Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski - minister edukacji narodowej

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej

10.06.2019, 08:08, akt. 13:49

Rewolucji w edukacji w najbliższych miesiącach nie będzie, będą rozmowy z nauczycielami. Między innymi to zapowiadał na naszej antenie minister edukacji narodowej.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska
Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Edyta Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Od prawie tygodnia szefem resortu edukacji jest podlaski poseł Prawa i Sprawiedliwości, pełnomocnik tej partii w naszym regionie, Dariusz Piontkowski.

Jak minister powiedział Radiu Białystok, zdążył już porozmawiać z ministrem finansów o prawie 10-procentowych podwyżkach dla nauczycieli, które rząd oferuje od września. Dariusz Piontkowski liczy na rozmowy m.in. przy tzw. Okrągłym Stole.


Edyta Wołosik: Wśród nowo powołanych ministrów na pewno wyróżnia się pan wzrostem, a czym chce się pan wyróżnić w pracy?


Dariusz Piontkowski: Solidnością, dobrym podejściem do zagadnień, które będą się pojawiały, chęcią rozmowy ze wszystkimi. No i mam nadzieję, że decyzje będą dobre dla polskiej edukacji, dla polskiej szkoły.


Czy miał pan chwilę zastanowienia, wahania, czy przyjąć tę propozycję? Gdy ogłoszono pana nominację, poza różnymi komentarzami - i tymi dobrymi, i tymi złymi - pojawiły się też w internecie wyrazy współczucia, że obejmuje pan resort, w którym jest co robić.


To prawda. Myślę, że każdy, kto by z tego typu propozycją się zetknął, a przynajmniej większość ludzi myślących, miałby chwilę zawahania. Ja też oczywiście nad tym się zastanawiałem, bo resort rzeczywiście nie jest łatwy. Jest napięta sytuacja, strajk nauczycieli, duże oczekiwania finansowe. Ale i z drugiej strony także oczekiwania rodziców, aby szkoła uczyła jak najlepiej. Trzeba wypośrodkować reakcje różnych środowisk.

Rzeczywiście, gdy odbierałem gratulacje, to bardzo wiele osób jednocześnie mi współczuło. Ale mam nadzieję, że za kilka miesięcy będziemy radośnie mówili o tym, że razem dobrze zmieniamy szkołę, tak, aby nauczyciele przychodzili do pracy z zadowoleniem a rodzice byli zadowoleni z jakości pracy.


Czy przez te kilka miesięcy, bo jesienią mamy wybory do Sejmu i Senatu, ma pan poczucie, że da się coś zmienić? Czy są takie elementy w edukacji, które chce pan w swojej kadencji zmienić?


W kilka miesięcy na pewno rewolucji się nie zrobi. Po drugie, uważam, że szkoła nie lubi ciągłych zmian.

Jesteśmy w trakcie reformy strukturalnej. Dopiero wygasa gimnazjum. Uczniowie rozpoczną od września naukę w czteroletnim liceum i pięcioletnim technikum. Rozpoczyna się duża zmiana w szkołach branżowych. Są 7, 8 klasy szkoły podstawowej. A więc są to ogromne zmiany, które dokonały się w ostatnich latach. Tego na pewno nie będziemy zmieniali.

Wdrażana jest także zmiana programowa. Wróciliśmy do nauczenia przedmiotowego i to będziemy kontynuowali.

Natomiast są zawsze jakieś drobne zmiany, których także w ciągu tych kilku miesięcy będzie można dokonać. Niedługo będziemy mówili, co ewentualnie można zrobić. Tutaj na pewno pomocne będą także rozmowy przy Okrągłym Stole, które będziemy kontynuowali.


Z rozmów z nauczycielami wynika m.in. taki postulat, żeby rok kończyć 15 czerwca i dopiero później robić matury, bo w maju nauczyciele szkół średnich nie mają kontaktu z młodszymi klasami. Myśli pan, że jest to realne?


Jest to jeden z postulatów, który na pewno warto rozważyć. Dotąd słyszałem, że uczelnie muszą mieć czas na weryfikację zgłoszonych absolwentów szkół średnich, ale myślę, że warto rozmawiać. Każdy tego typu postulat jest wart rozważenia. Na pewno już go nie zrealizujemy w tym roku, ale na przyszłość ten i inne postulaty warte są rozważania.

Ja czekam na wszelkie propozycje, także od nauczycieli, moich koleżanek, kolegów. Oni nadal pracują w szkole, widzą mankamenty tego systemu. Zwłaszcza, że nie są to jakieś poważne zmiany ustawowe. Bardzo chętnie będę próbował je wcielać w życie.


Dobrze żyje pan z nowym ministrem finansów Marianem Banasiem?


Niewiele się znamy, ale będę starał się zabiegać oczywiście o jak największe pieniądze także na podwyżki nauczycieli, bo o nich już z panem ministrem rozmawiałem. Ta przychylność jest potrzebna, bo trudno sobie wyobrazić dobrą szkołę, dobrą edukację bez dodatkowych pieniędzy.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości te pieniądze już nauczycielom zaoferował. Od września oferujemy kolejną transzę podwyżki. To właśnie o tej podwyżce rozmawiałem z panem ministrem Banasiem.


Prawie 10 proc.


Tak. Mam nadzieję, że to chociaż częściowo zaspokoi aspiracje finansowe nauczycieli i też pozwoli nam na uspokojenie sytuacji w szkołach.


Obawia się pan, że akcja strajkowa będzie wznowiona we wrześniu, wraz z początkiem nowego roku szkolnego?


Uważam, że nie ma tak naprawdę powodów do tej akcji. Tak jak mówiłem, wdrażamy stopniowo podwyżki wynagrodzeń nauczycieli. Jesteśmy otwarci na dalsze rozmowy na temat tego, jak nauczyciel powinien być nagradzany i w jakiej wysokości. Stąd raczej będę postulował i prosił nauczycieli o rozmowę a nie akcje strajkowe.


Wśród nauczycieli pojawiła się po pana nominacji taka myśl, żeby był pan w tej pracy w ministerstwie bardziej nauczycielem niż politykiem. Ale od polityki nie da się uciec. A mówię o tym kontekście tego, że jest pan pełnomocnikiem Prawa i Sprawiedliwości w Podlaskiem a przed nami wybory parlamentarne. Da się to pogodzić? Będzie pan tę kampanię prowadził?


Tak, nadal będę pełnomocnikiem na województwo podlaskie. Nadal czuję się nauczycielem, chociaż od kilku lat już w szkole nie pracuję, ale utrzymuje kontakty z kolegami i koleżankami. I to było pewnie jednym z powodów mojej nominacji - to duże doświadczenie pedagogiczne, docenianie tego, co już potrafię, wiem o edukacji, gdy pracowałem w Sejmie.

Nie zapomnę oczywiście o tym, że jestem nauczycielem. Niektórzy twierdzą, że minister edukacji to pierwszy nauczyciel. Być może nie do końca jest to dobre porównanie, bo już uczniów nie uczę, ale na pewno także dostrzegam punkt widzenia nauczycieli.

Ale jednocześnie jako minister muszę podejmować decyzje, jestem politykiem. I ta polityka to także działania parlamentarne, wyborcze czy działania tutaj na szczeblu lokalnym. Będzie już troszkę trudniej to łączyć, oczywiście ze względów czasowych, ale będę to dalej robił.


Czy nie boi się pan tego, że może nie przypilnuje pan kampanii i wynik wyborczy nie będzie tak dobry jak wynik do europarlamentu?


Ale to przecież nie tylko i wyłącznie od obecności pełnomocnika zależy, tylko od pracy. A uważam, że ten wynik był bardzo dobry dzięki temu, że kandydaci bardzo mocno pracowali, nasi sympatycy włączyli się w kampanię. I sądzę, że tak samo będzie w jesiennej kampanii do Sejmu i Senatu. Ja będę tylko pomagał, ale to od naszych kandydatów, od naszych współpracowników, sympatyków będzie zależał wynik. Na pewno nie tylko i wyłącznie ode mnie samego.


Była już zapowiedź, że koniec roku szkolnego będzie 19 czerwca, czyli dzień przed Bożym Ciałem, a nie 21. Czy i kiedy ta zapowiedź stanie się faktem? To znaczy, kiedy dopełni pan formalności?


Już za kilka dni. Jesteśmy w końcowej fazie konsultacji projektu tego rozporządzenia, bo musimy zachować ustawowe terminy. Mam nadzieję, że 12 czerwca uda się podpisać porozumienie. Ale chcę wyraźnie zapowiedzieć, że ta data ulegnie zmianie i zakończenie zajęć szkolnych będzie przed Bożym Ciałem, 19 czerwca.| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower
Krzysztof Sokołowski z grupy "Nocny Kochanek" - fot. Robert Bońkowski

Krzysztof Sokołowski

Wokalista zespołu "Nocny Kochanek"
19.10.2019

Grupa rozpoczęła drugą część trasy koncertowej, a piątkowy (18.10) koncert w Białymstoku był pierwszym koncertem tej trasy w Polsce.

Adam Musiuk, fot. Monika Kalicka

Adam Musiuk [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
18.10.2019

"Największym problemem są u nas kominy, kominy domków jednorodzinnych i to co czasami z tych kominów unosi się w powietrze" - mówi o jakości powietrza w Białymstoku Adam Musiuk.

Jan Smyk, fot. Joanna Szubzda

Jan Smyk

reportażysta Radia Białystok
17.10.2019

Jak otworzyć swoich bohaterów, żeby chcieli mówić do mikrofonu? - Najlepszym otwarciem jest słuchanie. Słuchać, słuchać i jeszcze raz słuchać - radzi Jan Smyk.


Andrzej Małkowski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Małkowski

pełnomocnik Komendanta Chorągwi Białostockiej ZHP ds. Zagranicznych
17.10.2019

- Chodzi o to, żeby w jeden weekend zebrać wszystkich skautów świata, by mogli ze sobą porozmawiać, pobyć, poznać się. Jest to taka integracja przez nowoczesne technologie.

Roman Czepe, fot. Joanna Szubzda

Roman Czepe [wideo]

wicestarosta białostocki
17.10.2019

- Musimy pogodzić interesy ludzi. Konflikt musi być zażegnany - trzeba ominąć ludzi, ominąć zabudowę, sprawić, żeby ta inwestycja była bezkolizyjna albo minimalnie kolizyjna - mówi Roman Czepe o kolejowej obwodnicy Białegostoku.

Paweł Krutul, fot. Marcin Gliński

Paweł Krutul

poseł-elekt z Wiosny
16.10.2019

Przedsiębiorca Paweł Krutul z Wiosny zdobył prawie 13,5 tysiąca głosów i otrzyma mandat posła.


Stefan  Krajewski, fot. Monika Kalicka

Stefan Krajewski

poseł-elekt z PSL
16.10.2019

"Sojusz z Kukizem opłacił się, otworzyliśmy się dzięki temu może na miasta, na duże miasta" - mówi Stefan Krajewski.

dr Krzysztof Korotkich i Bożena Bednarek, fot. Joanna Szubzda

dr Krzysztof Korotkich i Bożena Bednarek

15.10.2019

Klub Ex Libris zaprasza na spotkanie z twórczością Edwarda Stachury. "Jest to poeta nowoczesny, który przekroczył pewne granice poetyckości swoich czasów."

Marek Komorowski, fot. Joanna Szubzda

Marek Komorowski

senator - elekt, wiceprzewodniczący sejmiku województwa podlaskiego
15.10.2019

- Niektórzy posłowie mówili: ja też chciałbym mieć taką krótką kampanię. Ona była faktycznie krótka, ale bardzo intensywna.


Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł Koalicji Obywatelskiej
14.10.2019

- To nie jest porażka, to jest początek czegoś nowego - mówi poseł o wyniku Koalicji Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej, pełnomocnik PiS w Podlaskiem
14.10.2019

- Jestem zadowolony z tego, że frekwencja bardzo mocno rośnie. To znaczy, że coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że to od nich zależy, kto będzie rządził Polską, i to oni będą decydowali, kto w ich imieniu będzie sprawował władzę.

prof. Małgorzata Bieńkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Małgorzata Bieńkowska

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
14.10.2019

- Wydawałoby się, że program lewicy był bardzo nastawiony na młodych ludzi. Przynajmniej tak był oferowany. Natomiast widać ewidentnie, że jest ogromnie przesunięcie głosów wśród tej grupy wiekowej na prawą stronę.


Małgorzata Górniak, fot. Joanna Szubzda

Małgorzata Górniak

dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku
14.10.2019

III LO istnieje już 70 lat. - To, co najważniejsze w tej szkole, to ludzie. Wizerunek, jej markę od początku tworzyli ludzie - dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie...

mł. asp. Emilia Kuprewicz, st. sierż. Bartosz Walendziuk i nadkom. Tomasz Krupa, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

14.10.2019

Co zrobić, aby bezpiecznie wynająć mieszkanie studentom? "Najważniejsza jest umowa".

Marek Rybnik, fot. Monika Kalicka

Marek Rybnik

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
13.10.2019

"Biorąc pod uwagę frekwencję w naszych ostatnich wszystkich wyborach, nie tylko w tym 10-leciu, ale we wszystkich pozostałych dekadach - zawsze było to niskie " - mówi Marek Rybnik.


Zenek Martyniuk i Grzegorz Pilat

Zenek Martyniuk

król disco-polo
11.10.2019

"Czytałem scenariusz i już oglądałem pierwsze zdjęcia, myślę, że wyjdzie coś fajnego. Ja trzymam rękę na pulsie, bo chcę żeby to fajnie wyszło, szczególnie od strony dźwiękowej" - mówi Zenek Martyniuk.

Jazz Band Młynarski - Masecki, źródło: BOK

Jan Emil Młynarski i Marcin Masecki

Jazz Band Młynarski - Masecki
11.10.2019

"W tej muzyce fascynuje nas wiele elementów, ale to co nas najbardziej kręci, to przenoszenie tego na grunt dzisiejszy i łączenie tego ze współczesnością" - mówią muzycy.

Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Anna Moniuszko

dyrektor artystyczna cyklu "Muzyka Mistrzów Baroku"
11.10.2019

"Ideą w tegorocznym cyklu jest przybliżać państwu muzykę angielską i to w różnych jej odmianach" - mówi Anna Moniuszko.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok