Radio Białystok | Gość | Mirosław Siemieniec - rzecznik prasowy PKP-PLK

Mirosław Siemieniec

rzecznik prasowy PKP-PLK

4.02.2020, 08:20, akt. 08:31

Trwają konsultacje w sprawie przebiegu kolejowej obwodnicy Białegostoku. W grze jest kilka wariantów. Jaki zostanie zaakceptowany?

Mirosław Siemieniec, źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Mirosław Siemieniec, źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Z Mirosławem Siemieńcem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


O tym z rzecznikiem prasowym PKP-PLK Mirosławem Siemieńcem rozmawia Lech Pilarski.

W środę (04.03) kolejne konsultacje, tym razem w Knyszynie.


Lech Pilarski: Konsultacje z mieszkańcami w sprawie przebiegu północnej obwodnicy kolejowej Białegostoku są bardzo gorące i na razie nie widać jakiegoś kompromisu.


Mirosław Siemieniec: Spotkania mają na celu przedstawienie przez Polskie Linie Kolejowe tych wariantów które obecnie mamy przygotowane, ale oczywiście bardzo cenne są wszystkie uwagi które zbieramy od mieszkańców, od osób zainteresowanych przebiegiem tej obwodnicy towarowej Białegostoku. Trzeba też wspomnieć, że takie pierwsze spotkania były zorganizowane już w ubiegłym roku, one pasowały na bardzo ogólnych informacjach. Były też podstawą do zorientowania się jak bardzo społeczeństwo jest zainteresowany tematem przebiegu obwodnicy.

Obwodnica jest elementem systemu kolejowego, który umożliwia sprawne połączenie linii kolejowych które obecnie nie są dobrze połączone. Mówimy tutaj o wyjeździe z Warszawy przez Białystok w stronę Ełku. Obecnie takie podróże odbywają się dłużej, dlatego że konieczna jest zmiana kierunku jazdy. Wprowadzenie obwodnicy czy wybudowanie tej obwodnicy pozwoli nam usprawnić przejazd pociągów, czyli pozwoli nam faktycznie skrócić czas podróży. 

Ważne jest również to że przewozy towarowe będą przeniesione poza obręb dużego miasta, dużego ośrodka. Rozrastającego się ośrodka i oczywiście dodatkowa linia kolejowa to także możliwość zwiększenia obszaru sprawnej komunikacji przez wprowadzenie kolei aglomeracyjnej, czyli możliwość umieszczenia na tej obwodnicy także przystanków z których mogą korzystać mieszkańcy.


Wszystko fajnie jeśli chodzi o ideę, ale inauguracja debat w sprawie przebiegu północnej obwodnicy kolejowej była swego rodzaju falstartem, bo posługiwano się planami, założeniami, które w stosunku do współczesności były bardzo, bardzo nieaktualne i teraz próbujecie naprawiać w jakimś sensie to negatywne wrażenie, które zostały wywołane pierwszymi debatami w ubiegłym roku.  I teraz coraz więcej mieszkańców jest przeciwko budowaniu zwrotnicy kolejowej pomiędzy domami. To raczej wszyscy sugerują, także mieszkańcy czy Wasilkowa czy Dobrzyniewa, żeby a linia kolejowa odsunęła się jak najdalej od Białegostoku.


Spotkania które organizujemy mają na celu właśnie dopracowanie takiego wariantu, który będzie akceptowalny zarówno dla mieszkańców, jak i dla transportu kolejowego. Tutaj tak może personifikujemy ten transport kolejowy, ale pod tym pojęciem kryją się krótsze podróże dla osób które wybierają kolej na dalsze czy bliższe przejazdy również kryją się przewoźnicy którzy sprawnie chcą transportować ładunek koleją.

Wiem, że kolej jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu, że warto stawiać na kolej. Natomiast ważne - żeby stawiać na kolej, to kolej musi być sprawna. Nie zależy nam na tym żeby zmuszać kogokolwiek do rozwiązań które są nieakceptowalne, natomiast na pewno czasem dojście do kompromisu wymaga pewnego uzgodnienia zarówno z jednej strony jak i z drugiej strony najlepszych wariantów.

Nie jest sytuacja prosta jeśli mówimy o budowie nowej linii kolejowej i jeśli mamy na terenie ośrodki o dużej wartości ekologicznej, jeśli mamy miejscowości gdzie już mieszkają osoby długi czas lub mieszkańcy planują zamieszkać w niektórych terenach. Dlatego przedstawiamy kolejne warianty i szukamy takich rozwiązań, które będą optymalne zarówno dla mieszkańców jak i będą również atrakcyjne i optymalne także dla kolei. To musi być zgoda, ale to też wymaga konsensusu z obu stron.


Taka obwodnica kolejowa, to ile będzie kosztowała?


To wszystko zależy, jaki będzie przyjęty wariant. I też trzeba powiedzieć, że w ogóle sama koncepcja takiej obwodnicy wymaga przeprowadzenia zarówno analiz ekonomicznych jak i analiz społecznych, analiz związanych z taborem. 

Czasem wydaje się, że można namalować kreskę która jest efektywna ekonomicznie. Natomiast trzeba brać też pod uwagę koszty społeczne i tutaj Polskie Linie Kolejowe, które są obecnie inwestorem realizującym ponad 220 projektów, szukają często kompromisów przy każdym projekcie. Są to na pewno kompromisy dotyczące nawet przesunięcia drogi o kilka metrów, ale są też dojścia do rozwiązania problemu, który czasem łączy się z przesunięciem planowanej linii kolejowej o kilka kilometrów.

Oczywiście przesuwanie tej linii kolejowej w jedną czy w drugą stronę ma swoje granice opłacalności.


To jakie są granice opłacalności dla PLK jeśli chodzi o przesuwanie tej obwodnicy?


Na pewno w zależności od poszczególnych wariantów lub wariantów wariantów, będziemy dochodzić do tego w którym miejscu możemy powiedzieć dalej już ta obwodnica mija się z celem, bo ona nie będzie dawała oczekiwanych efektów. Zdajemy sobie sprawę, że z drugiej strony są też mieszkańcy którzy mają swoje oczekiwania.

Są też takie sytuacje, że linia kolejowa będzie przebiegała pomiędzy kilkoma miejscowościami. I no zdarza się tak że mieszkańcy jednej miejscowości uważają, że jeżeli przesuniemy w stronę drugiej miejscowości to będzie dobrze, natomiast mieszkańcy kolejnej miejscowości uważają - wręcz przeciwnie. Jest jeszcze trzecia miejscowość czy powiedzmy kolejne jakieś osiedla, które mają inne zdanie.

Więc ten konsensus nie dotyczy tylko wyłącznie Polskich Linii Kolejowych i jednej miejscowości, ale on jest dążeniem do wypracowania takiego optymalnego rozwiązania.


Wśród tych wariantów przedstawionych czy będących w grze między innymi jest jeden w którym ta obwodnica wchodzi w okolicach Knyszyna w istniejące tory kolejowe czyli w Rail Balticę. Najdalszy wariant to aż w okolicach Moniek. Czy to jest właśnie to miejsce takiego maksymalnego oddalenia obwodnicy od Białegostoku? Właśnie ten ostatni wariant? Czy on jest narysowany? Właśnie wiele osób ma pretensje, że projektanci rysują, dużo pieniędzy za to biorą i słabo to wychodzi.


Panie redaktorze, nie jest to takie proste żeby teraz, może byśmy tu uzgodnili we dwoje, gdzie jest najdalsze miejsce, gdzie może się posunąć obwodnica a które jest najbliższe Białegostoku. Na pewno my zakładamy że do połowy 2020 roku zostanie dokonana preselekcja kilku wariantów. Następnie będą one szczegółowo sprawdzane pod kątem analizy środowiskowej. Będą badania geologiczne, geotechniczne, inwentaryzacja przyrodnicza, analizy kosztów i korzyści wariantów inwestycyjnych i wybór najkorzystniejszego wariantu zostanie dokonany w czwartym kwartale 2020 roku.

To takie są założenia. Chcielibyśmy żeby tak się to odbywało. Następnie zgodnie z harmonogramem, w latach 2021-2024 zostanie opracowana dokumentacja projektowa i wówczas w 2025 roku do 2027 były przewidziane roboty.

Nie jest to jedyna linia kolejowa czy nie jest to jedyne miejsce gdzie budujemy, czy planujemy wybudować odcinek nowej linii kolejowej. Podobne prace są też wprowadzone w innych regionach Polski. Trzeba też zwrócić uwagę, że w miejscach gdzie powstają obwodnice lub zwiększamy jakby dostępność kolei, wielu mieszkańców przyjmuje to bardzo pozytywnie bo przy miastach, które bardzo nasycają się samochodami, możliwość dojazdu koleją staje się dla wielu bardzo atrakcyjnym rodzajem komunikacji i naprawdę, ci którzy stawiają na kolej, miasta które stawiają na kolej wygrywają dobre podróże, mają dobry system komunikacji, coraz lepszy system komunikacji.

Na tych spotkaniach staramy się na spokojnie pokazać jakie możliwości daje kolej tak żeby, jeżeli ktoś decyduje się na takie czy inne rozwiązanie, brał pod uwagę nie tylko to, że kolej która będzie bliżej niego będzie się łączyła z oglądaniem pociągów, ale że również z tej linii kolejowej będą korzyści czy dla rodzin które zamierzają się w danej okolicy wybudować czy później dla ich dzieci w dojeździe do miasta czy też w komunikacji pomiędzy miastami w regionie lub nawet w całej Polsce czy poza Polską.


Na zakończenie pytanie tego rodzaju. Czy jak nie uda się osiągnąć kompromis, czy jest taka możliwość obwodnica nie powstanie? Czy wy jesteście jednak na tyle zdeterminowani, że ta linia musi powstać.


Szukamy takich rozwiązań, które będą dobre zarówno dla mieszkańców jak i korzystne dla systemu transportowego. To jest ważny system transportowy w komunikacji polskiej, w komunikacji międzynarodowej z korzyściami dla regionu i z możliwościami na rozwój potencjału regionu. Więc sądzimy, że znajdziemy takie rozwiązanie, które będzie akceptowalne dla mieszkańców i korzystne również dla systemu komunikacyjnego regionu, kraju i także w skali Europy.

| red: mag
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej
fot. Monika Kalicka

Marek Siergiej

prezes białostockiej firmy Promotech
31.03.2020

Na pewno będzie trudno, to będzie bardzo trudny okres. Najważniejsze jest to, żeby konsumenci mieli pieniądze na to, żeby po tym okresie trudnym rozpocząć normalne normalne życie - mówi szef Promotechu.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

30.03.2020

"Powinniśmy być wyczuleni i uczulić naszych najbliższych, nasze babcie, dziadków, ciocie i wujków, czy rodziców, że może dojść do oszustwa, żeby pod żadnym pozorem podejrzanych osób nie wpuszczali do domu" - przypomina Tomasz Krupa.

Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

prorektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
30.03.2020

Od początku wiedzieliśmy, że jedno miejsce nie wystarczy. Widzimy dynamikę rozwoju tej pandemii i było oczywiste, że trzeba szukać drugiego miejsca na laboratorium - mówi prof. Marcin Moniuszko.


fot. Sylwia Krassowska

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
29.03.2020

Opustoszałe kościoły, wierni uczestniczący w mszach i rekolekcjach przed ekranami komputerów i telewizorów, duszpasterze przemawiający do ludzi w internecie - takiego finału Wielkiego Postu jeszcze nie mieliśmy.

Konferencja prasowa wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
28.03.2020

O kolejnych, ośmiu potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Podlaskiem informuje Urząd Wojewódzki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej Policji
27.03.2020

- Policjanci nie będą pytać każdego przechodnia, w jakim celu i gdzie idzie, nie będą legitymować takich osób. Oczywiście będziemy reagować tam, gdzie będziemy mieli do czynienia z rażącym przypadkami łamania wprowadzonych ograniczeń.


foto: Monika Kalicka

Józef Klim i Zdzisław Babicz

dyrektor LO PB i naczyciel informatyk
26.03.2020

Jak zorganizować zdalne nauczanie? "Stworzenie samej platformy z kursami nie jest sprawą trudną, natomiast wymagane jest przeszkolenie nauczyciel."

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
25.03.2020

- Na razie na Podlasiu mamy sytuację stosunkowo stabilną - mówi wojewoda.

foto: Monika Kalicka

Wiktoria Bocheńska

studiująca i pracująca w Birmingham białostoczanka
25.03.2020

Wychodzenie z domu tylko w wyjątkowych sytuacjach i zakaz zgromadzeń - takie ograniczenia, jakie wprowadził polski rząd, na Wyspach Brytyjskich obowiązują od wczoraj.


dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista UwB
24.03.2020

Sąd Najwyższy może mieć twardy orzech do zgryzienia w przypadku problemów z rejestracją kandydatów na prezydenta. Jeśli nie uda się im zebrać wystarczającej liczby podpisów z uwagi na epidemię i zaskarżą to do sądu, wybory mogą okazać się potem nieważne - wyjaśnia prof. Jackiewicz

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskie policji
23.03.2020

- Niestety każdej doby policjanci w Podlaskiem odnotowują kilka przypadków, w których osoby poddane kwarantannie domowej wykazują się ogromną nieodpowiedzialnością i nie ma ich w domu podczas kontroli.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
23.03.2020

- Ponad 95 proc. szkół zgłasza gotowość do nauczania na odległość bądź już to robi - informuje minister edukacji.


Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
20.03.2020

- Postawa każdego mieszkańca naszego województwa jest bardzo istotna. Niezwykle ważne jest to, by dostosować się do wymogów, które wskazał Główny Inspektor Sanitarny. Musimy być odpowiedzialni.

Szczepan Barszczewski, fot. Monika Kalicka

Szczepan Barszczewski o tarczy antykryzysowej [wideo]

dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku
19.03.2020

"Zwracamy się do władz z prośbą o wprowadzenie dobrowolności ubezpieczenia dla przedsiębiorców na najbliższe 3 miesiące, a jak będzie trzeba, to i na kolejne" - mówi Szczepan Barszczewski.

Foto: Lech Pilarski

Ks. Wojciech Sawicki o życiu w Rzymie podczas kwarantanny

ksiądz z polskiej placówki w Watykanie
19.03.2020

"We Włoszech jest drugi tydzień kwarantanny. W pierwszych dniach było ciężko się przyzwyczaić, bo ludzie chodzili po balkonach, po dachach nawet. Wydaje mi się, że dopiero teraz ludzie się przyzwyczaili i nie stwarzają problemów. Nie kontaktują się z innymi osobami."


Jacek Roleder, fot. Paweł Wądołowski

Jacek Roleder

p.o. dyrektora szpitala w Łomży
18.03.2020

Nie wszyscy pacjenci z koronawirusem będą trafiać do Łomży. - My będziemy przyjmować tych pacjentów, którzy są w jakiś sposób zabiegowi, czyli np. ze złamaniami, z bardzo głebokimi ranami, których nie da się na oddziale zachowaczym zabezpieczyć.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
18.03.2020

- Myślę, że sytuacja łomżyńska będzie się stabilizować (...) Dlaczego Łomża? Zgodnie z wytycznymi MZ trzeba było znaleźć placówkę o wieloprofilowym zakresie, gdzie będzie miejsce na poród, na zabieg kardiologiczny, na intensywną terapię, itd.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
18.03.2020

Otwarcie w Ogrodnikach dodatkowego przejścia na granicy polsko-litewskiej skróciło czas oczekiwania kierowców na wjazd do naszego kraju o połowę. Na przejściu w Budzisku po stronie litewskiej tworzyły się 50-kilometrowe kolejki.


prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

ekonomista z UwB
17.03.2020

"Nasz system bankowy jest bardzo zdrowy, bardzo mocny. (...) Zabieranie pieniędzy z banków nadto co potrzebujemy, na bieżące zakupy, jest niczym niepodyktowane" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk, filozof
17.03.2020

"Zachowujmy się normalnie, nie bójmy się, tylko bądźmy ostrożni, niech lęk nas nie paraliżuje"- mówi prof. Jerzy Kopania.

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor podlaskiego NFZ
16.03.2020

Szpital w Łomży na czas walki z koronawirusem zostaje przekształcony w szpital zakaźny. Co mają robić pacjenci poradni specjalistycznych znajdujących się w placówce?


Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzeczniik podlaskiej policji
16.03.2020

Jak wygląda praca podlaskiej policji w czasie zagrożenia koronawirusem?

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej
16.03.2020

- Nauczyciel powinien przygotować pracę zdalną w błyskawicznym tempie, zobaczyć, jakie są narzędzia i stopniowo wdrażać się tak, aby za kilka dni mógł już systematycznie realizować podstawę programową i rozpocząć normalną pracę z uczniem.

prof. Jolanta Sztachelska, fot. Joanna Szubzda

Co czytać w czasie zagrożenia koronawirusem radzi literaturoznawczyni z UwB - prof. Jolanta Sztachelska

15.03.2020

"W czasach zarazy następuje rozprzężenie, ludzie w różny sposób to traktują. Jedni się zamykają, dążą do jakiejś ascezy, inni - przeciwnie, poddają się rozpuście" - mówi prof. Sztachelska.


Barbara Kamińska, źródło fot.: facebook.com

Barbara Kamińska

przewodniczka po Rzymie
14.03.2020

- Nasza kwarantanna wygląda w ten sposób, że mamy nakaz siedzenia w domu i zakaz wychodzenia bez powodu - mówi mieszkająca w Rzymie białostoczanka, przewodniczka po Wiecznym Mieście Barbara Kamińska.

Zbigniew Sulewski, fot. Katarzyna Cichoń

Zbigniew Sulewski

doradca gospodarczy
13.03.2020

"Są już pierwsze szacunki, które mówią, jak duże spowolnienie dotknie polską gospodarkę" - mówi Zbigniew Sulewski.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
13.03.2020

"Nie wiemy ile to potrwa, po drugie nie wiemy jak będzie wyglądać kwestia zaliczenia, odrabiania zajęć, których nie możemy wprowadzić do systemu zdalnego" - mówi o zawieszeniu zajęć na uczelniach rektor UwB.


dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński [wideo]

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
12.03.2020

- Pracodawca nie może sam wprowadzić kwarantanny. Taką decyzję podejmuje Inspektor Sanitarny. Wówczas wszyscy muszą się jej podporządkować - pracodawcy i pracownicy. Wtedy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.03.2020

Koronawirus. "Są pieniądze dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na zakup niezbędnego sprzętu, aby jak najszybciej mozna było takie badania wykonywać w Białymstoku".

Marek Karp, fot. Monika Kalicka

Marek Karp [wideo]

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
10.03.2020

"W kontenerach nie będą wykonywane badania medyczne, to będą czynności bezkontaktowe w relacji pacjent - pracownik, tak żeby nie stwarzać dodatkowego ryzyka" - mówi dyrektor USK.


st. sierż. Piotr Niewiarowski, Urszula Telicka-Hajduk i st. asp. Marcin Gawryluk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

9.03.2020

Głównym celem jest zwiększenie świadomości seniorów m.in. na temat oszustw "na wnuczuka" czy w zakresie podpisywania umów. Podlaska policja przygotowała pilotażowy projekt "Uniwersytet Bezpiecznego Seniora".

Rafał Tomaszczuk, fot. Joanna Szubzda

Rafał Tomaszczuk [wideo]

rzecznik prasowy podlaskiego NFZ
9.03.2020

Konsultanci doradzą, co zrobić, by otrzymać pomoc - Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do korzystania z bezpłatnej infolinii dla osób podejrzewających u siebie zakażenie koronawirusem.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z UwB
6.03.2020

"Wydaje mi się, że bardzo szybko ludzie znudzą się takimi ciągłymi sensacyjnymi informacjami, że koronawirus jest już w Polsce, jest już w Białymstoku, jest już gdzieś tam" - mówi Maciej Białous.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska - rośnie liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym [wideo]

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny
5.03.2020

"Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym w naszym województwie rośnie. Stan na środę to 103 osoby, na czwartek - 114" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska - jak higiena może zmniejszyć ryzyko zachorowania [wideo]

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
4.03.2020

"Dbajmy o siebie, nie tylko ze względu na koronawirusa. Myjmy ręce najczęściej jak to tylko możliwe, a nie tylko przed jedzeniem czy po wyjściu z toalety" - radzi prof. Zajkowska.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński - o działaniach w razie wystąpienia koronawirusa w Białymstoku

przewodniczący Zespołu do spraw monitorowania sytuacji epidemiologicznej
4.03.2020

"Nie jest rolą miasta odwoływanie różnego typu imprez od razu, wszędzie powinien rządzić zdrowy rozsądek. My możemy tylko i wyłącznie na tą chwilę być elementem profilaktycznym i też takim, który nie będzie potęgował paniki" - mówi Przemysław Tuchliński.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok