Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski [wideo] - minister edukacji narodowej, pełnomocnik PiS w Podlaskiem

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej, pełnomocnik PiS w Podlaskiem

14.10.2019, 07:56, akt. 15:13

- Jestem zadowolony z tego, że frekwencja bardzo mocno rośnie. To znaczy, że coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że to od nich zależy, kto będzie rządził Polską, i to oni będą decydowali, kto w ich imieniu będzie sprawował władzę.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda
Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Prawo i Sprawiedliwość zdeklasowało inne komitety wyborcze w województwie podlaskim - według sondażu late poll przygotowanego przez Ipsos zdobyło w regionie 53 proc. głosów. Najwięcej osób zagłosowało na lidera PiS w Podlaskiem Dariusza Piontkowskiego - blisko 50 tys. (dane z 50.5 proc. obwodowych komisji wyborczych).Na Koalicję Obywatelską zagłosowało w Podlaskiem - 19,3 procent. Na trzecim miejscu jest Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem 11,9 procent, potem Sojusz Lewicy Demokratycznej, na który głosowało 8,1 procent uprawnionych i Konfederacja Wolność i Niepodległość z poparciem 6,1 procent.

Według sondażowych wyników frekwencja wyniosła w Podlaskiem ponad 54,4 procent i była niższa niż średnia krajowa, która w tych wyborach przekroczyła 61 procent.Pełne wyniki wyborów w Podlaskiem - nazwiska i liczba głosówSondaż Ipsos late poll wskazuje PiS jako zwycięzcę wyborów do Sejmu z wynikiem 43,6 proc. Inne komitety otrzymały: KO - 27,4 proc.; SLD - 12,4 proc.; PSL - 9,1 proc.; Konfederacja - 6,4 proc.; inne - 1,1 proc.


Lech Pilarski: Gratulacje z powodu wyniku. Wszystko wskazuje na to, że idzie pan na rekord w naszym okręgu.


Dariusz Piontkowski: Cieszy mnie to. Jestem trochę zaskoczony skalą wyników. 50 tys. głosów z połowy komisji - chyba jeszcze nikt w naszym regionie nie miał takiego wyniku.


Co stoi za tym sukcesem?


Po pierwsze bardzo dobre wyniki Prawa i Sprawiedliwości, bo przecież to nasza partia zyskała poparcie Polaków, widać i także w województwie podlaskim. I chyba także docenienie mojej pracy. Cieszę się, że jest tak oceniana, ale to jednocześnie też ogromne zobowiązanie.


Ale zysk mandatowy w porównaniu do poprzednich wyborów nie jest zbyt duży. To tylko 4 mandaty więcej - tak przynajmniej wynika z sondaży. To 239 mandaty, czyli spore nakłady a zysk niewielki.


Po pierwsze trzeba przypomnieć, że 4 lata temu mieliśmy przewagę bezwzględną w Sejmie tylko i wyłącznie dzięki temu, że jeden z komitetów wyborczych nie przekroczył progu i zyskaliśmy dodatkowo przynajmniej kilkanaście mandatów. Tym razem wszystkie komitety ogólnopolskie przekroczyły próg, w związku z tym było znacznie trudniej uzyskać bezwzględną przewagę w Sejmie.

Mamy teraz rzeczywiście o kilka mandatów więcej. Trzeba również pamiętać o tym, że partia rządząca najczęściej jest znacznie surowiej oceniana niż pozostałe partie. Wyborcy rozliczają, bo widzą, co udało się a czego nie udało się zrobić.

Byliśmy też bardzo mocno atakowani przez totalną opozycję. Słowo "totalna" jest tutaj rzeczywiście na miejscu, bo oni w zasadzie nie chcieli współpracować przy żadnym programie, nawet najlepszym dla Polaków.

Plus bardzo niechętna duża część mediów, totalna. Też trzeba to wyraźnie powiedzieć. To wszystko razem miało poważny wpływ na to, że z jednej strony ten uzysk jest niewielki, a z drugiej strony widać jednak, że działania, które podjęliśmy przez 4 lata, były na tyle przekonujące, że bardzo mocno zwiększyliśmy liczbę wyborców, którzy w ogóle na nas głosowali. To jest grubo ponad 2 miliony więcej niż 4 lata temu. A mimo to przy tak ogromnej frekwencji nie przełożyło się to na zdecydowanie poważniejsze zwycięstwo.


Wracając do frekwencji, w skali kraju to ponad 61 proc., w naszym województwie to tylko 54,4 proc. Różnica prawie siedmiopunktowa. Może to oznaczać, że - tak jak prognozował Jarosław Kaczyński - elektorat powiedział: i tak wygramy, to nie ma co głosować.


Bardzo możliwe, że tak było. Staraliśmy się mobilizować ludzi. Duża część naszych wystąpień były to przecież apele do wyborców, do Podlasian, aby poszli do urn. Ale tak niestety jest, że motywacja negatywna silniej działa na ludzi. W różnych wypadkach, nie tylko wyborczych. A trudniej zmobilizować tych, którzy są zadowoleni. Im się wydaje, że i tak będzie tak, jak jest, nie ma potrzeby, żeby się wysilać. Szkoda, że część osób tak reaguje.

Ale generalnie jestem zadowolony z tego, że frekwencja bardzo mocno rośnie. To znaczy, że coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że to od nich zależy, kto będzie rządził Polską, i to oni będą decydowali, kto w ich imieniu będzie sprawował władzę.


Jakie są wnioski z tej kampanii, z wyborów?


Jeszcze nie mamy wszystkich danych. W związku z tym trudno wyciągać wnioski.


A tak na gorąco?


Cieszę się, że Polacy nam zaufali, mimo ogromnej kampanii niechęci wobec Prawa i Sprawiedliwości. Zarówno w kraju, jak i w regionie ponownie nam zaufano. To znaczy, że jesteśmy wiarygodni z punktu widzenia tych, którzy są aktywni politycznie. To dla nas dobra prognoza. Powinniśmy dalej iść w tym kierunku. Powinniśmy korygować te błędy, które popełniliśmy, bo każdy rządzący takich błędów się nie ustrzeże.

Osobiście też się cieszę, że są dobre wyniki. To dla mnie wyraźne wskazanie, że kierunek, w którym podążam od wielu lat, jest dobry. Co prawda dopiero teraz to przynosi efekty, ale czasami tak jest, że trzeba długo, długo pracować, aby pojawiły się rezultaty.


Będzie pan nadal ministrem? Jak pan przewiduje?


Czas pokaże. Najlepsze jest tu określenie pana premiera Morawieckiego, który pytany o podobną sytuację, powiedział, że to partia zdecyduje. Ja mogę powiedzieć podobnie - władze partyjne i przyszły premier będą podejmowali decyzje co do składu Rady Ministrów.


Rozmawiamy w Dniu Edukacji Narodowej. Jest jedno niebezpieczeństwo związane ze środowiskiem nauczycielskim - to kwestia radykalnego wzrostu płacy minimalnej i faktu, że nie wszyscy nauczyciele będą tę pensję minimalną dostawali.


Ale podwyższenie płacy minimalnej na pewno spowoduje także zmiany w siatce płac nauczycieli. Przypomnijmy, że rozporządzenie mówiące o minimalnych stawkach wynagrodzenia nauczycieli zostało przyjęte pod koniec sierpnia, z tego co pamiętam, i miało skonsumować niejako te zmiany, które zaszły w czerwcu tego roku, kiedy podwyższyliśmy znacznie wynagrodzenia nauczycieli.

Okazało się, że ten wzrost był jednak za mały i dla kilku procent nauczycieli - tych z najniższym wykształceniem, najniższym stażem - będzie to troszeczkę za mało.

Trzeba będzie moim zdaniem całościowo podejść do systemu wynagradzania nauczycieli. Wzrost płacy minimalnej przyspieszy po prostu rozmowy i rozwiązania, które całościowo załatwią tę sprawę.


Nie może być tak, że płaca nauczycieli - nawet na najniższym stanowisku, przy najniższym stażu i przy dopiero co ukończonej uczelni - będzie niższa czy będzie na tym samym poziomie w stosunku do osób, które dopiero wchodzą w to życie zawodowe i dostają wynagrodzenie minimalne.


To prawda. Dosyć często pojawiał się postulat, że nauczyciele rozpoczynający pracę zdecydowanie za mało zarabiają. Ale trzeba pamiętać również o tym, że pomiędzy poszczególnymi stopniami awansu zawodowego są sztywne reguły procentowe mówiące, ile zarabia nauczyciel. Jak nauczyciel stażysta zarabia 100 proc., to nauczyciel dyplomowany 180 proc. Podobnie w innych stopniach awansu. Dopóki nie zniesiemy tej sztywnej reguły, to chyba nie da się doprowadzić do znacznego podwyższenia wynagrodzenia nauczycieli rozpoczynających pracę.

Nie wiem też, jak do tego podejdą związki zawodowe. Bo z jednej strony rzeczywiście mówią o tym, że trzeba podwyższyć wynagrodzenie nauczycieli stażystów, a jednocześnie domagają się gigantycznego wręcz wzrostu wynagrodzenia wszystkich nauczycieli, co w skali roku musiałby skutkować jednorazowym podwyższeniem wynagrodzenia w skali 8, 10, może kilkunastu miliardów złotych.

Wydaje mi się, że takiej kwoty w budżecie nie ma, aby zaspokoić wszystkie aspiracje. Trzeba też będzie rozmawiać o zmianie tych wzajemnych relacji pomiędzy poszczególnymi stopniami awansu zawodowego.


Jakie są najbliższe decyzje w sprawie edukacji? Co zrobić, żeby ją udoskonalić, żeby ją dostosować do zmieniającego się świata?


Części rzeczy moim zdaniem nie ma powodu, żeby zmieniać. Przecież reformy strukturalna i programowa weszły niedawno. Do szkół średnich dopiero od 1 września wchodzi reforma programowa i obejmie tylko część roczników - tych które są po szkole podstawowej, więc tu nie widzę powodu do zmian. Po prostu trzeba stopniowo wdrażać reformę, która trwa już od kilku lat.

Natomiast najbliższym wyzwaniem będą zmiany dotyczące systemu wynagradzania, systemu awansu zawodowego. Ze spotkań i Okrągłego Stołu, i ze związkami zawodowymi, i samorządem terytorialnym wynikało, że ludziom nie podoba się już ten system, nie spełnia on już zapotrzebowania. Jest to czysto biurokratyczny, papierkowy sposób pokazania, że nauczyciel coś więcej osiągnął.

I jakiś motywacyjny system wynagradzania - to także bardzo często przewijało się w rozmowach. Te trzy elementy trzeba ze sobą połączyć i stworzyć nowy system, znowelizować Kartę Nauczyciela.

Na pewno będą to trudne rozmowy ze związkami zawodowymi.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość
Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych USK w Białymstoku
16.04.2021

- Zdarza się, że objawy infekcji koronawirusowej potrafią rozpoczynać się takimi objawami jak nieżyt nosa czy objawy zapalenia zatok, co może być mylące dla części osób, np. tych, które mają alergię. Warto zachować czujność.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2021

- Przemęczyliśmy się z pandemią ponad rok. Szkoda by było ten ogromny wysiłek zmarnować na ostatniej prostej. Wytrzymajmy jeszcze kilka tygodni, przestrzegając zasad profilaktyki, a jestem pewien, że te wskaźniki dla naszego województwa również staną się o wiele bardziej optymistyczne.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
15.04.2021

"Dziennie z Krywlan miałyby być trzy połączenia - dwa krajowe i jedno zagraniczne. Jedno do Warszawy, jedno do innego miasta, może to być np. Gdańsk, Wrocław czy Poznań i jedno zagraniczne - Frankfurt albo Monachium" - mówi Tadeusz Truskolaski.


Dominika Łapińska, archiwum prywatne

Dominika Łapińska

Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Białegostoku
14.04.2021

Przez prawie cały rok szkolny uczniowie szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie. O ile ci z młodszych klas mogą jeszcze przed wakacjami wrócić do zajęć stacjonarnych, to nie stanie się to w przypadku maturzystów.

Paweł Kukiz, foto: Lech Pilarski

Paweł Kukiz

lider partii Kukiz'15
14.04.2021

"Dzisiaj spotkam się z całym swoim kołem i będziemy rozmawiać o Krajowym Planie Odbudowy" - mówi Paweł Kukiz.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usow

białoruski politolog i analityk
13.04.2021

- Żyjemy w takim kraju, że nawet biało-czerwono-białe skarpetki mogą być pretekstem do aresztu i kar finansowych. Dla Białorusi za rządów Łukaszenki już nie będzie żadnego światełka w tunelu.


prof. Aleksandra Zasada, fot. własne

prof. Aleksandra Zasada

kierownik zespołu badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH.
12.04.2021

"Dzieci, nawet jeśli rzadko chorują, przechodzą zakażenie bezobjawowo, to jednak przenoszą tego wirusa. Dlatego ważne jest, aby je zaszczepić" - mówi prof. Aleksandra Zasada.

Jarosław Jatel, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Jatel

działacz w kole Związku Dużych Rodzin
9.04.2021

"W kole Związku Dużych Rodzin chcemy się wspierać, żeby ludzie byli razem, żeby pokazywali, że duża rodzina to nie jest patologia, tylko to jest coś naprawdę bardzo zdrowego" - mówi Jarosław Jatel.

Adam Dembowski, fot. Sylwia Krassowska

Adam Dembowski

hodowca gołębi
9.04.2021

"Ptaki zawsze były obecne w moim życiu. Ta pasja zrodziła się we wczesnych, dziecięcych latach" - mówi Adam Dembowski, który gołębiami zajmuje się prawie 60 lat.


Andrzej Trybusz, screen z rozmowy

dr Andrzej Trybusz

były Główny Inspektor Sanitarny
8.04.2021

"Moim zdaniem za dwa miesiące możemy zaobserwować to, że liczba hospitalizacji i co najważniejsze - liczba zgonów - zmniejszy się. Będzie to wynikało z faktu, że przede wszystkim w znacznym odsetku zostaną zaszczepieni seniorzy" - mówi dr Andrzej Trybusz.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
7.04.2021

Zgodnie z zapowiedziami rządu punkty szczepień masowych mają działać za niespełna dwa tygodnie. - Założeniem było to, żeby w każdym powiecie powstał co najmniej jeden taki punkt. Do tej pory mamy 40 zgłoszeń, a nie jest to lista zamknięta.

Krzysztof Krawczyk w Polskim Radiu Białystok, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Krawczyk

piosenkarz
6.04.2021

"Trzeba kochać ludzi, dla których się śpiewa. Widzę przy wejściu na scenę, jak oni reagują na mnie. Znają wszystkie moje piosenki, od A do Z" - mówił Krzysztof Krawczyk.


Magdalena Kartasińska, mat. pras.

Magdalena Kartasińska

dietetyk kliniczny
6.04.2021

"Część osób negatywnie odbiera pracę zdalną. Te osoby deklarują zmniejszenie efektywności, częstsze zajadanie stresu, mają gorsze nawyki żywieniowe, a więc częściej tyją" - mówi Magdalena Kartasińska.

fot. Sylwia Krassowska

bp Henryk Ciereszko

administrator archidiecezji białostockiej
2.04.2021

- Czasami mówimy, że święta wielkanocne to przede wszystkim święconka. Nie pochwalam takiego myślenia. To nie jest istota, ale czasami ta tradycja u niektórych mogła za bardzo dominować, więc może, gdy są ograniczenia, zwrócimy się ku temu, co jest prawdziwym wymiarem przeżywania Wielkanocy.

Maciej Kawecki, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

dr Maciej Kawecki

prezes Instytutu Lema, ekspert ds. cyfryzacji
1.04.2021

- Żyjemy w czasach tzw. postprawdy, w których oceniamy rzeczywistość przez pryzmat subiektywnych okoliczności, a nie faktów. To wszystko skutkuje tym, że postawa krytyczna dzisiaj jest jedyną receptą na bezpieczeństwo w przestrzeni cyfrowej.


ks. Jerzy Sęczek, fot. Sylwia Krassowska

ks. Jerzy Sęczek

dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej
31.03.2021

"Trzeba zatroszczyć się o bezpieczeństwo seniorów, oczywiście maseczki, dezynfekcja, ale bądźmy z nimi. Pacjent otoczony miłością zdrowieje szybciej" - mówi ks. Jerzy Sęczek.

Mieczysław Baszko, foto: Monika Kalicka

Mieczysław Baszko

poseł Porozumienia
31.03.2021

"Polski parlament jest bardzo mocno zaniepokojony tym, co się dzieje z mniejszością polską na Białorusi. To pokazuje innym państwom z Unii Europejskiej, żeby przeciwstawiali się i pomogli w rozwiązaniu tego kryzysu" - mówi Mieczysław Baszko.

Agnieszka Otapowicz, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Agnieszka Otapowicz

agentka nieruchomości REcentrum
30.03.2021

Od 6-7 tys. do nawet 10 tys. zł za metr w centrum - tyle zapłacimy za mieszkanie w Białymstoku. - Ciągle dużą popularnością cieszą się tzw. kawalerki. Ludzie szukają też czegoś docelowo dzieciom, a na ten moment na wynajem, więc popularne są również mieszkania dwupokojowe.


prof. Bogdan de Barbaro, fot. z archiwum prywatnego

prof. Bogdan de Barbaro

psychiatra i psychoterapeuta
30.03.2021

Dbanie o relacje z innymi i poczucie własnej sprawczości - to niezwykle ważne czynniki przetrwania pandemii - podkreśla prof. Bogdan de Barbaro.

podkom. Edyta Wilczyńska, fot. KWP Białystok

podkom. Edyta Wilczyńska

z zespołu prasowego podlaskiej policji
29.03.2021

- Policjanci generalnie nie będą prowadzić wyrywkowych kontroli w czasie świąt. Oczywiście będziemy reagować i reagujemy na każde zgłoszenie, które do nas wpłynie - czy dotyczące łamania obostrzeń w świątyniach, w sklepach czy w domach.

Karolina Cicha & Spółka w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok, fot. Joanna Szubzda

Karolina Cicha

nominowana do Fryderyków 2021 w kategorii Album Roku - Muzyka Świata
27.03.2021

"Zwykle inspirujemy się tą stroną świata, z której pochodzimy. Dla mnie jest to właśnie moje rodzinne Podlasie" - mówi Karolina Cicha.


Katarzyna Hamer, fot. arch. wł.

Katarzyna Hamer

psycholog
26.03.2021

Zmęczenie życiem w pandemii i tęsknota za normalnością - m.in. to sprawia, że wiele osób lekceważy obostrzenia sanitarne. Niektórzy stosują też mechanizm zaprzeczania i w ten sposób radzą sobie z kryzysem i lękiem - mówił nasz gość.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

dr Paweł Usow

politolog, kierownik Centrum Analiz i Prognoz Politycznych
25.03.2021

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys - aresztowana przez białoruskie służby. Jeden z działaczy związku Andrzej Poczobut - zatrzymany. Reżim Aleksandra Łukaszenki zaognia konflikt dyplomatyczny z Polską.

prof. Robert Flisiak, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
25.03.2021

"Należy jak najszybciej zaszczepić jak największą liczbę osób, bo te szczepienia dają efekt. (...) Każdy dzień bez zaszczepienia to jest ryzyko również śmierci" - mówi prof. Robert Flisiak.


Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Ćwikowski

z Pracowni Psychoedukacji i Profilaktyki "Noezis"
24.03.2021

"Starsi ludzie często czują się zaniedbani przez dzieci, przez wnuków i w momencie, kiedy mogą pomóc - chociażby daniem pieniędzy - cieszą się, że w końcu są potrzebni" - mówi Robert Ćwikowski.

Maciej Maciejewski, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Maciej Maciejewski

synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
23.03.2021

- Pracuję w biurze prognoz 40 lat i zmiany, jakie nastąpiły w tym czasie, są przeogromne. Co najważniejsze, w tej chwili modele matematyczne opisujące atmosferę pozwalają nam prognozować ze znacznie większym wyprzedzeniem.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży
23.03.2021

"To pierwszy krok ku temu, żeby rynek turystyczny zaczął się w miarę odradzać". Tzw. paszporty covidowe mogą być szansą dla branży turystycznej na wyjście z kryzysu. Mają zawierać informacje o szczepieniach, przebytej chorobie lub wyniku testu.


Marek Jadeszko, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Marek Jadeszko

zastępca dyrektora do spraw usług wodnych Wód Polskich w Białymstoku
22.03.2021

- Wody zaczyna brakować w miejscach, w których dotychczas było jej pod dostatkiem. Obecnie ponad 2 mld ludzi na świecie, w tym w Europie, nie ma dostępu do czystej wody pitnej. W ciągu najbliższej dekady dostępność ta może spaść aż o 40 proc.

Jarosław Zieliński - Fot. Robert Bońkowski

Jarosław Zieliński

przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego, poseł Prawa i Sprawiedliwości
19.03.2021

- Musimy teraz postawić sprawę budowy drogi ekspresowej między Białymstokiem a Augustowem twardo i jasno, bo jeśli tego nie zrobimy, to może ona nie powstać przez kolejne dziesięciolecia. Jednocześnie zależy nam na rozbudowie drogi z Białegostoku przez Mońki i Grajewo do Ełku - mówi gość Radia Białystok, przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego poseł Jarosław Zieliński z Prawa i Sprawiedliwości.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
19.03.2021

W kwietniu rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny. - Zachęcamy, by każdy sam spisał się elektronicznie. Zakładamy, że wywiady bezpośrednie będą tak naprawdę realizowane w ostateczności.


prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
18.03.2021

"Udział wariantu brytyjskiego bardzo wpływa na przyspieszenie epidemii, na liczbę zakażonych przypadków" - mówi prof. Joanna Zajkowska.

Dariusz Piontkowski, fot. Barbara Sokolińska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
17.03.2021

- Mamy nadzieję, że szczepienia nauczycieli pomogą w powrocie do szkół. Za kilka tygodni, jeżeli uda się opanować tę wysoką falę zachorowań, możemy spokojnie rozmawiać o powrocie kolejnych roczników do nauczania stacjonarnego.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
16.03.2021

Czy podlaskie szpitale są gotowe na trzecią falę pandemii? - Tak jak od grudnia przechodziliśmy proces uwalniania sporej liczby łóżek wydzielonych pod zagrożenia covidowe, tak teraz odwracamy tę tendencję - mówi wojewoda.


Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
15.03.2021

- Niepokojąco zbliżamy się do tej sytuacji, która była w listopadzie. Obawiam się, że ona się powtórzy - mam nadzieję, że jednak tylko jeżeli chodzi o liczbę przypadków, a nie o brak miejsc w szpitalach.

prof. Piotr Gliński, fot. Joanna Szubzda

prof. Piotr Gliński [wideo]

minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu
12.03.2021

- W Operze były kłopoty finansowe, były jakieś problemy z prowadzeniem gospodarki finansowej, dlatego poprzedni dyrektor musiał odejść. W tej chwili reformujemy Operę, a w związku z tym ona także potrzebuje dodatkowego wsparcia.

Katarzyna Dąbrowska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Dąbrowska

sołtys wsi Sochonie
11.03.2021

Kiedyś tabliczka z napisem sołtys oznaczała, że w tym domu znajdziemy często jedyny telefon we wsi. Na czym polega współczesne sołtysowanie?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok