Radio Białystok | Gość | Mirosław Sienkiewicz [wideo] - z-ca dyrektora Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku

Mirosław Sienkiewicz [wideo]

z-ca dyrektora Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku

12.06.2019, 08:56, akt. 10:44

"Pamiętajmy o osobach potrzebujących pomocy, osobach starszych, osobach chorych, bo one naprawdę teraz przechodzą trudny czas. Zapukajmy do sąsiada, zobaczmy co u niego słychać" - mówi Mirosław Sienkiewicz.

Mirosław Sienkiewicz, fot. Monika Kalicka
Mirosław Sienkiewicz, fot. Monika Kalicka

Z Mirosławem Sienkiewiczem rozmawia Edyta Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


We wszystkich województwach obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. To oznacza, że temperatura może zagrażać zdrowiu i życiu, choć może nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. Z zastępcą dyrektora Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku Mirosławem Sienkiewiczem rozmawia Edyta Wołosik.Edyta Wołosik: Poranek - i znów upalnie.


Mirosław Sienkiewicz: Tak, mamy wysoką temperaturę. Jest ostrzeżenie drugiego stopnia, te temperatury będą dziś i jutro wynosiły ponad 30 stopni, nawet do 33 stopni. Mieszkańcy Lizbony, jak również mieszkańcy Barcelony będą mieli lżej od mieszkańców województwa podlaskiego, bo tam dziś temperatura będzie 24-25 stopni, jest ciężko.


Drugi stopień oznacza, że jest zagrożeniem dla zdrowia i życia, jest takie ostrzeżenie przed tym zagrożeniem, a mam wrażenie, że nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. Inaczej jest zimą, gdy są mrozy, gdy możemy sobie wyobrazić, że możemy się odmrozić, zamarznąć w skrajnych sytuacjach, a myślimy sobie, że upał to nic strasznego.


Dlatego dziękuję za zaproszenie do dzisiejszej audycji, bo wydaje mi się, że sporo należy o tym mówić, należy ostrzegać ludzi, a żeby ludzie czuli się bezpiecznie, to powinni mieć dostęp do takiej bieżącej informacji. Chciałbym zachęcić wszystkich słuchaczy, żeby korzystać z Regionalnego Systemu Ostrzegania, mamy taką aplikację alarmową, ona jest dostępna w każdym praktycznie sklepie internetowym, możemy zainstalować w dowolnym smartfonie taką aplikację, bezpłatnie oczywiście i tam jest informacja dotycząca aktualnej sytuacji meteorologicznej, hydrologicznej, jak również trudnościach, jeśli chodzi o poruszanie się po drogach. Informacja szybka, sprawdzona, dyżurni Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego na bieżąco tę aplikację uzupełniają.


Co ważne - aplikacja nie dotyczy tylko województwa podlaskiego, ale też całego kraju, a to w kontekście wyjazdów na przykład wakacyjnych, bo wakacje się zbliżają - też ma bardzo duże znaczenie.


Za tydzień dzieci po raz ostatni w tym roku szkolnym pójdą na zajęcia, wszyscy już planujemy wakacje i tak jak pani redaktor powiedziała - w tej aplikacji można znaleźć informacje nie tylko dotyczące naszego województwa, ale całego kraju i dlatego warto się zapoznać, gdzie są utrudnienia drogowe, gdzie występują trudności. Ta informacja na pewno będzie ułatwiała zorganizowanie sobie czasu wolnego, bo będzie to czas spędzony w sposób bezpieczny.


Są zalecenia dla ludności związane z upałem, wydane przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, tak jak i w całym kraju przez Rządowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. Podstawowe - jeśli nie musisz - nie wychodź z domu, a jeśli wychodzisz, to noś nakrycie głowy i stosuje kremy z filtrem UV.


To są można powiedzieć takie oczywistości, ale należy je powtarzać. Przypadek z poniedziałku dotyczący Łodzi, gdzie dziadek w wieku 65 lat pozostawił w aucie wnuczkę, trwało to około 20 minut i żeby nie szybka akcja policji, różnie to mogłoby się skończyć. Czyli - rozmawiajmy o tym, uświadamiajmy siebie, że nakrycie głowy, kremy z filtrem, jeśli nie musimy w godzinach południowych, popołudniowych wychodzić z pomieszczeń - to nie róbmy tego, pamiętajmy o osobach potrzebujących pomocy, osobach starszych, osobach chorych, bo one naprawdę teraz przechodzą trudny czas.


Wojewoda podlaski zwrócił się do samorządów lokalnych, by zwracano uwagę na mieszkańców danego regionu, którzy wymagają opieki, na przykład właśnie tak jak pan wspomniał - na osoby starsze, ale tu nie chodzi tylko o to, by samorządowcy i instytucje im podległe na to zwracały uwagę, ale też o to, by tak jak zimą właśnie - wzmocnić czujność tą sąsiedzką.


Bardzo ważne stwierdzenie, bo oczywiście służby swoją pracę wykonują - policja, straż pożarna, system cały ratownictwa medycznego jest przygotowany na tę sytuację pogodową, ale zwykła taka pomoc sąsiedzka. To my wiemy obok kogo mieszkamy, kto potrzebuje pomocy na co dzień i w takich dniach jak dzisiejszy, czy jutrzejszy może bardziej potrzebować tej pomocy - zapukajmy do tych drzwi, do sąsiada, zobaczmy co u niego słychać, to też chyba taki fajny pomysł na zbliżenie się do siebie i takich bliższych relacji, żebyśmy sobie nawzajem pomagali.


I myślę, że tu jest też taki apel, że nie czekajmy na to, aż ktoś poprosi nas o pomoc, tylko tak jak pan wspomniał - żeby zapukać do tych sąsiedzkich drzwi, jeśli na przykład osoba starsza tam mieszka, bo może się okazać, że w ten upał tak ta osoba jest i zmęczona, i osłabiona, że nie jest nawet w stanie wyjść sama po zakupy.


To prawda, dlatego służby zawsze będą reagowały po pewnym czasie - minuty, dwóch, trzech - sąsiad od razu może podjąć pewne czynności, jeśli takie zdarzenie będzie dosyć trudne dotyczące osoby z jego najbliższego otoczenia. I to jest właśnie istotne, żebyśmy wszyscy, nie tylko czekając powiedzmy na współpracę i na pomoc służb, ale też i sami nawzajem sobie pomagali. To jest naprawdę bardzo ważne.


Jeśli chodzi o województwo podlaskie na razie ostrzegamy, apelujemy, ale negatywnych skutków upałów jeszcze nie odnotowaliście państwo?


Na szczęście nie, dzisiaj o 7:00 meldowały wszystkie służby panu wojewodzie podlaskiemu Bohdanowi Paszkowskiemu - na szczęście nie ma żadnych trudności, utrudnień, czy drogowych, czy nie było żadnych zdarzeń, jeśli chodzi o sytuacje nadzwyczajne. Rozmawiałem również z kierownikiem Centrum Powiadamiania Ratunkowego - numer 112 alarmowy, zachęcamy do korzystania w razie zagrożenia życia, zdrowia - pan kierownik poinformował, że noc minęła bardzo spokojnie. Chcielibyśmy żeby również i dzisiejszy dzień, bo zapowiada się naprawdę gorąco.


Oczywiście apelujemy też, jeżeli ktoś wybiera się w podróż, czy pociągiem, czy samochodem, to żeby zapas wody ze sobą miał, bo ta podróż może potrwać dłużej. Często się zdarza, że opóźnienia pociągów są właśnie w związku z tym, że jest gorąco i na torach też są problemy.


Tu jesteśmy w kontakcie z PKP, jak również z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, tutaj również, jeśli byłyby jakieś trudności, to te służby są przygotowane, jeśli chodzi o zabezpieczenie też w wodę, ale najlepiej jak każdy z nas pomyśli o tym i zadba w pierwszej kolejności o siebie i o najbliższych, wtedy będzie wszystkim łatwiej.


| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.


Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.09.2020

Każdy, kto chce posadzić u siebie na działce świerki lub dęby, może dostać sadzonki za darmo. Akcja #sadziMY2020 odbędzie się w piątek, 18 września w całej Polsce, też w Podlaskiem.

Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski

Zdzisław Łuba

przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży
17.09.2020

Nowa ustawa o ochronie zwierząt, nad którą pracują posłowie, to problem dla tysięcy rolników - mówił w Polskim Radiu Białystok Zdzisław Łuba.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Kazimierz Witold Roszkowski

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
16.09.2020

"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.


Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Szczudło

poseł, prezes podlaskich struktur Solidarnej Polski
15.09.2020

"Jako Solidarna Polska mamy wiele swoich postulatów. [...] Między innymi jest to wypowiedzenie konwencji stambulskiej, wystąpienie o reparacje od Niemiec. Tutaj bardzo ważna też jest dla nas jawność zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych" - mówiła w Radiu Białystok poseł Aleksandra Szczudło.

Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
14.09.2020

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.

Juraś Ziankowicz, prawnik mieszkający w Huston w Stanach Zjednoczonych, foto Jarosław Iwaniuk

Juraś Ziankowicz

amerykański prawnik
14.09.2020

Juraś Ziankowicz od lat mieszka w USA, gdzie prowadzi kancelarię adwokacką pomagającą w legalizacji pobytu w Stanach białoruskim emigrantom.


Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości
11.09.2020

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.

Paweł Usau, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usov

politolog
10.09.2020

"Polska jest faktycznie jedynym, poza Litwą, na tym obszarze państwem, które zdecydowanie walczy po stronie Białorusinów" - mówi politolog.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.09.2020

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.


Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/

Marek Sewastianik

konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii
8.09.2020

"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
7.09.2020

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.

Paweł Łatuszka - fot. Michał Stepaniuk

Paweł Łatuszka

członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej
7.09.2020

Niezbędne są konsekwentne działania Unii Europejskiej, m.in. nieuznanie Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta po wygaśnięciu jego kadencji 5 listopada. To jeden z postulatów, które przedstawił na spotkaniu w Białymstoku członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej, Paweł Łatuszka.


Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację
4.09.2020

"Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie. My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych." - mówił w Radiu Białystok Rafał Rudnicki.

Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
3.09.2020

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski
2.09.2020

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
2.09.2020

"Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. Nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie" - mówił w Radiu Białystok prof. Robert Flisiak.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
1.09.2020

"Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy" - mówi minister edukacji.

Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

abp Tadeusz Kondrusiewicz

metropolita mińsko-mohylewski
1.09.2020

Niewpuszczony na Białoruś metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz nadal przebywa na terytorium Polski. Sytuacja jest na tyle bezprecedensowa, że jest on obywatelem Republiki Białoruś.


Michał Janczuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Michał Jańczuk

niezależny dziennikarz
31.08.2020

"Łukaszenka naprawdę rozzłościł Białorusinów i póki nie zacznie ustępować, myślę że Białorusini będą wychodzili na ulice coraz liczniej" - mówi nasz gość.

fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kamińska

z podlaskiego sanepidu
31.08.2020

"Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że szkoły w województwie podlaskim są przygotowane"- mówi nasz gość.

Ewa Kamińska-Gawryluk, fot. PRB

Ewa Kamińska-Gawryluk

zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego
28.08.2020

"Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz kraj się rozwijał, żeby rozwija się gospodarka, a w szczególności rolnictwo. Dane te pozwolą na to, żeby kształtować optymalną politykę rolną, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym i niższych szczeblach" - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.


Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
27.08.2020

Związkowcy z Solidarności świętują 40-lecie powstania.

Karolina Cicha, fot. Marcin Mazewski

Karolina Cicha

muzyk
24.08.2020

"Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (…) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele"

Andrzej Poczobut (zbiory pryw.)

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny na Białorusi
18.08.2020

"Nie widzę na razie działań, które by prowadziły do tego, że Rosja weszłaby na teren Białorusi" - ocenia Andrzej Poczobut.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.


dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok