Radio Białystok | Gość | dr Mirosław Rybałtowski [wideo] - zastępca dyrektora ds. medycznych Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku

dr Mirosław Rybałtowski [wideo]

zastępca dyrektora ds. medycznych Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku

11.06.2019, 08:48, akt. 11:23

Podczas upałów powinniśmy pamiętać o piciu wody i schładzaniu ciała - to truizm, ale wiele osób o tym nie pamięta.

Mirosław Rybałtowski, fot. Monika Kalicka
Mirosław Rybałtowski, fot. Monika Kalicka

Z dr. Mirosławem Rybałtowskim rozmawia Jarosław Iwaniuk

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Przez Podlasie przetacza się fala upałów. Synoptycy ostrzegają – jest gorąco a w najbliższych dniach będzie jeszcze cieplej. O tym jak ustrzec się przed upałami i jak z nimi radzić z zastępcą dyrektora ds. medycznych Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku dr. Mirosławem Rybałtowskim rozmawia Jarosław Iwaniuk.
Jarosław Iwaniuk: Temperatura przekracza już 30 stopni C, jest gorąco, a nasz organizm nie jest do tego przyzwyczajony. Obawy przed upałami są raczej uzasadnione, co nam grozi?


dr Mirosław Rybałtowski: W naszym organizmie jeżeli jest czegoś za dużo, albo czegoś jest za mało, to nasz organizm reaguje na to bardzo ostro. Jeżeli dostarczymy za dużo ciepła, a nie jesteśmy w stanie tego ciepła oddać, grozi nam albo przegrzanie, albo wyczerpanie z powodu ciepła, a w najgorszym przypadku udar cieplny.


Jak to zdiagnozować, jak się zorientować, że coś takiego nas dotknęło, czy dotknęło kogoś w naszym otoczeniu?


Pierwsze symptomy oczywiście są bardzo niecharakterystyczne i nawet jeżeli trafia do nas pomoc medyczna, to może to być zasłabnięcie, może być to zmęczenie, może być to wyczerpanie, jakieś skurcze mięśniowe, które niekoniecznie muszą się nam kojarzyć z przegrzaniem. Natomiast jeżeli przegapimy te pierwsze symptomy, to później dochodzi do wyczerpania cieplnego, gdzie już nasz organizm nie jest do końca sobie w stanie poradzić z tym szokiem temperaturowym, ostatecznie dochodzi do udaru cieplnego, która to patologia jest już ogólnoustrojowa, dochodzi do wstrząsu, dochodzi do zasłabnięć, drgawek. Bardzo uczulam aby już nawet tych niecharakterystycznych objawach reagować.


W jaki sposób reagować? Jak możemy pomóc osobie, która w naszym otoczeniu zasłabnie?


Przede wszystkim taką osobę należy usunąć z miejsca, gdzie tego jest ciepła jest dużo, czyli ze słońca, z nagrzanego pomieszczenia niewentylowanego, ochładzamy. Kiedyś mówiło się o kąpieli w wannie z lodem, oczywiście to jest zbyt duży szok dla organizmu, więc na pewno nawadnianie doustne, dopóki osoba jest przytomna, ochładzanie wiatrakami, polewanie wodą, klimatyzacja, oczywiście spożywanie chłodnych napojów. Później to już jest raczej pomoc medyczna, gdzie walczymy już z tymi głębokimi powikłaniami udaru cieplnego, które mogą pozostawić nawet po sobie powikłania neurologiczne, które mogą przetrwać nawet w późniejszym czasie. 


Troszkę tak nastraszyliśmy co nam może grozić, a może teraz powiedzmy jak się przed tym ustrzec, bo niby wszyscy wiemy, że powinniśmy się nawadniać, raczej nie wychodzić z domu, jeżeli jest taka możliwość, unikać dużego wysiłku, intensywnego wysiłku fizycznego, unikać alkoholu. Co jeszcze, żeby nie dopuścić do udaru?


Oczywiście ubieramy się w przewiewne, jasne ubrania, jeżeli możemy - zostańmy w domu, na pocztę można pójść albo wcześniejszym rankiem, albo później wieczorem, kiedy już jest chłodniej, miejmy ze sobą butelkę wody, a jeszcze lepiej płynu izotonicznego, który jest nam w stanie zapewnić tą równowagę elektrolitową, ponieważ tutaj dochodzi do dość głębokich zaburzeń właśnie w przesunięciach elektrolitów. 

Nakrycie głowy, klimatyzowane pomieszczenia, raczej poruszajmy się  parkami, gdzie jest cień, nie idźmy w pełnym słońcu. Bardzo ważne jest abyśmy nie przykrywali wózków, gdzie są dzieci, bo w takim wózku może dojść do takiego nagrzania, jak w samochodzie zamkniętym, tyle się słyszy o tych nieszczęśliwych wypadkach. 

Uwaga na osoby starsze - jeżeli mamy babcię, dziadka, którzy gdzieś tam sami mieszkają, są może niedołężni - zadzwońmy, zapytajmy, zajedźmy, poradźmy, że pomimo tego, że może nawet czują się jeszcze dobrze, żeby pamiętali o tym spożywaniu wody, wywietrzmy im pokój, zawieśmy wiatrak. Pamiętajmy o zwierzętach również, o naszych braciach mniejszych, również one są bezradne, jeżeli zamkniemy je w dusznym pomieszczeniu  - one nie są w stanie same się uwolnić.


Nawadnianie jest ważne, wielu z nas pije dużo kawy, dużo herbaty - czy przy takich upałach powinniśmy to ograniczyć?


Woda przegotowana generalnie, która jest składnikiem herbaty i kawy nie jest dobrą opcją, ponieważ ona jest pozbawiona minerałów, dlatego może radziłbym w takie upały, jeżeli już chcemy tę kawę wypić, to może zapić ją jeszcze jakoś wysokozmineralizowaną wodą.


Trzeba schładzać organizm, a czy lody są dobrym rozwiązaniem? Lody, które tak uwielbiają, szczególnie nasze dzieci, ale my też od nich nie stronimy.


O właśnie, jeżeli zapyta mnie pan, jako człowieka, który uwielbia lody w każdej postaci, w każdej ilości i w każdym miejscu - to tak, natomiast jeżeli pyta mnie pan, jako lekarza to powiem, że należy uważać, aby do tego przegrzania temperaturowego nie dołączyła się jeszcze gorączka spowodowana infekcją gardła. Myślę, że wszystko jest dla ludzi, ale w ograniczonych ilościach.


Kilka razy wspomniał o pan już w naszej rozmowie o klimatyzacji. Nawet rano, jak podchodzimy do samochodu, jest on już nagrzany. Większość naszych nowych aut ma już klimatyzację, czy włączamy ją od razu, czy raczej robimy przeciąg otwierając okno?


Ja tak właśnie robię - otwieram okno, otwieram drzwi, pozwalam, aby ten żar wylał się z samochodu, później włączam na chwileczkę klimatyzację przy otwartych drzwiach, żeby ona wydmuchała - mówi się o jakichś tam fenolach, składnikach tego płynu chłodniczego, które gdzieś tam mogą się uwalniać i dopiero później zamykamy drzwi, ochładzamy to pomieszczenie i ruszamy w drogę.


Taka pogoda na pewno sprzyja wyjazdom, wypoczynkowi nad wodą, a tylko w miniony weekend w Polsce utonęło 8 osób. Wszyscy ostrzegają, że nad wodą powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Co to znaczy w przypadku pobytu nad wodą?


Bardzo niebezpieczną sytuacją i gros tych utonięć jest właśnie z tego powodu - pływanie na materacu. Kiedy człowiek płynie odkryty, jest rozgrzany do czerwoności, nagle przykrywa nas fala albo głupi żart i wpadamy do wody. Począwszy od osób schorowanych, z chorobami serca, które gdzieś tam mogą doznać jakichś powikłań kardiologicznych, po uraz temperaturowy, szok temperaturowy, gdzie tracimy zdolność zachowania rozsądku i dochodzi do utonięć, należy uważać na takie sytuacje. I oczywiście te rzeczy, które wcześniej mówiliśmy, czyli ochładzanie, parasol jakiś, woda, lekkie posiłki raczej, odpowiednie ubranie, nakrycie głowy, czyli takie rozsądne zachowania, o których wcześniej rozmawialiśmy.


I oczywiście nad wodą, nie tylko w sytuacji takich upałów, powinniśmy na pewno unikać alkoholu.


Tak oczywiście, to jest truizm, łatwiej to pewnie powiedzieć, niż zrobić, ale bądźmy rozsądni.


Czy zespoły ratownicze pogotowia ratunkowego już teraz częściej wyjeżdżają do ofiar upałów?


Mamy zwiększoną ilość wyjazdów, nie zawsze jesteśmy w stanie rozpoznać, czy to akurat jest patologia spowodowana ciepłem, ponieważ te objawy są często niecharakterystyczne - zasłabnięcia - jest znacznie więcej, zawroty głowy, zmęczenie, przemęczenie, do osób starszych, schorowanych - osłabnięcia jakieś. Jest dużo tych zachorowań i proszę bardzo - zadbajmy o osoby starsze, o dzieci i osoby niepełnosprawne, ponieważ one nie są sobie same w stanie poradzić.


Zadbajmy, po to żeby przez tę falę upałów przejść bez problemów.| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Tadeusz Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
18.06.2019

"Ci państwo, którzy organizują marsze równości, zarówno w Gdańsku, jak i w Warszawie, wystawili na szwank dobre imię prezydentów. Jeżeli chce się walczyć o równość, to nie można atakować innych" - mówi Tadeusz Truskolaski.

Piotr Janicki i Bożena Bednarek, fot. Monika Kalicka

Piotr Janicki i Bożena Bednarek

poeta i koordynatorka Klubu Czytelniczego "Ex libris"
17.06.2019

Po raz ostatni przed wakacjami w Białymstoku spotka się klub czytelniczy Ex Libris.


Katarzyna Gromadzka, Barbara Januszko i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

17.06.2019

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy decydujemy się na pracę za granicą - radzą podlascy policjanci.

Andrzej Mioduszewski, fot. Monika Kalicka

Andrzej Mioduszewski

prezes PKS Nova
17.06.2019

"Jeździłem po naszych oddziałach, obserwowałem jak to funkcjonuje, sytuacja na pewno wymaga poprawy i ja ze swojej strony zrobię wszystko, aby tę sytuację udało się poprawić, bo jest co poprawiać" - mówi nowy prezes PKS NOVA.

Piotr Półtorak, fot. Marcin Gliński

Piotr Półtorak

dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku
14.06.2019

W najbliższym tygodniu zespół Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zagra na Białorusi.


mjr Jan Busłowicz i Kamila Ostrowska, fot. Marcin Gliński

mjr Jan Busłowicz i Kamila Ostrowska

szef sekcji wychowawczej 18. Pułku Rozpoznawczego i prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół 18. Pułku Rozpoznawczego
14.06.2019

"Od 10 lat w służbie Tobie" - w tym roku pod takim hasłem świętować będzie 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy.

Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin

minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier
14.06.2019

Nakłady na szkolnictwo wyższe będą rosły także w kolejnych latach - obiecał w Łomży minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

z Uniwersytetu w Białymstoku
13.06.2019

"Pozycja Polski w Europie wynika z naszych relacji ze Stanami, im lepsze relacje ze Stanami Zjednoczonymi - tym wygodniej jest nam też poruszać się w strukturze polityki europejskiej"- mówi nasz gość.


Zespół Rytmy Czasu z Choroszczy, fot. Joanna Szubzda

Zespół "Rytmy czasu"

13.06.2019

Spotykają się, by wspólnie śpiewać i szlifować swoje talenty.

Artur Jankowski i Wojciech Hernik, fot. Joanna Szubzda

Artur Jankowski i Wojciech Hernik

organizatorzy Pikniku Militarnego
13.06.2019

- To są wrażenia, których przez komputer czy smartfon nie poczujemy. Na Pikniku Militarnym można się przekonać o tym, jak to wyglądało, można dotknąć, poczuć zapach spalin, poczuć jak drży ziemia.

Magdalena Misiejuk, fot. Marcin Gliński

Magdalena Misiejuk

powiatowy inspektor weterynarii w Białymstoku
13.06.2019

Pracownicy inspekcji weterynarii walczą o podwyżki. "Wyszli przed swoje inspektoraty, manifestując: zauważcie nas, jesteśmy w Polsce potrzebni, bo bez nas nie ma bezpiecznej żywności".


Jarosław Antoniuk, fot. Adam Dąbrowski

Jarosław Antoniuk

dyrektor Festiwalu WALIZKA w Łomży
12.06.2019

"Będzie to festiwal pełen niespodzianek i interesujący pod względem artystycznym. Jako organizatorzy bardzo się cieszymy, że możemy skompletować bardzo ciekawy zbiór wydarzeń artystycznych" - mówi Jarosław Antoniuk.

Mateusz Smaczny, fot. Monika Kalicka

Mateusz Smaczny

aktor
12.06.2019

"To była moja pierwsza rola, debiut. To, że uśmiechnęła się do mnie ta nagroda - w najśmielszych snach się tego nie spodziewałem" - mówi białostocki aktor.

Małgorzata Dajnowicz, fot. Monika Kalicka

prof. Małgorzata Dajnowicz

prezes Instytutu Studiów Kobiecych
12.06.2019

"Podwójnie wolne" - tytuł wystawy, którą będzie można oglądać przez 3 tygodnie w Białymstoku - podkreśla, że 1918 był dla Polek nie tylko rokiem odzyskania niepodległości, ale również momentem uzyskania praw obywatelskich.


Mirosław Sienkiewicz, fot. Monika Kalicka

Mirosław Sienkiewicz [wideo]

z-ca dyrektora Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku
12.06.2019

"Pamiętajmy o osobach potrzebujących pomocy, osobach starszych, osobach chorych, bo one naprawdę teraz przechodzą trudny czas. Zapukajmy do sąsiada, zobaczmy co u niego słychać" - mówi Mirosław Sienkiewicz.

Paweł Chomczyk w roli Don Kichota, fot. Sylwia Krassowska

Paweł Chomczyk

z Teatru Coincidentia
11.06.2019

W tym roku w Solnikach odbędzie się bardzo nietypowe "Lato w teatrze" - uczestnicy będą mogli sprawdzić jak robi się film, pokaz multimedialny, albo miksuje na żywo muzykę - mówi Paweł Chomczyk.

Mirosław Rybałtowski, fot. Monika Kalicka

dr Mirosław Rybałtowski [wideo]

zastępca dyrektora ds. medycznych Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku
11.06.2019

Podczas upałów powinniśmy pamiętać o piciu wody i schładzaniu ciała - to truizm, ale wiele osób o tym nie pamięta.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok