Radio Białystok | Gość | Mirosław Sienkiewicz [wideo] - z-ca dyrektora Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku

Mirosław Sienkiewicz [wideo]

z-ca dyrektora Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku

12.06.2019, 08:56, akt. 10:44

"Pamiętajmy o osobach potrzebujących pomocy, osobach starszych, osobach chorych, bo one naprawdę teraz przechodzą trudny czas. Zapukajmy do sąsiada, zobaczmy co u niego słychać" - mówi Mirosław Sienkiewicz.

Mirosław Sienkiewicz, fot. Monika Kalicka
Mirosław Sienkiewicz, fot. Monika Kalicka

Z Mirosławem Sienkiewiczem rozmawia Edyta Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


We wszystkich województwach obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. To oznacza, że temperatura może zagrażać zdrowiu i życiu, choć może nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. Z zastępcą dyrektora Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku Mirosławem Sienkiewiczem rozmawia Edyta Wołosik.Edyta Wołosik: Poranek - i znów upalnie.


Mirosław Sienkiewicz: Tak, mamy wysoką temperaturę. Jest ostrzeżenie drugiego stopnia, te temperatury będą dziś i jutro wynosiły ponad 30 stopni, nawet do 33 stopni. Mieszkańcy Lizbony, jak również mieszkańcy Barcelony będą mieli lżej od mieszkańców województwa podlaskiego, bo tam dziś temperatura będzie 24-25 stopni, jest ciężko.


Drugi stopień oznacza, że jest zagrożeniem dla zdrowia i życia, jest takie ostrzeżenie przed tym zagrożeniem, a mam wrażenie, że nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. Inaczej jest zimą, gdy są mrozy, gdy możemy sobie wyobrazić, że możemy się odmrozić, zamarznąć w skrajnych sytuacjach, a myślimy sobie, że upał to nic strasznego.


Dlatego dziękuję za zaproszenie do dzisiejszej audycji, bo wydaje mi się, że sporo należy o tym mówić, należy ostrzegać ludzi, a żeby ludzie czuli się bezpiecznie, to powinni mieć dostęp do takiej bieżącej informacji. Chciałbym zachęcić wszystkich słuchaczy, żeby korzystać z Regionalnego Systemu Ostrzegania, mamy taką aplikację alarmową, ona jest dostępna w każdym praktycznie sklepie internetowym, możemy zainstalować w dowolnym smartfonie taką aplikację, bezpłatnie oczywiście i tam jest informacja dotycząca aktualnej sytuacji meteorologicznej, hydrologicznej, jak również trudnościach, jeśli chodzi o poruszanie się po drogach. Informacja szybka, sprawdzona, dyżurni Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego na bieżąco tę aplikację uzupełniają.


Co ważne - aplikacja nie dotyczy tylko województwa podlaskiego, ale też całego kraju, a to w kontekście wyjazdów na przykład wakacyjnych, bo wakacje się zbliżają - też ma bardzo duże znaczenie.


Za tydzień dzieci po raz ostatni w tym roku szkolnym pójdą na zajęcia, wszyscy już planujemy wakacje i tak jak pani redaktor powiedziała - w tej aplikacji można znaleźć informacje nie tylko dotyczące naszego województwa, ale całego kraju i dlatego warto się zapoznać, gdzie są utrudnienia drogowe, gdzie występują trudności. Ta informacja na pewno będzie ułatwiała zorganizowanie sobie czasu wolnego, bo będzie to czas spędzony w sposób bezpieczny.


Są zalecenia dla ludności związane z upałem, wydane przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, tak jak i w całym kraju przez Rządowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. Podstawowe - jeśli nie musisz - nie wychodź z domu, a jeśli wychodzisz, to noś nakrycie głowy i stosuje kremy z filtrem UV.


To są można powiedzieć takie oczywistości, ale należy je powtarzać. Przypadek z poniedziałku dotyczący Łodzi, gdzie dziadek w wieku 65 lat pozostawił w aucie wnuczkę, trwało to około 20 minut i żeby nie szybka akcja policji, różnie to mogłoby się skończyć. Czyli - rozmawiajmy o tym, uświadamiajmy siebie, że nakrycie głowy, kremy z filtrem, jeśli nie musimy w godzinach południowych, popołudniowych wychodzić z pomieszczeń - to nie róbmy tego, pamiętajmy o osobach potrzebujących pomocy, osobach starszych, osobach chorych, bo one naprawdę teraz przechodzą trudny czas.


Wojewoda podlaski zwrócił się do samorządów lokalnych, by zwracano uwagę na mieszkańców danego regionu, którzy wymagają opieki, na przykład właśnie tak jak pan wspomniał - na osoby starsze, ale tu nie chodzi tylko o to, by samorządowcy i instytucje im podległe na to zwracały uwagę, ale też o to, by tak jak zimą właśnie - wzmocnić czujność tą sąsiedzką.


Bardzo ważne stwierdzenie, bo oczywiście służby swoją pracę wykonują - policja, straż pożarna, system cały ratownictwa medycznego jest przygotowany na tę sytuację pogodową, ale zwykła taka pomoc sąsiedzka. To my wiemy obok kogo mieszkamy, kto potrzebuje pomocy na co dzień i w takich dniach jak dzisiejszy, czy jutrzejszy może bardziej potrzebować tej pomocy - zapukajmy do tych drzwi, do sąsiada, zobaczmy co u niego słychać, to też chyba taki fajny pomysł na zbliżenie się do siebie i takich bliższych relacji, żebyśmy sobie nawzajem pomagali.


I myślę, że tu jest też taki apel, że nie czekajmy na to, aż ktoś poprosi nas o pomoc, tylko tak jak pan wspomniał - żeby zapukać do tych sąsiedzkich drzwi, jeśli na przykład osoba starsza tam mieszka, bo może się okazać, że w ten upał tak ta osoba jest i zmęczona, i osłabiona, że nie jest nawet w stanie wyjść sama po zakupy.


To prawda, dlatego służby zawsze będą reagowały po pewnym czasie - minuty, dwóch, trzech - sąsiad od razu może podjąć pewne czynności, jeśli takie zdarzenie będzie dosyć trudne dotyczące osoby z jego najbliższego otoczenia. I to jest właśnie istotne, żebyśmy wszyscy, nie tylko czekając powiedzmy na współpracę i na pomoc służb, ale też i sami nawzajem sobie pomagali. To jest naprawdę bardzo ważne.


Jeśli chodzi o województwo podlaskie na razie ostrzegamy, apelujemy, ale negatywnych skutków upałów jeszcze nie odnotowaliście państwo?


Na szczęście nie, dzisiaj o 7:00 meldowały wszystkie służby panu wojewodzie podlaskiemu Bohdanowi Paszkowskiemu - na szczęście nie ma żadnych trudności, utrudnień, czy drogowych, czy nie było żadnych zdarzeń, jeśli chodzi o sytuacje nadzwyczajne. Rozmawiałem również z kierownikiem Centrum Powiadamiania Ratunkowego - numer 112 alarmowy, zachęcamy do korzystania w razie zagrożenia życia, zdrowia - pan kierownik poinformował, że noc minęła bardzo spokojnie. Chcielibyśmy żeby również i dzisiejszy dzień, bo zapowiada się naprawdę gorąco.


Oczywiście apelujemy też, jeżeli ktoś wybiera się w podróż, czy pociągiem, czy samochodem, to żeby zapas wody ze sobą miał, bo ta podróż może potrwać dłużej. Często się zdarza, że opóźnienia pociągów są właśnie w związku z tym, że jest gorąco i na torach też są problemy.


Tu jesteśmy w kontakcie z PKP, jak również z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, tutaj również, jeśli byłyby jakieś trudności, to te służby są przygotowane, jeśli chodzi o zabezpieczenie też w wodę, ale najlepiej jak każdy z nas pomyśli o tym i zadba w pierwszej kolejności o siebie i o najbliższych, wtedy będzie wszystkim łatwiej.


| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Jarosław Duda, Mirosław Klimuk i Joanna Rzepniewska, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

27.01.2020

Mamy programy profilaktyczne już dla najmłodszych, których dzięki temu przygotowujemy na przyszłość. Duży nacisk kładziemy też na szkolenie rodziców i kadry pedagogicznej - mówią policjanci.

Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski

poseł PO
27.01.2020

Na pewno musimy obudzić regionalne struktury, musi być coraz więcej aktywnych członków, abyśmy z nową siłą ruszyli w te wybory prezydenckie - mówi Krzysztof Truskolaski.

Robert Pawłowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Pawłowski

autor książki "Niemy Niemen"
26.01.2020

- Zacząłem szukać potomków bohaterów książki "Nad Niemnem" i znalazłem - mówi Robert Pawłowski.


prof. Sławomir Presnarowicz, fot. Joanna Szubzda

Prof. Sławomir Presnarowicz

z Uniwersytetu w Białymstoku
26.01.2020

22 stycznia 1863 r. wybuchło powstanie styczniowe, narodowy zryw skierowany przeciwko jednemu z zaborców - Cesarstwu Rosyjskiemu. Trwało aż do jesieni 1864 r.

Piotr Trypus, fot. Monika Kalicka

Piotr Trypus

wokalista i gitarzysta zespołu Starsabout
25.01.2020

"Jesteśmy bardzo wdzięczni, że tu jesteśmy, to jest niesamowita rzecz. Zobaczyliśmy, że bardzo fajne, inne kapele się zgłaszają, to pomyśleliśmy sobie, że pewnie, też chcemy być wśród nich. Niebieski Mikrofon jest naprawdę świetną inicjatywą" - mówi Piotr Trypus z zespołu Starsabout.

Jarosław Kazberuk - fot. Robert Bońkowski

Jarosław Kazberuk

kierowca i pilot rajdowy
24.01.2020

- Na starcie rajdu założyliśmy, że jeśli zajmiemy miejsce w najlepszej dwudziestce Rajdu Dakar, to uznamy to za sukces. Byliśmy na 18. miejscu.


prof. Adam Bartnicki

prof. Adam Bartnicki [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
24.01.2020

- Władimir Putin, który zaanektował Krym, który doprowadził do wojny na Ukrainie, który doprowadził do zestrzelenia samolotu linii malezyjskich, który destabilizował Europę, został dopuszczony do grona państw na zasadzie równości. To jest straszne.

prof. Robert Flisiak, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Flisiak

kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii USK w Białymstoku
23.01.2020

"Powinniśmy się koncentrować tej chwili na zapobieganiu grypie, a nie na koronawirusie, który być może będzie w Polsce, a być może - z dużym prawdopodobieństwem - nie" - mówi prof. Robert Flisiak.

Marek Karp, fot. Monika Kalicka

Marek Karp

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
22.01.2020

"Wypowiedzenia złożone przez lekarzy kontraktowych to jest nic innego, jak w procesie negocjacji, formalne umożliwienie dalszych rozmów" - mówi dyrektor USK.


Ewa Wyszyńska, Ada Wyszyńska i Piotr Grudziński, fot. Marcin Gliński

Ewa Wyszyńska, Ada Wyszyńska i Piotr Grudziński

z zespołu Mgły
22.01.2020

"Wiele wersji nagrywamy różnych rzeczy i tak naprawdę potem jest niespodzianką to, co się z tego wykluje" - mówi Ada Wyszyńska z zespołu Mgły.

Katarzyna Krupicka, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Krupicka [wideo]

rzeczniczka regionalna ZUS w Białymstoku
22.01.2020

"Płacenie niższych składek wiąże się ze wszystkimi świadczeniami niższymi, będzie mniejszy zasiłek chorobowy, opiekuńczy, mniejsze świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek macierzyński, a w przyszłości niższa emerytura" - mówi Katarzyna Krupicka.

Rafał Gąsowski, fot. Joanna Szubzda

Rafał Gąsowski

aktor Teatru Wierszalin
21.01.2020

- To nie jest tak, że miłość to jest chemia czy instynkt. To nieprawda. Miłość to jest połączenie dusz tak naprawdę. To jest metafizyka.


Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński [wideo]

dyrektorem podlaskiego oddziału NFZ
21.01.2020

Brakuje miejsc na oddziałach neurologicznych w podlaskich szpitalach. - Absolutnie nie jest to kwestia braku finansowania ze strony NFZ. Przyczyna podnoszona przez dyrektorów szpitali to najczęściej po prostu braki kadrowe.

mł. asp. Marta Gawieńczyk, Urszula Telicka-Hajduk, podkom. Mirosław Klimuk i sierż. sztab. Paweł Mierzwiński, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

20.01.2020

Przed nami Dzień Babci i Dziadka, dlatego przypominamy o akcji "Bezpieczny senior".

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
20.01.2020

- Dziś większość nauczycieli, związków zawodowych, rodziców, samorządów zauważa, że obecny awans zawodowy służy raczej tylko formalnemu zdobyciu kolejnych stopni i w związku z tym wyższego wynagrodzenia, natomiast ma niewielki wpływ na jakość nauczania.


Marek Walczuk z zespołu "Bright Ophidia", fot. Sylwia Krassowska

Marek Walczuk

z zespołu "Bright Ophidia"
18.01.2020

"Zespół, który nie gra koncertów - umiera. Staramy się robić wszystko, żeby grać w różnych miejscach" - mówi Marek Walczuk.

Paweł Ambrożewicz i Z Ilona Karpiuk, fot. Monika Kalicka

Paweł Ambrożewicz i Ilona Karpiuk

z zespołu Ilo & Friends
17.01.2020

"Śpiewamy po białorusku, ale nie jesteśmy kolejnym zespołem folkowym, oferujemy trochę inną muzykę, teksty opowiadają o czymś innym niż piosenki folkowe" - mówi Ilona Karpiuk.

Agnieszka Maliszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Maliszewska [wideo]

wiceprzewodnicząca nowej prezydencji COGECA
17.01.2020

"My jako konsument popatrzmy, co wybieramy, jakie produkty jemy i starajmy się wybierać takie produkty, żeby pieniądze, które zostawiamy w sklepie, trafiły z powrotem na nasz lokalny rynek" - mówi Agnieszka Maliszewska.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok