Radio Białystok | Gość | Andrzej Mioduszewski [wideo] - prezes PKS Nova

Andrzej Mioduszewski [wideo]

prezes PKS Nova

11.09.2019, 07:39, akt. 10:27

- Chcemy w tym roku opracować nową siatkę połączeń w całym województwie.

Andrzej Mioduszewski, fot. Joanna Szubzda
Andrzej Mioduszewski, fot. Joanna Szubzda

Z Andrzejem Mioduszewskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Rząd wyda w tym roku 300 milionów złotych na likwidację białych plam komunikacyjnych, czyli przywracanie połączeń autobusowych. Czy złotówka za wozokilometr to atrakcyjna cena? O tym z prezesem PKS Nova Andrzejem Mioduszewskim rozmawia Lech Pilarski.
Lech Pilarski: Czy uda się odtworzyć siatkę połączeń w naszym województwie albo niektóre po prostu stworzyć, żeby udało się dojechać do najbliższej większej miejscowości?


Andrzej Mioduszewski: Cały program skierowany jest głównie do samorządów. Samorządów różnych szczebli - poczynając od samorządów gminnych po samorząd wojewódzki. My jako przewoźnik, jako PKS jesteśmy zdeterminowani i zdecydowani, chcemy w tym programie uczestniczyć.


Ale inicjatywa nie jest po waszej stronie.


My możemy tylko sugerować, doradzać, ale to samorządy decydują, czy ten program ruszy, czy też będzie trochę gorzej.


Z iloma samorządami podpisaliście porozumienie?


Na tę chwilę mamy trzy samorządy w województwie podlaskim, z którymi mamy podpisane porozumienia. Wiem, że takich porozumień jest jeszcze przygotowywanych co najmniej kilkanaście. Te 300 milionów będzie działało do końca tego roku.


Na przyszły rok już jest 800 mln, zatem są kolejne pieniądze. Można myśleć perspektywicznie, ale powtórzmy - inicjatywa jest po stronie samorządu, bo samorząd musi również partycypować w tych 300, a później 800 mln. Nie ma nic za darmo.


Dokładnie tak. Aczkolwiek musimy jasno powiedzieć, że wkład samorządów jest tak naprawdę nie za duży, bo jest to 10 proc. deficytu, czyli jeśli będzie on na poziomie 50 gr do kilometra, to samorząd dokłada wtedy tylko 5 gr, więc to nie są jakieś fortuny. Dlatego myślę, że każdy samorząd stać na to, aby zaangażować się w ten program dla dobra swoich mieszkańców, bo program ma zlikwidować białe plamy w komunikacji.


W obowiązkach gminy czy samorządu jest utrzymanie komunikacji, stworzenie możliwości dojazdu i tutaj angażowanie się w to jest niezbędne.


Oczywiście tak. To jest rola głównie samorządu. My jako PKS jesteśmy do tego, żeby pasażerów przewieźć. Świadczymy usługi. Jesteśmy największym przewoźnikiem nie tylko w województwie podlaskim, ale tak naprawdę w całej Polsce i jesteśmy do tego stworzeni, żeby pomagać likwidować białe plamy. Nie uchylamy się od tej odpowiedzialności i jesteśmy jak najbardziej zainteresowani, żeby program funkcjonował w jak najlepszej formie, jak najszerzej.


Czy uda się wam podołać temu zadaniu? Chodzi o tabor, brak kierowców. A mówiąc o złotówce za wozokilometr - jest to opłacalna stawka?


Każda linia jest liczona oddzielnie. Musimy robić pewne założenia, bo tworząc nowe linie, nie jesteśmy w stanie dokładnie określić, ile będziemy mieli wpływu komercyjnego, a ile deficytu. Każda linia będzie rządziła się swoimi prawami.


W zależności od liczby pasażerów, długości przejazdu.


Dokładnie tak. Wpływy z biletów są naszymi wpływami komercyjnymi a do wyniku finansowego dojdzie dopłata, ale może być jakaś luka. Ustawa mówi też o rozsądnym zysku przewoźnika - szacuje się to na około 10 proc.

To jest kwestia negocjacji z samorządami. My jako firma jesteśmy naprawdę bardzo elastyczni i dostosowujemy się, pomagamy tworzyć linie, przystanki, wyliczać wozokilometry, kilometry odległości.


Powracam do pytania, czy podołacie organizacyjnie, logistycznie temu przedsięwzięciu?


Nie będzie to może z mojej strony prosta odpowiedź. Mamy pewne ograniczenia, jeśli chodzi o tabor, jeśli chodzi o kierowców. Ale planujemy w tej chwili dość duży rozwój. Nie chciałbym może zdradzać szczegółów, ale planujemy zakup nowego taboru, który będzie używany, ale w bardzo dobrym stanie. Jesteśmy w trakcie rozmów.

Stan, w jakim spółka jest obecnie, to nie jest to, z czego powinniśmy się cieszyć. Jest naprawdę dużo do zrobienia.


Jak duże są starty?


Nie chciałbym wybiegać w przyszłość, ale myślę, że to będzie zdecydowanie niższa strata od tej w roku ubiegłym, tak realnie. Można robić pewne zabiegi, aby przez sprzedaż majątku tę stratę niwelować, ale to są jednorazowe posunięcia. Obecny zarząd stoi na stanowisku, żeby straty minimalizować, ale bez sprzedaży majątku. Krotko mówiąc, mamy więcej zarabiać.


Pytanie, jak zmieni się filozofia, bo przecież do niedawna jeździły jeszcze duże pojazdy, obsługiwały linie, na których było mniej pasażerów. Wymaga to dywersyfikacji, zmiany taboru - mniejsze autobusy, mniejsze środki transportu...


Chciałbym podkreślić, że w tym roku chcemy opracować nową siatkę połączeń w całym województwie. PKS Nova funkcjonuje od 2017 r. Przez ten czas każdy PKS, który wszedł w skład PKS Nova, czyli od Siemiatycz po Suwałki, miał swoją siatkę połączeń i tak naprawdę one zostały do dziś i nie współgrają ze sobą tak jak powinny. Tu jest duża praca naszych analityków, żeby to wszystko zintegrować. Wtedy trafimy do realności, firma będzie jak jeden organizm, bo dzisiaj w PKS-ie tych organizmów jest jak widzę kilka.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

No Logo na żywo w studiu Rembrandt

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

"Zaraz będzie po wszystkim" Grzegorza Uzdańskiego
prof. Dariusz Kiełczewski, fot. Joanna Szubzda

prof. Dariusz Kiełczewski [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
18.11.2019

Ci, którzy dziś płacą składki ZUS, utrzymują bieżących emerytów. I to dobrze działało, dopóki była odpowiednia zastępowalność pokoleń. Ale teraz młodzi ludzie nie chcą rodzić dzieci i robi się bardzo poważny problem.

Adrian Łabanowski, fot. Marcin Gliński

Adrian Łabanowski

z zespołu No Logo
16.11.2019

Zespół No Logo wystąpi w niedzielę (24.11) o 18:00 w studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok.

Marcin Kozłowski, Andrzej Bajguz i Tomasz Kleszczewski, fot. Joanna Szubzda

Marcin Kozłowski, Andrzej Bajguz i Tomasz Kleszczewski [wideo]

dziennikarze Radia Białystok
15.11.2019

Jeśli muzyka jest dla Was wszystkim, to zgłaszajcie się do nas. Rozpoczynamy nowy konkurs muzyczny - Niebieski Mikrofon!


Alicja Telatycka, fotografia z archiwum Teatru Dramatycznego w Białymstoku

Alicja Telatycka

aktorka Teatru Dramatycznego w Białymstoku
15.11.2019

- Przyjechałam tu oczarowana publicznością - mówi o Białymstoku aktorka.

Mariusz Gromko, fot. Joanna Szuzbda

Mariusz Gromko [wideo]

senator
15.11.2019

- Ja cały czas liczę, że spór będzie gorący, ale pozostanie merytoryczny - mówi o sytuacji w Senacie Mariusz Gromko.

Franciszek Utko, fot. Monika Kalicka

Franciszek Utko

aktor Teatru Dramatycznego w Białymstoku
14.11.2019

"Teatr jest wszystkim. Robię to, co lubię i jeszcze mi płacą - to jakbym nie pracował w ogóle. To jest zawód bardzo piękny, wspaniały, a zarazem najgorszy jaki może być" - mówi Franciszek Utko.


Katarzyna Deszcz i Andrzej Sadowski, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Deszcz i Andrzej Sadowski

reżyserka i scenograf
14.11.2019

"Przewidzieliśmy takie fragmenty spektaklu, w których scenografia będzie w pewien sposób wirowała po scenie, zmieniała swoje położenie" - mówi scenograf Andrzej Sadowski.

Piotr Półtorak, fot. Joanna Szubzda

Piotr Półtorak

dyrektor Teatru Dramatycznego
14.11.2019

"Nie preferuję takiego typu teatru z gwiazdami, uważam że trzeba budować swój zespół i teatr jest silny zespołem swoim, a nie wypożyczonym" - mówi Piotr Półtorak.

Andrzej Redwans, fotografia z archiwum Teatru Dramatycznego w Białymstoku

Andrzej Redwans

aktor Teatru Dramatycznego w Białymstoku
13.11.2019

"Ja się lubiłem bawić komedią, ale to pod warunkiem, że następowało porozumienie z reżyserem i zespołem, że próbujemy się bawić. Bo jeśli próbujemy to grać, to komedii się nie da ugrać" - wspomina aktor.


dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous

socjolog
13.11.2019

"Trzeba przyznać, że można było spodziewać się być może większych tarć czy napięć już na początku, ale chyba z dwojga złego wolelibyśmy, żeby było zbyt spokojnie, niż zbyt nerwowo" - ocenia pierwsze posiedzenie Sejmu socjolog.

Grzegorz Uzdański, fot. Jakub Celej, źródło: Grupa Wydawnicza Foksal

Grzegorz Uzdański

poeta, prozaik, wokalista
12.11.2019

- Wydaje mi się, że książki pisane monologami wewnętrznymi bardziej oddają subiektywność. Forma ta jest bardzo intymna, jesteśmy w głowie konkretnej postaci. A ta intymność z kolei bardzo mi pasowała do tematu.

prof. Cezary Kuklo, fot. Joanna Szubzda

Prof. Cezary Kuklo

historyk z Uniwersytetu w Białymstoku
12.11.2019

Prof. Cezary Kuklo - historyk z Uniwersytetu w Białymstoku został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej.


Danuta Kierklo, fot. Joanna Szuzbda

Danuta Kierklo

aktorka związana z Teatrem Dramatycznym w Białymstoku
12.11.2019

- Na pewno zmieniły się czasy, w ogóle zmieniło się pojęcie aktorstwa. W tej chwili mówi się o gwiazdach, gwiazdeczkach. Ja uważam, że gwiazdą bywa się od czasu do czasu, a aktorem się jest.

Michał Jackowski, fot. Joanna Szubzda

Michał Jackowski

artysta rzeźbiarz
12.11.2019

- Ludzie mówili, że nie chcą wychodzić, niektórzy byli bardzo wzruszeni. To chyba marzenie każdego artysty, żeby tak dotrzeć do serca drugiego człowieka.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej, szef PiS w Podlaskiem
12.11.2019

- Sami nauczyciele, związkowcy, rodzice zwracają uwagę, że obecny awans zawodowy ma charakter mocno biurokratyczny, bardziej promuje czas pracy a nie to, co rzeczywiście nauczyciel robi na lekcjach, jaka jest jakość jego pracy. I to trzeba zmienić.


Małgorzata Trojanowska, Elżbieta Czech, Grzegorz Ciulkin, fot. Wojciech Szubzda

Małgorzata Trojanowska, Elżbieta Czech i Grzegorz Ciulkin

z Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku
11.11.2019

Studenci Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku zapraszają na koncert "Śpiewajmy Polsce..."

Martyna Zaniewska i Marek Cichucki - fot. Robert Bońkowski

Martyna Zaniewska i Marek Cichucki

Z Teatru Dramatycznego w Białymstoku
10.11.2019

- To jest tydzień wyjątkowy, przede wszystkim ze względu na to, że mamy w teatrze premierę, która jest wydarzeniem nietypowym jeśli chodzi o scenę teatralną, ponieważ w tym spektaklu będzie można obejrzeć cały zespół aktorski - mówi Martyna Zaniewska.

Krzysztof i Piotr z białostockiego zespołu SamoHa

Piotr Maksim i Krzysztof Matosek

z białostockiej formacji SamoHa
9.11.2019

Gośćmi Marcina Kozłowskiego w Rokowirówce byli muzycy zespołu SamoHa.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok