Radio Białystok | Gość | Aleksandra Szczudło - posłanka

Aleksandra Szczudło

posłanka

30.10.2019, 08:19, akt. 09:40

"Dużo nauki przede mną" - mówi debiutująca w Sejmie Aleksandra Szczudło.

Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska
Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Z Aleksandrą Szczudło rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jako debiutantka, podczas swojego pierwszego startu do Sejmu, dość niespodziewanie otrzymała ponad 12 tys głosów i dostała się do parlamentu. Poseł Aleksandra Szczudło pożegnała się już z sejmikiem województwa podlaskiego i planuje pracę w Sejmie. Rozmawia z nią Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Dzień dobry pani poseł, bo już chyba tak mogę mówić?


Aleksandra Szczudło: Tak, dzień dobry państwu.


Jeszcze przed ślubowaniem, ale zaświadczenie o wyborze na posła już odebrane?


Już odebrane.


Pani poseł, czy rok pracy w samorządzie to wystarczające doświadczenie w polityce, by dobrze sobie radzić w sejmie?


Myślę, że jest to początek tak naprawdę. Jest to dobrze doświadczenie, natomiast człowiek uczy się całe życie, także jest jeszcze wiele nauki przede mną. Ale rzeczywiście ten rok bardzo dużo wniósł do mojego życia, dużo rzeczy się mogłam nauczyć, także podejrzewam, że będzie mi teraz troszeczkę prościej w nowej roli.


Tylko czy jest czas na tę naukę, bo Sejm żyje dość dużym tempem i trzeba chyba tam działać, a nie uczyć się przede wszystkim.


Działać również, natomiast w ubiegłym roku w wyborach samorządowych startowałam pierwszy raz, to były w ogóle moje pierwsze wybory, także też można było powiedzieć, że nie ma tutaj czasu na żadną naukę i trzeba też działać. Natomiast mieszkańcy są wyrozumiali i ja się uczę bardzo szybko, przynajmniej się staram, więc myślę że tutaj też nie będzie problemów.


Czyli nie obawia się pani tej wielkiej polityki?


Oczywiście, że się obawiam, gdybym się nie obawiała to wydaje mi się, że byłabym głupcem. Wszystko co nowe, wszystko co nieznane - przed tym mam na pewno strach, ale wynika on, wydaje mi się, z pokory, którą mam w sobie.


To czego się najbardziej pani obawia?


Pracy, na pewno pracy i tego zobowiązania. 12 222 głosy, jest to 12 222 osoby, także wszystko to, co obiecałam w trakcie swojej kampanii chciałabym zrealizować i oczywiście nie zawieść mieszkańców.


No właśnie ponad 12 000 głosów na podlaskiej liście Prawa i Sprawiedliwości, przed takimi doświadczonymi politykami jak Mieczysław Baszko czy Jacek Żalek. Nie licząc wyborów prezydenckich, do kolejnej kampanii wyborczej całe szczęście daleko, ale ludziom, którzy zamierzają startować proszę zdradzić sekret - jak poprowadzić kampanię wyborczą, by uzyskać mandat z ostatniego miejsca na liście.


Kampania oczywiście dała wiele do uzyskania tego mandatu, natomiast wydaje mi się, że przede wszystkim była to moja roczna praca w samorządzie i to głównie dzięki tej pracy aż tyle osób oddało na mnie głos. Oczywiście duża też część osób jeszcze mnie nie zna, ponieważ w wyborach samorządowych mój okręg obejmował 5 powiatów, teraz całe województwo podlaskie. Natomiast ja cały czas staram się wychodzić do mieszkańców, rozmawiać z mieszkańcami i wydaje mi się, że to przyniosło efekt.


Efekt chyba przyniosły też spotkania z politykami Solidarnej Polski, którzy brali dość aktywny udział w pani kampanii, między innymi Zbigniew Ziobro, Patryk Jaki czy Tadeusz Cymański.


Oczywiście, ja reprezentuję Solidarną Polskę. Jest to dość, w porównaniu na przykład do Prawa i Sprawiedliwości, nieduże ugrupowanie, jeżeli w ten sposób można to porównać, także oni wszyscy starali mi się pomóc, ujrzeli jakiś potencjał we mnie, z czego się bardzo cieszę. No i to też przyniosło efekt.


A czy po wyborach miała pani okazję spotkać się z panią Bernadettą Krynicką?


Miałam okazję nie spotkać się, tylko widzieć. Mieliśmy ostatnio w sejmie szkolenie, po szkoleniu mieliśmy krótkie spotkanie, na które też zostali zaproszeni posłowie ósmej kadencji, także tak - miałam okazję się z nią przywitać.


Pytam, bo zastanawiam się czy była pani poseł nie ma do pani żalu, no bo to pani zajęła to kobiece miejsce Prawa i Sprawiedliwości w sejmowych ławach województwa podlaskiego - jej kosztem.


To znaczy wydaje mi się, że nie można w ten sposób tego określać. To nie jest tak, że to ja zajęłam jej miejsce, można by powiedzieć, że na przykład poseł Andruszkiewicz zajął jej miejsce, dlaczego nie. Absolutnie nikogo nie chcę zastępować, niczyjego miejsca nie chcę zajmować, chcę działać na rzecz mieszkańców i to jest moim głównym celem.


To wracając jeszcze do pani ugrupowania, do Solidarnej Polski - jak pani myśli, na jakie ministerstwo albo ministerstwa może liczyć Solidarna Polska w tym nowym rozdaniu?


Myślę, że za wcześnie jeszcze, by o tym mówić. Wydaje mi się, że naturalnym byłoby ministerstwo sprawiedliwości, czyli tak jak dotychczas, natomiast czy będą jeszcze jakieś resorty - wydaje mi się, że dopiero po 12 (listopada) będziemy mogli coś więcej na ten temat powiedzieć.


Rozumiem, że pani jest na razie zainteresowana spokojną pracą parlamentarzysty?


Znaczy ja się nie porywam, że tak powiem, z motyką na słońce. Jest to moja pierwsza kadencja w sejmie, co będzie mi dane to przyjmę, natomiast póki co podchodzę do tego ze spokojem.


Zbigniew Ziobro wicepremierem?


Nie sądzę. Wiem, że Zbigniew Ziobro nie ma takich ambicji i myślę, że raczej nie będzie o to stanowisko zabiegał i wiem, że nie zabiega w tym momencie.


A co pani planuje, jaką działalność w parlamencie, co będzie dla pani priorytetem?


Jest wiele spraw. Głosy mieszkańców, w trakcie kampanii ja się bardzo cieszę, że miałam tak wiele spotkań właśnie z mieszkańcami, to oni mówili mi o tych najbliższych potrzebach. Na pewno dużą uwagę zechcę zwrócić na infrastrukturę i zapiszę się do komisji infrastruktury, uważam że tutaj nasze województwo podlaskie było przez wiele lat pomijane, jeżeli chodzi o inwestycje drogowe, ale też jeżeli chodzi o modernizację czy też budowę nowych dworców PKP, również o połączenia autobusowe lokalne - także w to bardzo bym się chciała zaangażować. Nie ukrywam, że tutaj w samorządzie już rozpoczęłam pracę, zainteresowałam się gazyfikacją województwa podlaskiego, województwo podlaskie jest najmniej zgazyfikowanym województwem.


Tutaj eksperta ma pani w domu, to także może pomóc.


Tak to prawda, mam eksperta w domu.


Wyjaśnijmy słuchaczom, żeby nie było niedopowiedzeń - Marcin Szczudło, mąż pani poseł - wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny.


Tak dokładnie, tutaj rzeczywiście miałam punkt zaczepienia, natomiast no już kolejną pracę, którą wkładałam w to, aby właśnie gminy w województwie podlaskim były gazyfikowane, to już rozmawiałam w Polskiej Spółce Gazownictwa na ten temat sama bezpośrednio. I już efekty są i myślę, że będą jeszcze większe.


W skali regionu już wiemy jakie są priorytety, a w skali całego kraju?


Ja myślę, że dopiero przyjdzie czas, żeby skupić się jeżeli chodzi o kraj. Natomiast cały czas chcę realizować politykę rządów Prawa i Sprawiedliwości, to co było realizowane przez te 4 lata kadencji, która minęła plus kontynuacja w obecnej kadencji, czyli programy prorodzinne, programy społeczne, to na pewno zechcę wspierać.
| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

Gość specjalny Radia Białystok

No Logo na żywo w studiu Rembrandt

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Jacek Bojkow, fot. Lech Pilarski

Jacek Bojkow

przedstawiciel powstańczej rodziny Jamontów z Wilna
22.11.2019

"M.in. Zygmunt Sierakowski, Konstanty Kalinowski, Tytus Dalewski, Ignacy Zdanowicz... oni wszyscy spotykali się w domu Jamontów" - mówi Jacek Bojkow.

Piotr Rubik, fot. Joanna Żemojda

Piotr Rubik

kompozytor
22.11.2019

- Szykujcie swoje gardła, bo jest taki moment podczas koncertu, kiedy to wy będziecie śpiewać a my będziemy słuchać - zapowiada Piotr Rubik, który w styczniu przejeżdża do Białegostoku.

Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektor Telewizji Biełsat
22.11.2019

- Wincenty Konstanty Kalinowski, ostatni przywódca powstania styczniowego w Wielkim Księstwie Litewskim, jest bohaterem właściwe trzech narodów - Polski, Litwy i Białorusi. Jest to symboliczne wydarzenie, które w sposób dotychczas rzadko spotykany upamiętnia naszą wspólną historię.


Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Monika Kalicka

Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
21.11.2019

"200 spektakli za nami, 119 175 osób w sumie obejrzało spektakl w białostockiej operze. To przedstawienie wszech czasów" - mówi dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Jarosław Krawczyk, fot. Monika Kalicka

Jarosław Krawczyk

rzecznik RDLP w Białymstoku
21.11.2019

"Ten ruch jest bardzo popularny w Skandynawii, gdzie można sobie rozbić namiot, rozwiesić hamak, rozłożyć karimatę w dowolnym miejscu" - mówi o pilotażowym programie Lasów Państwowych rzecznik RDLP w Białymstoku.

Przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys - fot. Robert Bońkowski

Andżelika Borys

szefowa Związku Polaków na Białorusi
21.11.2019

- Dla polskich dzieci prezent od Mikołaja z Polski jest bardzo ważny i liczymy, że w tym roku słuchacze Radia Białystok zaangażują się i wesprą naszą akcję "Podaruj święta polskim dzieciom na Białorusi" - mówi Andżelika Borys.


prof. Henryk Wnorowski

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
20.11.2019

- Kluczem expose było słowo "normalność" (...) Tak to zinterpretowałem. Co dla premiera oznacza normalność w gospodarce? To aktywna rola państwa. Premier powiedział to w ten sposób, że będziemy aktywni wszędzie tam, gdzie rynek sobie nie radzi.

Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektor Biełsatu
19.11.2019

"Trudny optymizm, tak bym powiedziała. (...) Mamy budować państwo dobrobytu, jednocześnie wiadomo, że będzie ileś niekorzystnych tendencji, które się zbliżają. (...) Pytanie jak długo będzie trwać ta super koniunktura. (...) Wygląda na to, że pan premier łatwego zadania w drugiej kadencji mieć nie będzie."

Bożena Bednarek i Krzysztof Korotkich, fot. Monika Kalicka

Bożena Bednarek i dr Krzysztof Korotkich

z Klubu Czytelniczego Ex Libris
19.11.2019

"Cokolwiek powiemy o Krzysztofie Czyżewskim to będzie pewnie nie wszystko, wciąż za mało i nie tak. Bardzo trudno przedstawiać tak wybitną osobowość " - mówi dr Krzysztof Korotkich.


Elena Rutkowska, fot. Monika Kalicka

Elena Rutkowska

aktorka, piosenkarka, kompozytorka
19.11.2019

"Ta płyta powstała tu w Białymstoku, a świetnie sprzedaje się w Polsce" - mówi Elena Rutkowska.

Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Jurgiel

europoseł
19.11.2019

"Przy ASF jest potrzebny mechanizm, który spowoduje, że ta redukcja (dzików - red.) będzie dokonana, bo jeśli nie - to w czerwcu, jak wzrośnie temperatura, to możemy mieć naprawdę jeszcze większe problemy" - mówi Krzysztof Jurgiel.

prof. Dariusz Kiełczewski, fot. Joanna Szubzda

prof. Dariusz Kiełczewski [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
18.11.2019

Ci, którzy dziś płacą składki ZUS, utrzymują bieżących emerytów. I to dobrze działało, dopóki była odpowiednia zastępowalność pokoleń. Ale teraz młodzi ludzie nie chcą rodzić dzieci i robi się bardzo poważny problem, bo system zaczyna się sypać.


asp. Marlena Połowianiuk i mł. asp. Kajetan Biłoszewski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

18.11.2019

- Przez wiele lat istniało takie podejście, że to, co się dzieje w domu, w tym domu powinno zostać. Teraz ludzie często reagują, zgłaszają takie przypadki. Jeżeli sąsiedzi słyszą coś niepokojącego, to dzwonią na policję.

Adrian Łabanowski, fot. Marcin Gliński

Adrian Łabanowski

z zespołu No Logo
16.11.2019

Zespół No Logo wystąpi w niedzielę (24.11) o 18:00 w studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok.

Marcin Kozłowski, Andrzej Bajguz i Tomasz Kleszczewski, fot. Joanna Szubzda

Marcin Kozłowski, Andrzej Bajguz i Tomasz Kleszczewski [wideo]

dziennikarze Radia Białystok
15.11.2019

Jeśli muzyka jest dla Was wszystkim, to zgłaszajcie się do nas. Rozpoczynamy nowy konkurs muzyczny - Niebieski Mikrofon!


Alicja Telatycka, fotografia z archiwum Teatru Dramatycznego w Białymstoku

Alicja Telatycka

aktorka Teatru Dramatycznego w Białymstoku
15.11.2019

- Przyjechałam tu oczarowana publicznością - mówi o Białymstoku aktorka.

Mariusz Gromko, fot. Joanna Szuzbda

Mariusz Gromko [wideo]

senator
15.11.2019

- Ja cały czas liczę, że spór będzie gorący, ale pozostanie merytoryczny - mówi o sytuacji w Senacie Mariusz Gromko.

Franciszek Utko, fot. Monika Kalicka

Franciszek Utko

aktor Teatru Dramatycznego w Białymstoku
14.11.2019

"Teatr jest wszystkim. Robię to, co lubię i jeszcze mi płacą - to jakbym nie pracował w ogóle. To jest zawód bardzo piękny, wspaniały, a zarazem najgorszy jaki może być" - mówi Franciszek Utko.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok