Radio Białystok | Gość | dr Mirosław Rybałtowski [wideo] - zastępca dyrektora ds. medycznych Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku

dr Mirosław Rybałtowski [wideo]

zastępca dyrektora ds. medycznych Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku

11.06.2019, 08:48, akt. 11:23

Podczas upałów powinniśmy pamiętać o piciu wody i schładzaniu ciała - to truizm, ale wiele osób o tym nie pamięta.

Mirosław Rybałtowski, fot. Monika Kalicka
Mirosław Rybałtowski, fot. Monika Kalicka

Z dr. Mirosławem Rybałtowskim rozmawia Jarosław Iwaniuk

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Przez Podlasie przetacza się fala upałów. Synoptycy ostrzegają – jest gorąco a w najbliższych dniach będzie jeszcze cieplej. O tym jak ustrzec się przed upałami i jak z nimi radzić z zastępcą dyrektora ds. medycznych Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku dr. Mirosławem Rybałtowskim rozmawia Jarosław Iwaniuk.
Jarosław Iwaniuk: Temperatura przekracza już 30 stopni C, jest gorąco, a nasz organizm nie jest do tego przyzwyczajony. Obawy przed upałami są raczej uzasadnione, co nam grozi?


dr Mirosław Rybałtowski: W naszym organizmie jeżeli jest czegoś za dużo, albo czegoś jest za mało, to nasz organizm reaguje na to bardzo ostro. Jeżeli dostarczymy za dużo ciepła, a nie jesteśmy w stanie tego ciepła oddać, grozi nam albo przegrzanie, albo wyczerpanie z powodu ciepła, a w najgorszym przypadku udar cieplny.


Jak to zdiagnozować, jak się zorientować, że coś takiego nas dotknęło, czy dotknęło kogoś w naszym otoczeniu?


Pierwsze symptomy oczywiście są bardzo niecharakterystyczne i nawet jeżeli trafia do nas pomoc medyczna, to może to być zasłabnięcie, może być to zmęczenie, może być to wyczerpanie, jakieś skurcze mięśniowe, które niekoniecznie muszą się nam kojarzyć z przegrzaniem. Natomiast jeżeli przegapimy te pierwsze symptomy, to później dochodzi do wyczerpania cieplnego, gdzie już nasz organizm nie jest do końca sobie w stanie poradzić z tym szokiem temperaturowym, ostatecznie dochodzi do udaru cieplnego, która to patologia jest już ogólnoustrojowa, dochodzi do wstrząsu, dochodzi do zasłabnięć, drgawek. Bardzo uczulam aby już nawet tych niecharakterystycznych objawach reagować.


W jaki sposób reagować? Jak możemy pomóc osobie, która w naszym otoczeniu zasłabnie?


Przede wszystkim taką osobę należy usunąć z miejsca, gdzie tego jest ciepła jest dużo, czyli ze słońca, z nagrzanego pomieszczenia niewentylowanego, ochładzamy. Kiedyś mówiło się o kąpieli w wannie z lodem, oczywiście to jest zbyt duży szok dla organizmu, więc na pewno nawadnianie doustne, dopóki osoba jest przytomna, ochładzanie wiatrakami, polewanie wodą, klimatyzacja, oczywiście spożywanie chłodnych napojów. Później to już jest raczej pomoc medyczna, gdzie walczymy już z tymi głębokimi powikłaniami udaru cieplnego, które mogą pozostawić nawet po sobie powikłania neurologiczne, które mogą przetrwać nawet w późniejszym czasie. 


Troszkę tak nastraszyliśmy co nam może grozić, a może teraz powiedzmy jak się przed tym ustrzec, bo niby wszyscy wiemy, że powinniśmy się nawadniać, raczej nie wychodzić z domu, jeżeli jest taka możliwość, unikać dużego wysiłku, intensywnego wysiłku fizycznego, unikać alkoholu. Co jeszcze, żeby nie dopuścić do udaru?


Oczywiście ubieramy się w przewiewne, jasne ubrania, jeżeli możemy - zostańmy w domu, na pocztę można pójść albo wcześniejszym rankiem, albo później wieczorem, kiedy już jest chłodniej, miejmy ze sobą butelkę wody, a jeszcze lepiej płynu izotonicznego, który jest nam w stanie zapewnić tą równowagę elektrolitową, ponieważ tutaj dochodzi do dość głębokich zaburzeń właśnie w przesunięciach elektrolitów. 

Nakrycie głowy, klimatyzowane pomieszczenia, raczej poruszajmy się  parkami, gdzie jest cień, nie idźmy w pełnym słońcu. Bardzo ważne jest abyśmy nie przykrywali wózków, gdzie są dzieci, bo w takim wózku może dojść do takiego nagrzania, jak w samochodzie zamkniętym, tyle się słyszy o tych nieszczęśliwych wypadkach. 

Uwaga na osoby starsze - jeżeli mamy babcię, dziadka, którzy gdzieś tam sami mieszkają, są może niedołężni - zadzwońmy, zapytajmy, zajedźmy, poradźmy, że pomimo tego, że może nawet czują się jeszcze dobrze, żeby pamiętali o tym spożywaniu wody, wywietrzmy im pokój, zawieśmy wiatrak. Pamiętajmy o zwierzętach również, o naszych braciach mniejszych, również one są bezradne, jeżeli zamkniemy je w dusznym pomieszczeniu  - one nie są w stanie same się uwolnić.


Nawadnianie jest ważne, wielu z nas pije dużo kawy, dużo herbaty - czy przy takich upałach powinniśmy to ograniczyć?


Woda przegotowana generalnie, która jest składnikiem herbaty i kawy nie jest dobrą opcją, ponieważ ona jest pozbawiona minerałów, dlatego może radziłbym w takie upały, jeżeli już chcemy tę kawę wypić, to może zapić ją jeszcze jakoś wysokozmineralizowaną wodą.


Trzeba schładzać organizm, a czy lody są dobrym rozwiązaniem? Lody, które tak uwielbiają, szczególnie nasze dzieci, ale my też od nich nie stronimy.


O właśnie, jeżeli zapyta mnie pan, jako człowieka, który uwielbia lody w każdej postaci, w każdej ilości i w każdym miejscu - to tak, natomiast jeżeli pyta mnie pan, jako lekarza to powiem, że należy uważać, aby do tego przegrzania temperaturowego nie dołączyła się jeszcze gorączka spowodowana infekcją gardła. Myślę, że wszystko jest dla ludzi, ale w ograniczonych ilościach.


Kilka razy wspomniał o pan już w naszej rozmowie o klimatyzacji. Nawet rano, jak podchodzimy do samochodu, jest on już nagrzany. Większość naszych nowych aut ma już klimatyzację, czy włączamy ją od razu, czy raczej robimy przeciąg otwierając okno?


Ja tak właśnie robię - otwieram okno, otwieram drzwi, pozwalam, aby ten żar wylał się z samochodu, później włączam na chwileczkę klimatyzację przy otwartych drzwiach, żeby ona wydmuchała - mówi się o jakichś tam fenolach, składnikach tego płynu chłodniczego, które gdzieś tam mogą się uwalniać i dopiero później zamykamy drzwi, ochładzamy to pomieszczenie i ruszamy w drogę.


Taka pogoda na pewno sprzyja wyjazdom, wypoczynkowi nad wodą, a tylko w miniony weekend w Polsce utonęło 8 osób. Wszyscy ostrzegają, że nad wodą powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Co to znaczy w przypadku pobytu nad wodą?


Bardzo niebezpieczną sytuacją i gros tych utonięć jest właśnie z tego powodu - pływanie na materacu. Kiedy człowiek płynie odkryty, jest rozgrzany do czerwoności, nagle przykrywa nas fala albo głupi żart i wpadamy do wody. Począwszy od osób schorowanych, z chorobami serca, które gdzieś tam mogą doznać jakichś powikłań kardiologicznych, po uraz temperaturowy, szok temperaturowy, gdzie tracimy zdolność zachowania rozsądku i dochodzi do utonięć, należy uważać na takie sytuacje. I oczywiście te rzeczy, które wcześniej mówiliśmy, czyli ochładzanie, parasol jakiś, woda, lekkie posiłki raczej, odpowiednie ubranie, nakrycie głowy, czyli takie rozsądne zachowania, o których wcześniej rozmawialiśmy.


I oczywiście nad wodą, nie tylko w sytuacji takich upałów, powinniśmy na pewno unikać alkoholu.


Tak oczywiście, to jest truizm, łatwiej to pewnie powiedzieć, niż zrobić, ale bądźmy rozsądni.


Czy zespoły ratownicze pogotowia ratunkowego już teraz częściej wyjeżdżają do ofiar upałów?


Mamy zwiększoną ilość wyjazdów, nie zawsze jesteśmy w stanie rozpoznać, czy to akurat jest patologia spowodowana ciepłem, ponieważ te objawy są często niecharakterystyczne - zasłabnięcia - jest znacznie więcej, zawroty głowy, zmęczenie, przemęczenie, do osób starszych, schorowanych - osłabnięcia jakieś. Jest dużo tych zachorowań i proszę bardzo - zadbajmy o osoby starsze, o dzieci i osoby niepełnosprawne, ponieważ one nie są sobie same w stanie poradzić.


Zadbajmy, po to żeby przez tę falę upałów przejść bez problemów.| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew
Beata Pietruszka, fot. Joanna Szubzda

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty
2.06.2020

"Nie będzie tego tradycyjnego zakończenia roku szkolnego, ponieważ chodzi o to, żeby nie spotykały się duże grupy uczniów" - mówi kurator oświaty.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
1.06.2020

"Policjanci muszą bardzo dobrze przygotować się do lekcji prowadzonych w szkołach, bo dzieci są bardzo wymagające" - mówi Tomasz Krupa.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski

minister cyfryzacji
1.06.2020

"Jeżeli widzimy jakiekolwiek zagrożenie, to po pierwsze można je zgłosić do administratora danego portalu, a jak już nie wiemy jak sobie poradzić, to zawsze można zgłosić się na policję, ale najprościej wyszukać NASK i tam zgłaszać te incydenty" - mówi minister cyfryzacji.


Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk, 15.12.2019, fot. Joanna 
Szubzda

Rafał Grzyb

asystent trenera Jagiellonii Białystok
29.05.2020

- Dla nas najważniejsze będą najbliższe cztery mecze, które pokażą, o co będziemy walczyć. Oczywiście liczę, że będziemy grać w górnej ósemce - mówi Rafał Grzyb.

Jolanta Tulkis, fot. Monika Kalicka, (archiwum)

Jolanta Tulkis

rzeczniczka Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
28.05.2020

- Nie spodziewaliśmy się, że zainteresowanie mikropożyczkami będzie aż tak wielkie, w związku z czym musieliśmy przeorganizować pracę urzędu. (...) Do opracowania mamy jeszcze około 7 tys. wniosków.

Zenon Białobrzeski, fot. Joanna Szubzda

Zenon Białobrzeski

były wójt gminy Zbójna, radny powiatu łomżyńskiego
27.05.2020

Obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. - Uważam swoje działania jako samorządowca za sukces, więc daję radę innym: proszę widzieć drugiego człowieka, wtedy będzie dobrze.


Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym

przewodniczący rady miejskiej w Białymstoku
26.05.2020

Rada Miasta uchwaliła zmiany przy wykupie mieszkań komunalnych w Białymstoku. "W naszej ocenie w dzisiejszych czasach pewnych kłopotów finansowych, z którymi się na pewno będzie miasto borykało, zasób mieszkaniowy powinien być w jak największym władaniu miasta Białegostoku".

nadkom. Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
25.05.2020

Coraz częściej łupem złodziei padają rowery. - Niestety. Głównie dlatego, że coraz więcej jest rowerów, które są z dość wysokiego segmentu cenowego, a ich właściciele nie do końca pamiętają, że warto zabezpieczać pojazd, zostawiając go nawet na krótką chwilę.

foto: Monika Kalicka

Andrzej Wasilewski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Białymstoku
25.05.2020

Dzieci wracają do szkół, nie będą to jednak normalne lekcje. "Grupy są mieszane wiekowo. Ideą są tutaj zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, bo chyba głównym założeniem odmrożenia szkoły jest chęć uwolnienia rodziców tak, żeby mogli pójść do pracy".


Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Joanna Szubzda

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
24.05.2020

"Od ostatniego tygodnia maja planowaliśmy występy na świeżym powietrzu, ponieważ mamy piękny amfiteatr, przepiękne przestrzenie parku, który jest bardzo często odwiedzany przez mieszkańców Białegostoku. Tak mi się zamarzyło, żeby tutaj ustawić estradę i po prostu zrobić koncerty - czekamy na zielone światło" - mówi dyrektor OiFP.

płk Sławomir Kocanowski, fot. por. Łukasz Wilczewski

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
22.05.2020

"Od 1 czerwca rozpoczynamy rozruchowe ćwiczenia, nieobowiązkowe, nasi żołnierze oprócz tego, że chcą pomagać, to też chcą się szkolić, bo taki głód szkolenia już czujemy wszyscy" - mówi dowódca 1. PBOT.

Waldemar Wilczewski, fot. Dorota Sokołowska

Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
21.05.2020

Promocja Białegostoku i regionu poprzez Branickich oraz historię I Rzeczpospolitej, większe wykorzystanie zgromadzonych archiwaliów, otwarcie muzealnych ogrodów dla zwiedzających i wykorzystanie potencjału pracujących w Muzeum Podlaskim pracowników - to plany nowego dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemara Wilczewskiego.


Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

Joanna Reszeć

kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku
21.05.2020

"Testy antygenowe koreańskie są testami, które są rzeczywiście ciekawe, bo możemy sobie zrobić ten test sami, jest to test szybki, łatwy i przyjemny do zrobienia, ale są to testy mało swoiste, mało czułe" - mówi Joanna Reszeć.

fot. Monika Kalicka

Beata Wołosik

rzecznik Sądu Rejonowego w Białymstoku
20.05.2020

"Nasze zaległości są znacząco większe niż przed wprowadzeniem stanu epidemii. Do 16 maja sądziliśmy tylko sprawy pilne" - mówi sędzia Wołosik.

Marta Rogalewska, fot. Piotr Rogalewski

Marta Rogalewska

specjalistka od marketingu cyfrowego i komunikacji
19.05.2020

"Te kompetencje, które teraz zdobywamy każdego dnia, one się nie ulotnią, one w nas zostaną" - mówi Marta Rogalewska.


Abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
18.05.2020

"Największy dar, jaki nam zostawił - suwerenności, niepodległości, wolności, poczucia odpowiedzialności za naszą ojczyznę" - mówi o św. Janie Pawle II abp Tadeusz Wojda.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
18.05.2020

"Nie zauważamy absolutnie żadnych negatywnych zachowań związanych z nadmiernym łamaniem obowiązujących obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa" - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

mat. prasowe

Tomasz Karolak

aktor, wokalista
17.05.2020

"Doceniam ten moment zatrzymania, wcześniej nie zauważałem takiej refleksji nad sobą, światem duchowym, bo nie było na to czasu" - mówi Tomasz Karolak.


Andrzej Lechowski, fot. Marcin Gliński

Andrzej Lechowski

historyk, były dyrektor Muzeum Podlaskiego
17.05.2020

Po trzydziestu latach pracy na stanowisku dyrektora - z funkcją i Muzeum Podlaskim żegna się Andrzej Lechowski, historyk, autor wielu książek o historii miasta, gawęd i pomysłów muzealnych.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
15.05.2020

"Ten, kto będzie chciał, będzie się w ten sposób czuł bezpiecznie, będzie mógł to zrobić, ale obowiązku zasłaniania nosa i ust w trakcie samego egzaminu nie będzie" - mówi minister edukacji.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

lekarz chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.05.2020

- Ograniczyłabym maseczki do sytuacji, w których jesteśmy w dużej bliskości, w miejscach, gdzie transmisja jest najbardziej prawdopodobna - może jeszcze w sklepach, w środkach transportu. Złagodziłabym nakaz noszenia maseczek na otwartym powietrzu, gdzie spacerujemy pojedynczo.


foto: Monika Kalicka

Eugeniusz Iwaniuk

trener BAS-u Białystok
15.05.2020

Jeszcze kilkanaście dni temu, wydawało się, że seniorska drużyna BAS-u Białystok zamiast przejść do I ligi siatkarzy, przejdzie do historii. Po deklaracji prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, że pieniędzy na zawodowy sport miasto nie da, zespół popadł w kryzys.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.05.2020

- Wirus atakuje raczej komórki układu oddechowego i z tego powodu nie stwierdzono do dziś przeniesienia Covid-19 przez przetoczenie składnika krwi czy przeszczepienie organów. [...] Uważamy, że krew takich osób jest w pełni bezpieczna.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskich policjantów
13.05.2020

"Musimy bardzo uważać, na jakie strony wchodzimy, gdzie wpisujemy swoje loginy i hasła, chociażby do kont na portalach społecznościowych" - ostrzega nadkom. Tomasz Krupa.


Danuta Perło, źródło: Skype/screen

dr hab. Dorota Perło

dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia BOF
13.05.2020

Tzw. bony antywirusowe mają pomóc firmom z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego w dostosowaniu się do warunków epidemii. Granty mogą być przeznaczone na zakup środków ochrony, przebudowę miejsc pracy czy kupno sprzętu do pracy zdalnej.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
12.05.2020

"Mamy bardzo częste i intensywne fale ciepła oraz wzrost intensywnych zjawisk, które niestety powodują zniszczenia w gospodarstwach i gospodarce, czyli intensywne opady deszczu, porywy wiatru" - mówi prof. Górniak.

Waldemar Kraska, fot. Tomasz Kubaszewski

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
12.05.2020

- Jak widzę na ulicach gromadki szczególnie młodych ludzi, którzy ze sobą rozmawiają, nie mają założonych maseczek, to jest to dla mnie zła wiadomość, bo to pokazuje, że chyba myślimy, że jesteśmy już po epidemii i że zagrożenie minęło, a niestety wcale tak nie jest.


Artur Kosicki, (Skype), archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.05.2020

Do firm trafiło 14 proc. środków z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. - Zrobimy wszystko i dołożę wszelkich starań, żeby żadna złotówka nie została na naszym koncie. Chcemy, żeby te pieniądze pracowały na siebie u naszych przedsiębiorców - zapewnia marszałek Kosicki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik prasowy podlaskiej policji
11.05.2020

- Sucha nawierzchnia, piękne słońce, dobra przejrzystość powietrza to są takie warunki, które sprzyjają naciskaniu na pedał gazu - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny
8.05.2020

"Kombatantów na Paradzie Zwycięstwa raczej w tym roku nie będzie, ale przyjdą tysiące ludzi. Wśród nich będą osoby, które już są zakażone koronawirusem i to wpłynie na pogorszenie sytuacji epidemiologicznej na Białorusi, to jest oczywiste" - mówi Andrzej Poczobut.


Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
7.05.2020

- To będzie pierwszy taki bieg w Polsce. My nie wyznaczamy trasy, każdy biegnie tam, gdzie uważa, że jemu jest najlepiej - mówi Grzegorz Kuczyński.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista
7.05.2020

"Jeżeli nie można zarządzić nowych wyborów, to kadencja prezydenta twa dalej, aż do 5 sierpnia mamy prezydenta" - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł Porozumienia
6.05.2020

"Jeżeli my tych wyborów nie przeprowadzimy w terminie konstytucyjnym, czyli do 23 maja, to każde następne wybory będą pod dyktando stanów wyjątkowych, każda władza będzie mogła dowolnie przesunąć termin wyborów, powołując się na stan wyjątkowy" - mówił Jacek Żalek.


Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Ławreniuk

Właściciel biura podróży
5.05.2020

"Miejmy taką nadzieję, że tak jak powoli odmrażane są inne branże, branża turystyczna także powoli w te wakacje odżyje" - mówi Eugeniusz Ławreniuk.

Andrzej Koc, fot. Adam Dąbrowski

st. bryg. Andrzej Koc

Prezes podlaskiego Oddziału ZOSP RP
4.05.2020

"Zadania straży pożarnej zmieniły się radykalnie w przeciągu 20-30 lat. Wcześniej straż przeważnie gasiła pożary, teraz tych wyzwań jest znacznie więcej - doszło ratownictwo drogowe, chemiczne, ekologiczne..." - mówi Andrzej Koc.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
4.05.2020

"W czasie trzech wolnych dni na podlaskich drogach odnotowaliśmy 4 wypadki, niestety jeden zakończył się bardzo tragicznie i zginęła jedna osoba" - mówi nadkom. Tomasz Krupa.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok