Radio Białystok | Gość | Aleksandra Szczudło - posłanka

Aleksandra Szczudło

posłanka

30.10.2019, 08:19, akt. 09:40

"Dużo nauki przede mną" - mówi debiutująca w Sejmie Aleksandra Szczudło.

Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska
Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Z Aleksandrą Szczudło rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jako debiutantka, podczas swojego pierwszego startu do Sejmu, dość niespodziewanie otrzymała ponad 12 tys głosów i dostała się do parlamentu. Poseł Aleksandra Szczudło pożegnała się już z sejmikiem województwa podlaskiego i planuje pracę w Sejmie. Rozmawia z nią Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Dzień dobry pani poseł, bo już chyba tak mogę mówić?


Aleksandra Szczudło: Tak, dzień dobry państwu.


Jeszcze przed ślubowaniem, ale zaświadczenie o wyborze na posła już odebrane?


Już odebrane.


Pani poseł, czy rok pracy w samorządzie to wystarczające doświadczenie w polityce, by dobrze sobie radzić w sejmie?


Myślę, że jest to początek tak naprawdę. Jest to dobrze doświadczenie, natomiast człowiek uczy się całe życie, także jest jeszcze wiele nauki przede mną. Ale rzeczywiście ten rok bardzo dużo wniósł do mojego życia, dużo rzeczy się mogłam nauczyć, także podejrzewam, że będzie mi teraz troszeczkę prościej w nowej roli.


Tylko czy jest czas na tę naukę, bo Sejm żyje dość dużym tempem i trzeba chyba tam działać, a nie uczyć się przede wszystkim.


Działać również, natomiast w ubiegłym roku w wyborach samorządowych startowałam pierwszy raz, to były w ogóle moje pierwsze wybory, także też można było powiedzieć, że nie ma tutaj czasu na żadną naukę i trzeba też działać. Natomiast mieszkańcy są wyrozumiali i ja się uczę bardzo szybko, przynajmniej się staram, więc myślę że tutaj też nie będzie problemów.


Czyli nie obawia się pani tej wielkiej polityki?


Oczywiście, że się obawiam, gdybym się nie obawiała to wydaje mi się, że byłabym głupcem. Wszystko co nowe, wszystko co nieznane - przed tym mam na pewno strach, ale wynika on, wydaje mi się, z pokory, którą mam w sobie.


To czego się najbardziej pani obawia?


Pracy, na pewno pracy i tego zobowiązania. 12 222 głosy, jest to 12 222 osoby, także wszystko to, co obiecałam w trakcie swojej kampanii chciałabym zrealizować i oczywiście nie zawieść mieszkańców.


No właśnie ponad 12 000 głosów na podlaskiej liście Prawa i Sprawiedliwości, przed takimi doświadczonymi politykami jak Mieczysław Baszko czy Jacek Żalek. Nie licząc wyborów prezydenckich, do kolejnej kampanii wyborczej całe szczęście daleko, ale ludziom, którzy zamierzają startować proszę zdradzić sekret - jak poprowadzić kampanię wyborczą, by uzyskać mandat z ostatniego miejsca na liście.


Kampania oczywiście dała wiele do uzyskania tego mandatu, natomiast wydaje mi się, że przede wszystkim była to moja roczna praca w samorządzie i to głównie dzięki tej pracy aż tyle osób oddało na mnie głos. Oczywiście duża też część osób jeszcze mnie nie zna, ponieważ w wyborach samorządowych mój okręg obejmował 5 powiatów, teraz całe województwo podlaskie. Natomiast ja cały czas staram się wychodzić do mieszkańców, rozmawiać z mieszkańcami i wydaje mi się, że to przyniosło efekt.


Efekt chyba przyniosły też spotkania z politykami Solidarnej Polski, którzy brali dość aktywny udział w pani kampanii, między innymi Zbigniew Ziobro, Patryk Jaki czy Tadeusz Cymański.


Oczywiście, ja reprezentuję Solidarną Polskę. Jest to dość, w porównaniu na przykład do Prawa i Sprawiedliwości, nieduże ugrupowanie, jeżeli w ten sposób można to porównać, także oni wszyscy starali mi się pomóc, ujrzeli jakiś potencjał we mnie, z czego się bardzo cieszę. No i to też przyniosło efekt.


A czy po wyborach miała pani okazję spotkać się z panią Bernadettą Krynicką?


Miałam okazję nie spotkać się, tylko widzieć. Mieliśmy ostatnio w sejmie szkolenie, po szkoleniu mieliśmy krótkie spotkanie, na które też zostali zaproszeni posłowie ósmej kadencji, także tak - miałam okazję się z nią przywitać.


Pytam, bo zastanawiam się czy była pani poseł nie ma do pani żalu, no bo to pani zajęła to kobiece miejsce Prawa i Sprawiedliwości w sejmowych ławach województwa podlaskiego - jej kosztem.


To znaczy wydaje mi się, że nie można w ten sposób tego określać. To nie jest tak, że to ja zajęłam jej miejsce, można by powiedzieć, że na przykład poseł Andruszkiewicz zajął jej miejsce, dlaczego nie. Absolutnie nikogo nie chcę zastępować, niczyjego miejsca nie chcę zajmować, chcę działać na rzecz mieszkańców i to jest moim głównym celem.


To wracając jeszcze do pani ugrupowania, do Solidarnej Polski - jak pani myśli, na jakie ministerstwo albo ministerstwa może liczyć Solidarna Polska w tym nowym rozdaniu?


Myślę, że za wcześnie jeszcze, by o tym mówić. Wydaje mi się, że naturalnym byłoby ministerstwo sprawiedliwości, czyli tak jak dotychczas, natomiast czy będą jeszcze jakieś resorty - wydaje mi się, że dopiero po 12 (listopada) będziemy mogli coś więcej na ten temat powiedzieć.


Rozumiem, że pani jest na razie zainteresowana spokojną pracą parlamentarzysty?


Znaczy ja się nie porywam, że tak powiem, z motyką na słońce. Jest to moja pierwsza kadencja w sejmie, co będzie mi dane to przyjmę, natomiast póki co podchodzę do tego ze spokojem.


Zbigniew Ziobro wicepremierem?


Nie sądzę. Wiem, że Zbigniew Ziobro nie ma takich ambicji i myślę, że raczej nie będzie o to stanowisko zabiegał i wiem, że nie zabiega w tym momencie.


A co pani planuje, jaką działalność w parlamencie, co będzie dla pani priorytetem?


Jest wiele spraw. Głosy mieszkańców, w trakcie kampanii ja się bardzo cieszę, że miałam tak wiele spotkań właśnie z mieszkańcami, to oni mówili mi o tych najbliższych potrzebach. Na pewno dużą uwagę zechcę zwrócić na infrastrukturę i zapiszę się do komisji infrastruktury, uważam że tutaj nasze województwo podlaskie było przez wiele lat pomijane, jeżeli chodzi o inwestycje drogowe, ale też jeżeli chodzi o modernizację czy też budowę nowych dworców PKP, również o połączenia autobusowe lokalne - także w to bardzo bym się chciała zaangażować. Nie ukrywam, że tutaj w samorządzie już rozpoczęłam pracę, zainteresowałam się gazyfikacją województwa podlaskiego, województwo podlaskie jest najmniej zgazyfikowanym województwem.


Tutaj eksperta ma pani w domu, to także może pomóc.


Tak to prawda, mam eksperta w domu.


Wyjaśnijmy słuchaczom, żeby nie było niedopowiedzeń - Marcin Szczudło, mąż pani poseł - wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny.


Tak dokładnie, tutaj rzeczywiście miałam punkt zaczepienia, natomiast no już kolejną pracę, którą wkładałam w to, aby właśnie gminy w województwie podlaskim były gazyfikowane, to już rozmawiałam w Polskiej Spółce Gazownictwa na ten temat sama bezpośrednio. I już efekty są i myślę, że będą jeszcze większe.


W skali regionu już wiemy jakie są priorytety, a w skali całego kraju?


Ja myślę, że dopiero przyjdzie czas, żeby skupić się jeżeli chodzi o kraj. Natomiast cały czas chcę realizować politykę rządów Prawa i Sprawiedliwości, to co było realizowane przez te 4 lata kadencji, która minęła plus kontynuacja w obecnej kadencji, czyli programy prorodzinne, programy społeczne, to na pewno zechcę wspierać.
| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.


Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski

Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.


Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.


Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.

Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.


Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.

Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.


insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.

Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.


Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.


foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.

foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".


Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.


Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.

Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok