Radio Białystok | Gość | nadkom. Dariusz Matynka [wideo] - z-ca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Białymstoku

nadkom. Dariusz Matynka [wideo]

z-ca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Białymstoku

7.11.2019, 08:35, akt. 10:24

"Policyjny pojazd może stać w miejscu zabronionym, ale nie może stwarzać zagrożenia w ruchu drogowym - to jedna ze zmian w przepisach. Policjanci nie będą raczej tego nadużywać" - mówi nadkom. Dariusz Matynka.

Dariusz Matynka, fot. Monika Kalicka
Dariusz Matynka, fot. Monika Kalicka

Z nadkom. Dariuszem Matynką rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zaczęły obowiązywać nowe przepisy w sprawie kontroli policyjnej na drogach. Jakie zmiany zostały wprowadzone? O tym z zastępcą naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku nadkomisarzem Dariuszem Matynką rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Ręce na kierownicy, to jak otworzyć szybę w tym czasie, kiedy podchodzi policjant, żeby z nim porozmawiać?


nadkom. Dariusz Matynka: Myślę, że już kierowcy poradzili sobie z tym dylematem, z uwagi na to, że ten przepis jest powtórzeniem tego co było. Tutaj jest rozwiązanie tego - czekamy na polecenie policjanta, który podejdzie, przestawi się, poda powód kontroli i oczywiście powie jak mamy się zachować, a więc czy mamy otworzyć szybę,  czy otworzyć drzwi i dalszy przebieg kontroli będzie określał, co mamy robić w takiej sytuacji. 


A jeśli będzie sprawdzał na przykład alkomatem stan kierowcy, to nie musi się przedstawiać policjant.


Tutaj jest zmiana w rozporządzeniu dotyczącym kontroli ruchu drogowego, tu ustawodawca dał taką możliwość policjantowi, że w przypadku tak zwanych trzeźwych poranków może ograniczyć tylko do podania przyczyny kontroli, w związku z tym powie "działania związku z trzeźwym porankiem" i przystąpi do badania stanu trzeźwości.


Jakie dalsze zmiany, przepisy zostały tym rozporządzeniem, które wczoraj zostało po południu opublikowane, zostały wprowadzone?


Dzisiaj wchodzą przepisy. Jest uszczegółowienie, bądź nadanie formy rangi rozporządzenia tych przepisów, które już wcześniej obowiązywały. Takim novum, z którym mogą spotkać się kierowcy jest to, że policyjny pojazd może stać, być ustawiony w miejscu zabronionym.


Na przykład jest znak zakaz zatrzymywania się i postoju i tam zobaczymy policyjny samochód.


Drugą sytuacją może być zatoka autobusowa, może to być pole wyłączone z ruchu, ale trzeba pamiętać o tym, że ustawiony radiowóz policyjny nie może stwarzać zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. To jest bardzo ważna sytuacja.


Ale musi mieć włączone niebieskie światło?


Przypuszczam, że dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa taką informację będzie wysyłał, jednakże nie jest to obowiązkiem. Do tej pory też się zdarzały sytuacje, że w przypadku kiedy tego sytuacja wymagała, policjanci dokonywali kontroli w takich miejscach, byli narażeni na jakieś uwagi kierujących, na robienie zdjęć, przesyłanie tych zdjęć. Myślę też, że jeżeli mówimy o zatoce autobusowej, to nie będzie takiej sytuacji, że w przypadku, gdzie ten ruch komunikacji miejskiej jest duży - policjant nie będzie prowadzić tam kontroli, żeby nie utrudniać tego ruchu. A w przypadku, gdzie jest ten ruch mniejszy, gdzie będzie to wynikało z warunków ruchu, z potrzeby - tam będzie usadowiony i będzie dokonywał kontroli.


W przestrzeni medialnej pojawiały się informacje, że policjant będzie pytał również o przebieg kontrolowanego pojazdu - mówię tutaj o drodze, jaką samochód od wyjazdu z fabryki do momentu zatrzymania pokonał. Czy ten przepis wszedł dzisiaj?


Ten przepis dotyczący czy to drogomierza, a potocznie mówiąc licznika samochodowego, będzie obowiązywał od 1 stycznia 2020 roku. To jest w tym rozporządzeniu wskazane,  tutaj nie tylko będzie mógł, ale będzie miał obowiązek, żeby przeprowadzić taki odczyt, a kierowca danego pojazdu będzie musiał umożliwić odczytanie.


Czyli zanim położę ręce na kierownicę, to muszę ustawić podgląd na prędkościomierz, żeby się ukazał przebieg, żeby można było podać.


Jeżeli jest taki model to oczywiście tak. 


Jazda na suwak i tym podobne rzeczy?


Jazda na suwak, korytarz życia - czekamy na te przepisy, gdyż one nie obowiązują, nie są jeszcze podpisane przez pana prezydenta, w związku z tym tutaj pozostaje wszystko po staremu. Jeżeli mówimy o jeździe na suwak, to oczywiście kierowcy muszą względem siebie wykazać się tolerancją, kulturą.


Na jakie rzeczy jeszcze kierowcy muszą zwrócić uwagę od dzisiaj, jeśli chodzi o kontrolę przez policję?


Policjant będzie miał możliwość wpuszczenia do pojazdu policyjnego osoby, która będzie chciała na przykład uiścić grzywnę w postaci mandatu karnego, która została na niego nałożona za pomocą terminala. I tutaj policjant będzie mógł bez żadnego strachu wpuścić taką osobę do pojazdu, przeprowadzić tę czynność. 

Kolejne będą czynności w związku z popełnionym wykroczeniem, przestępstwem, jak i czynnościami administracyjnymi, które będą wykonywane na drodze. Tutaj też przypominam o istniejącym przepisie, który też jest w tym rozporządzeniu, odnośnie tego jak zachować się podczas kontroli, jak policjant może dokonać kontroli. Policjant umundurowany oczywiście, w każdym miejscu w obszarze zabudowanym, niezabudowanym - daje sygnał do zatrzymania z wyraźnego miejsca, żeby był czytelny, jasny, policjant nieumundurowany tylko na obszarze zabudowanym, może takie sygnały dawać tarczą, ręką albo latarką. I co jest ważne - to też pojawiało się w przekazach medialnych, że policjant nie będzie musiał się legitymować. Ten przepis zostaje tak jak był - policjant umundurowany, jeżeli przystępuje do kontroli drogowej - przedstawia się, podaje powód kontroli i nie ma obowiązku okazywania legitymacji, natomiast jeżeli mówimy o policjancie nieumundurowanym, to bez wezwania, bez żądania taką legitymację podczas kontroli musi okazać.| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

Gość specjalny Radia Białystok

No Logo na żywo w studiu Rembrandt

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Jacek Bojkow, fot. Lech Pilarski

Jacek Bojkow

przedstawiciel powstańczej rodziny Jamontów z Wilna
22.11.2019

"M.in. Zygmunt Sierakowski, Konstanty Kalinowski, Tytus Dalewski, Ignacy Zdanowicz... oni wszyscy spotykali się w domu Jamontów" - mówi Jacek Bojkow.

Piotr Rubik, fot. Joanna Żemojda

Piotr Rubik

kompozytor
22.11.2019

- Szykujcie swoje gardła, bo jest taki moment podczas koncertu, kiedy to wy będziecie śpiewać a my będziemy słuchać - zapowiada Piotr Rubik, który w styczniu przejeżdża do Białegostoku.

Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektor Telewizji Biełsat
22.11.2019

- Wincenty Konstanty Kalinowski, ostatni przywódca powstania styczniowego w Wielkim Księstwie Litewskim, jest bohaterem właściwe trzech narodów - Polski, Litwy i Białorusi. Jest to symboliczne wydarzenie, które w sposób dotychczas rzadko spotykany upamiętnia naszą wspólną historię.


Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Monika Kalicka

Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
21.11.2019

"200 spektakli za nami, 119 175 osób w sumie obejrzało spektakl w białostockiej operze. To przedstawienie wszech czasów" - mówi dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Jarosław Krawczyk, fot. Monika Kalicka

Jarosław Krawczyk

rzecznik RDLP w Białymstoku
21.11.2019

"Ten ruch jest bardzo popularny w Skandynawii, gdzie można sobie rozbić namiot, rozwiesić hamak, rozłożyć karimatę w dowolnym miejscu" - mówi o pilotażowym programie Lasów Państwowych rzecznik RDLP w Białymstoku.

Przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys - fot. Robert Bońkowski

Andżelika Borys

szefowa Związku Polaków na Białorusi
21.11.2019

- Dla polskich dzieci prezent od Mikołaja z Polski jest bardzo ważny i liczymy, że w tym roku słuchacze Radia Białystok zaangażują się i wesprą naszą akcję "Podaruj święta polskim dzieciom na Białorusi" - mówi Andżelika Borys.


prof. Henryk Wnorowski

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
20.11.2019

- Kluczem expose było słowo "normalność" (...) Tak to zinterpretowałem. Co dla premiera oznacza normalność w gospodarce? To aktywna rola państwa. Premier powiedział to w ten sposób, że będziemy aktywni wszędzie tam, gdzie rynek sobie nie radzi.

Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektor Biełsatu
19.11.2019

"Trudny optymizm, tak bym powiedziała. (...) Mamy budować państwo dobrobytu, jednocześnie wiadomo, że będzie ileś niekorzystnych tendencji, które się zbliżają. (...) Pytanie jak długo będzie trwać ta super koniunktura. (...) Wygląda na to, że pan premier łatwego zadania w drugiej kadencji mieć nie będzie."

Bożena Bednarek i Krzysztof Korotkich, fot. Monika Kalicka

Bożena Bednarek i dr Krzysztof Korotkich

z Klubu Czytelniczego Ex Libris
19.11.2019

"Cokolwiek powiemy o Krzysztofie Czyżewskim to będzie pewnie nie wszystko, wciąż za mało i nie tak. Bardzo trudno przedstawiać tak wybitną osobowość " - mówi dr Krzysztof Korotkich.


Elena Rutkowska, fot. Monika Kalicka

Elena Rutkowska

aktorka, piosenkarka, kompozytorka
19.11.2019

"Ta płyta powstała tu w Białymstoku, a świetnie sprzedaje się w Polsce" - mówi Elena Rutkowska.

Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Jurgiel

europoseł
19.11.2019

"Przy ASF jest potrzebny mechanizm, który spowoduje, że ta redukcja (dzików - red.) będzie dokonana, bo jeśli nie - to w czerwcu, jak wzrośnie temperatura, to możemy mieć naprawdę jeszcze większe problemy" - mówi Krzysztof Jurgiel.

prof. Dariusz Kiełczewski, fot. Joanna Szubzda

prof. Dariusz Kiełczewski [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
18.11.2019

Ci, którzy dziś płacą składki ZUS, utrzymują bieżących emerytów. I to dobrze działało, dopóki była odpowiednia zastępowalność pokoleń. Ale teraz młodzi ludzie nie chcą rodzić dzieci i robi się bardzo poważny problem, bo system zaczyna się sypać.


asp. Marlena Połowianiuk i mł. asp. Kajetan Biłoszewski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

18.11.2019

- Przez wiele lat istniało takie podejście, że to, co się dzieje w domu, w tym domu powinno zostać. Teraz ludzie często reagują, zgłaszają takie przypadki. Jeżeli sąsiedzi słyszą coś niepokojącego, to dzwonią na policję.

Adrian Łabanowski, fot. Marcin Gliński

Adrian Łabanowski

z zespołu No Logo
16.11.2019

Zespół No Logo wystąpi w niedzielę (24.11) o 18:00 w studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok.

Marcin Kozłowski, Andrzej Bajguz i Tomasz Kleszczewski, fot. Joanna Szubzda

Marcin Kozłowski, Andrzej Bajguz i Tomasz Kleszczewski [wideo]

dziennikarze Radia Białystok
15.11.2019

Jeśli muzyka jest dla Was wszystkim, to zgłaszajcie się do nas. Rozpoczynamy nowy konkurs muzyczny - Niebieski Mikrofon!


Alicja Telatycka, fotografia z archiwum Teatru Dramatycznego w Białymstoku

Alicja Telatycka

aktorka Teatru Dramatycznego w Białymstoku
15.11.2019

- Przyjechałam tu oczarowana publicznością - mówi o Białymstoku aktorka.

Mariusz Gromko, fot. Joanna Szuzbda

Mariusz Gromko [wideo]

senator
15.11.2019

- Ja cały czas liczę, że spór będzie gorący, ale pozostanie merytoryczny - mówi o sytuacji w Senacie Mariusz Gromko.

Franciszek Utko, fot. Monika Kalicka

Franciszek Utko

aktor Teatru Dramatycznego w Białymstoku
14.11.2019

"Teatr jest wszystkim. Robię to, co lubię i jeszcze mi płacą - to jakbym nie pracował w ogóle. To jest zawód bardzo piękny, wspaniały, a zarazem najgorszy jaki może być" - mówi Franciszek Utko.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok