Radio Białystok | Gość | prof. Lech Dzienis - rektor Politechniki Białostockiej

prof. Lech Dzienis

rektor Politechniki Białostockiej

27.11.2019, 08:25, akt. 05:37

"Czy będzie za 70 lat Politechnika Białostocka? Należy wierzyć, że będzie, ale w jakiej formie, pod jaką nazwą - tego nikt nie jest w stanie powiedzieć" - mówi rektor Politechniki Białostockiej.

Lech Dzienis, fot. Monika Kalicka
Lech Dzienis, fot. Monika Kalicka

Z prof. Lechem Dzienisem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Politechnika Białostocka świętuje dzisiaj swoje 70-lecie. O tym z rektorem politechniki profesorem Lechem Dzienisem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Jest pan równolatkiem Politechniki?


prof. Lech Dzienis: Nie, jestem trochę młodszy.


Jak to jest kierować uczelnią, która jest w środku zmian? Na świecie są zmiany ogromne, niektórzy twierdzą, że za 20 lat 70 zawodów już nie będzie aktualnych, ludzie którzy teraz studiują muszą się przygotować na zupełnie nowe funkcje, nowe zawody.


Sądzę, że nasi absolwenci dadzą sobie z tym radę. Polskie szkolnictwo wyższe zawsze dobrze przygotowywało młodzież do tego, aby się wraz z rozwojem ich losów przekształcała w zawodach i nie tylko.


Czyli dajecie dobre podstawy po to, żeby można było później się zaadaptować do nowej sytuacji.


Oczywiście, że tak. To jest najważniejsze. Natomiast jak się czuję jako prowadzący taką uczelnię w takim czasie? Po pierwsze żałuję, że nie jestem młodszy i nie będę mógł w tych zmianach dalej uczestniczyć, ale uważam że powinienem naszą Politechnikę przygotować w czasie tego okresu, kiedy jestem rektorem jak najlepiej, aby moi następcy mogli kontynuować te sprawy.


Czy za 70 lat nadal będzie Politechnika w Białymstoku? Zaczynała, jako uczelnia która przygotowywała w gruncie rzeczy ludzi do konkretnych zawodów, a właściwie podwyższała ich kwalifikacje z reguły na studiach wieczorowych, na studiach zaocznych.


Taka była potrzeba chwili. Jeszcze okres powojenny, kiedy były zgliszcza, nie było kadr, w związku z tym na tym to wtedy polegało. Teraz ta akademickość jest już zupełnie inna, a czy będzie za 70 lat Politechnika Białostocka? Należy wierzyć, że będzie, ale w jakiej formie, pod jaką nazwą - tego nikt nie jest w stanie powiedzieć, tak jak w czasie tych 70 lat nasza Politechnika zmieniała parę razy nazwę przecież.


I nazwę, i także swój poziom, w sensie takim, że dobijała się do akademickości.


No więc akademickość też obchodzi jubileusz, równoległe z powstaniem całego naszego kompleksu, bo 45 lat temu dokładnie uzyskaliśmy ten statut akademickości i zostaliśmy Politechniką Białostocką.


I teraz to trzeba będzie utrzymać, czy uda się przetrwać "gowinowskie" reformy?


Sądzę, że prowadząc normalną działalność jesteśmy do tego przygotowani i nie sądzę, żeby się stało coś, co mogłoby zagrozić losom Politechniki. Oczywiście, poszczególne dyscypliny, kierunki mogą mieć różne losy i zmiany mogą zachodzić, natomiast szkoła jako całość będzie istnieć.


Tak jak będzie potrzeba wykształconych ludzi, myślę tutaj o tym czego będzie wymagała od nas gospodarka, w tym sensie że za 20 - 30 lat świat się podzieli na ludzi kreatywnych, z dobrym wykształceniem, z dobrymi umiejętnościami i całą resztę.


Chodzi tylko o to, żeby nie zostać w tej całej reszcie, żeby być w grupie kreatorów. Świat tak szybko się zmienia, że trudno w wyobraźni nawet sobie tutaj taki obraz przedstawić, jak to wszystko będzie wyglądać, bo na pewno po Przemyśle 4.0, przyjdzie kolej na Przemysł 5.0, 6.0, 7.0, więc to są wszystko rzeczy, których tej chwili trudno sobie wyobrazić, ale można zaryzykować, że kilka kierunków kształcenia na pewno pozostanie, takie które są teraz potrzebne i będą potrzebne w przyszłości. Samo wykonawstwo stanie się coraz prostsze, natomiast to estetyka, wygląd pewnie ciągle będzie zależało od człowieka. 


Czyli ta kreatywność właśnie na tym będzie też polegała, bo nie dość, że będziemy chcieli mieć rzeczy funkcjonalne, to jeszcze estetycznie wykonane i piękne.


Być może jeszcze człowiekowi pomogą w tym androidy także i na to pewnie przyszłe pokolenia muszą być przygotowane.


Czy na Politechnice będą studiowały androidy równolegle z ludźmi?


Osobiście nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, ale wielu sytuacji sobie nie wyobrażaliśmy jeszcze 10 czy 20 lat temu.


Jak pan profesor zaczynał swoje studia i w porównaniu do tego, co jest współcześnie - to jaka jest różnica?


Różnica jest niebagatelna, nie mówię o zewnętrznych warunkach, bo był inny ustrój, inne porządki, więc to jest zupełnie inna sprawa. Inne oprzyrządowanie w nauce, przypomnę że symbol naszego jubileuszu, czyli suwak logarytmiczny był tym przyrządem, którym się wtedy posługiwałem, musiałem się nim posługiwać się sposób efektywny, trzeba było wyliczyć w zadaniach - to było wynikiem.


No i projektując różnorodne instalacje też się tym posłużyć.


Później przyszły te tzw. kręciołki. Dopiero właściwie już tutaj w Białymstoku, po kilkunastu latach pracy spotkałem się z pierwszymi komputerami. W czasie studiów to był suwak plus odręczne rysowanie wszystkiego za pomocą grafionów, także to były takie przeżycia, które pamiętam do dziś. 


Taka to historia tego 70-lecia Politechniki i taka jest teraz historia całej nauki i naszej rzeczywistości, bo też wszystko tak diametralnie się zmieniło.


Owszem i chęć tej zmiany jest powodem wszelkiego postępu, inaczej nie byłoby postępu, gdyby nie było zmiany. Zawsze mówię, że ktoś kto się zatrzymuje w miejscu, ten się w rzeczywistości cofa. Trzeba iść ciągle do przodu, znajdować nowe wyzwania, bo te wyzwania powodują, że czasami natykamy się na coś, co jest tą miarą postępu.


Musimy być przygotowani i wszyscy absolwenci Politechniki, studenci muszą być przygotowani na te zmiany i teraz kwestia takiego kształcenia, żeby móc te zmiany skonsumować, żeby iść do przodu.


Staramy się wprowadzać nowe formy kształcenia, oczywiście wymusza to trochę również administracyjnie ministerstwo, odeszły już na bok wszelkie standardy, pojawiły się teraz już tylko efekty kształcenia i one są najważniejsze. Oczywiście wszystko dostosowujemy do tych wymagań i mam nadzieję, że ta sfera kształcenia będzie coraz bardziej efektywna, ale również będzie skuteczna. Najważniejszym naszym zadaniem jest i pozostaje ciągle nauka, bo to jednak nauka jest miarą postępu, zresztą ta nowa ustawa wyraźnie faworyzuje jedno z tych dwóch pozostałych naszych zadań, więc faworyzuje naukę w stosunku do dwóch pozostałych. Z nauki praktycznie wszystko wynika, wynika również i poziom kształcenia. 


Te dwie pozostałe?


To jest kształcenie i działalność organizacyjna, 3 takie główne zadania. Również w ramach tej działalności organizacyjnej mieści się działalność cała nasza społeczna - uniwersytety dziecięce, uniwersytety trzeciego wieku - to wszystko co robimy poza głównym nurtem działalności.


Co pan powie dzisiaj jest studentom swoim i wykładowcom w 70. rocznicę powstania Politechniki Białostockiej?


Powiem dziękuję za 70 lat i proszę o kolejne.


Trudno nawet dzisiaj sobie wyobrazić, co będzie za 70 lat.


Owszem trudno, zgadzam się w zupełności.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
20.01.2020

- Dziś większość nauczycieli, związków zawodowych, rodziców, samorządów zauważa, że obecny awans zawodowy służy raczej tylko formalnemu zdobyciu kolejnych stopni i w związku z tym wyższego wynagrodzenia, natomiast ma niewielki wpływ na jakość nauczania.

Marek Walczuk z zespołu "Bright Ophidia", fot. Sylwia Krassowska

Marek Walczuk

z zespołu "Bright Ophidia"
18.01.2020

"Zespół, który nie gra koncertów - umiera. Staramy się robić wszystko, żeby grać w różnych miejscach" - mówi Marek Walczuk.

Paweł Ambrożewicz i Z Ilona Karpiuk, fot. Monika Kalicka

Paweł Ambrożewicz i Ilona Karpiuk

z zespołu Ilo & Friends
17.01.2020

"Śpiewamy po białorusku, ale nie jesteśmy kolejnym zespołem folkowym, oferujemy trochę inną muzykę, teksty opowiadają o czymś innym niż piosenki folkowe" - mówi Ilona Karpiuk.


Agnieszka Maliszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Maliszewska [wideo]

wiceprzewodnicząca nowej prezydencji COGECA
17.01.2020

"My jako konsument popatrzmy, co wybieramy, jakie produkty jemy i starajmy się wybierać takie produkty, żeby pieniądze, które zostawiamy w sklepie, trafiły z powrotem na nasz lokalny rynek" - mówi Agnieszka Maliszewska.

Adrian Łabanowski, fot. Monika Kalicka

Adrian Łabanowski z zespołu "NO LOGO"

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon"
16.01.2020

"Kochamy koncerty, uwielbiamy grać, każdy koncert jest dla nas wielkim przeżyciem, a jeśli chodzi o tworzenie inspiracją dla nas są naturalne jeziora, lasy, które nas otaczają i oczywiście nasza rzeka Marycha" - mówi wokalista zespołu "NO LOGO".

Andrzej Mastalerz, fot. Monika Kalicka

Andrzej Mastalerz

reżyser sztuki "Naprzód Freedonio!"
16.01.2020

"Zainteresowałem się tym tekstem dlatego, że on jest bardzo dobrze napisany i przetłumaczony, a również ze względu na materiał aktorski" - mówi reżyser sztuki "Naprzód Freedonio!".


Piotr Jankowski, fot. Monika Kalicka

Piotr Jankowski [wideo]

białostocki radny
16.01.2020

"Jeszcze w ubiegłym roku Białystok się chwalił w Polsce, że ma najniższe ceny śmieci; zmieniło się to - od tego roku, już nie ma" - mówi radny Piotr Jankowski.

Joanna Zubrycka - Miss GOD, fot. Marcin Gliński

Joanna Zubrycka - Miss GOD

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon"
15.01.2020

"Uważam, że hip-hop jest teraz takim gatunkiem, który najbardziej się rozwija. Bardziej niż inne gatunki, dlatego, że łączy się z elektroniką. I tak się składa, że to jest dla mnie najbardziej interesujące" - mówiła w Radiu Białystok Joanna Zubrycka - Miss GOD.

Anka Kaptór i Przemek Starachowski, fot. Joanna Szubzda

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

zespół Funkasanki
15.01.2020

- Tak jak gramy, tak też żyjemy. Gramy powoli, żyjemy powoli, skupiamy się na chwili, jesteśmy bardziej w zadumie. Spokój i balans.


dr Janusz Grycel, fot. Joanna Szubzda

dr Janusz Grycel [wideo]

przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Białymstoku
15.01.2020

- Nie możemy dopuścić do tego, by na życzenie dewelopera wyrywać poszczególne działki z pewnych większych struktur.

nadinsp. Daniel Kołnierowicz, fot. Marcin Gliński

nadinsp. Daniel Kołnierowicz

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
14.01.2020

Podlaska policja podsumowała 2019 rok. Jaki był?

Ewa Wyszyńska i Piotr Grudziński, fot. Joanna Szubzda

Ewa Wyszyńska i Piotr Grudziński

z zespołu Mgły
14.01.2020

- Zawsze chcieliśmy, żeby nasza muzyka była niejednoznaczna, trochę tajemnicza, przestrzenna i szukaliśmy nazwy, która by odzwierciedlała właśnie te cechy.


Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
14.01.2020

- Brakuje nam do kolekcji jeszcze jednego tytułu - Mistrza Polski. I wierzę głęboko, że nowy trener poradzi sobie z tym, ażeby drużyna spięła się i zwyciężyła. Takie mam życzenie dla kibiców, mieszkańców, dla siebie.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło [wideo]

wicemarszałek województwa podlaskiego
13.01.2020

- Kruszwil przyjechał na Podlasie szukając potwierdzenia tego, co widać na memach. Kontekst jest taki, że on tego nie znajduje. Czy dziś zgodzilibyśmy się na taką produkcję? Nie wiem. Na pewno szerzej byśmy o tym rozmawiali.

Marcin Wasiluk i Piotr Trypus, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wasiluk i Piotr Trypus

z zespółu Starsabout
13.01.2020

- Przede wszystkim chodzi o muzykę, cała reszta jest tylko otoczką. Najważniejsze dla nas jest to, żeby zrobić dobrą muzę.


nadkom. Dariusz Matynka, Agnieszka Kopacewicz, sierż. Piotr Kozłowski i Magdalena Kozłowska, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

13.01.2020

Bezpieczeństwo dzieci na feriach zależy przede wszystkim od rodziców i opiekunków - jak o nie zadbać?

Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Jurgiel

europoseł PiS
13.01.2020

- W ramach Zjednoczonej Prawicy są mniejsze partie jak Z. Ziobry i pana Gowina. I w tych partiach niektórzy odnajdują swoje miejsce, widząc szanse szybszego awansu. Moim zdaniem nic złego się tu nie dzieje - mówi europoseł o przejściu m.in. S. Łukaszewicza z PiS do SP.

Andrzej Lechowski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Lechowski

dyrektor Muzeum Podlaskiego
12.01.2020

Zdjęcia, aparaty fotograficzne, negatywy należące do Wiktora Wołkowa kupiło Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Kolekcja jest wielotysięcznym zbiorem fotografii pejzażu i przyrody Polski północno-wschodniej.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok