Radio Białystok | Gość | nadkom. Dariusz Matynka [wideo] - z-ca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Białymstoku

nadkom. Dariusz Matynka [wideo]

z-ca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Białymstoku

7.11.2019, 08:35, akt. 10:24

"Policyjny pojazd może stać w miejscu zabronionym, ale nie może stwarzać zagrożenia w ruchu drogowym - to jedna ze zmian w przepisach. Policjanci nie będą raczej tego nadużywać" - mówi nadkom. Dariusz Matynka.

Dariusz Matynka, fot. Monika Kalicka
Dariusz Matynka, fot. Monika Kalicka

Z nadkom. Dariuszem Matynką rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zaczęły obowiązywać nowe przepisy w sprawie kontroli policyjnej na drogach. Jakie zmiany zostały wprowadzone? O tym z zastępcą naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku nadkomisarzem Dariuszem Matynką rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Ręce na kierownicy, to jak otworzyć szybę w tym czasie, kiedy podchodzi policjant, żeby z nim porozmawiać?


nadkom. Dariusz Matynka: Myślę, że już kierowcy poradzili sobie z tym dylematem, z uwagi na to, że ten przepis jest powtórzeniem tego co było. Tutaj jest rozwiązanie tego - czekamy na polecenie policjanta, który podejdzie, przestawi się, poda powód kontroli i oczywiście powie jak mamy się zachować, a więc czy mamy otworzyć szybę,  czy otworzyć drzwi i dalszy przebieg kontroli będzie określał, co mamy robić w takiej sytuacji. 


A jeśli będzie sprawdzał na przykład alkomatem stan kierowcy, to nie musi się przedstawiać policjant.


Tutaj jest zmiana w rozporządzeniu dotyczącym kontroli ruchu drogowego, tu ustawodawca dał taką możliwość policjantowi, że w przypadku tak zwanych trzeźwych poranków może ograniczyć tylko do podania przyczyny kontroli, w związku z tym powie "działania związku z trzeźwym porankiem" i przystąpi do badania stanu trzeźwości.


Jakie dalsze zmiany, przepisy zostały tym rozporządzeniem, które wczoraj zostało po południu opublikowane, zostały wprowadzone?


Dzisiaj wchodzą przepisy. Jest uszczegółowienie, bądź nadanie formy rangi rozporządzenia tych przepisów, które już wcześniej obowiązywały. Takim novum, z którym mogą spotkać się kierowcy jest to, że policyjny pojazd może stać, być ustawiony w miejscu zabronionym.


Na przykład jest znak zakaz zatrzymywania się i postoju i tam zobaczymy policyjny samochód.


Drugą sytuacją może być zatoka autobusowa, może to być pole wyłączone z ruchu, ale trzeba pamiętać o tym, że ustawiony radiowóz policyjny nie może stwarzać zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. To jest bardzo ważna sytuacja.


Ale musi mieć włączone niebieskie światło?


Przypuszczam, że dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa taką informację będzie wysyłał, jednakże nie jest to obowiązkiem. Do tej pory też się zdarzały sytuacje, że w przypadku kiedy tego sytuacja wymagała, policjanci dokonywali kontroli w takich miejscach, byli narażeni na jakieś uwagi kierujących, na robienie zdjęć, przesyłanie tych zdjęć. Myślę też, że jeżeli mówimy o zatoce autobusowej, to nie będzie takiej sytuacji, że w przypadku, gdzie ten ruch komunikacji miejskiej jest duży - policjant nie będzie prowadzić tam kontroli, żeby nie utrudniać tego ruchu. A w przypadku, gdzie jest ten ruch mniejszy, gdzie będzie to wynikało z warunków ruchu, z potrzeby - tam będzie usadowiony i będzie dokonywał kontroli.


W przestrzeni medialnej pojawiały się informacje, że policjant będzie pytał również o przebieg kontrolowanego pojazdu - mówię tutaj o drodze, jaką samochód od wyjazdu z fabryki do momentu zatrzymania pokonał. Czy ten przepis wszedł dzisiaj?


Ten przepis dotyczący czy to drogomierza, a potocznie mówiąc licznika samochodowego, będzie obowiązywał od 1 stycznia 2020 roku. To jest w tym rozporządzeniu wskazane,  tutaj nie tylko będzie mógł, ale będzie miał obowiązek, żeby przeprowadzić taki odczyt, a kierowca danego pojazdu będzie musiał umożliwić odczytanie.


Czyli zanim położę ręce na kierownicę, to muszę ustawić podgląd na prędkościomierz, żeby się ukazał przebieg, żeby można było podać.


Jeżeli jest taki model to oczywiście tak. 


Jazda na suwak i tym podobne rzeczy?


Jazda na suwak, korytarz życia - czekamy na te przepisy, gdyż one nie obowiązują, nie są jeszcze podpisane przez pana prezydenta, w związku z tym tutaj pozostaje wszystko po staremu. Jeżeli mówimy o jeździe na suwak, to oczywiście kierowcy muszą względem siebie wykazać się tolerancją, kulturą.


Na jakie rzeczy jeszcze kierowcy muszą zwrócić uwagę od dzisiaj, jeśli chodzi o kontrolę przez policję?


Policjant będzie miał możliwość wpuszczenia do pojazdu policyjnego osoby, która będzie chciała na przykład uiścić grzywnę w postaci mandatu karnego, która została na niego nałożona za pomocą terminala. I tutaj policjant będzie mógł bez żadnego strachu wpuścić taką osobę do pojazdu, przeprowadzić tę czynność. 

Kolejne będą czynności w związku z popełnionym wykroczeniem, przestępstwem, jak i czynnościami administracyjnymi, które będą wykonywane na drodze. Tutaj też przypominam o istniejącym przepisie, który też jest w tym rozporządzeniu, odnośnie tego jak zachować się podczas kontroli, jak policjant może dokonać kontroli. Policjant umundurowany oczywiście, w każdym miejscu w obszarze zabudowanym, niezabudowanym - daje sygnał do zatrzymania z wyraźnego miejsca, żeby był czytelny, jasny, policjant nieumundurowany tylko na obszarze zabudowanym, może takie sygnały dawać tarczą, ręką albo latarką. I co jest ważne - to też pojawiało się w przekazach medialnych, że policjant nie będzie musiał się legitymować. Ten przepis zostaje tak jak był - policjant umundurowany, jeżeli przystępuje do kontroli drogowej - przedstawia się, podaje powód kontroli i nie ma obowiązku okazywania legitymacji, natomiast jeżeli mówimy o policjancie nieumundurowanym, to bez wezwania, bez żądania taką legitymację podczas kontroli musi okazać.| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.

Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski


Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.

Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.


Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.


Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.


Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.

insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.


Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.

foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.


foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".

Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.


Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.

Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.


Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.

Tomasz Wasiluk, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wasiluk

lekarz z RCKiK w Białymstoku
4.06.2020

"Podstawowa zaleta oddawania krwi to jest to czynnik, który się odnawia, dzięki temu możemy utrzymywać nasze zapasy, a dawcy mogą do nas wracać" - mówi Tomasz Wasiluk.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

polonijny dziennikarz w Grodnie
4.06.2020

"Na Białorusi nastrój społeczny jest taki, że poparcie dla Łukaszenki jest czymś, czym człowiek nie będzie się chwalił teraz. I to jest problem dla Łukaszenki" - mówi Andrzej Poczobut.


prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor RCKiK w Białymstoku
3.06.2020

"Zbliżają się wakacje i już teraz nie mamy dobrych warunków do tego, żeby przeprowadzać intensywne akcje. Dziennie nam potrzeba 200-300 jednostek krwi" - mói szef RCKiK.

Żołnierze z 18. BPR i 1. PBOT włączyli się w akcję oddawania krwi, fot. Sylwia Krassowska

por. Krzysztof Ługowski i por. Łukasz Wilczewski

oficerowie prasowi 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
2.06.2020

"Tu nie jest potrzebny rozkaz, żołnierze wiedzą, że krew jest potrzebna. Jesteśmy zawsze na posterunku, zawsze gotowi odpowiadać na apele RCKiK, będziemy robić to nadal" - mówi oficer prasowy PBOT.

Beata Pietruszka, fot. Joanna Szubzda

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty
2.06.2020

"Nie będzie tego tradycyjnego zakończenia roku szkolnego, ponieważ chodzi o to, żeby nie spotykały się duże grupy uczniów" - mówi kurator oświaty.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok