Radio Białystok | Gość | prof. Adam Krętowski [wideo] - rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

prof. Adam Krętowski [wideo]

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

4.10.2019, 08:24, akt. 10:47

"Jesteśmy wśród 20 najlepszych uczelni w Polsce i konkurujemy z takimi uczelniami jak: Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska czy Akademia Górniczo-Hutnicza" - mówi prof. Adam Krętowski.

prof. Adam Krętowski, fot. Sylwia Krassowska
prof. Adam Krętowski, fot. Sylwia Krassowska

Z prof. Adamem Krętowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W piątek (4.10) uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Studiuje na nim około 5 tysięcy studentów. O uczelni i medycynie z rektorem UMB profesorem Adamem Krętowskim rozmawiał Lech Pilarski.Lech Pilarski: Czy uda się wykształcić odpowiednią liczbę lekarzy i nie tylko lekarzy, żeby nasza medycyna nie zapadła się, nie zrobiło się czarną dziurą społeczną?


prof. Adam Krętowski: Absolutnie tak. Kształcimy na bardzo dobrym poziomie, mamy świetne wyniki, to jest kwestia dodatkowych funduszy, dodatkowych możliwości kształcenia. Uważam, że jesteśmy w stanie to zrobić.


Ale czy Uniwersytet przerobi te pieniądze, gdyby dostał, bo już ponoć robi bokami. To znaczy, że jest zbyt duża liczba, a za mało pomieszczeń, pomocy i tak dalej? 


Muszę podkreślić, że w ciągu ostatnich kilku lat zwiększyliśmy liczbę studentów znacząco. Nawet licząc tylko sam wydział lekarski o którym mówimy, blisko o 100% żeśmy zwiększyli w ciągu ostatnich 5,6 lat, a więc to jest olbrzymi wzrost. Tak, to jest kwestia dodatkowej kadry i tutaj rzeczywiście potrzebne są dodatkowe fundusze i bazy. Na pewno potrzebowalibyśmy wykorzystania innych szpital białostocki do kształcenia lekarzy, pielęgniarek.


Wszystkie szpitale powinny być uniwersyteckie w Białymstoku?


Myślę, że to były znakomity pomysł, aczkolwiek musiałby pan redaktor przekonać pana marszałka i prezydenta. Nie ukrywam, że rozmawiamy z prezydentem, rozmawiamy z marszałkiem na ten temat i jest chęć współpracy w tym obszarze. Część naszych studentów w tej chwili ma zajęcia w szpitalu miejskim. Rozmawiamy ze szpitalem wojewódzkim, także to jest dobry kierunek, absolutnie tak.


Ale takim punktem wyjścia to oczywiście większe pieniądze...


Dzisiaj mamy takie czasy, że nie jesteśmy konkurencyjną instytucją, jeżeli chodzi o płacę, już nie chcę wymieniać nazw komercyjnych sieciówek, ale podobno tam się zarabia więcej, niż na niektórych stanowiskach na Uniwersytecie Medycznym, więc w związku z tym trudno jest mieć dobrych pracowników, zmotywowanych, jeżeli niestety nie jesteśmy w stanie im zapłacić odpowiednio. 


... i podobnie ze studentami. A może zmienić system? Bo 10 lat minimum kształci się lekarzy, może za długo to robimy? Wchodzą nowe technologie, wchodzi informatyka, można podpowiadać, będzie sztuczna inteligencja... Może to wykorzystać, żeby przyśpieszyć kształcenie, żeby to wszystko tak długo nie trwało i nie kosztowało.


Myślę, że na pewno wszystkie te elementy, o których pan powiedział mógłby pomóc, natomiast kształcenie lekarzy trwa tak długo wszędzie, nawet mamy konkretne rozporządzenie Unii Europejskiej dotyczące ilości miesięcy czy semestrów, które nasi studenci powinni odbyć na Uniwersytecie, więc wydaje się, że tu nie ma przestrzeni na skrócenie. 


Czyli tego rodzaju działań nie należy się spodziewać.


Są to trudne zawody. Zawód lekarza, pielęgniarki, na pewno moglibyśmy zintensyfikować. Wykorzystujemy w tej chwili centrum symulacji medycznej, ułatwiamy kształcenie, natomiast tak, wykształcenie takiego specjalisty trwa długo. 


Czyli tutaj w najbliższym czasie nie należy się spodziewać żadnych takich przyśpieszeń, w związku z tym musimy zwiększać pieniądze, musimy poszerzać bazę kształcenia. Czy jest szansa, że Uniwersytet Medyczny w Białymstoku poza ewentualnymi przejęciami innych szpitali będzie się rozwijał?


Myślę, że Uniwersytet Medyczny rozwija się bardzo dobrze w kontekście tej części o której pan mówi, opieki nad pacjentami. To też kwestia pewnej organizacji systemu. Wydaje się, że nawet te ograniczone liczby lekarzy specjalistów można by lepiej wykorzystać, jeżeli udałoby się to lepiej zorganizować, chociażby w kontekście SOR-ów, które są przepełnione, w kontekście opieki nad tak zwanym 'ostrym pacjentem', ale też pacjentem przewlekłym. Nie mamy na przykład w naszym regionie odpowiedniej ilości szpitali dla przewlekle chorych, które by odblokowały chociażby Uniwersytecki Szpital Kliniczny. Często ci pacjenci nie mają gdzie po takim ostrym stanie przejść. Gdyby była lepsza współpraca dużych szpitali z mniejszymi szpitalami regionalnymi na pewno ten system byłby lepiej wykorzystany. Oczywiście my mamy też osiągnięcia nie tylko na polu kształcenia kadry, ale też jest to nasze zadanie na polu naukowym. Tutaj warto się pochwalić, że jesteśmy wśród 20 najlepszych uczelni w Polsce i konkurujemy z takimi uczelniami jak: Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska czy Akademia Górniczo-Hutnicza. Jesteśmy na etapie rozstrzygnięcia konkursu na tak zwany status uczelni badawczej. W każdym razie wierzymy, że nam się uda.


Wprowadził pan tutaj ten element naukowy. Czy Uniwersytet Medyczny będzie się łączył z Uniwersytetem w Białymstoku, z Politechniką Białostocką? Pozostałe uczelnie już takich osiągnięć badawczych nie mają.


Na pewno współpraca jest bardzo potrzebna i my mamy świetną współpracę chociażby z informatykami z Politechniki Białostockiej czy biologiami, chemikami Uniwersytetu, także absolutnie zacieśnienie tej współpracy. Myśmy wykonali pierwszy krok, jako jedyni do Rady Uczelni powołaliśmy osobę z Politechniki Białostockiej, z Uniwersytetu w Białymstoku. 


W jakim celu?


Właśnie pracownicy tych uczelni będą kontrolowali pracę rektora Uniwersytetu Medycznego. Więc to jest ten pierwszy ruch, my nie mówimy, tylko działamy. Chcemy tę współpracę zacieśniać, absolutnie jest to dobry kierunek. 


Słyszałem, że uczelnia medyczna nie za bardzo jest tym zainteresowana, żeby nie ciągnąć tych słabszych.


Nie, nie możemy mówić słabszych. W wielu obszarach nasi koledzy są bardzo dobrzy na poziomie polskim i światowym. Tutaj arytmetyka wynikająca z tego, że rzeczywiście status uczelni badawczej mogliśmy tylko my uzyskać, zresztą jesteśmy jedyną uczelnią na wschód od Wisły, która została wybrana do tego konkursu, więc po połączeniu nie mielibyśmy takich możliwości. Ale oczywiście musi być to proces, na pewno chcemy współpracować, na pewno chcemy zbudować jedną, dużą uczelnię w Białymstoku w przyszłości. 


Na zakończenie - marzenie rektora Uniwersytetu Medycznego.


Żeby było więcej czasu spełniać te wszystkie marzenia i wszystkie te pomysły, które mamy. I rzeczywiście, rozwój uniwersytetów w tej chwili wydaje się bardzo dynamiczny, pozyskujemy mnóstwo funduszy zewnętrznych, poza budżetowych. Tak, kluczem są ludzie, wspaniali ludzie, którzy u nas pracują, wspaniali studenci, których mamy... I żeby starczyło sił, żeby dalej to wszystko szło do przodu.


Chciałby po prostu pan tym ludziom więcej zapłacić. 


Też.


| red: sk
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower
Adam Musiuk, fot. Monika Kalicka

Adam Musiuk [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
18.10.2019

"Największym problemem są u nas kominy, kominy domków jednorodzinnych i to co czasami z tych kominów unosi się w powietrze" - mówi o jakości powietrza w Białymstoku Adam Musiuk.

Jan Smyk, fot. Joanna Szubzda

Jan Smyk

reportażysta Radia Białystok
17.10.2019

Jak otworzyć swoich bohaterów, żeby chcieli mówić do mikrofonu? - Najlepszym otwarciem jest słuchanie. Słuchać, słuchać i jeszcze raz słuchać - radzi Jan Smyk.

Andrzej Małkowski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Małkowski

pełnomocnik Komendanta Chorągwi Białostockiej ZHP ds. Zagranicznych
17.10.2019

- Chodzi o to, żeby w jeden weekend zebrać wszystkich skautów świata, by mogli ze sobą porozmawiać, pobyć, poznać się. Jest to taka integracja przez nowoczesne technologie.


Roman Czepe, fot. Joanna Szubzda

Roman Czepe [wideo]

wicestarosta białostocki
17.10.2019

- Musimy pogodzić interesy ludzi. Konflikt musi być zażegnany - trzeba ominąć ludzi, ominąć zabudowę, sprawić, żeby ta inwestycja była bezkolizyjna albo minimalnie kolizyjna - mówi Roman Czepe o kolejowej obwodnicy Białegostoku.

Paweł Krutul, fot. Marcin Gliński

Paweł Krutul

poseł-elekt z Wiosny
16.10.2019

Przedsiębiorca Paweł Krutul z Wiosny zdobył prawie 13,5 tysiąca głosów i otrzyma mandat posła.

Stefan  Krajewski, fot. Monika Kalicka

Stefan Krajewski

poseł-elekt z PSL
16.10.2019

"Sojusz z Kukizem opłacił się, otworzyliśmy się dzięki temu może na miasta, na duże miasta" - mówi Stefan Krajewski.


dr Krzysztof Korotkich i Bożena Bednarek, fot. Joanna Szubzda

dr Krzysztof Korotkich i Bożena Bednarek

15.10.2019

Klub Ex Libris zaprasza na spotkanie z twórczością Edwarda Stachury. "Jest to poeta nowoczesny, który przekroczył pewne granice poetyckości swoich czasów."

Marek Komorowski, fot. Joanna Szubzda

Marek Komorowski

senator - elekt, wiceprzewodniczący sejmiku województwa podlaskiego
15.10.2019

- Niektórzy posłowie mówili: ja też chciałbym mieć taką krótką kampanię. Ona była faktycznie krótka, ale bardzo intensywna.

Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł Koalicji Obywatelskiej
14.10.2019

- To nie jest porażka, to jest początek czegoś nowego - mówi poseł o wyniku Koalicji Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej, pełnomocnik PiS w Podlaskiem
14.10.2019

- Jestem zadowolony z tego, że frekwencja bardzo mocno rośnie. To znaczy, że coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że to od nich zależy, kto będzie rządził Polską, i to oni będą decydowali, kto w ich imieniu będzie sprawował władzę.

prof. Małgorzata Bieńkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Małgorzata Bieńkowska

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
14.10.2019

- Wydawałoby się, że program lewicy był bardzo nastawiony na młodych ludzi. Przynajmniej tak był oferowany. Natomiast widać ewidentnie, że jest ogromnie przesunięcie głosów wśród tej grupy wiekowej na prawą stronę.

Małgorzata Górniak, fot. Joanna Szubzda

Małgorzata Górniak

dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku
14.10.2019

III LO istnieje już 70 lat. - To, co najważniejsze w tej szkole, to ludzie. Wizerunek, jej markę od początku tworzyli ludzie - dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie...


mł. asp. Emilia Kuprewicz, st. sierż. Bartosz Walendziuk i nadkom. Tomasz Krupa, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

14.10.2019

Co zrobić, aby bezpiecznie wynająć mieszkanie studentom? "Najważniejsza jest umowa".

Marek Rybnik, fot. Monika Kalicka

Marek Rybnik

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
13.10.2019

"Biorąc pod uwagę frekwencję w naszych ostatnich wszystkich wyborach, nie tylko w tym 10-leciu, ale we wszystkich pozostałych dekadach - zawsze było to niskie " - mówi Marek Rybnik.

Zenek Martyniuk i Grzegorz Pilat

Zenek Martyniuk

król disco-polo
11.10.2019

"Czytałem scenariusz i już oglądałem pierwsze zdjęcia, myślę, że wyjdzie coś fajnego. Ja trzymam rękę na pulsie, bo chcę żeby to fajnie wyszło, szczególnie od strony dźwiękowej" - mówi Zenek Martyniuk.


Jazz Band Młynarski - Masecki, źródło: BOK

Jan Emil Młynarski i Marcin Masecki

Jazz Band Młynarski - Masecki
11.10.2019

"W tej muzyce fascynuje nas wiele elementów, ale to co nas najbardziej kręci, to przenoszenie tego na grunt dzisiejszy i łączenie tego ze współczesnością" - mówią muzycy.

Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Anna Moniuszko

dyrektor artystyczna cyklu "Muzyka Mistrzów Baroku"
11.10.2019

"Ideą w tegorocznym cyklu jest przybliżać państwu muzykę angielską i to w różnych jej odmianach" - mówi Anna Moniuszko.

Irena Santor, źródło: mat. prasowe

Irena Santor

piosenkarka
10.10.2019

- Bez śpiewania, bez estrady, bez występów nie wyobrażam sobie mojego istnienia na ziemi.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok