Radio Białystok | Gość | Mirosław Siemieniec - rzecznik prasowy PKP-PLK

Mirosław Siemieniec

rzecznik prasowy PKP-PLK

4.02.2020, 08:20, akt. 08:31

Trwają konsultacje w sprawie przebiegu kolejowej obwodnicy Białegostoku. W grze jest kilka wariantów. Jaki zostanie zaakceptowany?

Mirosław Siemieniec, źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Mirosław Siemieniec, źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Z Mirosławem Siemieńcem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


O tym z rzecznikiem prasowym PKP-PLK Mirosławem Siemieńcem rozmawia Lech Pilarski.

W środę (04.03) kolejne konsultacje, tym razem w Knyszynie.


Lech Pilarski: Konsultacje z mieszkańcami w sprawie przebiegu północnej obwodnicy kolejowej Białegostoku są bardzo gorące i na razie nie widać jakiegoś kompromisu.


Mirosław Siemieniec: Spotkania mają na celu przedstawienie przez Polskie Linie Kolejowe tych wariantów które obecnie mamy przygotowane, ale oczywiście bardzo cenne są wszystkie uwagi które zbieramy od mieszkańców, od osób zainteresowanych przebiegiem tej obwodnicy towarowej Białegostoku. Trzeba też wspomnieć, że takie pierwsze spotkania były zorganizowane już w ubiegłym roku, one pasowały na bardzo ogólnych informacjach. Były też podstawą do zorientowania się jak bardzo społeczeństwo jest zainteresowany tematem przebiegu obwodnicy.

Obwodnica jest elementem systemu kolejowego, który umożliwia sprawne połączenie linii kolejowych które obecnie nie są dobrze połączone. Mówimy tutaj o wyjeździe z Warszawy przez Białystok w stronę Ełku. Obecnie takie podróże odbywają się dłużej, dlatego że konieczna jest zmiana kierunku jazdy. Wprowadzenie obwodnicy czy wybudowanie tej obwodnicy pozwoli nam usprawnić przejazd pociągów, czyli pozwoli nam faktycznie skrócić czas podróży. 

Ważne jest również to że przewozy towarowe będą przeniesione poza obręb dużego miasta, dużego ośrodka. Rozrastającego się ośrodka i oczywiście dodatkowa linia kolejowa to także możliwość zwiększenia obszaru sprawnej komunikacji przez wprowadzenie kolei aglomeracyjnej, czyli możliwość umieszczenia na tej obwodnicy także przystanków z których mogą korzystać mieszkańcy.


Wszystko fajnie jeśli chodzi o ideę, ale inauguracja debat w sprawie przebiegu północnej obwodnicy kolejowej była swego rodzaju falstartem, bo posługiwano się planami, założeniami, które w stosunku do współczesności były bardzo, bardzo nieaktualne i teraz próbujecie naprawiać w jakimś sensie to negatywne wrażenie, które zostały wywołane pierwszymi debatami w ubiegłym roku.  I teraz coraz więcej mieszkańców jest przeciwko budowaniu zwrotnicy kolejowej pomiędzy domami. To raczej wszyscy sugerują, także mieszkańcy czy Wasilkowa czy Dobrzyniewa, żeby a linia kolejowa odsunęła się jak najdalej od Białegostoku.


Spotkania które organizujemy mają na celu właśnie dopracowanie takiego wariantu, który będzie akceptowalny zarówno dla mieszkańców, jak i dla transportu kolejowego. Tutaj tak może personifikujemy ten transport kolejowy, ale pod tym pojęciem kryją się krótsze podróże dla osób które wybierają kolej na dalsze czy bliższe przejazdy również kryją się przewoźnicy którzy sprawnie chcą transportować ładunek koleją.

Wiem, że kolej jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu, że warto stawiać na kolej. Natomiast ważne - żeby stawiać na kolej, to kolej musi być sprawna. Nie zależy nam na tym żeby zmuszać kogokolwiek do rozwiązań które są nieakceptowalne, natomiast na pewno czasem dojście do kompromisu wymaga pewnego uzgodnienia zarówno z jednej strony jak i z drugiej strony najlepszych wariantów.

Nie jest sytuacja prosta jeśli mówimy o budowie nowej linii kolejowej i jeśli mamy na terenie ośrodki o dużej wartości ekologicznej, jeśli mamy miejscowości gdzie już mieszkają osoby długi czas lub mieszkańcy planują zamieszkać w niektórych terenach. Dlatego przedstawiamy kolejne warianty i szukamy takich rozwiązań, które będą optymalne zarówno dla mieszkańców jak i będą również atrakcyjne i optymalne także dla kolei. To musi być zgoda, ale to też wymaga konsensusu z obu stron.


Taka obwodnica kolejowa, to ile będzie kosztowała?


To wszystko zależy, jaki będzie przyjęty wariant. I też trzeba powiedzieć, że w ogóle sama koncepcja takiej obwodnicy wymaga przeprowadzenia zarówno analiz ekonomicznych jak i analiz społecznych, analiz związanych z taborem. 

Czasem wydaje się, że można namalować kreskę która jest efektywna ekonomicznie. Natomiast trzeba brać też pod uwagę koszty społeczne i tutaj Polskie Linie Kolejowe, które są obecnie inwestorem realizującym ponad 220 projektów, szukają często kompromisów przy każdym projekcie. Są to na pewno kompromisy dotyczące nawet przesunięcia drogi o kilka metrów, ale są też dojścia do rozwiązania problemu, który czasem łączy się z przesunięciem planowanej linii kolejowej o kilka kilometrów.

Oczywiście przesuwanie tej linii kolejowej w jedną czy w drugą stronę ma swoje granice opłacalności.


To jakie są granice opłacalności dla PLK jeśli chodzi o przesuwanie tej obwodnicy?


Na pewno w zależności od poszczególnych wariantów lub wariantów wariantów, będziemy dochodzić do tego w którym miejscu możemy powiedzieć dalej już ta obwodnica mija się z celem, bo ona nie będzie dawała oczekiwanych efektów. Zdajemy sobie sprawę, że z drugiej strony są też mieszkańcy którzy mają swoje oczekiwania.

Są też takie sytuacje, że linia kolejowa będzie przebiegała pomiędzy kilkoma miejscowościami. I no zdarza się tak że mieszkańcy jednej miejscowości uważają, że jeżeli przesuniemy w stronę drugiej miejscowości to będzie dobrze, natomiast mieszkańcy kolejnej miejscowości uważają - wręcz przeciwnie. Jest jeszcze trzecia miejscowość czy powiedzmy kolejne jakieś osiedla, które mają inne zdanie.

Więc ten konsensus nie dotyczy tylko wyłącznie Polskich Linii Kolejowych i jednej miejscowości, ale on jest dążeniem do wypracowania takiego optymalnego rozwiązania.


Wśród tych wariantów przedstawionych czy będących w grze między innymi jest jeden w którym ta obwodnica wchodzi w okolicach Knyszyna w istniejące tory kolejowe czyli w Rail Balticę. Najdalszy wariant to aż w okolicach Moniek. Czy to jest właśnie to miejsce takiego maksymalnego oddalenia obwodnicy od Białegostoku? Właśnie ten ostatni wariant? Czy on jest narysowany? Właśnie wiele osób ma pretensje, że projektanci rysują, dużo pieniędzy za to biorą i słabo to wychodzi.


Panie redaktorze, nie jest to takie proste żeby teraz, może byśmy tu uzgodnili we dwoje, gdzie jest najdalsze miejsce, gdzie może się posunąć obwodnica a które jest najbliższe Białegostoku. Na pewno my zakładamy że do połowy 2020 roku zostanie dokonana preselekcja kilku wariantów. Następnie będą one szczegółowo sprawdzane pod kątem analizy środowiskowej. Będą badania geologiczne, geotechniczne, inwentaryzacja przyrodnicza, analizy kosztów i korzyści wariantów inwestycyjnych i wybór najkorzystniejszego wariantu zostanie dokonany w czwartym kwartale 2020 roku.

To takie są założenia. Chcielibyśmy żeby tak się to odbywało. Następnie zgodnie z harmonogramem, w latach 2021-2024 zostanie opracowana dokumentacja projektowa i wówczas w 2025 roku do 2027 były przewidziane roboty.

Nie jest to jedyna linia kolejowa czy nie jest to jedyne miejsce gdzie budujemy, czy planujemy wybudować odcinek nowej linii kolejowej. Podobne prace są też wprowadzone w innych regionach Polski. Trzeba też zwrócić uwagę, że w miejscach gdzie powstają obwodnice lub zwiększamy jakby dostępność kolei, wielu mieszkańców przyjmuje to bardzo pozytywnie bo przy miastach, które bardzo nasycają się samochodami, możliwość dojazdu koleją staje się dla wielu bardzo atrakcyjnym rodzajem komunikacji i naprawdę, ci którzy stawiają na kolej, miasta które stawiają na kolej wygrywają dobre podróże, mają dobry system komunikacji, coraz lepszy system komunikacji.

Na tych spotkaniach staramy się na spokojnie pokazać jakie możliwości daje kolej tak żeby, jeżeli ktoś decyduje się na takie czy inne rozwiązanie, brał pod uwagę nie tylko to, że kolej która będzie bliżej niego będzie się łączyła z oglądaniem pociągów, ale że również z tej linii kolejowej będą korzyści czy dla rodzin które zamierzają się w danej okolicy wybudować czy później dla ich dzieci w dojeździe do miasta czy też w komunikacji pomiędzy miastami w regionie lub nawet w całej Polsce czy poza Polską.


Na zakończenie pytanie tego rodzaju. Czy jak nie uda się osiągnąć kompromis, czy jest taka możliwość obwodnica nie powstanie? Czy wy jesteście jednak na tyle zdeterminowani, że ta linia musi powstać.


Szukamy takich rozwiązań, które będą dobre zarówno dla mieszkańców jak i korzystne dla systemu transportowego. To jest ważny system transportowy w komunikacji polskiej, w komunikacji międzynarodowej z korzyściami dla regionu i z możliwościami na rozwój potencjału regionu. Więc sądzimy, że znajdziemy takie rozwiązanie, które będzie akceptowalne dla mieszkańców i korzystne również dla systemu komunikacyjnego regionu, kraju i także w skali Europy.

| red: mag
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

The Boars on-line w Polskim Radiu Białystok

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.


Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski

Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.


Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.


Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.

Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.


Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.

Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.


insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.

Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.


Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.


foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.

foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".


Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.


Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.

Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok