Radio Białystok | Gość | dr Radosław Dobrowolski [wideo] - burmistrz Supraśla

dr Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla

29.11.2019, 08:28, akt. 11:07

"6 lat czekaliśmy aż premier Polski złoży hołd powstańcom listopadowym na Kopnej Górze i bardzo się z tego cieszymy" - mówi burmistrz Supraśla.

Radosław Dobrowolski, fot. Monika Kalicka
Radosław Dobrowolski, fot. Monika Kalicka

Z Radosławem Dobrowolskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


29 listopada mija 189. rocznica wybuchu powstania listopadowego. Z tej okazji w Kopnej Górze premier Mateusz Morawiecki i mieszkańcy Supraśla złożą wieńce i kwiaty. O tym wydarzeniu z burmistrzem Supraśla dr Radosławem Dobrowolskim rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Jaki jest związek pomiędzy dniem podchorążego a tymi wydarzeniami, które miały miejsce w okolicach Supraśla?


Radosław Dobrowolski: Jest bardzo duży związek, ponieważ Noc Listopadowa, Warszawa, Szkoła Podchorążych, Piotr Wysocki, ale oprócz Piotra Wysockiego mamy też innego szkoleniowca - pułkownika Józefa Zaliwskiego. To właśnie Zaliwski w 1831 roku, w maju wyruszył do Wilna za generałem Giełgudem, aby tam wspomóc powstanie listopadowe na Litwie. Z nim jest związana, i z generałem Giełgudem, bitwa pod Rajgrodem 29 maja 1831 roku i po nieudanej bitwie pod Ponarami pod Wilnem 19 czerwca, Józef Zaliwski chce dotrzeć z powrotem w ucieczce do Warszawy i dociera w okolice Grodna, przechodzi przez Niemen ze swoim oddziałem liczącym około półtora tysiąca polskich żołnierzy i dociera do Sokołdy. Tam rozgrywa się bitwa, tam jego oddział uległ rozproszeniu. I to jest właśnie związek pomiędzy wybuchem powstania, Piotr Wysocki, Józef Zaliwski i Kopna Góra, gdzie właśnie ten oddział Józefa Zaliwskiego się rozpierzchł.


W Kopnej Górze niektórzy żołnierze znaleźli miejsce pochówku.


Przez wiele lat mylono to miejsce z powstaniem styczniowym, dlatego że w 1863 roku, w końcu kwietnia kilka oddziałów partyzanckich udało się właśnie do Sokołdy na Kopną Górę, aby tam zaprzysiąc się w udziale w powstaniu narodowym. Udali się na groby powstańców listopadowych, a w okresie późniejszym ludność miejscowa już pamiętała, że było to powstanie styczniowe, zapominając zupełnie o tym, że tak naprawdę 32 lata wcześniej tutaj doszło do o wiele krwawszej bitwy. 

W 2007 roku Colegium Suprasliense, ja wtedy byłem akurat prezesem tego stowarzyszenia, wespół z Lasami Państwowymi, z Parkiem Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej, rozpoczęliśmy badania, one trwały 3 lata, badania archeologiczne, badania chemiczne, badania archeologiczne poprzez odkrywkę - udało nam się zlokalizować masową mogiłę. To było w październiku 2010 roku, ekshumowaliśmy 46 powstańców listopadowych, a że to są akurat powstańcy listopadowi nie budzi to żadnych wątpliwości, bo znaleźliśmy tam pewne przedmioty, które o tym dobitnie świadczą.


Potem przyszykowano to piękne miejsce, na Kopnej Górze, tam prochy powstańców pochowano i teraz mamy miejsce, w którym możemy przypominać o powstaniu listopadowym.


W 2013 roku, 15 września odbyła się piękna uroczystość złożenia trumien w przygotowanym uprzednio właśnie miejscu - Mauzoleum Powstańców Listopadowych. Tak się akurat złożyło, że dobrzy ludzie złożyli się na budowę tego mauzoleum, także gmina Supraśl właściwie nie poniosła większych kosztów, dostaliśmy środki i z rządu, i od wojewody, ale też bardzo dużo pomógł marszałek Baszko, ponieważ ten parking, który tam jest zrobiony, to dzięki staraniom pana ówczesnego marszałka Baszki. 

I co roku tam się odbywają uroczystości i to kilka uroczystości. Tam dociera Sztafeta Niepodległości, młodzież z Białorusi, z Litwy, z Ukrainy, w tym roku również z Kazachstanu, przybiegają tam odwiedzając miejsca pamięci narodowej w województwie podlaskim, tam również odbywają się uroczystości służb mundurowych województwa podlaskiego, zawsze to jest właśnie w rocznicę Nocy Listopadowej, ale również my jako gmina organizujemy dla naszej młodzieży i naszych mieszkańców rocznicowe uroczystości upamiętniające bitwę. Bitwa była 7 lipca i w okolicach 7 lipca każdego roku organizujemy tam uroczystości patriotyczne. 


W tym roku te uroczystości będą miały specjalny wymiar z powodu tego, że będzie w Kopnej Górze premier Rzeczpospolitej.


My się bardzo cieszymy z tego tytułu dlatego, że te uroczystości będą transmitowane przez kilka telewizji, będzie dużo mediów, będzie kilku ministrów, będą parlamentarzyści i oczywiście pan premier Mateusz Morawiecki, który podkreśla jest pierwszy raz w tym miejscu. 

Czekaliśmy na to 6 lat, bo w momencie składania szczątków żaden tak wysoki przedstawiciel władz naszego kraju nie był na tej uroczystości, najwyższą szarżą był wówczas wojewoda Maciej Żywno, który był na tych uroczystościach. Natomiast 6 lat czekaliśmy aż właśnie premier Polski odwiedzi - nie nas - odwiedzi, złoży hołd powstańcom listopadowym na Kopnej Górze i bardzo się z tego cieszymy. Pan premier ma też wielkie swoje zasługi dlatego, że dzisiaj po raz pierwszy zostanie włączone oświetlenie Kopnej Góry, dzięki temu, że gmina Supraśl otrzymała dofinansowanie od polskiego rządu na stworzenie iluminacji Kopnej Góry. Ona już od dzisiaj nie będzie tonęła w mrokach, a będzie widoczna i będzie można odwiedzać w to miejsce również wieczorem.


Pan premier odwiedzi również dzisiaj Mostowlany i nastąpi spięcie tych dwóch powstań, czyli powstania listopadowego i powstania styczniowego, ze względu na to, że w Mostowlanach urodził się Konstanty Wincenty Kalinowski.


To postać nieco zapomniana, a bardzo ważna. Uważany był przez innych przywódców powstania jako chłopoman. Pisał w języku białoruskim odezwy, dążył do odtworzenia białoruskiej Cerkwi, dążył do tego, aby kultura Wielkiego Księstwa Litewskiego zawiązanego z konglomeratu wielu etnosów, żeby z powrotem zaistniała i szczególnie my, jako Podlasianie powinniśmy pamiętać o Konstantym Kalinowskim, że autentycznie dążył do odtworzenia I Rzeczypospolitej. 

Niektórzy tego nie rozumieją, nie rozumieją tego Białorusini zrusyfikowani, którzy dzisiaj mówią różne brednie, że to był bandyta, że to był rewolucjonista, że to było polskie powstanie. Absolutnie nie - to był to człowiek, który działał w duchu I Rzeczypospolitej. Niestety też czasami nie rozumieją tej postawy Konstantego Kalinowskiego również ci, którzy mieszkają poza tym tymi kontekstami związanymi z Wielkim Księstwem Litewskim, z centralnej Polski. Dlatego też nam Podlasianom szczególnie powinno zależeć, aby być świadkami właśnie tych działań związanych z Konstantym Kalinowskim, z odtworzeniem I Rzeczypospolitej.


Taka była walka powstańców z 1863 roku i o tych zadaniach, naszych zadaniach współcześnie związanych z historią przypomniały uroczystości w Wilnie, w których uczestniczyliśmy tydzień temu. Były bardzo podniosłe, były piękne i rzeczywiście naszym powstańcom nareszcie mogliśmy oddać hołd.


Czuliśmy wtedy wspólnotę. Wtedy, kiedy nasze narody - litewski, białoruski, polski - rozchodziły się mniej więcej właśnie w okresie powstania styczniowego, to teraz przy pogrzebie Zygmunta Sierakowskiego, Konstantego Kalinowskiego - teraz zeszliśmy się razem tak, jak rodzina na pogrzebie naszych wspólnych bohaterów. Czuliśmy wspólnotę ducha, można powiedzieć nawet o wspólnocie I Rzeczypospolitej i myślę, że ta uroczystość stwarza jakąś nową jakość, trzeba na tej jakości absolutnie budować nową przyszłość. 

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z Książką

"Drogi Święty Mikołaju" Nataszy Sochy i Magdy Mazur

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Barbara Bojaryn-Kazberuk, fot. Monika Kalicka

Barbara Bojaryn-Kazberuk

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
8.12.2019

Czy Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku będzie niebawem Podlaskim Instytutem Kultury? A Spodki zostaną przeniesione i w to miejsce powstanie nowy budynek?

Elżbieta Kozłowska-Świątkowska, fot. Joanna Szubzda

Elżbieta Kozłowska-Świątkowska

poetka i redaktor naczelna Wydawnictwa Uniwersytetu w Białymstoku, eseistka, edytor
8.12.2019

Elżbieta Kozłowska-Świątkowska obchodzi jubileusz 40-lecia pracy literackiej i edytorskiej.

Bogusław Cebulski, fot. Joanna Szubzda

Bogusław Cebulski [wideo]

z Rady Działalności Pożytku Publicznego
6.12.2019

- W założeniu 1 proc. podatku miał trafiać do małych organizacji, żeby je zasilać. Ale to się wykręciło w drugą stronę i teraz największe pieniądze pozyskują organizacje bardzo mocne, różne fundacje. Są to właściwie już komercyjne instytucje.


Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
5.12.2019

Jazda na suwak i korytarz życia - od piątku (6.12) zaczynają obowiązywać nowe przepisy ruchu drogowego. Dokładnie opisują jak musimy się zachować kiedy z dwóch pasów ruchu robi się tylko jeden, a także w sytuacjach, kiedy trzeba zrobić w korku przejazd służbom ratunkowym.

Małgorzata Kidawa-Błońska, źródło: Platforma Obywatelska

Małgorzata Kidawa-Błońska

wicemarszałek Sejmu
5.12.2019

"Ludzie potrzebują zaufania, potrzebują poczucia godności i poczucia tego, że są częścią wspólnoty, nikt nie chce być poza nawiasem, nikt nie chce być wykluczony" - mówi wicemarszałek Sejmu.

Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Monika Kalicka

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
4.12.2019

Casting do opery „Eugeniusz Oniegin” w Operze i Filharmonii Podlaskiej przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów.


Zbigniew Nikitorowicz, fot. Monika Kalicka

Zbigniew Nikitorowicz [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
4.12.2019

"Żeby utrzymać dotychczasowy poziom jakości, częstotliwości połączeń musimy podnieść ceny biletów, jeżeli nie podniesiemy, to zabraknie w budżecie miasta pieniążków na dotacje do komunikacji miejskiej" - mówi zastępca prezydenta Białegostoku.

Piotr Sadowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Sadowski

trójboista siłowy
3.12.2019

- Myślałem, żeby podtrzymać wynik z poprzednich zawodów. Okazało się, że jeszcze dołożyłem 5 kg. Udało mi się podnieść 340 kg.

Adam Andruszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Adam Andruszkiewicz [wideo]

podlaski poseł, wiceminister cyfryzacji
3.12.2019

- Jestem gotów dalej pracować w ministerstwie. Ale też nie ukrywam, że mam bardzo duży mandat społeczny w województwie podlaskim, co pokazuje, że śmiało mogę być takim typowo terenowym posłem. Spokojnie w każdej roli się odnajdę.


Paweł Łucyk, Maciej Zakrzewski, Justyna Citkowska i Wojciech Snopko, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

2.12.2019

Policja z różnymi instytucjami organizuje spotkania w sportowym duchu, by przekonać młodych ludzi do zdrowego stylu życia.

Wojciech Borzuchowski, fot. Monika Kalicka

Wojciech Borzuchowski [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA
2.12.2019

"Jesteśmy świadomi, że każde przedsięwzięcie, które jest realizowane w terenie cennym przyrodniczo, niesie ze sobą pewne określone trudności, natomiast są one możliwe do pokonania" - mówi Wojciech Borzuchowski.

Jolanta Gadek - fot. Robert Bońkowski

Jolanta Gadek

dyrektor Książnicy Podlaskiej
1.12.2019

- Prace nad tą książką trwały bardzo długo, ponieważ dorobek Jana Leończuka jest bardzo bogaty - mówi Jolanta Gadek z Książnicy Podlaskiej.


Lubelska Federacja Bardów w Radiu Białystok, fot. Monika Kalicka

Marek Andrzejewski, Katarzyna Wasilewska, Piotr Selim i Jan Kondrak

Lubelska Federacja Bardów
29.11.2019

"Zagraliśmy dużo fajnych koncertów, tak naprawdę jubileusz to jest zawsze pretekst do tego, żeby się spotkać z publicznością" - mówi Marek Andrzejewski.

Radosław Dobrowolski, fot. Monika Kalicka

dr Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
29.11.2019

"6 lat czekaliśmy aż premier Polski złoży hołd powstańcom listopadowym na Kopnej Górze i bardzo się z tego cieszymy" - mówi burmistrz Supraśla.

Maria Juźwiuk i dr Jerzy Juźwiuk, fot. Joanna Szubzda

Maria Juźwiuk i dr Jerzy Juźwiuk

zwycięzcy licytacji
28.11.2019

- Satysfakcja jest ogromna - mówi dr Jerzy Juźwiuk, który wziął udział w naszej charytatywnej akcji "Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi". - Jestem dumna z taty - dodaje jego córka.


Paweł Łuksza, fot. Joanna Szubzda

Paweł Łuksza

z białostockiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich
28.11.2019

- Jesteśmy do tyłu z wieloma rzeczami, jeśli chodzi o podejście do miasta, do urbanistyki. Rozmawiam z ludźmi w Polsce (...) oni mają dużo większe pojęcie o tym, jak powinno wyglądać współczesne miasto niż my tu mamy w Białymstoku. Trochę zostaliśmy w tyle.

ks. Krzysztof Szakiel, fot. Monika Kalicka

ks. Krzysztof Szakiel

proboszcz parafii w Osowcu
27.11.2019

"Ten przepiękny obraz jest wyjątkowy, na żywo wygląda jeszcze bardziej okazałe i wspaniale niż w internecie. Zawiśnie na plebanii w Osowcu, znajdzie swoje miejsce gdzieś w saloniku" - mówi ksiądz, który wylicytował obraz "Michał Anioł".

Dorota Ostrożańska, fot. Monika Kalicka

Dorota Ostrożańska

ze Stowarzyszenia 100-lecie Kobiet
27.11.2019

"Przedstawimy 6 sylwetek kobiet zwykłych i niezwykłych, odbędzie się też spotkanie autorskie z Anną Kowalczyk, a potem debata na temat roli kobiet w społeczeństwie" - mówi Dorota Ostrożańska.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok