Radio Białystok | Gość | Jan Perkowski [wideo] - starosta białostocki

Jan Perkowski [wideo]

starosta białostocki

26.11.2019, 08:36, akt. 15:18

- 20 lat powiatu białostockiego pokazuje, że samorządność powiatowa zdaje egzamin.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda
Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Z Janem Perkowskim rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Powiat białostocki świętuje 20-lecie. Samorząd zorganizował uroczystą galę w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku. Jubileusz to czas podsumowania i snucia planów. I o nich ze starostą powiatu białostockiego Janem Perkowskim rozmawia Adam Janczewski.
Adam Janczewski: Z delikatnym opóźnieniem, jak to po hucznej imprezie, dotarł do nas do studia starosta białostocki Jan Perkowski. Na początek wszystkiego najlepszego z okazji 20-lecia powiatu. Ale żeby nie było tak optymistycznie, to czy sądzi pan, że doczekamy kolejnych 20 albo chociaż 10 lat? Przy każdej rocznicy samorządów mówi się o tym, że należy zlikwidować powiaty.


Jan Perkowski: Dobre pytanie. Na wstępie dziękuję za życzenia w imieniu własnym, jak i rady powiatu, zarządu i wszystkich poprzednich starostów, bo to nasze wspólne 20 lat.

Czy powiaty są potrzebne? Tak, bo niestety są zadania, które jeżeli przełożylibyśmy na gminy, to te miałyby dużo pracy i nie wiadomo, czy by to ich nie przytłoczyło.


Niektóre kompetencje mogłyby przejść np. na wojewodów.


Też, ale powiem szczerze, że te 20 lat powiatu białostockiego pokazuje, że samorządność powiatowa zdaje egzamin z uwagi na to, że dzielimy się zadaniami, potrafimy współpracować z gminami powiatu białostockiego, wspólnie realizujemy inwestycje. Jest to dla nich i dla nas o wiele łatwiejsze. Mamy na to jakiś wspólny pogląd. Jest to jeszcze bardziej samorządowe i demokratyczne. Jak robi się drogę powiatową w danej gminie, to wszyscy musimy się dogadać, musi być zgoda radnych, co najmniej większości, potem trzeba znaleźć środki finansowe.

Te 20 lat to jest jedna długa lekcja, ale lekcja, która się kończy sukcesem.


Faktycznie może to budować samorząd. Natomiast dzielić mogą finanse. Prezes Związku Powiatów Polskich Andrzej Płonka wielokrotnie podkreślał, że dyskusja na temat funkcjonowania powiatów łączy się mocno z kwestiami finansowania, a z tym jest różnie. Jednym z zadań powiatów jest edukacja. W opinii przedstawicieli Związku Miast Polskich i właśnie Związku Powiatów Polskich planowana na przyszły rok subwencja oświatowa nie pokryje nawet 80 proc. kosztów wynagrodzeń nauczycielskich.


To, że tych subwencji na szkoły jest za mało, wynika troszeczkę z reformy. Dołożymy około 500 tys. na każdą ze szkół. To będzie 1,5 mln zł. Ale też nie zapominajmy, że reforma edukacji cały czas się toczy.

Mamy za to korzyści w innej sferze rządowej, gdzie jest fundusz dróg samorządowych. I powiem szczerze - 1,5 mln do pozyskanych środków na drogi z budżetu państwa 25 mln, to bilans dla samorządu jest o wiele korzystniejszy. Tego wcześniej też nie było. Były obciążenia edukacyjne, mniejsze subwencje, a na drogi nic nie dostawaliśmy.


Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, który jest pana sąsiadem samorządowym i też jest starostą, ostatnio w wywiadzie dla ogólnopolskiej prasy sceptycznie odniósł się do finansowania samorządów. Powołuje się na dane Ministerstwa Finansów i własne analizy, z których wynika, że samorządy zyskały nieco ponad 15 mld, a w tym samym czasie wydatki wzrosły o 19 mld zł. Jak to jest w powiecie?


U nas jest akurat tak, że bilans współpracy z rządem, z tą reformą mamy dodatni. Jak radzi sobie pan prezydent kadrowo, płacowo, ze szkołami, to każdy samorząd rządzi w swoim zakresie. Każdy gospodarz ma swój budżet i jest to kwestia dobrego zarządzania. Czasami może być kłopot, bo szkół w Białymstoku jest dosyć dużo. Jeśli chodzi o finanse, to naprawdę na każdą złotówkę, którą dostajemy, trzeba dwa razy spojrzeć. Może trzeba gdzieś zrewidować tę księgowość.


Powiat białostocki jest największy w Polsce. W jego skład wchodzi 15 gmin, które otaczają Białystok. I właśnie o to położenie chciałem zapytać - czy jest to atut, czy raczej przeszkoda w rozwoju powiatu?


Perspektywa jest taka, że jesteśmy obwarzankiem Białegostoku. Są plusy i minusy. Patrząc na Szpital Powiatowy w Łapach, to jest minus, bo nie mamy stolicy powiatu. Jeżeli chodzi o oświatę, o uczelnie wyższe, to mieszkańcy powiatu mają o tyle dobrze, że jest duże miasto w środku, duże uczelnie, mogą się kształcić. Potencjał powiatu jest wykorzystywany, nie muszą daleko dojeżdżać.

Patrząc znowu na szkoły średnie, to jest minus, bo miasto Białystok wysysa młodzież z naszych placówek. Jeżeli chodzi o miejsca pracy, to jest plus, bo mogą pracować. Ale ogólnie się mówi, że powiat białostocki to sypialnia.


Nie przeszkadza panu to określenie?


Nie, nie przeszkadza. Nas - radnych, starostę i członków zarządu - najbardziej interesuje to, żeby naszym mieszkańcom dobrze się żyło w powiecie białostockim, gdzie są do tego stworzone dobre warunki. A czy koś pracuje w Białymstoku, czy w powiecie białostockim to nie ma tak naprawdę większego znaczenia. Wydaje mi się, że te granice się zacierają, że może część ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy, że mieszka w powiecie białostockim a nie w Białymstoku, bo te kompetencje się przenikają.


Przejdźmy do kwestii szpitala w Łapach. Z jednej strony udaje się przeprowadzić już jakieś inwestycje, udaje się go troszeczkę "podnosić z kolan". Z drugiej strony jednak placówka wciąż zmaga się z wielomilionowych zadłużeniem.


Cały czas się z tym zmagamy, są to duchy naszej przeszłości. Na bieżąco wyrównujemy stratę, jeżeli wynika w ciągu roku. Ale staramy się wyciągnąć szpital, cały czas próbujemy, żeby kontrakt, który mamy z Narodowym Funduszem Zdrowia, był większy. Pracujemy nad tym. W przyszłym roku będzie otwarty SOR wraz z lądowiskiem. Zastanawiamy się, co zrobić na starym oddziale chirurgii, bo stoi pusty, do remontu.

Mamy nadzieję, mamy plan, żeby szpital wyciągnąć z tego marazmu. Jesteśmy już bliżej niż dalej.


Co z budową nowej siedziby starostwa?


Mamy dwa plany. Pozyskać budynek, jeżeli cena będzie dostępna. Ale też planujemy zakup działki obok starostwa i ewentualnie rozbudowę na ulicy Borsuczej.


Jak duże ma być starostwo?


Jeżeli będziemy dobudowywać, to będzie około 4000 m kwadratowych, a jeżeli będziemy kupować, to prawdopodobnie będzie to około 8000 m.


W najbliższy czwartek poznamy projekt budżetu powiatu na przyszły rok. Inwestycji macie dużo, w takim razie jak duży deficyt planujecie?


Deficyt będzie prawdopodobnie około 8-milionowy, ale trzeba podkreślić, że nie zaciągamy ani kredytu, ani nie wypuszczamy obligacji. Będzie to pokryte z nadwyżki z lat ubiegłych.


Na zakończenie proszę powiedzieć, jaka będzie polityczna przyszłość starosty powiatu białostockiego. Pański zastępca Roman Czepe pokusił się o to, żeby kandydować w ostatnich wyborach parlamentarnych. Czy starosta białostocki Jan Perkowski w przyszłości myśli o tym, żeby startować w wyborach?


Przyszłość jest czteroletnia. Nie wiadomo, co nam życie przyniesie. Na razie jestem starostą. Chciałbym wykonywać tę pracę jak najlepiej potrafię, wspólnie z zarządem powiatu, z radą powiatu, żeby nasz powiat dynamicznie się rozwijał, żebyśmy mieli taki fajny, nowoczesny powiat z dobrymi drogami, z przyjaznymi urzędnikami i żeby mieszkańcom żyło się lepiej.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Marek Kubik Ambient Live Act

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej
Szczepan Piszczatowski

prof. Szczepan Piszczatowski

kierownik Instytutu Inżynierii Biomedycznej Politechniki Białostockiej
7.04.2020

"Nie ma w takim zadaniu niczego nadzwyczajnego. Robimy takie rzeczy na co dzień. Specyfika wynikała raczej z faktu, że trzeba to było zrobić szybko" - mówi prof. Szczepan Piszczatowski o produkcji masek dla lekarzy.

Dr Mariola Fotin-Mleczek, fot. CureVac

Dr Mariola Fotin-Mleczek

mikrobiolożka
6.04.2020

"Szczepionka jest bardzo dobrze tolerowana przez zwierzęta. To nam pokazuje, że jesteśmy na bardzo dobrej drodze. Według naszych planów i starań mamy zamiar rozpocząć badania na ludziach na koniec czerwca, początek lipca" - mówi Dr Mariola Fotin-Mleczek.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
6.04.2020

"To jest okres szczególnie wytężonej pracy. Poza obowiązkami, które są na nas ustawowo nałożone, dochodzą dodatkowe związane z kontrolą czy zachowywane są przepisy związane z walką z koronawirusem" - mówi nadkom. Tomasz Krupa.


Artur Kosicki (Skype)

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
3.04.2020

"Podlaski Pakiet Gospodarczy zostanie uruchomiony w ciągu najbliższych dni, chcemy żeby już do świąt można było spokojnie wnioski przyjmować" - mówi marszałek Kosicki.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny
2.04.2020

"Łukaszenka bagatelizuje sprawę, uważa że większość Białorusinów przejdzie koronawirusa i nic im się nie stanie, a ten kto umrze, to widocznie był chory" - mówi Andrzej Poczobut.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
2.04.2020

"Maturzyści i ósmoklasiści powinni przygotowywać się do egzaminów, nawet gdyby była jakaś ewentualnie korekta terminu to i tak te egzaminy się odbędą" - mówi szef MEN.


Beata Wiśniewska, źródło: www.wobi.pl

Beata Wiśniewska

prezes Wodociągów Białostockich
1.04.2020

- Białostocka kranówka jest całkowicie bezpieczna. Zanim trafia do mieszkańców, przechodzi wieloetapowy proces uzdatniania, jest na bieżąco laboratoryjnie badana przez pracowników spółki - zapewnia prezes.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski

minister cyfryzacji
1.04.2020

"Sugerujemy żeby kupić sprzęt, który jest potrzebny i kupić go jak najwięcej. Zachęcamy do tego, żeby nie kupować tych najbardziej wypasionych, chyba że jest jakaś specjalna potrzeba - mówi minister.

fot. Monika Kalicka

Marek Siergiej

prezes białostockiej firmy Promotech
31.03.2020

Na pewno będzie trudno, to będzie bardzo trudny okres. Najważniejsze jest to, żeby konsumenci mieli pieniądze na to, żeby po tym okresie trudnym rozpocząć normalne normalne życie - mówi szef Promotechu.


Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

30.03.2020

"Powinniśmy być wyczuleni i uczulić naszych najbliższych, nasze babcie, dziadków, ciocie i wujków, czy rodziców, że może dojść do oszustwa, żeby pod żadnym pozorem podejrzanych osób nie wpuszczali do domu" - przypomina Tomasz Krupa.

Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

prorektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
30.03.2020

Od początku wiedzieliśmy, że jedno miejsce nie wystarczy. Widzimy dynamikę rozwoju tej pandemii i było oczywiste, że trzeba szukać drugiego miejsca na laboratorium - mówi prof. Marcin Moniuszko.

fot. Sylwia Krassowska

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
29.03.2020

Opustoszałe kościoły, wierni uczestniczący w mszach i rekolekcjach przed ekranami komputerów i telewizorów, duszpasterze przemawiający do ludzi w internecie - takiego finału Wielkiego Postu jeszcze nie mieliśmy.


Konferencja prasowa wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
28.03.2020

O kolejnych, ośmiu potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Podlaskiem informuje Urząd Wojewódzki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej Policji
27.03.2020

- Policjanci nie będą pytać każdego przechodnia, w jakim celu i gdzie idzie, nie będą legitymować takich osób. Oczywiście będziemy reagować tam, gdzie będziemy mieli do czynienia z rażącym przypadkami łamania wprowadzonych ograniczeń.

foto: Monika Kalicka

Józef Klim i Zdzisław Babicz

dyrektor LO PB i naczyciel informatyk
26.03.2020

Jak zorganizować zdalne nauczanie? "Stworzenie samej platformy z kursami nie jest sprawą trudną, natomiast wymagane jest przeszkolenie nauczyciel."


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
25.03.2020

- Na razie na Podlasiu mamy sytuację stosunkowo stabilną - mówi wojewoda.

foto: Monika Kalicka

Wiktoria Bocheńska

studiująca i pracująca w Birmingham białostoczanka
25.03.2020

Wychodzenie z domu tylko w wyjątkowych sytuacjach i zakaz zgromadzeń - takie ograniczenia, jakie wprowadził polski rząd, na Wyspach Brytyjskich obowiązują od wczoraj.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista UwB
24.03.2020

Sąd Najwyższy może mieć twardy orzech do zgryzienia w przypadku problemów z rejestracją kandydatów na prezydenta. Jeśli nie uda się im zebrać wystarczającej liczby podpisów z uwagi na epidemię i zaskarżą to do sądu, wybory mogą okazać się potem nieważne - wyjaśnia prof. Jackiewicz


Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskie policji
23.03.2020

- Niestety każdej doby policjanci w Podlaskiem odnotowują kilka przypadków, w których osoby poddane kwarantannie domowej wykazują się ogromną nieodpowiedzialnością i nie ma ich w domu podczas kontroli.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
23.03.2020

- Ponad 95 proc. szkół zgłasza gotowość do nauczania na odległość bądź już to robi - informuje minister edukacji.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
20.03.2020

- Postawa każdego mieszkańca naszego województwa jest bardzo istotna. Niezwykle ważne jest to, by dostosować się do wymogów, które wskazał Główny Inspektor Sanitarny. Musimy być odpowiedzialni.


Szczepan Barszczewski, fot. Monika Kalicka

Szczepan Barszczewski o tarczy antykryzysowej [wideo]

dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku
19.03.2020

"Zwracamy się do władz z prośbą o wprowadzenie dobrowolności ubezpieczenia dla przedsiębiorców na najbliższe 3 miesiące, a jak będzie trzeba, to i na kolejne" - mówi Szczepan Barszczewski.

Foto: Lech Pilarski

Ks. Wojciech Sawicki o życiu w Rzymie podczas kwarantanny

ksiądz z polskiej placówki w Watykanie
19.03.2020

"We Włoszech jest drugi tydzień kwarantanny. W pierwszych dniach było ciężko się przyzwyczaić, bo ludzie chodzili po balkonach, po dachach nawet. Wydaje mi się, że dopiero teraz ludzie się przyzwyczaili i nie stwarzają problemów. Nie kontaktują się z innymi osobami."

Jacek Roleder, fot. Paweł Wądołowski

Jacek Roleder

p.o. dyrektora szpitala w Łomży
18.03.2020

Nie wszyscy pacjenci z koronawirusem będą trafiać do Łomży. - My będziemy przyjmować tych pacjentów, którzy są w jakiś sposób zabiegowi, czyli np. ze złamaniami, z bardzo głebokimi ranami, których nie da się na oddziale zachowaczym zabezpieczyć.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
18.03.2020

- Myślę, że sytuacja łomżyńska będzie się stabilizować (...) Dlaczego Łomża? Zgodnie z wytycznymi MZ trzeba było znaleźć placówkę o wieloprofilowym zakresie, gdzie będzie miejsce na poród, na zabieg kardiologiczny, na intensywną terapię, itd.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
18.03.2020

Otwarcie w Ogrodnikach dodatkowego przejścia na granicy polsko-litewskiej skróciło czas oczekiwania kierowców na wjazd do naszego kraju o połowę. Na przejściu w Budzisku po stronie litewskiej tworzyły się 50-kilometrowe kolejki.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

ekonomista z UwB
17.03.2020

"Nasz system bankowy jest bardzo zdrowy, bardzo mocny. (...) Zabieranie pieniędzy z banków nadto co potrzebujemy, na bieżące zakupy, jest niczym niepodyktowane" - mówi prof. Henryk Wnorowski.


prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk, filozof
17.03.2020

"Zachowujmy się normalnie, nie bójmy się, tylko bądźmy ostrożni, niech lęk nas nie paraliżuje"- mówi prof. Jerzy Kopania.

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor podlaskiego NFZ
16.03.2020

Szpital w Łomży na czas walki z koronawirusem zostaje przekształcony w szpital zakaźny. Co mają robić pacjenci poradni specjalistycznych znajdujących się w placówce?

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzeczniik podlaskiej policji
16.03.2020

Jak wygląda praca podlaskiej policji w czasie zagrożenia koronawirusem?


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej
16.03.2020

- Nauczyciel powinien przygotować pracę zdalną w błyskawicznym tempie, zobaczyć, jakie są narzędzia i stopniowo wdrażać się tak, aby za kilka dni mógł już systematycznie realizować podstawę programową i rozpocząć normalną pracę z uczniem.

prof. Jolanta Sztachelska, fot. Joanna Szubzda

Co czytać w czasie zagrożenia koronawirusem radzi literaturoznawczyni z UwB - prof. Jolanta Sztachelska

15.03.2020

"W czasach zarazy następuje rozprzężenie, ludzie w różny sposób to traktują. Jedni się zamykają, dążą do jakiejś ascezy, inni - przeciwnie, poddają się rozpuście" - mówi prof. Sztachelska.

Barbara Kamińska, źródło fot.: facebook.com

Barbara Kamińska

przewodniczka po Rzymie
14.03.2020

- Nasza kwarantanna wygląda w ten sposób, że mamy nakaz siedzenia w domu i zakaz wychodzenia bez powodu - mówi mieszkająca w Rzymie białostoczanka, przewodniczka po Wiecznym Mieście Barbara Kamińska.


Zbigniew Sulewski, fot. Katarzyna Cichoń

Zbigniew Sulewski

doradca gospodarczy
13.03.2020

"Są już pierwsze szacunki, które mówią, jak duże spowolnienie dotknie polską gospodarkę" - mówi Zbigniew Sulewski.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
13.03.2020

"Nie wiemy ile to potrwa, po drugie nie wiemy jak będzie wyglądać kwestia zaliczenia, odrabiania zajęć, których nie możemy wprowadzić do systemu zdalnego" - mówi o zawieszeniu zajęć na uczelniach rektor UwB.

dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński [wideo]

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
12.03.2020

- Pracodawca nie może sam wprowadzić kwarantanny. Taką decyzję podejmuje Inspektor Sanitarny. Wówczas wszyscy muszą się jej podporządkować - pracodawcy i pracownicy. Wtedy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok