Radio Białystok | Gość | Marcin Joka - prezes Photon Entertaintment

Marcin Joka

prezes Photon Entertaintment

14.05.2019, 07:46, akt. 11:39

Prezydent RP powołał go do Rady ds. Przedsiębiorczości. - Odbieram to jako jeden z największych zaszczytów w mojej dotychczasowej karierze zawodowej. Tym bardziej będę starał się jak najwięcej wnieść, a nie być biernym uczestnikiem posiedzeń.

Marcin Joka, fot. Katarzyna Cichoń
Marcin Joka, fot. Katarzyna Cichoń

Z Marcinem Joką rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jest najmłodszy w tym gronie i jako jedyny reprezentuje województwo podlaskie. Prezes firmy Photon Entertainment znalazł się w Radzie ds. Przedsiębiorczości przy prezydencie RP.

Jaką rolę widzi dla siebie w radzie? Jak Photon radzi sobie na rynku krajowym i międzynarodowym? O tym z Marcinem Joką rozmawia Adam Janczewski.Adam Janczewski: Znalazłeś się w zacnym gronie w Radzie ds. Przedsiębiorczości. Po pierwsze jesteś najmłodszy w tym towarzystwie, a po drugie - jako jedyny reprezentujesz województwo podlaskie.


Marcin Joka: Zgadza się. Jest to także jedyny start-up w tym gronie. Reszta to firmy z długoletnią tradycją i historią lub przedstawiciele grona akademickiego.


Czym sobie zasłużyłeś na znalezienie się w tym towarzystwie?


To ciekawe pytanie. Wydaje mi się, że jeżeli chodzi o start-upy, to na pewno mamy bardziej doświadczonych ludzi ode mnie. Aczkolwiek wydaje mi się, że dynamika, którą przez ostatnie lata reprezentuje Photon, mogła zostać zauważona i między innymi dlatego dostaliśmy takie powołanie.


To chyba duże wyróżnienie, bo w tym gronie są m.in. prorektor SGH, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, przewodniczący rady nadzorczej Lotosu, prezydent Toyota Motor Poland, prezes zarządu PZL-Świdnik.


Tak, to niesamowite wyróżnienie. Odbieram to jako jeden z największych zaszczytów, jaki spotkał mnie do tej pory w mojej karierze zawodowej. Tym bardziej będę starał się jak najwięcej wnieść, a nie być biernym uczestnikiem wszystkich posiedzeń.


Co byś chciał przekazać, na co chciałbyś zwrócić uwagę?


Z mojej perspektywy mogę wnieść na pewno wiedzę na temat tego, jak zaczyna się startupowanie, z czym mierzą się młodzi przedsiębiorcy, szczególnie też w naszym regionie, który jednak różni się nieco od pozostałych.

Wiemy, jakie mamy bariery, wiemy, jakie mamy problemy, żeby móc się rozkręcić i przejść do etapu ekspansji zagranicznej. Myślę, że to spojrzenie na pewno będzie świeżym wkładem w stosunku do tego, jaką wiedzę i doświadczenie mają pozostali członkowie. Chciałbym w tych obszarach mocniej uczestniczyć.

Jednym z celów statutowych całej rady jest promowanie przedsiębiorczości wśród młodzieży. Jakby nie patrzeć, jeszcze parę lat temu sam byłem młodzieżą, więc wiem, czego możemy potrzebować i co można zrobić, żeby przedsiębiorczość była bardziej promowana.


Jakie są bariery, które stoją na przeszkodzie kreatywnym młodym ludziom w rozwijaniu swojego biznesu?


Jedną z barier na pewno są finanse. W tym momencie dużo łatwiej jest pozyskać finansowanie na start, aczkolwiek na etapie, kiedy firma potrzebuje dodatkowego finansowanie, na etapie wzrostu tych pieniędzy na rynku nie ma. Jest duża luka pomiędzy inwestowaniem preseedowym, takim bardzo wczesnym, a pozyskaniem finansowania dla firmy, która już się rozwinęła. Brakuje tego pomiędzy.

Druga rzecz to kwestia mentoringu, dostępu do wiedzy. Mieliśmy to szczęście, że braliśmy udział w wielu programach akceleracyjnych - czy organizowanych na Podlasiu, czy w Warszawie, czy też międzynarodowych. Aczkolwiek większość firm, które dookoła nas powstają i się rozwijają, nie mają takiej możliwości.


Czy w takim razie wiesz, co podpowiedzieć prezydentowi, by to zmienić?


Kilka pomysłów w głowie gdzieś się krystalizuje. To nie jest jednak tak, że przedstawię to bezpośrednio panu prezydentowi. Będziemy mogli porozmawiać o tym na posiedzeniu rady i konkluzja z tego spotkanie zostanie później przekazana.


Spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą to dla was nie pierwszyzna. Wygraliście konkurs Startupy w Pałacu, później jeszcze kilkukrotnie miałeś przyjemność widzieć się z prezydentem.


Tak, już miałem okazję spotkać się z panem prezydentem około 5-6 razy. Za każdym razem jest to ogromny zaszczyt i bardzo doceniam każdą możliwość rozmowy.


Powiedz, co słychać u Photona? Z tego, co wiem, to mocno podróżuje po świecie.


Tak. W tym momencie jesteśmy na etapie budowania sprzedaży zagranicznej i nie zostawiamy tego ślepemu losowi, tylko staramy się to robić jak najbardziej aktywnie. W związku z tym w tym miesiącu między innymi byliśmy w Japonii, Brazylii, Stanach Zjednoczonych. Podpisaliśmy kontrakt na dystrybucję w Stanach, w Kanadzie, Chinach. W międzyczasie też działamy na innych frontach - Arabia Saudyjska, Dubaj, Australia, Singapur nam się fajnie rozwija.

Staramy się w wielu różnych miejscach budować coś, co jest w stanie rozwijać się w przyszłości na tym poziomie, w jakim rozwinęło się w Polsce. Bo nie ukrywamy - w Polsce nam się niesamowicie fajnie rozwinął Photon, szczególnie w szkołach publicznych.


Wymieniasz takie kierunki, które są technologicznie bardzo zaawansowane. Mogłoby się wydawać, że wejście z rozwiązaniem technologicznym na takie rynki wcale nie musi być proste.


I nie jest.


A wy śmiało próbujecie to robić.


Od samego początku w naszych głowach nigdy nie było barier, nigdy nie było tak, że nie da się czegoś zrobić. I to dalej funkcjonuje. Nie podchodzimy do tematu tak, że wejście na nowy rynek będzie trudne albo problematyczne, tylko patrzymy, jak to zrobić. Zawsze staramy się znaleźć strategie działań, jakieś inteligentne punkty zaczepienia.

To też wynika z tego, że mamy na świecie konkurencję, która jest od nas dużo silniejsza, dużo bogatsza. Nie możemy z nią rywalizować marketingiem czy finansami, tylko możemy konkurować inteligencją, możemy robić wszystko to samo co oni, tylko mądrzej.


Powiedz, jak na Photona zareagowali na przykład Japończycy?


Bardzo fajnie. Przede wszystkim w Japonii mamy tę przewagę, że naszej konkurencji jeszcze tam nie ma. Konkurencja ze Stanów jeszcze tam nie dotarła. Konkurencja z Chin nie zostanie tam w ogóle przyjęta, bo Japończycy nie tolerują chińskich produktów.

Co jest ciekawe, japoński rynek - pomimo że jako gospodarka jest dużo bardziej zaawansowany, rozwinięty technologicznie - był przez wiele lat odizolowany. W związku z tym Japończycy nie dostrzegli potrzeby nauki języka angielskiego wśród dzieci i dopiero od tego roku rozpoczynane są działania związane z nauką dzieci od podstaw.

A druga rzecz - programowanie, które na świecie stało się już normalnym trendem, w Japonii tak naprawdę dopiero od przyszłego roku wchodzi do podstawy programowej i będą próbowali cokolwiek z tym robić. Dla nas jest to idealny czas, żeby tam wejść.


Czy nie masz wrażenia, że Photon jest wizytówką Polski w wielu miejscach? Niemieckie targi i polskie stoisko Photona jako czołowy produkt z Polski. Ostatnio dni polskie w ambasadzie w Waszyngtonie.


Chciałbym, żeby tak było. To bardzo miłe. Bierzemy udział w wielu wydarzeniach, gdzie promujemy Polskę. Jak było otwierane biuro PAIH-u, czyli Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Sydney, również Photon tam był.

Mieliśmy okazję, jak wspomniałeś, brać udział w dniach promowania Polski w ambasadzie w Waszyngtonie. Zrobiliśmy kilka różnych wersji Photona - przebranych za Marię Skłodowską-Curie, za Paderewskiego, za Marcina Gortata i kilka innych wersji, gdzie oprócz tego, że dzieci uczyły się programować, też poznawały historię Polski, różne miasta, i tak dalej.


Do ilu miejsc na świecie Photon już dociera?


Przy samym Kickstarterze mieliśmy zamówienia z 41 krajów. W tym momencie regularną dystrybucję mamy chyba na 12 rynkach.| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński

Bilety na koncert Limp Bizkit w Kownie!
Bogdan Kalicki, fot. Monika Kalicka

Bogdan Kalicki [wideo]

dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku
19.02.2020

"Mamy pewne problemy z zabezpieczeniem wszystkich dyżurów, musimy dużo wysiłku włożyć, żeby grupę lekarzy, z którymi posiadamy umowy namówić na większą liczbę dyżurów" - mówi szef pogotowia.

Mirosław Michalczuk, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Michalczuk [wideo]

zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska
18.02.2020

WIOŚ kontroluje sortownię odpadów w Studziankach. "Nie zauważyliśmy, żeby na większą skalę było tutaj wykonywane przetwarzanie odpadów, do którego celu ta instalacja została wybudowana".

mł. asp. Emilia Kuprewicz, mł. asp. Jacek Sasinowski i podkom. Edyta Wilczyńska, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

17.02.2020

"Będzie wiecej patroli, szczególnie w centrum miasta i na drogach". Policja przygotowuje się na Ostatki.


Mirosław Siemieniec, źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Mirosław Siemieniec

rzecznik prasowy PKP-PLK
17.02.2020

- Za cztery lata pojedziemy do stolicy szybciej koleją, na dworcu w Białymstoku z kładek zejdziemy pod ziemię a perony będą zadaszone - takie są plany w związku z budową odcinka trasy Rail Baltica w Podlaskiem.

Radosław Hancewicz, fot. Monika Kalicka

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku
16.02.2020

"Usługa twój e-PIT bardzo mocno się przyjęła i mamy bardzo pozytywne sygnały od podatników, którzy z niej skorzystali" - mówi Radosław Hancewicz.

Muzycy z zespołów No Logo, Mniej Więcej, Ilo&friends, fot. Andrzej Bajguz

Muzycy z zespołów No Logo, Mniej Więcej, Ilo&Friends

finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
15.02.2020

W niedzielę (16.02) poznamy laureatów plebiscytu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok.


Premiera filmu "Zenek" w Białymstoku, 12.02.2020, fot. Joanna Szubzda

Zenon Martyniuk

król disco polo
13.02.2020

"Reżyser też chciał dodać troszeczkę pikanterii. Kilka scen jest wymyślonych, ale bardzo przyjemnie, bardzo fajnie się to ogląda" - powiedział nam Zenon Martyniuk.

Maciej Makuszewski, fot. Joanna Szubzda

Maciej Makuszewski

piłkarz Jagiellonii Białystok
13.02.2020

"Cieszę się, że wróciłem, od początku byłem nastawiony na to, że uda mi się tutaj wrócić i tego chciałem, tego chciała moja rodzina" - mówi piłkarz, powracający po ponad 7 latach w szeregi Jagiellonii Białystok.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Witold Roszkowski [wideo]

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
13.02.2020

"Wszelkiego rodzaju prowizorki są tanie, ale są nietrwałe, są niebezpieczne i to jest najczęstszy skutek sytuacji katastrofalnych" - mówi Witold Roszkowski.


dr Marek Bartoszewicz, fot. Monika Kalicka

dr Marek Bartoszewicz [wideo]

z Wydziału Biologii UwB
12.02.2020

"W chwili obecnej nie jesteśmy w stanie jednoznacznie przewidzieć co się będzie działo z wirusem" - mówi dr Marek Bartoszewicz.

Anna Moskwa, źródło: https://www.gov.pl/web/gospodarkamorska/

Anna Moskwa

wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej
11.02.2020

"Bez względu na to w jakim ustroju i systemie jesteśmy, to woda jest po obu stronach tak samo ważna" - mówi o porozumieniu o współpracy w dziedzinie ochrony i racjonalnego wykorzystania wód transgranicznych Anna Moskwa.

Szymon Hołownia, fot. Monika Kalicka

Szymon Hołownia [wideo]

niezależny kandydat na prezydenta
10.02.2020

- Wierzę, że jestem w stanie wejść do drugiej tury z tym pomysłem na Polskę, który mam.


sierż. Robert Gaździk, podkom. Mirosław Klimuk i st. asp. Marcin Gawryluk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

10.02.2020

- Internet jest narzędziem. Tak jak młotek - można np. wbić nim gwoździa, a można sobie obić palec. Podobnie jest z internetem. Jeżeli nie będziemy uważni i ostrożni w korzystaniu z jego zasobów, może się to odwrócić przeciwko nam.

Agnieszka Pajączkowska, fot. Andrzej Bajguz

Agnieszka Pajączkowska

autorka książki "Wędrowny Zakład Fotograficzny"
9.02.2020

Powstała książka "Wędrowny Zakład Fotograficzny", w której są opowieści o województwie podlaskim.

Katarzyna Bonda, fot. Anna Powierża

Katarzyna Bonda

autorka kryminałów
9.02.2020

Niekwestionowaną gwiazdą podczas tegorocznej edycji festiwalu Autorzy i Książki w Białymstoku była Katarzyna Bonda - autorka kryminałów, rodem z Podlasia. Jest nazywana "polską królową”, bo jej serie, m.in. z profilerką Saszą Załuską - to był literacki hit.


Bartosz Zackiewicz i Przemysław Motuk, fot. Sylwia Krassowska

Bartosz Zackiewicz i Przemysław Motuk

zespół Bifrost
8.02.2020

Zespół Bifrost zajął drugie miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Rockowych „Rockowania 2019”, i szykuje się do wydania kolejnej płyty.

Adam Nowak, fot. Tomasz Pienicki

Adam Nowak

z zespołu Raz Dwa Trzy
7.02.2020

"Piosenka jest sztuką mniejszą, w której czasem pokładamy zbyt wielkie nadzieje, ale czasem wiele może. Bo są piosenki, które towarzyszą nam w bardzo ważnych wydarzeniach życiowych, np. przy pierwszym pocałunku" - mówi Adam Nowak.

prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk, filozof
7.02.2020

"Na bohaterów narodowych powinniśmy kreować te postacie, które nas łączą, konsolidują - a nie dzielą i nie skłócają nas z innymi narodami" - mówi prof. Kopania.


Grzegorz Kuczyński i Jan Roguz, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński i Jan Roguz

organizatorzy II Biegu Pamięci Sybiru
6.02.2020

"Ten bieg jest po to, żebyśmy mogli mówić o naszej historii i by biegacze mogli oddać hołd swoim przodkom" - mówi Grzegorz Kuczyński.

Karol Karski, fot. Joanna Szubzda

Karol Karski

europoseł
6.02.2020

- Po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej środek ciężkości władzy przesuwa się i także Polska otrzymuje nową, znaczniejszą rolę.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska [wideo]

wicedyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku
5.02.2020

"Jeżeli sprawdzą się prognozy GUS-u z 2014 roku, to w roku 2035 mieszkańców województwa podlaskiego będzie mniej niż milion" - mówi nasz gość.


Barbara Socha, fot. Marcin Gliński

Barbara Socha

wiceminister w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
4.02.2020

"Maluch Plus" to jeden z głównych programów rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Celem jest wsparcie rodzin w wielu wymiarach. Program służy temu, by poprawić możliwość opieki nad dziećmi do lat trzech. Dzięki temu programowi, w Polsce do końca roku powstanie prawie 200 tys. miejsc w żłobkach i nie tylko - mówi wiceminister Barbara Socha.

Mirosław Siemieniec, źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Mirosław Siemieniec

rzecznik prasowy PKP-PLK
4.02.2020

Trwają konsultacje w sprawie przebiegu kolejowej obwodnicy Białegostoku. W grze jest kilka wariantów. Jaki zostanie zaakceptowany?

podkom. Rafał Sokólski, st. sierż. Marcin Krupienik, nadkom. Tomasz Krupa i asp. Marlena Połowianiuk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

3.02.2020

Szykują się spore zmiany dla kierowców. To m.in. utrata prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h także poza obszarem zabudowanym.


prof. Adam Krętowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Krętowski [wideo]

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
3.02.2020

- Szpitale kliniczne są niedofinansowane. Mają dużo więcej obowiązków, dużo większe koszty, a dostają te same pieniądze co szpitale powiatowe. Walczymy, żeby to się zmieniło (...) Bez nas nie będzie nowych lekarzy i pielęgniarek.

Marek Oleksicki, fot. Monika Kalicka

Marek Oleksicki

białostocki rysownik
2.02.2020

- Te komiksy nawiązujące do nowel, to interpretacje obrazem. Nie ma dialogów. Stworzyliśmy to z Tobiaszem Piątkowskim. Naszą pierwszą koncepcją było stworzenie streszczeń nowel w postaci obrazów komiksowych. Stwierdziliśmy, że bez sensu byłoby dodawać tam dialogi. Pozwalamy dowolnie interpretować te obrazy czytelnikom.

Zespół Dots - fot. Robert Bońkowski

Ewelina Szoda i Patryk Kowalewski

z zespołu DOTS
31.01.2020

"Jesteśmy grupą młodych ludzi, którzy spotkali się pewnego dnia i stwierdzili, że będą razem tworzyć muzykę. Na początku trochę gorsza, teraz, mamy nadzieję, trochę lepszą" - mówi Patryk Kowalewski z zespołu DOTS.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii
31.01.2020

- Jeżeli chodzi o koronawirus, to obawiamy się osób, które powracają z Chin. W tej chwili nie mamy naszych własnych przypadków i ten etap epidemii jeszcze nie budzi takiego niepokoju.

Jarosław Sadowski, fot. Monika Kalicka

Jarosław Sadowski [wideo]

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
31.01.2020

"Jesteśmy przygotowani, zależy nam na tym, żeby Polacy wracali, nie tylko z Wielkiej Brytanii. Zachęcam do korzystania z usług Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej" - mówi Jarosław Sadowski.

Anka Kaptór i Przemek Starachowski, fot. Marcin Gliński

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

z zespołu Funkasanki
29.01.2020

"Nie chcieliśmy być duetem, nie planowaliśmy być duetem. Z racji tego, że nie mieliśmy z kim grać ludowizny, to żeśmy zrobili sobie elektroniczne aranże i okazało się, że jednak fajnie jest zostać we dwoje w tym zespole" - mówi Przemek Starachowski.


Edyta Dabrowska, fot. Joanna Szubzda

Edyta Dąbrowska

kierownik Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego
29.01.2020

Te pytania spędzają sen z powiek wielu rodzicom. W jakim kierunku powinno się kształcić moje dziecko? Jakie profesje będą za kilka lat najbardziej pożądane na rynku pracy?

Barbara Świętońska, fot. Joanna Szubzda

Barbara Świętońska [wideo]

nauczycielka historii
29.01.2020

Czy szkoła przestaje być autorytetem, jeżeli chodzi o źródło wiedzy? - Łatwość dostępu do różnych mediów, do różnej wiedzy - niekoniecznie najlepiej podanej, mądrzejszej, opartej na rzeczywistych autorytetach - utrudnia właściwy przekaz.

Adam Musiuk, fot. Joanna Szubzda

Adam Musiuk [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
28.01.2020

- Jednym z moich priorytetów jest to, żeby centrum miasta jeszcze bardziej służyło mieszkańcom. Ul. Kilińskiego z czasem powinna być zamknięta, zamieniona na miejsce do spacerowania. Powinniśmy rozszerzyć strefę ogródków, umieścić parki...


Jarosław Duda, Mirosław Klimuk i Joanna Rzepniewska, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

27.01.2020

Mamy programy profilaktyczne już dla najmłodszych, których dzięki temu przygotowujemy na przyszłość. Duży nacisk kładziemy też na szkolenie rodziców i kadry pedagogicznej - mówią policjanci.

Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski

poseł PO
27.01.2020

Na pewno musimy obudzić regionalne struktury, musi być coraz więcej aktywnych członków, abyśmy z nową siłą ruszyli w te wybory prezydenckie - mówi Krzysztof Truskolaski.

Robert Pawłowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Pawłowski

autor książki "Niemy Niemen"
26.01.2020

- Zacząłem szukać potomków bohaterów książki "Nad Niemnem" i znalazłem - mówi Robert Pawłowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok