Radio Białystok | Gość | Artur Kosicki [wideo] - marszałek województwa podlaskiego

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego

19.06.2019, 08:39, akt. 11:14

"Jak widać, panowie z dzisiejszej opozycji, którzy rządzili jeszcze w 2018 roku, tylko ze względów politycznych zagłosowali przeciw własnym efektom pracy. Jest to dosyć kuriozalne" - ocenia sytuację w sejmiku marszałek województwa.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka
Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Z Arturem Kosickim rozmawia Renata Reda

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


 Zarząd województwa podlaskiego otrzymał absolutorium, ale będzie wniosek o jego odwołanie. Takie są efekty wczorajszej sesji podlaskiego sejmiku. Radni wybrali też nowego skarbnika województwa został nim Paweł Jungerman. Między innymi o tym Renata Reda rozmawia z marszałkiem Arturem Kosickim.Renata Reda: Miało być tak spokojnie i przewidywalnie, tymczasem niespodzianka - zarząd województwa nie otrzymał wotum zaufania. Skąd takie zamieszanie?


Artur Kosicki: Też żeśmy się mocno zdziwili, z tego powodu, że to był raport oceniający stan rządów poprzedniej koalicji PO-PSL. Jak widać panowie z dzisiejszej opozycji, którzy rządzili jeszcze w 2018 roku, za czyich rządów ten raport został stworzony, tylko ze względów politycznych zagłosowali przeciw własnym efektom pracy. No jest to dosyć kuriozalne. 

Oczywiście ciężko to zrozumieć, dla nas też było to ciężko zrozumieć, no ale widać, że jednak nie mogą pogodzić się z utratą władzy i są w stanie nawet ocenić źle efekty własnej pracy, żeby tylko i wyłącznie wrócić z powrotem do rządów. 


Ale byłoby wotum zaufania, gdyby na sali obrad była radna Justyna Żalek, która miała być.


Tak, miała być, ale wiemy, że jest to matka dwumiesięcznego dziecka i nie przewidywaliśmy, że nawet tak to zostanie wykorzystane. Oczywiście pani Justyna jest osobą, wszyscy mamy dzieci, dwumiesięczne dziecko - różne rzeczy mogą wypaść. Pani Justyna przekazywała mi informację, że właśnie takie rzeczy wypadły bardzo osobiste związane z dzieckiem, ale nikt nie przewidywał, że opozycja będzie tak totalną opozycją, że nawet źle oceni własne efekty pracy.


Kilkugodzinna przerwa w obradach, do 19:30, radna pojawiła się i tu już jest absolutorium dla zarządu województwa. O tyle dobrze, bo gdyby go nie było, to wówczas też byłby wniosek o odwołanie zarządu, ale tym razem w głosowaniu tajnym. Czy to budziło jakieś obawy?


To nie budzi żadnych obaw, bo zarówno przy głosowaniu nad raportem zagłosowali wszyscy nasi radni tak, jak powinni zagłosować, nie było żadnych problemów też przy głosowaniu przypomnę na skarbnika, gdzie nawet już opozycja się zreflektowała, czyli jakieś oświecenie umysłu chyba nastąpiło. 

Także zobaczyliśmy, że to nie jest żadna partnerska dyskusja, żadna rozmowa dla dobra województwa, tylko czysta polityka i w związku z tym faktycznie poczekaliśmy na Justynę, poprosiliśmy żeby jednak do nas przyjechała, dziecko było na górze w gabinecie wicemarszałka Derehajły. Też to nie było łatwe dla niej, ale no jeżeli mamy w taki sposób postępować - jesteśmy gotowi na taką sytuację. Także dziękuję, że pani Justyna przyjechała, ale tak się nie postępuje. Ja uważam, że jeżeli nasi koledzy z opozycji chcą z nami merytorycznie rozmawiać, to jesteśmy na to gotowi, ale jeżeli mają być totalną opozycją i w taki sposób już to widzę, to oczywiście będziemy też bardziej ostrożni, jeśli chodzi o tą kwestię.


Absolutorium jest i nie ma wotum zaufania, będzie głosowanie nad odwołaniem zarządu - kiedy?


Dzisiaj zostanie do pana przewodniczącego złożony wniosek o to, żeby sesja odbyła się 4 lipca, gdzieś godzinach popołudniowych. Chcemy już mieć to za sobą.


Sam środek wakacji, sezon urlopowy...


My pracujemy cały czas, ja nawet jak jestem na wakacjach to odbieram dużo telefonów i podejmuję różne decyzje, nawet związane z tym w jakim w kierunku mają pewne instytucje działać, czy kto ma co robić.


Bo termin jest trzymiesięczny - od 2 tygodni do 3 miesięcy.


Ale my chcemy to załatwić, mieć to za sobą, bo tak jak mówię - wszyscy głosowali tak jak trzeba. To tylko w tym momencie to nieracjonalne zachowanie opozycji spowodowało, że mamy taką sytuację, a nie inną. Ja jestem na to gotowy, wszyscy jesteśmy na to gotowi, chcemy to zrobić, żeby to jak najszybciej mieć za sobą i jeszcze raz, kolejny raz udowodnić, bo to udowadniamy od początku naszej kadencji, że jest większość i że to jest stabilna większość.


Wieczorem wprowadzono do sesji kolejny punkt - wybór nowego skarbnika, tego punktu nie było na początku sesji. Pana kandydatem był Paweł Jungerman i tu niespodzianka - aż 24 radnych na niego głosowało, w tym 8 z opozycji.


Waśnie, nastąpiło chyba jakieś oświecenie, albo widać, że jak jesteśmy wszyscy, to opozycja zaczyna troszeczkę inaczej się zachowywać. Dlatego ja mówię - ja nie lubię tej polityki w takim wydaniu, bo to nie jest racjonalna rozmowa o województwie, o jego kierunkach rozwoju. To jest nic innego jak totalna opozycja i wczoraj to nasza opozycja pokazała. Dlatego nie ma dyskusji merytorycznej, tylko jest hucpa i tyle. 

Panowie sobie kiedyś absolutorium nie udzielili przecież za 2017 rok, mając większość nie udzielili sobie absolutorium, także oni są przygotowani do tych własnych gierek. My w te gierki nie chcemy grać, bo chcemy rozwijać nasze województwo, podejmować racjonalne decyzje. Co jeszcze zaznaczę - wiele wniosków składanych przez opozycję jest uwzględnianych. Przypomnę tylko, że radni opozycji zgłosili choćby o zwiększenie dofinansowania z programu rozwoju wsi, były projekty, które miały tę samą ilość punktów - żeśmy to uwzględnili. Wielokrotnie udowodnialiśmy to, fizycznie i szybko, że jesteśmy w stanie współpracować.


Jak w tej chwili wygląda zatrudnienie w urzędzie marszałkowskim? Pytam o to dlatego, że były już skarbnik Henryk Gryko zaznaczył, że żeby nie zwiększało się zadłużenie województwa, to jednak znacząco trzeba ograniczyć bieżące wydatki. 


Z tego co mnie poinformował departament kadr i też departament finansów, to i tak mamy tych etatów cały czas za mało. Nie wychodzimy poza pewne założenia, które zostały przyjęte. Większość, co się dzieje, to dzieje się we własnym zakresie, to znaczy z kimś się żegnamy - kogoś przyjmujemy.


Będzie pan zwiększał zatrudnienie?


Nie przewiduję takiej kwestii, bardziej zastrzegam to, że mamy się zmieścić w tych ramach, które sobie postawiliśmy. Co jeszcze - te ramy, które nam postawił poprzedni zarząd, bo my jeszcze cały czas działamy w ramach poprzedniego budżetu, poprzedniej koalicji. Także tutaj nic się złego nie dzieje, cały czas tak, jak powtarzałem to wielokrotnie - każdy, kto chce współpracować, kto chce działać dla dobra województwa i kto też pokazuje, że jest godny zaufania, bo to jest też bardzo ważne w kontaktach między pracownikiem a pracodawcą, ma i nie musi się bać o swoje zatrudnienie. Już to wielokrotnie pokazałem, proszę popatrzeć na departament rozwoju regionalnego - przecież tam są pracownicy, jest dyrekcja, która tam była. To była tylko dyskusja z tą dyrekcją, zapytałem o to, kto ma pomysły, jakie ma pomysły, kto ma dobrą energię i oni to udowodnili. 

Byliśmy na ostatnim miejscu jeśli chodzi o zasadę "n + 3", a już wykonaliśmy nasze cele na rok 2019 i jesteśmy na miejscu bodajże 10. No to o czymś to świadczy. I tam tylko odszedł jeden pan dyrektor, a z jednym żeśmy się pożegnali.


A ile w sumie dyrektorów, czy też kierowników w urzędzie marszałkowskim pan zmienił?


Nie prowadzę takiej statystyki, bo to nie jest matematyka - tak jak wczoraj było, jeśli chodzi ile ma odznaczeń być przyznawanych, jeśli chodzi o zasłużonych dla województwa podlaskiego. Nie matematyka jest istotna, tylko to czy ktoś chce pracować, chce działać i jest godny zaufania. Bo to są wszystkie rzeczy ważne. Ja specjalnie tą ostatnią cechę też tutaj dokładam jeszcze, bo widzę, że są pewne kwestie, o których wewnętrznie rozmawiam z pracownikami i oni nie do końca niektórzy się lojalnie zachowują i to jest fakt.


Czy będą jeszcze jakieś zmiany w urzędzie?


Uważam, że tak.


W jakim czasie i jak duże?


Cały czas się zmieniamy, bo cały czas dostosowujemy ten urząd do tych założeń programowych, do naszej wizji województwa, jaką nakreśliliśmy.


Jeszcze jedna nocna niespodzianka na sejmiku, po poparciu przez opozycję nowego skarbnika, to wniosek Koalicji Obywatelskiej o odwołanie Marka Komorowskiego z funkcji wiceprzewodniczącego sejmiku. 


To też jest polityka. Rozumiem, że panowie muszą w jaki sposób zaistnieć w mediach, także taki wniosek ze strony opozycji - moim zdaniem bezpodstawny. Pan Marek wielokrotnie udowadniał, akurat mogę powiedzieć, że z nas wszystkich jest jednym z najspokojniejszych radnych, najbardziej wyważonych, doświadczonych. Także nie widzę tu powodów do jego odwołania. 

Bardziej bym się odwrócił w drugą stronę, kiedy to nie mogliśmy zwoływać sesji, jak byłem wybrany, a był przewodniczący z Koalicji Obywatelskiej, łamał przepisy prawa, bo to był fakt. Ja bym powiedział tak: wniosek bezpodstawny, niczym nie poparty, rozumiem zaczęła się kampania do parlamentu, w związku z tym musimy być na to przygotowani. Oczywiście wniosek moim zdaniem nie przejdzie, jeszcze nie sprawdzałem formuły tego wniosku, bo są wątpliwości prawne odnośnie jego kształtu, czy my będziemy głosowali nad jego wprowadzeniem, czy tylko będziemy głosowali faktycznie nad odwołaniem pana Komorowskiego.


A czy zasadne jest pytanie czy ma pan ambicje zasiadać w parlamencie?


Mam ambicje, tak jak to powiedziałem w kampanii wyborczej do tego, żeby nasze województwo było województwem jednym z liderów najlepiej rozwijających się. Przyszedłem tutaj, chcę żeby województwo się zmieniało. Nie ma takiej na dzień dzisiejszy decyzji, żebym startował do parlamentu. Niedawno co zostałem marszałkiem, chciałbym też udowodnić, że warto było głosować na Zjednoczoną Prawicę, Prawo i Sprawiedliwość, że warto jest żebyśmy zmieniali wspólnie województwo. Jest za mało czasu teraz, może w przyszłości kiedyś tak, ale w tych wyborach nie.


W przyszłości?


W przyszłości nie można niczego wykluczyć, to jest polityka. Ale jeśli chodzi o kwestię związaną z obecną kampanią wyborczą - oczywiście będę wspierał ministra Piontkowskiego, resztę ministrów naszych z województwa, bo oczywiście musimy się w to zaangażować, bo to są bardzo ważne wybory, ale nie przewiduję startu w tych wyborach parlamentarnych.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower
Krzysztof Sokołowski z grupy "Nocny Kochanek" - fot. Robert Bońkowski

Krzysztof Sokołowski

Wokalista zespołu "Nocny Kochanek"
19.10.2019

Grupa rozpoczęła drugą część trasy koncertowej, a piątkowy (18.10) koncert w Białymstoku był pierwszym koncertem tej trasy w Polsce.

Adam Musiuk, fot. Monika Kalicka

Adam Musiuk [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
18.10.2019

"Największym problemem są u nas kominy, kominy domków jednorodzinnych i to co czasami z tych kominów unosi się w powietrze" - mówi o jakości powietrza w Białymstoku Adam Musiuk.

Jan Smyk, fot. Joanna Szubzda

Jan Smyk

reportażysta Radia Białystok
17.10.2019

Jak otworzyć swoich bohaterów, żeby chcieli mówić do mikrofonu? - Najlepszym otwarciem jest słuchanie. Słuchać, słuchać i jeszcze raz słuchać - radzi Jan Smyk.


Andrzej Małkowski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Małkowski

pełnomocnik Komendanta Chorągwi Białostockiej ZHP ds. Zagranicznych
17.10.2019

- Chodzi o to, żeby w jeden weekend zebrać wszystkich skautów świata, by mogli ze sobą porozmawiać, pobyć, poznać się. Jest to taka integracja przez nowoczesne technologie.

Roman Czepe, fot. Joanna Szubzda

Roman Czepe [wideo]

wicestarosta białostocki
17.10.2019

- Musimy pogodzić interesy ludzi. Konflikt musi być zażegnany - trzeba ominąć ludzi, ominąć zabudowę, sprawić, żeby ta inwestycja była bezkolizyjna albo minimalnie kolizyjna - mówi Roman Czepe o kolejowej obwodnicy Białegostoku.

Paweł Krutul, fot. Marcin Gliński

Paweł Krutul

poseł-elekt z Wiosny
16.10.2019

Przedsiębiorca Paweł Krutul z Wiosny zdobył prawie 13,5 tysiąca głosów i otrzyma mandat posła.


Stefan  Krajewski, fot. Monika Kalicka

Stefan Krajewski

poseł-elekt z PSL
16.10.2019

"Sojusz z Kukizem opłacił się, otworzyliśmy się dzięki temu może na miasta, na duże miasta" - mówi Stefan Krajewski.

dr Krzysztof Korotkich i Bożena Bednarek, fot. Joanna Szubzda

dr Krzysztof Korotkich i Bożena Bednarek

15.10.2019

Klub Ex Libris zaprasza na spotkanie z twórczością Edwarda Stachury. "Jest to poeta nowoczesny, który przekroczył pewne granice poetyckości swoich czasów."

Marek Komorowski, fot. Joanna Szubzda

Marek Komorowski

senator - elekt, wiceprzewodniczący sejmiku województwa podlaskiego
15.10.2019

- Niektórzy posłowie mówili: ja też chciałbym mieć taką krótką kampanię. Ona była faktycznie krótka, ale bardzo intensywna.


Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł Koalicji Obywatelskiej
14.10.2019

- To nie jest porażka, to jest początek czegoś nowego - mówi poseł o wyniku Koalicji Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej, pełnomocnik PiS w Podlaskiem
14.10.2019

- Jestem zadowolony z tego, że frekwencja bardzo mocno rośnie. To znaczy, że coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że to od nich zależy, kto będzie rządził Polską, i to oni będą decydowali, kto w ich imieniu będzie sprawował władzę.

prof. Małgorzata Bieńkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Małgorzata Bieńkowska

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
14.10.2019

- Wydawałoby się, że program lewicy był bardzo nastawiony na młodych ludzi. Przynajmniej tak był oferowany. Natomiast widać ewidentnie, że jest ogromnie przesunięcie głosów wśród tej grupy wiekowej na prawą stronę.


Małgorzata Górniak, fot. Joanna Szubzda

Małgorzata Górniak

dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku
14.10.2019

III LO istnieje już 70 lat. - To, co najważniejsze w tej szkole, to ludzie. Wizerunek, jej markę od początku tworzyli ludzie - dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie...

mł. asp. Emilia Kuprewicz, st. sierż. Bartosz Walendziuk i nadkom. Tomasz Krupa, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

14.10.2019

Co zrobić, aby bezpiecznie wynająć mieszkanie studentom? "Najważniejsza jest umowa".

Marek Rybnik, fot. Monika Kalicka

Marek Rybnik

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
13.10.2019

"Biorąc pod uwagę frekwencję w naszych ostatnich wszystkich wyborach, nie tylko w tym 10-leciu, ale we wszystkich pozostałych dekadach - zawsze było to niskie " - mówi Marek Rybnik.


Zenek Martyniuk i Grzegorz Pilat

Zenek Martyniuk

król disco-polo
11.10.2019

"Czytałem scenariusz i już oglądałem pierwsze zdjęcia, myślę, że wyjdzie coś fajnego. Ja trzymam rękę na pulsie, bo chcę żeby to fajnie wyszło, szczególnie od strony dźwiękowej" - mówi Zenek Martyniuk.

Jazz Band Młynarski - Masecki, źródło: BOK

Jan Emil Młynarski i Marcin Masecki

Jazz Band Młynarski - Masecki
11.10.2019

"W tej muzyce fascynuje nas wiele elementów, ale to co nas najbardziej kręci, to przenoszenie tego na grunt dzisiejszy i łączenie tego ze współczesnością" - mówią muzycy.

Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Anna Moniuszko

dyrektor artystyczna cyklu "Muzyka Mistrzów Baroku"
11.10.2019

"Ideą w tegorocznym cyklu jest przybliżać państwu muzykę angielską i to w różnych jej odmianach" - mówi Anna Moniuszko.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok