Radio Białystok | Gość | dr Radosław Dobrowolski [wideo] - burmistrz Supraśla

dr Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla

29.11.2019, 08:28, akt. 11:07

"6 lat czekaliśmy aż premier Polski złoży hołd powstańcom listopadowym na Kopnej Górze i bardzo się z tego cieszymy" - mówi burmistrz Supraśla.

Radosław Dobrowolski, fot. Monika Kalicka
Radosław Dobrowolski, fot. Monika Kalicka

Z Radosławem Dobrowolskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


29 listopada mija 189. rocznica wybuchu powstania listopadowego. Z tej okazji w Kopnej Górze premier Mateusz Morawiecki i mieszkańcy Supraśla złożą wieńce i kwiaty. O tym wydarzeniu z burmistrzem Supraśla dr Radosławem Dobrowolskim rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Jaki jest związek pomiędzy dniem podchorążego a tymi wydarzeniami, które miały miejsce w okolicach Supraśla?


Radosław Dobrowolski: Jest bardzo duży związek, ponieważ Noc Listopadowa, Warszawa, Szkoła Podchorążych, Piotr Wysocki, ale oprócz Piotra Wysockiego mamy też innego szkoleniowca - pułkownika Józefa Zaliwskiego. To właśnie Zaliwski w 1831 roku, w maju wyruszył do Wilna za generałem Giełgudem, aby tam wspomóc powstanie listopadowe na Litwie. Z nim jest związana, i z generałem Giełgudem, bitwa pod Rajgrodem 29 maja 1831 roku i po nieudanej bitwie pod Ponarami pod Wilnem 19 czerwca, Józef Zaliwski chce dotrzeć z powrotem w ucieczce do Warszawy i dociera w okolice Grodna, przechodzi przez Niemen ze swoim oddziałem liczącym około półtora tysiąca polskich żołnierzy i dociera do Sokołdy. Tam rozgrywa się bitwa, tam jego oddział uległ rozproszeniu. I to jest właśnie związek pomiędzy wybuchem powstania, Piotr Wysocki, Józef Zaliwski i Kopna Góra, gdzie właśnie ten oddział Józefa Zaliwskiego się rozpierzchł.


W Kopnej Górze niektórzy żołnierze znaleźli miejsce pochówku.


Przez wiele lat mylono to miejsce z powstaniem styczniowym, dlatego że w 1863 roku, w końcu kwietnia kilka oddziałów partyzanckich udało się właśnie do Sokołdy na Kopną Górę, aby tam zaprzysiąc się w udziale w powstaniu narodowym. Udali się na groby powstańców listopadowych, a w okresie późniejszym ludność miejscowa już pamiętała, że było to powstanie styczniowe, zapominając zupełnie o tym, że tak naprawdę 32 lata wcześniej tutaj doszło do o wiele krwawszej bitwy. 

W 2007 roku Colegium Suprasliense, ja wtedy byłem akurat prezesem tego stowarzyszenia, wespół z Lasami Państwowymi, z Parkiem Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej, rozpoczęliśmy badania, one trwały 3 lata, badania archeologiczne, badania chemiczne, badania archeologiczne poprzez odkrywkę - udało nam się zlokalizować masową mogiłę. To było w październiku 2010 roku, ekshumowaliśmy 46 powstańców listopadowych, a że to są akurat powstańcy listopadowi nie budzi to żadnych wątpliwości, bo znaleźliśmy tam pewne przedmioty, które o tym dobitnie świadczą.


Potem przyszykowano to piękne miejsce, na Kopnej Górze, tam prochy powstańców pochowano i teraz mamy miejsce, w którym możemy przypominać o powstaniu listopadowym.


W 2013 roku, 15 września odbyła się piękna uroczystość złożenia trumien w przygotowanym uprzednio właśnie miejscu - Mauzoleum Powstańców Listopadowych. Tak się akurat złożyło, że dobrzy ludzie złożyli się na budowę tego mauzoleum, także gmina Supraśl właściwie nie poniosła większych kosztów, dostaliśmy środki i z rządu, i od wojewody, ale też bardzo dużo pomógł marszałek Baszko, ponieważ ten parking, który tam jest zrobiony, to dzięki staraniom pana ówczesnego marszałka Baszki. 

I co roku tam się odbywają uroczystości i to kilka uroczystości. Tam dociera Sztafeta Niepodległości, młodzież z Białorusi, z Litwy, z Ukrainy, w tym roku również z Kazachstanu, przybiegają tam odwiedzając miejsca pamięci narodowej w województwie podlaskim, tam również odbywają się uroczystości służb mundurowych województwa podlaskiego, zawsze to jest właśnie w rocznicę Nocy Listopadowej, ale również my jako gmina organizujemy dla naszej młodzieży i naszych mieszkańców rocznicowe uroczystości upamiętniające bitwę. Bitwa była 7 lipca i w okolicach 7 lipca każdego roku organizujemy tam uroczystości patriotyczne. 


W tym roku te uroczystości będą miały specjalny wymiar z powodu tego, że będzie w Kopnej Górze premier Rzeczpospolitej.


My się bardzo cieszymy z tego tytułu dlatego, że te uroczystości będą transmitowane przez kilka telewizji, będzie dużo mediów, będzie kilku ministrów, będą parlamentarzyści i oczywiście pan premier Mateusz Morawiecki, który podkreśla jest pierwszy raz w tym miejscu. 

Czekaliśmy na to 6 lat, bo w momencie składania szczątków żaden tak wysoki przedstawiciel władz naszego kraju nie był na tej uroczystości, najwyższą szarżą był wówczas wojewoda Maciej Żywno, który był na tych uroczystościach. Natomiast 6 lat czekaliśmy aż właśnie premier Polski odwiedzi - nie nas - odwiedzi, złoży hołd powstańcom listopadowym na Kopnej Górze i bardzo się z tego cieszymy. Pan premier ma też wielkie swoje zasługi dlatego, że dzisiaj po raz pierwszy zostanie włączone oświetlenie Kopnej Góry, dzięki temu, że gmina Supraśl otrzymała dofinansowanie od polskiego rządu na stworzenie iluminacji Kopnej Góry. Ona już od dzisiaj nie będzie tonęła w mrokach, a będzie widoczna i będzie można odwiedzać w to miejsce również wieczorem.


Pan premier odwiedzi również dzisiaj Mostowlany i nastąpi spięcie tych dwóch powstań, czyli powstania listopadowego i powstania styczniowego, ze względu na to, że w Mostowlanach urodził się Konstanty Wincenty Kalinowski.


To postać nieco zapomniana, a bardzo ważna. Uważany był przez innych przywódców powstania jako chłopoman. Pisał w języku białoruskim odezwy, dążył do odtworzenia białoruskiej Cerkwi, dążył do tego, aby kultura Wielkiego Księstwa Litewskiego zawiązanego z konglomeratu wielu etnosów, żeby z powrotem zaistniała i szczególnie my, jako Podlasianie powinniśmy pamiętać o Konstantym Kalinowskim, że autentycznie dążył do odtworzenia I Rzeczypospolitej. 

Niektórzy tego nie rozumieją, nie rozumieją tego Białorusini zrusyfikowani, którzy dzisiaj mówią różne brednie, że to był bandyta, że to był rewolucjonista, że to było polskie powstanie. Absolutnie nie - to był to człowiek, który działał w duchu I Rzeczypospolitej. Niestety też czasami nie rozumieją tej postawy Konstantego Kalinowskiego również ci, którzy mieszkają poza tym tymi kontekstami związanymi z Wielkim Księstwem Litewskim, z centralnej Polski. Dlatego też nam Podlasianom szczególnie powinno zależeć, aby być świadkami właśnie tych działań związanych z Konstantym Kalinowskim, z odtworzeniem I Rzeczypospolitej.


Taka była walka powstańców z 1863 roku i o tych zadaniach, naszych zadaniach współcześnie związanych z historią przypomniały uroczystości w Wilnie, w których uczestniczyliśmy tydzień temu. Były bardzo podniosłe, były piękne i rzeczywiście naszym powstańcom nareszcie mogliśmy oddać hołd.


Czuliśmy wtedy wspólnotę. Wtedy, kiedy nasze narody - litewski, białoruski, polski - rozchodziły się mniej więcej właśnie w okresie powstania styczniowego, to teraz przy pogrzebie Zygmunta Sierakowskiego, Konstantego Kalinowskiego - teraz zeszliśmy się razem tak, jak rodzina na pogrzebie naszych wspólnych bohaterów. Czuliśmy wspólnotę ducha, można powiedzieć nawet o wspólnocie I Rzeczypospolitej i myślę, że ta uroczystość stwarza jakąś nową jakość, trzeba na tej jakości absolutnie budować nową przyszłość. 

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu
Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.


dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.


Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski

Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.


Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.


Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.

Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.


Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.

Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.


insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.

Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.


Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.


foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.

foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".


Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok