Radio Białystok | Gość | Tadeusz Truskolaski [wideo] - prezydent Białegostoku

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku

5.11.2019, 08:04, akt. 13:22

- Radni PiS, nazywając tę ulicę wbrew mniejszości, zwyczajnie tę mniejszość zignorowali, a nawet wręcz obrazili - mówi prezydent o nazwaniu ulicy imieniem "Łupaszki".

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda
Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Z Tadeuszem Truskolaskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Znowu głośno o Białymstoku. To za sprawą zmiany nazwy ulicy majora Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszko". O tym z prezydentem miasta Tadeuszem Truskolaskim rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Czy decyzja, którą podjęli radni, w pana opinii - biorąc pod uwagę ten splot wydarzeń - była słuszna?


Tadeusz Truskolaski: Przede wszystkim niesłuszne była decyzja, że w Białymstoku taka ulica powstała. Wtedy radni PiS-u, mając większość, nie słuchając również i propozycji prezydenta, bo przedstawiłem swoją propozycję - miał to być ulica, która ostatecznie została - "Podlaska" - po prostu ją zmienili. Teraz mówią o jakichś konsultacjach, sami też nie robili żadnych konsultacji. Na siłę jest odpowiedź siłowa.


Jak długo będzie to trwało? Bo to doprowadza przede wszystkim do podziałów i do wielkiego hejtu.


Wręcz odwrotnie. Tzn. to, co zrobiono, doprowadziło do podziałów, dlatego że nie było żadnego problemu majora Łupaszki, dopóki nie nazwano ulicy. Nie osądzajmy Łupaszki, niech to oceni historia. Dla jednych jest bohaterem, dla jednych jest zbrodniarzem. Ponieważ liczba osób, które przyjmują tę drugą opcję, w Białymstoku jest dosyć znaczna, on po prostu nie powinien być u nas patronem ulicy z uwagi na to, żeby właśnie nie doprowadzać do podziałów. Grzech pierworodny popełniono w 2013 r.


Odnosi się takie wrażenie, że jesteście zakładnikiem klubu mniejszościowego, klubu prawosławnych, bo oni są języczkiem u wagi. Jeśli nie będą pana popierali, to straci pan większość w radzie.


To nie jest tak. Jak widać radni klubu - mówiąc w skrócie prawosławni, czyli Forum Mniejszości Podlasia - byli i tak bardzo cierpliwi. Mają swój elektorat i praktycznie nie było dnia czy tygodnia, żeby ich nie pytano: co z ulicą Łupaszki. Bo w ich mniemaniu, w ich odczuciu to po prostu obrażało.


Ale teraz będzie się pan musiał ścierać z projektami pomników, z muralami, z innymi sposobami upamiętnienia.


To nie ja, dlatego że wszystkie te decyzje podejmuje rada miasta.


Rada już pojawiła się na liście zdrajców.


Jak major Łupaszka został patronem, nie było hejtu w stosunku do radnych. Widać, jaki jest poziom kultury politycznej po jednej i po drugiej stronie. Skoro szanujemy reguły demokracji, to 12 osób było za utrzymaniem, ale 13 było za tym, żeby tej ulicy nie było. I demokracja wygrała.


Jak studiuje się historię Rzeczypospolitej, to wiadomo, że stosunki z mniejszościami zawsze były napięte i trzeba było być bardzo ostrożnym. W momencie, kiedy mniejszość - że tak powiem - narażała się większości, to wiadomo, jakie były skutki.


Nie wracajmy do czasu wojennego czy tuż po wojnie. Jesteśmy tu i teraz.


Mówiłem o czasie przedwojennym.


Jesteśmy tu i teraz. Radni PiS-u, nazywając tę ulicę wbrew mniejszości, po prostu ją zwyczajnie zignorowali, a nawet wręcz obrazili. Łupaszka jest też patronem jednej formacji wojskowej. Na pewno zrobił wiele dobrego, bo był partyzantem, który walczył z Niemcami. Ale w tym wypadku naraził się tej ludności i historia ta nie zostanie zapomniana, bo jeszcze wielu pamięta i płacze po swoich bliskich.


Czy pogłębianie tego konfliktu będzie prowadziło do zgody w Białymstoku?


Ja się nie zgadzam z tym, że jest to pogłębianie. To jest powrót do stanu przed tym, kiedy radni PiS-u w sposób bezkompromisowy, powtarzam to drugi raz - też bez żadnych konsultacji - nagle na sesji to zmienili. Tu przynajmniej było w ten sposób, że tydzień wcześniej punkt ten był wprowadzony do porządku. Można było wysłuchać różnych głosów. I one będą nadal różne.

Trzeba ciszej nad tym problemem.


Ciszej nie będzie.


Myślę, że powoli będzie.


Jak słyszymy, dalsze zwarcie z polityką państwową, historyczną może być kłopotliwe dla miasta.


Nie sądzę, dlatego że nasze miasto jest miastem wielokulturowym i myślę, że również politycy, którzy przyjeżdżają na Grabarkę - łącznie z prezydentem, bo był raz, premiera nie było w tym roku, ale być może będzie w roku kolejnym - będą musieli też odpowiedzieć na to pytanie, co o tym sądzą. To nie jest takie proste. Jeżeli się przyjeżdża na świętą Górę Grabarkę, to trzeba też uszanować tę historię przynajmniej w tym fragmencie, żeby właśnie nie powodować takich perturbacji.


Podsumowując, strony będą przy swoich stanowisk.


Na pewno będą przy swoich, bo każdy ma swoje argumenty. To nie ulega wątpliwości. Oczywiście mógłbym podawać przykłady takie, że ktoś wyniósł staruszkę i trójkę małych dzieci z pożaru. ale wcześniej dopuścił się gwałtu. Czy jest bohaterem, czy jest przestępcą?


To trochę daleko idące porównanie. Była zupełnie inna sytuacja. Zmieniając temat, dostał pan zgodę środowiskową na halę sportową. To kiedy ona powstanie?


Mieliśmy już pozwolenie na budowę i zostało ono uchylone. Dlatego dopóki nie będziemy mieli ostatecznych dokumentów, przede wszystkiej prawomocnej decyzji środowiskowej, i dopóki nie będziemy mieli pozwolenia na budowę, nie można mówić o terminach.

Ale działamy bez zbędnej zwłoki. Zależy, czy będą odwołania, czy nie. Jeżeli nie będzie, to decyzja środowiskowa uprawomocni się bardzo szybko i wystąpimy o pozwolenie na budowę. Jeżeli wystąpimy o pozwolenie na  budowę, to w dalszym ciągu będziemy musieli zrobić montaż finansowy, który jest oczywiście bardzo trudny.

Teraz mówię bez ogródek, że bez 50 proc. dofinansowania rządowego, zewnętrznego, nie ma możliwości...


Zwarł się pana w sprawie Łupaszki z rządem, to może nie będzie tych pieniędzy.


Ja nie wiem, czy z rządem. Czy ja głosowałem? Przepraszam bardzo, to rada miasta. Jeżeli nie będzie pieniędzy, nie będzie hali. Po prostu, krótka odpowiedź.


Przechodząc do sprawy lotniska, zafundowaliśmy je sobie i stoi. Kiedy będą tam latały samoloty?


Mamy dwie minuty na to, żeby rozwiązać problem, którego samo naświetlenie powinno zająć 15 minut, żeby można było go zrozumieć. Przede wszystkim zrobiono wrzutkę, zmieniając prawo lotnicze i w tej chwili przerzucono na samorządy, na starostów, w tym wypadku oczywiście na urząd prezydenta miasta, coś, czego nigdy w życiu nie robiono.


To znaczy?


Przede wszystkim wydawanie decyzji środowiskowej na usuwanie przeszkód lotniczych. Do tej pory była to domena Urzędu Lotnictwa Cywilnego. ULC przez pół roku trzymał dokumenty, nic nie zrobił. Teraz je oddał.

Poza tym tak naprawdę stroną postępowania jest Aero Partner. To jest spółka, która została stworzona specjalnie do zarządzania lotniskiem. I żeby otrzymać wiarygodne odpowiedzi, to prosiłbym o kierowanie tych wszystkich pytań do Aero Partnera, bo oni są stroną.


Pan się z nimi porozumiewał, zainwestował. Powinno to przynosić efekty. Pytanie kiedy?


Ale stroną jest Aero Partner i robi wszystko, występuje z wnioskami. W tej chwili - tak jak mówiłem - prawo zmieniono na bardzo restrykcyjne. Nie ma nowego rozporządzenia.

Skoro to od nas nie zależy, to proszę pytać Urząd Lotnictwa Cywilnego. To oni za to odpowiadają. My będziemy robić wszystko, aby było to jak najszybciej. Myślę, że w ciągu - powiedzmy sobie - najbliższego półrocza wstępna decyzja o usunięciu przeszkód lotniczych zostanie przez nas wydana i dopiero wtedy rozpocznie się dalsza procedura.

Czy ją uzna ULC, czy nie? Będziemy czekać na to, aż odpowiednie organy państwowe wydadzą odpowiednie dokumenty, bo to one są za to odpowiedzialne. My jesteśmy tylko i wyłącznie takim skromnym petentem.


Ale daliście jako petent duże pieniądze.


To nie są duże pieniądze. Proszę zobaczyć, ile w Radomiu wydano na lotnisko i rozebrano akurat terminal w tym wypadku. Proszę zobaczyć, ile trwa certyfikacja lotniska w Berlinie. Proszę zobaczyć, ile dokłada się rocznie do lotnisk regionalnych tam, gdzie one są, poza oczywiście kilkoma dużymi lotniskami.

Myśmy wydali maksymalnie mało, aby uzyskać odpowiedni efekt. I myślę, że ten efekt uzyskamy, tylko trzeba troszeczkę cierpliwości.| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.


Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski

Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.


Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.


Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.

Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.


Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.

Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.


insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.

Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.


Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.


foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.

foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".


Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.


Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.

Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok