Radio Białystok | Gość | Marcin Zwolski [wideo] - z Muzeum Pamięci Sybiru

Marcin Zwolski [wideo]

z Muzeum Pamięci Sybiru

6.09.2019, 08:03, akt. 9.09.2019, 08:24

"Pomimo tego, że sybiracy odchodzą, że jest ich coraz mniej wśród nas, marsz nie robi się coraz mniejszy. To jest właśnie specyfika Marszu Pamięci - to nie jest marsz dla sybiraków, to jest marsz dla nas wszystkich po to, żebyśmy pamiętali" - mówi Marcin Zwolski.

Marcin Zwolski, fot. Sylwia Krassowska
Marcin Zwolski, fot. Sylwia Krassowska

Z dr. Marcinem Zwolskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


19. Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru jest jednym z głównych punktów obchodów rocznicy sowieckiej napaści na Polskę. Uczestnicy o godz. 10:00 zbiorą się przy Pomniku Katyńskim w Parku Zwierzynieckim w Białymstoku, skąd wyruszą do kościoła pw. Ducha Św. (ul. Sybiraków 2), przy którym znajduje się Pomnik - Grób Nieznanego Sybiraka.  

O tym z dr. Marcinem Zwolskim z Muzeum Pamięci Sybiru rozmawia Lech Pilarski.
Lech Pilarski: To doświadczenie, czyli pierwszy sowiet, jest charakterystyczne tylko dla naszego województwa, stąd tak trudno czasami wymieniać uwagi, odwoływać się do pewnych doświadczeń historycznych z innymi mieszkańcami naszego kraju.


Marcin Zwolski: Tak, to prawda. Tak się złożyło, że Białystok jest jedynym dużym miastem i Białostocczyzna jest jedynym dużym regionem, który został zajęty we wrześniu 1939 roku przez wojska sowieckie, po czym jednak po wojnie znalazł się w obecnych granicach Polski, bo wszystkie inne tereny, tak zwane Kresy Wschodnie, pozostały niestety poza naszą wschodnią granicą.


I to na nas spoczywa ten obowiązek pamięci zachowania tych tragicznych doświadczeń?


To jest oczywiście element historii Polski i Polaków i wszędzie o tym powinniśmy pamiętać, my jako Polacy. Natomiast zdajemy sobie sprawę z tego, że tutaj w Białymstoku inaczej to odbieramy, to jest taki element historii, który my czujemy na co dzień, z którym się na co dzień stykamy, stykamy się z ludźmi, z miejscami...


...pamiętamy wspomnienia dziadków, pradziadków.


...przechodzimy ulicami Białegostoku i widzimy pewne miejsca, które wiążą się z okupacją sowiecką. W innych regionach naszego kraju takich miejsc po prostu nie ma.


I tu powrócę do tej sugestii - stąd na nas obowiązek upamiętniania tych doświadczeń, tych rocznic?


Ja bym tego nie traktował w kategoriach obowiązku, bardziej w kategoriach takiej wewnętrznej potrzeby, tudzież nawet zaszczytu. Gdyby Muzeum Pamięci Sybiru miało powstać w Warszawie, w Szczecinie czy we Wrocławiu byłoby to troszkę dziwne. Białystok jest naturalnym miejscem, żebyśmy właśnie tutaj szczególnie o tej historii pamiętali. 


To jest 19. marsz, w przyszłym roku już jubileuszowy 20. Czy w muzeum rozmawiacie o tym, jak zmieniać te obchody ze względu na to, że odchodzą już ci wszyscy, którzy na własnej skórze doświadczyli pierwszego czy kolejnego sowieta i musi to ewoluować, musi się to zmieniać.


Oczywiście, że rozmawiamy na ten temat, mamy wiele pomysłów związanych z przyszłymi marszami, natomiast musimy też brać pod uwagę to, że decyzja nie jest tutaj po naszej stronie. My możemy pewne rzeczy sugerować, natomiast inicjatorami i głównymi organizatorami marszu jest Związek Sybiraków. My oczywiście pomagamy organizacyjnie, pewne rzeczy tak jak mówię sugerujemy. To się zmienia, ten marsz zmienia się przez lata i będzie się zmieniał w przyszłości, ale nie zmienia się jego główny cel - tym celem jest pamięć o ofiarach represji i pokazywanie, że pomimo tego, że sybiracy odchodzą, że jest ich coraz mniej wśród nas, marsz nie robi się coraz mniejszy, wręcz przeciwnie, on rośnie, jeśli weźmiemy pod uwagę liczebność uczestników, bo to jest właśnie specyfika marszu pamięci, to nie jest marsz dla sybiraków, tylko to jest marsz dla nas wszystkich po to żebyśmy pamiętali. 


I przypomniał to pierwszego września prezydent Andrzej Duda, także podczas tychże obchodów, wspominając tę rocznicę 17 września, wspominając pewne agresywne zachowania w polityce, na które jeśli się w odpowiedni sposób nie reaguje, to konsekwencje są później tak jak we wrześniu 1939 roku.


To jest zadanie historii, badania historii, pamiętania o historii...


...ale to także zadanie nas współczesnych, żebyśmy wiedzieli to, co się dzieje w naszym otoczeniu, żebyśmy reagowali.


Tak, gdybyśmy nie pamiętali o historii, nie widzieli jak kiedyś tego typu zachowania się kończyły, nie moglibyśmy przewidywać ich w przyszłości. Także to jest ogromna rola historii, żebyśmy nie tylko pamiętali, ale też rozumieli historię, starali się zrozumieć. Historia kołem się toczy, to wszystko co dzisiaj się dzieje, kiedyś już w jakiejś formie występowało. Jeśli będziemy znać historię, czuć ją i rozumieć, będziemy w stanie uniknąć potencjalnych zagrożeń również w przyszłości.


Fantastycznym zapleczem dla Marszu Pamięci Sybiru będzie oczywiście muzeum, które się tworzy, muzeum które powstaje. Na jakim jest etapie?


Budowa budynku głównego gmachu idzie bardzo dobrze, wszystko z tego co wiem idzie terminowo, także jesteśmy z tego powodu bardzo zadowoleni, natomiast pamiętajmy, że budynek to jest tylko początek. Tak naprawdę w muzeum najważniejsze jest wnętrze. Bryła może być piękna, ale jeśli wnętrze będzie rozczarowujące, to muzeum nie wypali. Także bardzo mocno pracujemy cały czas nad planami wnętrza, mówię tutaj oczywiście o wystawie stałej, która będzie tam eksponowana, jest już wybrana firma, było o tym głośno jakiś czas temu, która będzie odpowiadała za kształt...


....artystyczny.


... może nie tyle co kształt artystyczny, bo ten został zaplanowany przez wcześniejszą firmę, która planowała ten właśnie kształt artystyczny. Cały czas pracujemy nad wsadem historycznym jeśli można to tak określić. Natomiast wykonanie już techniczne poszczególnych elementów wystawy, to jest firma, która szykuje się do tego i która będzie mogła wejść do budynku, jak tylko ten zostanie oddany przez firmę Budimex, która buduje budynek. Ogromnie skomplikowana sprawa. Czasem ludzie pytają nas "Kiedy? Przecież budynek już stoi, więc kiedy będzie można wejść do środka?". Niestety, bylibyśmy bardzo szczęśliwy, gdyby udało nam się udostępnić budynek zwiedzającym w 2021 roku. W to celujemy i proszę mi uwierzyć, to jest naprawdę bardzo szybkie tempo. Będziemy zadowoleni, jeśli uda nam się tego terminu dotrzymać. 


Przy tej okazji warto wspomnieć, że tworzenie Muzeum Pamięci Sybiru jest dosyć skomplikowane ze względu na to, że jest strasznie mało pamiątek. Przecież ta sytuacja związana z pierwszym sowietem, z kolejnymi działaniami okupanta, to były godziny, minuty, kiedy trzeba było zabrać się z domu, bo wywożono, no i co wtedy wziąć, co zostawić, co się gdzieś przechowało...


To jest ogromny problem. Zawsze i wszędzie apelujemy, także za pośrednictwem mediów, do powierzania nam tych pamiątek, choćby to były rzeczy, które mogą się wydawać nieistotne, błahe, małe - dla nas wszystko jest ważne z tego względu, że tak jak powiedział pan redaktor, niewiele się zachowało. Nawet jeśli spakowano te rzeczy i wywieziono na wschód, to tam one były bardzo często po prostu taką monetą, dzięki której można było przeżyć. To co się udało nawet zabrać na Syberię czy do Kazachstanu, tam bardzo często tym handlowano po prostu żeby zdobyć jakąś żywność. 


Tym bardziej unikalne są ewentualne pamiątki.


My mamy kontakt z wieloma sybirakami, ciągle te kontakty poszerzamy. Natomiast w momencie, kiedy przechodzimy do ewentualnych jakiś pamiątek, jakiś przedmiotów, zdjęć, dokumentów zachowanych czy to sprzed okresu wywiezienia czy stamtąd, zazwyczaj okazuje się, że niestety nie zachowało się nic. To jest smutne, ale tak rzeczywiście jest.


| red: sk, ary
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Natalia Sakowicz, fot. Monika Kalicka

Natalia Sakowicz

aktorka
19.09.2019

"Czuję, że jestem niezależna i materiał, który robię, to co chcę powiedzieć ze sceny - zależy ode mnie. Taką drogę wybrałam i tak też widzę swoją przyszłość" - mówi Natalia Sakowicz.

Andrzej Garlicki, fot. Paweł Wądołowski

Andrzej Garlicki

zastępca prezydenta Łomży
19.09.2019

"Rząd przygotował wiele rozstrzygnięć, które są dla nas korzystne - odczuwamy to już np. w postaci preferencji dla miast tracących swoje funkcje" - mówi Andrzej Garlicki.

Evgen Malinowski, fot. Monika Kalicka

Evgen Malinowski

syberyjski bard
18.09.2019

Miałem 25 lat jak wyjechałem z Rosji i 25 lat minęło odkąd przyjechałem do Polski. To nabiera szczególnego znaczenia i dlatego właśnie ta płyta "Jedno serce - dwie Ojczyzny" - równo pół na pół zostałem podzielony czasem pomiędzy Syberią a Polską" - mówi Evgen Malinowski.


Łukasz Szczepański, fot. Monika Kalicka

Łukasz Szczepański

organizator wystawy WNĘTRZA/ZEWNĘTRZA.BIAŁYSTOK.
18.09.2019

"Weronikę Kocewiak zaciekawił Białystok i postanowiła zrobić o Białymstoku wystawę" - mówi Łukasz Szczepański.

Marzena Juczewska, fot. Monika Kalicka

dr Marzena Juczewska [wideo]

zastępca dyr. d/s medycznych Podlaskiego Oddziału NFZ
18.09.2019

"Narodowy Fundusz Zdrowia czeka i bardzo namawia chętnych do złożenia ofert na podpisanie umowy dot. opieki nad dziećmi. Jesteśmy gotowi w każdej chwili, to są świadczenia nielimitowane, nie obowiązują kolejki" - mówi dr Marzena Juczewska.

Dominik Sołowiej i Janusz Taranienko, fot. Joanna Szubzda

Dominik Sołowiej i Janusz Taranienko

współorganizator Klubu Czytelniczego Ex Libris; poeta
17.09.2019

- Żyjemy w czasach niezwykle skomercjalizowanych, skapitalizowanych, kiedy nie dba się o wartości, które nie są materialnymi, albo bardzo niewiele się o nie dba. A my właśnie to robimy, bo one są w zaniku.


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński [wideo]

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, prorektor UwB
17.09.2019

- Poranek 17 września 1939 r. Większość naszych mieszkańców budzi się i dowiaduje, że już nie mamy jednego agresora a dwóch, bo naszą wschodnią granicę przekroczyła Armia Czerwona i musimy walczyć na dwóch frontach.

Grzegorz Kuczyński i Grzegorz Pilat, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
16.09.2019

- W tym roku zagrzewamy do biegu na rockowo - zapowiada organizator imprezy Białystok Biega.

sierż. szt. Krzysztof Surawski i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

16.09.2019

Za co osobom nieletnim grozi odpowiedzialność prawna? Jakie sankcje i kary może wymierzyć im sąd rodzinny?


prof. Dariusz Kiełczewski, fot. Joanna Szubzda

prof. Dariusz Kiełczewski [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
16.09.2019

Zapowiedzi podwyższenia płacy minimalnej w najbliższych latach wzbudzają wiele kontrowersji. Jednych bulwersują, innych najzwyczajniej cieszą.

Marcel Andino Velez, fot. Maciej Zaniewski

Marcel Andino Velez

były wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
15.09.2019

Zostawił prestiżową pracę i zaczął opiekować się cierpiącymi na wiele przewlekłych chorób rodzicami.

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Monika Kalicka

Ewa Iżykowska-Lipińska

Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej
13.09.2019

"Jestem szczęśliwa, że ten sezon inaugurujemy operetką. Jest to dzieło wybitne, bardzo trudne i jedno z najważniejszych jakie w ogóle są w literaturze światowej" - mówi Ewa Iżykowska-Lipińska.


Mirosław Ratkiewicz, fot. Monika Kalicka

prof. Mirosław Ratkiewicz

z Uniwersytetu w Białymstoku
13.09.2019

"Jedynym sensownym rozwiązaniem jest, gdy zobaczymy łosia, zwolnić, zatrzymać auto i zaczekać aż przejdzie, bo zdarzały się przypadki, że łoś potrafił zawrócić i przebiec po samochodzie" - mówi nasz gość.

dr Wojciech Tarasiuk, fot. Joanna Szubzda

dr Wojciech Tarasiuk [wideo]

dyrektor PKO BP w Białymstoku
12.09.2019

Od 14 września zmienia się sposób korzystania z bankowości elektronicznej. - Z całą pewnością zginą zdrapki - zapowiada dyrektor PKO BP.

Mateusz Perzyna i Sergi Kvernadze, fot. Joanna Szubzda

Mateusz Perzyna i Sergi Kvernadze

z Rugby Białystok
12.09.2019

W najbliższą sobotę, 14 września drużyna Rugby Białystok zagra z Legią Rugby.


Anna Kietlińska, fot. Joanna Szubzda

Anna Kietlińska

z Muzeum Pamięci Sybiru
12.09.2019

- Chcemy, by data 17 września pojawiała się w świadomości białostoczan i kojarzyła się nie tylko z pomnikami, ale i z czynnym działaniem. Stąd przejazd rowerowy trasą związaną z miejscami nawiązującymi do wydarzeń historycznych.

Witold Mazurkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Witold Mazurkiewicz

reżyser spektaklu "Wszystko zostaje w rodzinie"
12.09.2019

Po 18 latach lekarz - żonaty - dowiaduje się, że jest ojcem nieślubnego dziecka. Co wyniknie, kiedy mężczyzna będzie próbował ten fakt ukryć? - nowy spektakl w Teatrze Dramatycznym.

Andrzej Mioduszewski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Mioduszewski [wideo]

prezes PKS Nova
11.09.2019

- Chcemy w tym roku opracować nową siatkę połączeń w całym województwie.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok