Radio Białystok | Gość | Mirosław Siemieniec - rzecznik prasowy PKP-PLK

Mirosław Siemieniec

rzecznik prasowy PKP-PLK

17.02.2020, 08:12, akt. 15:37

- Za cztery lata pojedziemy do stolicy szybciej koleją, na dworcu w Białymstoku z kładek zejdziemy pod ziemię a perony będą zadaszone - takie są plany w związku z budową odcinka trasy Rail Baltica w Podlaskiem.

Mirosław Siemieniec, źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Mirosław Siemieniec, źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Z Mirosławem Siemieńcem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Co z przebudową trasy kolejowej na odc. Czyżew - Białystok? To ponad 70 kilometrów.

Polskie Linie Kolejowe musiały ponownie rozstrzygać przetarg na jej modernizację. To efekt uwzględnienia odwołań, które złożyły do Krajowej Izby Odwoławczej startujące w przetargu firmy. - Teraz mamy dwa tygodnie na uprawomocnienie się wyników wyboru wykonawców - powiedział rzecznik prasowy PLK Mirosław Siemieniec.

Umowy na realizację inwestycji mają być podpisane pod koniec tego kwartału. Całość modernizacji odcinka Czyżew-Białystok wraz z przebudową stacji w Białymstoku ma kosztować około 3 miliardów złotych.

Odcinek Czyżew - Białystok to jedna z kluczowych inwestycji kolejowych w Podlaskiem. To ostatni odcinek modernizacji trasy kolejowej Warszawa-Białystok, fragmentu międzynarodowej trasy Rail Baltica. Jak zapowiadały wcześniej PKP PLK, po modernizacji trasy pociągi osobowe będą mogły jeździć z prędkością do 200 km/h, a podróż z Białegostoku do Warszawy ma trwać półtorej godziny, czyli nawet o godzinę krócej niż obecnie.

O tej inwestycji z rzecznikiem prasowym PKP-PLK Mirosławem Siemieńcem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Na co wydamy te trzy miliardy złotych?


Mirosław Siemieniec: Przygotujemy kolejny odcinek linii kolejowej od Warszawy do Białegostoku. Jest to linia bardzo ważna z perspektywy Europy, Polski, regionu, ale także aglomeracji.

Na trasie Warszawa - Białystok mamy zakończony już pierwszy odcinek. Teraz jesteśmy na etapie kończenia drugiego, czyli od Sadownego do Czyżewa. Ostatni odcinek, o którym teraz mówimy - Czyżew - Białystok, to 70-kilomterowa trasa z sześcioma stacjami, 12 przystankami i bardzo istotną stacją Białystok.

Obecnie w ramach prowadzonego postępowania przetargowego mamy ponowny wybór wykonawcy. Musimy znów przejść obowiązującą procedurę, czyli poczekać, czy nie będzie odwołań. Jeśli wszystko będzie przebiegało najkrótszą ścieżką, wówczas pod koniec kwartału zamierzamy podpisać umowę z wybranym wykonawcą i przystąpić do realizacji tego przedsięwzięcia.

Trzeba wziąć pod uwagę, że za tą kwotą kryją się realne korzyści dla pasażerów, dla mieszkańców, dla tych, którzy będą wyjeżdżali i z Białegostoku, i dojeżdżali do Białegostoku, i dla tych, którzy będą jechali w stronę Warszawy, ale także dla tych, którzy będą przejeżdżali linią kolejową Rail Baltica aż do krajów nadbałtyckich - do Łotwy, do Estonii.


Co konkretnie powstanie? Do tej pory na przykład trzeba było zwalniać przed każdym przejazdem kolejowym i w związku z tym trasa Warszawa - Białystok strasznie się dłużyła. Czy przy 200 km/h będą jeszcze jakiekolwiek kolizyjne przejazdy?


Jeżeli będziemy kursować pociągami, jeżeli będzie zapewniony przejazd z prędkością powyżej 160 km/h, a takie są priorytety i założenia, wówczas na poziomie szyn nie może być żadnego przejazdu. Stąd rzeczywiście na tym 70-kilometrowym odcinku planujemy wybudowanie aż 25 bezkolizyjnych skrzyżowań.

Jest to pewną odpowiedzią na tę kwotę, o której pan powiedział - ponad 3 miliardy złoty. Są to obiekty inżynieryjne, na które musimy wydać odpowiednie środki, żeby zapewnić bezpieczny przejazd dla pociągów i w komunikacji drogowej.

Pamiętamy również o pasażerach - na odcinku tym powstanie 11 przejść dla pieszych. Będą oczywiście inne obiekty inżynieryjne - warto tu wymienić 10 mostów, w tym około 200-metrowy most na narwi, który będzie przebudowany.

Łączą się z tym również urządzenia sterowania ruchem kolejowym.


Moje doświadczenie wskazuje, że stacja w Białymstoku jest jednym wielkim kolejarskim zabytkiem. Myślę tutaj o urządzeniach, które ułatwiają zestawianie pociągów, kontrolę, itp.


Stacje są takimi zwornikami. Są to miejsca, w których można manewrować pociągami. Kończą tam one lub rozpoczynają bieg. Na pewno na tej trasie stacja Białystok jest tym najważniejszym miejscem. Jest też chyba jedną ze stacji, która ma najstarsze urządzenia mechaniczne, urządzenia jeszcze obsługiwane ręcznie bezpośrednio przez personel techniczny.

Tutaj będzie radykalny skok, bo od urządzeń, które wymagają siły mięśni, przejdziemy do urządzeń elektronicznych, komputerowych, do odpowiednich systemów, gdzie kliknięciem myszki dyżurny ruchu będzie mógł przełączyć rozjazdy, będzie mógł przygotować taką lub inną drogę przebiegu.

To wszystko sprawia, że stacja jest bardziej sprawna. Można tam przyjmować i odprawiać większą liczbę pociągów zarówno w ruchu aglomeracyjny, jak i regionalnym, a także w ruchu dalekobieżny. Jest to obszar, który jest niewidoczny.

Do tej pory pewne rzeczy odbywały się rzeczywiście na podstawie tego, co obserwował dyżurny ruchu czy nastawniczy. Nowa technika, nowe urządzenia powodują, że odwzorowanie stacji odbywa się już na ekranie komputera i w ten sposób, mając podgląd, mając wsparcie systemów komputerowych, kolejarze prowadzą ruch pociągów.

Oczywiście do tego potrzebny jest nowoczesny tabor, bo jeśli mówimy o tym, że pociągi będą przejeżdżały z taką prędkością, to potrzebny jest specjalny system ERTMS/ETCS, ale również odpowiednik tego systemu, jeżeli chodzi o łączność kabinową. Ale tego nowoczesnego taboru w Polsce przybywa.


Czy w Białymstoku pozostaną kładki nad torami, czy też zejdziemy pod ziemię? I czy na peronach będą zadaszenia?


Obecnie w ramach realizacji Krajowego Programu Kolejowego (to program o wartości 76 miliardów złotych, znaczna część tego trafia na Podlasie) zwiększa się dostępność pasażerów do kolei. Zarówno dostępność przez nowe przystanki, ale także dostępność przez to, że niskie perony, może mało wygodne, wymagające dużo wysiłku, stają się peronami bardzo dogodnymi do wsiadania. Są na pewno lepiej oświetlone, dostępne dla osób starszych, osób z małymi dziećmi i dla osób, które mają ograniczone możliwości ruchowe.

Również stacja Białystok zmieni swój wygląd. To, co tak wizerunkowo utkwiło w pamięci, to kładki. Na pewno zostaną one zastąpione przejściami podziemnymi. Na pewno zmieni się też wygląd stacji, gdyż trzy perony zostaną nakryte dachem. Stylistycznie rozwiązanie to będzie nawiązywało do budynku dworca, czy do całego układu stacji.

Dodatkowo przybędzie jeden peron, który będzie dedykowany głównie do połączeń aglomeracyjnych. Będzie położony bardziej od strony przystanków, od strony centrum drogowego, komunikacji autobusowej. Stacja Białystok stanie się bardzo dobrym zwornikiem komunikacyjnym zarówno dla komunikacji kolejowej, autobusowej, jak i komunikacji indywidualnej.

W projekcie są zapewnione również miejsca, gdzie rowerzyści będą mogli zostawić swoje pojazdy i skorzystać z pociągów. Oczywiście też przewidziano nagłośnienie i system informacji dla podróżnych.


Jakie mogą być ewentualne utrudnienia w trakcie modernizacji ponad 70 km linii kolejowej?


Chcielibyśmy rozpocząć jak najszybciej. To zależy od tego, czy będą zmiany w procedurze. Teraz mamy wybór wykonawcy. Chcielibyśmy podpisać umowę do końca pierwszego kwartału. Chyba że będą jakieś sytuacje, które zmuszą nas do dłuższego procedowania tego procesu. Do 2023 roku chcielibyśmy wszystko zakończyć.

Zwrócę uwagę, że coraz bardziej udaje nam się prowadzić inwestycje dotyczące dworców i stacji w taki sposób, że jest to zintegrowane i po latach, które wymagają zmiany organizacji ruchu, otrzymujemy bardzo dobry dostęp do kolei.

Jeśli chodzi o pasażerów, nie będziemy wyłączać połączeń Warszawa - Białystok. Mamy linię dwutorową - pociągi będą kursować jednym torem. Rozkład jazdy wspólnie z przewoźnikami będzie przygotowywany tak, żeby z wyprzedzeniem było wiadomo, jakie są zmiany, żeby pociągi już w trakcie modernizacji kursowały ze zmienionym, ale nie ze zmienianym w trakcie, rozkładem jazdy.


Kiedy przejedziemy 200 km z Białegostoku do Warszawy i odwrotnie?


W 2023 roku powinniśmy zakończyć wszystkie prace techniczne. Oczywiście mówimy tu o wielkim przedsięwzięciu, więc bierzemy pod uwagę to, że jest to wyzwanie. Później jest pozyskanie całej dokumentacji, która pozwali na to, żeby pociągi pojechały powyżej 160 km/h.

Grudzień 2023 roku - to jest ten pierwszy możliwy termin, o ile wszystkie prace, łącznie z uzyskaniem dokumentacji, pójdą sprawnie.


| red: zmj, wsz
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej
fot. Sylwia Krassowska

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
27.03.2020

Opustoszałe kościoły, wierni uczestniczący w mszach i rekolekcjach przed ekranami komputerów i telewizorów, duszpasterze przemawiający do ludzi w internecie - takiego finału Wielkiego Postu jeszcze nie mieliśmy.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej Policji
27.03.2020

- Policjanci nie będą pytać każdego przechodnia, w jakim celu i gdzie idzie, nie będą legitymować takich osób. Oczywiście będziemy reagować tam, gdzie będziemy mieli do czynienia z rażącym przypadkami łamania wprowadzonych ograniczeń.

foto: Monika Kalicka

Józef Klim i Zdzisław Babicz

dyrektor LO PB i naczyciel informatyk
26.03.2020

Jak zorganizować zdalne nauczanie? "Stworzenie samej platformy z kursami nie jest sprawą trudną, natomiast wymagane jest przeszkolenie nauczyciel."


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
25.03.2020

- Na razie na Podlasiu mamy sytuację stosunkowo stabilną - mówi wojewoda.

foto: Monika Kalicka

Wiktoria Bocheńska

studiująca i pracująca w Birmingham białostoczanka
25.03.2020

Wychodzenie z domu tylko w wyjątkowych sytuacjach i zakaz zgromadzeń - takie ograniczenia, jakie wprowadził polski rząd, na Wyspach Brytyjskich obowiązują od wczoraj.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista UwB
24.03.2020

Sąd Najwyższy może mieć twardy orzech do zgryzienia w przypadku problemów z rejestracją kandydatów na prezydenta. Jeśli nie uda się im zebrać wystarczającej liczby podpisów z uwagi na epidemię i zaskarżą to do sądu, wybory mogą okazać się potem nieważne - wyjaśnia prof. Jackiewicz


Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskie policji
23.03.2020

- Niestety każdej doby policjanci w Podlaskiem odnotowują kilka przypadków, w których osoby poddane kwarantannie domowej wykazują się ogromną nieodpowiedzialnością i nie ma ich w domu podczas kontroli.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
23.03.2020

- Ponad 95 proc. szkół zgłasza gotowość do nauczania na odległość bądź już to robi - informuje minister edukacji.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
20.03.2020

- Postawa każdego mieszkańca naszego województwa jest bardzo istotna. Niezwykle ważne jest to, by dostosować się do wymogów, które wskazał Główny Inspektor Sanitarny. Musimy być odpowiedzialni.


Szczepan Barszczewski, fot. Monika Kalicka

Szczepan Barszczewski o tarczy antykryzysowej [wideo]

dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku
19.03.2020

"Zwracamy się do władz z prośbą o wprowadzenie dobrowolności ubezpieczenia dla przedsiębiorców na najbliższe 3 miesiące, a jak będzie trzeba, to i na kolejne" - mówi Szczepan Barszczewski.

Foto: Lech Pilarski

Ks. Wojciech Sawicki o życiu w Rzymie podczas kwarantanny

ksiądz z polskiej placówki w Watykanie
19.03.2020

"We Włoszech jest drugi tydzień kwarantanny. W pierwszych dniach było ciężko się przyzwyczaić, bo ludzie chodzili po balkonach, po dachach nawet. Wydaje mi się, że dopiero teraz ludzie się przyzwyczaili i nie stwarzają problemów. Nie kontaktują się z innymi osobami."

Jacek Roleder, fot. Paweł Wądołowski

Jacek Roleder

p.o. dyrektora szpitala w Łomży
18.03.2020

Nie wszyscy pacjenci z koronawirusem będą trafiać do Łomży. - My będziemy przyjmować tych pacjentów, którzy są w jakiś sposób zabiegowi, czyli np. ze złamaniami, z bardzo głebokimi ranami, których nie da się na oddziale zachowaczym zabezpieczyć.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
18.03.2020

- Myślę, że sytuacja łomżyńska będzie się stabilizować (...) Dlaczego Łomża? Zgodnie z wytycznymi MZ trzeba było znaleźć placówkę o wieloprofilowym zakresie, gdzie będzie miejsce na poród, na zabieg kardiologiczny, na intensywną terapię, itd.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
18.03.2020

Otwarcie w Ogrodnikach dodatkowego przejścia na granicy polsko-litewskiej skróciło czas oczekiwania kierowców na wjazd do naszego kraju o połowę. Na przejściu w Budzisku po stronie litewskiej tworzyły się 50-kilometrowe kolejki.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

ekonomista z UwB
17.03.2020

"Nasz system bankowy jest bardzo zdrowy, bardzo mocny. (...) Zabieranie pieniędzy z banków nadto co potrzebujemy, na bieżące zakupy, jest niczym niepodyktowane" - mówi prof. Henryk Wnorowski.


prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk, filozof
17.03.2020

"Zachowujmy się normalnie, nie bójmy się, tylko bądźmy ostrożni, niech lęk nas nie paraliżuje"- mówi prof. Jerzy Kopania.

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor podlaskiego NFZ
16.03.2020

Szpital w Łomży na czas walki z koronawirusem zostaje przekształcony w szpital zakaźny. Co mają robić pacjenci poradni specjalistycznych znajdujących się w placówce?

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzeczniik podlaskiej policji
16.03.2020

Jak wygląda praca podlaskiej policji w czasie zagrożenia koronawirusem?


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej
16.03.2020

- Nauczyciel powinien przygotować pracę zdalną w błyskawicznym tempie, zobaczyć, jakie są narzędzia i stopniowo wdrażać się tak, aby za kilka dni mógł już systematycznie realizować podstawę programową i rozpocząć normalną pracę z uczniem.

prof. Jolanta Sztachelska, fot. Joanna Szubzda

Co czytać w czasie zagrożenia koronawirusem radzi literaturoznawczyni z UwB - prof. Jolanta Sztachelska

15.03.2020

"W czasach zarazy następuje rozprzężenie, ludzie w różny sposób to traktują. Jedni się zamykają, dążą do jakiejś ascezy, inni - przeciwnie, poddają się rozpuście" - mówi prof. Sztachelska.

Barbara Kamińska, źródło fot.: facebook.com

Barbara Kamińska

przewodniczka po Rzymie
14.03.2020

- Nasza kwarantanna wygląda w ten sposób, że mamy nakaz siedzenia w domu i zakaz wychodzenia bez powodu - mówi mieszkająca w Rzymie białostoczanka, przewodniczka po Wiecznym Mieście Barbara Kamińska.


Zbigniew Sulewski, fot. Katarzyna Cichoń

Zbigniew Sulewski

doradca gospodarczy
13.03.2020

"Są już pierwsze szacunki, które mówią, jak duże spowolnienie dotknie polską gospodarkę" - mówi Zbigniew Sulewski.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
13.03.2020

"Nie wiemy ile to potrwa, po drugie nie wiemy jak będzie wyglądać kwestia zaliczenia, odrabiania zajęć, których nie możemy wprowadzić do systemu zdalnego" - mówi o zawieszeniu zajęć na uczelniach rektor UwB.

dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński [wideo]

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
12.03.2020

- Pracodawca nie może sam wprowadzić kwarantanny. Taką decyzję podejmuje Inspektor Sanitarny. Wówczas wszyscy muszą się jej podporządkować - pracodawcy i pracownicy. Wtedy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.03.2020

Koronawirus. "Są pieniądze dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na zakup niezbędnego sprzętu, aby jak najszybciej mozna było takie badania wykonywać w Białymstoku".

Marek Karp, fot. Monika Kalicka

Marek Karp [wideo]

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
10.03.2020

"W kontenerach nie będą wykonywane badania medyczne, to będą czynności bezkontaktowe w relacji pacjent - pracownik, tak żeby nie stwarzać dodatkowego ryzyka" - mówi dyrektor USK.

st. sierż. Piotr Niewiarowski, Urszula Telicka-Hajduk i st. asp. Marcin Gawryluk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

9.03.2020

Głównym celem jest zwiększenie świadomości seniorów m.in. na temat oszustw "na wnuczuka" czy w zakresie podpisywania umów. Podlaska policja przygotowała pilotażowy projekt "Uniwersytet Bezpiecznego Seniora".


Rafał Tomaszczuk, fot. Joanna Szubzda

Rafał Tomaszczuk [wideo]

rzecznik prasowy podlaskiego NFZ
9.03.2020

Konsultanci doradzą, co zrobić, by otrzymać pomoc - Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do korzystania z bezpłatnej infolinii dla osób podejrzewających u siebie zakażenie koronawirusem.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z UwB
6.03.2020

"Wydaje mi się, że bardzo szybko ludzie znudzą się takimi ciągłymi sensacyjnymi informacjami, że koronawirus jest już w Polsce, jest już w Białymstoku, jest już gdzieś tam" - mówi Maciej Białous.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska - rośnie liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym [wideo]

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny
5.03.2020

"Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym w naszym województwie rośnie. Stan na środę to 103 osoby, na czwartek - 114" - mówi Elżbieta Kraszewska.


Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska - jak higiena może zmniejszyć ryzyko zachorowania [wideo]

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
4.03.2020

"Dbajmy o siebie, nie tylko ze względu na koronawirusa. Myjmy ręce najczęściej jak to tylko możliwe, a nie tylko przed jedzeniem czy po wyjściu z toalety" - radzi prof. Zajkowska.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński - o działaniach w razie wystąpienia koronawirusa w Białymstoku

przewodniczący Zespołu do spraw monitorowania sytuacji epidemiologicznej
4.03.2020

"Nie jest rolą miasta odwoływanie różnego typu imprez od razu, wszędzie powinien rządzić zdrowy rozsądek. My możemy tylko i wyłącznie na tą chwilę być elementem profilaktycznym i też takim, który nie będzie potęgował paniki" - mówi Przemysław Tuchliński.

Joanna Szeląg, fot. Monika Kalicka

dr Joanna Szeląg - gdzie szukać pomocy i czy prewencyjne nosić maseczki ochronne?

specjalista medycyny rodzinnej
4.03.2020

Jest pierwszy w Polsce przypadek zarażenia koronawirusem z Chin. To mężczyzna hospitalizowany w Zielonej Górze. Co zrobić, kiedy mamy objawy infekcji, ale nie mamy pewności czy to nowa choroba?


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak o przygotowaniu Podlasia do koronawirusa [wideo]

kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii USK
4.03.2020

"Białystok jest szczęśliwy miastem, bo ma olbrzymi szpital, oddziały zakaźne są zlokalizowane w oddzielnym szpitalu, a jednocześnie są powiązane z dużym szpitalem uniwersyteckim. To jest w porównaniu z innymi miastami niezwykle komfortowa sytuacja" - mówi prof. Flisiak.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Monika Kalicka

dr Marek Bartoszewicz [wideo]

mikrobiolog z Wydziału Biologii UwB
4.03.2020

"Należało się tego spodziewać, że i do nas koronawirus prędzej czy później dotrze. I to nie jest informacja, która powinna nas specjalnie przerazić" - mówi dr Bartoszewicz.

Bartosz Bida, fot. Sylwia Krassowska

Bartosz Bida

piłkarz Jagiellonii Białystok
3.03.2020

"Trudno powiedzieć co się dzieje teraz w lidze. Jesteśmy dobrym zespołem, z dobrym trenerem, nie wiem dlaczego nam się nie układa" - mówi Bartosz Bida.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok