Radio Białystok | Gość | Mariusz Gromko [wideo] - senator

Mariusz Gromko [wideo]

senator

15.11.2019, 07:43, akt. 10:58

- Ja cały czas liczę, że spór będzie gorący, ale pozostanie merytoryczny - mówi o sytuacji w Senacie Mariusz Gromko.

Mariusz Gromko, fot. Joanna Szuzbda
Mariusz Gromko, fot. Joanna Szuzbda

Z Mariuszem Gromką rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Za nami pierwsze posiedzenie Senatu. Izba wyższa stała się miejscem starcia politycznego pomiędzy stroną rządową i opozycją. O tym z senatorem Mariuszem Gromką rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Ma pan ładny charakter pisma?


Mariusz Gromko: Wydaje mi się że, dosyć ładny, czytelny.


Pytam o to dlatego, że został pan sekretarzem Senatu.


No tak, funkcja być może kojarzy się z tym, że trzeba dużo pisać. Jednak przyjmuje to jako uznanie kolegów, którzy na klubie postanowili, że będę w gronie czwórki senatorów, nowych senatorów debiutantów, ale też jest wśród nas osoba, która jest drugą kadencję, i będziemy wspólnie wspierać marszałka Senatu w prowadzeniu obrad.


Z czym wiążę się ta funkcja?


Przede wszystkim jest to wsparcie marszałka w prowadzeniu obrad. Są to protokoły, jest pomoc w liczeniu głosów, w ustalaniu listy mówców, to sprawy organizacyjne, porządkowe.


I 10 proc. dodatku do pensji senatorskiej.


Taki jest regulamin.


Rozmawiając o pieniądzach - zdecydował się pan, czy będzie prowadził firmę, czy zostanie zawodowym senatorem?


Postanowiłem, że zostaję zawodowym senatorem. Firma, w której dotychczas działałem, dalej będzie funkcjonowała, a ja sam skupię się na pracy parlamentarnej.


Spodziewał się pan, że Senat będzie miejscem ostrego starcia politycznego, że waszym obradom będzie towarzyszyło tak ogromne zainteresowanie mediów? Do tej pory raczej sennie było w Senacie.


W polityce nie można dać się zaskoczyć. Ale faktycznie liczyliśmy, że wygramy wybory. Wygraliśmy wybory, ale liczyliśmy, żeby będziemy mieć większość.


Większość jest, ale nie ma marszałka.


Nie ma większości bezwzględnej. To spowodowało, że opozycja wystawiła swojego kandydata i jednym głosem doprowadziła do tego, że marszałkiem senatu został pan Grodzki.


Ale to oznacza, że każde głosowanie będzie swego rodzaju walką o ten jeden, dwa głosy.


Tak, jesteśmy na styku. Mamy tego świadomość, że musimy być w pełni zmobilizowani, obowiązkowa dyscyplina. Chcemy być twardym głosem strony rządzącej i pilnować, aby sens ustaw, które będą trafiały do Senatu, nie został wypaczony. O to będziemy dbali.


Ci, którzy są niezależni i są tym języczkiem u wagi, mogą się poczuć zmęczeni?


Nie sądzę. Są to doświadczenie politycy, od wielu lat w życiu parlamentarnym, samorządowym, więc myślę, że doskonale znają swoją pozycję i swoją wagę, szczególnie w tym okresie. Pan senator Krzysztof Kwiatkowski został przewodniczącym komisji ustawodawczej. Myślę, że równie interesujące zadania w Senacie otrzymają pozostali senatorowie niezależni.


Czy ma szansę sugestia senatora Karczewskiego, żeby jednak Prawo i Sprawiedliwość dostało kolejnych wicemarszałków? Bo przy tak dużym klubie w porównaniu do innych, macie stosunkowo mały wpływ na prezydium Senatu.


To prawda. Wystarczy spojrzeć, jak odbył się wybór prezydium w Sejmie, gdzie PiS, który uzyskał bezwzględną większość, zaprosił do współpracy do prezydium wszystkich przedstawicieli partii. Swoje miejsce znalazły osoby z Platformy Obywatelskiej, z Lewicy, z PSL-u.

My wygraliśmy w Senacie a tak naprawdę otrzymaliśmy tylko jedno miejsce w prezydium. Liczę na jakąś refleksję i to, że otrzymamy przynajmniej jeszcze jednego wiceprzewodniczącego.


Jest na to szansa?


Trudno na ten temat coś powiedzieć, cały czas trwają rozmowy. Liczę, że tak się stanie.


Wokół marszałka Senatu rozpętała się burza medialna? Jak pan sądzi, co z tego wyniknie?


Dobrze, że takie sygnały wychodzą od ludzi, którzy na co dzień nie są związani z polityką.


Dlaczego w tym momencie a nie znacznie wcześniej? Marszałek Grodzki jest od dawna w polityce.


To prawda. Trudno mi się wypowiedzieć, dlaczego akurat w tym momencie pani profesor ujawniła tę informację. Jak sama to tłumaczy, powodem jest to, że marszałek Senatu jest trzecią osobą w państwie, dlatego trzeba takie informacje upubliczniać, żeby Polacy mieli świadomość, kto ich reprezentuje na arenie można powiedzieć też i międzynarodowej.


Zatem w Senacie będzie bardzo ostry spór polityczny i w gruncie rzeczy izba wyższa być może przyćmi tę niższą.


Cały czas liczę, że ten spór będzie gorący, ale pozostanie merytoryczny. Polityka na pewno wkradnie się bardzo mocno, bo opozycja będzie starała się, aby to w Senacie całą tę burzę podsycać. Takie mam wrażenie.

Ale też widzę, że i media to troszeczkę nakręcają. Dzisiaj widzimy w Senacie przedstawicieli wszystkich stacji telewizyjnych. Jest cały czas transmisja. To wszystko pokazuje, że faktycznie Senat będzie jedną z główniejszych aren politycznych, szczególnie przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi.


Poza tym cześć ekspertów wskazuje, że taka a nie inna sytuacja w Senacie spowoduje, że debata publiczna nad projektami nowych ustaw, przepisów stanie się czytelniejsza.


Są różne opinie. Ja uważam, że i w poprzednim Senacie było dość czytelnie.


Ale niektóre ustawy były na szybko przepychane.


Czasem sytuacja wymaga tego, że senatorowi muszą znacznie dynamiczniej pracować. Oczywiście mamy 30 dni, ale są sytuacje, kiedy trzeba szybciej reagować.


Czyli w Senacie cały czas będzie przeciąganie liny tak, żeby ustabilizować ten spór?


Tak. My jawnie i publicznie zapowiedzieliśmy, że jeżeli senatorowie będą chcieli dołączyć do drużyny dobrej zmiany, to taka droga jest otwarta. Zobaczymy, jak będzie to dalej wyglądało. Ale cały czas podkreślam - przede wszystkim praca merytoryczna.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

Mgły on-line w Polskim Radiu Białystok

W 9 tygodni po Podlasiu
Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski

Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.


fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.

Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.

Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.


Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.

Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.


Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.

insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.


profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.

Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.


Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.

foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.

foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".

Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.


nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.

Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.


prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.

Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.

Tomasz Wasiluk, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wasiluk

lekarz z RCKiK w Białymstoku
4.06.2020

"Podstawowa zaleta oddawania krwi to jest to czynnik, który się odnawia, dzięki temu możemy utrzymywać nasze zapasy, a dawcy mogą do nas wracać" - mówi Tomasz Wasiluk.


Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

polonijny dziennikarz w Grodnie
4.06.2020

"Na Białorusi nastrój społeczny jest taki, że poparcie dla Łukaszenki jest czymś, czym człowiek nie będzie się chwalił teraz. I to jest problem dla Łukaszenki" - mówi Andrzej Poczobut.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor RCKiK w Białymstoku
3.06.2020

"Zbliżają się wakacje i już teraz nie mamy dobrych warunków do tego, żeby przeprowadzać intensywne akcje. Dziennie nam potrzeba 200-300 jednostek krwi" - mói szef RCKiK.

Żołnierze z 18. BPR i 1. PBOT włączyli się w akcję oddawania krwi, fot. Sylwia Krassowska

por. Krzysztof Ługowski i por. Łukasz Wilczewski

oficerowie prasowi 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
2.06.2020

"Tu nie jest potrzebny rozkaz, żołnierze wiedzą, że krew jest potrzebna. Jesteśmy zawsze na posterunku, zawsze gotowi odpowiadać na apele RCKiK, będziemy robić to nadal" - mówi oficer prasowy PBOT.


Beata Pietruszka, fot. Joanna Szubzda

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty
2.06.2020

"Nie będzie tego tradycyjnego zakończenia roku szkolnego, ponieważ chodzi o to, żeby nie spotykały się duże grupy uczniów" - mówi kurator oświaty.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
1.06.2020

"Policjanci muszą bardzo dobrze przygotować się do lekcji prowadzonych w szkołach, bo dzieci są bardzo wymagające" - mówi Tomasz Krupa.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski

minister cyfryzacji
1.06.2020

"Jeżeli widzimy jakiekolwiek zagrożenie, to po pierwsze można je zgłosić do administratora danego portalu, a jak już nie wiemy jak sobie poradzić, to zawsze można zgłosić się na policję, ale najprościej wyszukać NASK i tam zgłaszać te incydenty" - mówi minister cyfryzacji.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok