Radio Białystok | Gość | prof. Adam Krętowski [wideo] - rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

prof. Adam Krętowski [wideo]

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

3.02.2020, 08:20, akt. 11:23

- Szpitale kliniczne są niedofinansowane. Mają dużo więcej obowiązków, dużo większe koszty, a dostają te same pieniądze co szpitale powiatowe. Walczymy, żeby to się zmieniło (...) Bez nas nie będzie nowych lekarzy i pielęgniarek.

prof. Adam Krętowski, fot. Joanna Szubzda
prof. Adam Krętowski, fot. Joanna Szubzda

Z prof. Adamem Krętowskim rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Uniwersytet Medyczny w Białymstoku świętuje 70-lecie. Co udało się osiągnąć? Jakie plany ma uczelnia? Z jakimi problemami się boryka?

Choć UMB nie znalazła się wśród 10 zwycięzców ministerialnego konkursu "Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza", to i tak resort zapowiada podniesienie subwencji dla placówki o 10 proc. - informuje rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Adam Krętowski. Pozostali finaliści konkursu - spoza pierwszej dziesiątki - dostaną subwencję wyższą jedynie o 2 proc.

Z rektorem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Adamem Krętowskim rozmawia Adam Janczewski.Adam Janczewski: Jubileusz to dobra okazja do podsumowań i zastanowienia się nad tym, co dalej z uczelnią. Z jednej strony Uniwersytet Medyczny wciąż jest w ogólnopolskich rankingach najwyżej spośród podlaskich uczelni. Z drugiej strony, niestety nie udało się znaleźć wśród 10 uczelni badawczych.


prof. Adam Krętowski: Myślę, że nie niestety, ponieważ znaleźliśmy się wśród 20 najlepszych uczelni. Jesteśmy jedyną uczelnią na wschód od Wisły, która znalazła się w tym konkursie, i jesteśmy drugą spośród uczelni medycznych, które zajęły tu dobre miejsce.

Zajęliśmy 11. miejsce, ale mamy obiecane od pana premiera Gowina z Ministerstwa Nauki i z Ministerstwa Zdrowia dodatkowe finansowanie równe takiemu, które dostalibyśmy w ramach konkursu na uczelnię badawczą. To wielki sukces.


Czyli jednak subwencja będzie zwiększona o 10 a nie 2 proc., jak miało to być wcześniej?


Ponieważ międzynarodowi eksperci wyróżnili naszą uczelnię - jako jedyna uczelnia dostaliśmy piękną laurkę, mówiącą o tym, że rzeczywiście nasz program jest unikalny i powinien być wspierany przez rząd polski. Ministerstwa Nauki i Zdrowia postanowiły finansować nas jako tę 11. uczelnię w ramach zwiększonej subwencji.


Kolejny konkurs ministerstwa za 6 lat. Co pańskim zdaniem należałoby przez ten czas poprawić?


Przygotowaliśmy już program rozwoju uczelni. Program oparty - w ramach konkursu uczelni badawczej - na rozwoju nauki. Stawiamy na nowoczesne nauki. Byliśmy unikalni, jeżeli chodzi o sztuczną inteligencję w medycynie, byliśmy unikalni, jeżeli chodzi o rozwój tak zwanych technik wielkoskalowych, a więc genomiki, transkryptomiki, metabolomiki. To też obszar chorób nowotworowych, chorób cywilizacyjnych, czyli możliwość biobankowania materiału.

Mamy program na kolejne kilka lat i niezależnie od tego, czy bylibyśmy w ramach tej uczelni badawczej, czy nie, byśmy go realizowali. Wiemy teraz, że mamy na to pieniądze i będziemy to robili.


Gdy wpisujemy w internetową wyszukiwarkę hasło "w Polsce brakuje....", to co pańskim zdaniem pojawia się jako pierwsze?


Lekarzy i pielęgniarek.


Dokładnie tak. W Polsce brakuje lekarzy. Jest to najbardziej popularna fraza. Według szacunków, jest to około 70 tys. w skali kraju. Pod koniec ubiegłego roku w Polskim Radiu Białystok mówił pan, że liczba  studentów na wydziale lekarskim wzrosła u was o niemal 100 proc. Czy to jednak wciąż nie jest za mało?


To wciąż jest za mało i jesteśmy otwarci na to, żeby zwiększać liczbę studentów. Rozmawiamy o tym z ministerstwem. Rozmawiamy o tym też z lokalnymi politykami, ponieważ jest to również kwestia infrastruktury.

Jesteśmy przygotowani do przyjęcia większej liczby studentów. Natomiast chodzi o możliwość kształcenia klinicznego, a więc współpracy ze szpitalami - nie tylko ze szpitalem klinicznym. Mamy szereg szpitali w Białymstoku. I tutaj pojawia się zielone światło. Wygląda na to, że samorząd województwa jest przychylny temu, żeby nasi studenci mogli studiować także w szpitalach samorządowych.


W liście z okazji jubileuszu skierowanym do pracowników i studentów uczelni pisze pan: "Dumą napawa nas fakt, że blisko 30 tys. absolwentów rozproszonych po całym świecie realizuje się w pracy na rzecz ochrony zdrowia. Są ambasadorami uczelni, miasta, regionu i całej Polski". Z pewnością są to ludzie, którzy są wizytówką naszego regionu, tylko może powinniśmy też starać się zatrzymywać ich tutaj - w regionie, w Białymstoku.


Jest to bardziej złożony problem, bo nawet uczelnia czy szpitale kliniczne nie są w tej chwili konkurencyjne, jeżeli chodzi o kwestie finansowe, wynagrodzeń na rynku pracy. Ale oczywiście staramy się, żeby ci najlepsi zostawali - poprzez specjalne projekty, poprzez dodatkowe fundusze na granty. Robimy wszystko, żeby tak było.

Jesteśmy dumni z naszych absolwentów, którzy są na całym świecie - ponad 100 absolwentów w Stanach Zjednoczonych. Nasi absolwenci byli też ministrami, wiceministrami zdrowia. Mamy się czym i kim pochwalić.


Niepokojąco wygląda sytuacja z pielęgniarkami w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym. Z komunikatów, które wypływają ze strony uczelni, wynika, że jest pan tym zaniepokojony. Jakie rozwiązanie pan widzi?


Zaczął pan od końca tej sytuacji, czyli trudności w porozumieniu się co do kwestii płacowych. Musimy powiedzieć o podstawie, o tym, że szpitale kliniczne są niedofinansowane, że system nie działa właściwie. Szpitale kliniczne mają dużo więcej obowiązków, dużo większe koszty, a dostają te same pieniądze co szpitale powiatowe. Walczymy o to, żeby to się zmieniło.

Szpital dziecięcy ma w tej chwili stratę 8 mln zł, więc trudno mówić o podwyżkach. Oczywiście, że pielęgniarki powinny zarabiać więcej, oczywiście, że lekarze powinni zarabiać więcej. Dotyczy to także innych pracowników szpitala, którzy również bardzo mało zarabiają  - elektroradiolodzy, diagności i inni.

Liczę na to, że w związku z zapowiadanym wzrostem nakładów na ochronę zdrowia szpitale kliniczne zostaną potraktowane priorytetowo, zostaną docenione, ponieważ taką rolę spełniają w systemie. Bez nas nie będzie nowych lekarzy, nie będzie nowych pielęgniarek. W związku z tym absolutnie chciałbym, żeby finansowe oczekiwania także pań pielęgniarek były spełnione, ale jednocześnie rozumiem sytuację finansową szpitala, która jest bardzo trudna i która głównie zależy od płatnika.


Współpraca z biznesem i komercjalizacja badań - tutaj chyba Uniwersytet Medyczny ma się czym pochwalić.


Rozwijamy się w tym obszarze. Udało się nam nawiązać współpracę z wieloma przedsiębiorstwami. Szereg naszych pomysłów staje się produktami. W tej chwili mamy własną spółkę, która z jednej strony zajmuje się diagnostyką obrazową. Ale powstała także nowa spółka dotycząca badań genomowych, która będzie jedyną w Polsce na taką skalę wykonującą komercyjne badania genomowe.


Produkty na bazie ekstraktu propolisu, który opóźnia rozwój glejaka mózgu, sztuczna ślina. Trwają też prace nad ekstraktem z grzyba z Puszczy Białowieskiej. Tym się chwali na swojej stronie UMB. Co jeszcze?


Są to badania w zakresie onkologii, nowoczesne biomarkery. Jesteśmy w tej chwili właścicielami unikalnej bazy danych, jeśli chodzi o raka płuc. Mieliśmy nawet telefony ze Stanów Zjednoczonych, z Narodowego Instytutu Zdrowia. Dane te chciałyby też poznać duże firmy farmaceutyczne.

To także badania ludzkiego genomu na skalę populacyjną. To również sztuczna skóra, czyli badnia w zakresie medycyny regeneracyjnej. Takich sukcesów jest wiele. Badania w zakresie żywienia i genomiki, czyli żywienia spersonalizowanego.


Jaka przyszłość czeka Uniwersytet Medyczny w Białymstoku? Czy za 10-20 lat przy okazji kolejnych rocznic będziecie funkcjonować jako niezależna uczelnia medyczna czy na przykład jako jedna duża akademia białostocka połączona z Uniwersytetem w Białymstoku i Politechniką Białystocką?


Jestem pewien, że przyszłość należy do nas. Na pewno będziemy się rozwijali. Czy w formie uczelni, która będzie się coraz bardziej powiększała, będzie powoływała nowe kierunki, czy też na jakimś etapie wykorzystamy w większym stopniu współpracę z innymi uczelniami, to czas pokaże. Będą o tym decydowali nasi następcy.

Natomiast współpraca między dużymi uczelniami, w ogóle między środowiskiem akademickim, jest potrzebna. Współpracujemy zarówno z Politechniką Białostocką, jak i z UwB.


Co z okazji jubileuszu przygotowała uczelnia?


Jest to bardzo bogaty program. Kulminacyjnym punktem będzie zjazd absolwentów i przyjaciół uczelni w październiku. Powstanie specjalna Aula Alumnów - takie miejsce, które będzie doceniało, będzie przypominało o historii poszczególnych osób.

Mamy szereg różnych wydarzeń: sportowych, towarzyskich, historycznych. Od dzisiaj działa nasza nowa strona internetowa poświęcona z jednej strony historii uczelni, ale także współczesności. Chcemy pokazać naszych pracowników. Chcemy, żeby na tej stronie znalazły się zdjęcia, filmy, informacje na temat współczesności, na temat nas wszystkich. Uczelniaskłada się z wielu, wielu osób.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

The Boars on-line w Polskim Radiu Białystok

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.


Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski

Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.


Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.


Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.

Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.


Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.

Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.


insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.

Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.


Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.


foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.

foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".


Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.


Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.

Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok