Radio Białystok | Gość | Jan Perkowski [wideo] - starosta białostocki

Jan Perkowski [wideo]

starosta białostocki

26.11.2019, 08:36, akt. 15:18

- 20 lat powiatu białostockiego pokazuje, że samorządność powiatowa zdaje egzamin.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda
Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Z Janem Perkowskim rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Powiat białostocki świętuje 20-lecie. Samorząd zorganizował uroczystą galę w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku. Jubileusz to czas podsumowania i snucia planów. I o nich ze starostą powiatu białostockiego Janem Perkowskim rozmawia Adam Janczewski.
Adam Janczewski: Z delikatnym opóźnieniem, jak to po hucznej imprezie, dotarł do nas do studia starosta białostocki Jan Perkowski. Na początek wszystkiego najlepszego z okazji 20-lecia powiatu. Ale żeby nie było tak optymistycznie, to czy sądzi pan, że doczekamy kolejnych 20 albo chociaż 10 lat? Przy każdej rocznicy samorządów mówi się o tym, że należy zlikwidować powiaty.


Jan Perkowski: Dobre pytanie. Na wstępie dziękuję za życzenia w imieniu własnym, jak i rady powiatu, zarządu i wszystkich poprzednich starostów, bo to nasze wspólne 20 lat.

Czy powiaty są potrzebne? Tak, bo niestety są zadania, które jeżeli przełożylibyśmy na gminy, to te miałyby dużo pracy i nie wiadomo, czy by to ich nie przytłoczyło.


Niektóre kompetencje mogłyby przejść np. na wojewodów.


Też, ale powiem szczerze, że te 20 lat powiatu białostockiego pokazuje, że samorządność powiatowa zdaje egzamin z uwagi na to, że dzielimy się zadaniami, potrafimy współpracować z gminami powiatu białostockiego, wspólnie realizujemy inwestycje. Jest to dla nich i dla nas o wiele łatwiejsze. Mamy na to jakiś wspólny pogląd. Jest to jeszcze bardziej samorządowe i demokratyczne. Jak robi się drogę powiatową w danej gminie, to wszyscy musimy się dogadać, musi być zgoda radnych, co najmniej większości, potem trzeba znaleźć środki finansowe.

Te 20 lat to jest jedna długa lekcja, ale lekcja, która się kończy sukcesem.


Faktycznie może to budować samorząd. Natomiast dzielić mogą finanse. Prezes Związku Powiatów Polskich Andrzej Płonka wielokrotnie podkreślał, że dyskusja na temat funkcjonowania powiatów łączy się mocno z kwestiami finansowania, a z tym jest różnie. Jednym z zadań powiatów jest edukacja. W opinii przedstawicieli Związku Miast Polskich i właśnie Związku Powiatów Polskich planowana na przyszły rok subwencja oświatowa nie pokryje nawet 80 proc. kosztów wynagrodzeń nauczycielskich.


To, że tych subwencji na szkoły jest za mało, wynika troszeczkę z reformy. Dołożymy około 500 tys. na każdą ze szkół. To będzie 1,5 mln zł. Ale też nie zapominajmy, że reforma edukacji cały czas się toczy.

Mamy za to korzyści w innej sferze rządowej, gdzie jest fundusz dróg samorządowych. I powiem szczerze - 1,5 mln do pozyskanych środków na drogi z budżetu państwa 25 mln, to bilans dla samorządu jest o wiele korzystniejszy. Tego wcześniej też nie było. Były obciążenia edukacyjne, mniejsze subwencje, a na drogi nic nie dostawaliśmy.


Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, który jest pana sąsiadem samorządowym i też jest starostą, ostatnio w wywiadzie dla ogólnopolskiej prasy sceptycznie odniósł się do finansowania samorządów. Powołuje się na dane Ministerstwa Finansów i własne analizy, z których wynika, że samorządy zyskały nieco ponad 15 mld, a w tym samym czasie wydatki wzrosły o 19 mld zł. Jak to jest w powiecie?


U nas jest akurat tak, że bilans współpracy z rządem, z tą reformą mamy dodatni. Jak radzi sobie pan prezydent kadrowo, płacowo, ze szkołami, to każdy samorząd rządzi w swoim zakresie. Każdy gospodarz ma swój budżet i jest to kwestia dobrego zarządzania. Czasami może być kłopot, bo szkół w Białymstoku jest dosyć dużo. Jeśli chodzi o finanse, to naprawdę na każdą złotówkę, którą dostajemy, trzeba dwa razy spojrzeć. Może trzeba gdzieś zrewidować tę księgowość.


Powiat białostocki jest największy w Polsce. W jego skład wchodzi 15 gmin, które otaczają Białystok. I właśnie o to położenie chciałem zapytać - czy jest to atut, czy raczej przeszkoda w rozwoju powiatu?


Perspektywa jest taka, że jesteśmy obwarzankiem Białegostoku. Są plusy i minusy. Patrząc na Szpital Powiatowy w Łapach, to jest minus, bo nie mamy stolicy powiatu. Jeżeli chodzi o oświatę, o uczelnie wyższe, to mieszkańcy powiatu mają o tyle dobrze, że jest duże miasto w środku, duże uczelnie, mogą się kształcić. Potencjał powiatu jest wykorzystywany, nie muszą daleko dojeżdżać.

Patrząc znowu na szkoły średnie, to jest minus, bo miasto Białystok wysysa młodzież z naszych placówek. Jeżeli chodzi o miejsca pracy, to jest plus, bo mogą pracować. Ale ogólnie się mówi, że powiat białostocki to sypialnia.


Nie przeszkadza panu to określenie?


Nie, nie przeszkadza. Nas - radnych, starostę i członków zarządu - najbardziej interesuje to, żeby naszym mieszkańcom dobrze się żyło w powiecie białostockim, gdzie są do tego stworzone dobre warunki. A czy koś pracuje w Białymstoku, czy w powiecie białostockim to nie ma tak naprawdę większego znaczenia. Wydaje mi się, że te granice się zacierają, że może część ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy, że mieszka w powiecie białostockim a nie w Białymstoku, bo te kompetencje się przenikają.


Przejdźmy do kwestii szpitala w Łapach. Z jednej strony udaje się przeprowadzić już jakieś inwestycje, udaje się go troszeczkę "podnosić z kolan". Z drugiej strony jednak placówka wciąż zmaga się z wielomilionowych zadłużeniem.


Cały czas się z tym zmagamy, są to duchy naszej przeszłości. Na bieżąco wyrównujemy stratę, jeżeli wynika w ciągu roku. Ale staramy się wyciągnąć szpital, cały czas próbujemy, żeby kontrakt, który mamy z Narodowym Funduszem Zdrowia, był większy. Pracujemy nad tym. W przyszłym roku będzie otwarty SOR wraz z lądowiskiem. Zastanawiamy się, co zrobić na starym oddziale chirurgii, bo stoi pusty, do remontu.

Mamy nadzieję, mamy plan, żeby szpital wyciągnąć z tego marazmu. Jesteśmy już bliżej niż dalej.


Co z budową nowej siedziby starostwa?


Mamy dwa plany. Pozyskać budynek, jeżeli cena będzie dostępna. Ale też planujemy zakup działki obok starostwa i ewentualnie rozbudowę na ulicy Borsuczej.


Jak duże ma być starostwo?


Jeżeli będziemy dobudowywać, to będzie około 4000 m kwadratowych, a jeżeli będziemy kupować, to prawdopodobnie będzie to około 8000 m.


W najbliższy czwartek poznamy projekt budżetu powiatu na przyszły rok. Inwestycji macie dużo, w takim razie jak duży deficyt planujecie?


Deficyt będzie prawdopodobnie około 8-milionowy, ale trzeba podkreślić, że nie zaciągamy ani kredytu, ani nie wypuszczamy obligacji. Będzie to pokryte z nadwyżki z lat ubiegłych.


Na zakończenie proszę powiedzieć, jaka będzie polityczna przyszłość starosty powiatu białostockiego. Pański zastępca Roman Czepe pokusił się o to, żeby kandydować w ostatnich wyborach parlamentarnych. Czy starosta białostocki Jan Perkowski w przyszłości myśli o tym, żeby startować w wyborach?


Przyszłość jest czteroletnia. Nie wiadomo, co nam życie przyniesie. Na razie jestem starostą. Chciałbym wykonywać tę pracę jak najlepiej potrafię, wspólnie z zarządem powiatu, z radą powiatu, żeby nasz powiat dynamicznie się rozwijał, żebyśmy mieli taki fajny, nowoczesny powiat z dobrymi drogami, z przyjaznymi urzędnikami i żeby mieszkańcom żyło się lepiej.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
20.01.2020

Ministerstwo Edukacji zapowiada prace nad zmianami w Karcie Nauczyciela i systemie wynagradzania.

Marek Walczuk z zespołu "Bright Ophidia", fot. Sylwia Krassowska

Marek Walczuk

z zespołu "Bright Ophidia"
18.01.2020

"Zespół, który nie gra koncertów - umiera. Staramy się robić wszystko, żeby grać w różnych miejscach" - mówi Marek Walczuk.

Paweł Ambrożewicz i Z Ilona Karpiuk, fot. Monika Kalicka

Paweł Ambrożewicz i Ilona Karpiuk

z zespołu Ilo & Friends
17.01.2020

"Śpiewamy po białorusku, ale nie jesteśmy kolejnym zespołem folkowym, oferujemy trochę inną muzykę, teksty opowiadają o czymś innym niż piosenki folkowe" - mówi Ilona Karpiuk.


Agnieszka Maliszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Maliszewska [wideo]

wiceprzewodnicząca nowej prezydencji COGECA
17.01.2020

"My jako konsument popatrzmy, co wybieramy, jakie produkty jemy i starajmy się wybierać takie produkty, żeby pieniądze, które zostawiamy w sklepie, trafiły z powrotem na nasz lokalny rynek" - mówi Agnieszka Maliszewska.

Adrian Łabanowski, fot. Monika Kalicka

Adrian Łabanowski z zespołu "NO LOGO"

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon"
16.01.2020

"Kochamy koncerty, uwielbiamy grać, każdy koncert jest dla nas wielkim przeżyciem, a jeśli chodzi o tworzenie inspiracją dla nas są naturalne jeziora, lasy, które nas otaczają i oczywiście nasza rzeka Marycha" - mówi wokalista zespołu "NO LOGO".

Andrzej Mastalerz, fot. Monika Kalicka

Andrzej Mastalerz

reżyser sztuki "Naprzód Freedonio!"
16.01.2020

"Zainteresowałem się tym tekstem dlatego, że on jest bardzo dobrze napisany i przetłumaczony, a również ze względu na materiał aktorski" - mówi reżyser sztuki "Naprzód Freedonio!".


Piotr Jankowski, fot. Monika Kalicka

Piotr Jankowski [wideo]

białostocki radny
16.01.2020

"Jeszcze w ubiegłym roku Białystok się chwalił w Polsce, że ma najniższe ceny śmieci; zmieniło się to - od tego roku, już nie ma" - mówi radny Piotr Jankowski.

Joanna Zubrycka - Miss GOD, fot. Marcin Gliński

Joanna Zubrycka - Miss GOD

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon"
15.01.2020

"Uważam, że hip-hop jest teraz takim gatunkiem, który najbardziej się rozwija. Bardziej niż inne gatunki, dlatego, że łączy się z elektroniką. I tak się składa, że to jest dla mnie najbardziej interesujące" - mówiła w Radiu Białystok Joanna Zubrycka - Miss GOD.

Anka Kaptór i Przemek Starachowski, fot. Joanna Szubzda

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

zespół Funkasanki
15.01.2020

- Tak jak gramy, tak też żyjemy. Gramy powoli, żyjemy powoli, skupiamy się na chwili, jesteśmy bardziej w zadumie. Spokój i balans.


dr Janusz Grycel, fot. Joanna Szubzda

dr Janusz Grycel [wideo]

przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Białymstoku
15.01.2020

- Nie możemy dopuścić do tego, by na życzenie dewelopera wyrywać poszczególne działki z pewnych większych struktur.

nadinsp. Daniel Kołnierowicz, fot. Marcin Gliński

nadinsp. Daniel Kołnierowicz

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
14.01.2020

Podlaska policja podsumowała 2019 rok. Jaki był?

Ewa Wyszyńska i Piotr Grudziński, fot. Joanna Szubzda

Ewa Wyszyńska i Piotr Grudziński

z zespołu Mgły
14.01.2020

- Zawsze chcieliśmy, żeby nasza muzyka była niejednoznaczna, trochę tajemnicza, przestrzenna i szukaliśmy nazwy, która by odzwierciedlała właśnie te cechy.


Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
14.01.2020

- Brakuje nam do kolekcji jeszcze jednego tytułu - Mistrza Polski. I wierzę głęboko, że nowy trener poradzi sobie z tym, ażeby drużyna spięła się i zwyciężyła. Takie mam życzenie dla kibiców, mieszkańców, dla siebie.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło [wideo]

wicemarszałek województwa podlaskiego
13.01.2020

- Kruszwil przyjechał na Podlasie szukając potwierdzenia tego, co widać na memach. Kontekst jest taki, że on tego nie znajduje. Czy dziś zgodzilibyśmy się na taką produkcję? Nie wiem. Na pewno szerzej byśmy o tym rozmawiali.

Marcin Wasiluk i Piotr Trypus, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wasiluk i Piotr Trypus

z zespółu Starsabout
13.01.2020

- Przede wszystkim chodzi o muzykę, cała reszta jest tylko otoczką. Najważniejsze dla nas jest to, żeby zrobić dobrą muzę.


nadkom. Dariusz Matynka, Agnieszka Kopacewicz, sierż. Piotr Kozłowski i Magdalena Kozłowska, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

13.01.2020

Bezpieczeństwo dzieci na feriach zależy przede wszystkim od rodziców i opiekunków - jak o nie zadbać?

Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Jurgiel

europoseł PiS
13.01.2020

- W ramach Zjednoczonej Prawicy są mniejsze partie jak Z. Ziobry i pana Gowina. I w tych partiach niektórzy odnajdują swoje miejsce, widząc szanse szybszego awansu. Moim zdaniem nic złego się tu nie dzieje - mówi europoseł o przejściu m.in. S. Łukaszewicza z PiS do SP.

Andrzej Lechowski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Lechowski

dyrektor Muzeum Podlaskiego
12.01.2020

Zdjęcia, aparaty fotograficzne, negatywy należące do Wiktora Wołkowa kupiło Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Kolekcja jest wielotysięcznym zbiorem fotografii pejzażu i przyrody Polski północno-wschodniej.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok