Radio Białystok | Gość | Szymon Hołownia [wideo] - niezależny kandydat na prezydenta

Szymon Hołownia [wideo]

niezależny kandydat na prezydenta

10.02.2020, 08:33, akt. 12.09.2020, 16:18

- Wierzę, że jestem w stanie wejść do drugiej tury z tym pomysłem na Polskę, który mam.

Szymon Hołownia, fot. Monika Kalicka
Szymon Hołownia, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z Szymonem Hołownią rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kandydaci na prezydenta zbierają podpisy oraz spotykają się z wyborcami. Białystok odwiedził Szymon Hołownia, który pochodzi ze stolicy Podlasia. Rozmawia z nim Lech Pilarski.



Lech Pilarski: Najmocniejsze określenie pana spotu wyborczego, jakie usłyszałem, to słowa wicemarszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, że się pan sam zaorał i że nastąpi już koniec pana kampanii.


Szymon Hołownia: To bardzo miłe, że mówi to przedstawiciel tej frakcji politycznej - zarzucając mi, jak rozumiem, szafowanie tragedią smoleńską w celach politycznych - która sama przez długie lata to robiła i nie stać jej było na słowo "przepraszam". Mnie na słowo "przepraszam" było stać. Wyjaśniłem to bardzo precyzyjnie.

Wielu ludzi mówiło mi też: po co pan zdejmuje ten spot, przecież to jest protest przeciwko upolitycznieniu Smoleńska. Ja na Smoleńsku nie chcę robić polityki. Kiedy zauważyłem, a przepuściłem to w ferworze kampanii, że taka aluzja się pojawia, zareagowałem natychmiast. Sprawa jest zamknięta. A oczywiście jesteśmy w kampanii wyborczej, więc politycy i PiS-u, i Lewicy, i PSL będą wykorzystywali każde potknięcie i każdy błąd. Nie mam co do tego złudzeń.


Jak pan przewiduje wynik starcia pomiędzy - użyję tutaj lotniczego określenia - MiG-iem 29 a F-35 prezydenta Dudy?


MiG-29 to wspaniała konstrukcja. Piloci bardzo ją sobie chwalą i ona naprawdę jest w stanie dużo zrobić w powietrzu. Ma znakomite właściwości lotne, to znakomity płatowiec. Jest to tylko kwestia uzbrojenia.

F-35 jest samolotem, który działa na bardzo duże odległości. MiG-29 jest bardzo dobry w walce wręcz. Do takiej walki wręcz, jeżeli mogę użyć tego porównania, z całą pewnością dojdzie. I myślę, że to nie jest tak, że wybory przez prezydenta Andrzeja Dudy są dzisiaj wygrane. Proszę pamiętać, że w 2015 r. o tej porze roku prezydent Komorowski miał 57 proc. poparcia, Andrzej Duda miał 19 proc., a Kukiza jeszcze w ogóle nie było w sondażach, bo pojawił się w lutym z 2,3 proc.


Pytałem o to, jakiego wyniku pan się spodziewa?


Uważam, że teraz jest naprawdę bardzo dobry.


Ostatnie sondaże wskazują na piąte miejsce.


Tak, tylko że one są różne. Są takie, które wskazują na trzecie. Proszę też pamiętać, jaka była dynamika. W grudniu zgłosiłem to, że chcę startować, i wtedy mieliśmy sondaże po kilkanaście procent. Później przez 3 tygodnie pracowaliśmy nad zbudowaniem ruchu społecznego, który może wejść dalej. Nie było mnie w mediach, nie był to ten czas. Teraz wróciliśmy. Zobaczymy, jakie będą sondaże za chwilę.

Natomiast wierzę, że jestem w stanie wejść do drugiej tury z tym pomysłem na Polskę, który mam. A jeżeli wchodzę do drugiej tury, to mamy serię badań, które pokazują, że mijamy się z prezydentem Dudą o procent w różnych konfiguracjach. Jest tak, że raz on wygrywa, raz ja, ale jest to mijanie się o procent.

W tej chwili dla mnie najważniejszym zadaniem jest wejście do drugiej tury i przekonanie tych około 5 milionów Polaków, że warto tej wizji prezydentury dać szansę.


Pana program bardziej przypomina program rządowy czy premiera niż pierwszej osoby w państwie, która nie ma takich kompetencji.


Jak ja się cieszę, że pan to mówi. Mam wrażenie, że kampania prezydencka w polskich warunkach bardzo szybko staje się kampanią na premiera. Słyszymy mnóstwo obietnic, których wiadomo, że prezydent nie będzie w stanie, mówiąc językiem potocznym, dowieźć, dlatego że nie jest Sejmem, nie jest parlamentem, nie jest rządem.

Specjalnie nazwałem książeczkę, którą opublikowaliśmy pierwszego dnia kampanii, "Wizja" a nie program. Pokazuję pewną wizję, to znaczy punkty dojścia, to, co wydaje mi się szalenie ważne. Cztery priorytety, które są w moim myśleniu -  klimat, bezpieczeństwo narodowe, samorządy, działalność obywatelska i solidarna Polska. I to są te rzeczy, które inkrustuję konkretami, pokazuję, że powinniśmy iść w tę stronę.

Ale w tej wizji nie składam obietnic bez pokrycia. Nie mówię: zrealizuję to, dam wam emerytury bez podatku, zrobię wam stażowe, bo wiem, jakie jest miejsce prezydenta w polskiej konstytucji. To musi być człowiek, który w moim odczuciu jest bezpartyjnym bezpiecznikiem, wytycza wizję, pilnuje kierunków i sprawia, że niezależnie od tego, czy ludzie są z PiS-u czy z Platformy, mogą się spotkać w jednym kraju.

Powtarzam to i chcę, żeby to wybrzmiało - rządy wybierajmy, jakie chcemy. Wybierajmy Prawo i Sprawiedliwość, wybierajmy Platformę, wybierajmy Lewicę. Ale w tym systemie, który jest, trzeba zamontować bezpartyjny bezpiecznik. Funkcja prezydenta to nie trzeci gracz na boisku, tylko arbiter.


Przejdźmy do spraw bardziej lokalnych. Bardzo poważnym konfliktem w Białymstoku jest kwestia Łupaszki i Burego. Jaka jest pana opinia?


Moja opinia jest taka, że jeżeli mamy do nazwania ulicę, jeżeli mamy do uczczenia jakąś rocznicę, jakieś wydarzenie, to naprawdę powinniśmy się zastanowić, czy robimy to po to, żeby ludzi łączyć, czy dlatego, że będziemy ludzi dzielić. W naszej historii jest wiele ran, które wciąż są nieprzepracowane. Jest wiele pytań, na które powinni odpowiadać historycy, a nie politycy, historycy, a nie manifestanci.

Przecież ja jestem z Podlasia. Przecież ja mam znajomych i z jednej, i z drugiej strony tego historycznego sporu. Przecież ja mam znajomych i tych, którzy sympatyzowali z jednymi, i z tymi, którzy byli ofiarami. To jest we mnie, w mojej krwi. Jako Podlasianin, jako człowiek z Białegostoku uważam, że tym powinni zająć się historycy, a my powinniśmy się skupić na tym, by wspólnie uczcić pamięć tych, którzy w tamtych latach stracili życie. Bo ta ziemia jest nasiąknięta ich krwią.

Teraz idę do polityki, ale długie lata robiłem wiele różnych rzeczy, między innymi dwie fundacje, które pracują w 13 krajach świata. Byłem w miejscach konfliktów zbrojnych, pracowałem z ich ofiarami, cywilnymi ofiarami, widziałem ich śmierć i widziałem skutki pacyfikacji, widziałem to, co się wtedy dzieje z dziećmi, co się dzieje z rodzinami. Byłem w takich miejscach.

Atakowanie ludności cywilnej, eksterminowanie ludności cywilnej, zabijanie kobiet, dzieci, rodzin nie mieści się w moich kanonach myślenia o cywilizacji, a nie o  bohaterstwie, niezależnie od tego, jak trudne są czasy.


Kwestia obwodnicy kolejowej Białegostoku. Wielkie inwestycje infrastrukturalne dzielą ludzi, bo jedni na tym tracą, inni ewentualnie zyskują. Gdyby przyjechali do pana mieszkańcy Dobrzyniewa, Wasilkowa i powiedzieli, że nie chcą obwodnicy blisko swoich domów, to co by im pan powiedział?


Akurat problem ten za mało znam, żeby kompetentnie się wypowiadać. Co do zasady w Polsce należy rozwijać transport kolejowy. Nie ma co do tego żadnych złudzeń. Natomiast jeżeli jakaś społeczność lokalna mówi, że ma kłopot i że to obniża jakość ich życia, że czują się zagrożeni, że czuję się źle, to przynajmniej należy im się rzetelne wysłuchanie, wzięcie ich pod uwagę w całym tym procesie.

Nie znam tej sprawy, ale chętnie się z nią zapoznam, bo dotyczy mojego miasta. Natomiast słyszę o sporze o Las Turczyński. Jestem całym sercem z tymi, którzy protestują przeciwko jego wycince. Jak słyszę, ma tam powstać cmentarz. A ja wiem rzecz absolutnie fundamentalną jako człowiek, który trochę się orientuje w tym świecie - jeżeli zaczniemy wycinać lasy, to cmentarze będą nam naprawdę niezwykle potrzebne.


Wyczytałem taką opinię, że wśród kandydatów na prezydenta jest pan "soft Biedroniem".


Słyszałem już o sobie, że jestem drugim Zełenskim, trzecią Czaputovą, 17. Macronem. To nigdy niczemu nie służy. Jest to tak naprawdę taki skrót poznawczy, który ma niby ułatwić, a nic nie ułatwia.


Ale to trochę sytuuje pana w pewnych poglądach i ocenach politycznych.


Z Robertem Biedroniem różni mnie bardzo dużo. Nigdy nie postulowałem, tego, co on, kiedy wchodził na Polską scenę polityczną, a więc zmiany regulacji aborcyjnych w stronę pełnej dopuszczalności do końca trzeciego miesiąca ciąży. Jest mi bardzo nie po drodze z jego różnymi postulatami światopoglądowy. Mimo że go osobiście lubię, bo znamy się, ale nigdy nie byłem fanem uprawiania polityki tak jak on to czasem robi. Być może to był wypadek przy pracy, ale obiecywanie, że odda się mandat, a później go obejmie, to nie jest coś, co jest specjalnie w moim typie.

Jeżeli mam być jakoś lokowany, to na pewno nie jestem "soft Biedroniem". Chociaż ludzie mają takie typy, które ułatwiają im życie. Kiedy ogłosiłem swoje kandydowaniem, to ludzie się zastanawiali, czyj to jest pomysł. Zaczęto wymyślać, że może Tuska, a może Opus Dei, a może Sorosa, może TVN....


To czyj to pomysł?


Mój.


Mam talent i chcę być prezydentem?


"Mam talent" już miałem - 12 lat prowadziłem ten program. Ale robiłem też wiele innych rzeczy. Napisałem 20 książek, założyłem dwie fundacje, mnóstwo się nawykładałem, najeździłem po świecie. Jest to opowieść o sprawczości, o doświadczeniu w działaniu.

Polska konstytucja w 127. artykule mówi wyraźnie, kim może być kandydat na prezydenta; doświadczenie życiowe, a więc 35 lat, prawo wyborcze i 100 tys. obywateli, którzy cię zgłaszają. Nie partia polityczna. To był mój pomysł wyniesiony z rozmów z ludźmi. Od 8 lat bardzo intensywnie jeżdżę po Polsce. Miałem do 200 spotkań w roku. W pewnym momencie powiedziałem sobie dość. Ile jeszcze będę patrzył na telewizor i wymachiwał pięścią, komentował polityków na Facebooku, pisał felietony?

Dwa lata temu urodziło mi się dziecko i przychodzi taki moment, kiedy pomyślałem sobie, że zostawię mojej córce biblioteczkę, zbiór lajków na Facebooku i przekonanie, że tatuś miał rację. To za mało.

Pięć lat temu na taki pomysł było za wcześnie a za pięć lat będzie za późno. Dlatego zdecydowałem się postawić wszystko na jedną kartę i dużo zaryzykować, bo nikt jeszcze tego w Polsce nie zrobił sam.


Co będzie, jeśli nie uda się zebrać 100 tys. podpisów?


O to się boję trochę mniej, choć rzeczywiście marszałek Sejmu zrobiła wszystko, żeby kandydat obywatelski czy niezależny, który nie ma partii, miał jak najtrudniejsze życie, bo czasu mamy mało. Ale myślę, że zbierzemy podpisy. Mamy kilka tysięcy bardzo aktywnie działających w Polsce wolontariuszy. Mam nadzieję, że do końca tego miesiąca będziemy mieli więcej członków - wolontariuszy niż Platforma Obywatelska po latach działań.

Wierzę, że zbierzemy te 100 tys. Miałem wspaniały dzień na Podlasiu, jeżdżąc z Bielska Podlaskiego, przez Ryboły, Wojszki, Zabłudów, Zwierki do Białegostoku, zbierając podpisy. Rozmawiałem z ludźmi. Zbierzemy 100 tys.


Co będzie, jeśli nie dostanie się pan do drugiej tury? Na kogo przekaże pan swoje głosy?


Nie zakładam takiego scenariusza. Natomiast jeżeli się pojawi na stole, a więc jak będą rozdane karty, to wtedy powiem. Ale na obecnym etapie myślę, że najuczciwiej byłoby powiedzieć na kogo ja będę głosował w drugiej turze, natomiast nie zobowiązywać nikogo do podejmowania jakichkolwiek decyzji. Jestem kandydatem niezależnym, bezpartyjnym i nie po to idę do polityki, żeby teraz ludziom mówić, że powinni poprzeć te czy inne partie.


To na kogo będzie pan głosował w drugiej turze?


Nie będę głosował na prezydenta Andrzeja Dudę.


| red: zmj, wsz


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?

fot. Joanna Szubzda

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
26.04.2024

Znane są już założenia programu Mieszkanie na start. Kto będzie mógł skorzystać z państwowych dopłat do kredytów hipotecznych i na jakich warunkach?

prof. Mariusz Popławski

prof. Mariusz Popławski [wideo]

rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku
25.04.2024

- Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane na kampusie, żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się rozwijać.


źródło: www.gov.pl

Mikołaj Dorożała [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
24.04.2024

"Chcemy ochronić najcenniejsze drzewa, a jednocześnie zaprezentować też pakiet dla przedsiębiorców drzewnych" - mówi Mikołaj Dorożała.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.04.2024

"Myślę, że nowy zarząd województwa stworzy Prawo i Sprawiedliwość. Zobaczymy tylko z kim, w jaki sposób i na jakich warunkach, bo to jest bardzo istotne" - mówi Artur Kosicki.

Czesław Renkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
22.04.2024

"Bardzo się cieszę, że będę mógł jeszcze przez pięć lat kierować naszym miastem. Dużo spraw jest do załatwienia, wiem, jakie są oczekiwania mieszkańców. Uczynię wszystko, żeby miasto piękniało, zmieniało się" - mówi Czesław Renkiewicz.


dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
22.04.2024

- Tego typu wyniki jak w Korycinie pokazują, jak bardzo decyzja każdego z nas o pójściu bądź niepójściu na wybory może decydować o tym, co przez kolejne lata będzie się działo w naszej miejscowości - mówi dr Maciej Białous.

Marcin Kruszewski, fot. Joanna Szubzda

Marcin Kruszewski [wideo]

prawnik, twórca profilu i książki „Prawo Marcina”
21.04.2024

- Można mówić o prawie w trochę inny sposób, przekazywać te informacje nie po prawniczemu, ale po ludzku, językiem zrozumiałym dla każdego, również dla dzieciaków - mówi Marcin Kruszewski.

Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Gawkowski [wideo]

wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
19.04.2024

- Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie ma to znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te odśrodkowe ruchy - mówi minister.


Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.

Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.

Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.

fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.


Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.


dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.


Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.

Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.

Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.


Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.

Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.

Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.


fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.


foto: Monika Kalicka

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki

autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"
24.03.2024

Jeśli wybierzemy się teraz do lasu, jest duża szansa, że usłyszmy bębnienie czy też werblowanie... dzięciołów. Ale po co to robią? Ile razy na sekundę uderzają dziobem w drzewo? I czy mogą od tego dostać wstrząsu mózgu? A czy potrafią śpiewać? I co skrywają ich przepastne dziuple? Przeczytamy o tym w książce Doroty Zawadzkiej i Grzegorza Zawadzkiego "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły".

Maciej Wróbel, fot. własne

Maciej Wróbel [wideo]

przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej
22.03.2024

- Chcę jak najwięcej swojej wiedzy, energii poświęcić, żeby ta ustawa miała jak najlepsze założenia. Te najlepsze założenia to niezależne i dobrze sfinansowane media publiczne - mówi Maciej Wróbel.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
21.03.2024

Dziś przypada 100 dni rządu Donalda Tuska. Z ostatniego sondażu wynika, że ankietowani za sukces koalicji 15 października uważają przede wszystkim odblokowanie pieniędzy z KPO. Tak uważa ponad 61 procent badanych. Większość Polaków dobrze też ocenia prowadzenie polityki zagranicznej.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok