Radio Białystok | Gość | dr Janusz Grycel [wideo] - przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Białymstoku

dr Janusz Grycel [wideo]

przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Białymstoku

15.01.2020, 07:37, akt. 22:39

- Nie możemy dopuścić do tego, by na życzenie dewelopera wyrywać poszczególne działki z pewnych większych struktur.

dr Janusz Grycel, fot. Joanna Szubzda
dr Janusz Grycel, fot. Joanna Szubzda

Z dr. Januszem Grycelem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jest pierwszy wniosek w Białymstoku spełniający wymogi specustawy mieszkaniowej, tzw. lex deweloper. Jeden z prywatnych inwestorów chce wybudować cztery bloki z około trzystoma mieszkaniami na terenie dawnej chłodni przy ul. Baranowickiej.

Prezydent Białegostoku jest przeciwny temu wnioskowi i chce, by radni go odrzucili. Podkreśla między innymi fakt, że bloki powstałyby w sąsiedztwie zakładów produkcyjnych, w związku z tym mieszkańcy mogą dążyć w przyszłości do wygaszania przedsiębiorczości na tym terenie.

Specustawa mieszkaniowa dopuszcza zabudowę wbrew planowi zagospodarowania przestrzennego, o ile nie jest ona sprzeczna z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

O sprawie tej z szefem Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej dr. Januszem Grycelem rozmawia Lech Pilarski.
Lech Pilarski: Eksperci wskazują, że w naszym kraju brakuje trzech milionów mieszkań. Czy ktoś oszacował, ile brakuje w Białymstoku?


dr Janusz Grycel: Takich liczb niestety nie znam, nie spotkałem się z takimi wyliczeniami. Natomiast z tego, co wiem, jeżeli chodzi o działki inwestycyjne na terenie miasta, to ich liczba jest zapewniona.


Do miejskiej komisji wpłynął wniosek dewelopera, który chce budować bloki przy ul. Baranowickiej. Jakie jest stanowisko komisji?


Stanowisko komisji, które zresztą jest zamieszczone w BIP, było stanowiskiem negatywnym. Wniosek ten był rozpatrywany w dwóch aspektach. Pierwszy z nich dotyczył tego, czy dana działka, gdyż była to niewielka działka położona wśród zabudowy poprzemysłowej, przemysłowej...


Po chłodni został dawny biurowiec.


Tak. I chodziło o to, czy wyrwanie tej działki z całej struktury jest działaniem właściwym. MKUA stwierdziło, że nie, gdyż jest to pewien większy kompleks, który wciąż może utrzymać swoją funkcję.


Jaką?


Funkcję produkcyjną, usługową, handlową. Oczywiście nie mówimy tu o jakimś dużym przemyśle. Natomiast drobniejszy przemysł, handel czy usługi mogą tam się pojawić.

Po drugie, sama koncepcja przedstawiona komisji - delikatnie mówiąc - miała pewne braki.


Na czym ta koncepcja polegała?


Projektant przestawił zespół czterech budynków wielorodzinnych w formie wydłużonej. Projekt urbanistyczny niestety nie dawała możliwości godnego życia. Przestrzeń między blokami, zbliżenie do sąsiednich obiektów przemysłowych, w zasadzie brak zieleni towarzyszącej.


Czy wskazaliście inny teren, gdzie deweloper może budować? Bo odnoszę wrażenie, że władze Białegostoku nie chcą, żeby miasto się rozwijało.


Ja odnoszę wprost przeciwne wrażenie, że władze miejskie są bardzo proinwestycyjne. Nnatomiast mamy dokument zwany "Studium uwarunkowań i kierunków rozwoju przestrzennego gminy", w którym określone są pewne kierunki, pewne miejsca, gdzie dane funkcje mogą się rozwijać. Na ich podstawie tworzone są plany miejscowe, które również określają właśnie te miejsca.


Mamy tereny przygotowane pod inwestycje, to znaczy, że chcemy tam mieć fabryki, ale są problemy z przygotowaniem inwestycji pod mieszkania. Wiemy, że tych potrzeba, ludzie płacą, deweloperzey się starają, ceny rosną w sposób niesamowity, a ciągle nie ma ani właściwego planu, ani właściwie przygotowanych terenów pod mieszkania.


Znowu nie mogę się z tym do końca zgodzić, gdyż budynki wielorodzinne powstają w wielu miejscach w mieście. Natomiast nie możemy dopuścić do tego, żeby na życzenie dewelopera wyrywać poszczególne działki z pewnych większych struktur i w sposób dowolny przeznaczać je na funkcje mieszkalne.


Ale to jest pana nadzieja. Przypomnijmy sobie ulicę Składową na skrzyżowaniu z Transportową. Był to kwartał przemysłowy, dopuściliśmy tam budownictwo mieszkaniowe. Wracając do ulicy Baranowickiej - naprzeciw terenów po chłodni są tego rodzaju budynki, czteropiętrowe. Powstał taki kwartalik obok jednego z hipermarketów. A zatem tam można, a tu nie można. Dlaczego?


Budynek, o którym pan mówi, jest wycofany. Znajduje się w otoczeniu zabudowy mieszkaniowej jednorodzinny.


Obok są wille, ale przez budowę tego czteropiętrowego budynku wille straciły na wartości.


Nie znam szczegółów dotyczących powstania właśnie tego obiektu. Zawsze przy określaniu warunków zabudowy korzysta się z tak zwanych warunków dobrego sąsiedztwa, czyli analizuje się zabudowę dookoła. Z tego, co wiem, to budynek ten pomimo swojej wysokości nie góruje nad tamtym otoczeniem, tworzy pewien kwartał zabudowy. I tak jak powiedziałem, jest w otoczeniu zabudowy mieszkaniowej.

Natomiast teren, o którym mówimy, przy ulicy Baranowickiej, jest mimo wszystko częścią struktury przemysłowej. Ludziom, którzy tam by zamieszkali, kazalibyśmy, żeby sąsiadowali właśnie z tą zabudową.


Ale może dzięki temu byłyby tańsze mieszkania - skoro mam widok na zakład usługowy, a nie na zieleń, to mniej płacę.


Tak. Ale spotkałem się też z takimi głosami, że przy okazji budynków, które sąsiadują na terenie osiedla Białostoczek z Astwą, ludzie - pomimo tego, że wiedzieli, że tamten zakład istnieje, potem skarżyli się, że warunki mieszkania nie są dobre i chcieliby mieć lepsze.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Marek Walczuk z zespołu "Bright Ophidia", fot. Sylwia Krassowska

Marek Walczuk

z zespołu "Bright Ophidia"
18.01.2020

"Zespół, który nie gra koncertów - umiera. Staramy się robić wszystko, żeby grać w różnych miejscach" - mówi Marek Walczuk.

Paweł Ambrożewicz i Z Ilona Karpiuk, fot. Monika Kalicka

Paweł Ambrożewicz i Ilona Karpiuk

z zespołu Ilo & Friends
17.01.2020

"Śpiewamy po białorusku, ale nie jesteśmy kolejnym zespołem folkowym, oferujemy trochę inną muzykę, teksty opowiadają o czymś innym niż piosenki folkowe" - mówi Ilona Karpiuk.

Agnieszka Maliszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Maliszewska [wideo]

wiceprzewodnicząca nowej prezydencji COGECA
17.01.2020

"My jako konsument popatrzmy, co wybieramy, jakie produkty jemy i starajmy się wybierać takie produkty, żeby pieniądze, które zostawiamy w sklepie, trafiły z powrotem na nasz lokalny rynek" - mówi Agnieszka Maliszewska.


Adrian Łabanowski, fot. Monika Kalicka

Adrian Łabanowski z zespołu "NO LOGO"

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon"
16.01.2020

"Kochamy koncerty, uwielbiamy grać, każdy koncert jest dla nas wielkim przeżyciem, a jeśli chodzi o tworzenie inspiracją dla nas są naturalne jeziora, lasy, które nas otaczają i oczywiście nasza rzeka Marycha" - mówi wokalista zespołu "NO LOGO".

Andrzej Mastalerz, fot. Monika Kalicka

Andrzej Mastalerz

reżyser sztuki "Naprzód Freedonio!"
16.01.2020

"Zainteresowałem się tym tekstem dlatego, że on jest bardzo dobrze napisany i przetłumaczony, a również ze względu na materiał aktorski" - mówi reżyser sztuki "Naprzód Freedonio!".

Piotr Jankowski, fot. Monika Kalicka

Piotr Jankowski [wideo]

białostocki radny
16.01.2020

"Jeszcze w ubiegłym roku Białystok się chwalił w Polsce, że ma najniższe ceny śmieci; zmieniło się to - od tego roku, już nie ma" - mówi radny Piotr Jankowski.


Joanna Zubrycka - Miss GOD, fot. Marcin Gliński

Joanna Zubrycka - Miss GOD

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon"
15.01.2020

"Uważam, że hip-hop jest teraz takim gatunkiem, który najbardziej się rozwija. Bardziej niż inne gatunki, dlatego, że łączy się z elektroniką. I tak się składa, że to jest dla mnie najbardziej interesujące" - mówiła w Radiu Białystok Joanna Zubrycka - Miss GOD.

Anka Kaptór i Przemek Starachowski, fot. Joanna Szubzda

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

zespół Funkasanki
15.01.2020

- Tak jak gramy, tak też żyjemy. Gramy powoli, żyjemy powoli, skupiamy się na chwili, jesteśmy bardziej w zadumie. Spokój i balans.

dr Janusz Grycel, fot. Joanna Szubzda

dr Janusz Grycel [wideo]

przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Białymstoku
15.01.2020

- Nie możemy dopuścić do tego, by na życzenie dewelopera wyrywać poszczególne działki z pewnych większych struktur.


nadinsp. Daniel Kołnierowicz, fot. Marcin Gliński

nadinsp. Daniel Kołnierowicz

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
14.01.2020

Podlaska policja podsumowała 2019 rok. Jaki był?

Ewa Wyszyńska i Piotr Grudziński, fot. Joanna Szubzda

Ewa Wyszyńska i Piotr Grudziński

z zespołu Mgły
14.01.2020

- Zawsze chcieliśmy, żeby nasza muzyka była niejednoznaczna, trochę tajemnicza, przestrzenna i szukaliśmy nazwy, która by odzwierciedlała właśnie te cechy.

Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
14.01.2020

- Brakuje nam do kolekcji jeszcze jednego tytułu - Mistrza Polski. I wierzę głęboko, że nowy trener poradzi sobie z tym, ażeby drużyna spięła się i zwyciężyła. Takie mam życzenie dla kibiców, mieszkańców, dla siebie.


Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło [wideo]

wicemarszałek województwa podlaskiego
13.01.2020

- Kruszwil przyjechał na Podlasie szukając potwierdzenia tego, co widać na memach. Kontekst jest taki, że on tego nie znajduje. Czy dziś zgodzilibyśmy się na taką produkcję? Nie wiem. Na pewno szerzej byśmy o tym rozmawiali.

Marcin Wasiluk i Piotr Trypus, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wasiluk i Piotr Trypus

z zespółu Starsabout
13.01.2020

- Przede wszystkim chodzi o muzykę, cała reszta jest tylko otoczką. Najważniejsze dla nas jest to, żeby zrobić dobrą muzę.

nadkom. Dariusz Matynka, Agnieszka Kopacewicz, sierż. Piotr Kozłowski i Magdalena Kozłowska, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

13.01.2020

Bezpieczeństwo dzieci na feriach zależy przede wszystkim od rodziców i opiekunków - jak o nie zadbać?


Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Jurgiel

europoseł PiS
13.01.2020

- W ramach Zjednoczonej Prawicy są mniejsze partie jak Z. Ziobry i pana Gowina. I w tych partiach niektórzy odnajdują swoje miejsce, widząc szanse szybszego awansu. Moim zdaniem nic złego się tu nie dzieje - mówi europoseł o przejściu m.in. S. Łukaszewicza z PiS do SP.

Andrzej Lechowski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Lechowski

dyrektor Muzeum Podlaskiego
12.01.2020

Zdjęcia, aparaty fotograficzne, negatywy należące do Wiktora Wołkowa kupiło Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Kolekcja jest wielotysięcznym zbiorem fotografii pejzażu i przyrody Polski północno-wschodniej.

Wojtek Herbreder i Paweł Kwiatkowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojtek Herbreder i Paweł Kwiatkowski

z zespołu "Mniej Więcej"
11.01.2020

- Rok 2019 był wyjątkowy i bardzo intensywny, jeśli chodzi o działalność muzyczną. Wydaliśmy pierwszą profesjonalną płytę - mówią członkowie zespołu "Mniej więcej".
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok