Radio Białystok | Gość | prof. Adam Krętowski [wideo] - rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

prof. Adam Krętowski [wideo]

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

4.10.2019, 08:24, akt. 10:47

"Jesteśmy wśród 20 najlepszych uczelni w Polsce i konkurujemy z takimi uczelniami jak: Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska czy Akademia Górniczo-Hutnicza" - mówi prof. Adam Krętowski.

prof. Adam Krętowski, fot. Sylwia Krassowska
prof. Adam Krętowski, fot. Sylwia Krassowska

Z prof. Adamem Krętowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W piątek (4.10) uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Studiuje na nim około 5 tysięcy studentów. O uczelni i medycynie z rektorem UMB profesorem Adamem Krętowskim rozmawiał Lech Pilarski.Lech Pilarski: Czy uda się wykształcić odpowiednią liczbę lekarzy i nie tylko lekarzy, żeby nasza medycyna nie zapadła się, nie zrobiło się czarną dziurą społeczną?


prof. Adam Krętowski: Absolutnie tak. Kształcimy na bardzo dobrym poziomie, mamy świetne wyniki, to jest kwestia dodatkowych funduszy, dodatkowych możliwości kształcenia. Uważam, że jesteśmy w stanie to zrobić.


Ale czy Uniwersytet przerobi te pieniądze, gdyby dostał, bo już ponoć robi bokami. To znaczy, że jest zbyt duża liczba, a za mało pomieszczeń, pomocy i tak dalej? 


Muszę podkreślić, że w ciągu ostatnich kilku lat zwiększyliśmy liczbę studentów znacząco. Nawet licząc tylko sam wydział lekarski o którym mówimy, blisko o 100% żeśmy zwiększyli w ciągu ostatnich 5,6 lat, a więc to jest olbrzymi wzrost. Tak, to jest kwestia dodatkowej kadry i tutaj rzeczywiście potrzebne są dodatkowe fundusze i bazy. Na pewno potrzebowalibyśmy wykorzystania innych szpital białostocki do kształcenia lekarzy, pielęgniarek.


Wszystkie szpitale powinny być uniwersyteckie w Białymstoku?


Myślę, że to były znakomity pomysł, aczkolwiek musiałby pan redaktor przekonać pana marszałka i prezydenta. Nie ukrywam, że rozmawiamy z prezydentem, rozmawiamy z marszałkiem na ten temat i jest chęć współpracy w tym obszarze. Część naszych studentów w tej chwili ma zajęcia w szpitalu miejskim. Rozmawiamy ze szpitalem wojewódzkim, także to jest dobry kierunek, absolutnie tak.


Ale takim punktem wyjścia to oczywiście większe pieniądze...


Dzisiaj mamy takie czasy, że nie jesteśmy konkurencyjną instytucją, jeżeli chodzi o płacę, już nie chcę wymieniać nazw komercyjnych sieciówek, ale podobno tam się zarabia więcej, niż na niektórych stanowiskach na Uniwersytecie Medycznym, więc w związku z tym trudno jest mieć dobrych pracowników, zmotywowanych, jeżeli niestety nie jesteśmy w stanie im zapłacić odpowiednio. 


... i podobnie ze studentami. A może zmienić system? Bo 10 lat minimum kształci się lekarzy, może za długo to robimy? Wchodzą nowe technologie, wchodzi informatyka, można podpowiadać, będzie sztuczna inteligencja... Może to wykorzystać, żeby przyśpieszyć kształcenie, żeby to wszystko tak długo nie trwało i nie kosztowało.


Myślę, że na pewno wszystkie te elementy, o których pan powiedział mógłby pomóc, natomiast kształcenie lekarzy trwa tak długo wszędzie, nawet mamy konkretne rozporządzenie Unii Europejskiej dotyczące ilości miesięcy czy semestrów, które nasi studenci powinni odbyć na Uniwersytecie, więc wydaje się, że tu nie ma przestrzeni na skrócenie. 


Czyli tego rodzaju działań nie należy się spodziewać.


Są to trudne zawody. Zawód lekarza, pielęgniarki, na pewno moglibyśmy zintensyfikować. Wykorzystujemy w tej chwili centrum symulacji medycznej, ułatwiamy kształcenie, natomiast tak, wykształcenie takiego specjalisty trwa długo. 


Czyli tutaj w najbliższym czasie nie należy się spodziewać żadnych takich przyśpieszeń, w związku z tym musimy zwiększać pieniądze, musimy poszerzać bazę kształcenia. Czy jest szansa, że Uniwersytet Medyczny w Białymstoku poza ewentualnymi przejęciami innych szpitali będzie się rozwijał?


Myślę, że Uniwersytet Medyczny rozwija się bardzo dobrze w kontekście tej części o której pan mówi, opieki nad pacjentami. To też kwestia pewnej organizacji systemu. Wydaje się, że nawet te ograniczone liczby lekarzy specjalistów można by lepiej wykorzystać, jeżeli udałoby się to lepiej zorganizować, chociażby w kontekście SOR-ów, które są przepełnione, w kontekście opieki nad tak zwanym 'ostrym pacjentem', ale też pacjentem przewlekłym. Nie mamy na przykład w naszym regionie odpowiedniej ilości szpitali dla przewlekle chorych, które by odblokowały chociażby Uniwersytecki Szpital Kliniczny. Często ci pacjenci nie mają gdzie po takim ostrym stanie przejść. Gdyby była lepsza współpraca dużych szpitali z mniejszymi szpitalami regionalnymi na pewno ten system byłby lepiej wykorzystany. Oczywiście my mamy też osiągnięcia nie tylko na polu kształcenia kadry, ale też jest to nasze zadanie na polu naukowym. Tutaj warto się pochwalić, że jesteśmy wśród 20 najlepszych uczelni w Polsce i konkurujemy z takimi uczelniami jak: Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska czy Akademia Górniczo-Hutnicza. Jesteśmy na etapie rozstrzygnięcia konkursu na tak zwany status uczelni badawczej. W każdym razie wierzymy, że nam się uda.


Wprowadził pan tutaj ten element naukowy. Czy Uniwersytet Medyczny będzie się łączył z Uniwersytetem w Białymstoku, z Politechniką Białostocką? Pozostałe uczelnie już takich osiągnięć badawczych nie mają.


Na pewno współpraca jest bardzo potrzebna i my mamy świetną współpracę chociażby z informatykami z Politechniki Białostockiej czy biologiami, chemikami Uniwersytetu, także absolutnie zacieśnienie tej współpracy. Myśmy wykonali pierwszy krok, jako jedyni do Rady Uczelni powołaliśmy osobę z Politechniki Białostockiej, z Uniwersytetu w Białymstoku. 


W jakim celu?


Właśnie pracownicy tych uczelni będą kontrolowali pracę rektora Uniwersytetu Medycznego. Więc to jest ten pierwszy ruch, my nie mówimy, tylko działamy. Chcemy tę współpracę zacieśniać, absolutnie jest to dobry kierunek. 


Słyszałem, że uczelnia medyczna nie za bardzo jest tym zainteresowana, żeby nie ciągnąć tych słabszych.


Nie, nie możemy mówić słabszych. W wielu obszarach nasi koledzy są bardzo dobrzy na poziomie polskim i światowym. Tutaj arytmetyka wynikająca z tego, że rzeczywiście status uczelni badawczej mogliśmy tylko my uzyskać, zresztą jesteśmy jedyną uczelnią na wschód od Wisły, która została wybrana do tego konkursu, więc po połączeniu nie mielibyśmy takich możliwości. Ale oczywiście musi być to proces, na pewno chcemy współpracować, na pewno chcemy zbudować jedną, dużą uczelnię w Białymstoku w przyszłości. 


Na zakończenie - marzenie rektora Uniwersytetu Medycznego.


Żeby było więcej czasu spełniać te wszystkie marzenia i wszystkie te pomysły, które mamy. I rzeczywiście, rozwój uniwersytetów w tej chwili wydaje się bardzo dynamiczny, pozyskujemy mnóstwo funduszy zewnętrznych, poza budżetowych. Tak, kluczem są ludzie, wspaniali ludzie, którzy u nas pracują, wspaniali studenci, których mamy... I żeby starczyło sił, żeby dalej to wszystko szło do przodu.


Chciałby po prostu pan tym ludziom więcej zapłacić. 


Też.


| red: sk
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew
Beata Pietruszka, fot. Joanna Szubzda

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty
2.06.2020

"Nie będzie tego tradycyjnego zakończenia roku szkolnego, ponieważ chodzi o to, żeby nie spotykały się duże grupy uczniów" - mówi kurator oświaty.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
1.06.2020

"Policjanci muszą bardzo dobrze przygotować się do lekcji prowadzonych w szkołach, bo dzieci są bardzo wymagające" - mówi Tomasz Krupa.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski

minister cyfryzacji
1.06.2020

"Jeżeli widzimy jakiekolwiek zagrożenie, to po pierwsze można je zgłosić do administratora danego portalu, a jak już nie wiemy jak sobie poradzić, to zawsze można zgłosić się na policję, ale najprościej wyszukać NASK i tam zgłaszać te incydenty" - mówi minister cyfryzacji.


Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk, 15.12.2019, fot. Joanna 
Szubzda

Rafał Grzyb

asystent trenera Jagiellonii Białystok
29.05.2020

- Dla nas najważniejsze będą najbliższe cztery mecze, które pokażą, o co będziemy walczyć. Oczywiście liczę, że będziemy grać w górnej ósemce - mówi Rafał Grzyb.

Jolanta Tulkis, fot. Monika Kalicka, (archiwum)

Jolanta Tulkis

rzeczniczka Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
28.05.2020

- Nie spodziewaliśmy się, że zainteresowanie mikropożyczkami będzie aż tak wielkie, w związku z czym musieliśmy przeorganizować pracę urzędu. (...) Do opracowania mamy jeszcze około 7 tys. wniosków.

Zenon Białobrzeski, fot. Joanna Szubzda

Zenon Białobrzeski

były wójt gminy Zbójna, radny powiatu łomżyńskiego
27.05.2020

Obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. - Uważam swoje działania jako samorządowca za sukces, więc daję radę innym: proszę widzieć drugiego człowieka, wtedy będzie dobrze.


Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym

przewodniczący rady miejskiej w Białymstoku
26.05.2020

Rada Miasta uchwaliła zmiany przy wykupie mieszkań komunalnych w Białymstoku. "W naszej ocenie w dzisiejszych czasach pewnych kłopotów finansowych, z którymi się na pewno będzie miasto borykało, zasób mieszkaniowy powinien być w jak największym władaniu miasta Białegostoku".

nadkom. Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
25.05.2020

Coraz częściej łupem złodziei padają rowery. - Niestety. Głównie dlatego, że coraz więcej jest rowerów, które są z dość wysokiego segmentu cenowego, a ich właściciele nie do końca pamiętają, że warto zabezpieczać pojazd, zostawiając go nawet na krótką chwilę.

foto: Monika Kalicka

Andrzej Wasilewski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Białymstoku
25.05.2020

Dzieci wracają do szkół, nie będą to jednak normalne lekcje. "Grupy są mieszane wiekowo. Ideą są tutaj zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, bo chyba głównym założeniem odmrożenia szkoły jest chęć uwolnienia rodziców tak, żeby mogli pójść do pracy".


Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Joanna Szubzda

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
24.05.2020

"Od ostatniego tygodnia maja planowaliśmy występy na świeżym powietrzu, ponieważ mamy piękny amfiteatr, przepiękne przestrzenie parku, który jest bardzo często odwiedzany przez mieszkańców Białegostoku. Tak mi się zamarzyło, żeby tutaj ustawić estradę i po prostu zrobić koncerty - czekamy na zielone światło" - mówi dyrektor OiFP.

płk Sławomir Kocanowski, fot. por. Łukasz Wilczewski

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
22.05.2020

"Od 1 czerwca rozpoczynamy rozruchowe ćwiczenia, nieobowiązkowe, nasi żołnierze oprócz tego, że chcą pomagać, to też chcą się szkolić, bo taki głód szkolenia już czujemy wszyscy" - mówi dowódca 1. PBOT.

Waldemar Wilczewski, fot. Dorota Sokołowska

Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
21.05.2020

Promocja Białegostoku i regionu poprzez Branickich oraz historię I Rzeczpospolitej, większe wykorzystanie zgromadzonych archiwaliów, otwarcie muzealnych ogrodów dla zwiedzających i wykorzystanie potencjału pracujących w Muzeum Podlaskim pracowników - to plany nowego dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemara Wilczewskiego.


Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

Joanna Reszeć

kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku
21.05.2020

"Testy antygenowe koreańskie są testami, które są rzeczywiście ciekawe, bo możemy sobie zrobić ten test sami, jest to test szybki, łatwy i przyjemny do zrobienia, ale są to testy mało swoiste, mało czułe" - mówi Joanna Reszeć.

fot. Monika Kalicka

Beata Wołosik

rzecznik Sądu Rejonowego w Białymstoku
20.05.2020

"Nasze zaległości są znacząco większe niż przed wprowadzeniem stanu epidemii. Do 16 maja sądziliśmy tylko sprawy pilne" - mówi sędzia Wołosik.

Marta Rogalewska, fot. Piotr Rogalewski

Marta Rogalewska

specjalistka od marketingu cyfrowego i komunikacji
19.05.2020

"Te kompetencje, które teraz zdobywamy każdego dnia, one się nie ulotnią, one w nas zostaną" - mówi Marta Rogalewska.


Abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
18.05.2020

"Największy dar, jaki nam zostawił - suwerenności, niepodległości, wolności, poczucia odpowiedzialności za naszą ojczyznę" - mówi o św. Janie Pawle II abp Tadeusz Wojda.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
18.05.2020

"Nie zauważamy absolutnie żadnych negatywnych zachowań związanych z nadmiernym łamaniem obowiązujących obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa" - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

mat. prasowe

Tomasz Karolak

aktor, wokalista
17.05.2020

"Doceniam ten moment zatrzymania, wcześniej nie zauważałem takiej refleksji nad sobą, światem duchowym, bo nie było na to czasu" - mówi Tomasz Karolak.


Andrzej Lechowski, fot. Marcin Gliński

Andrzej Lechowski

historyk, były dyrektor Muzeum Podlaskiego
17.05.2020

Po trzydziestu latach pracy na stanowisku dyrektora - z funkcją i Muzeum Podlaskim żegna się Andrzej Lechowski, historyk, autor wielu książek o historii miasta, gawęd i pomysłów muzealnych.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
15.05.2020

"Ten, kto będzie chciał, będzie się w ten sposób czuł bezpiecznie, będzie mógł to zrobić, ale obowiązku zasłaniania nosa i ust w trakcie samego egzaminu nie będzie" - mówi minister edukacji.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

lekarz chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.05.2020

- Ograniczyłabym maseczki do sytuacji, w których jesteśmy w dużej bliskości, w miejscach, gdzie transmisja jest najbardziej prawdopodobna - może jeszcze w sklepach, w środkach transportu. Złagodziłabym nakaz noszenia maseczek na otwartym powietrzu, gdzie spacerujemy pojedynczo.


foto: Monika Kalicka

Eugeniusz Iwaniuk

trener BAS-u Białystok
15.05.2020

Jeszcze kilkanaście dni temu, wydawało się, że seniorska drużyna BAS-u Białystok zamiast przejść do I ligi siatkarzy, przejdzie do historii. Po deklaracji prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, że pieniędzy na zawodowy sport miasto nie da, zespół popadł w kryzys.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.05.2020

- Wirus atakuje raczej komórki układu oddechowego i z tego powodu nie stwierdzono do dziś przeniesienia Covid-19 przez przetoczenie składnika krwi czy przeszczepienie organów. [...] Uważamy, że krew takich osób jest w pełni bezpieczna.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskich policjantów
13.05.2020

"Musimy bardzo uważać, na jakie strony wchodzimy, gdzie wpisujemy swoje loginy i hasła, chociażby do kont na portalach społecznościowych" - ostrzega nadkom. Tomasz Krupa.


Danuta Perło, źródło: Skype/screen

dr hab. Dorota Perło

dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia BOF
13.05.2020

Tzw. bony antywirusowe mają pomóc firmom z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego w dostosowaniu się do warunków epidemii. Granty mogą być przeznaczone na zakup środków ochrony, przebudowę miejsc pracy czy kupno sprzętu do pracy zdalnej.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
12.05.2020

"Mamy bardzo częste i intensywne fale ciepła oraz wzrost intensywnych zjawisk, które niestety powodują zniszczenia w gospodarstwach i gospodarce, czyli intensywne opady deszczu, porywy wiatru" - mówi prof. Górniak.

Waldemar Kraska, fot. Tomasz Kubaszewski

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
12.05.2020

- Jak widzę na ulicach gromadki szczególnie młodych ludzi, którzy ze sobą rozmawiają, nie mają założonych maseczek, to jest to dla mnie zła wiadomość, bo to pokazuje, że chyba myślimy, że jesteśmy już po epidemii i że zagrożenie minęło, a niestety wcale tak nie jest.


Artur Kosicki, (Skype), archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.05.2020

Do firm trafiło 14 proc. środków z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. - Zrobimy wszystko i dołożę wszelkich starań, żeby żadna złotówka nie została na naszym koncie. Chcemy, żeby te pieniądze pracowały na siebie u naszych przedsiębiorców - zapewnia marszałek Kosicki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik prasowy podlaskiej policji
11.05.2020

- Sucha nawierzchnia, piękne słońce, dobra przejrzystość powietrza to są takie warunki, które sprzyjają naciskaniu na pedał gazu - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny
8.05.2020

"Kombatantów na Paradzie Zwycięstwa raczej w tym roku nie będzie, ale przyjdą tysiące ludzi. Wśród nich będą osoby, które już są zakażone koronawirusem i to wpłynie na pogorszenie sytuacji epidemiologicznej na Białorusi, to jest oczywiste" - mówi Andrzej Poczobut.


Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
7.05.2020

- To będzie pierwszy taki bieg w Polsce. My nie wyznaczamy trasy, każdy biegnie tam, gdzie uważa, że jemu jest najlepiej - mówi Grzegorz Kuczyński.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista
7.05.2020

"Jeżeli nie można zarządzić nowych wyborów, to kadencja prezydenta twa dalej, aż do 5 sierpnia mamy prezydenta" - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł Porozumienia
6.05.2020

"Jeżeli my tych wyborów nie przeprowadzimy w terminie konstytucyjnym, czyli do 23 maja, to każde następne wybory będą pod dyktando stanów wyjątkowych, każda władza będzie mogła dowolnie przesunąć termin wyborów, powołując się na stan wyjątkowy" - mówił Jacek Żalek.


Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Ławreniuk

Właściciel biura podróży
5.05.2020

"Miejmy taką nadzieję, że tak jak powoli odmrażane są inne branże, branża turystyczna także powoli w te wakacje odżyje" - mówi Eugeniusz Ławreniuk.

Andrzej Koc, fot. Adam Dąbrowski

st. bryg. Andrzej Koc

Prezes podlaskiego Oddziału ZOSP RP
4.05.2020

"Zadania straży pożarnej zmieniły się radykalnie w przeciągu 20-30 lat. Wcześniej straż przeważnie gasiła pożary, teraz tych wyzwań jest znacznie więcej - doszło ratownictwo drogowe, chemiczne, ekologiczne..." - mówi Andrzej Koc.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
4.05.2020

"W czasie trzech wolnych dni na podlaskich drogach odnotowaliśmy 4 wypadki, niestety jeden zakończył się bardzo tragicznie i zginęła jedna osoba" - mówi nadkom. Tomasz Krupa.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok