Radio Białystok | Gość | Agnieszka Romaszewska-Guzy - dyrektor Telewizji Biełsat

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektor Telewizji Biełsat

8.10.2019, 08:30, akt. 09:29

"Białoruś powinna być naszym naturalnym partnerem handlowym, to jest bardzo blisko położony kraj. Jeżeli o tym będzie decydować Moskwa, no to ta sytuacja zaczyna być dużo gorsza" - mówi nasz gość.

Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska
Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Z Agnieszką Romaszewską-Guzy rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Białoruś coraz bliżej Rosji. Ma być unia państwowa przy zachowaniu pozornej niezależności naszego wschodniego sąsiada. O tym z dyrektor Telewizji Biełsat Agnieszką Romaszewską-Guzy rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Odnoszę takie wrażenie, że im bardziej próbujemy się oddalić od Rosji, tym bardziej się ona przybliża. Myślę tutaj o podjętych, czy podejmowanych właśnie decyzjach, żeby połączyć z Białorusią na przykład, jeśli chodzi o podatki, Bank Centralny, kontrolę celną i tak dalej. 


Agnieszka Romaszewska-Guzy: No tak, plany integracyjne, które w tej chwili są omawiane, są daleko idące. Tak naprawdę ujawnione zostały przez Kommiersanta, przez gazetę rosyjską Kommiersant jakieś takie mapy drogowe, do których mają doprowadzić do podpisania czegoś 8 grudnia, jakiegoś porozumienia, ale tak naprawdę dokładnie to nie wiadomo co tam jest i nie wiadomo czy Kommiersant pisze do końca prawdę i co z tego wyniknie. To oczywiście budzi wielkie zbulwersowanie i zdenerwowanie na Białorusi, bo bycie przedmiotem tego typu działań bez wiedzy obywateli jest trochę - powiedziałabym delikatnie - przykrą sprawą. 

Co z tego w efekcie wyniknie to jeszcze trudno powiedzieć, na pewno Łukaszenka będzie grał na czas jak zwykle i będzie próbował jakoś się z tego wyplątywać. Czy się uda mu wyplątać - to nie jest powiedziane. Z drugiej strony wydaje mi się, że strategicznym celem Rosji jest maksymalne opanowanie Białorusi. Nie sądzę, żeby mogło dojść do wojskowej aneksji, ja raczej myślę, że tu jest mowa o takim miękkim dominowaniu, znaczy Białoruś i tak jest już blisko Rosji, jest w rosyjskiej w strefie wpływów wyraźnie, ale nie zmienia to faktu, że jest jednak wciąż jeszcze do pewnego stopnia przynajmniej suwerennym państwem.


Co to może oznaczać dla nas, dla Polski?


To oznacza bardzo nieprzyjemne rzeczy, bo jednak jednym z naszych takich pewników naszej racji stanu jest to, że my raczej wolelibyśmy nie mieć Rosji na naszej granicy i tak mamy ją na granicy północnej - od strony Obwodu Kaliningradzkiego, ale ta forteca nie ma na przykład połączenia lądowego żadnego z macierzą. W przypadku, gdyby Białoruś weszła bardziej funkcjonalnie niż to jest dotychczas w skład Federacji Rosyjskiej, to praktycznie tylko Przesmyk Suwalski oddzielałby ten kawałek Kaliningradu czyli dawnego Królewca od Białorusi, więc tu zaczyna być bardzo nieprzyjemnie. 

No jest w ogromnej części kwestia bezpieczeństwa, dlatego że na przykład do tej pory Łukaszenka i Białoruś nie godzi się na rozmieszczenie bazy w środkowej Białorusi, bazy rosyjskiej. Do tej pory w zasadzie wyraził niechęć do rozmieszczania rakiet średniego zasięgu, choć już układy nie obowiązują o zakazie tych rakiet, więc można by je umieścić w Europie, a w tym momencie jeżeli tego nie będzie, jeżeli Rosja to wszystko będzie mogła robić, no to niebezpieczna sytuacja. 

Dodatkowo jest jeszcze jeden aspekt, to znaczy Białoruś powinna być naszym naturalnym partnerem handlowym, to jest bardzo blisko położony kraj, nie dość że graniczący, ale graniczący po prostym, płaskim terenie, nie ma tam ani gór, ani przepaści, jest to logistycznie proste, od Warszawy do Grodna jest 200 kilkadziesiąt km. To wszystko prosi się o współpracę, na przykład gospodarczą i kulturalną. Jeżeli o tym będzie decydować Moskwa, no to ta sytuacja zaczyna być dużo gorsza. 


Co oznacza na przykład, że na granicy polsko-białoruskiej pojawią się także rosyjscy celnicy i nie będziemy mogli wysyłać na przykład jabłek na Białoruś, które po przeklejeniu trafią do Rosji, jako białoruski reeksport.


No na pewno będzie dużo lepiej pilnowane, oczywiście, w takiej sytuacji, będzie dużo lepiej pilnowane i po pierwsze ta granica i to cło będzie robione bezpośrednio w prostym interesie Federacji Rosyjskiej. Czy w tej chwili Białoruś i białoruskie regulacje służą interesowi obopólnych stosunków polsko-białoruskich to już jest inna rzecz - nie zawsze służą, ale niemniej jednak to nie jest bezpośrednio Rosja. No i zawsze jest lepiej nie mieć bezpośrednio z Rosją do czynienia. Natomiast myślę, że z punktu widzenia Putina postawienie nogi rosyjskiego pogranicznika ponownie w Brześciu jest takim punktem honoru - "proszę bardzo, właśnie znowu znaleźliśmy się, ruski mir jednak jest prawdą, co prawda ci niewdzięczni Ukraińcy jeszcze tego nie zrozumieli, ale Białorusini doceniają". Dlatego ja zresztą sądzę, że tego typu procedura musiałaby być przeprowadzona pokojowo, to znaczy tu nikt będzie wprowadzał wojsk.


Co będzie oznaczało, że świat zachodu, Stany Zjednoczone nie będą reagowały na tę - no jakby nie patrzeć w cudzysłowie "agresję rosyjską"?


Myślę, że to jest tak robione, żeby tak się działo. To znaczy z dwóch względów Rosja i Putin gotują te żabę bardzo powoli, jak to się mówi - żaba, która jest wrzucana do wrzątku ma szansę, że może jeszcze kiedyś wyskoczyć, a żaba, która pomaleńku jest podgrzewana czuje najpierw miłe ciepełko, potem troszkę nieprzyjemne, ale jednak jeszcze do wytrzymania, a potem już nie może wyskoczyć, bo już się ugotowała. Tu jest procedura gotowania żaby, a dlaczego to jest ważne - to jest ważne z dwóch względów. Zewnętrznego, czyli właśnie te Stany Zjednoczone, Unię Europejską i wewnętrznego - to znaczy Putin nie może mieć jeszcze jednej wojny, gdzie mu się jego bracia, których on tak kocha, Rosja ich tak kocha, a oni się opierają. To nie jest obraz, który jest budujący. Budujący obraz jest taki, że bracia rzucają nam się w objęcia i bardzo chcą być członkiem naszej wspólnoty ruskiej i ruskowo mira, więc trzeba uzyskać taki poziom uzależnienia, w którym tak to będzie wyglądać. 

A jeśli chodzi o zewnętrzne stosunki, to chodzi o to, żeby Unia Europejska czy USA nie mogły zareagować, wtedy państwom zachodnim jest dużo trudniej interweniować, no bo jak widzą, że czołgi wjechały - no to czołgi wjechały, zielone ludziki się pojawiły. A jeżeli to jest wprowadzane za pomocą kolejnych - dotyczącego ceł, Banku Centralnego, a tu doradcy przyjechali - nie wiadomo, w którym momencie zareagować. 

Myślę, że zresztą państwa zachodnie są dosyć już tym zaniepokojone, ja zauważyłam takie oznaki wyraźnie jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, że zaczęły znowu prowadzić aktywną politykę w stosunku do Białorusi, od 10 lat tam przecież nie było ambasadora - w tej chwili już jest zapowiedź, że ambasador powróci, co oznacza, że jednak Stany Zjednoczone są zainteresowane również zachowaniem niepodległości Białorusi.


No i także działanie Stanów Zjednoczonych w Ukrainie świadczy o tym, że zupełnie inaczej niż Rosja widzą sytuację tychże państw. Na zakończenie jeśli można by panią poprosić o próbę wyjaśnienia w co gra prezydent Ukrainy próbując tak a nie inaczej ułożyć kwestię Donbasu?


On gra w to co musi. To znaczy on nie ma wiele wyboru w tej chwili, jest tak zwana formuła Steinmeiera, która powoduje protesty w tej chwili w Kijowie. Mnie się wydaje, że on po prostu nie może odmówić planowi Steinmeiera.


W takim razie w co Niemcy grają, próbując ten plan zrealizować, czy wcielić w życie ze względu na to, że stanowisko Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych było jasne - Rosja dokonała agresji, powinna się z tego państwa wycofać.


No to chodzi o to, że jest taka próba zrobienia, że "no tutaj będzie na jakiś czas specjalny status Donbasu, w tym czasie odbędą się wolne wybory" - i tu następuje punkt zasadniczy, to znaczy dochodzimy do ściany, a mianowicie Ukraina mówi wtedy tak - "ale najpierw wycofajcie wojska rosyjskie, bo przecież wybory nie mogą się odbywać pod bagnetami". I w zasadzie jest to racjonalne, ale można sobie łatwo wyobrazić, że Rosja na to nic nie mówi, ale nie ma zamiaru wycofać żadnych bagnetów i uważa, że świetnie odbywa się wybory pod bagnetami, czego dowiódł Krym. W związku z tym nie będzie się chciała wycofać i oddać kontroli nad granicą, w związku z tym od razu można powiedzieć, że plan Stenmeiera jest do wyrzucenia do kosza. 

Co jednak nie jest jasne, czy mógł to od razu powiedzieć prezydent Zeleński, bo jego pozycji nie wiem czy to on powinien był zrywać ten plan, mówić że jakikolwiek plan pokojowy jest niedobry, bo wtedy oczywiście to Ukraina byłaby tym kto przedłuża konflikt, nie chcąc zgodzić się na działania i tak dalej i tak dalej. Myślę, że taka była jego pozycja - czy ona była słuszna, czy należało od razu przewrócić ten stolik, czy też należało się spodziewać, że on się i tak przewróci - bo to moim zdaniem nie ma innego wyjścia, Rosja sama nie wyjdzie z Donbasu - nie ma takiego powodu dlaczego miałaby to zrobić. 


Nigdy nie wychodziła z terenów, które kiedyś zajmowała.


A nie musiała, więc dlaczego miałaby wychodzić, więc tu ja po prostu w to całkowicie nie wierzę, ale po co jest ten plan Steinmeiera, ja nie wiem, czy oni się łudzą, czy chodzi o jakiegoś rodzaju oszustwo, nie mam pojęcia, czy łudzą się, że tak będzie - to tego nie wiem.


Będziemy się temu przyglądali i mam nadzieję odpowiednio reagowali, bo sytuacja staje się coraz bardziej niebezpieczna.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Robert Ciborowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, rektor UwB
26.11.2021

"Każdy lepiej się czuje, jak coś kupuje, ale mimo wszystko przewartościowałbym pewne wydatki i może ten Black Friday potraktował przede wszystkim jako właśnie selekcję tego, co nam jest potrzebne, a nie to, że trzeba za wszelką cenę kupować" - mówi prof. Robert Ciborowski.

Artur Sulik, fot. Monika Kalicka

Artur Sulik

szef kliniki chorób zakaźnych w UDSK w Białymstoku
25.11.2021

"Chciałbym namówić do myślenia o szczepieniu na COVID-19, jak o każdym innym szczepieniu. My mamy na rynku wiele szczepionek i one wszystkie są badane w ten sam sposób, przez tę samą europejską agencję" - mówi Artur Sulik.

Arsalan Azzaddin

lekarz ze szpitala w Bielsku Podlaskim
25.11.2021

- Większość kurdyjskich migrantów nie ucieka przed wojną, a przyjeżdża do Europy w poszukiwaniu lepszego życia - tak mówi zastępca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu w Bielsku Podlaskim doktor Arsalan Azzaddin, który z pochodzenia jest Kurdem. Do jego placówki trafiają cudzoziemcy, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusią.


Marzena Wilczko, fot. Monika Kalicka

Marzena Wilczko

z Muzeum Wojska w Białymstoku
25.11.2021

"Naszym założeniem było dotarcie z tematyką historyczną i wojskową do dzieciaków ze szczególnymi potrzebami - z dysfunkcjami wzroku, słuchu i intelektualnymi" - mówi Marzena Wilczko.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
24.11.2021

"W tym roku deficyt będzie mniejszy, dzięki temu zadłużenie województwa się nie zwiększy. Widać, że sytuacja finansowa województwa podlaskiego wygląda bardzo dobrze" - mówi Artur Kosicki.

prof. Krzysztof Pyrć, źródło: archiwum prywatne

prof. Krzysztof Pyrć

wirusolog, członek Rady Medycznej przy premierze
23.11.2021

- Zarówno z punktu widzenia obłożenia służby zdrowia, jak i samej pandemii osoby niezaszczepione stanowią większe ryzyko, dlatego cały cywilizowany świat wprowadza takie zasady, że w tych miejscach, które są uznawane za miejsca wysokiego ryzyka, te osoby nie mogą tak po prostu przebywać albo przebywają, ale z pewnymi ograniczeniami.


mjr Marek Nabzdyjak, fot. Monika Kalicka

mjr Marek Nabzdyjak [wideo]

rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej
22.11.2021

"Jesteśmy przygotowani do realizacji zadań tak długo, jak będzie potrzeba. To jest podstawowy obowiązek żołnierza - bronić granic naszego kraju" - mówi rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Marek Nabzdyjak.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
19.11.2021

- Zaszczepieni mogą zakażać, ale nie w takim samym stopniu. Pomimo że jestem zaszczepiony już trzema dawkami, to zakładam maseczkę, gdy gdzieś wchodzę nie po to, żeby ochronić siebie. Chodzi o to, żebym ja nie przeniósł zakażenia na inne osoby, które są wrażliwe.

Kamil Kłysiński, mat. prywatne

Kamil Kłysiński

ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich
18.11.2021

"To jest konkretna narracja władz białoruskich zrealizowana według starej, sowieckiej zasady, że własne winy trzeba wmówić czy też przerzucić na adwersarza, na drugą stronę. Strona białoruska swój cynizm, swoje bestialstwo wobec emigrantów, manipulowanie nimi, stosowanie przemocy, przerzuca na stronę polską. To jest działanie czysto propagandowe w nadziei, że może ktoś to kupi".


Marcin Urbański, źr. arch. pryw.

Marcin Urbański

wójt gminy Mielnik
17.11.2021

"Nie ma żadnej paniki, ludzie już się przyzwyczaili do tej sytuacji. Dochodzi do incydentów, przekroczeń granicy przez grupy kilkunastoosobowe, ale absolutnie to nie jest tak, jak ma to miejsce w Kuźnicy" - mówi Marcin Urbański.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
17.11.2021

"Widzimy, że ta fala mocniej nas dotyka, z większą częstością. Na szczęście większość pacjentów przechodzi zakażenie koronawirusem w miarę łagodnie" - mówi Szymon Bielonko.

Paval Latuszka, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Łatuszka

były ambasador Białorusi, obecnie opozycjonista, kierownik białoruskiego Narodowego Zarządu Antykryzysowego
16.11.2021

- Trzeba zrozumieć, że Łukaszenka nigdy nie zaprzestanie. Dzisiaj kryzys migracyjny, wczoraj porwanie samolotu, jutro wymyśli coś innego. Ten człowiek jest i zawsze będzie zagrożeniem dla stabilności w centralnej i wschodniej Europie, a tak naprawdę dla całej Europy.


Stanisław Żaryn, arch. pryw.

Stanisław Żaryn

rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych
15.11.2021

"Czekamy na pierwsze informacje szczegółowe o harmonogramie budowy zapory. Są zapowiedzi, że w tym roku będą już pierwsze części jej montowane" - mówi Stanisław Żaryn.

Sebastian Sadowski Romanov, źródło: Łukasz Roszkowski

Sebastian Sadowski-Romanov

ekspert od handlu ze Wschodem
12.11.2021

"Wydaje mi się, że niestety, ale walka ekonomiczna z Białorusią będzie powodować nawet eskalację działań białoruskich na granicy. Jest to próba wywarcia wpływu na Unię Europejską, coś, co obserwowaliśmy kilka lat temu, co zrobiła Turcja. Czyli uszczelnimy swoje granice, będziemy robić obozy dla uchodźców, ale pod warunkiem, że UE zapłaci nam za to pieniądze. Myślę, że to jest taki nowy pomysł białoruskich władz na to, w jaki sposób można podreperować swój budżet".

Kapitan Szymon Szczepański z Dowództwa Garnizonu Warszawa, fot. archiwum prywatne

kpt. Szymon Szczepański

z Dowództwa Garnizonu Warszawa
11.11.2021

"Mundur jest przede wszystkim honorem, godnością. To jest wielkie wyróżnienie" - mówi kapitan Szymon Szczepański.


gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
10.11.2021

- Migranci wykazują niebywałą agresję i podatność na instrukcje, które otrzymują od białoruskich służb specjalnych. Nie prosi się o azyl w ten sposób, że wyłamuje się płot, ktoś się przedziera siłą, atakuje służby mundurowe.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
10.11.2021

"Między 12 a 24 listopada będziemy realizowali badania kontrolne w ramach prac spisowych. Badanie będzie krótkie, zaledwie kilka pytań m.in. o mniejszość narodową, o liczbę osób w mieszkaniu" - mówi Dorota Wyszkowska.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Sylwia Krassowska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
9.11.2021

"Wypychanie naprzód kobiet i dzieci to próba zagrania na emocjach. Wiadomo, że płacz dzieci czy krzyk kobiet robi na wszystkich wrażenie. Jest to celowe działanie po to, by osłabić ochronę naszych granic, by reszta osób, która stoi z tyłu, mogła przedrzeć się do Polski".


płk Marek Pietrzak, fot. Joanna Szubzda

płk Marek Pietrzak [wideo]

rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej
9.11.2021

"Mamy zadanie ochrony granicy. Jej nielegalne przekroczenie jest łamaniem prawa, nie możemy do tego dopuścić (...) Na granicy jest ok. 800 żołnierzy WOT. Ich zaangażowanie będzie następstwem decyzji podejmowanych przez Straż Graniczną".

Paweł Mikłasz, fot. Joanna Szubzda

Paweł Mikłasz [wideo]

wójt Kuźnicy
9.11.2021

"To trudna, kłopotliwa dla nas sytuacja, niespotykana od okresu wojny, ale czujemy się bezpiecznie, bo polegamy na służbach, które nas chronią" - mówi Paweł Mikłasz.

Piotr Rećko, źródło: facebook.com/powiatsokolski.starostwopowiatowe

Piotr Rećko [wideo]

starosta sokólski
9.11.2021

"To, co się w tej chwili dzieje na granicy, to jest bezpośredni atak za pośrednictwem ludzi na terytorium Unii Europejskiej, na terytorium Polski. Ludzie niestety się boją. Ludzie też wiedzą, że możemy liczyć na naszych żołnierzy, na nasz rząd" - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta sokólski Piotr Rećko.


prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

z Uniwersytetu w Białymstoku
8.11.2021

"Takiego przesilenia jeszcze nie było. Widać, że władze białoruskie przygotowały się do tego bardzo solidnie. Trudno powiedzieć, co było zaplanowane. Na pewno przygotowywano coś bardzo medialnego" - mówił w Polskim Radiu Białystok profesor Daniel Boćkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa.

gen. dyw. w st. spocz. Leon Komornicki, fot. z archiwum prywatnego

gen. dyw. w st. spocz. Leon Komornicki

8.11.2021

- Ze strony państw Unii Europejskiej i NATO działanie w przestrzeni politycznej powinno być bardziej zdynamizowane, a także nakładane skuteczne sankcje na reżim Łukaszenki. A te możliwości są jeszcze duże.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
5.11.2021

Kilka dni temu trzydziestu włodarzy miast-powiatów utworzyło Stowarzyszenie Prezydentów Miast Polskich. Jak zadeklarowali: chcą wspólnie, ponad podziałami politycznymi, przyjąć plan działania na rzecz usprawnienia pracy swoich samorządów.


dr Karol Nawrocki, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Nawrocki [wideo]

prezes IPN
5.11.2021

"Wiedza o historii najnowszej i w ogóle sama historia jest jednym z elementów, który buduje niepodległą, wolną Polskę. Sprawia, że jesteśmy częścią jednego narodu" - mówi dr Karol Nawrocki.

Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz

prezes spółki PKS Nova
4.11.2021

"Nie stać nas na utrzymanie takiej szerokiej infrastruktury. Likwidujemy te oddziały, które są deficytowe, gdzie nie widzimy możliwości reaktywowania tej działalności" - mówi Marcin Doliasz.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
4.11.2021

- Wierzę, że tak jak zawsze będzie biało-czerwono, że setki biegaczy, które stawią się na starcie, pokażą, jak też możemy świętować wolność.


dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
4.11.2021

- W obecnym układzie prawnym pracodawca nie może nawet pytać pracownika, czy jest zaszczepiony, ponieważ to dane szczególnie wrażliwe. Pracodawcy nie mogą też premiować tych, którzy są zaszczepieni.

Mariusz Gromko, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Gromko

senator PiS
3.11.2021

"Każdy, na którego terenie będzie posadowiona ta zapora, będzie mógł liczyć na stosowne odszkodowanie, bądź też na propozycję zamiany gruntu" - mówi senator PiS.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
2.11.2021

"Tak działa nasza fizjologia, że jeżeli nie przypominamy naszemu organizmowi, jak wygląda ten wróg-patogen, to te przeciwciała produkują się w coraz mniejszej ilości i w którymś momencie one już przestają chronić. Także na pewno warto doszczepić się trzecią dawką".


Dariusz Zakrzewski, Piotr Bagiński i Bogdan Bakunowicz, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Zakrzewski, Piotr Bagiński i Bogdan Bakunowicz

kolarze z grupy Mistral Grodno SA Radio Białystok
2.11.2021

"Cieszymy się, że jako grupa Mistral Grodno SA Radio Białystok startujemy już czwarty sezon. Mam nadzieję, że będziemy kontynuowali tę współpracę" - mówi kapitan drużyny Dariusz Zakrzewski.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
29.10.2021

"W ostatnich tygodniach chyba nie ma takiego dnia, żebyśmy nie zatrzymywali osób, które zarówno nielegalnie przedostały się na terytorium naszego kraju, ale również tych osób, które popełniają przestępstwa"- mówi podinsp. Tomasz Krupa.

Jan Kochanowicz, fot. Monika Kalicka

prof. Jan Kochanowicz

dyrektor USK w Białymstoku
28.10.2021

"To nie jest już tak, że chorują tylko osoby stare, schorowane. Raczej możemy podzielić tych pacjentów na osoby niezaszczepione i te osoby chorują najciężej oraz osoby zaszczepione - przechodzą stosunkowo lekko te zakażenia" - mówi prof. Jan Kochanowicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
27.10.2021

"Na razie w Polsce żadna grupa zawodowa nie jest poddana obowiązkowym szczepieniom. (...) Gdyby rzeczywiście pojawiłaby się chęć wprowadzenia obowiązkowych szczepień, to być może nauczyciele mogliby być jedną z takich grup" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Edyta Wołosik

Jerzy Mantur i Bożena Krasnodębska

z Pracowni Badań, Analiz i Strategii Rozwoju Edukacji oraz dyrektor CKU
26.10.2021

Zbyt wcześnie podawany obiad w przedszkolach i zbyt krótkie przerwy na posiłek w szkołach. Poza tym w wielu przypadkach mało-urozmaicone jadłospisy, układane bez konsultacji ze specjalistami. To tylko niektóre wnioski z Raportu na temat żywienia dzieci i młodzieży w białostockich przedszkolach i szkołach.

prof. Adam Bartnicki

prof. Adam Bartnicki

z Uniwersytetu w Białymstoku
26.10.2021

- Zawsze celem działań hybrydowych jest polaryzacja sceny politycznej państwa atakowanego. Rosja obserwuje, co się dzieje. To nie są działania na ślepo. Widzi, jakie kwestie mogą dodatkowo podzielić społeczeństwo polskie, i po prostu to robi.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok