Radio Białystok | Gość | Artur Kosicki [wideo] - marszałek województwa podlaskiego

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego

19.06.2019, 08:39, akt. 11:14

"Jak widać, panowie z dzisiejszej opozycji, którzy rządzili jeszcze w 2018 roku, tylko ze względów politycznych zagłosowali przeciw własnym efektom pracy. Jest to dosyć kuriozalne" - ocenia sytuację w sejmiku marszałek województwa.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka
Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Z Arturem Kosickim rozmawia Renata Reda

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


 Zarząd województwa podlaskiego otrzymał absolutorium, ale będzie wniosek o jego odwołanie. Takie są efekty wczorajszej sesji podlaskiego sejmiku. Radni wybrali też nowego skarbnika województwa został nim Paweł Jungerman. Między innymi o tym Renata Reda rozmawia z marszałkiem Arturem Kosickim.Renata Reda: Miało być tak spokojnie i przewidywalnie, tymczasem niespodzianka - zarząd województwa nie otrzymał wotum zaufania. Skąd takie zamieszanie?


Artur Kosicki: Też żeśmy się mocno zdziwili, z tego powodu, że to był raport oceniający stan rządów poprzedniej koalicji PO-PSL. Jak widać panowie z dzisiejszej opozycji, którzy rządzili jeszcze w 2018 roku, za czyich rządów ten raport został stworzony, tylko ze względów politycznych zagłosowali przeciw własnym efektom pracy. No jest to dosyć kuriozalne. 

Oczywiście ciężko to zrozumieć, dla nas też było to ciężko zrozumieć, no ale widać, że jednak nie mogą pogodzić się z utratą władzy i są w stanie nawet ocenić źle efekty własnej pracy, żeby tylko i wyłącznie wrócić z powrotem do rządów. 


Ale byłoby wotum zaufania, gdyby na sali obrad była radna Justyna Żalek, która miała być.


Tak, miała być, ale wiemy, że jest to matka dwumiesięcznego dziecka i nie przewidywaliśmy, że nawet tak to zostanie wykorzystane. Oczywiście pani Justyna jest osobą, wszyscy mamy dzieci, dwumiesięczne dziecko - różne rzeczy mogą wypaść. Pani Justyna przekazywała mi informację, że właśnie takie rzeczy wypadły bardzo osobiste związane z dzieckiem, ale nikt nie przewidywał, że opozycja będzie tak totalną opozycją, że nawet źle oceni własne efekty pracy.


Kilkugodzinna przerwa w obradach, do 19:30, radna pojawiła się i tu już jest absolutorium dla zarządu województwa. O tyle dobrze, bo gdyby go nie było, to wówczas też byłby wniosek o odwołanie zarządu, ale tym razem w głosowaniu tajnym. Czy to budziło jakieś obawy?


To nie budzi żadnych obaw, bo zarówno przy głosowaniu nad raportem zagłosowali wszyscy nasi radni tak, jak powinni zagłosować, nie było żadnych problemów też przy głosowaniu przypomnę na skarbnika, gdzie nawet już opozycja się zreflektowała, czyli jakieś oświecenie umysłu chyba nastąpiło. 

Także zobaczyliśmy, że to nie jest żadna partnerska dyskusja, żadna rozmowa dla dobra województwa, tylko czysta polityka i w związku z tym faktycznie poczekaliśmy na Justynę, poprosiliśmy żeby jednak do nas przyjechała, dziecko było na górze w gabinecie wicemarszałka Derehajły. Też to nie było łatwe dla niej, ale no jeżeli mamy w taki sposób postępować - jesteśmy gotowi na taką sytuację. Także dziękuję, że pani Justyna przyjechała, ale tak się nie postępuje. Ja uważam, że jeżeli nasi koledzy z opozycji chcą z nami merytorycznie rozmawiać, to jesteśmy na to gotowi, ale jeżeli mają być totalną opozycją i w taki sposób już to widzę, to oczywiście będziemy też bardziej ostrożni, jeśli chodzi o tą kwestię.


Absolutorium jest i nie ma wotum zaufania, będzie głosowanie nad odwołaniem zarządu - kiedy?


Dzisiaj zostanie do pana przewodniczącego złożony wniosek o to, żeby sesja odbyła się 4 lipca, gdzieś godzinach popołudniowych. Chcemy już mieć to za sobą.


Sam środek wakacji, sezon urlopowy...


My pracujemy cały czas, ja nawet jak jestem na wakacjach to odbieram dużo telefonów i podejmuję różne decyzje, nawet związane z tym w jakim w kierunku mają pewne instytucje działać, czy kto ma co robić.


Bo termin jest trzymiesięczny - od 2 tygodni do 3 miesięcy.


Ale my chcemy to załatwić, mieć to za sobą, bo tak jak mówię - wszyscy głosowali tak jak trzeba. To tylko w tym momencie to nieracjonalne zachowanie opozycji spowodowało, że mamy taką sytuację, a nie inną. Ja jestem na to gotowy, wszyscy jesteśmy na to gotowi, chcemy to zrobić, żeby to jak najszybciej mieć za sobą i jeszcze raz, kolejny raz udowodnić, bo to udowadniamy od początku naszej kadencji, że jest większość i że to jest stabilna większość.


Wieczorem wprowadzono do sesji kolejny punkt - wybór nowego skarbnika, tego punktu nie było na początku sesji. Pana kandydatem był Paweł Jungerman i tu niespodzianka - aż 24 radnych na niego głosowało, w tym 8 z opozycji.


Waśnie, nastąpiło chyba jakieś oświecenie, albo widać, że jak jesteśmy wszyscy, to opozycja zaczyna troszeczkę inaczej się zachowywać. Dlatego ja mówię - ja nie lubię tej polityki w takim wydaniu, bo to nie jest racjonalna rozmowa o województwie, o jego kierunkach rozwoju. To jest nic innego jak totalna opozycja i wczoraj to nasza opozycja pokazała. Dlatego nie ma dyskusji merytorycznej, tylko jest hucpa i tyle. 

Panowie sobie kiedyś absolutorium nie udzielili przecież za 2017 rok, mając większość nie udzielili sobie absolutorium, także oni są przygotowani do tych własnych gierek. My w te gierki nie chcemy grać, bo chcemy rozwijać nasze województwo, podejmować racjonalne decyzje. Co jeszcze zaznaczę - wiele wniosków składanych przez opozycję jest uwzględnianych. Przypomnę tylko, że radni opozycji zgłosili choćby o zwiększenie dofinansowania z programu rozwoju wsi, były projekty, które miały tę samą ilość punktów - żeśmy to uwzględnili. Wielokrotnie udowodnialiśmy to, fizycznie i szybko, że jesteśmy w stanie współpracować.


Jak w tej chwili wygląda zatrudnienie w urzędzie marszałkowskim? Pytam o to dlatego, że były już skarbnik Henryk Gryko zaznaczył, że żeby nie zwiększało się zadłużenie województwa, to jednak znacząco trzeba ograniczyć bieżące wydatki. 


Z tego co mnie poinformował departament kadr i też departament finansów, to i tak mamy tych etatów cały czas za mało. Nie wychodzimy poza pewne założenia, które zostały przyjęte. Większość, co się dzieje, to dzieje się we własnym zakresie, to znaczy z kimś się żegnamy - kogoś przyjmujemy.


Będzie pan zwiększał zatrudnienie?


Nie przewiduję takiej kwestii, bardziej zastrzegam to, że mamy się zmieścić w tych ramach, które sobie postawiliśmy. Co jeszcze - te ramy, które nam postawił poprzedni zarząd, bo my jeszcze cały czas działamy w ramach poprzedniego budżetu, poprzedniej koalicji. Także tutaj nic się złego nie dzieje, cały czas tak, jak powtarzałem to wielokrotnie - każdy, kto chce współpracować, kto chce działać dla dobra województwa i kto też pokazuje, że jest godny zaufania, bo to jest też bardzo ważne w kontaktach między pracownikiem a pracodawcą, ma i nie musi się bać o swoje zatrudnienie. Już to wielokrotnie pokazałem, proszę popatrzeć na departament rozwoju regionalnego - przecież tam są pracownicy, jest dyrekcja, która tam była. To była tylko dyskusja z tą dyrekcją, zapytałem o to, kto ma pomysły, jakie ma pomysły, kto ma dobrą energię i oni to udowodnili. 

Byliśmy na ostatnim miejscu jeśli chodzi o zasadę "n + 3", a już wykonaliśmy nasze cele na rok 2019 i jesteśmy na miejscu bodajże 10. No to o czymś to świadczy. I tam tylko odszedł jeden pan dyrektor, a z jednym żeśmy się pożegnali.


A ile w sumie dyrektorów, czy też kierowników w urzędzie marszałkowskim pan zmienił?


Nie prowadzę takiej statystyki, bo to nie jest matematyka - tak jak wczoraj było, jeśli chodzi ile ma odznaczeń być przyznawanych, jeśli chodzi o zasłużonych dla województwa podlaskiego. Nie matematyka jest istotna, tylko to czy ktoś chce pracować, chce działać i jest godny zaufania. Bo to są wszystkie rzeczy ważne. Ja specjalnie tą ostatnią cechę też tutaj dokładam jeszcze, bo widzę, że są pewne kwestie, o których wewnętrznie rozmawiam z pracownikami i oni nie do końca niektórzy się lojalnie zachowują i to jest fakt.


Czy będą jeszcze jakieś zmiany w urzędzie?


Uważam, że tak.


W jakim czasie i jak duże?


Cały czas się zmieniamy, bo cały czas dostosowujemy ten urząd do tych założeń programowych, do naszej wizji województwa, jaką nakreśliliśmy.


Jeszcze jedna nocna niespodzianka na sejmiku, po poparciu przez opozycję nowego skarbnika, to wniosek Koalicji Obywatelskiej o odwołanie Marka Komorowskiego z funkcji wiceprzewodniczącego sejmiku. 


To też jest polityka. Rozumiem, że panowie muszą w jaki sposób zaistnieć w mediach, także taki wniosek ze strony opozycji - moim zdaniem bezpodstawny. Pan Marek wielokrotnie udowadniał, akurat mogę powiedzieć, że z nas wszystkich jest jednym z najspokojniejszych radnych, najbardziej wyważonych, doświadczonych. Także nie widzę tu powodów do jego odwołania. 

Bardziej bym się odwrócił w drugą stronę, kiedy to nie mogliśmy zwoływać sesji, jak byłem wybrany, a był przewodniczący z Koalicji Obywatelskiej, łamał przepisy prawa, bo to był fakt. Ja bym powiedział tak: wniosek bezpodstawny, niczym nie poparty, rozumiem zaczęła się kampania do parlamentu, w związku z tym musimy być na to przygotowani. Oczywiście wniosek moim zdaniem nie przejdzie, jeszcze nie sprawdzałem formuły tego wniosku, bo są wątpliwości prawne odnośnie jego kształtu, czy my będziemy głosowali nad jego wprowadzeniem, czy tylko będziemy głosowali faktycznie nad odwołaniem pana Komorowskiego.


A czy zasadne jest pytanie czy ma pan ambicje zasiadać w parlamencie?


Mam ambicje, tak jak to powiedziałem w kampanii wyborczej do tego, żeby nasze województwo było województwem jednym z liderów najlepiej rozwijających się. Przyszedłem tutaj, chcę żeby województwo się zmieniało. Nie ma takiej na dzień dzisiejszy decyzji, żebym startował do parlamentu. Niedawno co zostałem marszałkiem, chciałbym też udowodnić, że warto było głosować na Zjednoczoną Prawicę, Prawo i Sprawiedliwość, że warto jest żebyśmy zmieniali wspólnie województwo. Jest za mało czasu teraz, może w przyszłości kiedyś tak, ale w tych wyborach nie.


W przyszłości?


W przyszłości nie można niczego wykluczyć, to jest polityka. Ale jeśli chodzi o kwestię związaną z obecną kampanią wyborczą - oczywiście będę wspierał ministra Piontkowskiego, resztę ministrów naszych z województwa, bo oczywiście musimy się w to zaangażować, bo to są bardzo ważne wybory, ale nie przewiduję startu w tych wyborach parlamentarnych.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Krzysztof Sawicki, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Sawicki

z zespołu "Czeremszyna"
17.07.2019

Koncerty, spektakle, filmy, wystawy, warsztaty, tańce, jarmark, kuchnie, piłka błotna - w Czeremsze zapowiada się bardzo interesujący weekend.

Jarosław Gowin, fot. Monika Kalicka

Jarosław Gowin

wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, lider Porozumienia
16.07.2019

- Gdyby wygrał obóz Zjednoczonej Prawicy, to jest dwóch naturalnych kandydatów na premiera. To jest obecny premier Mateusz Morawiecki (...) i lider całego obozu pan prezes Jarosław Kaczyński.

Marcin Malewski, fot. Marcin Mazewski

Marcin Malewski

wokalista, pianista, kompozytor
16.07.2019

Zaczynał od muzyki klasycznej. - Ale po namowach paru osób i konsultacjach z innymi muzykami stwierdziliśmy, że stworzymy projekt rozrywkowy.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej i pełnomocnik PiS w Podlaskiem
15.07.2019

"Mamy nadzieję, że wsparcie europarlamentarzystów plus kampania ogólnopolska pozwolą nam osiągnąć lepszy wynik w tym roku w wyborach parlamentarnych" - mówi Dariusz Piontkowski.

Mirosław Olczak, Emilia Kuprewicz i Marcin Cywoniuk, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

15.07.2019

Kibic nie może wnosić wszelkiego rodzaju broni, materiałów wybuchowych, pirotechnicznych, napojów alkoholowych, narkotyków, środków pobudzających, nie powinien rzucać przedmiotami, nie powinien zakłócać porządku publicznego - o obowiązkach kibiców przypominają policjanci.

Tadeusz Truskolaski i Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski i Artur Kosicki [wideo]

prezydent Białegostoku i marszałek województwa podlaskiego
12.07.2019

Są dwie strony sporu. Każda uważa, że ma rację. Chodzi o organizację Pikniku Rodzinnego w dniu Marszu Równości.


Marta Szałkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Marta Szałkiewicz

z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
11.07.2019

Jeszcze można zgłaszać się do XI Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści”.

Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski

ze Stowarzyszenia "Białostocki Klub Balonowy"
10.07.2019

"Chcemy pokazać kolorowy, balonowy świat nad Białymstokiem" - zachęcają organizatorzy.

Marlena Maląg, fot. Marcin Mazewski

Marlena Maląg

prezes PFRON
9.07.2019

PFRON przekaże województwu podlaskiemu dodatkowe pieniądze dla organizacji pozarządowych na projekty wspierające aktywność osób niepełnosprawnych.


Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes MKS Ślepsk Malow Suwałki
8.07.2019

"Wiemy, że czeka nas jeszcze dużo pracy. Wszystkie plany, marzenia, które mamy i cele do zrealizowania, na pewno do pierwszego meczu nie zrobimy, jest to projekt na najbliższe 2 lata" - mówi Wojciech Winnik.

st. sierż. Patryk Marcinczyk i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

8.07.2019

Drzewo rośnie u sąsiada, ale gałęzie zwisają nad naszą działką. Co zrobić z owocami? Czy możemy je zerwać z drzewa, czy musimy czekać, aż spadną?

Kamila Lićwinko, Mityng Gwiazd w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Kamila Lićwinko

lekkoatletka
7.07.2019

- Ten sezon bardzo dobrze się dla mnie rozwija. Skaczę ze startu na start coraz lepiej, mimo że dzisiejszy wynik jest taki sam jak w Lozannie. Mam jeszcze dużo pracy do zrobienia na skoczni, a już skaczę wysoko jak na siebie po przerwie - mówi Kamila Lićwinko.


Cezary Chwicewski, fot. Wojciech Szubzda

Cezary Chwicewski

dyrektor artystyczny festiwalu Up To Date
7.07.2019

Dancing Międzypokoleniowy to najnowsza inicjatywa twórców festiwalu Up To Date.

Rafał Supiński, fot. Monika Kalicka

Rafał Supiński

aktor i wokalista
5.07.2019

To jest niesamowita sprawa dla mnie, spełnienie marzeń - mówi o stypendium w Royal Academy of Music w Londynie Rafał Supiński.

Józef Kotowicz, fot. Sylwia Krassowska

Józef Kotowicz

białostocki organista, pedagog, kierownik Katedralnych Koncertów Organowych
5.07.2019

Bohaterem pierwszego recitalu Katedralnych Koncertów Organowych będzie kierownik muzyczny imprezy Józef Kotowicz - świętujący 25-lecie pracy artystycznej.


Piotr Tomaszuk, fot. Monika Kalicka

Piotr Tomaszuk

reżyser teatralny, dramaturg i scenarzysta
5.07.2019

"Radio jest dla mnie szansą stworzenia pewnej przestrzeni dla słowa, intrygującego otoczenia dla sytuacji zrodzenia się słowa w wyobraźni słuchacza" - mówi Piotr Tomaszuk.

Piotr Domagała, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Domagała

kurator muzyczny Podlasie SlowFest
3.07.2019

"Jesteśmy magnesem, artyści chcą do nas przyjeżdżać, chcą poczuć atmosferę kontaktu z drugim człowiekiem, kontaktu z naturą" - mówi Piotr Domagała.

Adam Malecki - dzielnicowy z Łap, fot. Renata Reda

Adam Malecki

sierżant sztabowy, dzielnicowy z Łap
2.07.2019

Sierżant sztabowy Adam Malecki - dzielnicowy z Łap to jeden z laureatów ogólnopolskiego konkursu "Policjant, który nam pomógł".
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok