Radio Białystok | Gość | Szymon Hołownia [wideo] - niezależny kandydat na prezydenta

Szymon Hołownia [wideo]

niezależny kandydat na prezydenta

10.02.2020, 08:33, akt. 20:00

- Wierzę, że jestem w stanie wejść do drugiej tury z tym pomysłem na Polskę, który mam.

Szymon Hołownia, fot. Monika Kalicka
Szymon Hołownia, fot. Monika Kalicka

Z Szymonem Hołownią rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Kandydaci na prezydenta zbierają podpisy oraz spotykają się z wyborcami. Białystok odwiedził Szymon Hołownia, który pochodzi ze stolicy Podlasia. Rozmawia z nim Lech Pilarski.Lech Pilarski: Najmocniejsze określenie pana spotu wyborczego, jakie usłyszałem, to słowa wicemarszałka senatu Stanisława Karczewskiego, że się pan sam zaorał i że nastąpi już koniec pana kampanii.


Szymon Hołownia: To bardzo miłe, że mówi to przedstawiciel tej frakcji politycznej - zarzucając mi, jak rozumiem, szafowanie tragedią smoleńską w celach politycznych - która sama przez długie lata to robiła i nie stać jej było na słowo "przepraszam". Mnie na słowo "przepraszam" było stać. Wyjaśniłem to bardzo precyzyjnie.

Wielu ludzi mówiło mi też: po co pan zdejmuje ten spot, przecież to jest protest przeciwko upolitycznieniu Smoleńska. Ja na Smoleńsku nie chcę robić polityki. Kiedy zauważyłem, a przepuściłem to w ferworze kampanii, że taka aluzja się pojawia, zareagowałem natychmiast. Sprawa jest zamknięta. A oczywiście jesteśmy w kampanii wyborczej, więc politycy i PiS-u, i Lewicy, i PSL będą wykorzystywali każde potknięcie i każdy błąd. Nie mam co do tego złudzeń.


Jak pan przewiduje wynik starcia pomiędzy - użyję tutaj lotniczego określenia - MiG-iem 29 a F-35 prezydenta Dudy?


MiG-29 to wspaniała konstrukcja. Piloci bardzo ją sobie chwalą i ona naprawdę jest w stanie dużo zrobić w powietrzu. Ma znakomite właściwości lotne, to znakomity płatowiec. Jest to tylko kwestia uzbrojenia.

F-35 jest samolotem, który działa na bardzo duże odległości. MiG-29 jest bardzo dobry w walce wręcz. Do takiej walki wręcz, jeżeli mogę użyć tego porównania, z całą pewnością dojdzie. I myślę, że to nie jest tak, że wybory przez prezydenta Andrzeja Dudy są dzisiaj wygrane. Proszę pamiętać, że w 2015 r. o tej porze roku prezydent Komorowski miał 57 proc. poparcia, Andrzej Duda miał 19 proc., a Kukiza jeszcze w ogóle nie było w sondażach, bo pojawił się w lutym z 2,3 proc.


Pytałem o to, jakiego wyniku pan się spodziewa?


Uważam, że teraz jest naprawdę bardzo dobry.


Ostatnie sondaże wskazują na piąte miejsce.


Tak, tylko że one są różne. Są takie, które wskazują na trzecie. Proszę też pamiętać, jaka była dynamika. W grudniu zgłosiłem to, że chcę startować, i wtedy mieliśmy sondaże po kilkanaście procent. Później przez 3 tygodnie pracowaliśmy nad zbudowaniem ruchu społecznego, który może wejść dalej. Nie było mnie w mediach, nie był to ten czas. Teraz wróciliśmy. Zobaczymy, jakie będą sondaże za chwilę.

Natomiast wierzę, że jestem w stanie wejść do drugiej tury z tym pomysłem na Polskę, który mam. A jeżeli wchodzę do drugiej tury, to mamy serię badań, które pokazują, że mijamy się z prezydentem Dudą o procent w różnych konfiguracjach. Jest tak, że raz on wygrywa, raz ja, ale jest to mijanie się o procent.

W tej chwili dla mnie najważniejszym zadaniem jest wejście do drugiej tury i przekonanie tych około 5 milionów Polaków, że warto tej wizji prezydentury dać szansę.


Pana program bardziej przypomina program rządowy czy premiera niż pierwszej osoby w państwie, która nie ma takich kompetencji.


Jak ja się cieszę, że pan to mówi. Mam wrażenie, że kampania prezydencka w polskich warunkach bardzo szybko staje się kampanią na premiera. Słyszymy mnóstwo obietnic, których wiadomo, że prezydent nie będzie w stanie, mówiąc językiem potocznym, dowieźć, dlatego że nie jest Sejmem, nie jest parlamentem, nie jest rządem.

Specjalnie nazwałem książeczkę, którą opublikowaliśmy pierwszego dnia kampanii, "Wizja" a nie program. Pokazuję pewną wizję, to znaczy punkty dojścia, to, co wydaje mi się szalenie ważne. Cztery priorytety, które są w moim myśleniu -  klimat, bezpieczeństwo narodowe, samorządy, działalność obywatelska i solidarna Polska. I to są te rzeczy, które inkrustuję konkretami, pokazuję, że powinniśmy iść w tę stronę.

Ale w tej wizji nie składam obietnic bez pokrycia. Nie mówię: zrealizuję to, dam wam emerytury bez podatku, zrobię wam stażowe, bo wiem, jakie jest miejsce prezydenta w polskiej konstytucji. To musi być człowiek, który w moim odczuciu jest bezpartyjnym bezpiecznikiem, wytycza wizję, pilnuje kierunków i sprawia, że niezależnie od tego, czy ludzie są z PiS-u czy z Platformy, mogą się spotkać w jednym kraju.

Powtarzam to i chcę, żeby to wybrzmiało - rządy wybierajmy, jakie chcemy. Wybierajmy Prawo i Sprawiedliwość, wybierajmy Platformę, wybierajmy Lewicę. Ale w tym systemie, który jest, trzeba zamontować bezpartyjny bezpiecznik. Funkcja prezydenta to nie trzeci gracz na boisku, tylko arbiter.


Przejdźmy do spraw bardziej lokalnych. Bardzo poważnym konfliktem w Białymstoku jest kwestia Łupaszki i Burego. Jaka jest pana opinia?


Moja opinia jest taka, że jeżeli mamy do nazwania ulicę, jeżeli mamy do uczczenia jakąś rocznicę, jakieś wydarzenie, to naprawdę powinniśmy się zastanowić, czy robimy to po to, żeby ludzi łączyć, czy dlatego, że będziemy ludzi dzielić. W naszej historii jest wiele ran, które wciąż są nieprzepracowane. Jest wiele pytań, na które powinni odpowiadać historycy, a nie politycy, historycy, a nie manifestanci.

Przecież ja jestem z Podlasia. Przecież ja mam znajomych i z jednej, i z drugiej strony tego historycznego sporu. Przecież ja mam znajomych i tych, którzy sympatyzowali z jednymi, i z tymi, którzy byli ofiarami. To jest we mnie, w mojej krwi. Jako Podlasianin, jako człowiek z Białegostoku uważam, że tym powinni zająć się historycy, a my powinniśmy się skupić na tym, by wspólnie uczcić pamięć tych, którzy w tamtych latach stracili życie. Bo ta ziemia jest nasiąknięta ich krwią.

Teraz idę do polityki, ale długie lata robiłem wiele różnych rzeczy, między innymi dwie fundacje, które pracują w 13 krajach świata. Byłem w miejscach konfliktów zbrojnych, pracowałem z ich ofiarami, cywilnymi ofiarami, widziałem ich śmierć i widziałem skutki pacyfikacji, widziałem to, co się wtedy dzieje z dziećmi, co się dzieje z rodzinami. Byłem w takich miejscach.

Atakowanie ludności cywilnej, eksterminowanie ludności cywilnej, zabijanie kobiet, dzieci, rodzin nie mieści się w moich kanonach myślenia o cywilizacji, a nie o  bohaterstwie, niezależnie od tego, jak trudne są czasy.


Kwestia obwodnicy kolejowej Białegostoku. Wielkie inwestycje infrastrukturalne dzielą ludzi, bo jedni na tym tracą, inni ewentualnie zyskują. Gdyby przyjechali do pana mieszkańcy Dobrzyniewa, Wasilkowa i powiedzieli, że nie chcą obwodnicy blisko swoich domów, to co by im pan powiedział?


Akurat problem ten za mało znam, żeby kompetentnie się wypowiadać. Co do zasady w Polsce należy rozwijać transport kolejowy. Nie ma co do tego żadnych złudzeń. Natomiast jeżeli jakaś społeczność lokalna mówi, że ma kłopot i że to obniża jakość ich życia, że czują się zagrożeni, że czuję się źle, to przynajmniej należy im się rzetelne wysłuchanie, wzięcie ich pod uwagę w całym tym procesie.

Nie znam tej sprawy, ale chętnie się z nią zapoznam, bo dotyczy mojego miasta. Natomiast słyszę o sporze o Las Turczyński. Jestem całym sercem z tymi, którzy protestują przeciwko jego wycince. Jak słyszę, ma tam powstać cmentarz. A ja wiem rzecz absolutnie fundamentalną jako człowiek, który trochę się orientuje w tym świecie - jeżeli zaczniemy wycinać lasy, to cmentarze będą nam naprawdę niezwykle potrzebne.


Wyczytałem taką opinię, że wśród kandydatów na prezydenta jest pan "soft Biedroniem".


Słyszałem już o sobie, że jestem drugim Zełenskim, trzecią Czaputovą, 17. Macronem. To nigdy niczemu nie służy. Jest to tak naprawdę taki skrót poznawczy, który ma niby ułatwić, a nic nie ułatwia.


Ale to trochę sytuuje pana w pewnych poglądach i ocenach politycznych.


Z Robertem Biedroniem różni mnie bardzo dużo. Nigdy nie postulowałem, tego, co on, kiedy wchodził na Polską scenę polityczną, a więc zmiany regulacji aborcyjnych w stronę pełnej dopuszczalności do końca trzeciego miesiąca ciąży. Jest mi bardzo nie po drodze z jego różnymi postulatami światopoglądowy. Mimo że go osobiście lubię, bo znamy się, ale nigdy nie byłem fanem uprawiania polityki tak jak on to czasem robi. Być może to był wypadek przy pracy, ale obiecywanie, że odda się mandat, a później go obejmie, to nie jest coś, co jest specjalnie w moim typie.

Jeżeli mam być jakoś lokowany, to na pewno nie jestem "soft Biedroniem". Chociaż ludzie mają takie typy, które ułatwiają im życie. Kiedy ogłosiłem swoje kandydowaniem, to ludzie się zastanawiali, czyj to jest pomysł. Zaczęto wymyślać, że może Tuska, a może Opus Dei, a może Sorosa, może TVN....


To czyj to pomysł?


Mój.


Mam talent i chcę być prezydentem?


"Mam talent" już miałem - 12 lat prowadziłem ten program. Ale robiłem też wiele innych rzeczy. Napisałem 20 książek, założyłem dwie fundacje, mnóstwo się nawykładałem, najeździłem po świecie. Jest to opowieść o sprawczości, o doświadczeniu w działaniu.

Polska konstytucja w 127. artykule mówi wyraźnie, kim może być kandydat na prezydenta; doświadczenie życiowe, a więc 35 lat, prawo wyborcze i 100 tys. obywateli, którzy cię zgłaszają. Nie partia polityczna. To był mój pomysł wyniesiony z rozmów z ludźmi. Od 8 lat bardzo intensywnie jeżdżę po Polsce. Miałem do 200 spotkań w roku. W pewnym momencie powiedziałem sobie dość. Ile jeszcze będę patrzył na telewizor i wymachiwał pięścią, komentował polityków na Facebooku, pisał felietony?

Dwa lata temu urodziło mi się dziecko i przychodzi taki moment, kiedy pomyślałem sobie, że zostawię mojej córce biblioteczkę, zbiór lajków na Facebooku i przekonanie, że tatuś miał rację. To za mało.

Pięć lat temu na taki pomysł było za wcześnie a za pięć lat będzie za późno. Dlatego zdecydowałem się postawić wszystko na jedną kartę i dużo zaryzykować, bo nikt jeszcze tego w Polsce nie zrobił sam.


Co będzie, jeśli nie uda się zebrać 100 tys. podpisów?


O to się boję trochę mniej, choć rzeczywiście marszałek Sejmu zrobiła wszystko, żeby kandydat obywatelski czy niezależny, który nie ma partii, miał jak najtrudniejsze życie, bo czasu mamy mało. Ale myślę, że zbierzemy podpisy. Mamy kilka tysięcy bardzo aktywnie działających w Polsce wolontariuszy. Mam nadzieję, że do końca tego miesiąca będziemy mieli więcej członków - wolontariuszy niż Platforma Obywatelska po latach działań.

Wierzę, że zbierzemy te 100 tys. Miałem wspaniały dzień na Podlasiu, jeżdżąc z Bielska Podlaskiego, przez Ryboły, Wojszki, Zabłudów, Zwierki do Białegostoku, zbierając podpisy. Rozmawiałem z ludźmi. Zbierzemy 100 tys.


Co będzie, jeśli nie dostanie się pan do drugiej tury? Na kogo przekaże pan swoje głosy?


Nie zakładam takiego scenariusza. Natomiast jeżeli się pojawi na stole, a więc jak będą rozdane karty, to wtedy powiem. Ale na obecnym etapie myślę, że najuczciwiej byłoby powiedzieć na kogo ja będę głosował w drugiej turze, natomiast nie zobowiązywać nikogo do podejmowania jakichkolwiek decyzji. Jestem kandydatem niezależnym, bezpartyjnym i nie po to idę do polityki, żeby teraz ludziom mówić, że powinni poprzeć te czy inne partie.


To na kogo będzie pan głosował w drugiej turze?


Nie będę głosował na prezydenta Andrzeja Dudę.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

The Boars on-line w Polskim Radiu Białystok

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.


Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski

Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.


Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.


Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.

Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.


Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.

Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.


insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.

Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.


Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.


foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.

foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".


Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.


Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.

Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok