Radio Białystok | Gość | Jan Perkowski [wideo] - starosta białostocki

Jan Perkowski [wideo]

starosta białostocki

26.11.2019, 08:36, akt. 15:18

- 20 lat powiatu białostockiego pokazuje, że samorządność powiatowa zdaje egzamin.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda
Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Z Janem Perkowskim rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Powiat białostocki świętuje 20-lecie. Samorząd zorganizował uroczystą galę w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku. Jubileusz to czas podsumowania i snucia planów. I o nich ze starostą powiatu białostockiego Janem Perkowskim rozmawia Adam Janczewski.
Adam Janczewski: Z delikatnym opóźnieniem, jak to po hucznej imprezie, dotarł do nas do studia starosta białostocki Jan Perkowski. Na początek wszystkiego najlepszego z okazji 20-lecia powiatu. Ale żeby nie było tak optymistycznie, to czy sądzi pan, że doczekamy kolejnych 20 albo chociaż 10 lat? Przy każdej rocznicy samorządów mówi się o tym, że należy zlikwidować powiaty.


Jan Perkowski: Dobre pytanie. Na wstępie dziękuję za życzenia w imieniu własnym, jak i rady powiatu, zarządu i wszystkich poprzednich starostów, bo to nasze wspólne 20 lat.

Czy powiaty są potrzebne? Tak, bo niestety są zadania, które jeżeli przełożylibyśmy na gminy, to te miałyby dużo pracy i nie wiadomo, czy by to ich nie przytłoczyło.


Niektóre kompetencje mogłyby przejść np. na wojewodów.


Też, ale powiem szczerze, że te 20 lat powiatu białostockiego pokazuje, że samorządność powiatowa zdaje egzamin z uwagi na to, że dzielimy się zadaniami, potrafimy współpracować z gminami powiatu białostockiego, wspólnie realizujemy inwestycje. Jest to dla nich i dla nas o wiele łatwiejsze. Mamy na to jakiś wspólny pogląd. Jest to jeszcze bardziej samorządowe i demokratyczne. Jak robi się drogę powiatową w danej gminie, to wszyscy musimy się dogadać, musi być zgoda radnych, co najmniej większości, potem trzeba znaleźć środki finansowe.

Te 20 lat to jest jedna długa lekcja, ale lekcja, która się kończy sukcesem.


Faktycznie może to budować samorząd. Natomiast dzielić mogą finanse. Prezes Związku Powiatów Polskich Andrzej Płonka wielokrotnie podkreślał, że dyskusja na temat funkcjonowania powiatów łączy się mocno z kwestiami finansowania, a z tym jest różnie. Jednym z zadań powiatów jest edukacja. W opinii przedstawicieli Związku Miast Polskich i właśnie Związku Powiatów Polskich planowana na przyszły rok subwencja oświatowa nie pokryje nawet 80 proc. kosztów wynagrodzeń nauczycielskich.


To, że tych subwencji na szkoły jest za mało, wynika troszeczkę z reformy. Dołożymy około 500 tys. na każdą ze szkół. To będzie 1,5 mln zł. Ale też nie zapominajmy, że reforma edukacji cały czas się toczy.

Mamy za to korzyści w innej sferze rządowej, gdzie jest fundusz dróg samorządowych. I powiem szczerze - 1,5 mln do pozyskanych środków na drogi z budżetu państwa 25 mln, to bilans dla samorządu jest o wiele korzystniejszy. Tego wcześniej też nie było. Były obciążenia edukacyjne, mniejsze subwencje, a na drogi nic nie dostawaliśmy.


Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, który jest pana sąsiadem samorządowym i też jest starostą, ostatnio w wywiadzie dla ogólnopolskiej prasy sceptycznie odniósł się do finansowania samorządów. Powołuje się na dane Ministerstwa Finansów i własne analizy, z których wynika, że samorządy zyskały nieco ponad 15 mld, a w tym samym czasie wydatki wzrosły o 19 mld zł. Jak to jest w powiecie?


U nas jest akurat tak, że bilans współpracy z rządem, z tą reformą mamy dodatni. Jak radzi sobie pan prezydent kadrowo, płacowo, ze szkołami, to każdy samorząd rządzi w swoim zakresie. Każdy gospodarz ma swój budżet i jest to kwestia dobrego zarządzania. Czasami może być kłopot, bo szkół w Białymstoku jest dosyć dużo. Jeśli chodzi o finanse, to naprawdę na każdą złotówkę, którą dostajemy, trzeba dwa razy spojrzeć. Może trzeba gdzieś zrewidować tę księgowość.


Powiat białostocki jest największy w Polsce. W jego skład wchodzi 15 gmin, które otaczają Białystok. I właśnie o to położenie chciałem zapytać - czy jest to atut, czy raczej przeszkoda w rozwoju powiatu?


Perspektywa jest taka, że jesteśmy obwarzankiem Białegostoku. Są plusy i minusy. Patrząc na Szpital Powiatowy w Łapach, to jest minus, bo nie mamy stolicy powiatu. Jeżeli chodzi o oświatę, o uczelnie wyższe, to mieszkańcy powiatu mają o tyle dobrze, że jest duże miasto w środku, duże uczelnie, mogą się kształcić. Potencjał powiatu jest wykorzystywany, nie muszą daleko dojeżdżać.

Patrząc znowu na szkoły średnie, to jest minus, bo miasto Białystok wysysa młodzież z naszych placówek. Jeżeli chodzi o miejsca pracy, to jest plus, bo mogą pracować. Ale ogólnie się mówi, że powiat białostocki to sypialnia.


Nie przeszkadza panu to określenie?


Nie, nie przeszkadza. Nas - radnych, starostę i członków zarządu - najbardziej interesuje to, żeby naszym mieszkańcom dobrze się żyło w powiecie białostockim, gdzie są do tego stworzone dobre warunki. A czy koś pracuje w Białymstoku, czy w powiecie białostockim to nie ma tak naprawdę większego znaczenia. Wydaje mi się, że te granice się zacierają, że może część ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy, że mieszka w powiecie białostockim a nie w Białymstoku, bo te kompetencje się przenikają.


Przejdźmy do kwestii szpitala w Łapach. Z jednej strony udaje się przeprowadzić już jakieś inwestycje, udaje się go troszeczkę "podnosić z kolan". Z drugiej strony jednak placówka wciąż zmaga się z wielomilionowych zadłużeniem.


Cały czas się z tym zmagamy, są to duchy naszej przeszłości. Na bieżąco wyrównujemy stratę, jeżeli wynika w ciągu roku. Ale staramy się wyciągnąć szpital, cały czas próbujemy, żeby kontrakt, który mamy z Narodowym Funduszem Zdrowia, był większy. Pracujemy nad tym. W przyszłym roku będzie otwarty SOR wraz z lądowiskiem. Zastanawiamy się, co zrobić na starym oddziale chirurgii, bo stoi pusty, do remontu.

Mamy nadzieję, mamy plan, żeby szpital wyciągnąć z tego marazmu. Jesteśmy już bliżej niż dalej.


Co z budową nowej siedziby starostwa?


Mamy dwa plany. Pozyskać budynek, jeżeli cena będzie dostępna. Ale też planujemy zakup działki obok starostwa i ewentualnie rozbudowę na ulicy Borsuczej.


Jak duże ma być starostwo?


Jeżeli będziemy dobudowywać, to będzie około 4000 m kwadratowych, a jeżeli będziemy kupować, to prawdopodobnie będzie to około 8000 m.


W najbliższy czwartek poznamy projekt budżetu powiatu na przyszły rok. Inwestycji macie dużo, w takim razie jak duży deficyt planujecie?


Deficyt będzie prawdopodobnie około 8-milionowy, ale trzeba podkreślić, że nie zaciągamy ani kredytu, ani nie wypuszczamy obligacji. Będzie to pokryte z nadwyżki z lat ubiegłych.


Na zakończenie proszę powiedzieć, jaka będzie polityczna przyszłość starosty powiatu białostockiego. Pański zastępca Roman Czepe pokusił się o to, żeby kandydować w ostatnich wyborach parlamentarnych. Czy starosta białostocki Jan Perkowski w przyszłości myśli o tym, żeby startować w wyborach?


Przyszłość jest czteroletnia. Nie wiadomo, co nam życie przyniesie. Na razie jestem starostą. Chciałbym wykonywać tę pracę jak najlepiej potrafię, wspólnie z zarządem powiatu, z radą powiatu, żeby nasz powiat dynamicznie się rozwijał, żebyśmy mieli taki fajny, nowoczesny powiat z dobrymi drogami, z przyjaznymi urzędnikami i żeby mieszkańcom żyło się lepiej.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z Książką

"Drogi Święty Mikołaju" Nataszy Sochy i Magdy Mazur

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Barbara Bojaryn-Kazberuk, fot. Monika Kalicka

Barbara Bojaryn-Kazberuk

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
8.12.2019

Czy Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku będzie niebawem Podlaskim Instytutem Kultury? A Spodki zostaną przeniesione i w to miejsce powstanie nowy budynek?

Elżbieta Kozłowska-Świątkowska, fot. Joanna Szubzda

Elżbieta Kozłowska-Świątkowska

poetka i redaktor naczelna Wydawnictwa Uniwersytetu w Białymstoku, eseistka, edytor
8.12.2019

Elżbieta Kozłowska-Świątkowska obchodzi jubileusz 40-lecia pracy literackiej i edytorskiej.

Bogusław Cebulski, fot. Joanna Szubzda

Bogusław Cebulski [wideo]

z Rady Działalności Pożytku Publicznego
6.12.2019

- W założeniu 1 proc. podatku miał trafiać do małych organizacji, żeby je zasilać. Ale to się wykręciło w drugą stronę i teraz największe pieniądze pozyskują organizacje bardzo mocne, różne fundacje. Są to właściwie już komercyjne instytucje.


Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
5.12.2019

Jazda na suwak i korytarz życia - od piątku (6.12) zaczynają obowiązywać nowe przepisy ruchu drogowego. Dokładnie opisują jak musimy się zachować kiedy z dwóch pasów ruchu robi się tylko jeden, a także w sytuacjach, kiedy trzeba zrobić w korku przejazd służbom ratunkowym.

Małgorzata Kidawa-Błońska, źródło: Platforma Obywatelska

Małgorzata Kidawa-Błońska

wicemarszałek Sejmu
5.12.2019

"Ludzie potrzebują zaufania, potrzebują poczucia godności i poczucia tego, że są częścią wspólnoty, nikt nie chce być poza nawiasem, nikt nie chce być wykluczony" - mówi wicemarszałek Sejmu.

Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Monika Kalicka

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
4.12.2019

Casting do opery „Eugeniusz Oniegin” w Operze i Filharmonii Podlaskiej przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów.


Zbigniew Nikitorowicz, fot. Monika Kalicka

Zbigniew Nikitorowicz [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
4.12.2019

"Żeby utrzymać dotychczasowy poziom jakości, częstotliwości połączeń musimy podnieść ceny biletów, jeżeli nie podniesiemy, to zabraknie w budżecie miasta pieniążków na dotacje do komunikacji miejskiej" - mówi zastępca prezydenta Białegostoku.

Piotr Sadowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Sadowski

trójboista siłowy
3.12.2019

- Myślałem, żeby podtrzymać wynik z poprzednich zawodów. Okazało się, że jeszcze dołożyłem 5 kg. Udało mi się podnieść 340 kg.

Adam Andruszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Adam Andruszkiewicz [wideo]

podlaski poseł, wiceminister cyfryzacji
3.12.2019

- Jestem gotów dalej pracować w ministerstwie. Ale też nie ukrywam, że mam bardzo duży mandat społeczny w województwie podlaskim, co pokazuje, że śmiało mogę być takim typowo terenowym posłem. Spokojnie w każdej roli się odnajdę.


Paweł Łucyk, Maciej Zakrzewski, Justyna Citkowska i Wojciech Snopko, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

2.12.2019

Policja z różnymi instytucjami organizuje spotkania w sportowym duchu, by przekonać młodych ludzi do zdrowego stylu życia.

Wojciech Borzuchowski, fot. Monika Kalicka

Wojciech Borzuchowski [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA
2.12.2019

"Jesteśmy świadomi, że każde przedsięwzięcie, które jest realizowane w terenie cennym przyrodniczo, niesie ze sobą pewne określone trudności, natomiast są one możliwe do pokonania" - mówi Wojciech Borzuchowski.

Jolanta Gadek - fot. Robert Bońkowski

Jolanta Gadek

dyrektor Książnicy Podlaskiej
1.12.2019

- Prace nad tą książką trwały bardzo długo, ponieważ dorobek Jana Leończuka jest bardzo bogaty - mówi Jolanta Gadek z Książnicy Podlaskiej.


Lubelska Federacja Bardów w Radiu Białystok, fot. Monika Kalicka

Marek Andrzejewski, Katarzyna Wasilewska, Piotr Selim i Jan Kondrak

Lubelska Federacja Bardów
29.11.2019

"Zagraliśmy dużo fajnych koncertów, tak naprawdę jubileusz to jest zawsze pretekst do tego, żeby się spotkać z publicznością" - mówi Marek Andrzejewski.

Radosław Dobrowolski, fot. Monika Kalicka

dr Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
29.11.2019

"6 lat czekaliśmy aż premier Polski złoży hołd powstańcom listopadowym na Kopnej Górze i bardzo się z tego cieszymy" - mówi burmistrz Supraśla.

Maria Juźwiuk i dr Jerzy Juźwiuk, fot. Joanna Szubzda

Maria Juźwiuk i dr Jerzy Juźwiuk

zwycięzcy licytacji
28.11.2019

- Satysfakcja jest ogromna - mówi dr Jerzy Juźwiuk, który wziął udział w naszej charytatywnej akcji "Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi". - Jestem dumna z taty - dodaje jego córka.


Paweł Łuksza, fot. Joanna Szubzda

Paweł Łuksza

z białostockiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich
28.11.2019

- Jesteśmy do tyłu z wieloma rzeczami, jeśli chodzi o podejście do miasta, do urbanistyki. Rozmawiam z ludźmi w Polsce (...) oni mają dużo większe pojęcie o tym, jak powinno wyglądać współczesne miasto niż my tu mamy w Białymstoku. Trochę zostaliśmy w tyle.

ks. Krzysztof Szakiel, fot. Monika Kalicka

ks. Krzysztof Szakiel

proboszcz parafii w Osowcu
27.11.2019

"Ten przepiękny obraz jest wyjątkowy, na żywo wygląda jeszcze bardziej okazałe i wspaniale niż w internecie. Zawiśnie na plebanii w Osowcu, znajdzie swoje miejsce gdzieś w saloniku" - mówi ksiądz, który wylicytował obraz "Michał Anioł".

Dorota Ostrożańska, fot. Monika Kalicka

Dorota Ostrożańska

ze Stowarzyszenia 100-lecie Kobiet
27.11.2019

"Przedstawimy 6 sylwetek kobiet zwykłych i niezwykłych, odbędzie się też spotkanie autorskie z Anną Kowalczyk, a potem debata na temat roli kobiet w społeczeństwie" - mówi Dorota Ostrożańska.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok