Radio Białystok | Gość | Bohdan Paszkowski [wideo] - wojewoda podlaski

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski

5.09.2019, 07:46, akt. 22:46

- Mogę ubolewać, że do tego doszło. Natomiast jest to naturalna konsekwencja decyzji, jaką podjął Jan Dobrzyński, a mianowicie startowania z własnego komitetu przeciwko kandydatowi PiS w wyborach senackich - mówi wojewoda o usunięciu senatora Dobrzyńskiego z partii.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda
Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Z Bohdanem Paszkowski rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Senator Jan Dobrzyński został usunięty z Prawa i Sprawiedliwości, ponieważ w wyborach do Senatu zarejestrował swój własny komitet. Startuje przeciwko kandydatowi PiS.

W czwartek (5.09) wojewoda ma podpisać pozwolenie na budowę linii przesyłu gazu pomiędzy Polską a Litwą. Gazociąg będzie przebiegał przez zachodnią część województwa podlaskiego w okolicach Zambrowa i Kolna a potem w części północnej.

- Mam nadzieję, że będzie to wstęp do rozbudowy sieci gazowej w województwie podlaskim - powiedział wojewoda.

Gazociągiem Polska - Litwa będzie można przesyłać od 2 do 4 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Będzie on dwukierunkowy - to znaczy, że będzie można gaz importować albo eksportować. Dotychczas Litwa nie miała możliwości importu gazu z innych państw niż Rosja, poza przywozem gazu skroplonego do Kłajpedy. Ma to umożliwić budowę niezależności energetycznej tego państwa.

Wcześniej zbudowano linię energetyczną łączącą Polskę i Litwę, co połączyło ją z siecią energetyczną Europy.

W rozmowie też o drogach lokalnych - na ich remont i modernizację wydamy ponad 400 milionów złotych.

Z wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim rozmawia Lech Pilarski.

Lech Pilarski: Jak skomentuje pan decyzję o wyrzuceniu Jana Dobrzyńskiego z Prawa i Sprawiedliwości?


Bohdan Paszkowski: Z jednej strony mogę ubolewać, że do tego doszło. Natomiast jest to naturalna konsekwencja decyzji, jaką podjął Jan Dobrzyński, a mianowicie startowanie z własnego komitetu przeciwko kandydatowi Prawa i Sprawiedliwości w wyborach senackich.


Długo był w zawieszeniu - od kwietnia 2018 roku.


No tak. I był to pewnie dla niego też czas na różne przemyślenia. Stało się, jak się stało. Mogę tylko ubolewać nad tym, że wieloletni członek naszej partii...


...były wojewoda


Były wojewoda również, podjął taką decyzję.


Co nim kierowało, że wybrał taką drogę?


To trzeba go zapytać.


Jak pan sądzi?


Chęć kontynuowania swojej działalności publicznej. Natomiast nie zmieścił się w ramach Prawa i Sprawiedliwości przy typowaniu kandydatów między innymi do Senatu. Podjął taką decyzję. Powtarzam, mogę ubolewać, że w przeciwstawił się Prawu i Sprawiedliwość, bo tak to trzeba skomentować.

Wybory są tym momentem, kiedy partia się mobilizuje, bo to jest moment, w którym trzeba włożyć jak największy wysiłek, aby osiągnąć to, co jest głównym celem partii.


I trzeba liczyć na lojalność?


Tak. Głównym celem partii jest wygrywanie wyborów, później sprawowanie władzy, realizowanie swojego programu. Tutaj jest wymagana dyscyplina, ale również taka mobilizacja.


Prezes Kaczyński powiedział w Olsztynie, że będzie 100 obwodnic. Co może obiecać w Białymstoku? Dzisiaj wieczorem jest konwencja.


Myślę, że kontynuowanie tego, co już dokonaliśmy, plus pewne rzeczy, które być może dzisiaj zostaną dodatkowo...


Co by pan skorygował, jakie nowe priorytety ustalił, żeby przyśpieszyć rozwój województwa?


Powinniśmy kontynuować wysiłek infrastrukturalny. Wykluczenie komunikacyjne przez lata dotykało nasze województwo. W tej chwili mamy - jakbyśmy nie spojrzeli - wzmożenie inwestycyjne i w sferze infrastrukturalnej.

Pewnie oczekiwalibyśmy, żeby efekty jeszcze szybciej przychodziły. Mówię tu chociażby w kontekście budowy Via Carpatii. Via Baltica jest już w tej chwili faktem - buduje się, pewne odcinki są zbudowane, na pewnych już przystępuje się do budowy. Będą kolejne.

Rail Balticę trzeba podciągnąć, przyśpieszyć. Musimy podejmować różne rozwiązania takie, aby uprzemysłowić jeszcze mocniej nasz region.


Będzie pan podpisywał decyzję o budowie gazociągu łączącego Polskę z Litwą. Na nieszczęście - taka jest moja opinia - gazociąg ten nie będzie przebiegał przez Bielsk Podlaski, Białystok, Augustów, gdzie gazu potrzeba najwięcej, tylko poleci gdzieś za Kolnem, przez część województwa warmińsko-mazurskiego, w okolicach Suwałk do Litwy.


Nie do końca tak jest, bo będą nitki północna i południowa. Jest taka kwestia, że to gazociąg, gdzie będzie dystrybuowany gaz w wysokim ciśnieniu, bo ma to być połączenie w ramach zabezpieczania potrzeb w wymiarze międzynarodowym.


Ale jak spojrzymy na mapę m.in. w GAZ-SYSTEMIE, to nasze województwo jest białą plamą, jeśli chodzi o sieć gazowniczą.


To prawda, ale to bardzo szybko się zmienia. Przedsiębiorstwa, które działają w tej dziedzinie, podejmują również kroki, żeby budować stacje.


Na razie będziemy wozili gaz ze Świnoujścia do Moniek, Grajewa, i tutaj zamieniali płyn na gaz, a jesteśmy pomiędzy dwoma wielkimi gazociągami - 5 miliardów metrów sześciennych gazu na południu, Jamał - 30 miliardów.


Myślę, że niezależnie od tej oceny, w tym zakresie wiele się zmienia i będzie się zmieniać, bo jest świadomość po stronie decydentów i tych - nazwijmy to - gazowych, i tych politycznych, że białą plamą w dostępie do gazu, w szczególności sieciowego, województwo podlaskie nie powinno być.

Inwestycja GAZ-SYSTEMU, która na razie jest w fazie wydawania różnego rodzaju decyzji, na pewno przyczyni się do tego, że dostępność do gazu sieciowego się zwiększy.


Jak się pojeździ po różnorodnych drogach, na przykład do Wysokiego Mazowieckiego albo z Downar do Trzciannego, to są już ograniczenia do 60 km/h, bo stan nawierzchni jest tak zły, że nie da się szybciej jechać. Na drogi lokalne w Podlaskiem jest 400 mln zł.


Ponad 400 mln zł na drogi w Podlaskiem, a w skali kraju w ramach wieloletniego programu ma być 36 mld. Jest to skok jakościowy. Dofinansowanie dróg lokalnych, czyli gminnych i powiatowych, jeszcze niedawno wynosiło 50 mln, teraz jest to prawie 400 mln. Jest ustawa o funduszu dróg samorządowych, która stwarza nowe możliwości.

Dofinansowanie w ramach tej ustawy może wynieść do 80 proc. do wysiłku inwestycyjnego samorządu. Dawniej było tylko do 50 proc. Można realizować inwestycje wieloletnie w cyklach projekcji nawet po trzy, cztery, pięć lat.

W poprzednich programach przed ustawą maksymalna kwota dofinansowania mogła wynieść 3 mln, w tej chwili mamy 30 mln. Ta skala daje porównanie. Nie dość tego, jest to system funduszowy, nie dotacyjny w sensie takim, że musimy się zamykać w roku budżetowym - realizujemy inwestycje, rozliczamy się na bieżąco, czyli innymi słowy rozliczamy się nie po  zakończeniu inwestycji, wcześniej ciężar ten musiał ponosić samorząd, natomiast rozliczamy się w trakcie inwestycji. To daje większą płynność samorządów.

Samorządu aplikują bardzo chętnie - składają więcej wniosków niż mamy możliwości finansowych. Wszystkie powiatowe inwestycje, które zostały zgłoszone na rok 2019, dostaną dofinansowanie i zostały zakwalifikowane. Gminne - było 305 wniosków, realizujemy 200. Pozostałe są na liście rezerwowej.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z Książką

"Drogi Święty Mikołaju" Nataszy Sochy i Magdy Mazur

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Bogusław Cebulski, fot. Joanna Szubzda

Bogusław Cebulski [wideo]

z Rady Działalności Pożytku Publicznego
6.12.2019

- W założeniu 1 proc. podatku miał trafiać do małych organizacji, żeby je zasilać. Ale to się wykręciło w drugą stronę i teraz największe pieniądze pozyskują organizacje bardzo mocne, różne fundacje. Są to właściwie już komercyjne instytucje.

Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
5.12.2019

Jazda na suwak i korytarz życia - od piątku (6.12) zaczynają obowiązywać nowe przepisy ruchu drogowego. Dokładnie opisują jak musimy się zachować kiedy z dwóch pasów ruchu robi się tylko jeden, a także w sytuacjach, kiedy trzeba zrobić w korku przejazd służbom ratunkowym.

Małgorzata Kidawa-Błońska, źródło: Platforma Obywatelska

Małgorzata Kidawa-Błońska

wicemarszałek Sejmu
5.12.2019

"Ludzie potrzebują zaufania, potrzebują poczucia godności i poczucia tego, że są częścią wspólnoty, nikt nie chce być poza nawiasem, nikt nie chce być wykluczony" - mówi wicemarszałek Sejmu.


Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Monika Kalicka

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
4.12.2019

Casting do opery „Eugeniusz Oniegin” w Operze i Filharmonii Podlaskiej przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Zbigniew Nikitorowicz, fot. Monika Kalicka

Zbigniew Nikitorowicz [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
4.12.2019

"Żeby utrzymać dotychczasowy poziom jakości, częstotliwości połączeń musimy podnieść ceny biletów, jeżeli nie podniesiemy, to zabraknie w budżecie miasta pieniążków na dotacje do komunikacji miejskiej" - mówi zastępca prezydenta Białegostoku.

Piotr Sadowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Sadowski

trójboista siłowy
3.12.2019

- Myślałem, żeby podtrzymać wynik z poprzednich zawodów. Okazało się, że jeszcze dołożyłem 5 kg. Udało mi się podnieść 340 kg.


Adam Andruszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Adam Andruszkiewicz [wideo]

podlaski poseł, wiceminister cyfryzacji
3.12.2019

- Jestem gotów dalej pracować w ministerstwie. Ale też nie ukrywam, że mam bardzo duży mandat społeczny w województwie podlaskim, co pokazuje, że śmiało mogę być takim typowo terenowym posłem. Spokojnie w każdej roli się odnajdę.

Paweł Łucyk, Maciej Zakrzewski, Justyna Citkowska i Wojciech Snopko, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

2.12.2019

Policja z różnymi instytucjami organizuje spotkania w sportowym duchu, by przekonać młodych ludzi do zdrowego stylu życia.

Wojciech Borzuchowski, fot. Monika Kalicka

Wojciech Borzuchowski [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA
2.12.2019

"Jesteśmy świadomi, że każde przedsięwzięcie, które jest realizowane w terenie cennym przyrodniczo, niesie ze sobą pewne określone trudności, natomiast są one możliwe do pokonania" - mówi Wojciech Borzuchowski.


Jolanta Gadek - fot. Robert Bońkowski

Jolanta Gadek

dyrektor Książnicy Podlaskiej
1.12.2019

- Prace nad tą książką trwały bardzo długo, ponieważ dorobek Jana Leończuka jest bardzo bogaty - mówi Jolanta Gadek z Książnicy Podlaskiej.

Lubelska Federacja Bardów w Radiu Białystok, fot. Monika Kalicka

Marek Andrzejewski, Katarzyna Wasilewska, Piotr Selim i Jan Kondrak

Lubelska Federacja Bardów
29.11.2019

"Zagraliśmy dużo fajnych koncertów, tak naprawdę jubileusz to jest zawsze pretekst do tego, żeby się spotkać z publicznością" - mówi Marek Andrzejewski.

Radosław Dobrowolski, fot. Monika Kalicka

dr Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
29.11.2019

"6 lat czekaliśmy aż premier Polski złoży hołd powstańcom listopadowym na Kopnej Górze i bardzo się z tego cieszymy" - mówi burmistrz Supraśla.


Maria Juźwiuk i dr Jerzy Juźwiuk, fot. Joanna Szubzda

Maria Juźwiuk i dr Jerzy Juźwiuk

zwycięzcy licytacji
28.11.2019

- Satysfakcja jest ogromna - mówi dr Jerzy Juźwiuk, który wziął udział w naszej charytatywnej akcji "Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi". - Jestem dumna z taty - dodaje jego córka.

Paweł Łuksza, fot. Joanna Szubzda

Paweł Łuksza

z białostockiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich
28.11.2019

- Jesteśmy do tyłu z wieloma rzeczami, jeśli chodzi o podejście do miasta, do urbanistyki. Rozmawiam z ludźmi w Polsce (...) oni mają dużo większe pojęcie o tym, jak powinno wyglądać współczesne miasto niż my tu mamy w Białymstoku. Trochę zostaliśmy w tyle.

ks. Krzysztof Szakiel, fot. Monika Kalicka

ks. Krzysztof Szakiel

proboszcz parafii w Osowcu
27.11.2019

"Ten przepiękny obraz jest wyjątkowy, na żywo wygląda jeszcze bardziej okazałe i wspaniale niż w internecie. Zawiśnie na plebanii w Osowcu, znajdzie swoje miejsce gdzieś w saloniku" - mówi ksiądz, który wylicytował obraz "Michał Anioł".


Dorota Ostrożańska, fot. Monika Kalicka

Dorota Ostrożańska

ze Stowarzyszenia 100-lecie Kobiet
27.11.2019

"Przedstawimy 6 sylwetek kobiet zwykłych i niezwykłych, odbędzie się też spotkanie autorskie z Anną Kowalczyk, a potem debata na temat roli kobiet w społeczeństwie" - mówi Dorota Ostrożańska.

Lech Dzienis, fot. Monika Kalicka

prof. Lech Dzienis

rektor Politechniki Białostockiej
27.11.2019

"Czy będzie za 70 lat Politechnika Białostocka? Należy wierzyć, że będzie, ale w jakiej formie, pod jaką nazwą - tego nikt nie jest w stanie powiedzieć" - mówi rektor Politechniki Białostockiej.

Piotr Sadowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Sadowski

trójboista
26.11.2019

Na Mistrzostwa Europy w Trójboju Siłowym podniósł 335 kg i zwyciężył w konkurencji martwego ciągu. - Myślę, że jeszcze poprawię ten wynik - mówi siłacz.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok