Radio Białystok | Gość | Mirosław Sienkiewicz [wideo] - z-ca dyrektora Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku

Mirosław Sienkiewicz [wideo]

z-ca dyrektora Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku

12.06.2019, 08:56, akt. 10:44

"Pamiętajmy o osobach potrzebujących pomocy, osobach starszych, osobach chorych, bo one naprawdę teraz przechodzą trudny czas. Zapukajmy do sąsiada, zobaczmy co u niego słychać" - mówi Mirosław Sienkiewicz.

Mirosław Sienkiewicz, fot. Monika Kalicka
Mirosław Sienkiewicz, fot. Monika Kalicka

Z Mirosławem Sienkiewiczem rozmawia Edyta Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


We wszystkich województwach obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. To oznacza, że temperatura może zagrażać zdrowiu i życiu, choć może nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. Z zastępcą dyrektora Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku Mirosławem Sienkiewiczem rozmawia Edyta Wołosik.Edyta Wołosik: Poranek - i znów upalnie.


Mirosław Sienkiewicz: Tak, mamy wysoką temperaturę. Jest ostrzeżenie drugiego stopnia, te temperatury będą dziś i jutro wynosiły ponad 30 stopni, nawet do 33 stopni. Mieszkańcy Lizbony, jak również mieszkańcy Barcelony będą mieli lżej od mieszkańców województwa podlaskiego, bo tam dziś temperatura będzie 24-25 stopni, jest ciężko.


Drugi stopień oznacza, że jest zagrożeniem dla zdrowia i życia, jest takie ostrzeżenie przed tym zagrożeniem, a mam wrażenie, że nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. Inaczej jest zimą, gdy są mrozy, gdy możemy sobie wyobrazić, że możemy się odmrozić, zamarznąć w skrajnych sytuacjach, a myślimy sobie, że upał to nic strasznego.


Dlatego dziękuję za zaproszenie do dzisiejszej audycji, bo wydaje mi się, że sporo należy o tym mówić, należy ostrzegać ludzi, a żeby ludzie czuli się bezpiecznie, to powinni mieć dostęp do takiej bieżącej informacji. Chciałbym zachęcić wszystkich słuchaczy, żeby korzystać z Regionalnego Systemu Ostrzegania, mamy taką aplikację alarmową, ona jest dostępna w każdym praktycznie sklepie internetowym, możemy zainstalować w dowolnym smartfonie taką aplikację, bezpłatnie oczywiście i tam jest informacja dotycząca aktualnej sytuacji meteorologicznej, hydrologicznej, jak również trudnościach, jeśli chodzi o poruszanie się po drogach. Informacja szybka, sprawdzona, dyżurni Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego na bieżąco tę aplikację uzupełniają.


Co ważne - aplikacja nie dotyczy tylko województwa podlaskiego, ale też całego kraju, a to w kontekście wyjazdów na przykład wakacyjnych, bo wakacje się zbliżają - też ma bardzo duże znaczenie.


Za tydzień dzieci po raz ostatni w tym roku szkolnym pójdą na zajęcia, wszyscy już planujemy wakacje i tak jak pani redaktor powiedziała - w tej aplikacji można znaleźć informacje nie tylko dotyczące naszego województwa, ale całego kraju i dlatego warto się zapoznać, gdzie są utrudnienia drogowe, gdzie występują trudności. Ta informacja na pewno będzie ułatwiała zorganizowanie sobie czasu wolnego, bo będzie to czas spędzony w sposób bezpieczny.


Są zalecenia dla ludności związane z upałem, wydane przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, tak jak i w całym kraju przez Rządowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. Podstawowe - jeśli nie musisz - nie wychodź z domu, a jeśli wychodzisz, to noś nakrycie głowy i stosuje kremy z filtrem UV.


To są można powiedzieć takie oczywistości, ale należy je powtarzać. Przypadek z poniedziałku dotyczący Łodzi, gdzie dziadek w wieku 65 lat pozostawił w aucie wnuczkę, trwało to około 20 minut i żeby nie szybka akcja policji, różnie to mogłoby się skończyć. Czyli - rozmawiajmy o tym, uświadamiajmy siebie, że nakrycie głowy, kremy z filtrem, jeśli nie musimy w godzinach południowych, popołudniowych wychodzić z pomieszczeń - to nie róbmy tego, pamiętajmy o osobach potrzebujących pomocy, osobach starszych, osobach chorych, bo one naprawdę teraz przechodzą trudny czas.


Wojewoda podlaski zwrócił się do samorządów lokalnych, by zwracano uwagę na mieszkańców danego regionu, którzy wymagają opieki, na przykład właśnie tak jak pan wspomniał - na osoby starsze, ale tu nie chodzi tylko o to, by samorządowcy i instytucje im podległe na to zwracały uwagę, ale też o to, by tak jak zimą właśnie - wzmocnić czujność tą sąsiedzką.


Bardzo ważne stwierdzenie, bo oczywiście służby swoją pracę wykonują - policja, straż pożarna, system cały ratownictwa medycznego jest przygotowany na tę sytuację pogodową, ale zwykła taka pomoc sąsiedzka. To my wiemy obok kogo mieszkamy, kto potrzebuje pomocy na co dzień i w takich dniach jak dzisiejszy, czy jutrzejszy może bardziej potrzebować tej pomocy - zapukajmy do tych drzwi, do sąsiada, zobaczmy co u niego słychać, to też chyba taki fajny pomysł na zbliżenie się do siebie i takich bliższych relacji, żebyśmy sobie nawzajem pomagali.


I myślę, że tu jest też taki apel, że nie czekajmy na to, aż ktoś poprosi nas o pomoc, tylko tak jak pan wspomniał - żeby zapukać do tych sąsiedzkich drzwi, jeśli na przykład osoba starsza tam mieszka, bo może się okazać, że w ten upał tak ta osoba jest i zmęczona, i osłabiona, że nie jest nawet w stanie wyjść sama po zakupy.


To prawda, dlatego służby zawsze będą reagowały po pewnym czasie - minuty, dwóch, trzech - sąsiad od razu może podjąć pewne czynności, jeśli takie zdarzenie będzie dosyć trudne dotyczące osoby z jego najbliższego otoczenia. I to jest właśnie istotne, żebyśmy wszyscy, nie tylko czekając powiedzmy na współpracę i na pomoc służb, ale też i sami nawzajem sobie pomagali. To jest naprawdę bardzo ważne.


Jeśli chodzi o województwo podlaskie na razie ostrzegamy, apelujemy, ale negatywnych skutków upałów jeszcze nie odnotowaliście państwo?


Na szczęście nie, dzisiaj o 7:00 meldowały wszystkie służby panu wojewodzie podlaskiemu Bohdanowi Paszkowskiemu - na szczęście nie ma żadnych trudności, utrudnień, czy drogowych, czy nie było żadnych zdarzeń, jeśli chodzi o sytuacje nadzwyczajne. Rozmawiałem również z kierownikiem Centrum Powiadamiania Ratunkowego - numer 112 alarmowy, zachęcamy do korzystania w razie zagrożenia życia, zdrowia - pan kierownik poinformował, że noc minęła bardzo spokojnie. Chcielibyśmy żeby również i dzisiejszy dzień, bo zapowiada się naprawdę gorąco.


Oczywiście apelujemy też, jeżeli ktoś wybiera się w podróż, czy pociągiem, czy samochodem, to żeby zapas wody ze sobą miał, bo ta podróż może potrwać dłużej. Często się zdarza, że opóźnienia pociągów są właśnie w związku z tym, że jest gorąco i na torach też są problemy.


Tu jesteśmy w kontakcie z PKP, jak również z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, tutaj również, jeśli byłyby jakieś trudności, to te służby są przygotowane, jeśli chodzi o zabezpieczenie też w wodę, ale najlepiej jak każdy z nas pomyśli o tym i zadba w pierwszej kolejności o siebie i o najbliższych, wtedy będzie wszystkim łatwiej.


| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower
Paweł Krutul, fot. Marcin Gliński

Paweł Krutul

poseł-elekt z Wiosny
16.10.2019

Przedsiębiorca Paweł Krutul z Wiosny zdobył prawie 13,5 tysiąca głosów i otrzyma mandat posła.

Stefan  Krajewski, fot. Monika Kalicka

Stefan Krajewski

poseł-elekt z PSL
16.10.2019

"Sojusz z Kukizem opłacił się, otworzyliśmy się dzięki temu może na miasta, na duże miasta" - mówi Stefan Krajewski.

dr Krzysztof Korotkich i Bożena Bednarek, fot. Joanna Szubzda

dr Krzysztof Korotkich i Bożena Bednarek

15.10.2019

Klub Ex Libris zaprasza na spotkanie z twórczością Edwarda Stachury. "Jest to poeta nowoczesny, który przekroczył pewne granice poetyckości swoich czasów."


Marek Komorowski, fot. Joanna Szubzda

Marek Komorowski

senator - elekt, wiceprzewodniczący sejmiku województwa podlaskiego
15.10.2019

- Niektórzy posłowie mówili: ja też chciałbym mieć taką krótką kampanię. Ona była faktycznie krótka, ale bardzo intensywna.

Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł Koalicji Obywatelskiej
14.10.2019

- To nie jest porażka, to jest początek czegoś nowego - mówi poseł o wyniku Koalicji Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej, pełnomocnik PiS w Podlaskiem
14.10.2019

- Jestem zadowolony z tego, że frekwencja bardzo mocno rośnie. To znaczy, że coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że to od nich zależy, kto będzie rządził Polską, i to oni będą decydowali, kto w ich imieniu będzie sprawował władzę.


prof. Małgorzata Bieńkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Małgorzata Bieńkowska

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
14.10.2019

- Wydawałoby się, że program lewicy był bardzo nastawiony na młodych ludzi. Przynajmniej tak był oferowany. Natomiast widać ewidentnie, że jest ogromnie przesunięcie głosów wśród tej grupy wiekowej na prawą stronę.

Małgorzata Górniak, fot. Joanna Szubzda

Małgorzata Górniak

dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku
14.10.2019

III LO istnieje już 70 lat. - To, co najważniejsze w tej szkole, to ludzie. Wizerunek, jej markę od początku tworzyli ludzie - dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie...

mł. asp. Emilia Kuprewicz, st. sierż. Bartosz Walendziuk i nadkom. Tomasz Krupa, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

14.10.2019

Co zrobić, aby bezpiecznie wynająć mieszkanie studentom? "Najważniejsza jest umowa".


Marek Rybnik, fot. Monika Kalicka

Marek Rybnik

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
13.10.2019

"Biorąc pod uwagę frekwencję w naszych ostatnich wszystkich wyborach, nie tylko w tym 10-leciu, ale we wszystkich pozostałych dekadach - zawsze było to niskie " - mówi Marek Rybnik.

Zenek Martyniuk i Grzegorz Pilat

Zenek Martyniuk

król disco-polo
11.10.2019

"Czytałem scenariusz i już oglądałem pierwsze zdjęcia, myślę, że wyjdzie coś fajnego. Ja trzymam rękę na pulsie, bo chcę żeby to fajnie wyszło, szczególnie od strony dźwiękowej" - mówi Zenek Martyniuk.

Jazz Band Młynarski - Masecki, źródło: BOK

Jan Emil Młynarski i Marcin Masecki

Jazz Band Młynarski - Masecki
11.10.2019

"W tej muzyce fascynuje nas wiele elementów, ale to co nas najbardziej kręci, to przenoszenie tego na grunt dzisiejszy i łączenie tego ze współczesnością" - mówią muzycy.


Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Anna Moniuszko

dyrektor artystyczna cyklu "Muzyka Mistrzów Baroku"
11.10.2019

"Ideą w tegorocznym cyklu jest przybliżać państwu muzykę angielską i to w różnych jej odmianach" - mówi Anna Moniuszko.

Irena Santor, źródło: mat. prasowe

Irena Santor

piosenkarka
10.10.2019

- Bez śpiewania, bez estrady, bez występów nie wyobrażam sobie mojego istnienia na ziemi.

prof. Robert Ciborowski

prof. Robert Ciborowski [wideo]

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
10.10.2019

- Weźmy najlepsze czasopismo na świecie. Publikujemy tam artykuł. Ile osób go przeczyta? Z 10 pewnie, razem z edytorem. Natomiast jak opublikujemy artykuł na portalu społecznościowym, to przeczyta go 10 tys. I co jest bardziej wartościowe?


Michał Dąbrowski, fot. Joanna Szubzda

Michał Dąbrowski

reżyser spektaklu "Koziołek Matołek, Węgierka i Olek"
10.10.2019

- Jestem ogromnym fanem takiej klasycznej literatury dla dzieci i szkoda mi, żeby to zostało zapomniane, żeby gdzieś odeszło.

Marek Kochanowski i Damian Kudzinowski, fot. Monika Kalicka

Marek Kochanowski i Damian Kudzinowski

organizatorzy Festiwalu Literackiego "Zebrane"
9.10.2019

"W tym roku zdecydowaliśmy się troszeczkę zmienić formułę i wcześniej poprosiliśmy naszych znajomych, aby sami zaprosili innych pisarzy".

Mateusz Perzyna i Adam Litwińczuk, fot. Marcin Gliński

Mateusz Perzyna i Adam Litwińczuk

z Rugby Białystok
9.10.2019

"Wg nas projekt jest ciekawy nie tylko dla ludzi związanych ze stadionem, ale też ludzi mieszkających w okolicy stadionu, bo tam żadnych placów zabaw nie ma" - mówią zawodnicy Rugby Białystok o projekcie w budżecie obywatelskim.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok