedyny start-up w tym gronie. Reszta to firmy z długoletnią tradycją i historią lub przedstawiciele grona akademickiego.


Czym sobie zasłużyłeś na znalezienie się w tym towarzystwie?


To ciekawe pytanie. Wydaje mi się, że jeżeli chodzi o start-upy, to na pewno mamy bardziej doświadczonych ludzi ode mnie. Aczkolwiek wydaje mi się, że dynamika, którą przez ostatnie lata reprezentuje Photon, mogła zostać zauważona i między innymi dlatego dostaliśmy takie powołanie.


To chyba duże wyróżnienie, bo w tym gronie są m.in. prorektor SGH, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, przewodniczący rady nadzorczej Lotosu, prezydent Toyota Motor Poland, prezes zarządu PZL-Świdnik.


Tak, to niesamowite wyróżnienie. Odbieram to jako jeden z największych zaszczytów, jaki spotkał mnie do tej pory w mojej karierze zawodowej. Tym bardziej będę starał się jak najwięcej wnieść, a nie być biernym uczestnikiem wszystkich posiedzeń.


Co byś chciał przekazać, na co chciałbyś zwrócić uwagę?


Z mojej perspektywy mogę wnieść na pewno wiedzę na temat tego, jak zaczyna się startupowanie, z czym mierzą się młodzi przedsiębiorcy, szczególnie też w naszym regionie, który jednak różni się nieco od pozostałych.

Wiemy, jakie mamy bariery, wiemy, jakie mamy problemy, żeby móc się rozkręcić i przejść do etapu ekspansji zagranicznej. Myślę, że to spojrzenie na pewno będzie świeżym wkładem w stosunku do tego, jaką wiedzę i doświadczenie mają pozostali członkowie. Chciałbym w tych obszarach mocniej uczestniczyć.

Jednym z celów statutowych całej rady jest promowanie przedsiębiorczości wśród młodzieży. Jakby nie patrzeć, jeszcze parę lat temu sam byłem młodzieżą, więc wiem, czego możemy potrzebować i co można zrobić, żeby przedsiębiorczość była bardziej promowana.


Jakie są bariery, które stoją na przeszkodzie kreatywnym młodym ludziom w rozwijaniu swojego biznesu?


Jedną z barier na pewno są finanse. W tym momencie dużo łatwiej jest pozyskać finansowanie na start, aczkolwiek na etapie, kiedy firma potrzebuje dodatkowego finansowanie, na etapie wzrostu tych pieniędzy na rynku nie ma. Jest duża luka pomiędzy inwestowaniem preseedowym, takim bardzo wczesnym, a pozyskaniem finansowania dla firmy, która już się rozwinęła. Brakuje tego pomiędzy.

Druga rzecz to kwestia mentoringu, dostępu do wiedzy. Mieliśmy to szczęście, że braliśmy udział w wielu programach akceleracyjnych - czy organizowanych na Podlasiu, czy w Warszawie, czy też międzynarodowych. Aczkolwiek większość firm, które dookoła nas powstają i się rozwijają, nie mają takiej możliwości.


Czy w takim razie wiesz, co podpowiedzieć prezydentowi, by to zmienić?


Kilka pomysłów w głowie gdzieś się krystalizuje. To nie jest jednak tak, że przedstawię to bezpośrednio panu prezydentowi. Będziemy mogli porozmawiać o tym na posiedzeniu rady i konkluzja z tego spotkanie zostanie później przekazana.


Spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą to dla was nie pierwszyzna. Wygraliście konkurs Startupy w Pałacu, później jeszcze kilkukrotnie miałeś przyjemność widzieć się z prezydentem.


Tak, już miałem okazję spotkać się z panem prezydentem około 5-6 razy. Za każdym razem jest to ogromny zaszczyt i bardzo doceniam każdą możliwość rozmowy.


Powiedz, co słychać u Photona? Z tego, co wiem, to mocno podróżuje po świecie.


Tak. W tym momencie jesteśmy na etapie budowania sprzedaży zagranicznej i nie zostawiamy tego ślepemu losowi, tylko staramy się to robić jak najbardziej aktywnie. W związku z tym w tym miesiącu między innymi byliśmy w Japonii, Brazylii, Stanach Zjednoczonych. Podpisaliśmy kontrakt na dystrybucję w Stanach, w Kanadzie, Chinach. W międzyczasie też działamy na innych frontach - Arabia Saudyjska, Dubaj, Australia, Singapur nam się fajnie rozwija.

Staramy się w wielu różnych miejscach budować coś, co jest w stanie rozwijać się w przyszłości na tym poziomie, w jakim rozwinęło się w Polsce. Bo nie ukrywamy - w Polsce nam się niesamowicie fajnie rozwinął Photon, szczególnie w szkołach publicznych.


Wymieniasz takie kierunki, które są technologicznie bardzo zaawansowane. Mogłoby się wydawać, że wejście z rozwiązaniem technologicznym na takie rynki wcale nie musi być proste.


I nie jest.


A wy śmiało próbujecie to robić.


Od samego początku w naszych głowach nigdy nie było barier, nigdy nie było tak, że nie da się czegoś zrobić. I to dalej funkcjonuje. Nie podchodzimy do tematu tak, że wejście na nowy rynek będzie trudne albo problematyczne, tylko patrzymy, jak to zrobić. Zawsze staramy się znaleźć strategie działań, jakieś inteligentne punkty zaczepienia.

To też wynika z tego, że mamy na świecie konkurencję, która jest od nas dużo silniejsza, dużo bogatsza. Nie możemy z nią rywalizować marketingiem czy finansami, tylko możemy konkurować inteligencją, możemy robić wszystko to samo co oni, tylko mądrzej.


Powiedz, jak na Photona zareagowali na przykład Japończycy?


Bardzo fajnie. Przede wszystkim w Japonii mamy tę przewagę, że naszej konkurencji jeszcze tam nie ma. Konkurencja ze Stanów jeszcze tam nie dotarła. Konkurencja z Chin nie zostanie tam w ogóle przyjęta, bo Japończycy nie tolerują chińskich produktów.

Co jest ciekawe, japoński rynek - pomimo że jako gospodarka jest dużo bardziej zaawansowany, rozwinięty technologicznie - był przez wiele lat odizolowany. W związku z tym Japończycy nie dostrzegli potrzeby nauki języka angielskiego wśród dzieci i dopiero od tego roku rozpoczynane są działania związane z nauką dzieci od podstaw.

A druga rzecz - programowanie, które na świecie stało się już normalnym trendem, w Japonii tak naprawdę dopiero od przyszłego roku wchodzi do podstawy programowej i będą próbowali cokolwiek z tym robić. Dla nas jest to idealny czas, żeby tam wejść.


Czy nie masz wrażenia, że Photon jest wizytówką Polski w wielu miejscach? Niemieckie targi i polskie stoisko Photona jako czołowy produkt z Polski. Ostatnio dni polskie w ambasadzie w Waszyngtonie.


Chciałbym, żeby tak było. To bardzo miłe. Bierzemy udział w wielu wydarzeniach, gdzie promujemy Polskę. Jak było otwierane biuro PAIH-u, czyli Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Sydney, również Photon tam był.

Mieliśmy okazję, jak wspomniałeś, brać udział w dniach promowania Polski w ambasadzie w Waszyngtonie. Zrobiliśmy kilka różnych wersji Photona - przebranych za Marię Skłodowską-Curie, za Paderewskiego, za Marcina Gortata i kilka innych wersji, gdzie oprócz tego, że dzieci uczyły się programować, też poznawały historię Polski, różne miasta, i tak dalej.


Do ilu miejsc na świecie Photon już dociera?


Przy samym Kickstarterze mieliśmy zamówienia z 41 krajów. W tym momencie regularną dystrybucję mamy chyba na 12 rynkach.| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

The Boars on-line w Polskim Radiu Białystok

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.


Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski

Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.


Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.


Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.

Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.


Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.

Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.


insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.

Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.


Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.


foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.

foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".


Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.


Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.

Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok