Radio Białystok | Gość | nadkom. Tomasz Krupa - rzecznik podlaskiej policji

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji

6.06.2019, 08:35, akt. 09:20

"Powinniśmy wszyscy pamiętać o podstawowych rzeczach związanych z korzystaniem z uroków akwenów - przede wszystkim alkohol nie idzie w parze z wypoczynkiem nad wodą i na pewno nie jest dobrym doradcą" - mówi nadkom. Tomasz Krupa.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka
Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z Tomaszem Krupą rozmawia Edyta Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Choć do wakacji pozostało jeszcze trochę czasu, to pogoda sprawia, że nawet w dni powszednie wiele osób już wypoczywa nad wodą. O bezpieczeństwie z rzecznikiem podlaskiej policji  nadkom. Tomaszem Krupą rozmawia Edyta Wołosik. 


Edyta Wołosik: Sortownia odpadów Studzianki - wczoraj wieczór sygnał o tym, że znów płonie to miejsce. Co w związku z tym, jeśli chodzi o policję, czy jakieś czynności już podejmujecie?


nadkom. Tomasz Krupa: Do chwili kiedy będzie trwała akcja straży pożarnej my ograniczamy się do zabezpieczenia tego miejsca. Natomiast po zakończeniu akcji gaśniczej oczywiście zostaną wykonane oględziny i wszelkie czynności, które mają doprowadzić i pozwolić odpowiedzieć na pytanie, co było przyczyną tego pożaru. Tutaj też kluczowa będzie opinia biegłego z zakresu pożarnictwa, ponieważ my zawsze prowadząc czynności w sprawie pożarów na takich opiniach się opieramy.


Trudno może być wykryć sprawcę, bo to nie pierwszy pożar, jeśli oczywiście było to podpalenie, nawet nieumyślne.


Na odludziach, w sytuacjach gdzie nikt tego nie widzi, gdzie nie ma osób - rzeczywiście może to stręczyć się dodatkowe kłopoty, jeżeli chodzi o pracę policjantów pionów śledczych. Natomiast nikt nie przesądza na samym początku o wyniku prowadzonego postępowania, tutaj wszystkie czynności, które będą wykonywali policjanci, będą wykonywane właśnie po to, żeby doprowadzić do ustalenia ewentualnego sprawcy, jeżeli będzie to wynikało z opinii biegłego z zakresu pożarnictwa, że do powstania tego pożaru przyczyniły się osoby trzecie.


Pogoda, którą teraz mamy, temperatury sięgające 30, a nawet więcej, stopni powodują, że nawet w czasie wypoczynku możemy nieświadomie zaprószyć ogień na przykład w lesie, dlatego bardzo apelujemy o to, żeby żadnych ognisk nie rozpalać. Ta pogoda sprzyja temu, że niektórzy korzystają już z wypoczynku nad wodą. Statystyki z lat poprzednich, jeśli chodzi o województwo podlaskie i utonięcia - rok 2015 - 19 osób, rok 2016 - 14, rok 2017 - 12, rok 2018 - aż 23, pamiętamy, że było to upalne lato. W tym roku w naszym regionie utonęły już dwie osoby. Bezpieczeństwo nad wodą, czyli co?


Temat szeroki jak rzeka, rzeczywiście te statystyki są bardzo przerażające, tym bardziej, że w wielu tych przypadkach do tej tragedii doprowadza niestety ludzkie zachowanie, bardzo nieodpowiedzialne zachowanie. Korzystając z tych uroków wody wiele osób niestety raczy się alkoholem, a to jest taki środek, który włącza w wielu osobach "nieśmiertelność", niestety połączenie alkohol i korzystanie z uroków kąpieli kończą się czasami bardzo tragicznie. 

Powinniśmy wszyscy pamiętać o naprawdę takich bardzo podstawowych, elementarnych rzeczach związanych z korzystaniem z uroków akwenów - przede wszystkim alkohol nie idzie w parze z wypoczynkiem nad wodą i na pewno nie jest dobrym doradcą. Wielu osobom może się wydawać, że mogą więcej, dalej, szybciej...


Nawet w niedozwolonych miejscach - bo to też jest ważne.


Nawet w niedozwolonych miejscach i to wtedy kończy się bardzo tragicznie. Najbezpieczniejszą formą wypoczynku jest korzystanie z tych miejsc, gdzie są ratownicy. To jest zawsze taka sytuacja, że nawet jeżeli coś się zacznie dziać niepokojącego, to mamy tutaj taki margines bezpieczeństwa, że będzie ktoś, kto wejdzie do wody i nam tej fachowej pomocy udzieli. Natomiast te wszystkie dzikie kąpieliska, bez względu na to, czy mówimy tutaj o wodach stojących czy płynących - niestety takiego zabezpieczenia nam nie dają. Tam jesteśmy zdani sami na siebie.


Ale oczywiście obecność ratownika i strzeżone kąpielisko nie zwalnia rodziców z tego, żeby patrzeć na dzieci, bo zdarza się, że rodzice sobie, dzieci sobie, bo dobrze pływają, bo są odpowiedzialne, bo ratownik patrzy.


Właśnie przekonanie, że ktoś dobrze pływa, to jest pierwszy krok do tragedii. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, jak niebezpiecznym żywiołem jest woda i pomimo wysokiej temperatury, spokojnych warunków, braku falowania na wodzie, może okazać się, że na przykład nagłe nasze wejście do wody, nagłe schłodzenie organizmu spowoduje takie zmiany w tym organizmie, że nie będziemy w stanie wyjść o własnych siłach z wody i zaczniemy tonąć. 


W ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji odbyło się spotkanie rady do spraw ratownictwa. Było okazją do omówienia stanu przygotowań służb do zapewnienia bezpieczeństwa podczas zbliżających się wakacji. Tego lata służbę na wodzie w całym kraju będzie pełnić 590 przeszkolonych policjantów, którzy mają do dyspozycji ponad 300 łodzi. Podlascy policjanci również biorą udział w takich działaniach?

 

Dysponujemy również najnowszymi łodziami właśnie po to, żeby zapewniać bezpieczeństwo. Wspomnę jeszcze o bardzo ważnej rzeczy, ci wszyscy policjanci, którzy na łodziach pełnią służbę, to są naprawdę świetnie wyszkoleni ludzie, świetnie wyszkoleni ratownicy. Oni bardo często w naprawdę trudnych warunkach nieraz niosą pomoc tym wszystkim potrzebującym. Jednak ta świadomość, że na wodzie są ratownicy, że na wodzie są policjanci, nie zwalnia nikogo z ostrożności i z zachowania zdrowego rozsądku. 


Podlascy policjanci gdzie będą?


Będziemy chociażby od Zalewu Siemianówka po całe Pojezierze Suwalsko-Augustowskie - tam na wszystkich akwenach, wszędzie tam, gdzie są turyści. Zarówno policjanci na wodzie, ale również na lądzie, bo też sprawdzamy miejsca, gdzie mogą osoby korzystać chociażby z dzikich kąpielisk, po to właśnie, żeby przestrzegać, przypominać i jeżeli zajdzie taka potrzeba - reagować na jakieś niebezpieczne sytuacje.


Żeby dojechać na wypoczynek korzystamy z dróg i tam też rozumiem - patrole będą, bezpieczeństwo na drogach, ostrożność wskazana?


Oczywiście, jak najbardziej tak. Zawsze o tym przypominamy - nadmierna prędkość, niedostosowanie tej prędkości do warunków, które panują na drodze. Mówimy o okresie letnim - w większości mamy dobre warunki, ale my zauważamy taką prawidłowość, że nawet jeżeli jest bardzo ładna pogoda i nagle zaczyna padać deszcz, jezdnia robi się trochę śliska, zaczyna dochodzić do drobnych kolizji na drogach, dlatego że u kierowców wywoływane jest takie złudne uczucie - jest ciepło, popadał trochę deszcz - nic się wielkiego nie dzieje, A nagle się okazuje, że ta droga hamowania przez mokrą nawierzchnię staje się dużo dłuższa i pojawiają się różnego rodzaju niespodzianki i na drodze kierowcy nie są w stanie prawidłowo zareagować.

Ale podkreślamy jeszcze coś zupełnie innego - każdy z nas jak wsiadamy do samochodu powinien być świadomy poziomu swoich umiejętności prowadzenia pojazdu na drodze i ta prędkość nie tylko powinna być dostosowana do warunków jakie nas na drodze spotykają, ale do natężenia ruchu, do umiejętności, bo dla jednego kierowcy poruszanie się z tą prędkością blisko maksymalnej dozwolonej na danym odcinku drogi będzie to komfortowa sytuacja i ten kierowca będzie reagował prawidłowo i prawidłowo się w tym ruchu zachowywał, a ktoś kto ma mniejsze doświadczenie, niestety przy takiej prędkości będzie już stwarzał i dla siebie, i dla innych uczestników ruchu duże zagrożenie.


I jeszcze na koniec apel, by korzystać z kontroli autokarów, zarówno jeśli dzieci wyjeżdżają na wakacje, ale też teraz, gdy natężona jest ta liczba wyjazdów na zielone szkoły, na wycieczki szkolne przed końcem roku szkolnego.


Tak, tego typu informacje, gdzie autokar może zostać skontrolowany przez policjantów znajdują się chociażby na stronach internetowych wszystkich komend miejskich i powiatowych na terenie województwa. I to kolejna bardzo istotna rzecz, ponieważ z naszego doświadczenia wynika, że nie wszyscy przewoźnicy i nie w każdej sytuacji, podstawiają autokary w pełni sprawne. 

Pamiętajmy o tym, że tymi autokarami poruszają się nasze największe skarby, wysyłane na wycieczki, więc każdy rodzic powinien mieć pewność, że dziecko wsiada do bezpiecznego autokaru. To jest tylko pojazd, tam w każdej chwili może się coś zepsuć, my jesteśmy dostępni codziennie, codziennie policjanci sprawdzają autokary, chociażby w Białymstoku jest przygotowany taki punkt - miejsce kontroli autokarów przy Tysiąclecia Państwa Polskiego, wystarczy tam przyjechać, tam są albo policjanci, albo inspektorzy transportu drogowego, sprawdzają autokary pod względem technicznym, wystawiają dokument, który kierowca każdemu rodzicowi na żądanie powinien pokazać. 

I pojawia się pytanie, jak ma się zachować rodzic, kiedy z miejsca zbiórki, gdzie dziecko wyjeżdża na wycieczkę, nagle się okaże, że kierowca takiego dokumentu nie ma. Wtedy należałoby zadzwonić na numer alarmowy i poprosić o taką kontrolę. Nie ma najprawdopodobniej z jakiegoś powodu, bo jeżeli mam świadomość tego, że pojazd którym kieruję jest w pełni sprawny, to nie ma przeciwwskazań, powinienem jechać poddać się tej kontroli. Natomiast sytuacje zaniedbania powinny być jak natychmiast zgłaszane, bo gra tu idzie o najważniejsza rzecz, jaką jest bezpieczeństwo.


Bezpieczeństwo najważniejsze, a więc o to apelujemy, nawet jeżeli wyjazd jakikolwiek miałby się opóźnić.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Sidney Polak, źródło: mat. pras.

Sidney Polak

polski wokalista, perkusista, autor tekstów, muzyk i kompozytor
20.07.2024

- Zapraszam wszystkich do Augustowa. Nie byłem jeszcze na takiej imprezie i na scenie zdecyduję, co zagramy. Zobaczę, jak się ludzie bawią - mówi muzyk, który wystąpi na Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
18.07.2024

- W tym sezonie założyliśmy miejsce nie niższe niż 8. Wolę podchodzić dość ostrożnie do wszelkich przewidywań, szczególnie, że mają one przełożenie na finanse - mówi prezes Wojciech Piertkiewicz.

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.


Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.


Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.

prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.


Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.


prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.


prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).


dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.


Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.


Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.


Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok