Radio Białystok | Gość | dr Mirosław Rybałtowski [wideo] - zastępca dyrektora ds. medycznych Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku

dr Mirosław Rybałtowski [wideo]

zastępca dyrektora ds. medycznych Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku

11.06.2019, 08:48, akt. 11:23

Podczas upałów powinniśmy pamiętać o piciu wody i schładzaniu ciała - to truizm, ale wiele osób o tym nie pamięta.

Mirosław Rybałtowski, fot. Monika Kalicka
Mirosław Rybałtowski, fot. Monika Kalicka

Z dr. Mirosławem Rybałtowskim rozmawia Jarosław Iwaniuk

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Przez Podlasie przetacza się fala upałów. Synoptycy ostrzegają – jest gorąco a w najbliższych dniach będzie jeszcze cieplej. O tym jak ustrzec się przed upałami i jak z nimi radzić z zastępcą dyrektora ds. medycznych Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku dr. Mirosławem Rybałtowskim rozmawia Jarosław Iwaniuk.
Jarosław Iwaniuk: Temperatura przekracza już 30 stopni C, jest gorąco, a nasz organizm nie jest do tego przyzwyczajony. Obawy przed upałami są raczej uzasadnione, co nam grozi?


dr Mirosław Rybałtowski: W naszym organizmie jeżeli jest czegoś za dużo, albo czegoś jest za mało, to nasz organizm reaguje na to bardzo ostro. Jeżeli dostarczymy za dużo ciepła, a nie jesteśmy w stanie tego ciepła oddać, grozi nam albo przegrzanie, albo wyczerpanie z powodu ciepła, a w najgorszym przypadku udar cieplny.


Jak to zdiagnozować, jak się zorientować, że coś takiego nas dotknęło, czy dotknęło kogoś w naszym otoczeniu?


Pierwsze symptomy oczywiście są bardzo niecharakterystyczne i nawet jeżeli trafia do nas pomoc medyczna, to może to być zasłabnięcie, może być to zmęczenie, może być to wyczerpanie, jakieś skurcze mięśniowe, które niekoniecznie muszą się nam kojarzyć z przegrzaniem. Natomiast jeżeli przegapimy te pierwsze symptomy, to później dochodzi do wyczerpania cieplnego, gdzie już nasz organizm nie jest do końca sobie w stanie poradzić z tym szokiem temperaturowym, ostatecznie dochodzi do udaru cieplnego, która to patologia jest już ogólnoustrojowa, dochodzi do wstrząsu, dochodzi do zasłabnięć, drgawek. Bardzo uczulam aby już nawet tych niecharakterystycznych objawach reagować.


W jaki sposób reagować? Jak możemy pomóc osobie, która w naszym otoczeniu zasłabnie?


Przede wszystkim taką osobę należy usunąć z miejsca, gdzie tego jest ciepła jest dużo, czyli ze słońca, z nagrzanego pomieszczenia niewentylowanego, ochładzamy. Kiedyś mówiło się o kąpieli w wannie z lodem, oczywiście to jest zbyt duży szok dla organizmu, więc na pewno nawadnianie doustne, dopóki osoba jest przytomna, ochładzanie wiatrakami, polewanie wodą, klimatyzacja, oczywiście spożywanie chłodnych napojów. Później to już jest raczej pomoc medyczna, gdzie walczymy już z tymi głębokimi powikłaniami udaru cieplnego, które mogą pozostawić nawet po sobie powikłania neurologiczne, które mogą przetrwać nawet w późniejszym czasie. 


Troszkę tak nastraszyliśmy co nam może grozić, a może teraz powiedzmy jak się przed tym ustrzec, bo niby wszyscy wiemy, że powinniśmy się nawadniać, raczej nie wychodzić z domu, jeżeli jest taka możliwość, unikać dużego wysiłku, intensywnego wysiłku fizycznego, unikać alkoholu. Co jeszcze, żeby nie dopuścić do udaru?


Oczywiście ubieramy się w przewiewne, jasne ubrania, jeżeli możemy - zostańmy w domu, na pocztę można pójść albo wcześniejszym rankiem, albo później wieczorem, kiedy już jest chłodniej, miejmy ze sobą butelkę wody, a jeszcze lepiej płynu izotonicznego, który jest nam w stanie zapewnić tą równowagę elektrolitową, ponieważ tutaj dochodzi do dość głębokich zaburzeń właśnie w przesunięciach elektrolitów. 

Nakrycie głowy, klimatyzowane pomieszczenia, raczej poruszajmy się  parkami, gdzie jest cień, nie idźmy w pełnym słońcu. Bardzo ważne jest abyśmy nie przykrywali wózków, gdzie są dzieci, bo w takim wózku może dojść do takiego nagrzania, jak w samochodzie zamkniętym, tyle się słyszy o tych nieszczęśliwych wypadkach. 

Uwaga na osoby starsze - jeżeli mamy babcię, dziadka, którzy gdzieś tam sami mieszkają, są może niedołężni - zadzwońmy, zapytajmy, zajedźmy, poradźmy, że pomimo tego, że może nawet czują się jeszcze dobrze, żeby pamiętali o tym spożywaniu wody, wywietrzmy im pokój, zawieśmy wiatrak. Pamiętajmy o zwierzętach również, o naszych braciach mniejszych, również one są bezradne, jeżeli zamkniemy je w dusznym pomieszczeniu  - one nie są w stanie same się uwolnić.


Nawadnianie jest ważne, wielu z nas pije dużo kawy, dużo herbaty - czy przy takich upałach powinniśmy to ograniczyć?


Woda przegotowana generalnie, która jest składnikiem herbaty i kawy nie jest dobrą opcją, ponieważ ona jest pozbawiona minerałów, dlatego może radziłbym w takie upały, jeżeli już chcemy tę kawę wypić, to może zapić ją jeszcze jakoś wysokozmineralizowaną wodą.


Trzeba schładzać organizm, a czy lody są dobrym rozwiązaniem? Lody, które tak uwielbiają, szczególnie nasze dzieci, ale my też od nich nie stronimy.


O właśnie, jeżeli zapyta mnie pan, jako człowieka, który uwielbia lody w każdej postaci, w każdej ilości i w każdym miejscu - to tak, natomiast jeżeli pyta mnie pan, jako lekarza to powiem, że należy uważać, aby do tego przegrzania temperaturowego nie dołączyła się jeszcze gorączka spowodowana infekcją gardła. Myślę, że wszystko jest dla ludzi, ale w ograniczonych ilościach.


Kilka razy wspomniał o pan już w naszej rozmowie o klimatyzacji. Nawet rano, jak podchodzimy do samochodu, jest on już nagrzany. Większość naszych nowych aut ma już klimatyzację, czy włączamy ją od razu, czy raczej robimy przeciąg otwierając okno?


Ja tak właśnie robię - otwieram okno, otwieram drzwi, pozwalam, aby ten żar wylał się z samochodu, później włączam na chwileczkę klimatyzację przy otwartych drzwiach, żeby ona wydmuchała - mówi się o jakichś tam fenolach, składnikach tego płynu chłodniczego, które gdzieś tam mogą się uwalniać i dopiero później zamykamy drzwi, ochładzamy to pomieszczenie i ruszamy w drogę.


Taka pogoda na pewno sprzyja wyjazdom, wypoczynkowi nad wodą, a tylko w miniony weekend w Polsce utonęło 8 osób. Wszyscy ostrzegają, że nad wodą powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Co to znaczy w przypadku pobytu nad wodą?


Bardzo niebezpieczną sytuacją i gros tych utonięć jest właśnie z tego powodu - pływanie na materacu. Kiedy człowiek płynie odkryty, jest rozgrzany do czerwoności, nagle przykrywa nas fala albo głupi żart i wpadamy do wody. Począwszy od osób schorowanych, z chorobami serca, które gdzieś tam mogą doznać jakichś powikłań kardiologicznych, po uraz temperaturowy, szok temperaturowy, gdzie tracimy zdolność zachowania rozsądku i dochodzi do utonięć, należy uważać na takie sytuacje. I oczywiście te rzeczy, które wcześniej mówiliśmy, czyli ochładzanie, parasol jakiś, woda, lekkie posiłki raczej, odpowiednie ubranie, nakrycie głowy, czyli takie rozsądne zachowania, o których wcześniej rozmawialiśmy.


I oczywiście nad wodą, nie tylko w sytuacji takich upałów, powinniśmy na pewno unikać alkoholu.


Tak oczywiście, to jest truizm, łatwiej to pewnie powiedzieć, niż zrobić, ale bądźmy rozsądni.


Czy zespoły ratownicze pogotowia ratunkowego już teraz częściej wyjeżdżają do ofiar upałów?


Mamy zwiększoną ilość wyjazdów, nie zawsze jesteśmy w stanie rozpoznać, czy to akurat jest patologia spowodowana ciepłem, ponieważ te objawy są często niecharakterystyczne - zasłabnięcia - jest znacznie więcej, zawroty głowy, zmęczenie, przemęczenie, do osób starszych, schorowanych - osłabnięcia jakieś. Jest dużo tych zachorowań i proszę bardzo - zadbajmy o osoby starsze, o dzieci i osoby niepełnosprawne, ponieważ one nie są sobie same w stanie poradzić.


Zadbajmy, po to żeby przez tę falę upałów przejść bez problemów.| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk
Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
27.10.2020

- W Podlaskiem nie wszystkie szpitale mają uruchomione pełne moce (...) Nie wszystkie łóżka, które są dedykowane Covid-19, są na to przeznaczane. To jest też w dużej mierze wynik braków kadrowych - mówi prof. Flisiak.

Elżbieta Kamińska, fot. Joanna Szubzda

Elżbieta Kamińska

wicekurator oświaty w Białymstoku
26.10.2020

"Wszyscy staramy się, żeby nauczanie zdalne było na wyższym poziomie niż podczas wiosennego lockdownu" - zapewnia wicekurator oświaty.

Urszula Połowianiuk

zastępca Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
23.10.2020

"Spodziewaliśmy się tego, że na jesień może być wzrost zachorowań. To wynika też z naszych zachowań, wystarczy przejść się po ulicy i zobaczyć, że pewne zasady nie są respektowane, że my lekceważyliśmy tego wirusa" - mówi Urszula Połowianiuk.


kpt. Łukasz Wilczewski, fot. Marcin Gliński

kpt. Łukasz Wilczewski

rzecznik 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
23.10.2020

Wsparcie personelu medycznego przy pobieraniu wymazów, pomoc dla pracowników sanepidu, monitorowanie osób na kwarantannie - takie zadania mają teraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Docent Jan Kochanowicz, fot. Monika Kalicka

Jan Kochanowicz

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
22.10.2020

"Plan przewiduje powstanie boksów jednoosobowych tak, abyśmy mogli pacjentów izolować i jednocześnie, żeby w prosty sposób był do każdego pacjenta dostęp" - mówi dyrektor USK.

Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
21.10.2020

Środowe (21.10) protesty rolników w całej Polsce, to nie tylko utrudnienia na drogach zatarasowanych ciągnikami, o czym cały czas informowaliśmy. W naszym województwie delegacje rolników odwiedziły także biura poselskie i senatorskie parlamentarzystów, którzy głosowali za przyjęciem ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątki dla zwierząt.


Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
21.10.2020

"Prawie 10 tysięcy zakażeń, to już nawet nie jest żółte światło dla nas wszystkich tylko czerwone, ponieważ wydolność polskiej służby zdrowia, tak jak każdego systemu w każdym kraju, jest ograniczona" - mówi wiceminister.

Bohdan Paszkowski, fot. Monika Kalicka

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
20.10.2020

"W pierwszej kolejności myślimy o szpitalu polowym w Białymstoku. Nie chcę zdradzać konkretnej lokalizacji" - mówi wojewoda.

Marcin Kozłowski, fot. Monika Kalicka

Marcin Kozłowski

szef muzyczny Polskiego Radia Białystok
19.10.2020

Polskie Radio Białystok organizuje kolejną edycję konkursu Niebieski Mikrofon. - Chcemy jeszcze bardziej pomóc w promocji muzykom z naszego regionu - podkreśla dziennikarz Marcin Kozłowski.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
19.10.2020

- Będziemy starali się jak najdłużej utrzymać kształcenie stacjonarne w szkołach podstawowych, zwłaszcza w młodszych klasach - zaznacza minister Piontkowski.

nadinspektor Robert Szewc, fot. Marek Krupa/ podlaska.policja.gov.pl

nadinsp. Robert Szewc

Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku
17.10.2020

Blisko połowa województwa podlaskiego została objęta tzw. strefą czerwoną w związku z epidemią koronawirusa. To oznacza poważne ograniczenia i zmiany w funkcjonowaniu wielu instytucji.

prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB
16.10.2020

"Jest pewna bezwładność w tych zakażeniach. Myślę, że najbliższe dni nie pokażą nam jakiejś poprawy, ale jeżeli zaczniemy rzeczywiście restrykcyjnie przestrzegać zasad, to co najmniej po tygodniu powinniśmy widzieć, że powinna być czy stabilizacja, czy dużo wolniejszy przyrost nowych przypadków" - mówi prof. Zajkowska.


Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
15.10.2020

"To policjant będący na miejscu ocenia sytuację i decyduje jaką formę reakcji na wykroczenie podejmie. Może to być pouczenie, zwrócenie uwagi, mandat, a jeśli będzie to rażące złamanie prawa - nawet wniosek skierowany do sądu" - wyjaśnia podinsp. Tomasz Krupa.

Jolanta Wołągiewicz, fot. Joanna Szubzda

Jolanta Wołągiewicz

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski" i Podlaskiej Redakcji Seniora
15.10.2020

- Należałoby zwrócić uwagę na prawidłowe noszenie maseczek, czyli zakrywanie ust i nosa, i dezynfekcję rąk. Przestrzeganie tego, egzekwowanie i uświadamianie ludzi jest chyba ważniejsze od dawania osobom starszym ram czasowych na zrobienie zakupów.

Zdzisław Babicz, foto: Monika Kalicka

Zdzisław Babicz

nauczyciel
14.10.2020

"W szkołach trzeba przeprowadzić badanie przesiewowe i wtedy podejmować decyzje odnośnie zajęć zdalnych" - sugeruje Zdzisław Babicz.


Joanna Torbé, źródło: archiwum prywatne

Joanna Torbé

z Business Center Club
13.10.2020

- Przedsiębiorcy żyją w tej chwili w dużej niepewności, co przekłada się też na kwestie zatrudnienia. Pracodawcy przyjmują do pracy z ostrożnością lub w ogóle, czasem są limity na tworzenie nowych etatów, a część firm pracowników zwalnia - mówi Joanna Torbé.

Zbigniew Bohdziewicz, foto: Monika Kalicka

Zbigniew Bohdziewicz

dyrektor podlaskiego oddziału PKO BP
13.10.2020

Pandemia koronawirusa, jak twierdzi wielu ekonomistów, wciąż negatywnie wpływa na naszą gospodarkę, niektóre branże mocno odczuwają skutki Covid-19. Jednak bardzo wiele firm notuje znaczący wzrost obrotów i zysków.

Adrian Chabowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adrian Chabowski

prorektor do spraw kształcenia UMB
12.10.2020

Jako uczelnia medyczna zakazujemy naszym organizacjom studenckim jakichkolwiek imprez, nie rekomendujemy spotkań towarzyskich, apelujemy o rozsądek. Rozważamy też zmianę harmonogramu zajęć - mówi prof. Adrian Chabowski.


Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
9.10.2020

W pierwszej kolejności Straż Miejska będzie informować o nowych nakazach, m.in. o obowiązku noszenia maseczek na ulicach. - Kolejnym etapem jest egzekwowanie, ale myślę, że najpierw powinniśmy apelować i informować - podkreśla Przemysław Tuchliński.

foto: Monika Kalicka

Ewa Zgiet, Beata Galińska-Skok, Nadzieja Sołowiej

dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy, wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii, wojewódzki konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego
9.10.2020

Prawie miliard ludzi na świecie boryka się z różnego rodzaju zaburzeniam psychicznymi, co 40 sekund jedna osoba popełnia samobójstwo.

Grzegorz Leszczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Leszczyński

prezes Podlaskiej Izby Rolniczej
8.10.2020

"To ustawa szkodliwa dla polskiego rolnictwa, ale kompromis jest możliwy" - mówi Grzegorz Leszczyński.


Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
7.10.2020

"Sytuacje bardzo lekceważącego podejścia ze strony osób niestosujących się do obostrzeń kończą się nawet tym, że policjanci sporządzają notatkę i wysyłają wniosek o ukaranie do sądu. Ale kiedy mówimy o roztargnieniu, policjant ma do dyspozycji takie środki jak np. pouczenie".

Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz, fot. Joanna Szubzda

dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz

koordynatorka Breast Cancer Unit w Białostockim Centrum Onkologii
6.10.2020

W województwie podlaskim około 600 kobiet rocznie dowiaduje się, że ma raka piersi. Z każdym rokiem tych przypadków jest więcej o przynajmniej 50. Październik jest miesiącem walki z tą chorobą. Walki, która teraz - przez pandemię - jest jeszcze trudniejsza.

Adam Abramowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Abramowicz

rzecznik małych i średnich przedsiębiorców
6.10.2020

"My proponujemy racjonalne podejście, żeby pobyt Białorusinów bez kwarantanny był ograniczony tylko do woj. podlaskiego i lubelskiego" - mówi Adam Abramowicz.


Zbigniew Nikitorowicz, fot. Barbara Sokolińska

Zbigniew Nikitorowicz

zastępca prezydenta Białegostoku
5.10.2020

- To od każdego człowieka zależy, czy przestrzega zasad związanych z koronawirusem. Lepiej dbać teraz, kiedy mamy więcej swobody, nie ma tylu ograniczeń, (...) żeby później nie było płaczu, że mamy wysoki wskaźnik zachorowań.

prof. Elżbieta Smułkowa, fot. PRB

prof. Elżbieta Smułkowa

pierwsza ambasador RP w Mińsku w latach 1992-1995
2.10.2020

Tak wielka skala protestów na Białorusi przeciwko fałszerstwom wyborczym Aleksandra Łukaszenki jeszcze przed wyborami była nie do przewidzenia.

Jan Perkowski, fot. Monika Kalicka

Jan Perkowski

starosta białostocki
2.10.2020

"Musimy się zastosować do tych zasad, do obostrzeń sanitarnych, które są, żeby epidemia bardziej się nie rozszerzała" - apeluje starosta.


fot. Monika Kalicka

Jakub Macewicz

z Centrum Psychoterapii Meandra w Białymstoku
1.10.2020

"W pewnym sensie temat wraca, ale myślę, że my będziemy jako społeczeństwo mniej reaktywni, mniej będziemy lękiem reagować, bo nie da się w wysokim poziomie lęku ciągle funkcjonować" - ocenia socjolog.

Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
30.09.2020

- Rozmawialiśmy już z ministrem spraw wewnętrznych, że musimy wzmóc egzekucję nakładanych zasad, szczególnie w strefach żółtych i czerwonych, ale nie tylko - mówi wiceminister Kraska.

Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes MKS Ślepsk Malow Suwałki
29.09.2020

- Próbowaliśmy stworzyć siatkę kontaktów i szukaliśmy źródła, gdzie mogło dojść do zakażenia. Na tej liście znalazło się przeszło 300 osób - mówi Wojciech Winnik.


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku, ekonomista
29.09.2020

- Poradziliśmy sobie z deficytem budżetowym trochę lepiej niż inne kraje europejskie. Z perspektywy tego, co mieliśmy w ostatnich latach w Polsce, jest gorzej, ale musiało tak być, bo kwestie epidemiczne wpłynęły na wszystkich. Z drugiej strony sytuacja jest na pewno dużo lepsza niż chociażby w południowej Europie czy w niektórych krajach Europy Zachodniej.

Włodzimierz Czarzasty, fot. Sylwia Krassowska

Włodzimierz Czarzasty

szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej
28.09.2020

Wyborów przedterminowych nie będzie, rządów mniejszościowych również. Zjednoczona Prawica podpisała porozumienie koalicyjne. Co to oznacza dla opozycji?

Paweł Buczko, fot. Joanna Szubzda

Paweł Buczko

p.o. Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
28.09.2020

"Maseczki to nie kaganiec, takie są standardy światowe, takie są zalecenia WHO, GIS i ministra zdrowia. Na pewno jest to bardzo dobry element profilaktyki w obecnej sytuacji".


Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
25.09.2020

"Chciałbym odwiedzić, bądź wysłuchać trosk, problemów wszystkich mieszkańców, radnych, wójtów z całego województwa podlaskiego" - mówi marszałek.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
24.09.2020

- Musimy przygotować się na kolejne odcinki tego serialu, pt. "Kryzys w obozie władzy" - ocenia socjolog.

Bartosz Grodecki, źródło: www.gov.pl

Bartosz Grodecki

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
23.09.2020

"Każda wiza, która jest w paszporcie obywatela Białorusi, uprawnia do wjazdu teraz w sensie formalnym na terytorium RP" - mówi wiceminister.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok