Radio Białystok | Gość | Wojciech Borzuchowski [wideo] - dyrektor GDDKiA w Białymstoku

Wojciech Borzuchowski [wideo]

dyrektor GDDKiA w Białymstoku

3.10.2019, 06:34, akt. 10:57

- Wlot z kierunku Bielska Podlaskiego do Białegostoku będzie przebiegać zupełnie inaczej. Jakie zmiany drogowe planuje jeszcze Generalna Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Podlaskiem?

Wojciech Borzuchowski, fot. Joanna Szubzda
Wojciech Borzuchowski, fot. Joanna Szubzda

Z Wojciechem Borzuchowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W 2025 roku cała Via Carpatia na terenie Polski ma być gotowa. Jeszcze do końca roku rozpoczną się pierwsze przetargi na zrealizowanie dwóch odcinków tej trasy w województwie podlaskim.

O tej i innych inwestycjach z dyrektorem białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Wojciechem Borzuchowskim rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Zdążycie przez te 5 lat wybudować Via Carpatię? To niewiele czasu.


Wojciech Borzuchowski: Staramy się. Mam nadzieję, że wszystko przebiega w sposób kontrolowany. Proces inwestycyjny jest dość długotrwały. Niemniej jednak nasze działania  zmierzają do tego, żeby dotrzymać terminów.

Oczywiście w trakcie realizacji tych robót, ale i przede wszystkim procesu przygotowawczego, zdarzają się sytuacje, które mają wpływ na wydłużenie kontraktów. Natomiast nasze założenia są właśnie takie - i wszystko wydaje się być realne - żebyśmy w 2025 roku mówili o Via Carpatii.

Dodam, że jest jedna wątpliwość, biorąc pod uwagę przebieg północny. Jeżeli będzie to S16, to ten odcinek drogi - cała S16 od Knyszyna w kierunku Ełku - to byłby koniec 2027 r. Natomiast wykonanie całej reszty, czyli S19, do końca 2025 r. jest kwestią realną.


W planie są dwa przetargi do końca tego roku. Ale jeszcze nie wszystko jest, jeśli chodzi o dokumentację, o pozwolenia. Jak się uda to zgrać i przeprowadzić przetargi?


Jeśli chodzi o pierwszy przetarg, który jest zaplanowany w tym roku, to mamy już decyzję środowiskową. Jest zielone światło i gdzieś na przełomie października i listopada ogłosimy przetarg na węzeł Białystok Zachód z odnogą do Dobrzyniewa bez węzła.

Dodam, że węzeł Białystok Zachód będzie kluczowym punktem komunikacyjnym, nawet mógłbym powiedzieć regionu, ale na pewno okolic Białegostoku, ponieważ będzie to miejsce, w którym będzie się krzyżowała obecna trasa numer S8 z planowaną S19.

Natomiast pod koniec roku planujemy ogłosić przetargi na obie części południowe. Jak pan redaktor zechciał powiedzieć, występują pewne okoliczności, od których jest to wszystko uzależnione. O ile na odcinek węzeł Białystok Zachód - Ploski jest decyzja środowiskowa - co prawda wpłynęły odwołania, ale ona jest wydana z rygorem - to na ten drugi odcienek jeszcze tej decyzji nie mamy - od Plosek do Chlebczyna. Decyzja jest procedowana. Wniosek o jej wydanie został złożony 4 stycznia bieżącego roku. Mam nadzieję, że zostanie wydana. Jeśli tak się stanie, będziemy ogłaszać również ten przetarg.


Będzie drugi most na Bugu?


No tak. To ogromne przedsięwzięcie. Wlot z kierunku Bielska Podlaskiego do Białegostoku będzie przebiegać zupełnie inaczej. Obecnie 19-tką z Zabłudowa wjeżdżamy do dzielnicy Dojlidy. Natomiast tutaj będziemy jechać przez gminę Juchnowiec i gdzieś na wysokości Choroszczy będziemy się krzyżować na węźle Białystok Zachód, czyli 19-tka będzie połączona z Białymstokiem z zupełnie innej strony.


Czyli będziemy musieli się uczyć miasta, jeśli chodzi o jazdę.


Mam nadzieję, że jest to kwestia szybkiego przyzwyczajenia, bo układ będzie dosyć czytelny, prosty, ale przede wszystkim myślę sprawny i przyjazny komunikacyjnie.


S19 ma problemy także przy wyjeździe z Białegostoku w stronę północną, bo jeszcze ważą się losy przebiegu trasy - czy w okolicach Knyszyna, czy przez Czarną Białostocką.


To też. Pierwotne rozwiązania umowy, którą mieliśmy na przebieg wariantów, zakładały tak zwane duże obejście północne całej Puszczy Knyszyńskiej. Było to nieracjonalne i w lipcu 2017 roku zawarliśmy aneks do tej umowy, żeby zbadać przebieg po wariancie piątym, mówiąc kolokwialnie - po tak zwanym starodrożu.

Chodzi tutaj o to, że z węzła Białystok Zachód, kierując się na północ do Dobrzyniewa, byłby łącznik do miejscowości Sochonie, druga jezdnia obwodnicy Wasilkowa i po starodrożu Czarna Białostocka, Sokółka.

Z przetargiem na Białystok Zachód z odgałęzieniem do Dobrzyniewa ruszamy jak najszybciej można, bo idea jest taka, że gdyby łącznik ten powstał w miarę prędko, to wyzwoliłoby to Białystok od ogromnego obciążenia ruchem w środku miasta. Niektórzy mówią o obwodnicy Białegostoku a przecież jest to wewnętrzna ulica miejska, gdzie w tak karkołomny sposób z góry na ulicę 1000-lecia tiry łamią się na rondo, żeby jechać w kierunku Korycina. Myślę, że to będzie duże ułatwienie.


Trasa S8 praktycznie już cała została oddana do użytku, ale nadal pomiędzy Ostrowią Mazowiecką a Wyszkowem, jadąc od strony Białegostoku w kierunku w Warszawy, obowiązuje ograniczenie prędkości do 100 km/h. Czym jest to spowodowane? Bo przecież mija rok.


To prawda. Żeby droga stała się w pełni ekspresową, po pierwsze musi spełnić wszystkie wymagania określone warunkami kontraktu, a mówiąc wprost, musi być bezpieczną. Jednym z takich parametrów niezbędnych do spełnienia jest współczynnik tarcia SRT. Jest to istotna sprawa z punktu widzenia przyczepności. Jest to współczynnik, który zmienia się w czasie.


Czyli żeby nie był to tor saneczkowy a normalna droga?


Może nie aż tak, bo parametry te są minimalnie niespełnione. Są dwa zadania. Jedno bliżej Wyszkowa - wykonawca już wykonał pewne zabiegi poprawiające szorstkość. Dokładnie przedwczoraj odbyły się badania kontrolne. Jeszcze nie znam wyników.

Natomiast na drugim odcinku wykonawca ma przystąpić do takich zabiegów. Nazywa się to hydromonitoring bądź śrutowanie. Gdy wyniki badań kontrolnych będą poprawne, natychmiast stanie się to drogą w pełni ekspresową.


Kiedy to może nastąpić?


Myślę, że niedługo, bo wyniki z pierwszego odcinka będą znane lada dzień. Natomiast zabiegi naprawcze poprawiające szorstkość w przypadku pierwszego odcinka trwały 1,5 tygodnia, więc myślę, że jest to kwestia dwóch, trzech tygodni.


To dlaczego trzeba było rok na to czekać?


To już jest tak zwana kuchnia kontraktowa. Wykonawca jednego z odcinków stał na stanowisku, że nie musi wykonywać tych czynności. Wymagało to dość długich negocjacji, żeby go do tego przymusić.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower
Adam Musiuk, fot. Monika Kalicka

Adam Musiuk [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
18.10.2019

"Największym problemem są u nas kominy, kominy domków jednorodzinnych i to co czasami z tych kominów unosi się w powietrze" - mówi o jakości powietrza w Białymstoku Adam Musiuk.

Jan Smyk, fot. Joanna Szubzda

Jan Smyk

reportażysta Radia Białystok
17.10.2019

Jak otworzyć swoich bohaterów, żeby chcieli mówić do mikrofonu? - Najlepszym otwarciem jest słuchanie. Słuchać, słuchać i jeszcze raz słuchać - radzi Jan Smyk.

Andrzej Małkowski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Małkowski

pełnomocnik Komendanta Chorągwi Białostockiej ZHP ds. Zagranicznych
17.10.2019

- Chodzi o to, żeby w jeden weekend zebrać wszystkich skautów świata, by mogli ze sobą porozmawiać, pobyć, poznać się. Jest to taka integracja przez nowoczesne technologie.


Roman Czepe, fot. Joanna Szubzda

Roman Czepe [wideo]

wicestarosta białostocki
17.10.2019

- Musimy pogodzić interesy ludzi. Konflikt musi być zażegnany - trzeba ominąć ludzi, ominąć zabudowę, sprawić, żeby ta inwestycja była bezkolizyjna albo minimalnie kolizyjna - mówi Roman Czepe o kolejowej obwodnicy Białegostoku.

Paweł Krutul, fot. Marcin Gliński

Paweł Krutul

poseł-elekt z Wiosny
16.10.2019

Przedsiębiorca Paweł Krutul z Wiosny zdobył prawie 13,5 tysiąca głosów i otrzyma mandat posła.

Stefan  Krajewski, fot. Monika Kalicka

Stefan Krajewski

poseł-elekt z PSL
16.10.2019

"Sojusz z Kukizem opłacił się, otworzyliśmy się dzięki temu może na miasta, na duże miasta" - mówi Stefan Krajewski.


dr Krzysztof Korotkich i Bożena Bednarek, fot. Joanna Szubzda

dr Krzysztof Korotkich i Bożena Bednarek

15.10.2019

Klub Ex Libris zaprasza na spotkanie z twórczością Edwarda Stachury. "Jest to poeta nowoczesny, który przekroczył pewne granice poetyckości swoich czasów."

Marek Komorowski, fot. Joanna Szubzda

Marek Komorowski

senator - elekt, wiceprzewodniczący sejmiku województwa podlaskiego
15.10.2019

- Niektórzy posłowie mówili: ja też chciałbym mieć taką krótką kampanię. Ona była faktycznie krótka, ale bardzo intensywna.

Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł Koalicji Obywatelskiej
14.10.2019

- To nie jest porażka, to jest początek czegoś nowego - mówi poseł o wyniku Koalicji Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej, pełnomocnik PiS w Podlaskiem
14.10.2019

- Jestem zadowolony z tego, że frekwencja bardzo mocno rośnie. To znaczy, że coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że to od nich zależy, kto będzie rządził Polską, i to oni będą decydowali, kto w ich imieniu będzie sprawował władzę.

prof. Małgorzata Bieńkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Małgorzata Bieńkowska

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
14.10.2019

- Wydawałoby się, że program lewicy był bardzo nastawiony na młodych ludzi. Przynajmniej tak był oferowany. Natomiast widać ewidentnie, że jest ogromnie przesunięcie głosów wśród tej grupy wiekowej na prawą stronę.

Małgorzata Górniak, fot. Joanna Szubzda

Małgorzata Górniak

dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku
14.10.2019

III LO istnieje już 70 lat. - To, co najważniejsze w tej szkole, to ludzie. Wizerunek, jej markę od początku tworzyli ludzie - dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie...


mł. asp. Emilia Kuprewicz, st. sierż. Bartosz Walendziuk i nadkom. Tomasz Krupa, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

14.10.2019

Co zrobić, aby bezpiecznie wynająć mieszkanie studentom? "Najważniejsza jest umowa".

Marek Rybnik, fot. Monika Kalicka

Marek Rybnik

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
13.10.2019

"Biorąc pod uwagę frekwencję w naszych ostatnich wszystkich wyborach, nie tylko w tym 10-leciu, ale we wszystkich pozostałych dekadach - zawsze było to niskie " - mówi Marek Rybnik.

Zenek Martyniuk i Grzegorz Pilat

Zenek Martyniuk

król disco-polo
11.10.2019

"Czytałem scenariusz i już oglądałem pierwsze zdjęcia, myślę, że wyjdzie coś fajnego. Ja trzymam rękę na pulsie, bo chcę żeby to fajnie wyszło, szczególnie od strony dźwiękowej" - mówi Zenek Martyniuk.


Jazz Band Młynarski - Masecki, źródło: BOK

Jan Emil Młynarski i Marcin Masecki

Jazz Band Młynarski - Masecki
11.10.2019

"W tej muzyce fascynuje nas wiele elementów, ale to co nas najbardziej kręci, to przenoszenie tego na grunt dzisiejszy i łączenie tego ze współczesnością" - mówią muzycy.

Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Anna Moniuszko

dyrektor artystyczna cyklu "Muzyka Mistrzów Baroku"
11.10.2019

"Ideą w tegorocznym cyklu jest przybliżać państwu muzykę angielską i to w różnych jej odmianach" - mówi Anna Moniuszko.

Irena Santor, źródło: mat. prasowe

Irena Santor

piosenkarka
10.10.2019

- Bez śpiewania, bez estrady, bez występów nie wyobrażam sobie mojego istnienia na ziemi.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok