Radio Białystok | Gość | Mirosław Sienkiewicz [wideo] - z-ca dyrektora Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku

Mirosław Sienkiewicz [wideo]

z-ca dyrektora Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku

12.06.2019, 08:56, akt. 10:44

"Pamiętajmy o osobach potrzebujących pomocy, osobach starszych, osobach chorych, bo one naprawdę teraz przechodzą trudny czas. Zapukajmy do sąsiada, zobaczmy co u niego słychać" - mówi Mirosław Sienkiewicz.

Mirosław Sienkiewicz, fot. Monika Kalicka
Mirosław Sienkiewicz, fot. Monika Kalicka

Z Mirosławem Sienkiewiczem rozmawia Edyta Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


We wszystkich województwach obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. To oznacza, że temperatura może zagrażać zdrowiu i życiu, choć może nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. Z zastępcą dyrektora Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku Mirosławem Sienkiewiczem rozmawia Edyta Wołosik.Edyta Wołosik: Poranek - i znów upalnie.


Mirosław Sienkiewicz: Tak, mamy wysoką temperaturę. Jest ostrzeżenie drugiego stopnia, te temperatury będą dziś i jutro wynosiły ponad 30 stopni, nawet do 33 stopni. Mieszkańcy Lizbony, jak również mieszkańcy Barcelony będą mieli lżej od mieszkańców województwa podlaskiego, bo tam dziś temperatura będzie 24-25 stopni, jest ciężko.


Drugi stopień oznacza, że jest zagrożeniem dla zdrowia i życia, jest takie ostrzeżenie przed tym zagrożeniem, a mam wrażenie, że nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. Inaczej jest zimą, gdy są mrozy, gdy możemy sobie wyobrazić, że możemy się odmrozić, zamarznąć w skrajnych sytuacjach, a myślimy sobie, że upał to nic strasznego.


Dlatego dziękuję za zaproszenie do dzisiejszej audycji, bo wydaje mi się, że sporo należy o tym mówić, należy ostrzegać ludzi, a żeby ludzie czuli się bezpiecznie, to powinni mieć dostęp do takiej bieżącej informacji. Chciałbym zachęcić wszystkich słuchaczy, żeby korzystać z Regionalnego Systemu Ostrzegania, mamy taką aplikację alarmową, ona jest dostępna w każdym praktycznie sklepie internetowym, możemy zainstalować w dowolnym smartfonie taką aplikację, bezpłatnie oczywiście i tam jest informacja dotycząca aktualnej sytuacji meteorologicznej, hydrologicznej, jak również trudnościach, jeśli chodzi o poruszanie się po drogach. Informacja szybka, sprawdzona, dyżurni Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego na bieżąco tę aplikację uzupełniają.


Co ważne - aplikacja nie dotyczy tylko województwa podlaskiego, ale też całego kraju, a to w kontekście wyjazdów na przykład wakacyjnych, bo wakacje się zbliżają - też ma bardzo duże znaczenie.


Za tydzień dzieci po raz ostatni w tym roku szkolnym pójdą na zajęcia, wszyscy już planujemy wakacje i tak jak pani redaktor powiedziała - w tej aplikacji można znaleźć informacje nie tylko dotyczące naszego województwa, ale całego kraju i dlatego warto się zapoznać, gdzie są utrudnienia drogowe, gdzie występują trudności. Ta informacja na pewno będzie ułatwiała zorganizowanie sobie czasu wolnego, bo będzie to czas spędzony w sposób bezpieczny.


Są zalecenia dla ludności związane z upałem, wydane przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, tak jak i w całym kraju przez Rządowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. Podstawowe - jeśli nie musisz - nie wychodź z domu, a jeśli wychodzisz, to noś nakrycie głowy i stosuje kremy z filtrem UV.


To są można powiedzieć takie oczywistości, ale należy je powtarzać. Przypadek z poniedziałku dotyczący Łodzi, gdzie dziadek w wieku 65 lat pozostawił w aucie wnuczkę, trwało to około 20 minut i żeby nie szybka akcja policji, różnie to mogłoby się skończyć. Czyli - rozmawiajmy o tym, uświadamiajmy siebie, że nakrycie głowy, kremy z filtrem, jeśli nie musimy w godzinach południowych, popołudniowych wychodzić z pomieszczeń - to nie róbmy tego, pamiętajmy o osobach potrzebujących pomocy, osobach starszych, osobach chorych, bo one naprawdę teraz przechodzą trudny czas.


Wojewoda podlaski zwrócił się do samorządów lokalnych, by zwracano uwagę na mieszkańców danego regionu, którzy wymagają opieki, na przykład właśnie tak jak pan wspomniał - na osoby starsze, ale tu nie chodzi tylko o to, by samorządowcy i instytucje im podległe na to zwracały uwagę, ale też o to, by tak jak zimą właśnie - wzmocnić czujność tą sąsiedzką.


Bardzo ważne stwierdzenie, bo oczywiście służby swoją pracę wykonują - policja, straż pożarna, system cały ratownictwa medycznego jest przygotowany na tę sytuację pogodową, ale zwykła taka pomoc sąsiedzka. To my wiemy obok kogo mieszkamy, kto potrzebuje pomocy na co dzień i w takich dniach jak dzisiejszy, czy jutrzejszy może bardziej potrzebować tej pomocy - zapukajmy do tych drzwi, do sąsiada, zobaczmy co u niego słychać, to też chyba taki fajny pomysł na zbliżenie się do siebie i takich bliższych relacji, żebyśmy sobie nawzajem pomagali.


I myślę, że tu jest też taki apel, że nie czekajmy na to, aż ktoś poprosi nas o pomoc, tylko tak jak pan wspomniał - żeby zapukać do tych sąsiedzkich drzwi, jeśli na przykład osoba starsza tam mieszka, bo może się okazać, że w ten upał tak ta osoba jest i zmęczona, i osłabiona, że nie jest nawet w stanie wyjść sama po zakupy.


To prawda, dlatego służby zawsze będą reagowały po pewnym czasie - minuty, dwóch, trzech - sąsiad od razu może podjąć pewne czynności, jeśli takie zdarzenie będzie dosyć trudne dotyczące osoby z jego najbliższego otoczenia. I to jest właśnie istotne, żebyśmy wszyscy, nie tylko czekając powiedzmy na współpracę i na pomoc służb, ale też i sami nawzajem sobie pomagali. To jest naprawdę bardzo ważne.


Jeśli chodzi o województwo podlaskie na razie ostrzegamy, apelujemy, ale negatywnych skutków upałów jeszcze nie odnotowaliście państwo?


Na szczęście nie, dzisiaj o 7:00 meldowały wszystkie służby panu wojewodzie podlaskiemu Bohdanowi Paszkowskiemu - na szczęście nie ma żadnych trudności, utrudnień, czy drogowych, czy nie było żadnych zdarzeń, jeśli chodzi o sytuacje nadzwyczajne. Rozmawiałem również z kierownikiem Centrum Powiadamiania Ratunkowego - numer 112 alarmowy, zachęcamy do korzystania w razie zagrożenia życia, zdrowia - pan kierownik poinformował, że noc minęła bardzo spokojnie. Chcielibyśmy żeby również i dzisiejszy dzień, bo zapowiada się naprawdę gorąco.


Oczywiście apelujemy też, jeżeli ktoś wybiera się w podróż, czy pociągiem, czy samochodem, to żeby zapas wody ze sobą miał, bo ta podróż może potrwać dłużej. Często się zdarza, że opóźnienia pociągów są właśnie w związku z tym, że jest gorąco i na torach też są problemy.


Tu jesteśmy w kontakcie z PKP, jak również z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, tutaj również, jeśli byłyby jakieś trudności, to te służby są przygotowane, jeśli chodzi o zabezpieczenie też w wodę, ale najlepiej jak każdy z nas pomyśli o tym i zadba w pierwszej kolejności o siebie i o najbliższych, wtedy będzie wszystkim łatwiej.


| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
19.07.2019

"Z tego co widzę, to pan prezydent faworyzuje marsz równości. Spotyka się z tym środowiskiem, spotyka się z panem Rabiejem, spotyka się z panem Biedroniem, może jest coś czego nie wiemy?" - pyta marszałek Artur Kosicki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
19.07.2019

Kilkuset policjantów będzie w sobotę (20.07) zabezpieczać centrum Białegostoku w związku z Marszem Równości i innymi zgromadzeniami zgłoszonymi i zarejestrowanymi na ten dzień.

Marek Gąsiorowski, fot. Monika Kalicka

Marek Gąsiorowski

współorganizator Podlaskiego Maratonu Bluesowego 2019
19.07.2019

Po raz drugi czeka nas niesamowite wydarzenie muzyczne - Podlaski Maraton Bluesowy. Jego organizatorzy chcą pobić rekord z 2018 roku i grać 29 godzin bez przerwy.


fot. materiały prasowe

Andrzej Krzywy

z zespołu De Mono
18.07.2019

"Na pewno były to lata szalone, bardzo pracowite, bardzo przyjemne. Poznaliśmy mnóstwo wspaniałych ludzi, artystów" - tak o ponad 30-letniej pracy na scenie mówi Andrzej Krzywy.

Krzysztof Sawicki, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Sawicki

z zespołu "Czeremszyna"
17.07.2019

Koncerty, spektakle, filmy, wystawy, warsztaty, tańce, jarmark, kuchnie, piłka błotna - w Czeremsze zapowiada się bardzo interesujący weekend.

Jarosław Gowin, fot. Monika Kalicka

Jarosław Gowin

wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, lider Porozumienia
16.07.2019

- Gdyby wygrał obóz Zjednoczonej Prawicy, to jest dwóch naturalnych kandydatów na premiera. To jest obecny premier Mateusz Morawiecki (...) i lider całego obozu pan prezes Jarosław Kaczyński.


Marcin Malewski, fot. Marcin Mazewski

Marcin Malewski

wokalista, pianista, kompozytor
16.07.2019

Zaczynał od muzyki klasycznej. - Ale po namowach paru osób i konsultacjach z innymi muzykami stwierdziliśmy, że stworzymy projekt rozrywkowy.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej i pełnomocnik PiS w Podlaskiem
15.07.2019

"Mamy nadzieję, że wsparcie europarlamentarzystów plus kampania ogólnopolska pozwolą nam osiągnąć lepszy wynik w tym roku w wyborach parlamentarnych" - mówi Dariusz Piontkowski.

Mirosław Olczak, Emilia Kuprewicz i Marcin Cywoniuk, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

15.07.2019

Kibic nie może wnosić wszelkiego rodzaju broni, materiałów wybuchowych, pirotechnicznych, napojów alkoholowych, narkotyków, środków pobudzających, nie powinien rzucać przedmiotami, nie powinien zakłócać porządku publicznego - o obowiązkach kibiców przypominają policjanci.


Tadeusz Truskolaski i Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski i Artur Kosicki [wideo]

prezydent Białegostoku i marszałek województwa podlaskiego
12.07.2019

Są dwie strony sporu. Każda uważa, że ma rację. Chodzi o organizację Pikniku Rodzinnego w dniu Marszu Równości.

Marta Szałkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Marta Szałkiewicz

z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
11.07.2019

Jeszcze można zgłaszać się do XI Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści”.

Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski

ze Stowarzyszenia "Białostocki Klub Balonowy"
10.07.2019

"Chcemy pokazać kolorowy, balonowy świat nad Białymstokiem" - zachęcają organizatorzy.


Marlena Maląg, fot. Marcin Mazewski

Marlena Maląg

prezes PFRON
9.07.2019

PFRON przekaże województwu podlaskiemu dodatkowe pieniądze dla organizacji pozarządowych na projekty wspierające aktywność osób niepełnosprawnych.

Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes MKS Ślepsk Malow Suwałki
8.07.2019

"Wiemy, że czeka nas jeszcze dużo pracy. Wszystkie plany, marzenia, które mamy i cele do zrealizowania, na pewno do pierwszego meczu nie zrobimy, jest to projekt na najbliższe 2 lata" - mówi Wojciech Winnik.

st. sierż. Patryk Marcinczyk i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

8.07.2019

Drzewo rośnie u sąsiada, ale gałęzie zwisają nad naszą działką. Co zrobić z owocami? Czy możemy je zerwać z drzewa, czy musimy czekać, aż spadną?


Kamila Lićwinko, Mityng Gwiazd w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Kamila Lićwinko

lekkoatletka
7.07.2019

- Ten sezon bardzo dobrze się dla mnie rozwija. Skaczę ze startu na start coraz lepiej, mimo że dzisiejszy wynik jest taki sam jak w Lozannie. Mam jeszcze dużo pracy do zrobienia na skoczni, a już skaczę wysoko jak na siebie po przerwie - mówi Kamila Lićwinko.

Cezary Chwicewski, fot. Wojciech Szubzda

Cezary Chwicewski

dyrektor artystyczny festiwalu Up To Date
7.07.2019

Dancing Międzypokoleniowy to najnowsza inicjatywa twórców festiwalu Up To Date.

Rafał Supiński, fot. Monika Kalicka

Rafał Supiński

aktor i wokalista
5.07.2019

To jest niesamowita sprawa dla mnie, spełnienie marzeń - mówi o stypendium w Royal Academy of Music w Londynie Rafał Supiński.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok