Radio Białystok | Gość | Bohdan Paszkowski [wideo] - wojewoda podlaski

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski

5.09.2019, 07:46, akt. 22:46

- Mogę ubolewać, że do tego doszło. Natomiast jest to naturalna konsekwencja decyzji, jaką podjął Jan Dobrzyński, a mianowicie startowania z własnego komitetu przeciwko kandydatowi PiS w wyborach senackich - mówi wojewoda o usunięciu senatora Dobrzyńskiego z partii.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda
Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Z Bohdanem Paszkowski rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Senator Jan Dobrzyński został usunięty z Prawa i Sprawiedliwości, ponieważ w wyborach do Senatu zarejestrował swój własny komitet. Startuje przeciwko kandydatowi PiS.

W czwartek (5.09) wojewoda ma podpisać pozwolenie na budowę linii przesyłu gazu pomiędzy Polską a Litwą. Gazociąg będzie przebiegał przez zachodnią część województwa podlaskiego w okolicach Zambrowa i Kolna a potem w części północnej.

- Mam nadzieję, że będzie to wstęp do rozbudowy sieci gazowej w województwie podlaskim - powiedział wojewoda.

Gazociągiem Polska - Litwa będzie można przesyłać od 2 do 4 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Będzie on dwukierunkowy - to znaczy, że będzie można gaz importować albo eksportować. Dotychczas Litwa nie miała możliwości importu gazu z innych państw niż Rosja, poza przywozem gazu skroplonego do Kłajpedy. Ma to umożliwić budowę niezależności energetycznej tego państwa.

Wcześniej zbudowano linię energetyczną łączącą Polskę i Litwę, co połączyło ją z siecią energetyczną Europy.

W rozmowie też o drogach lokalnych - na ich remont i modernizację wydamy ponad 400 milionów złotych.

Z wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim rozmawia Lech Pilarski.

Lech Pilarski: Jak skomentuje pan decyzję o wyrzuceniu Jana Dobrzyńskiego z Prawa i Sprawiedliwości?


Bohdan Paszkowski: Z jednej strony mogę ubolewać, że do tego doszło. Natomiast jest to naturalna konsekwencja decyzji, jaką podjął Jan Dobrzyński, a mianowicie startowanie z własnego komitetu przeciwko kandydatowi Prawa i Sprawiedliwości w wyborach senackich.


Długo był w zawieszeniu - od kwietnia 2018 roku.


No tak. I był to pewnie dla niego też czas na różne przemyślenia. Stało się, jak się stało. Mogę tylko ubolewać nad tym, że wieloletni członek naszej partii...


...były wojewoda


Były wojewoda również, podjął taką decyzję.


Co nim kierowało, że wybrał taką drogę?


To trzeba go zapytać.


Jak pan sądzi?


Chęć kontynuowania swojej działalności publicznej. Natomiast nie zmieścił się w ramach Prawa i Sprawiedliwości przy typowaniu kandydatów między innymi do Senatu. Podjął taką decyzję. Powtarzam, mogę ubolewać, że w przeciwstawił się Prawu i Sprawiedliwość, bo tak to trzeba skomentować.

Wybory są tym momentem, kiedy partia się mobilizuje, bo to jest moment, w którym trzeba włożyć jak największy wysiłek, aby osiągnąć to, co jest głównym celem partii.


I trzeba liczyć na lojalność?


Tak. Głównym celem partii jest wygrywanie wyborów, później sprawowanie władzy, realizowanie swojego programu. Tutaj jest wymagana dyscyplina, ale również taka mobilizacja.


Prezes Kaczyński powiedział w Olsztynie, że będzie 100 obwodnic. Co może obiecać w Białymstoku? Dzisiaj wieczorem jest konwencja.


Myślę, że kontynuowanie tego, co już dokonaliśmy, plus pewne rzeczy, które być może dzisiaj zostaną dodatkowo...


Co by pan skorygował, jakie nowe priorytety ustalił, żeby przyśpieszyć rozwój województwa?


Powinniśmy kontynuować wysiłek infrastrukturalny. Wykluczenie komunikacyjne przez lata dotykało nasze województwo. W tej chwili mamy - jakbyśmy nie spojrzeli - wzmożenie inwestycyjne i w sferze infrastrukturalnej.

Pewnie oczekiwalibyśmy, żeby efekty jeszcze szybciej przychodziły. Mówię tu chociażby w kontekście budowy Via Carpatii. Via Baltica jest już w tej chwili faktem - buduje się, pewne odcinki są zbudowane, na pewnych już przystępuje się do budowy. Będą kolejne.

Rail Balticę trzeba podciągnąć, przyśpieszyć. Musimy podejmować różne rozwiązania takie, aby uprzemysłowić jeszcze mocniej nasz region.


Będzie pan podpisywał decyzję o budowie gazociągu łączącego Polskę z Litwą. Na nieszczęście - taka jest moja opinia - gazociąg ten nie będzie przebiegał przez Bielsk Podlaski, Białystok, Augustów, gdzie gazu potrzeba najwięcej, tylko poleci gdzieś za Kolnem, przez część województwa warmińsko-mazurskiego, w okolicach Suwałk do Litwy.


Nie do końca tak jest, bo będą nitki północna i południowa. Jest taka kwestia, że to gazociąg, gdzie będzie dystrybuowany gaz w wysokim ciśnieniu, bo ma to być połączenie w ramach zabezpieczania potrzeb w wymiarze międzynarodowym.


Ale jak spojrzymy na mapę m.in. w GAZ-SYSTEMIE, to nasze województwo jest białą plamą, jeśli chodzi o sieć gazowniczą.


To prawda, ale to bardzo szybko się zmienia. Przedsiębiorstwa, które działają w tej dziedzinie, podejmują również kroki, żeby budować stacje.


Na razie będziemy wozili gaz ze Świnoujścia do Moniek, Grajewa, i tutaj zamieniali płyn na gaz, a jesteśmy pomiędzy dwoma wielkimi gazociągami - 5 miliardów metrów sześciennych gazu na południu, Jamał - 30 miliardów.


Myślę, że niezależnie od tej oceny, w tym zakresie wiele się zmienia i będzie się zmieniać, bo jest świadomość po stronie decydentów i tych - nazwijmy to - gazowych, i tych politycznych, że białą plamą w dostępie do gazu, w szczególności sieciowego, województwo podlaskie nie powinno być.

Inwestycja GAZ-SYSTEMU, która na razie jest w fazie wydawania różnego rodzaju decyzji, na pewno przyczyni się do tego, że dostępność do gazu sieciowego się zwiększy.


Jak się pojeździ po różnorodnych drogach, na przykład do Wysokiego Mazowieckiego albo z Downar do Trzciannego, to są już ograniczenia do 60 km/h, bo stan nawierzchni jest tak zły, że nie da się szybciej jechać. Na drogi lokalne w Podlaskiem jest 400 mln zł.


Ponad 400 mln zł na drogi w Podlaskiem, a w skali kraju w ramach wieloletniego programu ma być 36 mld. Jest to skok jakościowy. Dofinansowanie dróg lokalnych, czyli gminnych i powiatowych, jeszcze niedawno wynosiło 50 mln, teraz jest to prawie 400 mln. Jest ustawa o funduszu dróg samorządowych, która stwarza nowe możliwości.

Dofinansowanie w ramach tej ustawy może wynieść do 80 proc. do wysiłku inwestycyjnego samorządu. Dawniej było tylko do 50 proc. Można realizować inwestycje wieloletnie w cyklach projekcji nawet po trzy, cztery, pięć lat.

W poprzednich programach przed ustawą maksymalna kwota dofinansowania mogła wynieść 3 mln, w tej chwili mamy 30 mln. Ta skala daje porównanie. Nie dość tego, jest to system funduszowy, nie dotacyjny w sensie takim, że musimy się zamykać w roku budżetowym - realizujemy inwestycje, rozliczamy się na bieżąco, czyli innymi słowy rozliczamy się nie po  zakończeniu inwestycji, wcześniej ciężar ten musiał ponosić samorząd, natomiast rozliczamy się w trakcie inwestycji. To daje większą płynność samorządów.

Samorządu aplikują bardzo chętnie - składają więcej wniosków niż mamy możliwości finansowych. Wszystkie powiatowe inwestycje, które zostały zgłoszone na rok 2019, dostaną dofinansowanie i zostały zakwalifikowane. Gminne - było 305 wniosków, realizujemy 200. Pozostałe są na liście rezerwowej.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Natalia Sakowicz, fot. Monika Kalicka

Natalia Sakowicz

aktorka
19.09.2019

"Czuję, że jestem niezależna i materiał, który robię, to co chcę powiedzieć ze sceny - zależy ode mnie. Taką drogę wybrałam i tak też widzę swoją przyszłość" - mówi Natalia Sakowicz.

Andrzej Garlicki, fot. Paweł Wądołowski

Andrzej Garlicki

zastępca prezydenta Łomży
19.09.2019

"Rząd przygotował wiele rozstrzygnięć, które są dla nas korzystne - odczuwamy to już np. w postaci preferencji dla miast tracących swoje funkcje" - mówi Andrzej Garlicki.

Evgen Malinowski, fot. Monika Kalicka

Evgen Malinowski

syberyjski bard
18.09.2019

Miałem 25 lat jak wyjechałem z Rosji i 25 lat minęło odkąd przyjechałem do Polski. To nabiera szczególnego znaczenia i dlatego właśnie ta płyta "Jedno serce - dwie Ojczyzny" - równo pół na pół zostałem podzielony czasem pomiędzy Syberią a Polską" - mówi Evgen Malinowski.


Łukasz Szczepański, fot. Monika Kalicka

Łukasz Szczepański

organizator wystawy WNĘTRZA/ZEWNĘTRZA.BIAŁYSTOK.
18.09.2019

"Weronikę Kocewiak zaciekawił Białystok i postanowiła zrobić o Białymstoku wystawę" - mówi Łukasz Szczepański.

Marzena Juczewska, fot. Monika Kalicka

dr Marzena Juczewska [wideo]

zastępca dyr. d/s medycznych Podlaskiego Oddziału NFZ
18.09.2019

"Narodowy Fundusz Zdrowia czeka i bardzo namawia chętnych do złożenia ofert na podpisanie umowy dot. opieki nad dziećmi. Jesteśmy gotowi w każdej chwili, to są świadczenia nielimitowane, nie obowiązują kolejki" - mówi dr Marzena Juczewska.

Dominik Sołowiej i Janusz Taranienko, fot. Joanna Szubzda

Dominik Sołowiej i Janusz Taranienko

współorganizator Klubu Czytelniczego Ex Libris; poeta
17.09.2019

- Żyjemy w czasach niezwykle skomercjalizowanych, skapitalizowanych, kiedy nie dba się o wartości, które nie są materialnymi, albo bardzo niewiele się o nie dba. A my właśnie to robimy, bo one są w zaniku.


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński [wideo]

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, prorektor UwB
17.09.2019

- Poranek 17 września 1939 r. Większość naszych mieszkańców budzi się i dowiaduje, że już nie mamy jednego agresora a dwóch, bo naszą wschodnią granicę przekroczyła Armia Czerwona i musimy walczyć na dwóch frontach.

Grzegorz Kuczyński i Grzegorz Pilat, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
16.09.2019

- W tym roku zagrzewamy do biegu na rockowo - zapowiada organizator imprezy Białystok Biega.

sierż. szt. Krzysztof Surawski i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

16.09.2019

Za co osobom nieletnim grozi odpowiedzialność prawna? Jakie sankcje i kary może wymierzyć im sąd rodzinny?


prof. Dariusz Kiełczewski, fot. Joanna Szubzda

prof. Dariusz Kiełczewski [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
16.09.2019

Zapowiedzi podwyższenia płacy minimalnej w najbliższych latach wzbudzają wiele kontrowersji. Jednych bulwersują, innych najzwyczajniej cieszą.

Marcel Andino Velez, fot. Maciej Zaniewski

Marcel Andino Velez

były wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
15.09.2019

Zostawił prestiżową pracę i zaczął opiekować się cierpiącymi na wiele przewlekłych chorób rodzicami.

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Monika Kalicka

Ewa Iżykowska-Lipińska

Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej
13.09.2019

"Jestem szczęśliwa, że ten sezon inaugurujemy operetką. Jest to dzieło wybitne, bardzo trudne i jedno z najważniejszych jakie w ogóle są w literaturze światowej" - mówi Ewa Iżykowska-Lipińska.


Mirosław Ratkiewicz, fot. Monika Kalicka

prof. Mirosław Ratkiewicz

z Uniwersytetu w Białymstoku
13.09.2019

"Jedynym sensownym rozwiązaniem jest, gdy zobaczymy łosia, zwolnić, zatrzymać auto i zaczekać aż przejdzie, bo zdarzały się przypadki, że łoś potrafił zawrócić i przebiec po samochodzie" - mówi nasz gość.

dr Wojciech Tarasiuk, fot. Joanna Szubzda

dr Wojciech Tarasiuk [wideo]

dyrektor PKO BP w Białymstoku
12.09.2019

Od 14 września zmienia się sposób korzystania z bankowości elektronicznej. - Z całą pewnością zginą zdrapki - zapowiada dyrektor PKO BP.

Mateusz Perzyna i Sergi Kvernadze, fot. Joanna Szubzda

Mateusz Perzyna i Sergi Kvernadze

z Rugby Białystok
12.09.2019

W najbliższą sobotę, 14 września drużyna Rugby Białystok zagra z Legią Rugby.


Anna Kietlińska, fot. Joanna Szubzda

Anna Kietlińska

z Muzeum Pamięci Sybiru
12.09.2019

- Chcemy, by data 17 września pojawiała się w świadomości białostoczan i kojarzyła się nie tylko z pomnikami, ale i z czynnym działaniem. Stąd przejazd rowerowy trasą związaną z miejscami nawiązującymi do wydarzeń historycznych.

Witold Mazurkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Witold Mazurkiewicz

reżyser spektaklu "Wszystko zostaje w rodzinie"
12.09.2019

Po 18 latach lekarz - żonaty - dowiaduje się, że jest ojcem nieślubnego dziecka. Co wyniknie, kiedy mężczyzna będzie próbował ten fakt ukryć? - nowy spektakl w Teatrze Dramatycznym.

Andrzej Mioduszewski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Mioduszewski [wideo]

prezes PKS Nova
11.09.2019

- Chcemy w tym roku opracować nową siatkę połączeń w całym województwie.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok