Radio Białystok | Gość | Czesław Michniewicz [wideo] - selekcjoner piłkarskiej reprezentacji do lat 21

Czesław Michniewicz [wideo]

selekcjoner piłkarskiej reprezentacji do lat 21

10.09.2019, 08:25, akt. 09:32

"Udało się przyjechać do Białegostoku mając 3 punkty na koncie, marzymy o tym, żeby wygrać kolejne spotkanie i w spokoju przygotować się do kolejnych meczów" - mówi Czesław Michniewicz.

Czesław Michniewicz, fot. Monika Kalicka
Czesław Michniewicz, fot. Monika Kalicka

Z Czesławem Michniewiczem rozmawia Adam Janczewski (cz. 3)

Z Czesławem Michniewiczem rozmawia Adam Janczewski (cz. 2)

Z Czesławem Michniewiczem rozmawia Adam Janczewski (cz. 1)

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Młodzieżowa reprezentacja Polski w piłce nożnej zagra dziś w Białymstoku z Estonią mecz kwalifikacyjny do mistrzostw Europy. M.in. o formę piłkarzy - także tych powołanych z Jagiellonii Białystok - Adam Janczewski pyta trenera Czesława Michniewicza.Adam Janczewski: W Polskim Radiu Białystok możemy gościć selekcjonera, ponieważ nasza młodzieżówka gra w Białymstoku z Estonią mecz kwalifikacyjny do Mistrzostw Europy. Jak panie trenerze drużyna, czy wszyscy zawodnicy są zdrowi, bo to podstawa?


Czesław Michniewicz: Tak, jest 23 zawodników, było nas 24 na początku, Majewski wyjechał na zgrupowanie reprezentacji U20 do Rzeszowa - to bramkarz nasz. Mamy jeszcze dwóch pozostałych bramkarzy - Grabarę i też jest drugi bramkarz z PSG - Marcin Bułka, także daliśmy mu szansę, żeby sobie zagrał mecz, tutaj siedziałby na ławce, albo na trybunach, także skorzystaliśmy z okazji, że reprezentacja U20 gra i wyjechał. A pozostali są zdrowi, wraca do składu Płacheta, będzie brany pod uwagę do gry.


Na pozycji bramkarza to chyba najmniejszy ból głowy.


Tak, mamy 3 świetnych bramkarzy - Kamil Grabara gra wypożyczony z Liverpoolu, Bułka zagrał w PSG, Radek Majewski gra w Legii, także tutaj nie ma problemu.


Na czym skupiacie się na treningach, bo to jest nowa drużyna. Po mistrzostwach, po Euro, ze względu na wiek odeszło kilku zawodników, kilku też, całe szczęście, awansowało do pierwszej reprezentacji, także zmian i pracy jest chyba sporo.


Tak, czasu jest mało, bo zaczęliśmy zgrupowanie w poniedziałek, w piątek będzie pierwsze spotkanie. Wielu nowych zawodników, którzy jeszcze z nami nie pracowali, a my z nim też nie pracowaliśmy, także poznajemy się. Też zrobiliśmy sobie taką integrację, gdzie nowi zawodnicy musieli zaśpiewać - taki chrzest, żeby było weselej, żeby się jeszcze bardziej poznać. Także pracujemy na wielu frontach, pracujemy na boisku, pracujemy poza boiskiem, robimy odprawy, ale też dbamy o to, żeby chłopcy się dobrze między sobą czuli, stąd też właśnie taki pomysł, żeby zrobić taki chrzest tych zawodników, którzy jeszcze w reprezentacji U21 nie byli, nie grali, musieli zaśpiewać piosenkę no i było wesoło.


Jak gust muzyczny tych młodych chłopaków?


A różnie, różnie. Pomagała rzeczywiście gdzieś tam w tle muzyka z komputera przez głośniki, ale warunek był jeden, że nie można klaskać, że nie można pomagać jako publiczność, także musieli się wykazać głosem i kto za cicho śpiewał, to musiał jeszcze raz zaśpiewać. 


Jako, że chrzest był w Białymstoku, disco polo było również?


Chrzest był pod Białymstokiem, byliśmy w pięknym miejscu pod Białymstokiem, gdzie właśnie mogliśmy skorzystać z pięknej otoczki Białegostoku, gdzie tych terenów pięknych nie brakuje, było disco polo, była też troszeczkę poważniejszej muzyki, naprawdę było bardzo miło.


Wracając do spraw piłkarskich - mecz z Łotwą całe szczęście wygrany 1:0, pokazał że nasza młodzieżówka jest właśnie na tym początkowym etapie budowy, nie da się ukryć.


To był trudny mecz. Zagraliśmy z drużyną, która dopiero też powstała tak jak my, ale zagraliśmy u nich na boisku, zagraliśmy na takim boisku, można powiedzieć - osiedlowym, to też trzeba było do tego odpowiednio podejść, mocno się skoncentrować, bo my jesteśmy przyzwyczajeni, że reprezentacja gra na pięknych stadionach w Polsce, nie wszyscy mają takie piękne stadiony w innych krajach i to było też troszeczkę trudne dla nas. Ale poradziliśmy sobie, wygraliśmy mecz, to było dla nas najistotniejsze. I udało się przyjechać do Białegostoku mając 3 punkty na koncie. Marzymy o tym, żeby wygrać kolejne spotkanie i w spokoju przygotować się do kolejnych meczów.


No to w Białymstoku ten obiekt zdecydowanie lepszy.


Tak, zdecydowanie lepszy, myślę że też nie zabraknie kibiców, jest duże zainteresowanie z tego co słyszę, też sami to czujemy wychodząc na spacery, czy jadąc na trening - widzimy ile ludzi się pyta o nas, o mecz, kiedy, co i jak i tak dalej. Myślę, że będzie fajne widowisko i dla nas, i dla kibiców.


Coraz lepiej w pańskiej kadrze radzą sobie dwaj zawodnicy Jagiellonii Białystok - Patryk Klimala, Bartosz Bida. Jeden strzelił nawet bramkę, drugi też były chyba dosyć aktywny w tym meczu z Łotwą, co z pewnością cieszy kibiców w Białymstoku. Jak pan ocenia umiejętności tych chłopaków, jaki mają oni potencjał?


Zacznę od Bartka Bidy. Bartek - można przypisać mu asystę, bo po jego akcji padła ta bramka, strzelił Patryk Klimala. Żartowaliśmy z trenerem Irkiem Mamrotem - obecnym trenerem Jagiellonii, że dobrze, że takie drzwi są rozsuwane, szeroko się otwierają w Jagiellonii, żeby Klimala się zmieścił - mówię o ośrodku treningowym. Oczywiście żartowaliśmy, że strzelił bramkę, że będzie szeroko chodził. Obywaj się bardzo dobrze spisali w tym meczu, jestem bardzo zadowolony, że zagrali na takim poziomie. Liczę na to, że tu przed własną publicznością mają szansę, żeby zagrać od początku obydwaj. Zagrają podobnie, strzelą bramki, bądź będą asystować.


Czyli możemy się spodziewać, że Jagiellonia wkrótce straci tych chłopaków na rzecz kilku milionów w klubowej kasie?


Nie wiem, Jagiellonia potrafi dobrze sprzedawać zawodników za granicę i to żadna nowość w polskiej piłce. Taka jest kolej rzeczy, jak ktoś się wypromuje w kraju - wyjeżdża za granicę. Karol Świderski - nasz zawodnik U21 poprzedniej reprezentacji - też był zawodnikiem Jagiellonii, wyjechał za granicę za dobre pieniądze. Myślę, że każdy dobry zawodnik marzy o tym, żeby wyjechać do dobrego zachodniego klubu i tak też pewno będzie w przypadku Klimali i Bidy, ale myślę, że tak szybko to nie nastąpi. Oni muszą zbudować swoją pozycję w ekstraklasie, czyli zrobić wynik, czyli z Jagiellonią walka o walka o puchar, o mistrzostwo, strzelać, asystować i wtedy mają szansę wyjechać.


Mecze młodzieżówki to chyba takie dobre okno wystawowe na szczeblu międzynarodowym spotkaniu?


Tak, wielu skautów ocenia właśnie potencjał zawodników na tle innych reprezentacji. Jak graliśmy z Włochami, z Hiszpanią, czy Belgią, wcześniej z Portugalią - jeśli ktoś się sprawdza w takich meczach, to znaczy że ma duży potencjał, że poradzi sobie też w innych ligach i to najlepszy moment na promocję, bo polska liga jest taka, jaka jest. Gdzieś tam jesteśmy około 30 miejsca, jeśli chodzi o ligi w Europie i tak nikt poważnie do końca nie traktuje wyczynów w polskiej lidze, ale jak się pokażesz na szczeblu międzynarodowym, no to zachód stoi otworem.


Ten odpływ na zachód - pana jako selekcjonera młodzieżówki - cieszy czy martwi?


Cieszy, jeśli zawodnik wyjeżdża i gra, to cieszy, ale jeśli wyjeżdża i nie gra - to na pewno martwi, bo wielu zawodników ma duży problem, żeby grać i my też mamy duży problem, czy go powoływać czy nie, bo brakuje tych meczów, regularnej gry i to widać później w rozgrywkach, jak prowadzimy drużynę, że ci zawodnicy albo grają, albo nie grają. Ci, którzy grają rozwijają się, ci którzy nie grają - niestety cofają.


To w kadrze U20 było szczególnie widać, bo tam kluby nawet były, na papierze nieźle wyglądało, ale brak ogrania było widać ewidentnie.


Tak, przykład Szymańskiego najlepiej pokazuje i Kopacza. Kopacz i Szymański byli powołani do naszej reprezentacji 2 lata temu, jak ta reprezentacja poprzednia powstawała. Kopacz przez 2 lata nie grał praktycznie w ogóle nigdzie, tylko zmieniał kluby i nigdy nie zaistniał, Szymański grał przez 2 lata - dzisiaj już Szymański jest w Moskwie, a Kopacz w Górniku Zabrze. Musiał z Dortmundu uciekać, poprzez Stuttgard do Zabrza, żeby gdzieś łapać minuty. To najlepiej obrazuje, że jak grasz to się rozwijasz, jak nie grasz to się niestety zwijasz.


To wrócimy jeszcze z Europy na Podlasie. Jak się panu podoba w Białymstoku? Ma pan porównanie - w 2011 roku, przypomnijmy, był pan trenerem Jagiellonii, więc trochę zna pan miasto i okolice.


Znam miasto i okolice, bardzo dobrze tu się zawsze czuję. Imponuje mi serdeczność ludzi, nie tylko dziś, ale też wtedy jak pracowałem tutaj, czy przyjeżdżałem ze swoimi zespołami. Ludzie tutaj w Białymstoku są zupełnie inni, niż w innych częściach Polski, a wiem, co mówię - pracowałem praktycznie wszędzie - od Szczecina poprzez Białystok, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Warszawa, Łódź, w wielu miastach pracowałem, ale takiej serdeczności, otwartości ze strony - nie chcę nikogo obrazić - zwykłych ludzi, to że gdzieś tam chodzą po ulicy, zaczepiają, rozmawiają i tak dalej - to jest zawsze bardzo miłe. No i ten wasz melodyjny głos, jak mówicie zawsze, jak to mówi nasz kucharz, że śledzikują wszyscy, mnie to bardzo się podoba i ja bardzo lubię słuchać właśnie ludzi, którzy tutaj mieszkają. Jak mam z nimi kontakt, to zawsze gdzieś tam kilka zamienię.


Podoba się to dla trenera?


Dla mnie się podoba! Tak, właśnie po białostocku - dla mnie się podoba bardzo.


Panie trenerze, jak nowa baza na Elewatorskiej, bo macie okazję przetestować, niedawno oddana do użytku?


Tak, bardzo fajna, ja jeszcze byłem jak były Pogorzałki - legendarne już, wielu trenerów przeszło przez Pogorzałki, co miały swój klimat, przede wszystkim też fantastyczni ludzie - pani Dorotka, która opiekowała się piłkarzami, prała sprzęt, słyszę że też jest w nowej bardziej, także legenda dalej jest jakby kontynuowana. Myślę, że Jagiellonia ma piękny stadion, piękne miasto, no i baza - kwestią czasu było kiedy ta baza powstanie, ma też europejską bazę, być może troszeczkę boisk przydałoby się więcej, bo wiadomo że młodzież też mogłaby grać na naturalnej nawierzchni, nie tylko na sztucznej, ale słyszę że balon będzie też postawiony, także macie wszystko, żeby zaistnieć, jako stabilny klub, nie tylko w Polsce, ale w Europie i myślę, że znowu kierunku to wszystko zmierza. 

Klub jest stabilny finansowo, macie fajny zespół, macie też zdolną młodzież, marzyłoby się, żeby tej młodzieży było jak najwięcej, bo te czasy - Mariusz Piekarski, mój serdeczny przyjaciel, Marek Citko, Tomek Frankowski, Bartek Piórkowski, Daniel Bogusz - pamiętam takich zawodników, którzy zdobywali mistrzostwo za trenera Karalusa, oni wszyscy grali w  reprezentacjach młodzieżowych i marzyłoby się, żeby nie tylko Bida i Klimala, ale żeby aż takiej bidy nie było i żeby więcej tych zawodników było.  


Dziękuję za rozmowę, panie trenerze i powodzenia w nadchodzącym spotkaniu.


Dziękuję bardzo, do zobaczenia na stadionie.


| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.


Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.09.2020

Każdy, kto chce posadzić u siebie na działce świerki lub dęby, może dostać sadzonki za darmo. Akcja #sadziMY2020 odbędzie się w piątek, 18 września w całej Polsce, też w Podlaskiem.

Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski

Zdzisław Łuba

przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży
17.09.2020

Nowa ustawa o ochronie zwierząt, nad którą pracują posłowie, to problem dla tysięcy rolników - mówił w Polskim Radiu Białystok Zdzisław Łuba.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Kazimierz Witold Roszkowski

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
16.09.2020

"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.


Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Szczudło

poseł, prezes podlaskich struktur Solidarnej Polski
15.09.2020

"Jako Solidarna Polska mamy wiele swoich postulatów. [...] Między innymi jest to wypowiedzenie konwencji stambulskiej, wystąpienie o reparacje od Niemiec. Tutaj bardzo ważna też jest dla nas jawność zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych" - mówiła w Radiu Białystok poseł Aleksandra Szczudło.

Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
14.09.2020

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.

Juraś Ziankowicz, prawnik mieszkający w Huston w Stanach Zjednoczonych, foto Jarosław Iwaniuk

Juraś Ziankowicz

amerykański prawnik
14.09.2020

Juraś Ziankowicz od lat mieszka w USA, gdzie prowadzi kancelarię adwokacką pomagającą w legalizacji pobytu w Stanach białoruskim emigrantom.


Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości
11.09.2020

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.

Paweł Usau, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usov

politolog
10.09.2020

"Polska jest faktycznie jedynym, poza Litwą, na tym obszarze państwem, które zdecydowanie walczy po stronie Białorusinów" - mówi politolog.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.09.2020

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.


Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/

Marek Sewastianik

konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii
8.09.2020

"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
7.09.2020

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.

Paweł Łatuszka - fot. Michał Stepaniuk

Paweł Łatuszka

członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej
7.09.2020

Niezbędne są konsekwentne działania Unii Europejskiej, m.in. nieuznanie Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta po wygaśnięciu jego kadencji 5 listopada. To jeden z postulatów, które przedstawił na spotkaniu w Białymstoku członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej, Paweł Łatuszka.


Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację
4.09.2020

"Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie. My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych." - mówił w Radiu Białystok Rafał Rudnicki.

Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
3.09.2020

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski
2.09.2020

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
2.09.2020

"Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. Nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie" - mówił w Radiu Białystok prof. Robert Flisiak.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
1.09.2020

"Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy" - mówi minister edukacji.

Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

abp Tadeusz Kondrusiewicz

metropolita mińsko-mohylewski
1.09.2020

Niewpuszczony na Białoruś metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz nadal przebywa na terytorium Polski. Sytuacja jest na tyle bezprecedensowa, że jest on obywatelem Republiki Białoruś.


Michał Janczuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Michał Jańczuk

niezależny dziennikarz
31.08.2020

"Łukaszenka naprawdę rozzłościł Białorusinów i póki nie zacznie ustępować, myślę że Białorusini będą wychodzili na ulice coraz liczniej" - mówi nasz gość.

fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kamińska

z podlaskiego sanepidu
31.08.2020

"Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że szkoły w województwie podlaskim są przygotowane"- mówi nasz gość.

Ewa Kamińska-Gawryluk, fot. PRB

Ewa Kamińska-Gawryluk

zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego
28.08.2020

"Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz kraj się rozwijał, żeby rozwija się gospodarka, a w szczególności rolnictwo. Dane te pozwolą na to, żeby kształtować optymalną politykę rolną, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym i niższych szczeblach" - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.


Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
27.08.2020

Związkowcy z Solidarności świętują 40-lecie powstania.

Karolina Cicha, fot. Marcin Mazewski

Karolina Cicha

muzyk
24.08.2020

"Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (…) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele"

Andrzej Poczobut (zbiory pryw.)

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny na Białorusi
18.08.2020

"Nie widzę na razie działań, które by prowadziły do tego, że Rosja weszłaby na teren Białorusi" - ocenia Andrzej Poczobut.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.


dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok