Radio Białystok | Gość | Artur Kosicki - marszałek województwa podlaskiego

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego

17.12.2019, 08:25, akt. 17:38

- Czas już nowy rok zacząć naprawdę od poważnej dyskusji, w którym kierunku zarówno Białystok, jak i województwo podlaskie mają się rozwijać przez pryzmat ruchu lotniczego.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka
Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Z Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Województwo podlaskie ma być dobrze rozwiniętym regionem, które stawia m.in. na lokalną przedsiębiorczość. Między innymi takie są założenia powstającej strategii rozwoju województwa  2030. Strategia to kluczowy dokument, który określi cele i kierunki rozwoju  regionu na najbliższe lata. Będzie również podstawą przy konstruowaniu  ważnych dokumentów, m.in. programu regionalnego na lata 2021-2027 czy  kontraktu z rządem.

W Warszawie ma być we wtorek podpisana dotycząca ministerialnego wsparcia dla Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Z marszałkiem województwa podlaskiego Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Podpisuje pan dzisiaj ważną umowę w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Artur Kosicki: Jest to umowa na współprowadzenie Muzeum Podlaskiego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oczywiście wiąże się to z wkładem ministerstwa do rocznego współprowadzenia w wysokości 1 mln zł przez 10 lat.


Dlaczego podpisujemy tę umowę? Czyżby w kasie województwa brakowało pieniędzy na utrzymanie muzeum?


Nie, pieniędzy nie brakuje z tego powodu, że jak obejmowaliśmy władzę w zarządzie województwa podlaskiego, to w projekcie budżetu było wpisane ok 7 mln zł na Muzeum Podlaskie. Stwierdziliśmy jednak, że muzeum wymaga dofinansowania. Wykonanie budżetu na koniec tego roku jest w kształcie około 8,7-8,9 mln - przepraszam, że nie będę dokładny, ale coś w tej skali. To pokazuje, że do tego, aby dobrze się rozwijać plus wszystkie kwestie podwyżek, potrzebujemy około 9 mln zł. Dlatego z budżetu województwa będzie to 8 mln i milion z ministerstwa.

Zawsze byłem zwolennikiem, i będę to ciągle powtarzał, angażowania jak największej skali środków zewnętrznych - czy to budżetu państwa, czy to samym środków unijnych pochodzących bezpośrednio z Komisji Europejskiej, czy też z innych programów.


A propos środków unijnych, pracowaliście nad strategią. Dobiegły końca konsultacje społeczne. Co z tych debat wynikło?


Przede wszystkim, co mnie bardzo cieszy, to duża odpowiedzialność za województwo. Wiele środowisk, wiele osób brało udział w tych konsultacjach i wiele uwag jest bardzo cennych. A już wiele sugestii uwzględniliśmy.


Na przykład?


Stworzenie subregionu bielskiego czy południowego, bo jeszcze nie nazwaliśmy go konkretnie. Oczywiście pomysły można mnożyć. Na przykład, jak widzimy miasto Łapy, które jest dosyć specyficzne, bo nie jest miastem powiatowym, nie jest miastem, które mogłoby w jakiś sposób uzyskać szansę dofinansowania w ramach programów strategicznych.

To też wynika z wniosków, które do nas spłynęły.


Powrócił pomysł lotniska.


Tak, oczywiście, powrócił. W strategii jest wpisane lotnisko. Nie wyobrażam sobie, żeby tego nie było. Oczywiście dużo dyskutujemy o tym, po pierwsze, jak ono ma być współfinansowane, bo sami sobie z lotniskiem nie poradzimy. To musiałaby być naprawdę dosyć potężna układanka budżetu państwa, środków województwa podlaskiego i przede wszystkim środków unijnych.

Wiemy o tym, że na lotniska regionalne pieniędzy nie będzie. W związku z tym chcemy w jakiś sposób szukać różnych rozwiązań typu węzły intermodalne, gdzie będzie ruch lotniczy, i tak dalej. Ale to jest jeszcze dyskusja na przyszłość.


Ale nadal nie wiemy, w którym miejscu.


Chcę powiedzieć, że już z jednym pasem startowym się borykamy. Województwo podlaskie do niego dołożyło. Dołożyliśmy również na lotnisko w Suwałkach dla pana prezydenta Renkiewicza. Także nie hamujemy miast w rozwoju.

Z całym szacunkiem, oczywiście lepiej jest mieć coś niż nie mieć nic. I z takiego założenia też wychodzę. Ale to nie jest coś, co spowodowałoby, że jesteśmy w stanie się rozwijać. Bo to jest taki pas startowy, lotnisko bardziej do wewnątrz, do połączenia między miastami.

Wyobrażałbym sobie, żebyśmy mówili o kontakcie naszego regionu, województwa - jeżeli chcemy być ambitni i stawiać sobie duże i poważne cale - z Europą albo nawet i światem.


Pytam o konkretne miejsce, gdzie lotnisko ma być zbudowane. Bo poprzednio, debatując nad jego budową, nie wskazaliśmy lokalizacji, a to jest najistotniejsze.


Poprzedni rząd tak debatował na temat lokalizacji elektrowni atomowej, że nie wiem, czy w ogóle znalazł dla niej miejsce. Pochłonęło to dużo pieniędzy. Jestem zwolennikiem przede wszystkim rozmów, konsultacji. Pamiętajmy, że jest Centralny Port Komunikacyjny i to jest priorytet zarówno dla państwa, jak też i dla naszego regionu. I my musimy się jakoś tutaj znaleźć.

To, że na przykład w Białymstoku jest pas startowy, w pewnym momencie też komplikuje nam sytuację, bo eksperci zaczną mówić: przecież już coś jest, a jak jest, to czemu tego nie rozwijacie, nie inwestujecie.

Zdaje mi się, że czas już nowy rok zacząć naprawdę od poważnej dyskusji, w którym kierunku zarówno miasto Białystok, jak i województwo podlaskie mają się rozwijać przez pryzmat ruchu lotniczego. Czy stawiamy na to, co jest na Krywlanach? Czy być może da się to uzupełnić o taką infrastrukturę, która umożliwiłaby ruch poza granice naszego państwa. Oczywiście niedaleko - chodzi o Europę zachodnią bądź wschodnią, jeżeli by było trzeba. I kwestie związane z tym, czy faktycznie szukamy miejsca dla czegoś poważniejszego. Bo musimy wreszcie odpowiedzieć na to pytanie.


Kwestia podsumowania roku.


W mojej ocenie ten rok wypadł naprawdę nienajgorzej. Mamy różne przedsięwzięcia - zarówno nietypowe jak zainwestowanie pieniędzy w bezpieczeństwo mieszkańców Białegostoku, jak kwestie zabytków. Ale też mamy przyspieszenie w środkach europejskich. Zaczęliśmy duży projekt Breast Cancer Unit. Na razie jest projekt budowlany, kosztorys. Mamy też pewne pomysły co do zamierzeń, gdzie szukać pieniędzy, jeśli chodzi o tę inwestycję.

Kwestia dróg - jesteśmy po takim zabiegu finansowym, który umożliwił uzyskanie jak największych wkładów pieniędzy europejskich do tych dróg, w które teraz inwestujemy. Jest tego dużo. Myślę, że nie jest źle. Nie przewidujemy żadnych podwyżek. Działamy, szukamy pieniędzy z zewnątrz, z Unii Europejskiej. Moje różne wyjazdy też są z tym związane, po to, żeby województwo podlaskie miało jak najwięcej źródeł finansowania zarówno w przyszłej perspektywie unijnej, jak i też w ramach budżetu państwa.


Polska Wschodnia to temat, który teraz będzie wypływał, bo będzie określana perspektywa finansowa. Czy znajdzie się ten mały portfelik na Polskę Wschodnią?


Musi się znaleźć. Ja tak łatwo nie odpuszczam. Nie po to zostałem wybrany na przewodniczącego Komisji do spraw Polski Wschodniej w Związku Województw, żeby wyjść pokonanym. Zresztą jako sportowiec zawsze stawiałem sobie ambitne cele. Jakoś to się udawało, ale trzeba konsekwentnie dążyć do celu.

Tylko przypomnę, że moje wyjazdy i wizyty specjalnie umieszczam w mediach społecznościowych, bo jeżeli ktoś zajmuje się środkami europejskimi, to wie, z kim się spotykam i dlaczego tam poleciałem. Robię sobie zdjęcia z osobami, które konkretnie zajmują się konkretnymi przedsięwzięciami, decydują o bardzo ważnych kwestiach, o polityce spójności w Unii Europejskiej. Mam obowiązek z nimi się spotykać.

Wiem już, że Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej, a to oznacza, że pula środków będzie mniejsza. Żeby województwo podlaskie nie straciło tych pieniędzy, a przynajmniej, żeby utrzymało pewne status quo, to musimy mieć dywersyfikację finansowania. Jedno to dla mnie "Polska Wschodnia", drugie to Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego. Ale też zabiegamy o to, żeby na przykład odcinek Białystok - Kuźnica Białostocka wpisać do korytarza TEN-T, żeby później z naszymi partnerami - czy to PKP, czy to GDDKiA - zwracać się do Komisji Europejskiej o finansowanie tego ze środków komisyjny. Tak jak choćby teraz robimy to w ramach takiego projektu jak Dolina Rolnicza 4.0.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk
Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
27.10.2020

- W Podlaskiem nie wszystkie szpitale mają uruchomione pełne moce (...) Nie wszystkie łóżka, które są dedykowane Covid-19, są na to przeznaczane. To jest też w dużej mierze wynik braków kadrowych - mówi prof. Flisiak.

Elżbieta Kamińska, fot. Joanna Szubzda

Elżbieta Kamińska

wicekurator oświaty w Białymstoku
26.10.2020

"Wszyscy staramy się, żeby nauczanie zdalne było na wyższym poziomie niż podczas wiosennego lockdownu" - zapewnia wicekurator oświaty.

Urszula Połowianiuk

zastępca Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
23.10.2020

"Spodziewaliśmy się tego, że na jesień może być wzrost zachorowań. To wynika też z naszych zachowań, wystarczy przejść się po ulicy i zobaczyć, że pewne zasady nie są respektowane, że my lekceważyliśmy tego wirusa" - mówi Urszula Połowianiuk.


kpt. Łukasz Wilczewski, fot. Marcin Gliński

kpt. Łukasz Wilczewski

rzecznik 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
23.10.2020

Wsparcie personelu medycznego przy pobieraniu wymazów, pomoc dla pracowników sanepidu, monitorowanie osób na kwarantannie - takie zadania mają teraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Docent Jan Kochanowicz, fot. Monika Kalicka

Jan Kochanowicz

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
22.10.2020

"Plan przewiduje powstanie boksów jednoosobowych tak, abyśmy mogli pacjentów izolować i jednocześnie, żeby w prosty sposób był do każdego pacjenta dostęp" - mówi dyrektor USK.

Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
21.10.2020

Środowe (21.10) protesty rolników w całej Polsce, to nie tylko utrudnienia na drogach zatarasowanych ciągnikami, o czym cały czas informowaliśmy. W naszym województwie delegacje rolników odwiedziły także biura poselskie i senatorskie parlamentarzystów, którzy głosowali za przyjęciem ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątki dla zwierząt.


Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
21.10.2020

"Prawie 10 tysięcy zakażeń, to już nawet nie jest żółte światło dla nas wszystkich tylko czerwone, ponieważ wydolność polskiej służby zdrowia, tak jak każdego systemu w każdym kraju, jest ograniczona" - mówi wiceminister.

Bohdan Paszkowski, fot. Monika Kalicka

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
20.10.2020

"W pierwszej kolejności myślimy o szpitalu polowym w Białymstoku. Nie chcę zdradzać konkretnej lokalizacji" - mówi wojewoda.

Marcin Kozłowski, fot. Monika Kalicka

Marcin Kozłowski

szef muzyczny Polskiego Radia Białystok
19.10.2020

Polskie Radio Białystok organizuje kolejną edycję konkursu Niebieski Mikrofon. - Chcemy jeszcze bardziej pomóc w promocji muzykom z naszego regionu - podkreśla dziennikarz Marcin Kozłowski.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
19.10.2020

- Będziemy starali się jak najdłużej utrzymać kształcenie stacjonarne w szkołach podstawowych, zwłaszcza w młodszych klasach - zaznacza minister Piontkowski.

nadinspektor Robert Szewc, fot. Marek Krupa/ podlaska.policja.gov.pl

nadinsp. Robert Szewc

Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku
17.10.2020

Blisko połowa województwa podlaskiego została objęta tzw. strefą czerwoną w związku z epidemią koronawirusa. To oznacza poważne ograniczenia i zmiany w funkcjonowaniu wielu instytucji.

prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB
16.10.2020

"Jest pewna bezwładność w tych zakażeniach. Myślę, że najbliższe dni nie pokażą nam jakiejś poprawy, ale jeżeli zaczniemy rzeczywiście restrykcyjnie przestrzegać zasad, to co najmniej po tygodniu powinniśmy widzieć, że powinna być czy stabilizacja, czy dużo wolniejszy przyrost nowych przypadków" - mówi prof. Zajkowska.


Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
15.10.2020

"To policjant będący na miejscu ocenia sytuację i decyduje jaką formę reakcji na wykroczenie podejmie. Może to być pouczenie, zwrócenie uwagi, mandat, a jeśli będzie to rażące złamanie prawa - nawet wniosek skierowany do sądu" - wyjaśnia podinsp. Tomasz Krupa.

Jolanta Wołągiewicz, fot. Joanna Szubzda

Jolanta Wołągiewicz

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski" i Podlaskiej Redakcji Seniora
15.10.2020

- Należałoby zwrócić uwagę na prawidłowe noszenie maseczek, czyli zakrywanie ust i nosa, i dezynfekcję rąk. Przestrzeganie tego, egzekwowanie i uświadamianie ludzi jest chyba ważniejsze od dawania osobom starszym ram czasowych na zrobienie zakupów.

Zdzisław Babicz, foto: Monika Kalicka

Zdzisław Babicz

nauczyciel
14.10.2020

"W szkołach trzeba przeprowadzić badanie przesiewowe i wtedy podejmować decyzje odnośnie zajęć zdalnych" - sugeruje Zdzisław Babicz.


Joanna Torbé, źródło: archiwum prywatne

Joanna Torbé

z Business Center Club
13.10.2020

- Przedsiębiorcy żyją w tej chwili w dużej niepewności, co przekłada się też na kwestie zatrudnienia. Pracodawcy przyjmują do pracy z ostrożnością lub w ogóle, czasem są limity na tworzenie nowych etatów, a część firm pracowników zwalnia - mówi Joanna Torbé.

Zbigniew Bohdziewicz, foto: Monika Kalicka

Zbigniew Bohdziewicz

dyrektor podlaskiego oddziału PKO BP
13.10.2020

Pandemia koronawirusa, jak twierdzi wielu ekonomistów, wciąż negatywnie wpływa na naszą gospodarkę, niektóre branże mocno odczuwają skutki Covid-19. Jednak bardzo wiele firm notuje znaczący wzrost obrotów i zysków.

Adrian Chabowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adrian Chabowski

prorektor do spraw kształcenia UMB
12.10.2020

Jako uczelnia medyczna zakazujemy naszym organizacjom studenckim jakichkolwiek imprez, nie rekomendujemy spotkań towarzyskich, apelujemy o rozsądek. Rozważamy też zmianę harmonogramu zajęć - mówi prof. Adrian Chabowski.


Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
9.10.2020

W pierwszej kolejności Straż Miejska będzie informować o nowych nakazach, m.in. o obowiązku noszenia maseczek na ulicach. - Kolejnym etapem jest egzekwowanie, ale myślę, że najpierw powinniśmy apelować i informować - podkreśla Przemysław Tuchliński.

foto: Monika Kalicka

Ewa Zgiet, Beata Galińska-Skok, Nadzieja Sołowiej

dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy, wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii, wojewódzki konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego
9.10.2020

Prawie miliard ludzi na świecie boryka się z różnego rodzaju zaburzeniam psychicznymi, co 40 sekund jedna osoba popełnia samobójstwo.

Grzegorz Leszczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Leszczyński

prezes Podlaskiej Izby Rolniczej
8.10.2020

"To ustawa szkodliwa dla polskiego rolnictwa, ale kompromis jest możliwy" - mówi Grzegorz Leszczyński.


Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
7.10.2020

"Sytuacje bardzo lekceważącego podejścia ze strony osób niestosujących się do obostrzeń kończą się nawet tym, że policjanci sporządzają notatkę i wysyłają wniosek o ukaranie do sądu. Ale kiedy mówimy o roztargnieniu, policjant ma do dyspozycji takie środki jak np. pouczenie".

Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz, fot. Joanna Szubzda

dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz

koordynatorka Breast Cancer Unit w Białostockim Centrum Onkologii
6.10.2020

W województwie podlaskim około 600 kobiet rocznie dowiaduje się, że ma raka piersi. Z każdym rokiem tych przypadków jest więcej o przynajmniej 50. Październik jest miesiącem walki z tą chorobą. Walki, która teraz - przez pandemię - jest jeszcze trudniejsza.

Adam Abramowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Abramowicz

rzecznik małych i średnich przedsiębiorców
6.10.2020

"My proponujemy racjonalne podejście, żeby pobyt Białorusinów bez kwarantanny był ograniczony tylko do woj. podlaskiego i lubelskiego" - mówi Adam Abramowicz.


Zbigniew Nikitorowicz, fot. Barbara Sokolińska

Zbigniew Nikitorowicz

zastępca prezydenta Białegostoku
5.10.2020

- To od każdego człowieka zależy, czy przestrzega zasad związanych z koronawirusem. Lepiej dbać teraz, kiedy mamy więcej swobody, nie ma tylu ograniczeń, (...) żeby później nie było płaczu, że mamy wysoki wskaźnik zachorowań.

prof. Elżbieta Smułkowa, fot. PRB

prof. Elżbieta Smułkowa

pierwsza ambasador RP w Mińsku w latach 1992-1995
2.10.2020

Tak wielka skala protestów na Białorusi przeciwko fałszerstwom wyborczym Aleksandra Łukaszenki jeszcze przed wyborami była nie do przewidzenia.

Jan Perkowski, fot. Monika Kalicka

Jan Perkowski

starosta białostocki
2.10.2020

"Musimy się zastosować do tych zasad, do obostrzeń sanitarnych, które są, żeby epidemia bardziej się nie rozszerzała" - apeluje starosta.


fot. Monika Kalicka

Jakub Macewicz

z Centrum Psychoterapii Meandra w Białymstoku
1.10.2020

"W pewnym sensie temat wraca, ale myślę, że my będziemy jako społeczeństwo mniej reaktywni, mniej będziemy lękiem reagować, bo nie da się w wysokim poziomie lęku ciągle funkcjonować" - ocenia socjolog.

Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
30.09.2020

- Rozmawialiśmy już z ministrem spraw wewnętrznych, że musimy wzmóc egzekucję nakładanych zasad, szczególnie w strefach żółtych i czerwonych, ale nie tylko - mówi wiceminister Kraska.

Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes MKS Ślepsk Malow Suwałki
29.09.2020

- Próbowaliśmy stworzyć siatkę kontaktów i szukaliśmy źródła, gdzie mogło dojść do zakażenia. Na tej liście znalazło się przeszło 300 osób - mówi Wojciech Winnik.


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku, ekonomista
29.09.2020

- Poradziliśmy sobie z deficytem budżetowym trochę lepiej niż inne kraje europejskie. Z perspektywy tego, co mieliśmy w ostatnich latach w Polsce, jest gorzej, ale musiało tak być, bo kwestie epidemiczne wpłynęły na wszystkich. Z drugiej strony sytuacja jest na pewno dużo lepsza niż chociażby w południowej Europie czy w niektórych krajach Europy Zachodniej.

Włodzimierz Czarzasty, fot. Sylwia Krassowska

Włodzimierz Czarzasty

szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej
28.09.2020

Wyborów przedterminowych nie będzie, rządów mniejszościowych również. Zjednoczona Prawica podpisała porozumienie koalicyjne. Co to oznacza dla opozycji?

Paweł Buczko, fot. Joanna Szubzda

Paweł Buczko

p.o. Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
28.09.2020

"Maseczki to nie kaganiec, takie są standardy światowe, takie są zalecenia WHO, GIS i ministra zdrowia. Na pewno jest to bardzo dobry element profilaktyki w obecnej sytuacji".


Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
25.09.2020

"Chciałbym odwiedzić, bądź wysłuchać trosk, problemów wszystkich mieszkańców, radnych, wójtów z całego województwa podlaskiego" - mówi marszałek.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
24.09.2020

- Musimy przygotować się na kolejne odcinki tego serialu, pt. "Kryzys w obozie władzy" - ocenia socjolog.

Bartosz Grodecki, źródło: www.gov.pl

Bartosz Grodecki

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
23.09.2020

"Każda wiza, która jest w paszporcie obywatela Białorusi, uprawnia do wjazdu teraz w sensie formalnym na terytorium RP" - mówi wiceminister.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok