Radio Białystok | Gość | Piotr Półtorak - dyrektor Teatru Dramatycznego

Piotr Półtorak

dyrektor Teatru Dramatycznego

14.11.2019, 08:26, akt. 08:45

"Nie preferuję takiego typu teatru z gwiazdami, uważam że trzeba budować swój zespół i teatr jest silny zespołem swoim, a nie wypożyczonym" - mówi Piotr Półtorak.

Piotr Półtorak, fot. Joanna Szubzda
Piotr Półtorak, fot. Joanna Szubzda

Z Piotrem Półtorakiem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W ten weekend Teatr Dramatyczny w Białymstoku będzie świętował swój jubileusz. Będzie gala i premiera. O tych wydarzeniach z dyrektorem Teatru Piotrem Półtorakiem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Może zaczniemy od wyjaśnienia pewnego dysonansu poznawczego, bo spotykam informacje "75-lecie Teatru Dramatycznego, 80-lecie", a w rzeczywistości teatr rozpoczął działalność w 1938 roku.


Piotr Półtorak: No to takie trochę dziwne jest rzeczywiście, bo w 38 roku kiedy oddano budynek do użytkowania, kiedy mogli białostoczanie zobaczyć pierwsze spektakle, to było pod koniec 38 roku, później wojna niestety przerwała funkcjonowanie teatru. W 44 roku ustanowiono teatr za nowej władzy i od tego czasu tak naprawdę ten teatr zaczął repertuarowo, państwowo, bo to był wtedy państwowy teatr, grać spektakle. W międzyczasie oczywiście też, kiedy Węgierko ściągnął zespół, bodajże z Grodna, to też w międzyczasie grali, później oczywiście była śmierć Węgierki i od 44 roku teatr funkcjonuje już nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. I ktoś kiedyś określił tę datę na 44 rok i tak zostało - oficjalna data jubileuszowa tak zwana, natomiast rzeczywiście od 38 roku teatr funkcjonuje.


Ilu aktorów przewinęło, bo zawsze byliśmy teatrem prowincjonalnym, niektórzy mówią, że nawet teatrem "słusznie zwanym Dramatycznym", bo nie dysponowaliśmy pierwszą ligą, ale bywały takie okresy, kiedy były tutaj pierwszoligowe przedstawienia.


Ilu aktorów się przewinęło nie mam zielonego pojęcia. Jeżeli tak policzyć - 75 lat, teraz średnia zespołu to jest ponad 20 osób, a w latach za końcówki komuny, to było i 40-osobowe zespoły i więcej, u mnie teraz dochodzą nowe osoby średnio - jedna może w roku, to na pewno dużo tych osób było, ale naprawdę nie mam zielonego pojęcia ile w sumie aktorów się przewinęło przez ten teatr. 

Oczywiście w czasach w tych wcześniejszych, początkowych, kiedy teatr się kształtował, oczywiście wtedy nie był film tak popularny, więc ta popularność była w ogóle inna, ale to były znane nazwiska w tamtym czasie. Natomiast obecnie w pewnym momencie, bodajże za dyrekcji Piotra Dąbrowskiego, wcześniej epizod chwilowy Piotra Kowalewskiego, gdzie Jerzy Zelnik występował, za Piotra Dąbrowskiego też tak zwane gwiazdy grały w teatrze. Ja nie ukrywam, że nie preferuję takiego typu teatru z gwiazdami, to znaczy nie odrzucam też, bo jeżeli zespół może się czegoś nauczyć od wybitnej osobowości teatralnej - no to jak najbardziej myślę, że taka możliwość istnieje, natomiast uważam że trzeba budować swój zespół i teatr jest silny właśnie zespołem swoim, a nie wypożyczonym.


Ale jak to jest kierować teatrem prowincjonalnym?


Nie wiem, nie wiem, bo nigdy nie kierowałem teatrem prowincjonalnym, także ciężko mi powiedzieć.


Bo każdy aspiruje do dużych ról, każdy aspiruje do dużych spektakli, do wydarzeń artystycznych.


Jeżeli tak przeniesiemy to na zespół teatru, to oczywiście, że aktorzy chcą grać duże role, oczywiście też nie jest tak, że każdy zagra dużą rolę, bo takiej możliwości nie ma. Nie będzie samych Romeów czy samych Julii. Jedni grają więcej, drudzy grają mniej, w dużej mierze też to zależy od reżyserów - z kim są w danym spektaklu pracować. Ja oczywiście staram się, żeby każdy coś tam grał i żeby mógł poza graniem też normalnie w życiu funkcjonować, czyli zarabiać pieniądze z grania właśnie i wydaje mi się, że to się udaje. Ale tak generalnie to aktorzy generalnie są wybitnymi ludźmi, więc zawsze chcą jak najwięcej i to jest dobre, wydaje mi się, że to jest dobre.


Czy teatr wygra to starcie z nowoczesnymi mediami, z serialami, z internetem - jak pan sądzi?


To jest trochę tak - jeżeli tak popatrzymy parę lat do tyłu, to wydawałoby się - tak z perspektywy teatru w Białymstoku - że przegrywamy, bo jednak był duży odpływ publiczności i tak się zastanawialiśmy co to dalej będzie. Ale ja nie ukrywam, że od tego czasu, kiedy zostałem tym dyrektorem, troszeczkę zmieniłem repertuar, wprowadziłem troszeczkę lżejszego kalibru repertuar. Oczywiście są spektakle też i ciężkie, i poważne, i artystyczne, ale są też dla ludzi, żeby mogli przyjść, odprężyć się, na wysokim poziomie obejrzeć rozrywkę, komedie, farsę, te komedie to też nie są tylko i wyłącznie - mówię tutaj o porównaniu do farsy, bo komedia to jest jednak inny gatunek i o czymś mówi, farsy są - nie ukrywam - mało wymagające, nie trzeba myśleć, ma być śmiesznie i tyle, natomiast komedie bardzo często dają też do myślenia, jak chociażby "Zemsta" czy "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" -  to są też komedie. Ten repertuar troszeczkę odkręciłem od tego, co było wcześniej i wydaje mi się, że to jest słuszne, bo jednak teatr bez widza, to jaki to teatr?


Czy widzowie chcą poważnych pytań, widzowie chcą dialogu, bo przecież mają swoją komórkę, z którą dialogują w każdym ułamku sekundy?


To zależy, wydaje mi się, że większość jednak osób chce przyjść do teatru, się odprężyć, nie myśleć o dniu codziennym, nie myśleć o swoich problemach, przyjść pośmiać się, wyjść z dobrym humorem, naładować akumulatory i dalej zasuwać. 


Jednym słowem - zrelaksować się.


Dokładnie. Natomiast jest na pewno też części odbiorców, którzy nie tylko chcą takiej czystej rozrywki, oczywiście to jest dużo, dużo mniejsza grupa, ale takie osoby też mogą przyjść do teatru i znaleźć pozycje repertuarowe.


Czyli środek pomiędzy teatrem elitarnym a egalitarnym?


Na pewno tak, tylko że no jesteśmy teatrem, tak jakby nie patrzeć, samorządowym, państwowym, publicznym, więc my musimy tak troszeczkę szerzej patrzeć, bo i musimy edukować, i iść w rozrywkę, iść w rzeczy ambitne, do myślenia, też próbujemy swoich sił, jeździmy na różne festiwale, więc też nie jest tak, że to wszystko jest tylko i wyłącznie taką czystą rozrywką.


A jak wygrać starcie o młodego widza?


"Hobbitem" - oczywiście w dużym uproszczeniu, ale coś w tym jest. To znaczy spektakl typu "Hobbit", wcześniej "Królewna Śnieżka" i chociażby "Zemsta", która jest klasyką, ale bardzo nowocześnie podana i "Hobbit", który też stał się takim kultowym spektaklem w Białymstoku - pokazują że jak młodzież, dziecko przyjdzie do teatru i będzie zafascynowane tym teatrem, to ono wróci. Oczywiście będzie sobie wyrabiać ten swój gust, będzie uważać, że coś jest lepsze, coś jest gorsze, ale taka osoba, jak złapie tego bakcyla teatralnego, jak się zaszczepi jej czymś fajnym, atrakcyjnym, a jednocześnie wartościowym, to raczej 95% osób wróci do tego teatru zobaczyć co tam się jeszcze dzieje. 

Ja miałem kiedyś takiego przyjaciela, świętej pamięci Jacka, on nie chodził do teatru i ja kiedyś go tam zaciągnąłem akurat na farsę. Przyszedł, obejrzał i on do mnie mówi - "ja nie wiedziałem, że to jest takie fajne, to jest lepsze niż kino, lepsze niż iść do kina na jakąś super komedię się śmiać" i zaczął chodzić na wszystkie przedstawienia od tego momentu. Pomimo tego, że trafił na farsę - chodził na wszystkie przedstawienia.


Niezły przepis na teatr - mieć przyjaciół i żeby przychodzili.


To jest też tak, że najlepszą reklamą - przepraszam moją komórkę promocji, ale najlepsza reklama dla teatru to jest tak naprawdę reklama szeptana. I jeżeli idzie spektakl i się podoba na premierze, to później mamy tłok i kolejkę do kasy biletowej. Tak bardzo często teraz jest u nas w teatrze.


Co na jubileusz?


Oczywiście zaczniemy galą, część osób dostanie odznaczenia, państwowe, wojewódzkie, po gali rozpoczniemy premierę naszą najnowszą - to jest komediodramat "Samobójca" Nikołaja Erdmana - klasyka rosyjska, w Rosji sowieckiej ten dramat na pewno za życia Stalina był całkowicie zakazany, trochę później też. Tekst jest rewelacyjny, reżyser Katarzyna Deszcz, znana białostockiej publiczności, też robi spektakle na wysokim poziomie artystycznym, Andrzej Sadowski - scenografia, także też to nie będzie taka scenografia, którą można zobaczyć - ściany, krzesła - to raczej wszystko jest też dopasowane do konkretnego dramatu, akurat w tym momencie do "Samobójcy". Zobaczymy jak to wyjdzie na premierze, więc mam nadzieję, że publiczność to przedstawienie przyjmie bardzo ciepło, jak większość naszych spektakli.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

Mgły on-line w Polskim Radiu Białystok

W 9 tygodni po Podlasiu
Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski

Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.


fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.

Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.

Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.


Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.

Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.


Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.

insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.


profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.

Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.


Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.

foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.

foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".

Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.


nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.

Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.


prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.

Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.

Tomasz Wasiluk, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wasiluk

lekarz z RCKiK w Białymstoku
4.06.2020

"Podstawowa zaleta oddawania krwi to jest to czynnik, który się odnawia, dzięki temu możemy utrzymywać nasze zapasy, a dawcy mogą do nas wracać" - mówi Tomasz Wasiluk.


Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

polonijny dziennikarz w Grodnie
4.06.2020

"Na Białorusi nastrój społeczny jest taki, że poparcie dla Łukaszenki jest czymś, czym człowiek nie będzie się chwalił teraz. I to jest problem dla Łukaszenki" - mówi Andrzej Poczobut.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor RCKiK w Białymstoku
3.06.2020

"Zbliżają się wakacje i już teraz nie mamy dobrych warunków do tego, żeby przeprowadzać intensywne akcje. Dziennie nam potrzeba 200-300 jednostek krwi" - mói szef RCKiK.

Żołnierze z 18. BPR i 1. PBOT włączyli się w akcję oddawania krwi, fot. Sylwia Krassowska

por. Krzysztof Ługowski i por. Łukasz Wilczewski

oficerowie prasowi 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
2.06.2020

"Tu nie jest potrzebny rozkaz, żołnierze wiedzą, że krew jest potrzebna. Jesteśmy zawsze na posterunku, zawsze gotowi odpowiadać na apele RCKiK, będziemy robić to nadal" - mówi oficer prasowy PBOT.


Beata Pietruszka, fot. Joanna Szubzda

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty
2.06.2020

"Nie będzie tego tradycyjnego zakończenia roku szkolnego, ponieważ chodzi o to, żeby nie spotykały się duże grupy uczniów" - mówi kurator oświaty.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
1.06.2020

"Policjanci muszą bardzo dobrze przygotować się do lekcji prowadzonych w szkołach, bo dzieci są bardzo wymagające" - mówi Tomasz Krupa.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski

minister cyfryzacji
1.06.2020

"Jeżeli widzimy jakiekolwiek zagrożenie, to po pierwsze można je zgłosić do administratora danego portalu, a jak już nie wiemy jak sobie poradzić, to zawsze można zgłosić się na policję, ale najprościej wyszukać NASK i tam zgłaszać te incydenty" - mówi minister cyfryzacji.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok