Radio Białystok | Gość | Wojciech Borzuchowski [wideo] - dyrektor GDDKiA w Białymstoku

Wojciech Borzuchowski [wideo]

dyrektor GDDKiA w Białymstoku

3.10.2019, 06:34, akt. 10:57

- Wlot z kierunku Bielska Podlaskiego do Białegostoku będzie przebiegać zupełnie inaczej. Jakie zmiany drogowe planuje jeszcze Generalna Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Podlaskiem?

Wojciech Borzuchowski, fot. Joanna Szubzda
Wojciech Borzuchowski, fot. Joanna Szubzda

Z Wojciechem Borzuchowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W 2025 roku cała Via Carpatia na terenie Polski ma być gotowa. Jeszcze do końca roku rozpoczną się pierwsze przetargi na zrealizowanie dwóch odcinków tej trasy w województwie podlaskim.

O tej i innych inwestycjach z dyrektorem białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Wojciechem Borzuchowskim rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Zdążycie przez te 5 lat wybudować Via Carpatię? To niewiele czasu.


Wojciech Borzuchowski: Staramy się. Mam nadzieję, że wszystko przebiega w sposób kontrolowany. Proces inwestycyjny jest dość długotrwały. Niemniej jednak nasze działania  zmierzają do tego, żeby dotrzymać terminów.

Oczywiście w trakcie realizacji tych robót, ale i przede wszystkim procesu przygotowawczego, zdarzają się sytuacje, które mają wpływ na wydłużenie kontraktów. Natomiast nasze założenia są właśnie takie - i wszystko wydaje się być realne - żebyśmy w 2025 roku mówili o Via Carpatii.

Dodam, że jest jedna wątpliwość, biorąc pod uwagę przebieg północny. Jeżeli będzie to S16, to ten odcinek drogi - cała S16 od Knyszyna w kierunku Ełku - to byłby koniec 2027 r. Natomiast wykonanie całej reszty, czyli S19, do końca 2025 r. jest kwestią realną.


W planie są dwa przetargi do końca tego roku. Ale jeszcze nie wszystko jest, jeśli chodzi o dokumentację, o pozwolenia. Jak się uda to zgrać i przeprowadzić przetargi?


Jeśli chodzi o pierwszy przetarg, który jest zaplanowany w tym roku, to mamy już decyzję środowiskową. Jest zielone światło i gdzieś na przełomie października i listopada ogłosimy przetarg na węzeł Białystok Zachód z odnogą do Dobrzyniewa bez węzła.

Dodam, że węzeł Białystok Zachód będzie kluczowym punktem komunikacyjnym, nawet mógłbym powiedzieć regionu, ale na pewno okolic Białegostoku, ponieważ będzie to miejsce, w którym będzie się krzyżowała obecna trasa numer S8 z planowaną S19.

Natomiast pod koniec roku planujemy ogłosić przetargi na obie części południowe. Jak pan redaktor zechciał powiedzieć, występują pewne okoliczności, od których jest to wszystko uzależnione. O ile na odcinek węzeł Białystok Zachód - Ploski jest decyzja środowiskowa - co prawda wpłynęły odwołania, ale ona jest wydana z rygorem - to na ten drugi odcienek jeszcze tej decyzji nie mamy - od Plosek do Chlebczyna. Decyzja jest procedowana. Wniosek o jej wydanie został złożony 4 stycznia bieżącego roku. Mam nadzieję, że zostanie wydana. Jeśli tak się stanie, będziemy ogłaszać również ten przetarg.


Będzie drugi most na Bugu?


No tak. To ogromne przedsięwzięcie. Wlot z kierunku Bielska Podlaskiego do Białegostoku będzie przebiegać zupełnie inaczej. Obecnie 19-tką z Zabłudowa wjeżdżamy do dzielnicy Dojlidy. Natomiast tutaj będziemy jechać przez gminę Juchnowiec i gdzieś na wysokości Choroszczy będziemy się krzyżować na węźle Białystok Zachód, czyli 19-tka będzie połączona z Białymstokiem z zupełnie innej strony.


Czyli będziemy musieli się uczyć miasta, jeśli chodzi o jazdę.


Mam nadzieję, że jest to kwestia szybkiego przyzwyczajenia, bo układ będzie dosyć czytelny, prosty, ale przede wszystkim myślę sprawny i przyjazny komunikacyjnie.


S19 ma problemy także przy wyjeździe z Białegostoku w stronę północną, bo jeszcze ważą się losy przebiegu trasy - czy w okolicach Knyszyna, czy przez Czarną Białostocką.


To też. Pierwotne rozwiązania umowy, którą mieliśmy na przebieg wariantów, zakładały tak zwane duże obejście północne całej Puszczy Knyszyńskiej. Było to nieracjonalne i w lipcu 2017 roku zawarliśmy aneks do tej umowy, żeby zbadać przebieg po wariancie piątym, mówiąc kolokwialnie - po tak zwanym starodrożu.

Chodzi tutaj o to, że z węzła Białystok Zachód, kierując się na północ do Dobrzyniewa, byłby łącznik do miejscowości Sochonie, druga jezdnia obwodnicy Wasilkowa i po starodrożu Czarna Białostocka, Sokółka.

Z przetargiem na Białystok Zachód z odgałęzieniem do Dobrzyniewa ruszamy jak najszybciej można, bo idea jest taka, że gdyby łącznik ten powstał w miarę prędko, to wyzwoliłoby to Białystok od ogromnego obciążenia ruchem w środku miasta. Niektórzy mówią o obwodnicy Białegostoku a przecież jest to wewnętrzna ulica miejska, gdzie w tak karkołomny sposób z góry na ulicę 1000-lecia tiry łamią się na rondo, żeby jechać w kierunku Korycina. Myślę, że to będzie duże ułatwienie.


Trasa S8 praktycznie już cała została oddana do użytku, ale nadal pomiędzy Ostrowią Mazowiecką a Wyszkowem, jadąc od strony Białegostoku w kierunku w Warszawy, obowiązuje ograniczenie prędkości do 100 km/h. Czym jest to spowodowane? Bo przecież mija rok.


To prawda. Żeby droga stała się w pełni ekspresową, po pierwsze musi spełnić wszystkie wymagania określone warunkami kontraktu, a mówiąc wprost, musi być bezpieczną. Jednym z takich parametrów niezbędnych do spełnienia jest współczynnik tarcia SRT. Jest to istotna sprawa z punktu widzenia przyczepności. Jest to współczynnik, który zmienia się w czasie.


Czyli żeby nie był to tor saneczkowy a normalna droga?


Może nie aż tak, bo parametry te są minimalnie niespełnione. Są dwa zadania. Jedno bliżej Wyszkowa - wykonawca już wykonał pewne zabiegi poprawiające szorstkość. Dokładnie przedwczoraj odbyły się badania kontrolne. Jeszcze nie znam wyników.

Natomiast na drugim odcinku wykonawca ma przystąpić do takich zabiegów. Nazywa się to hydromonitoring bądź śrutowanie. Gdy wyniki badań kontrolnych będą poprawne, natychmiast stanie się to drogą w pełni ekspresową.


Kiedy to może nastąpić?


Myślę, że niedługo, bo wyniki z pierwszego odcinka będą znane lada dzień. Natomiast zabiegi naprawcze poprawiające szorstkość w przypadku pierwszego odcinka trwały 1,5 tygodnia, więc myślę, że jest to kwestia dwóch, trzech tygodni.


To dlaczego trzeba było rok na to czekać?


To już jest tak zwana kuchnia kontraktowa. Wykonawca jednego z odcinków stał na stanowisku, że nie musi wykonywać tych czynności. Wymagało to dość długich negocjacji, żeby go do tego przymusić.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew
Beata Pietruszka, fot. Joanna Szubzda

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty
2.06.2020

"Nie będzie tego tradycyjnego zakończenia roku szkolnego, ponieważ chodzi o to, żeby nie spotykały się duże grupy uczniów" - mówi kurator oświaty.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
1.06.2020

"Policjanci muszą bardzo dobrze przygotować się do lekcji prowadzonych w szkołach, bo dzieci są bardzo wymagające" - mówi Tomasz Krupa.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski

minister cyfryzacji
1.06.2020

"Jeżeli widzimy jakiekolwiek zagrożenie, to po pierwsze można je zgłosić do administratora danego portalu, a jak już nie wiemy jak sobie poradzić, to zawsze można zgłosić się na policję, ale najprościej wyszukać NASK i tam zgłaszać te incydenty" - mówi minister cyfryzacji.


Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk, 15.12.2019, fot. Joanna 
Szubzda

Rafał Grzyb

asystent trenera Jagiellonii Białystok
29.05.2020

- Dla nas najważniejsze będą najbliższe cztery mecze, które pokażą, o co będziemy walczyć. Oczywiście liczę, że będziemy grać w górnej ósemce - mówi Rafał Grzyb.

Jolanta Tulkis, fot. Monika Kalicka, (archiwum)

Jolanta Tulkis

rzeczniczka Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
28.05.2020

- Nie spodziewaliśmy się, że zainteresowanie mikropożyczkami będzie aż tak wielkie, w związku z czym musieliśmy przeorganizować pracę urzędu. (...) Do opracowania mamy jeszcze około 7 tys. wniosków.

Zenon Białobrzeski, fot. Joanna Szubzda

Zenon Białobrzeski

były wójt gminy Zbójna, radny powiatu łomżyńskiego
27.05.2020

Obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. - Uważam swoje działania jako samorządowca za sukces, więc daję radę innym: proszę widzieć drugiego człowieka, wtedy będzie dobrze.


Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym

przewodniczący rady miejskiej w Białymstoku
26.05.2020

Rada Miasta uchwaliła zmiany przy wykupie mieszkań komunalnych w Białymstoku. "W naszej ocenie w dzisiejszych czasach pewnych kłopotów finansowych, z którymi się na pewno będzie miasto borykało, zasób mieszkaniowy powinien być w jak największym władaniu miasta Białegostoku".

nadkom. Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
25.05.2020

Coraz częściej łupem złodziei padają rowery. - Niestety. Głównie dlatego, że coraz więcej jest rowerów, które są z dość wysokiego segmentu cenowego, a ich właściciele nie do końca pamiętają, że warto zabezpieczać pojazd, zostawiając go nawet na krótką chwilę.

foto: Monika Kalicka

Andrzej Wasilewski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Białymstoku
25.05.2020

Dzieci wracają do szkół, nie będą to jednak normalne lekcje. "Grupy są mieszane wiekowo. Ideą są tutaj zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, bo chyba głównym założeniem odmrożenia szkoły jest chęć uwolnienia rodziców tak, żeby mogli pójść do pracy".


Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Joanna Szubzda

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
24.05.2020

"Od ostatniego tygodnia maja planowaliśmy występy na świeżym powietrzu, ponieważ mamy piękny amfiteatr, przepiękne przestrzenie parku, który jest bardzo często odwiedzany przez mieszkańców Białegostoku. Tak mi się zamarzyło, żeby tutaj ustawić estradę i po prostu zrobić koncerty - czekamy na zielone światło" - mówi dyrektor OiFP.

płk Sławomir Kocanowski, fot. por. Łukasz Wilczewski

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
22.05.2020

"Od 1 czerwca rozpoczynamy rozruchowe ćwiczenia, nieobowiązkowe, nasi żołnierze oprócz tego, że chcą pomagać, to też chcą się szkolić, bo taki głód szkolenia już czujemy wszyscy" - mówi dowódca 1. PBOT.

Waldemar Wilczewski, fot. Dorota Sokołowska

Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
21.05.2020

Promocja Białegostoku i regionu poprzez Branickich oraz historię I Rzeczpospolitej, większe wykorzystanie zgromadzonych archiwaliów, otwarcie muzealnych ogrodów dla zwiedzających i wykorzystanie potencjału pracujących w Muzeum Podlaskim pracowników - to plany nowego dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemara Wilczewskiego.


Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

Joanna Reszeć

kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku
21.05.2020

"Testy antygenowe koreańskie są testami, które są rzeczywiście ciekawe, bo możemy sobie zrobić ten test sami, jest to test szybki, łatwy i przyjemny do zrobienia, ale są to testy mało swoiste, mało czułe" - mówi Joanna Reszeć.

fot. Monika Kalicka

Beata Wołosik

rzecznik Sądu Rejonowego w Białymstoku
20.05.2020

"Nasze zaległości są znacząco większe niż przed wprowadzeniem stanu epidemii. Do 16 maja sądziliśmy tylko sprawy pilne" - mówi sędzia Wołosik.

Marta Rogalewska, fot. Piotr Rogalewski

Marta Rogalewska

specjalistka od marketingu cyfrowego i komunikacji
19.05.2020

"Te kompetencje, które teraz zdobywamy każdego dnia, one się nie ulotnią, one w nas zostaną" - mówi Marta Rogalewska.


Abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
18.05.2020

"Największy dar, jaki nam zostawił - suwerenności, niepodległości, wolności, poczucia odpowiedzialności za naszą ojczyznę" - mówi o św. Janie Pawle II abp Tadeusz Wojda.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
18.05.2020

"Nie zauważamy absolutnie żadnych negatywnych zachowań związanych z nadmiernym łamaniem obowiązujących obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa" - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

mat. prasowe

Tomasz Karolak

aktor, wokalista
17.05.2020

"Doceniam ten moment zatrzymania, wcześniej nie zauważałem takiej refleksji nad sobą, światem duchowym, bo nie było na to czasu" - mówi Tomasz Karolak.


Andrzej Lechowski, fot. Marcin Gliński

Andrzej Lechowski

historyk, były dyrektor Muzeum Podlaskiego
17.05.2020

Po trzydziestu latach pracy na stanowisku dyrektora - z funkcją i Muzeum Podlaskim żegna się Andrzej Lechowski, historyk, autor wielu książek o historii miasta, gawęd i pomysłów muzealnych.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
15.05.2020

"Ten, kto będzie chciał, będzie się w ten sposób czuł bezpiecznie, będzie mógł to zrobić, ale obowiązku zasłaniania nosa i ust w trakcie samego egzaminu nie będzie" - mówi minister edukacji.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

lekarz chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.05.2020

- Ograniczyłabym maseczki do sytuacji, w których jesteśmy w dużej bliskości, w miejscach, gdzie transmisja jest najbardziej prawdopodobna - może jeszcze w sklepach, w środkach transportu. Złagodziłabym nakaz noszenia maseczek na otwartym powietrzu, gdzie spacerujemy pojedynczo.


foto: Monika Kalicka

Eugeniusz Iwaniuk

trener BAS-u Białystok
15.05.2020

Jeszcze kilkanaście dni temu, wydawało się, że seniorska drużyna BAS-u Białystok zamiast przejść do I ligi siatkarzy, przejdzie do historii. Po deklaracji prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, że pieniędzy na zawodowy sport miasto nie da, zespół popadł w kryzys.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.05.2020

- Wirus atakuje raczej komórki układu oddechowego i z tego powodu nie stwierdzono do dziś przeniesienia Covid-19 przez przetoczenie składnika krwi czy przeszczepienie organów. [...] Uważamy, że krew takich osób jest w pełni bezpieczna.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskich policjantów
13.05.2020

"Musimy bardzo uważać, na jakie strony wchodzimy, gdzie wpisujemy swoje loginy i hasła, chociażby do kont na portalach społecznościowych" - ostrzega nadkom. Tomasz Krupa.


Danuta Perło, źródło: Skype/screen

dr hab. Dorota Perło

dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia BOF
13.05.2020

Tzw. bony antywirusowe mają pomóc firmom z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego w dostosowaniu się do warunków epidemii. Granty mogą być przeznaczone na zakup środków ochrony, przebudowę miejsc pracy czy kupno sprzętu do pracy zdalnej.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
12.05.2020

"Mamy bardzo częste i intensywne fale ciepła oraz wzrost intensywnych zjawisk, które niestety powodują zniszczenia w gospodarstwach i gospodarce, czyli intensywne opady deszczu, porywy wiatru" - mówi prof. Górniak.

Waldemar Kraska, fot. Tomasz Kubaszewski

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
12.05.2020

- Jak widzę na ulicach gromadki szczególnie młodych ludzi, którzy ze sobą rozmawiają, nie mają założonych maseczek, to jest to dla mnie zła wiadomość, bo to pokazuje, że chyba myślimy, że jesteśmy już po epidemii i że zagrożenie minęło, a niestety wcale tak nie jest.


Artur Kosicki, (Skype), archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.05.2020

Do firm trafiło 14 proc. środków z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. - Zrobimy wszystko i dołożę wszelkich starań, żeby żadna złotówka nie została na naszym koncie. Chcemy, żeby te pieniądze pracowały na siebie u naszych przedsiębiorców - zapewnia marszałek Kosicki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik prasowy podlaskiej policji
11.05.2020

- Sucha nawierzchnia, piękne słońce, dobra przejrzystość powietrza to są takie warunki, które sprzyjają naciskaniu na pedał gazu - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny
8.05.2020

"Kombatantów na Paradzie Zwycięstwa raczej w tym roku nie będzie, ale przyjdą tysiące ludzi. Wśród nich będą osoby, które już są zakażone koronawirusem i to wpłynie na pogorszenie sytuacji epidemiologicznej na Białorusi, to jest oczywiste" - mówi Andrzej Poczobut.


Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
7.05.2020

- To będzie pierwszy taki bieg w Polsce. My nie wyznaczamy trasy, każdy biegnie tam, gdzie uważa, że jemu jest najlepiej - mówi Grzegorz Kuczyński.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista
7.05.2020

"Jeżeli nie można zarządzić nowych wyborów, to kadencja prezydenta twa dalej, aż do 5 sierpnia mamy prezydenta" - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł Porozumienia
6.05.2020

"Jeżeli my tych wyborów nie przeprowadzimy w terminie konstytucyjnym, czyli do 23 maja, to każde następne wybory będą pod dyktando stanów wyjątkowych, każda władza będzie mogła dowolnie przesunąć termin wyborów, powołując się na stan wyjątkowy" - mówił Jacek Żalek.


Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Ławreniuk

Właściciel biura podróży
5.05.2020

"Miejmy taką nadzieję, że tak jak powoli odmrażane są inne branże, branża turystyczna także powoli w te wakacje odżyje" - mówi Eugeniusz Ławreniuk.

Andrzej Koc, fot. Adam Dąbrowski

st. bryg. Andrzej Koc

Prezes podlaskiego Oddziału ZOSP RP
4.05.2020

"Zadania straży pożarnej zmieniły się radykalnie w przeciągu 20-30 lat. Wcześniej straż przeważnie gasiła pożary, teraz tych wyzwań jest znacznie więcej - doszło ratownictwo drogowe, chemiczne, ekologiczne..." - mówi Andrzej Koc.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
4.05.2020

"W czasie trzech wolnych dni na podlaskich drogach odnotowaliśmy 4 wypadki, niestety jeden zakończył się bardzo tragicznie i zginęła jedna osoba" - mówi nadkom. Tomasz Krupa.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok