Radio Białystok | Gość | dr Radosław Dobrowolski [wideo] - burmistrz Supraśla

dr Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla

29.11.2019, 08:28, akt. 11:07

"6 lat czekaliśmy aż premier Polski złoży hołd powstańcom listopadowym na Kopnej Górze i bardzo się z tego cieszymy" - mówi burmistrz Supraśla.

Radosław Dobrowolski, fot. Monika Kalicka
Radosław Dobrowolski, fot. Monika Kalicka

Z Radosławem Dobrowolskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


29 listopada mija 189. rocznica wybuchu powstania listopadowego. Z tej okazji w Kopnej Górze premier Mateusz Morawiecki i mieszkańcy Supraśla złożą wieńce i kwiaty. O tym wydarzeniu z burmistrzem Supraśla dr Radosławem Dobrowolskim rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Jaki jest związek pomiędzy dniem podchorążego a tymi wydarzeniami, które miały miejsce w okolicach Supraśla?


Radosław Dobrowolski: Jest bardzo duży związek, ponieważ Noc Listopadowa, Warszawa, Szkoła Podchorążych, Piotr Wysocki, ale oprócz Piotra Wysockiego mamy też innego szkoleniowca - pułkownika Józefa Zaliwskiego. To właśnie Zaliwski w 1831 roku, w maju wyruszył do Wilna za generałem Giełgudem, aby tam wspomóc powstanie listopadowe na Litwie. Z nim jest związana, i z generałem Giełgudem, bitwa pod Rajgrodem 29 maja 1831 roku i po nieudanej bitwie pod Ponarami pod Wilnem 19 czerwca, Józef Zaliwski chce dotrzeć z powrotem w ucieczce do Warszawy i dociera w okolice Grodna, przechodzi przez Niemen ze swoim oddziałem liczącym około półtora tysiąca polskich żołnierzy i dociera do Sokołdy. Tam rozgrywa się bitwa, tam jego oddział uległ rozproszeniu. I to jest właśnie związek pomiędzy wybuchem powstania, Piotr Wysocki, Józef Zaliwski i Kopna Góra, gdzie właśnie ten oddział Józefa Zaliwskiego się rozpierzchł.


W Kopnej Górze niektórzy żołnierze znaleźli miejsce pochówku.


Przez wiele lat mylono to miejsce z powstaniem styczniowym, dlatego że w 1863 roku, w końcu kwietnia kilka oddziałów partyzanckich udało się właśnie do Sokołdy na Kopną Górę, aby tam zaprzysiąc się w udziale w powstaniu narodowym. Udali się na groby powstańców listopadowych, a w okresie późniejszym ludność miejscowa już pamiętała, że było to powstanie styczniowe, zapominając zupełnie o tym, że tak naprawdę 32 lata wcześniej tutaj doszło do o wiele krwawszej bitwy. 

W 2007 roku Colegium Suprasliense, ja wtedy byłem akurat prezesem tego stowarzyszenia, wespół z Lasami Państwowymi, z Parkiem Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej, rozpoczęliśmy badania, one trwały 3 lata, badania archeologiczne, badania chemiczne, badania archeologiczne poprzez odkrywkę - udało nam się zlokalizować masową mogiłę. To było w październiku 2010 roku, ekshumowaliśmy 46 powstańców listopadowych, a że to są akurat powstańcy listopadowi nie budzi to żadnych wątpliwości, bo znaleźliśmy tam pewne przedmioty, które o tym dobitnie świadczą.


Potem przyszykowano to piękne miejsce, na Kopnej Górze, tam prochy powstańców pochowano i teraz mamy miejsce, w którym możemy przypominać o powstaniu listopadowym.


W 2013 roku, 15 września odbyła się piękna uroczystość złożenia trumien w przygotowanym uprzednio właśnie miejscu - Mauzoleum Powstańców Listopadowych. Tak się akurat złożyło, że dobrzy ludzie złożyli się na budowę tego mauzoleum, także gmina Supraśl właściwie nie poniosła większych kosztów, dostaliśmy środki i z rządu, i od wojewody, ale też bardzo dużo pomógł marszałek Baszko, ponieważ ten parking, który tam jest zrobiony, to dzięki staraniom pana ówczesnego marszałka Baszki. 

I co roku tam się odbywają uroczystości i to kilka uroczystości. Tam dociera Sztafeta Niepodległości, młodzież z Białorusi, z Litwy, z Ukrainy, w tym roku również z Kazachstanu, przybiegają tam odwiedzając miejsca pamięci narodowej w województwie podlaskim, tam również odbywają się uroczystości służb mundurowych województwa podlaskiego, zawsze to jest właśnie w rocznicę Nocy Listopadowej, ale również my jako gmina organizujemy dla naszej młodzieży i naszych mieszkańców rocznicowe uroczystości upamiętniające bitwę. Bitwa była 7 lipca i w okolicach 7 lipca każdego roku organizujemy tam uroczystości patriotyczne. 


W tym roku te uroczystości będą miały specjalny wymiar z powodu tego, że będzie w Kopnej Górze premier Rzeczpospolitej.


My się bardzo cieszymy z tego tytułu dlatego, że te uroczystości będą transmitowane przez kilka telewizji, będzie dużo mediów, będzie kilku ministrów, będą parlamentarzyści i oczywiście pan premier Mateusz Morawiecki, który podkreśla jest pierwszy raz w tym miejscu. 

Czekaliśmy na to 6 lat, bo w momencie składania szczątków żaden tak wysoki przedstawiciel władz naszego kraju nie był na tej uroczystości, najwyższą szarżą był wówczas wojewoda Maciej Żywno, który był na tych uroczystościach. Natomiast 6 lat czekaliśmy aż właśnie premier Polski odwiedzi - nie nas - odwiedzi, złoży hołd powstańcom listopadowym na Kopnej Górze i bardzo się z tego cieszymy. Pan premier ma też wielkie swoje zasługi dlatego, że dzisiaj po raz pierwszy zostanie włączone oświetlenie Kopnej Góry, dzięki temu, że gmina Supraśl otrzymała dofinansowanie od polskiego rządu na stworzenie iluminacji Kopnej Góry. Ona już od dzisiaj nie będzie tonęła w mrokach, a będzie widoczna i będzie można odwiedzać w to miejsce również wieczorem.


Pan premier odwiedzi również dzisiaj Mostowlany i nastąpi spięcie tych dwóch powstań, czyli powstania listopadowego i powstania styczniowego, ze względu na to, że w Mostowlanach urodził się Konstanty Wincenty Kalinowski.


To postać nieco zapomniana, a bardzo ważna. Uważany był przez innych przywódców powstania jako chłopoman. Pisał w języku białoruskim odezwy, dążył do odtworzenia białoruskiej Cerkwi, dążył do tego, aby kultura Wielkiego Księstwa Litewskiego zawiązanego z konglomeratu wielu etnosów, żeby z powrotem zaistniała i szczególnie my, jako Podlasianie powinniśmy pamiętać o Konstantym Kalinowskim, że autentycznie dążył do odtworzenia I Rzeczypospolitej. 

Niektórzy tego nie rozumieją, nie rozumieją tego Białorusini zrusyfikowani, którzy dzisiaj mówią różne brednie, że to był bandyta, że to był rewolucjonista, że to było polskie powstanie. Absolutnie nie - to był to człowiek, który działał w duchu I Rzeczypospolitej. Niestety też czasami nie rozumieją tej postawy Konstantego Kalinowskiego również ci, którzy mieszkają poza tym tymi kontekstami związanymi z Wielkim Księstwem Litewskim, z centralnej Polski. Dlatego też nam Podlasianom szczególnie powinno zależeć, aby być świadkami właśnie tych działań związanych z Konstantym Kalinowskim, z odtworzeniem I Rzeczypospolitej.


Taka była walka powstańców z 1863 roku i o tych zadaniach, naszych zadaniach współcześnie związanych z historią przypomniały uroczystości w Wilnie, w których uczestniczyliśmy tydzień temu. Były bardzo podniosłe, były piękne i rzeczywiście naszym powstańcom nareszcie mogliśmy oddać hołd.


Czuliśmy wtedy wspólnotę. Wtedy, kiedy nasze narody - litewski, białoruski, polski - rozchodziły się mniej więcej właśnie w okresie powstania styczniowego, to teraz przy pogrzebie Zygmunta Sierakowskiego, Konstantego Kalinowskiego - teraz zeszliśmy się razem tak, jak rodzina na pogrzebie naszych wspólnych bohaterów. Czuliśmy wspólnotę ducha, można powiedzieć nawet o wspólnocie I Rzeczypospolitej i myślę, że ta uroczystość stwarza jakąś nową jakość, trzeba na tej jakości absolutnie budować nową przyszłość. 

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
20.01.2020

- Dziś większość nauczycieli, związków zawodowych, rodziców, samorządów zauważa, że obecny awans zawodowy służy raczej tylko i wyłącznie formalnemu zdobyciu kolejnych stopni awansu i w związku z tym wyższego wynagrodzenia, natomiast ma niewielki wpływ na jakość nauczania.

Marek Walczuk z zespołu "Bright Ophidia", fot. Sylwia Krassowska

Marek Walczuk

z zespołu "Bright Ophidia"
18.01.2020

"Zespół, który nie gra koncertów - umiera. Staramy się robić wszystko, żeby grać w różnych miejscach" - mówi Marek Walczuk.

Paweł Ambrożewicz i Z Ilona Karpiuk, fot. Monika Kalicka

Paweł Ambrożewicz i Ilona Karpiuk

z zespołu Ilo & Friends
17.01.2020

"Śpiewamy po białorusku, ale nie jesteśmy kolejnym zespołem folkowym, oferujemy trochę inną muzykę, teksty opowiadają o czymś innym niż piosenki folkowe" - mówi Ilona Karpiuk.


Agnieszka Maliszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Maliszewska [wideo]

wiceprzewodnicząca nowej prezydencji COGECA
17.01.2020

"My jako konsument popatrzmy, co wybieramy, jakie produkty jemy i starajmy się wybierać takie produkty, żeby pieniądze, które zostawiamy w sklepie, trafiły z powrotem na nasz lokalny rynek" - mówi Agnieszka Maliszewska.

Adrian Łabanowski, fot. Monika Kalicka

Adrian Łabanowski z zespołu "NO LOGO"

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon"
16.01.2020

"Kochamy koncerty, uwielbiamy grać, każdy koncert jest dla nas wielkim przeżyciem, a jeśli chodzi o tworzenie inspiracją dla nas są naturalne jeziora, lasy, które nas otaczają i oczywiście nasza rzeka Marycha" - mówi wokalista zespołu "NO LOGO".

Andrzej Mastalerz, fot. Monika Kalicka

Andrzej Mastalerz

reżyser sztuki "Naprzód Freedonio!"
16.01.2020

"Zainteresowałem się tym tekstem dlatego, że on jest bardzo dobrze napisany i przetłumaczony, a również ze względu na materiał aktorski" - mówi reżyser sztuki "Naprzód Freedonio!".


Piotr Jankowski, fot. Monika Kalicka

Piotr Jankowski [wideo]

białostocki radny
16.01.2020

"Jeszcze w ubiegłym roku Białystok się chwalił w Polsce, że ma najniższe ceny śmieci; zmieniło się to - od tego roku, już nie ma" - mówi radny Piotr Jankowski.

Joanna Zubrycka - Miss GOD, fot. Marcin Gliński

Joanna Zubrycka - Miss GOD

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon"
15.01.2020

"Uważam, że hip-hop jest teraz takim gatunkiem, który najbardziej się rozwija. Bardziej niż inne gatunki, dlatego, że łączy się z elektroniką. I tak się składa, że to jest dla mnie najbardziej interesujące" - mówiła w Radiu Białystok Joanna Zubrycka - Miss GOD.

Anka Kaptór i Przemek Starachowski, fot. Joanna Szubzda

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

zespół Funkasanki
15.01.2020

- Tak jak gramy, tak też żyjemy. Gramy powoli, żyjemy powoli, skupiamy się na chwili, jesteśmy bardziej w zadumie. Spokój i balans.


dr Janusz Grycel, fot. Joanna Szubzda

dr Janusz Grycel [wideo]

przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Białymstoku
15.01.2020

- Nie możemy dopuścić do tego, by na życzenie dewelopera wyrywać poszczególne działki z pewnych większych struktur.

nadinsp. Daniel Kołnierowicz, fot. Marcin Gliński

nadinsp. Daniel Kołnierowicz

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
14.01.2020

Podlaska policja podsumowała 2019 rok. Jaki był?

Ewa Wyszyńska i Piotr Grudziński, fot. Joanna Szubzda

Ewa Wyszyńska i Piotr Grudziński

z zespołu Mgły
14.01.2020

- Zawsze chcieliśmy, żeby nasza muzyka była niejednoznaczna, trochę tajemnicza, przestrzenna i szukaliśmy nazwy, która by odzwierciedlała właśnie te cechy.


Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
14.01.2020

- Brakuje nam do kolekcji jeszcze jednego tytułu - Mistrza Polski. I wierzę głęboko, że nowy trener poradzi sobie z tym, ażeby drużyna spięła się i zwyciężyła. Takie mam życzenie dla kibiców, mieszkańców, dla siebie.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło [wideo]

wicemarszałek województwa podlaskiego
13.01.2020

- Kruszwil przyjechał na Podlasie szukając potwierdzenia tego, co widać na memach. Kontekst jest taki, że on tego nie znajduje. Czy dziś zgodzilibyśmy się na taką produkcję? Nie wiem. Na pewno szerzej byśmy o tym rozmawiali.

Marcin Wasiluk i Piotr Trypus, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wasiluk i Piotr Trypus

z zespółu Starsabout
13.01.2020

- Przede wszystkim chodzi o muzykę, cała reszta jest tylko otoczką. Najważniejsze dla nas jest to, żeby zrobić dobrą muzę.


nadkom. Dariusz Matynka, Agnieszka Kopacewicz, sierż. Piotr Kozłowski i Magdalena Kozłowska, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

13.01.2020

Bezpieczeństwo dzieci na feriach zależy przede wszystkim od rodziców i opiekunków - jak o nie zadbać?

Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Jurgiel

europoseł PiS
13.01.2020

- W ramach Zjednoczonej Prawicy są mniejsze partie jak Z. Ziobry i pana Gowina. I w tych partiach niektórzy odnajdują swoje miejsce, widząc szanse szybszego awansu. Moim zdaniem nic złego się tu nie dzieje - mówi europoseł o przejściu m.in. S. Łukaszewicza z PiS do SP.

Andrzej Lechowski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Lechowski

dyrektor Muzeum Podlaskiego
12.01.2020

Zdjęcia, aparaty fotograficzne, negatywy należące do Wiktora Wołkowa kupiło Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Kolekcja jest wielotysięcznym zbiorem fotografii pejzażu i przyrody Polski północno-wschodniej.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok