Radio Białystok | Gość | Wojciech Borzuchowski [wideo] - dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA

Wojciech Borzuchowski [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA

2.12.2019, 08:25, akt. 10:55

"Jesteśmy świadomi, że każde przedsięwzięcie, które jest realizowane w terenie cennym przyrodniczo, niesie ze sobą pewne określone trudności, natomiast są one możliwe do pokonania" - mówi Wojciech Borzuchowski.

Wojciech Borzuchowski, fot. Monika Kalicka
Wojciech Borzuchowski, fot. Monika Kalicka

Z Wojciechem Borzuchowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Znowu zmiany w przebiegu trasy S 19. Wraca stary pomysł. O tym z dyrektorem białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Wojciechem Borzuchowskim rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Wracamy do starego, jeszcze trasy nie zbudowaliśmy, a już zmieniamy.


Wojciech Borzuchowski: Chyba dobrze, że wracamy, bo rozwiązanie po starodrożu wydaje się przede wszystkim najbardziej racjonalne, logiczne, pewnie ekonomiczne, pewnie też ekologiczne. Ponieważ krótszy odcinek o około 40 km, przypomnę że pierwotne założenia i badanie czterech korytarzy obejmowało tak zwane odległe, dalekie obejście całej Puszczy Knyszyńskiej i jeździliśmy do Sokółki przez Knyszyn, Korycin, Janów - straszne koło. Raczej nikt by tego nie zrozumiał, a potomni by dopytywali o nas często. Natomiast myślę, że rozwiązanie dobre, na pewno trudne środowiskowo.


Bo przecież przy tej trasie rozlokowane są rezerwaty na przykład, to jak zamierzacie pokonać te utrudnienia ekologiczne?


My jesteśmy świadomi, że każde przedsięwzięcie, które jest realizowane w terenie zainwestowanym, czy też w terenie cennym przyrodniczo niesie ze sobą pewne określone trudności, natomiast są one możliwe do pokonania, ponieważ zastosowanie wszelkich możliwych środków ochrony środowiska w szeroko pojętym tego słowa znaczeniu, powoduje że jesteśmy dobrej myśli, że to zostanie wykonane w sposób z założonym planem czyli do roku 2025. Dlatego 25, pierwotnie zakładaliśmy, że może będzie 24 - ponieważ zachodzi konieczność pewnych korekt, właśnie ze względów środowiskowych i trzeba tam na pewnym etapie jeszcze dodatkowo zrobić fragment koncepcji programowej.


Jeśli by można prosić o przybliżenie tejże trasy, czyli to pójdzie tak jak teraz do tej drogi zbudowanej w stronę Wasilkowa, tej nowej drogi czy po starodrożu, to rzeczywiście przez Białystok, przez Wasilków czyli z obwodnicą Wasilkowa i dopiero do Czarnej i dalej?


Począwszy od węzła Białystok Zachód - węzeł na przecięciu planowanej 19 z istniejącą ósemką w okolicach Choroszczy do Dobrzyniewa, w Dobrzyniewie węzeł, równoległe w kierunku do Sochoni, czyli równoległy do istniejącej trasy numer 8, dobudowanie drugiej jezdni obwodnicy Wasilkowa no i dalej orientacyjnie ze starodrożem i z obejściami miejscowości aż do Kuźnicy. Zupełnie nowy przebieg, aczkolwiek trzymający się tego korytarza.


Czyli będziemy się przygotowywali na ten wariant. Jakie są szanse, że znowu nie zmienimy decyzji?


Myślę, że zmian już nie będzie, ponieważ 8 października została podpisana decyzja KOPI GDDKiA oddziału warszawskiego, która określiła w sposób jednoznaczny przebieg korytarza. Przy tej okazji podkreślę, że według mnie najistotniejszą kwestią w całej sprawie jest to, że ten odcinek od węzła Białystok zachód - Dobrzyniewo i Sochonie, zwany też przez niektórych potocznie "bliską północną obwodnicą Białegostoku" ma niemałe, żeby nie powiedzieć kluczowe znaczenie dla miasta, ponieważ będzie on oznaczał zakończenie ogromnej uciążliwości polegającej na wyprowadzeniu ciężkiego ruchu tirów poza miasto Białystok. Wydaje się, że to jest tutaj dla miasta szczególna sprawa i wielkie ułatwienie.


Czyli oczekuje pan, że nie będziemy sprzeciwiali się, że pozwolimy na realizację tego wariantu, właśnie ze względu na wyprowadzenie ciężarówek?


Może nie tylko, dlatego że wiele jest jakby kryteriów środowiskowych mających wpływ na realizację takich przedsięwzięć. My w trakcie tego procesu, w tym również udziału społeczeństwa, ocen przyrodniczych dokonujemy wszelkich czynności tak, by rozwiązanie było optymalne i w sposób jak najlepszy chroniło środowisko, w tym przede wszystkim ludzi.


To o czym pan przed chwilą mówił oznacza, że droga będzie prowadziła do Kuźnicy, ale cały czas mamy do pokonania ten odcinek drogi pomiędzy Augustowem a Białymstokiem, czyli dawna DK8. Jak tutaj ta kwestia zostanie rozwiązana?


Zasadniczo to kluczową sprawą, w sensie przebiegu układu północnego dróg ekspresowych, na północ od Białegostoku, była kwestia rozstrzygnięcia tego wariantu po starodrożu, co stało się faktem. W tej chwili jest procedowany przebieg czterech korytarzy trasy S16, między Knyszynem a Ełkiem i pojawiają się głosy również o DK8 na północ, czyli do Augustowa. Jesteśmy zobowiązani do badania korytarza tego pierwotnego, czyli Knyszyn - Ełk, ale nie ukrywam, że czynimy starania, by uzyskać zgodę na badanie również korytarza tego północnego po tzw. starodrożu drogi krajowej nr 8.

Wystarczy spojrzeć na mapę województwa podlaskiego - "ósemka" to można powiedzieć kręgosłup województwa. Północna droga przez sam środek regionu, bardzo istotna co do znaczenia, a poza tym ruch ciężki przede wszystkim zmierza do Budziska i ona byłaby krótsza. Wyobrażam sobie taką sytuację, że gdybym się znalazł w Knyszynie i był kierowcą tira, i miałbym jechać do Korycina starym wariantem w przekroju tym 2+1, mimo że zakładana jest droga ekspresowa do Ełku i obchodząca Ełk od zachodu, raczej kierowałbym się w kierunku Augustowa. Jeżeli to by zostało poszerzone w zakresie możliwości badań - wydaje mi się, że ten wariant miałby duże szanse, tym bardziej, że na przebiegu Knyszyn - Ełk znajdujemy dość duże problemy właśnie środowiskowe.


De facto S16 rozwiązuje problemy Mazur i Warmii, natomiast to S8 pomiędzy Białymstokiem a Augustowem rozwiązuje nasze problemy, województwa podlaskiego.


Zdecydowanie tak. Praktycznie cała północna część, Suwalszczyzna i połączenie ze stolicą regionu jaką jest Białystok, to jest DK8. S16 to jest praktycznie trasa, która jest drogą do Ełku, z punktu widzenia naszego regionu praktycznie połączenie Grajewa z Białymstokiem i Mońki. 


Najważniejsze żeby się udało doprowadzić do realizacji starych wariantów, ale to trzeba było 30 lat, żebyśmy się nauczyli, że stare było dobre?


Na pewno ważna jest świadomość, ale przede wszystkim rozsądek. Gdy zostałem dyrektorem i przyjrzałem się mapie prognozowanego układu drogowego, kilka rzeczy od razu ukłuło w oczy i nie ukrywam, że ta świadomość powoduje, że próbujemy analizować to, żeby to było optymalne. Czasami mówię żartobliwie, że i tak będą nas pytać, tylko dlaczego tak często.


Wracając jeszcze do S19 - na jakim etapie są te odcinki tutaj - zachodnia obwodnica Białegostoku w stronę Siemiatycz?


Pierwszy odcinek, na który planujemy przetarg jeszcze w grudniu tego roku, to jest węzeł Białystok zachód, czyli przecięcie "19" z "8", z odejściem do Dobrzyniewa bez węzła, następnie planujemy odcinki południowe, czyli tutaj styczeń i luty, pierwszy kwartał przyszłego roku na południe, natomiast w części północnej sytuacja wygląda tak, że odcinek Kuźnica - Sokółka oczekujemy na decyzję środowiskową, wniosek został złożony w czerwcu tego roku, z kolei tutaj po rozstrzygnięciu tego przebiegu starodroża, czyli od Sokółki do Dobrzyniewa poprzez Sochonie, będziemy chcieli złożyć wniosek w styczniu przyszłego roku tak, żeby za około rok było możliwe ogłoszenie przetargu w systemie projektuj i buduj.


I wtedy w 2025 mamy drogę?


Wszystko by na to wskazywało.


| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z Książką

"Drogi Święty Mikołaju" Nataszy Sochy i Magdy Mazur

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Barbara Bojaryn-Kazberuk, fot. Monika Kalicka

Barbara Bojaryn-Kazberuk

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
8.12.2019

Czy Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku będzie niebawem Podlaskim Instytutem Kultury? A Spodki zostaną przeniesione i w to miejsce powstanie nowy budynek?

Elżbieta Kozłowska-Świątkowska, fot. Joanna Szubzda

Elżbieta Kozłowska-Świątkowska

poetka i redaktor naczelna Wydawnictwa Uniwersytetu w Białymstoku, eseistka, edytor
8.12.2019

Elżbieta Kozłowska-Świątkowska obchodzi jubileusz 40-lecia pracy literackiej i edytorskiej.

Bogusław Cebulski, fot. Joanna Szubzda

Bogusław Cebulski [wideo]

z Rady Działalności Pożytku Publicznego
6.12.2019

- W założeniu 1 proc. podatku miał trafiać do małych organizacji, żeby je zasilać. Ale to się wykręciło w drugą stronę i teraz największe pieniądze pozyskują organizacje bardzo mocne, różne fundacje. Są to właściwie już komercyjne instytucje.


Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
5.12.2019

Jazda na suwak i korytarz życia - od piątku (6.12) zaczynają obowiązywać nowe przepisy ruchu drogowego. Dokładnie opisują jak musimy się zachować kiedy z dwóch pasów ruchu robi się tylko jeden, a także w sytuacjach, kiedy trzeba zrobić w korku przejazd służbom ratunkowym.

Małgorzata Kidawa-Błońska, źródło: Platforma Obywatelska

Małgorzata Kidawa-Błońska

wicemarszałek Sejmu
5.12.2019

"Ludzie potrzebują zaufania, potrzebują poczucia godności i poczucia tego, że są częścią wspólnoty, nikt nie chce być poza nawiasem, nikt nie chce być wykluczony" - mówi wicemarszałek Sejmu.

Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Monika Kalicka

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
4.12.2019

Casting do opery „Eugeniusz Oniegin” w Operze i Filharmonii Podlaskiej przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów.


Zbigniew Nikitorowicz, fot. Monika Kalicka

Zbigniew Nikitorowicz [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
4.12.2019

"Żeby utrzymać dotychczasowy poziom jakości, częstotliwości połączeń musimy podnieść ceny biletów, jeżeli nie podniesiemy, to zabraknie w budżecie miasta pieniążków na dotacje do komunikacji miejskiej" - mówi zastępca prezydenta Białegostoku.

Piotr Sadowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Sadowski

trójboista siłowy
3.12.2019

- Myślałem, żeby podtrzymać wynik z poprzednich zawodów. Okazało się, że jeszcze dołożyłem 5 kg. Udało mi się podnieść 340 kg.

Adam Andruszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Adam Andruszkiewicz [wideo]

podlaski poseł, wiceminister cyfryzacji
3.12.2019

- Jestem gotów dalej pracować w ministerstwie. Ale też nie ukrywam, że mam bardzo duży mandat społeczny w województwie podlaskim, co pokazuje, że śmiało mogę być takim typowo terenowym posłem. Spokojnie w każdej roli się odnajdę.


Paweł Łucyk, Maciej Zakrzewski, Justyna Citkowska i Wojciech Snopko, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

2.12.2019

Policja z różnymi instytucjami organizuje spotkania w sportowym duchu, by przekonać młodych ludzi do zdrowego stylu życia.

Wojciech Borzuchowski, fot. Monika Kalicka

Wojciech Borzuchowski [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA
2.12.2019

"Jesteśmy świadomi, że każde przedsięwzięcie, które jest realizowane w terenie cennym przyrodniczo, niesie ze sobą pewne określone trudności, natomiast są one możliwe do pokonania" - mówi Wojciech Borzuchowski.

Jolanta Gadek - fot. Robert Bońkowski

Jolanta Gadek

dyrektor Książnicy Podlaskiej
1.12.2019

- Prace nad tą książką trwały bardzo długo, ponieważ dorobek Jana Leończuka jest bardzo bogaty - mówi Jolanta Gadek z Książnicy Podlaskiej.


Lubelska Federacja Bardów w Radiu Białystok, fot. Monika Kalicka

Marek Andrzejewski, Katarzyna Wasilewska, Piotr Selim i Jan Kondrak

Lubelska Federacja Bardów
29.11.2019

"Zagraliśmy dużo fajnych koncertów, tak naprawdę jubileusz to jest zawsze pretekst do tego, żeby się spotkać z publicznością" - mówi Marek Andrzejewski.

Radosław Dobrowolski, fot. Monika Kalicka

dr Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
29.11.2019

"6 lat czekaliśmy aż premier Polski złoży hołd powstańcom listopadowym na Kopnej Górze i bardzo się z tego cieszymy" - mówi burmistrz Supraśla.

Maria Juźwiuk i dr Jerzy Juźwiuk, fot. Joanna Szubzda

Maria Juźwiuk i dr Jerzy Juźwiuk

zwycięzcy licytacji
28.11.2019

- Satysfakcja jest ogromna - mówi dr Jerzy Juźwiuk, który wziął udział w naszej charytatywnej akcji "Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi". - Jestem dumna z taty - dodaje jego córka.


Paweł Łuksza, fot. Joanna Szubzda

Paweł Łuksza

z białostockiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich
28.11.2019

- Jesteśmy do tyłu z wieloma rzeczami, jeśli chodzi o podejście do miasta, do urbanistyki. Rozmawiam z ludźmi w Polsce (...) oni mają dużo większe pojęcie o tym, jak powinno wyglądać współczesne miasto niż my tu mamy w Białymstoku. Trochę zostaliśmy w tyle.

ks. Krzysztof Szakiel, fot. Monika Kalicka

ks. Krzysztof Szakiel

proboszcz parafii w Osowcu
27.11.2019

"Ten przepiękny obraz jest wyjątkowy, na żywo wygląda jeszcze bardziej okazałe i wspaniale niż w internecie. Zawiśnie na plebanii w Osowcu, znajdzie swoje miejsce gdzieś w saloniku" - mówi ksiądz, który wylicytował obraz "Michał Anioł".

Dorota Ostrożańska, fot. Monika Kalicka

Dorota Ostrożańska

ze Stowarzyszenia 100-lecie Kobiet
27.11.2019

"Przedstawimy 6 sylwetek kobiet zwykłych i niezwykłych, odbędzie się też spotkanie autorskie z Anną Kowalczyk, a potem debata na temat roli kobiet w społeczeństwie" - mówi Dorota Ostrożańska.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok