Radio Białystok | Gość | Mariusz Gromko [wideo] - senator

Mariusz Gromko [wideo]

senator

15.11.2019, 07:43, akt. 10:58

- Ja cały czas liczę, że spór będzie gorący, ale pozostanie merytoryczny - mówi o sytuacji w Senacie Mariusz Gromko.

Mariusz Gromko, fot. Joanna Szuzbda
Mariusz Gromko, fot. Joanna Szuzbda

Z Mariuszem Gromką rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Za nami pierwsze posiedzenie Senatu. Izba wyższa stała się miejscem starcia politycznego pomiędzy stroną rządową i opozycją. O tym z senatorem Mariuszem Gromką rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Ma pan ładny charakter pisma?


Mariusz Gromko: Wydaje mi się że, dosyć ładny, czytelny.


Pytam o to dlatego, że został pan sekretarzem Senatu.


No tak, funkcja być może kojarzy się z tym, że trzeba dużo pisać. Jednak przyjmuje to jako uznanie kolegów, którzy na klubie postanowili, że będę w gronie czwórki senatorów, nowych senatorów debiutantów, ale też jest wśród nas osoba, która jest drugą kadencję, i będziemy wspólnie wspierać marszałka Senatu w prowadzeniu obrad.


Z czym wiążę się ta funkcja?


Przede wszystkim jest to wsparcie marszałka w prowadzeniu obrad. Są to protokoły, jest pomoc w liczeniu głosów, w ustalaniu listy mówców, to sprawy organizacyjne, porządkowe.


I 10 proc. dodatku do pensji senatorskiej.


Taki jest regulamin.


Rozmawiając o pieniądzach - zdecydował się pan, czy będzie prowadził firmę, czy zostanie zawodowym senatorem?


Postanowiłem, że zostaję zawodowym senatorem. Firma, w której dotychczas działałem, dalej będzie funkcjonowała, a ja sam skupię się na pracy parlamentarnej.


Spodziewał się pan, że Senat będzie miejscem ostrego starcia politycznego, że waszym obradom będzie towarzyszyło tak ogromne zainteresowanie mediów? Do tej pory raczej sennie było w Senacie.


W polityce nie można dać się zaskoczyć. Ale faktycznie liczyliśmy, że wygramy wybory. Wygraliśmy wybory, ale liczyliśmy, żeby będziemy mieć większość.


Większość jest, ale nie ma marszałka.


Nie ma większości bezwzględnej. To spowodowało, że opozycja wystawiła swojego kandydata i jednym głosem doprowadziła do tego, że marszałkiem senatu został pan Grodzki.


Ale to oznacza, że każde głosowanie będzie swego rodzaju walką o ten jeden, dwa głosy.


Tak, jesteśmy na styku. Mamy tego świadomość, że musimy być w pełni zmobilizowani, obowiązkowa dyscyplina. Chcemy być twardym głosem strony rządzącej i pilnować, aby sens ustaw, które będą trafiały do Senatu, nie został wypaczony. O to będziemy dbali.


Ci, którzy są niezależni i są tym języczkiem u wagi, mogą się poczuć zmęczeni?


Nie sądzę. Są to doświadczenie politycy, od wielu lat w życiu parlamentarnym, samorządowym, więc myślę, że doskonale znają swoją pozycję i swoją wagę, szczególnie w tym okresie. Pan senator Krzysztof Kwiatkowski został przewodniczącym komisji ustawodawczej. Myślę, że równie interesujące zadania w Senacie otrzymają pozostali senatorowie niezależni.


Czy ma szansę sugestia senatora Karczewskiego, żeby jednak Prawo i Sprawiedliwość dostało kolejnych wicemarszałków? Bo przy tak dużym klubie w porównaniu do innych, macie stosunkowo mały wpływ na prezydium Senatu.


To prawda. Wystarczy spojrzeć, jak odbył się wybór prezydium w Sejmie, gdzie PiS, który uzyskał bezwzględną większość, zaprosił do współpracy do prezydium wszystkich przedstawicieli partii. Swoje miejsce znalazły osoby z Platformy Obywatelskiej, z Lewicy, z PSL-u.

My wygraliśmy w Senacie a tak naprawdę otrzymaliśmy tylko jedno miejsce w prezydium. Liczę na jakąś refleksję i to, że otrzymamy przynajmniej jeszcze jednego wiceprzewodniczącego.


Jest na to szansa?


Trudno na ten temat coś powiedzieć, cały czas trwają rozmowy. Liczę, że tak się stanie.


Wokół marszałka Senatu rozpętała się burza medialna? Jak pan sądzi, co z tego wyniknie?


Dobrze, że takie sygnały wychodzą od ludzi, którzy na co dzień nie są związani z polityką.


Dlaczego w tym momencie a nie znacznie wcześniej? Marszałek Grodzki jest od dawna w polityce.


To prawda. Trudno mi się wypowiedzieć, dlaczego akurat w tym momencie pani profesor ujawniła tę informację. Jak sama to tłumaczy, powodem jest to, że marszałek Senatu jest trzecią osobą w państwie, dlatego trzeba takie informacje upubliczniać, żeby Polacy mieli świadomość, kto ich reprezentuje na arenie można powiedzieć też i międzynarodowej.


Zatem w Senacie będzie bardzo ostry spór polityczny i w gruncie rzeczy izba wyższa być może przyćmi tę niższą.


Cały czas liczę, że ten spór będzie gorący, ale pozostanie merytoryczny. Polityka na pewno wkradnie się bardzo mocno, bo opozycja będzie starała się, aby to w Senacie całą tę burzę podsycać. Takie mam wrażenie.

Ale też widzę, że i media to troszeczkę nakręcają. Dzisiaj widzimy w Senacie przedstawicieli wszystkich stacji telewizyjnych. Jest cały czas transmisja. To wszystko pokazuje, że faktycznie Senat będzie jedną z główniejszych aren politycznych, szczególnie przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi.


Poza tym cześć ekspertów wskazuje, że taka a nie inna sytuacja w Senacie spowoduje, że debata publiczna nad projektami nowych ustaw, przepisów stanie się czytelniejsza.


Są różne opinie. Ja uważam, że i w poprzednim Senacie było dość czytelnie.


Ale niektóre ustawy były na szybko przepychane.


Czasem sytuacja wymaga tego, że senatorowi muszą znacznie dynamiczniej pracować. Oczywiście mamy 30 dni, ale są sytuacje, kiedy trzeba szybciej reagować.


Czyli w Senacie cały czas będzie przeciąganie liny tak, żeby ustabilizować ten spór?


Tak. My jawnie i publicznie zapowiedzieliśmy, że jeżeli senatorowie będą chcieli dołączyć do drużyny dobrej zmiany, to taka droga jest otwarta. Zobaczymy, jak będzie to dalej wyglądało. Ale cały czas podkreślam - przede wszystkim praca merytoryczna.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z Książką

"Drogi Święty Mikołaju" Nataszy Sochy i Magdy Mazur

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Mieczysław Pugawko, fot. Joanna Szubzda

Mieczysław Pugawko [wideo]

prezes Podlaskiego Centrum Rolno-Towarowego w Białymstoku
11.12.2019

- Preferujemy lokalnych producentów, preferujemy ekologię, warzywa, owoce, wiemy, od kogo, kto jest producentem, jak przebiegała uprawa.

Dariusz Latarowski

burmistrz Grajewa
11.12.2019

"Budżet jest skomplikowany. Jest to budżet, który będzie dążył do rozwoju - 18 mln skierowane na inwestycje, ale jednocześnie będzie trochę oszczędzał" - mówi Dariusz Latarowski.

prof. Tadeusz Popławski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Tadeusz Popławski

z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej
10.12.2019

"Szymon Hołownia jest ciekawym człowiekiem, to na pewno wybitna osobowość, a osobowości w polityce są mile widziane, aczkolwiek nie zawsze są sytuowane w centrum sceny politycznej" - mówi prof. Tadeusz Popławski.


fot. Joanna Szubzda

Ireneusz Mamrot

były trener Jagiellonii Białystok
9.12.2019

Piłkarskie porzekadło mówi, że "trener jest tak dobry jak ostatni mecz jego drużyny". Gorzko przekonał się o tym Ireneusz Mamrot. Po 2 porażkach z rzędu musiał rozstać się z Jagiellonią Białystok.

Janusz Korwin-Mikke, fot. Marcin Gliński

Janusz Korwin-Mikke

poseł, przewodniczący partii Korwin
9.12.2019

Jego główny postulat to większa swoboda gospodarcza i obywatelska. Przewodniczący partii Korwin - poseł Janusz Korwin-Mikke, choć do prawyborów Konfederacji nie jest przekonany, zdecydował się wziąć w nich udział.

kom. Kamil Sorko i sierż. Piotr Gałażyn fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

9.12.2019

- Dużo jest przypadków, gdzie policjanci zatrzymują osoby, które faktycznie próbują przekupić ich podczas kontroli. Są kierowcy, którzy żyją w przekonaniu, że w ten sposób można uniknąć mandatu. Niestety konsekwencje tego są bardzo złe, ponieważ popełniają przestępstwo.


Piotr Idzikowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Idzikowski

regionalny ekspert ds. PPK Polskiego Funduszu Rozwoju
9.12.2019

- Pracownicze Plany Kapitałowe to tak naprawdę pierwszy program, który nas Polaków ma nauczyć długoterminowego oszczędzania. Jako społeczeństwo nie mamy jeszcze takiego doświadczenia, więc jest to dla nas nauka.

Barbara Bojaryn-Kazberuk, fot. Monika Kalicka

Barbara Bojaryn-Kazberuk

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
8.12.2019

Czy Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku będzie niebawem Podlaskim Instytutem Kultury? A Spodki zostaną przeniesione i w to miejsce powstanie nowy budynek?

Elżbieta Kozłowska-Świątkowska, fot. Joanna Szubzda

Elżbieta Kozłowska-Świątkowska

poetka i redaktor naczelna Wydawnictwa Uniwersytetu w Białymstoku, eseistka, edytor
8.12.2019

Elżbieta Kozłowska-Świątkowska obchodzi jubileusz 40-lecia pracy literackiej i edytorskiej.


Bogusław Cebulski, fot. Joanna Szubzda

Bogusław Cebulski [wideo]

z Rady Działalności Pożytku Publicznego
6.12.2019

- W założeniu 1 proc. podatku miał trafiać do małych organizacji, żeby je zasilać. Ale to się wykręciło w drugą stronę i teraz największe pieniądze pozyskują organizacje bardzo mocne, różne fundacje. Są to właściwie już komercyjne instytucje.

Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
5.12.2019

Jazda na suwak i korytarz życia - od piątku (6.12) zaczynają obowiązywać nowe przepisy ruchu drogowego. Dokładnie opisują jak musimy się zachować kiedy z dwóch pasów ruchu robi się tylko jeden, a także w sytuacjach, kiedy trzeba zrobić w korku przejazd służbom ratunkowym.

Małgorzata Kidawa-Błońska, źródło: Platforma Obywatelska

Małgorzata Kidawa-Błońska

wicemarszałek Sejmu
5.12.2019

"Ludzie potrzebują zaufania, potrzebują poczucia godności i poczucia tego, że są częścią wspólnoty, nikt nie chce być poza nawiasem, nikt nie chce być wykluczony" - mówi wicemarszałek Sejmu.


Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Monika Kalicka

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
4.12.2019

Casting do opery „Eugeniusz Oniegin” w Operze i Filharmonii Podlaskiej przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Zbigniew Nikitorowicz, fot. Monika Kalicka

Zbigniew Nikitorowicz [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
4.12.2019

"Żeby utrzymać dotychczasowy poziom jakości, częstotliwości połączeń musimy podnieść ceny biletów, jeżeli nie podniesiemy, to zabraknie w budżecie miasta pieniążków na dotacje do komunikacji miejskiej" - mówi zastępca prezydenta Białegostoku.

Piotr Sadowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Sadowski

trójboista siłowy
3.12.2019

- Myślałem, żeby podtrzymać wynik z poprzednich zawodów. Okazało się, że jeszcze dołożyłem 5 kg. Udało mi się podnieść 340 kg.


Adam Andruszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Adam Andruszkiewicz [wideo]

podlaski poseł, wiceminister cyfryzacji
3.12.2019

- Jestem gotów dalej pracować w ministerstwie. Ale też nie ukrywam, że mam bardzo duży mandat społeczny w województwie podlaskim, co pokazuje, że śmiało mogę być takim typowo terenowym posłem. Spokojnie w każdej roli się odnajdę.

Paweł Łucyk, Maciej Zakrzewski, Justyna Citkowska i Wojciech Snopko, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

2.12.2019

Policja z różnymi instytucjami organizuje spotkania w sportowym duchu, by przekonać młodych ludzi do zdrowego stylu życia.

Wojciech Borzuchowski, fot. Monika Kalicka

Wojciech Borzuchowski [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA
2.12.2019

"Jesteśmy świadomi, że każde przedsięwzięcie, które jest realizowane w terenie cennym przyrodniczo, niesie ze sobą pewne określone trudności, natomiast są one możliwe do pokonania" - mówi Wojciech Borzuchowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok