Radio Białystok | Gość | Marcin Zwolski [wideo] - z Muzeum Pamięci Sybiru

Marcin Zwolski [wideo]

z Muzeum Pamięci Sybiru

6.09.2019, 08:03, akt. 9.09.2019, 08:24

"Pomimo tego, że sybiracy odchodzą, że jest ich coraz mniej wśród nas, marsz nie robi się coraz mniejszy. To jest właśnie specyfika Marszu Pamięci - to nie jest marsz dla sybiraków, to jest marsz dla nas wszystkich po to, żebyśmy pamiętali" - mówi Marcin Zwolski.

Marcin Zwolski, fot. Sylwia Krassowska
Marcin Zwolski, fot. Sylwia Krassowska

Z dr. Marcinem Zwolskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


19. Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru jest jednym z głównych punktów obchodów rocznicy sowieckiej napaści na Polskę. Uczestnicy o godz. 10:00 zbiorą się przy Pomniku Katyńskim w Parku Zwierzynieckim w Białymstoku, skąd wyruszą do kościoła pw. Ducha Św. (ul. Sybiraków 2), przy którym znajduje się Pomnik - Grób Nieznanego Sybiraka.  

O tym z dr. Marcinem Zwolskim z Muzeum Pamięci Sybiru rozmawia Lech Pilarski.
Lech Pilarski: To doświadczenie, czyli pierwszy sowiet, jest charakterystyczne tylko dla naszego województwa, stąd tak trudno czasami wymieniać uwagi, odwoływać się do pewnych doświadczeń historycznych z innymi mieszkańcami naszego kraju.


Marcin Zwolski: Tak, to prawda. Tak się złożyło, że Białystok jest jedynym dużym miastem i Białostocczyzna jest jedynym dużym regionem, który został zajęty we wrześniu 1939 roku przez wojska sowieckie, po czym jednak po wojnie znalazł się w obecnych granicach Polski, bo wszystkie inne tereny, tak zwane Kresy Wschodnie, pozostały niestety poza naszą wschodnią granicą.


I to na nas spoczywa ten obowiązek pamięci zachowania tych tragicznych doświadczeń?


To jest oczywiście element historii Polski i Polaków i wszędzie o tym powinniśmy pamiętać, my jako Polacy. Natomiast zdajemy sobie sprawę z tego, że tutaj w Białymstoku inaczej to odbieramy, to jest taki element historii, który my czujemy na co dzień, z którym się na co dzień stykamy, stykamy się z ludźmi, z miejscami...


...pamiętamy wspomnienia dziadków, pradziadków.


...przechodzimy ulicami Białegostoku i widzimy pewne miejsca, które wiążą się z okupacją sowiecką. W innych regionach naszego kraju takich miejsc po prostu nie ma.


I tu powrócę do tej sugestii - stąd na nas obowiązek upamiętniania tych doświadczeń, tych rocznic?


Ja bym tego nie traktował w kategoriach obowiązku, bardziej w kategoriach takiej wewnętrznej potrzeby, tudzież nawet zaszczytu. Gdyby Muzeum Pamięci Sybiru miało powstać w Warszawie, w Szczecinie czy we Wrocławiu byłoby to troszkę dziwne. Białystok jest naturalnym miejscem, żebyśmy właśnie tutaj szczególnie o tej historii pamiętali. 


To jest 19. marsz, w przyszłym roku już jubileuszowy 20. Czy w muzeum rozmawiacie o tym, jak zmieniać te obchody ze względu na to, że odchodzą już ci wszyscy, którzy na własnej skórze doświadczyli pierwszego czy kolejnego sowieta i musi to ewoluować, musi się to zmieniać.


Oczywiście, że rozmawiamy na ten temat, mamy wiele pomysłów związanych z przyszłymi marszami, natomiast musimy też brać pod uwagę to, że decyzja nie jest tutaj po naszej stronie. My możemy pewne rzeczy sugerować, natomiast inicjatorami i głównymi organizatorami marszu jest Związek Sybiraków. My oczywiście pomagamy organizacyjnie, pewne rzeczy tak jak mówię sugerujemy. To się zmienia, ten marsz zmienia się przez lata i będzie się zmieniał w przyszłości, ale nie zmienia się jego główny cel - tym celem jest pamięć o ofiarach represji i pokazywanie, że pomimo tego, że sybiracy odchodzą, że jest ich coraz mniej wśród nas, marsz nie robi się coraz mniejszy, wręcz przeciwnie, on rośnie, jeśli weźmiemy pod uwagę liczebność uczestników, bo to jest właśnie specyfika marszu pamięci, to nie jest marsz dla sybiraków, tylko to jest marsz dla nas wszystkich po to żebyśmy pamiętali. 


I przypomniał to pierwszego września prezydent Andrzej Duda, także podczas tychże obchodów, wspominając tę rocznicę 17 września, wspominając pewne agresywne zachowania w polityce, na które jeśli się w odpowiedni sposób nie reaguje, to konsekwencje są później tak jak we wrześniu 1939 roku.


To jest zadanie historii, badania historii, pamiętania o historii...


...ale to także zadanie nas współczesnych, żebyśmy wiedzieli to, co się dzieje w naszym otoczeniu, żebyśmy reagowali.


Tak, gdybyśmy nie pamiętali o historii, nie widzieli jak kiedyś tego typu zachowania się kończyły, nie moglibyśmy przewidywać ich w przyszłości. Także to jest ogromna rola historii, żebyśmy nie tylko pamiętali, ale też rozumieli historię, starali się zrozumieć. Historia kołem się toczy, to wszystko co dzisiaj się dzieje, kiedyś już w jakiejś formie występowało. Jeśli będziemy znać historię, czuć ją i rozumieć, będziemy w stanie uniknąć potencjalnych zagrożeń również w przyszłości.


Fantastycznym zapleczem dla Marszu Pamięci Sybiru będzie oczywiście muzeum, które się tworzy, muzeum które powstaje. Na jakim jest etapie?


Budowa budynku głównego gmachu idzie bardzo dobrze, wszystko z tego co wiem idzie terminowo, także jesteśmy z tego powodu bardzo zadowoleni, natomiast pamiętajmy, że budynek to jest tylko początek. Tak naprawdę w muzeum najważniejsze jest wnętrze. Bryła może być piękna, ale jeśli wnętrze będzie rozczarowujące, to muzeum nie wypali. Także bardzo mocno pracujemy cały czas nad planami wnętrza, mówię tutaj oczywiście o wystawie stałej, która będzie tam eksponowana, jest już wybrana firma, było o tym głośno jakiś czas temu, która będzie odpowiadała za kształt...


....artystyczny.


... może nie tyle co kształt artystyczny, bo ten został zaplanowany przez wcześniejszą firmę, która planowała ten właśnie kształt artystyczny. Cały czas pracujemy nad wsadem historycznym jeśli można to tak określić. Natomiast wykonanie już techniczne poszczególnych elementów wystawy, to jest firma, która szykuje się do tego i która będzie mogła wejść do budynku, jak tylko ten zostanie oddany przez firmę Budimex, która buduje budynek. Ogromnie skomplikowana sprawa. Czasem ludzie pytają nas "Kiedy? Przecież budynek już stoi, więc kiedy będzie można wejść do środka?". Niestety, bylibyśmy bardzo szczęśliwy, gdyby udało nam się udostępnić budynek zwiedzającym w 2021 roku. W to celujemy i proszę mi uwierzyć, to jest naprawdę bardzo szybkie tempo. Będziemy zadowoleni, jeśli uda nam się tego terminu dotrzymać. 


Przy tej okazji warto wspomnieć, że tworzenie Muzeum Pamięci Sybiru jest dosyć skomplikowane ze względu na to, że jest strasznie mało pamiątek. Przecież ta sytuacja związana z pierwszym sowietem, z kolejnymi działaniami okupanta, to były godziny, minuty, kiedy trzeba było zabrać się z domu, bo wywożono, no i co wtedy wziąć, co zostawić, co się gdzieś przechowało...


To jest ogromny problem. Zawsze i wszędzie apelujemy, także za pośrednictwem mediów, do powierzania nam tych pamiątek, choćby to były rzeczy, które mogą się wydawać nieistotne, błahe, małe - dla nas wszystko jest ważne z tego względu, że tak jak powiedział pan redaktor, niewiele się zachowało. Nawet jeśli spakowano te rzeczy i wywieziono na wschód, to tam one były bardzo często po prostu taką monetą, dzięki której można było przeżyć. To co się udało nawet zabrać na Syberię czy do Kazachstanu, tam bardzo często tym handlowano po prostu żeby zdobyć jakąś żywność. 


Tym bardziej unikalne są ewentualne pamiątki.


My mamy kontakt z wieloma sybirakami, ciągle te kontakty poszerzamy. Natomiast w momencie, kiedy przechodzimy do ewentualnych jakiś pamiątek, jakiś przedmiotów, zdjęć, dokumentów zachowanych czy to sprzed okresu wywiezienia czy stamtąd, zazwyczaj okazuje się, że niestety nie zachowało się nic. To jest smutne, ale tak rzeczywiście jest.


| red: sk, ary
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z Książką

"Drogi Święty Mikołaju" Nataszy Sochy i Magdy Mazur

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Bogusław Cebulski, fot. Joanna Szubzda

Bogusław Cebulski [wideo]

z Rady Działalności Pożytku Publicznego
6.12.2019

- W założeniu 1 proc. podatku miał trafiać do małych organizacji, żeby je zasilać. Ale to się wykręciło w drugą stronę i teraz największe pieniądze pozyskują organizacje bardzo mocne, różne fundacje. Są to właściwie już komercyjne instytucje.

Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
5.12.2019

Jazda na suwak i korytarz życia - od piątku (6.12) zaczynają obowiązywać nowe przepisy ruchu drogowego. Dokładnie opisują jak musimy się zachować kiedy z dwóch pasów ruchu robi się tylko jeden, a także w sytuacjach, kiedy trzeba zrobić w korku przejazd służbom ratunkowym.

Małgorzata Kidawa-Błońska, źródło: Platforma Obywatelska

Małgorzata Kidawa-Błońska

wicemarszałek Sejmu
5.12.2019

"Ludzie potrzebują zaufania, potrzebują poczucia godności i poczucia tego, że są częścią wspólnoty, nikt nie chce być poza nawiasem, nikt nie chce być wykluczony" - mówi wicemarszałek Sejmu.


Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Monika Kalicka

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
4.12.2019

Casting do opery „Eugeniusz Oniegin” w Operze i Filharmonii Podlaskiej przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Zbigniew Nikitorowicz, fot. Monika Kalicka

Zbigniew Nikitorowicz [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
4.12.2019

"Żeby utrzymać dotychczasowy poziom jakości, częstotliwości połączeń musimy podnieść ceny biletów, jeżeli nie podniesiemy, to zabraknie w budżecie miasta pieniążków na dotacje do komunikacji miejskiej" - mówi zastępca prezydenta Białegostoku.

Piotr Sadowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Sadowski

trójboista siłowy
3.12.2019

- Myślałem, żeby podtrzymać wynik z poprzednich zawodów. Okazało się, że jeszcze dołożyłem 5 kg. Udało mi się podnieść 340 kg.


Adam Andruszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Adam Andruszkiewicz [wideo]

podlaski poseł, wiceminister cyfryzacji
3.12.2019

- Jestem gotów dalej pracować w ministerstwie. Ale też nie ukrywam, że mam bardzo duży mandat społeczny w województwie podlaskim, co pokazuje, że śmiało mogę być takim typowo terenowym posłem. Spokojnie w każdej roli się odnajdę.

Paweł Łucyk, Maciej Zakrzewski, Justyna Citkowska i Wojciech Snopko, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

2.12.2019

Policja z różnymi instytucjami organizuje spotkania w sportowym duchu, by przekonać młodych ludzi do zdrowego stylu życia.

Wojciech Borzuchowski, fot. Monika Kalicka

Wojciech Borzuchowski [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA
2.12.2019

"Jesteśmy świadomi, że każde przedsięwzięcie, które jest realizowane w terenie cennym przyrodniczo, niesie ze sobą pewne określone trudności, natomiast są one możliwe do pokonania" - mówi Wojciech Borzuchowski.


Jolanta Gadek - fot. Robert Bońkowski

Jolanta Gadek

dyrektor Książnicy Podlaskiej
1.12.2019

- Prace nad tą książką trwały bardzo długo, ponieważ dorobek Jana Leończuka jest bardzo bogaty - mówi Jolanta Gadek z Książnicy Podlaskiej.

Lubelska Federacja Bardów w Radiu Białystok, fot. Monika Kalicka

Marek Andrzejewski, Katarzyna Wasilewska, Piotr Selim i Jan Kondrak

Lubelska Federacja Bardów
29.11.2019

"Zagraliśmy dużo fajnych koncertów, tak naprawdę jubileusz to jest zawsze pretekst do tego, żeby się spotkać z publicznością" - mówi Marek Andrzejewski.

Radosław Dobrowolski, fot. Monika Kalicka

dr Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
29.11.2019

"6 lat czekaliśmy aż premier Polski złoży hołd powstańcom listopadowym na Kopnej Górze i bardzo się z tego cieszymy" - mówi burmistrz Supraśla.


Maria Juźwiuk i dr Jerzy Juźwiuk, fot. Joanna Szubzda

Maria Juźwiuk i dr Jerzy Juźwiuk

zwycięzcy licytacji
28.11.2019

- Satysfakcja jest ogromna - mówi dr Jerzy Juźwiuk, który wziął udział w naszej charytatywnej akcji "Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi". - Jestem dumna z taty - dodaje jego córka.

Paweł Łuksza, fot. Joanna Szubzda

Paweł Łuksza

z białostockiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich
28.11.2019

- Jesteśmy do tyłu z wieloma rzeczami, jeśli chodzi o podejście do miasta, do urbanistyki. Rozmawiam z ludźmi w Polsce (...) oni mają dużo większe pojęcie o tym, jak powinno wyglądać współczesne miasto niż my tu mamy w Białymstoku. Trochę zostaliśmy w tyle.

ks. Krzysztof Szakiel, fot. Monika Kalicka

ks. Krzysztof Szakiel

proboszcz parafii w Osowcu
27.11.2019

"Ten przepiękny obraz jest wyjątkowy, na żywo wygląda jeszcze bardziej okazałe i wspaniale niż w internecie. Zawiśnie na plebanii w Osowcu, znajdzie swoje miejsce gdzieś w saloniku" - mówi ksiądz, który wylicytował obraz "Michał Anioł".


Dorota Ostrożańska, fot. Monika Kalicka

Dorota Ostrożańska

ze Stowarzyszenia 100-lecie Kobiet
27.11.2019

"Przedstawimy 6 sylwetek kobiet zwykłych i niezwykłych, odbędzie się też spotkanie autorskie z Anną Kowalczyk, a potem debata na temat roli kobiet w społeczeństwie" - mówi Dorota Ostrożańska.

Lech Dzienis, fot. Monika Kalicka

prof. Lech Dzienis

rektor Politechniki Białostockiej
27.11.2019

"Czy będzie za 70 lat Politechnika Białostocka? Należy wierzyć, że będzie, ale w jakiej formie, pod jaką nazwą - tego nikt nie jest w stanie powiedzieć" - mówi rektor Politechniki Białostockiej.

Piotr Sadowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Sadowski

trójboista
26.11.2019

Na Mistrzostwa Europy w Trójboju Siłowym podniósł 335 kg i zwyciężył w konkurencji martwego ciągu. - Myślę, że jeszcze poprawię ten wynik - mówi siłacz.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok