Radio Białystok | Gość | Sławomir Sarnowski - prezes spółki Aero Partner, która zarządza lotniskiem na Krywlanach

Sławomir Sarnowski

prezes spółki Aero Partner, która zarządza lotniskiem na Krywlanach

5.06.2019, 08:14, akt. 11:23

- Duże samoloty nierejsowe już czekają w kolejce, żeby na tym pasie usiąść (...) Natomiast jeśli chodzi o samoloty liniowe, wymogi są trochę bardziej skomplikowane, zajmie nam to troszeczkę czasu.

Sławomir Sarnowski, fot. Adam Janczewski
Sławomir Sarnowski, fot. Adam Janczewski

Ze Sławomirem Sarnowskim rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wielu mieszkańcom regionu marzy się lotnisko z prawdziwego zdarzenia, z którego będą mogli latać na przykład na wakacje. Tymczasem kilka miesięcy po zakończeniu w Białymstoku budowy, samoloty nie mogą korzystać nawet z powstałego, utwardzonego pasa startowego. Wszystko przez zamieszanie prawne.Z powodu zmian w przepisach opóźni się oddanie do użytku pasa startowego na KrywlanachO tym, na jakim etapie są decyzje dotyczące certyfikacji pasa startowego na białostockich Krywlanach i związanej z nią wycinką drzew, z prezesem warszawskiej spółki Aero Partner, która zarządza lotniskiem, Sławomirem Sarnowskim rozmawia Adam Janczewski.

Pas startowy na Krywlanach ma 1350 m długości. Jego budowa i infrastruktury wokół kosztowała 45 mln zł.


Adam Janczewski: Budowa lotniska na Krywlanach w Białymstoku zakończyła się 8-9 miesięcy temu. Do dziś na Krywlanach nie ma zbyt wielu samolotów.


Sławomir Sarnowski: Samolotów jest bardzo dużo. Na pewno samoloty komunikacyjne jeszcze długo, długo się nie pojawią, z tego względu, że mamy tę nieszczęsną wycinkę drzew.


Może w ten sposób - na utwardzonym pasie startowym, który powstał, nie mamy samolotów.


Tak, w tej chwili nie mamy. Na razie pas jest zamknięty. Ale też nie można mówić, że budowa zakończyła się 8 miesięcy temu. Tak naprawdę budowa z punktu widzenia prawa budowlanego zakończyła się miesiąc temu. Obiekty budowlane uzyskały decyzję na użytkowanie miesiąc temu.


Przecięcie wstęgi było we wrześniu 2018 roku z tego, co pamiętam.


Ja niczego nie przecinałem. Natomiast był protokół robót budowlanych podpisany we wrześniu. Ale to jeszcze nie znaczyło zakończenia robót z punktu widzenia prawa budowlanego. Musiały być dokonane prace porządkowe. Było troszeczkę uwag, więc tak naprawdę to zakończyło się miesiąc temu.


Może wyjaśnimy, o co w ogóle chodzi w zmianie przepisów.


Chodzi o to, że pod rządami starej ustawy o prawie lotniczym do kompetencji prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego należało rozpatrywanie wniosków o likwidację przeszkód naturalnych, czyli wycinkę drzew. Ale od 1 kwietnia ustawa została zmieniona i teraz należy to do kompetencji miejscowych starostw. Akurat lotnisko znajduje się na terenie miasta, czyli starostwa grodzkiego i prezydent Białegostoku jest zarazem starostą grodzkim, więc jest to w jego zakresie kompetencji.


Co należy do zadań spółki Aero Partner?


Spółka Aero Partner zarządza lotniskiem, czyli jest zarejestrowana w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego jako podmiot, który z punktu widzenia prawa lotniczego reprezentuje wszelkie interesy lotniska na zewnątrz, między innymi też decyduje o tym, w jaki sposób lotnisko ma być eksploatowane, jakie są regulaminy, programy ochrony - to należy do spółki Aero Partner.


Czyli z jednej strony działacie poniekąd na zlecenie Urzędu Miejskiego, a z drugiej strony po zmianie przepisów musicie też od nich pewne kwestie egzekwować.


Nie jest do końca tak, że działamy na ich rzecz, bo umowę na zarządzanie mamy podpisaną z Aeroklubem Białostockim. Konstrukcja jest taka, że Aeroklub Polski jest dzierżawcą tych terenów, natomiast właścicielem jest miasto, więc może nie bezpośrednio jest tutaj jakaś zależność, ale tak, zgadza się, miasto jest w relacjach takich, że pewne decyzje muszą być podejmowane w mieście. Co nie oznacza, że w stosunku do zarządzającego jakaś presja jest. Raczej w tej chwili odwrotnie to się odbywa - zarządzający tę presję dedykuje miastu.


Na jakim etapie w takim razie po zmianie przepisów jest analiza dokumentów, które trafiły z Urzędu Lotnictwa Cywilnego do Urzędu Miejskiego w Białymstoku, czy też do starostwa?


Na etapie Urzędu Lotnictwa Cywilnego to było już prawie dopięte, ale wyszła ta ustawa. Natomiast nie chciałbym się wypowiadać za starostę, za prezydenta Białegostoku i za urzędników. Ale powiem tak: to spadło jak grom z jasnego nieba nie tylko na Białystok, ale na inne miasta też - między innymi na Katowice, Zieloną Górę. Do tej pory nie mieli oni żadnego kontaktu z prawem lotniczymi. Ono jest specyficzne.

Niestety, ale trochę to potrwa, zanim postępowania administracyjne będą skuteczne, z tego względu, że urzędnicy muszę się tego nauczyć.


Zwracano się do was z prośbą o pomoc jako do spółki, z którą urząd współpracuje?


Nie możemy w to ingerować, z tego względu, że jesteśmy stroną postępowania. Natomiast Urząd Lotnictwa Cywilnego jest otwarty na wszelkiego rodzaju pomoc. Nawet zorganizowano spotkanie w Urzędzie Lotnictwa, tak żeby można było przekazać wiedzę w tym zakresie urzędnikom z Białegostoku.


Ile może potrwać analiza dokumentów? Kiedy możemy spodziewać się decyzji i wycinki, po to, żeby lotnisko w końcu mogło funkcjonować?


Nie pokuszę się o coś takiego, bo będzie to wróżenie z fusów a staram się zawsze odpowiadać konkretnie i rzetelnie. Nie jestem w stanie powiedzieć, jak długo może to potrwać.


Wielokrotnie pan powtarza w rozmowach, że Krywlany jeszcze nie działają, że pas startowy nie działa, ale zainteresowanie jest już duże.


Proszę mi wierzyć - jest zainteresowanie dużych firm, które chcą już tutaj zainwestować. To nie jest też tak, że nie zawitają tu samoloty rejsowe. A duże samoloty nierejsowe już czekają w kolejce, żeby na tym pasie usiąść.


Mówimy na przykład o samolotach czarterowych, wycieczkowych?


Dokładnie, mówimy o samolotach czarterowych, o samolotach cargo. Natomiast jeżeli chodzi o samoloty liniowe, wymogi są trochę bardziej skomplikowane, troszeczkę nam to zajmie czasu.


Będę mógł z Białegostoku polecieć na przykład na wakacje do Turcji, do Egiptu czy też do Grecji?


Do Turcji są to linie czarterowe, ale są w miarę stałe. To się nazywa linia czarterowa, ale tak naprawdę są to samoloty rejsowe, tylko uruchomione na ten okres. Mówiąc o samolotach czarterowych, to jeżeli na przykład drużyna Jagiellonii będzie miała potrzebę polecieć na jakiś trening czy na mecz, to już niedługo będzie to możliwe.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Marek Karp, fot. Monika Kalicka

Marek Karp

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
22.01.2020

"Wypowiedzenia złożone przez lekarzy kontraktowych to jest nic innego, jak w procesie negocjacji, formalne umożliwienie dalszych rozmów" - mówi dyrektor USK.

Katarzyna Krupicka, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Krupicka [wideo]

rzeczniczka regionalna ZUS w Białymstoku
22.01.2020

"Płacenie niższych składek wiąże się ze wszystkimi świadczeniami niższymi, będzie mniejszy zasiłek chorobowy, opiekuńczy, mniejsze świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek macierzyński, a w przyszłości niższa emerytura" - mówi Katarzyna Krupicka.

Rafał Gąsowski, fot. Joanna Szubzda

Rafał Gąsowski

aktor Teatru Wierszalin
21.01.2020

- To nie jest tak, że miłość to jest chemia czy instynkt. To nieprawda. Miłość to jest połączenie dusz tak naprawdę. To jest metafizyka.


Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński [wideo]

dyrektorem podlaskiego oddziału NFZ
21.01.2020

Brakuje miejsc na oddziałach neurologicznych w podlaskich szpitalach. - Absolutnie nie jest to kwestia braku finansowania ze strony NFZ. Przyczyna podnoszona przez dyrektorów szpitali to najczęściej po prostu braki kadrowe.

mł. asp. Marta Gawieńczyk, Urszula Telicka-Hajduk, podkom. Mirosław Klimuk i sierż. sztab. Paweł Mierzwiński, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

20.01.2020

Przed nami Dzień Babci i Dziadka, dlatego przypominamy o akcji "Bezpieczny senior".

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
20.01.2020

- Dziś większość nauczycieli, związków zawodowych, rodziców, samorządów zauważa, że obecny awans zawodowy służy raczej tylko formalnemu zdobyciu kolejnych stopni i w związku z tym wyższego wynagrodzenia, natomiast ma niewielki wpływ na jakość nauczania.


Marek Walczuk z zespołu "Bright Ophidia", fot. Sylwia Krassowska

Marek Walczuk

z zespołu "Bright Ophidia"
18.01.2020

"Zespół, który nie gra koncertów - umiera. Staramy się robić wszystko, żeby grać w różnych miejscach" - mówi Marek Walczuk.

Paweł Ambrożewicz i Z Ilona Karpiuk, fot. Monika Kalicka

Paweł Ambrożewicz i Ilona Karpiuk

z zespołu Ilo & Friends
17.01.2020

"Śpiewamy po białorusku, ale nie jesteśmy kolejnym zespołem folkowym, oferujemy trochę inną muzykę, teksty opowiadają o czymś innym niż piosenki folkowe" - mówi Ilona Karpiuk.

Agnieszka Maliszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Maliszewska [wideo]

wiceprzewodnicząca nowej prezydencji COGECA
17.01.2020

"My jako konsument popatrzmy, co wybieramy, jakie produkty jemy i starajmy się wybierać takie produkty, żeby pieniądze, które zostawiamy w sklepie, trafiły z powrotem na nasz lokalny rynek" - mówi Agnieszka Maliszewska.


Adrian Łabanowski, fot. Monika Kalicka

Adrian Łabanowski z zespołu "NO LOGO"

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon"
16.01.2020

"Kochamy koncerty, uwielbiamy grać, każdy koncert jest dla nas wielkim przeżyciem, a jeśli chodzi o tworzenie inspiracją dla nas są naturalne jeziora, lasy, które nas otaczają i oczywiście nasza rzeka Marycha" - mówi wokalista zespołu "NO LOGO".

Andrzej Mastalerz, fot. Monika Kalicka

Andrzej Mastalerz

reżyser sztuki "Naprzód Freedonio!"
16.01.2020

"Zainteresowałem się tym tekstem dlatego, że on jest bardzo dobrze napisany i przetłumaczony, a również ze względu na materiał aktorski" - mówi reżyser sztuki "Naprzód Freedonio!".

Piotr Jankowski, fot. Monika Kalicka

Piotr Jankowski [wideo]

białostocki radny
16.01.2020

"Jeszcze w ubiegłym roku Białystok się chwalił w Polsce, że ma najniższe ceny śmieci; zmieniło się to - od tego roku, już nie ma" - mówi radny Piotr Jankowski.


Joanna Zubrycka - Miss GOD, fot. Marcin Gliński

Joanna Zubrycka - Miss GOD

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon"
15.01.2020

"Uważam, że hip-hop jest teraz takim gatunkiem, który najbardziej się rozwija. Bardziej niż inne gatunki, dlatego, że łączy się z elektroniką. I tak się składa, że to jest dla mnie najbardziej interesujące" - mówiła w Radiu Białystok Joanna Zubrycka - Miss GOD.

Anka Kaptór i Przemek Starachowski, fot. Joanna Szubzda

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

zespół Funkasanki
15.01.2020

- Tak jak gramy, tak też żyjemy. Gramy powoli, żyjemy powoli, skupiamy się na chwili, jesteśmy bardziej w zadumie. Spokój i balans.

dr Janusz Grycel, fot. Joanna Szubzda

dr Janusz Grycel [wideo]

przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Białymstoku
15.01.2020

- Nie możemy dopuścić do tego, by na życzenie dewelopera wyrywać poszczególne działki z pewnych większych struktur.


nadinsp. Daniel Kołnierowicz, fot. Marcin Gliński

nadinsp. Daniel Kołnierowicz

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
14.01.2020

Podlaska policja podsumowała 2019 rok. Jaki był?

Ewa Wyszyńska i Piotr Grudziński, fot. Joanna Szubzda

Ewa Wyszyńska i Piotr Grudziński

z zespołu Mgły
14.01.2020

- Zawsze chcieliśmy, żeby nasza muzyka była niejednoznaczna, trochę tajemnicza, przestrzenna i szukaliśmy nazwy, która by odzwierciedlała właśnie te cechy.

Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
14.01.2020

- Brakuje nam do kolekcji jeszcze jednego tytułu - Mistrza Polski. I wierzę głęboko, że nowy trener poradzi sobie z tym, ażeby drużyna spięła się i zwyciężyła. Takie mam życzenie dla kibiców, mieszkańców, dla siebie.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok