Radio Białystok | Gość | Sławomir Sarnowski - prezes spółki Aero Partner, która zarządza lotniskiem na Krywlanach

Sławomir Sarnowski

prezes spółki Aero Partner, która zarządza lotniskiem na Krywlanach

5.06.2019, 08:14, akt. 11:23

- Duże samoloty nierejsowe już czekają w kolejce, żeby na tym pasie usiąść (...) Natomiast jeśli chodzi o samoloty liniowe, wymogi są trochę bardziej skomplikowane, zajmie nam to troszeczkę czasu.

Sławomir Sarnowski, fot. Adam Janczewski
Sławomir Sarnowski, fot. Adam Janczewski

Ze Sławomirem Sarnowskim rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wielu mieszkańcom regionu marzy się lotnisko z prawdziwego zdarzenia, z którego będą mogli latać na przykład na wakacje. Tymczasem kilka miesięcy po zakończeniu w Białymstoku budowy, samoloty nie mogą korzystać nawet z powstałego, utwardzonego pasa startowego. Wszystko przez zamieszanie prawne.Z powodu zmian w przepisach opóźni się oddanie do użytku pasa startowego na KrywlanachO tym, na jakim etapie są decyzje dotyczące certyfikacji pasa startowego na białostockich Krywlanach i związanej z nią wycinką drzew, z prezesem warszawskiej spółki Aero Partner, która zarządza lotniskiem, Sławomirem Sarnowskim rozmawia Adam Janczewski.

Pas startowy na Krywlanach ma 1350 m długości. Jego budowa i infrastruktury wokół kosztowała 45 mln zł.


Adam Janczewski: Budowa lotniska na Krywlanach w Białymstoku zakończyła się 8-9 miesięcy temu. Do dziś na Krywlanach nie ma zbyt wielu samolotów.


Sławomir Sarnowski: Samolotów jest bardzo dużo. Na pewno samoloty komunikacyjne jeszcze długo, długo się nie pojawią, z tego względu, że mamy tę nieszczęsną wycinkę drzew.


Może w ten sposób - na utwardzonym pasie startowym, który powstał, nie mamy samolotów.


Tak, w tej chwili nie mamy. Na razie pas jest zamknięty. Ale też nie można mówić, że budowa zakończyła się 8 miesięcy temu. Tak naprawdę budowa z punktu widzenia prawa budowlanego zakończyła się miesiąc temu. Obiekty budowlane uzyskały decyzję na użytkowanie miesiąc temu.


Przecięcie wstęgi było we wrześniu 2018 roku z tego, co pamiętam.


Ja niczego nie przecinałem. Natomiast był protokół robót budowlanych podpisany we wrześniu. Ale to jeszcze nie znaczyło zakończenia robót z punktu widzenia prawa budowlanego. Musiały być dokonane prace porządkowe. Było troszeczkę uwag, więc tak naprawdę to zakończyło się miesiąc temu.


Może wyjaśnimy, o co w ogóle chodzi w zmianie przepisów.


Chodzi o to, że pod rządami starej ustawy o prawie lotniczym do kompetencji prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego należało rozpatrywanie wniosków o likwidację przeszkód naturalnych, czyli wycinkę drzew. Ale od 1 kwietnia ustawa została zmieniona i teraz należy to do kompetencji miejscowych starostw. Akurat lotnisko znajduje się na terenie miasta, czyli starostwa grodzkiego i prezydent Białegostoku jest zarazem starostą grodzkim, więc jest to w jego zakresie kompetencji.


Co należy do zadań spółki Aero Partner?


Spółka Aero Partner zarządza lotniskiem, czyli jest zarejestrowana w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego jako podmiot, który z punktu widzenia prawa lotniczego reprezentuje wszelkie interesy lotniska na zewnątrz, między innymi też decyduje o tym, w jaki sposób lotnisko ma być eksploatowane, jakie są regulaminy, programy ochrony - to należy do spółki Aero Partner.


Czyli z jednej strony działacie poniekąd na zlecenie Urzędu Miejskiego, a z drugiej strony po zmianie przepisów musicie też od nich pewne kwestie egzekwować.


Nie jest do końca tak, że działamy na ich rzecz, bo umowę na zarządzanie mamy podpisaną z Aeroklubem Białostockim. Konstrukcja jest taka, że Aeroklub Polski jest dzierżawcą tych terenów, natomiast właścicielem jest miasto, więc może nie bezpośrednio jest tutaj jakaś zależność, ale tak, zgadza się, miasto jest w relacjach takich, że pewne decyzje muszą być podejmowane w mieście. Co nie oznacza, że w stosunku do zarządzającego jakaś presja jest. Raczej w tej chwili odwrotnie to się odbywa - zarządzający tę presję dedykuje miastu.


Na jakim etapie w takim razie po zmianie przepisów jest analiza dokumentów, które trafiły z Urzędu Lotnictwa Cywilnego do Urzędu Miejskiego w Białymstoku, czy też do starostwa?


Na etapie Urzędu Lotnictwa Cywilnego to było już prawie dopięte, ale wyszła ta ustawa. Natomiast nie chciałbym się wypowiadać za starostę, za prezydenta Białegostoku i za urzędników. Ale powiem tak: to spadło jak grom z jasnego nieba nie tylko na Białystok, ale na inne miasta też - między innymi na Katowice, Zieloną Górę. Do tej pory nie mieli oni żadnego kontaktu z prawem lotniczymi. Ono jest specyficzne.

Niestety, ale trochę to potrwa, zanim postępowania administracyjne będą skuteczne, z tego względu, że urzędnicy muszę się tego nauczyć.


Zwracano się do was z prośbą o pomoc jako do spółki, z którą urząd współpracuje?


Nie możemy w to ingerować, z tego względu, że jesteśmy stroną postępowania. Natomiast Urząd Lotnictwa Cywilnego jest otwarty na wszelkiego rodzaju pomoc. Nawet zorganizowano spotkanie w Urzędzie Lotnictwa, tak żeby można było przekazać wiedzę w tym zakresie urzędnikom z Białegostoku.


Ile może potrwać analiza dokumentów? Kiedy możemy spodziewać się decyzji i wycinki, po to, żeby lotnisko w końcu mogło funkcjonować?


Nie pokuszę się o coś takiego, bo będzie to wróżenie z fusów a staram się zawsze odpowiadać konkretnie i rzetelnie. Nie jestem w stanie powiedzieć, jak długo może to potrwać.


Wielokrotnie pan powtarza w rozmowach, że Krywlany jeszcze nie działają, że pas startowy nie działa, ale zainteresowanie jest już duże.


Proszę mi wierzyć - jest zainteresowanie dużych firm, które chcą już tutaj zainwestować. To nie jest też tak, że nie zawitają tu samoloty rejsowe. A duże samoloty nierejsowe już czekają w kolejce, żeby na tym pasie usiąść.


Mówimy na przykład o samolotach czarterowych, wycieczkowych?


Dokładnie, mówimy o samolotach czarterowych, o samolotach cargo. Natomiast jeżeli chodzi o samoloty liniowe, wymogi są trochę bardziej skomplikowane, troszeczkę nam to zajmie czasu.


Będę mógł z Białegostoku polecieć na przykład na wakacje do Turcji, do Egiptu czy też do Grecji?


Do Turcji są to linie czarterowe, ale są w miarę stałe. To się nazywa linia czarterowa, ale tak naprawdę są to samoloty rejsowe, tylko uruchomione na ten okres. Mówiąc o samolotach czarterowych, to jeżeli na przykład drużyna Jagiellonii będzie miała potrzebę polecieć na jakiś trening czy na mecz, to już niedługo będzie to możliwe.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.

Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski


Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.

Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.


Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.


Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.


Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.

insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.


Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.

foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.


foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".

Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.


Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.

Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.


Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.

Tomasz Wasiluk, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wasiluk

lekarz z RCKiK w Białymstoku
4.06.2020

"Podstawowa zaleta oddawania krwi to jest to czynnik, który się odnawia, dzięki temu możemy utrzymywać nasze zapasy, a dawcy mogą do nas wracać" - mówi Tomasz Wasiluk.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

polonijny dziennikarz w Grodnie
4.06.2020

"Na Białorusi nastrój społeczny jest taki, że poparcie dla Łukaszenki jest czymś, czym człowiek nie będzie się chwalił teraz. I to jest problem dla Łukaszenki" - mówi Andrzej Poczobut.


prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor RCKiK w Białymstoku
3.06.2020

"Zbliżają się wakacje i już teraz nie mamy dobrych warunków do tego, żeby przeprowadzać intensywne akcje. Dziennie nam potrzeba 200-300 jednostek krwi" - mói szef RCKiK.

Żołnierze z 18. BPR i 1. PBOT włączyli się w akcję oddawania krwi, fot. Sylwia Krassowska

por. Krzysztof Ługowski i por. Łukasz Wilczewski

oficerowie prasowi 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
2.06.2020

"Tu nie jest potrzebny rozkaz, żołnierze wiedzą, że krew jest potrzebna. Jesteśmy zawsze na posterunku, zawsze gotowi odpowiadać na apele RCKiK, będziemy robić to nadal" - mówi oficer prasowy PBOT.

Beata Pietruszka, fot. Joanna Szubzda

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty
2.06.2020

"Nie będzie tego tradycyjnego zakończenia roku szkolnego, ponieważ chodzi o to, żeby nie spotykały się duże grupy uczniów" - mówi kurator oświaty.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok