Radio Białystok | Gość | Andrzej Grygoruk [wideo] - dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego

Andrzej Grygoruk [wideo]

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego

16.05.2019, 08:30, akt. 11:25

24 maja obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych. Data nie jest przypadkowa – właśnie tego dnia w 1909 r utworzono w Szwecji pierwszy europejski park narodowy – Sarek.

Andrzej Grygoruk, fot. Sylwia Krassowska
Andrzej Grygoruk, fot. Sylwia Krassowska

Z dyrektorem Biebrzańskiego Parku Narodowego Andrzejem Grygorukiem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W 1909 roku utworzono w Szwecji pierwszy Park Narodowy w Europie. Dla upamiętnienia tego wydarzenia na naszym kontynencie obchodzony jest Europejski Dzień Parków Narodowych. Z tej okazji z dyrektorem największego parku w Polsce Andrzejem Grygorukiem - szefem Biebrzańskiego Parku Narodowego - rozmawiał Lech Pilarski.

Szczegóły wydarzenia na stronie.


Lech Pilarski: Przyśpieszacze jakoś to święto, dlatego że dokładnie 24 maja, gdybyśmy tak spojrzeli w kalendarz, przypada Europejski Dzień Parków Narodowych.


Andrzej Grygoruk: Ale my zawsze tak robimy, żeby te imprezy zachęcały do przyjazdu do nas. To nie jest dla pracowników, można powiedzieć, tylko promocyjne, dlatego i w obecną sobotę i w następną sobotę (18,25.05) mamy taki cykl imprez edukacyjnych, także serdecznie zapraszam. Będziemy mówili o naszej kochanej przyrodzie.


Nie tylko przy Biebrzy, ale także w całej Polsce.


W całej Polsce... W tą sobotę właśnie zapraszamy pracowników kilku polskich parków narodowych, między innymi Poleskiego, Słowińskiego, Wigierskiego, Białowieskiego, i oni powiedzą czym się zajmują, co chronią.


Czyli przyjemne z pożytecznym - oglądamy Biebrzański Park Narodowy, a przy okazji dowiadujemy się o innych parkach.


Tak, a za tydzień - fascynujący świat roślin Biebrzańskiego Parku Narodowego i też wspaniali wykładowcy, którzy na co dzień pracują na obszarze parku, będą mogli podzielić się swoimi badaniami, zachęcić.


Już drugi dzień pada. Czy to zmieni sytuację, jeśli chodzi o suszę? Jak widziałem ostatnio Biebrzę, to wody niewiele było. 


We wszystkich rzekach w północno-wschodniej Polsce taki stan wody niskiej już się pojawił przed bodajże dwoma tygodniami, czyli weszliśmy w ten stan wody niskiej. Dla przyrody to na pewno, ale też dla rolnictwa była to klęska. Na niektórych obszarach widzimy, że te oziminy i zboża jare... Dzisiaj z radością popatrzyłem na pogodynkę, na wykres stanu wody i o 5 cm woda w Biebrzy się podniosła. Także jest nadzieja, że i dla przyrody, i dla społeczeństwa, i dla rolnictwa przede wszystkim, będzie okej. 


Parki narodowe - utworzono w Polsce dużo parków narodowych i czasami się pojawia pytanie "po co tak dużo?" i po drugie "po co jest park?", "czy park musi zarabiać?". Weźmy taką biomasę, którą powinno się pozyskiwać w Biebrzańskim Parku Narodowym żeby to nie zarosło, czy nie lepiej to rozdać gospodarzom, po co brać pieniądze? Dlatego, że jesteśmy państwową osobą prawną i w naszej ustawie budżetowej jest zapisane, że musimy zarobić dokładnie 4 miliony 444 tysiące, to mi się tak zapamiętało w tym roku. Ja bym z chęcią, może nie rozdał, ale wszystko musi być pod kontrolą parku narodowego.


Oddał gospodarzom...


W jakiś sposób użyczył, można powiedzieć, bo jest takie słowo 'użyczenie'. Natomiast w tej chwili przepisy jakie są pozwalają na dysponowanie gruntami, ale tylko przez dyrektora parku jeżeli zorganizuje przetarg nieograniczony, a jeżeli jeszcze te wartości tych przetargów przekroczą określone kwoty, to jeszcze muszę mieć zgodę ministra, taka długa droga.


Jeśli chcemy tę sytuację zmienić, to najlepiej zmienić przepisy, że po to utrzymujemy park, żeby umożliwiał nam ochronę, zdobywanie wiedzy, a cała reszta niech już się dzieje za darmo.


Mogłoby tak być oczywiście, tylko w granicach rozsądku. Nam zależy żeby tak użytkować, tak prowadzić działania ochronne, żeby to nie szkodziło przyrodzie, żeby park miał też pieniądze na rekompensaty, czy państwo miało pieniądze na rekompensaty, na różnego rodzaju dopłaty, żeby tą przyrodę chronić. O tym często rozmawiamy. W grudniu pan minister Kowalczyk powiedział, że warto by zacząć pracować nad ustawą o parkach narodowych, bo mamy ustawę o ochronie przyrody, a ministerstwo, dyrektorzy i szerokie grono... bardzo intensywnie zaczynamy pracować nad ustawą o parkach narodowych.


Co ona by musiała zmienić? Jaką nową rzeczywistość prawną stworzyć?


Stworzyć jakąś formę organizacyjną tych parków narodowych...


... tak żeby nie zmuszać do zarabiania, na przykład.


Niektóre parki zarabiają, mają pieniądze. Mamy przykład Tatrzańskiego Parku, czy parki nadmorskie, górskie, gdzie 4 miliony turystów razy 6 zł to tak 24 miliony od razu im wpada do kieszeni.


I zawsze będą bogatsi...


Tak, my jesteśmy biednym parkiem. Gdyby nie te dopłaty, o które bardzo trudno... bo to po sądach muszę chodzić i tak dalej, nie chcę tego opowiadać, bardzo trudno potem wyegzekwować, też mamy takie ułomny trochę prawo... "i parków narodowych" zapomnieli dodać w tej ustawie i my jesteśmy tak można powiedzieć, między młotem młotem a kowadłem. A czy tych parków jest dużo? Nie jest dużo, to 1% powierzchni Polski, 23 parki, warto by było jeszcze dodać ten Turnicki...


...sporo jest zwolenników utworzenia Mazurskiego Parku Narodowego


Też i Mazurskiego i jeszcze innych obszarach, żeby żeby chronić te perełki przyrody. Tylko mówię, musi do tego być takie stosowne prawo i to ustawodawstwo, które by nam pozwalało skutecznie działać.


I egzystować w miarę normalnie... Planowana jest S16 - ma przechodzić przez Biebrzański Park Narodowy. Jak to będzie?


Nie wiemy, zaproszeni zostaliśmy na konsultację, one będą za parę dni w Knyszynie, potem bodajże w Grajewie. Ja muszę działać, też patrzeć na te prawo. U nas jest ta ustawa o ochronie przyrody i kiedy 15 lat temu weszliśmy w obszar Natury 2000, bo nie tylko park, ale szerszy obszar jest z tą Naturą 2000, to trzeba pamiętać, że jest taki przepis mówiący, że jeżeli wymagają tego względu społeczne, nadrzędny interes publiczny, to wtedy muszą być rozwiązania alternatywne, a jeżeli już nie będzie możliwości, nie będzie tych rozwiązań alternatywnych, no to wtedy kompensacje takie przyrodnicze będą potrzebne, jeżeli naruszamy Naturę 2000, bo to głównie o to chodzi. Dlatego jest tutaj dla nas ogromny problem, że te wszystkie rozwiązania alternatywne jakby są w parku i to jest taki ogromny problem.


Park jest na tyle duży, że nie da się go ominąć.

 

Była kiedyś koncepcja żeby gdzieś tam koło Sztabina i tak dalej, na tym wiele lat pracowano... a tu raptem nagle pojawiły się takie, można powiedzieć propozycje i warianty, którym będziemy się bardzo przyglądać.


Może zrobić tunel pod Biebrzą w Osowcu?


No to koszty by były chyba bardzo ogromne...


Albo pieniądze albo przyroda... Postęp technologiczny jest teraz tak duży - Victoria Station buduje się pod Tamizą, to u nas można zrobić ten tunel pod Biebrzą, to już nie jest rzecz niemożliwa technicznie do zrealizowania.


Tym bardziej, że tutaj i linia kolejowa będzie rozbudowywana i właśnie teraz ta S16, także żeby to połączyć, to może jedno nad drugim czy jedno po drugim by fajnie funkcjonowało. Tym bardziej, że to jest bardzo ważny korytarz ekologiczny, nie do przecenienia, jeden chyba z najważniejszych w Europie.

| red: sk
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nautilus w Polskim Radiu Białystok

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński

Bilety na koncert Limp Bizkit w Kownie!
Wojciech Borzuchowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Borzuchowski [wideo]

dyrektor GDDKiA w Białymstoku
21.02.2020

"Zakładając, że nie byłoby żadnych nieprzewidzianych przeszkód, to można mówić, że do końca 2025 roku jest realna szansa, że całą S19 będziemy mieli" - mówi Wojciech Borzuchowski.

Agnieszka Maliszewska, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
20.02.2020

- Ustawa nakłada bardzo rygorystyczne kary na tych producentów, którzy oznaczą swój produkt jako bez GMO, a nie będę w stanie tego udowodnić.

Bogdan Kalicki, fot. Monika Kalicka

Bogdan Kalicki [wideo]

dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku
19.02.2020

"Mamy pewne problemy z zabezpieczeniem wszystkich dyżurów, musimy dużo wysiłku włożyć, żeby grupę lekarzy, z którymi posiadamy umowy namówić na większą liczbę dyżurów" - mówi szef pogotowia.


Mirosław Michalczuk, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Michalczuk [wideo]

zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska
18.02.2020

WIOŚ kontroluje sortownię odpadów w Studziankach. "Nie zauważyliśmy, żeby na większą skalę było tutaj wykonywane przetwarzanie odpadów, do którego celu ta instalacja została wybudowana".

mł. asp. Emilia Kuprewicz, mł. asp. Jacek Sasinowski i podkom. Edyta Wilczyńska, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

17.02.2020

"Będzie wiecej patroli, szczególnie w centrum miasta i na drogach". Policja przygotowuje się na Ostatki.

Mirosław Siemieniec, źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Mirosław Siemieniec

rzecznik prasowy PKP-PLK
17.02.2020

- Za cztery lata pojedziemy do stolicy szybciej koleją, na dworcu w Białymstoku z kładek zejdziemy pod ziemię a perony będą zadaszone - takie są plany w związku z budową odcinka trasy Rail Baltica w Podlaskiem.


Radosław Hancewicz, fot. Monika Kalicka

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku
16.02.2020

"Usługa twój e-PIT bardzo mocno się przyjęła i mamy bardzo pozytywne sygnały od podatników, którzy z niej skorzystali" - mówi Radosław Hancewicz.

Muzycy z zespołów No Logo, Mniej Więcej, Ilo&friends, fot. Andrzej Bajguz

Muzycy z zespołów No Logo, Mniej Więcej, Ilo&Friends

finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
15.02.2020

W niedzielę (16.02) poznamy laureatów plebiscytu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok.

Premiera filmu "Zenek" w Białymstoku, 12.02.2020, fot. Joanna Szubzda

Zenon Martyniuk

król disco polo
13.02.2020

"Reżyser też chciał dodać troszeczkę pikanterii. Kilka scen jest wymyślonych, ale bardzo przyjemnie, bardzo fajnie się to ogląda" - powiedział nam Zenon Martyniuk.


Maciej Makuszewski, fot. Joanna Szubzda

Maciej Makuszewski

piłkarz Jagiellonii Białystok
13.02.2020

"Cieszę się, że wróciłem, od początku byłem nastawiony na to, że uda mi się tutaj wrócić i tego chciałem, tego chciała moja rodzina" - mówi piłkarz, powracający po ponad 7 latach w szeregi Jagiellonii Białystok.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Witold Roszkowski [wideo]

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
13.02.2020

"Wszelkiego rodzaju prowizorki są tanie, ale są nietrwałe, są niebezpieczne i to jest najczęstszy skutek sytuacji katastrofalnych" - mówi Witold Roszkowski.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Monika Kalicka

dr Marek Bartoszewicz [wideo]

z Wydziału Biologii UwB
12.02.2020

"W chwili obecnej nie jesteśmy w stanie jednoznacznie przewidzieć co się będzie działo z wirusem" - mówi dr Marek Bartoszewicz.


Anna Moskwa, źródło: https://www.gov.pl/web/gospodarkamorska/

Anna Moskwa

wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej
11.02.2020

"Bez względu na to w jakim ustroju i systemie jesteśmy, to woda jest po obu stronach tak samo ważna" - mówi o porozumieniu o współpracy w dziedzinie ochrony i racjonalnego wykorzystania wód transgranicznych Anna Moskwa.

Szymon Hołownia, fot. Monika Kalicka

Szymon Hołownia [wideo]

niezależny kandydat na prezydenta
10.02.2020

- Wierzę, że jestem w stanie wejść do drugiej tury z tym pomysłem na Polskę, który mam.

sierż. Robert Gaździk, podkom. Mirosław Klimuk i st. asp. Marcin Gawryluk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

10.02.2020

- Internet jest narzędziem. Tak jak młotek - można np. wbić nim gwoździa, a można sobie obić palec. Podobnie jest z internetem. Jeżeli nie będziemy uważni i ostrożni w korzystaniu z jego zasobów, może się to odwrócić przeciwko nam.


Agnieszka Pajączkowska, fot. Andrzej Bajguz

Agnieszka Pajączkowska

autorka książki "Wędrowny Zakład Fotograficzny"
9.02.2020

Powstała książka "Wędrowny Zakład Fotograficzny", w której są opowieści o województwie podlaskim.

Katarzyna Bonda, fot. Anna Powierża

Katarzyna Bonda

autorka kryminałów
9.02.2020

Niekwestionowaną gwiazdą podczas tegorocznej edycji festiwalu Autorzy i Książki w Białymstoku była Katarzyna Bonda - autorka kryminałów, rodem z Podlasia. Jest nazywana "polską królową”, bo jej serie, m.in. z profilerką Saszą Załuską - to był literacki hit.

Bartosz Zackiewicz i Przemysław Motuk, fot. Sylwia Krassowska

Bartosz Zackiewicz i Przemysław Motuk

zespół Bifrost
8.02.2020

Zespół Bifrost zajął drugie miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Rockowych „Rockowania 2019”, i szykuje się do wydania kolejnej płyty.


Adam Nowak, fot. Tomasz Pienicki

Adam Nowak

z zespołu Raz Dwa Trzy
7.02.2020

"Piosenka jest sztuką mniejszą, w której czasem pokładamy zbyt wielkie nadzieje, ale czasem wiele może. Bo są piosenki, które towarzyszą nam w bardzo ważnych wydarzeniach życiowych, np. przy pierwszym pocałunku" - mówi Adam Nowak.

prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk, filozof
7.02.2020

"Na bohaterów narodowych powinniśmy kreować te postacie, które nas łączą, konsolidują - a nie dzielą i nie skłócają nas z innymi narodami" - mówi prof. Kopania.

Grzegorz Kuczyński i Jan Roguz, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński i Jan Roguz

organizatorzy II Biegu Pamięci Sybiru
6.02.2020

"Ten bieg jest po to, żebyśmy mogli mówić o naszej historii i by biegacze mogli oddać hołd swoim przodkom" - mówi Grzegorz Kuczyński.


Karol Karski, fot. Joanna Szubzda

Karol Karski

europoseł
6.02.2020

- Po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej środek ciężkości władzy przesuwa się i także Polska otrzymuje nową, znaczniejszą rolę.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska [wideo]

wicedyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku
5.02.2020

"Jeżeli sprawdzą się prognozy GUS-u z 2014 roku, to w roku 2035 mieszkańców województwa podlaskiego będzie mniej niż milion" - mówi nasz gość.

Barbara Socha, fot. Marcin Gliński

Barbara Socha

wiceminister w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
4.02.2020

"Maluch Plus" to jeden z głównych programów rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Celem jest wsparcie rodzin w wielu wymiarach. Program służy temu, by poprawić możliwość opieki nad dziećmi do lat trzech. Dzięki temu programowi, w Polsce do końca roku powstanie prawie 200 tys. miejsc w żłobkach i nie tylko - mówi wiceminister Barbara Socha.


Mirosław Siemieniec, źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Mirosław Siemieniec

rzecznik prasowy PKP-PLK
4.02.2020

Trwają konsultacje w sprawie przebiegu kolejowej obwodnicy Białegostoku. W grze jest kilka wariantów. Jaki zostanie zaakceptowany?

podkom. Rafał Sokólski, st. sierż. Marcin Krupienik, nadkom. Tomasz Krupa i asp. Marlena Połowianiuk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

3.02.2020

Szykują się spore zmiany dla kierowców. To m.in. utrata prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h także poza obszarem zabudowanym.

prof. Adam Krętowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Krętowski [wideo]

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
3.02.2020

- Szpitale kliniczne są niedofinansowane. Mają dużo więcej obowiązków, dużo większe koszty, a dostają te same pieniądze co szpitale powiatowe. Walczymy, żeby to się zmieniło (...) Bez nas nie będzie nowych lekarzy i pielęgniarek.


Marek Oleksicki, fot. Monika Kalicka

Marek Oleksicki

białostocki rysownik
2.02.2020

- Te komiksy nawiązujące do nowel, to interpretacje obrazem. Nie ma dialogów. Stworzyliśmy to z Tobiaszem Piątkowskim. Naszą pierwszą koncepcją było stworzenie streszczeń nowel w postaci obrazów komiksowych. Stwierdziliśmy, że bez sensu byłoby dodawać tam dialogi. Pozwalamy dowolnie interpretować te obrazy czytelnikom.

Zespół Dots - fot. Robert Bońkowski

Ewelina Szoda i Patryk Kowalewski

z zespołu DOTS
31.01.2020

"Jesteśmy grupą młodych ludzi, którzy spotkali się pewnego dnia i stwierdzili, że będą razem tworzyć muzykę. Na początku trochę gorsza, teraz, mamy nadzieję, trochę lepszą" - mówi Patryk Kowalewski z zespołu DOTS.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii
31.01.2020

- Jeżeli chodzi o koronawirus, to obawiamy się osób, które powracają z Chin. W tej chwili nie mamy naszych własnych przypadków i ten etap epidemii jeszcze nie budzi takiego niepokoju.


Jarosław Sadowski, fot. Monika Kalicka

Jarosław Sadowski [wideo]

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
31.01.2020

"Jesteśmy przygotowani, zależy nam na tym, żeby Polacy wracali, nie tylko z Wielkiej Brytanii. Zachęcam do korzystania z usług Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej" - mówi Jarosław Sadowski.

Anka Kaptór i Przemek Starachowski, fot. Marcin Gliński

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

z zespołu Funkasanki
29.01.2020

"Nie chcieliśmy być duetem, nie planowaliśmy być duetem. Z racji tego, że nie mieliśmy z kim grać ludowizny, to żeśmy zrobili sobie elektroniczne aranże i okazało się, że jednak fajnie jest zostać we dwoje w tym zespole" - mówi Przemek Starachowski.

Edyta Dabrowska, fot. Joanna Szubzda

Edyta Dąbrowska

kierownik Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego
29.01.2020

Te pytania spędzają sen z powiek wielu rodzicom. W jakim kierunku powinno się kształcić moje dziecko? Jakie profesje będą za kilka lat najbardziej pożądane na rynku pracy?


Barbara Świętońska, fot. Joanna Szubzda

Barbara Świętońska [wideo]

nauczycielka historii
29.01.2020

Czy szkoła przestaje być autorytetem, jeżeli chodzi o źródło wiedzy? - Łatwość dostępu do różnych mediów, do różnej wiedzy - niekoniecznie najlepiej podanej, mądrzejszej, opartej na rzeczywistych autorytetach - utrudnia właściwy przekaz.

Adam Musiuk, fot. Joanna Szubzda

Adam Musiuk [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
28.01.2020

- Jednym z moich priorytetów jest to, żeby centrum miasta jeszcze bardziej służyło mieszkańcom. Ul. Kilińskiego z czasem powinna być zamknięta, zamieniona na miejsce do spacerowania. Powinniśmy rozszerzyć strefę ogródków, umieścić parki...

Jarosław Duda, Mirosław Klimuk i Joanna Rzepniewska, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

27.01.2020

Mamy programy profilaktyczne już dla najmłodszych, których dzięki temu przygotowujemy na przyszłość. Duży nacisk kładziemy też na szkolenie rodziców i kadry pedagogicznej - mówią policjanci.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok