Radio Białystok | Gość | Andrzej Mioduszewski [wideo] - prezes PKS Nova

Andrzej Mioduszewski [wideo]

prezes PKS Nova

11.09.2019, 07:39, akt. 10:27

- Chcemy w tym roku opracować nową siatkę połączeń w całym województwie.

Andrzej Mioduszewski, fot. Joanna Szubzda
Andrzej Mioduszewski, fot. Joanna Szubzda

Z Andrzejem Mioduszewskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Rząd wyda w tym roku 300 milionów złotych na likwidację białych plam komunikacyjnych, czyli przywracanie połączeń autobusowych. Czy złotówka za wozokilometr to atrakcyjna cena? O tym z prezesem PKS Nova Andrzejem Mioduszewskim rozmawia Lech Pilarski.
Lech Pilarski: Czy uda się odtworzyć siatkę połączeń w naszym województwie albo niektóre po prostu stworzyć, żeby udało się dojechać do najbliższej większej miejscowości?


Andrzej Mioduszewski: Cały program skierowany jest głównie do samorządów. Samorządów różnych szczebli - poczynając od samorządów gminnych po samorząd wojewódzki. My jako przewoźnik, jako PKS jesteśmy zdeterminowani i zdecydowani, chcemy w tym programie uczestniczyć.


Ale inicjatywa nie jest po waszej stronie.


My możemy tylko sugerować, doradzać, ale to samorządy decydują, czy ten program ruszy, czy też będzie trochę gorzej.


Z iloma samorządami podpisaliście porozumienie?


Na tę chwilę mamy trzy samorządy w województwie podlaskim, z którymi mamy podpisane porozumienia. Wiem, że takich porozumień jest jeszcze przygotowywanych co najmniej kilkanaście. Te 300 milionów będzie działało do końca tego roku.


Na przyszły rok już jest 800 mln, zatem są kolejne pieniądze. Można myśleć perspektywicznie, ale powtórzmy - inicjatywa jest po stronie samorządu, bo samorząd musi również partycypować w tych 300, a później 800 mln. Nie ma nic za darmo.


Dokładnie tak. Aczkolwiek musimy jasno powiedzieć, że wkład samorządów jest tak naprawdę nie za duży, bo jest to 10 proc. deficytu, czyli jeśli będzie on na poziomie 50 gr do kilometra, to samorząd dokłada wtedy tylko 5 gr, więc to nie są jakieś fortuny. Dlatego myślę, że każdy samorząd stać na to, aby zaangażować się w ten program dla dobra swoich mieszkańców, bo program ma zlikwidować białe plamy w komunikacji.


W obowiązkach gminy czy samorządu jest utrzymanie komunikacji, stworzenie możliwości dojazdu i tutaj angażowanie się w to jest niezbędne.


Oczywiście tak. To jest rola głównie samorządu. My jako PKS jesteśmy do tego, żeby pasażerów przewieźć. Świadczymy usługi. Jesteśmy największym przewoźnikiem nie tylko w województwie podlaskim, ale tak naprawdę w całej Polsce i jesteśmy do tego stworzeni, żeby pomagać likwidować białe plamy. Nie uchylamy się od tej odpowiedzialności i jesteśmy jak najbardziej zainteresowani, żeby program funkcjonował w jak najlepszej formie, jak najszerzej.


Czy uda się wam podołać temu zadaniu? Chodzi o tabor, brak kierowców. A mówiąc o złotówce za wozokilometr - jest to opłacalna stawka?


Każda linia jest liczona oddzielnie. Musimy robić pewne założenia, bo tworząc nowe linie, nie jesteśmy w stanie dokładnie określić, ile będziemy mieli wpływu komercyjnego, a ile deficytu. Każda linia będzie rządziła się swoimi prawami.


W zależności od liczby pasażerów, długości przejazdu.


Dokładnie tak. Wpływy z biletów są naszymi wpływami komercyjnymi a do wyniku finansowego dojdzie dopłata, ale może być jakaś luka. Ustawa mówi też o rozsądnym zysku przewoźnika - szacuje się to na około 10 proc.

To jest kwestia negocjacji z samorządami. My jako firma jesteśmy naprawdę bardzo elastyczni i dostosowujemy się, pomagamy tworzyć linie, przystanki, wyliczać wozokilometry, kilometry odległości.


Powracam do pytania, czy podołacie organizacyjnie, logistycznie temu przedsięwzięciu?


Nie będzie to może z mojej strony prosta odpowiedź. Mamy pewne ograniczenia, jeśli chodzi o tabor, jeśli chodzi o kierowców. Ale planujemy w tej chwili dość duży rozwój. Nie chciałbym może zdradzać szczegółów, ale planujemy zakup nowego taboru, który będzie używany, ale w bardzo dobrym stanie. Jesteśmy w trakcie rozmów.

Stan, w jakim spółka jest obecnie, to nie jest to, z czego powinniśmy się cieszyć. Jest naprawdę dużo do zrobienia.


Jak duże są starty?


Nie chciałbym wybiegać w przyszłość, ale myślę, że to będzie zdecydowanie niższa strata od tej w roku ubiegłym, tak realnie. Można robić pewne zabiegi, aby przez sprzedaż majątku tę stratę niwelować, ale to są jednorazowe posunięcia. Obecny zarząd stoi na stanowisku, żeby straty minimalizować, ale bez sprzedaży majątku. Krotko mówiąc, mamy więcej zarabiać.


Pytanie, jak zmieni się filozofia, bo przecież do niedawna jeździły jeszcze duże pojazdy, obsługiwały linie, na których było mniej pasażerów. Wymaga to dywersyfikacji, zmiany taboru - mniejsze autobusy, mniejsze środki transportu...


Chciałbym podkreślić, że w tym roku chcemy opracować nową siatkę połączeń w całym województwie. PKS Nova funkcjonuje od 2017 r. Przez ten czas każdy PKS, który wszedł w skład PKS Nova, czyli od Siemiatycz po Suwałki, miał swoją siatkę połączeń i tak naprawdę one zostały do dziś i nie współgrają ze sobą tak jak powinny. Tu jest duża praca naszych analityków, żeby to wszystko zintegrować. Wtedy trafimy do realności, firma będzie jak jeden organizm, bo dzisiaj w PKS-ie tych organizmów jest jak widzę kilka.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Natalia Sakowicz, fot. Monika Kalicka

Natalia Sakowicz

aktorka
19.09.2019

"Czuję, że jestem niezależna i materiał, który robię, to co chcę powiedzieć ze sceny - zależy ode mnie. Taką drogę wybrałam i tak też widzę swoją przyszłość" - mówi Natalia Sakowicz.

Andrzej Garlicki, fot. Paweł Wądołowski

Andrzej Garlicki

zastępca prezydenta Łomży
19.09.2019

"Rząd przygotował wiele rozstrzygnięć, które są dla nas korzystne - odczuwamy to już np. w postaci preferencji dla miast tracących swoje funkcje" - mówi Andrzej Garlicki.

Evgen Malinowski, fot. Monika Kalicka

Evgen Malinowski

syberyjski bard
18.09.2019

Miałem 25 lat jak wyjechałem z Rosji i 25 lat minęło odkąd przyjechałem do Polski. To nabiera szczególnego znaczenia i dlatego właśnie ta płyta "Jedno serce - dwie Ojczyzny" - równo pół na pół zostałem podzielony czasem pomiędzy Syberią a Polską" - mówi Evgen Malinowski.


Łukasz Szczepański, fot. Monika Kalicka

Łukasz Szczepański

organizator wystawy WNĘTRZA/ZEWNĘTRZA.BIAŁYSTOK.
18.09.2019

"Weronikę Kocewiak zaciekawił Białystok i postanowiła zrobić o Białymstoku wystawę" - mówi Łukasz Szczepański.

Marzena Juczewska, fot. Monika Kalicka

dr Marzena Juczewska [wideo]

zastępca dyr. d/s medycznych Podlaskiego Oddziału NFZ
18.09.2019

"Narodowy Fundusz Zdrowia czeka i bardzo namawia chętnych do złożenia ofert na podpisanie umowy dot. opieki nad dziećmi. Jesteśmy gotowi w każdej chwili, to są świadczenia nielimitowane, nie obowiązują kolejki" - mówi dr Marzena Juczewska.

Dominik Sołowiej i Janusz Taranienko, fot. Joanna Szubzda

Dominik Sołowiej i Janusz Taranienko

współorganizator Klubu Czytelniczego Ex Libris; poeta
17.09.2019

- Żyjemy w czasach niezwykle skomercjalizowanych, skapitalizowanych, kiedy nie dba się o wartości, które nie są materialnymi, albo bardzo niewiele się o nie dba. A my właśnie to robimy, bo one są w zaniku.


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński [wideo]

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, prorektor UwB
17.09.2019

- Poranek 17 września 1939 r. Większość naszych mieszkańców budzi się i dowiaduje, że już nie mamy jednego agresora a dwóch, bo naszą wschodnią granicę przekroczyła Armia Czerwona i musimy walczyć na dwóch frontach.

Grzegorz Kuczyński i Grzegorz Pilat, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
16.09.2019

- W tym roku zagrzewamy do biegu na rockowo - zapowiada organizator imprezy Białystok Biega.

sierż. szt. Krzysztof Surawski i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

16.09.2019

Za co osobom nieletnim grozi odpowiedzialność prawna? Jakie sankcje i kary może wymierzyć im sąd rodzinny?


prof. Dariusz Kiełczewski, fot. Joanna Szubzda

prof. Dariusz Kiełczewski [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
16.09.2019

Zapowiedzi podwyższenia płacy minimalnej w najbliższych latach wzbudzają wiele kontrowersji. Jednych bulwersują, innych najzwyczajniej cieszą.

Marcel Andino Velez, fot. Maciej Zaniewski

Marcel Andino Velez

były wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
15.09.2019

Zostawił prestiżową pracę i zaczął opiekować się cierpiącymi na wiele przewlekłych chorób rodzicami.

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Monika Kalicka

Ewa Iżykowska-Lipińska

Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej
13.09.2019

"Jestem szczęśliwa, że ten sezon inaugurujemy operetką. Jest to dzieło wybitne, bardzo trudne i jedno z najważniejszych jakie w ogóle są w literaturze światowej" - mówi Ewa Iżykowska-Lipińska.


Mirosław Ratkiewicz, fot. Monika Kalicka

prof. Mirosław Ratkiewicz

z Uniwersytetu w Białymstoku
13.09.2019

"Jedynym sensownym rozwiązaniem jest, gdy zobaczymy łosia, zwolnić, zatrzymać auto i zaczekać aż przejdzie, bo zdarzały się przypadki, że łoś potrafił zawrócić i przebiec po samochodzie" - mówi nasz gość.

dr Wojciech Tarasiuk, fot. Joanna Szubzda

dr Wojciech Tarasiuk [wideo]

dyrektor PKO BP w Białymstoku
12.09.2019

Od 14 września zmienia się sposób korzystania z bankowości elektronicznej. - Z całą pewnością zginą zdrapki - zapowiada dyrektor PKO BP.

Mateusz Perzyna i Sergi Kvernadze, fot. Joanna Szubzda

Mateusz Perzyna i Sergi Kvernadze

z Rugby Białystok
12.09.2019

W najbliższą sobotę, 14 września drużyna Rugby Białystok zagra z Legią Rugby.


Anna Kietlińska, fot. Joanna Szubzda

Anna Kietlińska

z Muzeum Pamięci Sybiru
12.09.2019

- Chcemy, by data 17 września pojawiała się w świadomości białostoczan i kojarzyła się nie tylko z pomnikami, ale i z czynnym działaniem. Stąd przejazd rowerowy trasą związaną z miejscami nawiązującymi do wydarzeń historycznych.

Witold Mazurkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Witold Mazurkiewicz

reżyser spektaklu "Wszystko zostaje w rodzinie"
12.09.2019

Po 18 latach lekarz - żonaty - dowiaduje się, że jest ojcem nieślubnego dziecka. Co wyniknie, kiedy mężczyzna będzie próbował ten fakt ukryć? - nowy spektakl w Teatrze Dramatycznym.

Andrzej Mioduszewski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Mioduszewski [wideo]

prezes PKS Nova
11.09.2019

- Chcemy w tym roku opracować nową siatkę połączeń w całym województwie.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok