Radio Białystok | Gość | Wojciech Borzuchowski [wideo] - dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA

Wojciech Borzuchowski [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA

2.12.2019, 08:25, akt. 10:55

"Jesteśmy świadomi, że każde przedsięwzięcie, które jest realizowane w terenie cennym przyrodniczo, niesie ze sobą pewne określone trudności, natomiast są one możliwe do pokonania" - mówi Wojciech Borzuchowski.

Wojciech Borzuchowski, fot. Monika Kalicka
Wojciech Borzuchowski, fot. Monika Kalicka

Z Wojciechem Borzuchowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Znowu zmiany w przebiegu trasy S 19. Wraca stary pomysł. O tym z dyrektorem białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Wojciechem Borzuchowskim rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Wracamy do starego, jeszcze trasy nie zbudowaliśmy, a już zmieniamy.


Wojciech Borzuchowski: Chyba dobrze, że wracamy, bo rozwiązanie po starodrożu wydaje się przede wszystkim najbardziej racjonalne, logiczne, pewnie ekonomiczne, pewnie też ekologiczne. Ponieważ krótszy odcinek o około 40 km, przypomnę że pierwotne założenia i badanie czterech korytarzy obejmowało tak zwane odległe, dalekie obejście całej Puszczy Knyszyńskiej i jeździliśmy do Sokółki przez Knyszyn, Korycin, Janów - straszne koło. Raczej nikt by tego nie zrozumiał, a potomni by dopytywali o nas często. Natomiast myślę, że rozwiązanie dobre, na pewno trudne środowiskowo.


Bo przecież przy tej trasie rozlokowane są rezerwaty na przykład, to jak zamierzacie pokonać te utrudnienia ekologiczne?


My jesteśmy świadomi, że każde przedsięwzięcie, które jest realizowane w terenie zainwestowanym, czy też w terenie cennym przyrodniczo niesie ze sobą pewne określone trudności, natomiast są one możliwe do pokonania, ponieważ zastosowanie wszelkich możliwych środków ochrony środowiska w szeroko pojętym tego słowa znaczeniu, powoduje że jesteśmy dobrej myśli, że to zostanie wykonane w sposób z założonym planem czyli do roku 2025. Dlatego 25, pierwotnie zakładaliśmy, że może będzie 24 - ponieważ zachodzi konieczność pewnych korekt, właśnie ze względów środowiskowych i trzeba tam na pewnym etapie jeszcze dodatkowo zrobić fragment koncepcji programowej.


Jeśli by można prosić o przybliżenie tejże trasy, czyli to pójdzie tak jak teraz do tej drogi zbudowanej w stronę Wasilkowa, tej nowej drogi czy po starodrożu, to rzeczywiście przez Białystok, przez Wasilków czyli z obwodnicą Wasilkowa i dopiero do Czarnej i dalej?


Począwszy od węzła Białystok Zachód - węzeł na przecięciu planowanej 19 z istniejącą ósemką w okolicach Choroszczy do Dobrzyniewa, w Dobrzyniewie węzeł, równoległe w kierunku do Sochoni, czyli równoległy do istniejącej trasy numer 8, dobudowanie drugiej jezdni obwodnicy Wasilkowa no i dalej orientacyjnie ze starodrożem i z obejściami miejscowości aż do Kuźnicy. Zupełnie nowy przebieg, aczkolwiek trzymający się tego korytarza.


Czyli będziemy się przygotowywali na ten wariant. Jakie są szanse, że znowu nie zmienimy decyzji?


Myślę, że zmian już nie będzie, ponieważ 8 października została podpisana decyzja KOPI GDDKiA oddziału warszawskiego, która określiła w sposób jednoznaczny przebieg korytarza. Przy tej okazji podkreślę, że według mnie najistotniejszą kwestią w całej sprawie jest to, że ten odcinek od węzła Białystok zachód - Dobrzyniewo i Sochonie, zwany też przez niektórych potocznie "bliską północną obwodnicą Białegostoku" ma niemałe, żeby nie powiedzieć kluczowe znaczenie dla miasta, ponieważ będzie on oznaczał zakończenie ogromnej uciążliwości polegającej na wyprowadzeniu ciężkiego ruchu tirów poza miasto Białystok. Wydaje się, że to jest tutaj dla miasta szczególna sprawa i wielkie ułatwienie.


Czyli oczekuje pan, że nie będziemy sprzeciwiali się, że pozwolimy na realizację tego wariantu, właśnie ze względu na wyprowadzenie ciężarówek?


Może nie tylko, dlatego że wiele jest jakby kryteriów środowiskowych mających wpływ na realizację takich przedsięwzięć. My w trakcie tego procesu, w tym również udziału społeczeństwa, ocen przyrodniczych dokonujemy wszelkich czynności tak, by rozwiązanie było optymalne i w sposób jak najlepszy chroniło środowisko, w tym przede wszystkim ludzi.


To o czym pan przed chwilą mówił oznacza, że droga będzie prowadziła do Kuźnicy, ale cały czas mamy do pokonania ten odcinek drogi pomiędzy Augustowem a Białymstokiem, czyli dawna DK8. Jak tutaj ta kwestia zostanie rozwiązana?


Zasadniczo to kluczową sprawą, w sensie przebiegu układu północnego dróg ekspresowych, na północ od Białegostoku, była kwestia rozstrzygnięcia tego wariantu po starodrożu, co stało się faktem. W tej chwili jest procedowany przebieg czterech korytarzy trasy S16, między Knyszynem a Ełkiem i pojawiają się głosy również o DK8 na północ, czyli do Augustowa. Jesteśmy zobowiązani do badania korytarza tego pierwotnego, czyli Knyszyn - Ełk, ale nie ukrywam, że czynimy starania, by uzyskać zgodę na badanie również korytarza tego północnego po tzw. starodrożu drogi krajowej nr 8.

Wystarczy spojrzeć na mapę województwa podlaskiego - "ósemka" to można powiedzieć kręgosłup województwa. Północna droga przez sam środek regionu, bardzo istotna co do znaczenia, a poza tym ruch ciężki przede wszystkim zmierza do Budziska i ona byłaby krótsza. Wyobrażam sobie taką sytuację, że gdybym się znalazł w Knyszynie i był kierowcą tira, i miałbym jechać do Korycina starym wariantem w przekroju tym 2+1, mimo że zakładana jest droga ekspresowa do Ełku i obchodząca Ełk od zachodu, raczej kierowałbym się w kierunku Augustowa. Jeżeli to by zostało poszerzone w zakresie możliwości badań - wydaje mi się, że ten wariant miałby duże szanse, tym bardziej, że na przebiegu Knyszyn - Ełk znajdujemy dość duże problemy właśnie środowiskowe.


De facto S16 rozwiązuje problemy Mazur i Warmii, natomiast to S8 pomiędzy Białymstokiem a Augustowem rozwiązuje nasze problemy, województwa podlaskiego.


Zdecydowanie tak. Praktycznie cała północna część, Suwalszczyzna i połączenie ze stolicą regionu jaką jest Białystok, to jest DK8. S16 to jest praktycznie trasa, która jest drogą do Ełku, z punktu widzenia naszego regionu praktycznie połączenie Grajewa z Białymstokiem i Mońki. 


Najważniejsze żeby się udało doprowadzić do realizacji starych wariantów, ale to trzeba było 30 lat, żebyśmy się nauczyli, że stare było dobre?


Na pewno ważna jest świadomość, ale przede wszystkim rozsądek. Gdy zostałem dyrektorem i przyjrzałem się mapie prognozowanego układu drogowego, kilka rzeczy od razu ukłuło w oczy i nie ukrywam, że ta świadomość powoduje, że próbujemy analizować to, żeby to było optymalne. Czasami mówię żartobliwie, że i tak będą nas pytać, tylko dlaczego tak często.


Wracając jeszcze do S19 - na jakim etapie są te odcinki tutaj - zachodnia obwodnica Białegostoku w stronę Siemiatycz?


Pierwszy odcinek, na który planujemy przetarg jeszcze w grudniu tego roku, to jest węzeł Białystok zachód, czyli przecięcie "19" z "8", z odejściem do Dobrzyniewa bez węzła, następnie planujemy odcinki południowe, czyli tutaj styczeń i luty, pierwszy kwartał przyszłego roku na południe, natomiast w części północnej sytuacja wygląda tak, że odcinek Kuźnica - Sokółka oczekujemy na decyzję środowiskową, wniosek został złożony w czerwcu tego roku, z kolei tutaj po rozstrzygnięciu tego przebiegu starodroża, czyli od Sokółki do Dobrzyniewa poprzez Sochonie, będziemy chcieli złożyć wniosek w styczniu przyszłego roku tak, żeby za około rok było możliwe ogłoszenie przetargu w systemie projektuj i buduj.


I wtedy w 2025 mamy drogę?


Wszystko by na to wskazywało.


| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu
Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.


dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.


Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski

Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.


Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.


Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.

Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.


Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.

Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.


insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.

Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.


Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.


foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.

foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".


Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok