Radio Białystok | Gość | Bogusław Prokop [wideo] - dyrektor Białostockiej Komunikacji Miejskiej

Bogusław Prokop [wideo]

dyrektor Białostockiej Komunikacji Miejskiej

3.03.2020, 08:36, akt. 09:46

"Bilety papierowe są droższe niż te w formie elektronicznej, są bardziej kłopotliwe w obsłudze, w zakupie, w dystrybucji" - mówi dyrektor BKM.

Bogusław Prokop, fot. Monika Kalicka
Bogusław Prokop, fot. Monika Kalicka

Z Bogusławem Prokopem rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Od marca w Białymstoku obowiązują nowe, wyższe ceny za przejazdy miejską komunikacją. Urzędnicy zachęcają do płatności elektronicznych, argumentując, że są one tańsze. O wątpliwościach dotyczących nowych rozwiązań z dyrektorem Białostockiej Komunikacji Miejskiej Bogusławem Prokopem rozmawia Adam Janczewski.
Adam Janczewski: Chcę zaznaczyć, że większość pytań trafiła do nas od samych słuchaczy. Dlaczego nie można kupić biletów papierowych, nie każdy chce, potrafi korzystać z aplikacji?


Bogusław Prokop: Po pierwsze bilety papierowe to rzeczywiście może najbardziej popularne do tej pory, ale te bilety są dostępne, my rozprowadziliśmy przez hurtowników prawie 400 tys. biletów, więc kwestia dostępności myślę, że jest rozwiązana.


Tych biletów faktycznie wczoraj w kioskach i salonikach prasowych nie było. 


Na pewno były u kierowców, były w wielu punktach sprzedaży, bo żeśmy byli w mieście i sprawdzaliśmy. Natomiast być może wszędzie nie dotarły, to jednak wymaga trochę czasu. Hurtownicy odebrali od nas bilety w czwartek, w piątek więc pewnie zajmuje to chwilę, żeby dystrybucja zadziałała w punktach detalicznych.


Dlaczego bilety papierowe są droższe niż te w formie elektronicznej?


Bo są rzeczywiście bardziej kłopotliwe w obsłudze, w zakupie, w dystrybucji i tę różnicę bardzo wyraźnie widać na przykład w ostatniej uchwale Rady Miasta, gdzie maksymalna prowizja od sprzedaży tych biletów papierowych wynosi 8%, natomiast w przypadku biletów elektronicznych przez aplikację, którą pan wspominał - ona wynosi dzisiaj 3%, więc różnica jest bardzo duża, a kłopoty które są związane z wyprodukowaniem, dostarczeniem, przeprowadzeniem przetargu, to już jakby w tle sprawy dziejące się - są nieporównywalnie większe.


Czyli z waszego punktu widzenia wygodniej byłoby, gdyby wszyscy korzystali z biletów elektronicznych?


Jest bardzo wiele miast, nie tylko na świecie, ale również w Polsce, gdzie bilety elektroniczne występują, jako dominujące. Ten trend chyba występuje we wszystkich obszarach, tak pomyślałem sobie dzisiaj - e-recepta, nie było takiej e-recepty, a teraz jest i ludzie się do tego przyzwyczają, okazuje się, że dajemy sobie z tym radę. Myślę, że z biletami elektronicznym powinno być tak samo.


Co z zapasem starych biletów papierowych? Czy można jeszcze jakoś odzyskać pieniądze, albo wymienić je na te w nowej, wyższej cenie?


Oczywiście. Osoby, które mają bilety papierowe, które już utraciły ważność, bo zmieniła się ich cena, albo rodzaj tego biletu już nie występuje, tym osobom proponujemy, żeby się zgłaszały do naszych dwóch punktów obsługi klienta na ulicy Lipowej 16 lub na Składowej 11 i równowartość tych papierowych biletów, które te osoby przyniosą przełożymy im na elektroniczną portmonetkę na karcie imiennej, albo na okaziciela - tu według ich uznania.


A co jeżeli skasuje się jeszcze stary bilet, czy jest jakaś możliwość, żeby się wytłumaczyć podczas ewentualnej kontroli?


Takie skasowanie tego biletu rodzi problem, dlatego że ten bilet nie jest w cenie, która obowiązuje. W związku z tym wykreślmy taką opcję, bo dzisiaj jeśli ktoś naprawdę potrzebuje biletu, to zawsze może bilet kupić u kierowcy.


Co do funkcjonowania samych biletomatów, gdy jedziemy autobusem, który kursuje także do 2 strefy, jak biletomat rozpozna, że wybraliśmy całą trasę, bądź jedziemy tylko kilka przystanków?


To jest bardzo dobre pytanie, bo te pytania też wpływają do nas bezpośrednio, do zarządu Białostockiej Komunikacji Miejskiej i chyba trzeba byłoby powiedzieć jedną rzecz. Przede wszystkim - biletów jednorazowych nie kupujemy w biletomacie. Biletomat to rzecz, którą uruchamiamy od 1 kwietnia w pełnej funkcjonalności, natomiast bilet jednorazowy kupuje się w kasowniku elektronicznym. W krótkim autobusie takich kasowników znajdują się cztery sztuki, w autobusie przegubowym znajduje się 6 sztuk.

Karta miejska w momencie kiedy jest kartą imienną i jeszcze do tego może zawierać zarejestrowaną ulgę, to zakup z taką kartą polega tylko na tym, tak jak jest napisane na kasowniku - "przyłóż kartę do kasownika" i to jest zakup biletu. I teraz, jeżeli pan pyta o 1 i 2 strefę, rzeczywiście to jest parę procent pasażerów, którzy jeżdżą na tych trasach, te kasowniki tę funkcję rozwiązują, dlatego że one automatycznie sprzedają bilet do końca trasy, dlatego ta instrukcja, która już myślę, że naszym pasażerom jest znana od co najmniej od 2012 roku, ona mówi że przyłóż kartę przy wejściu i przyłóż kartę przy wyjściu - zostajesz rozliczony. Bo jest dużo spora część linii, które wyjeżdżają poza miasto, ona dotyczy bardzo niewielkiego procenta pasażerów, ale wówczas opłata jest pobierana tak jakby za dwie strefy. Przyłożenie karty przy wyjściu pozwala zwrócić tę kwotę, która nie została wykorzystana.


Wątpliwości budzi płacenie kartą płatniczą, nie miejską, w biletomacie, bo taka możliwość ma również być. Czy będzie on drukować jakieś potwierdzenie, w jaki sposób kontrolerzy będą mogli zweryfikować, że zapłaciłem za przejazd?


To jest takie ciekawe pytanie. Wydaje mi się, że widziałem już bardzo w wielu miejscach biletomaty, które sprzedają bilety z płatnością kartą, to chyba nie powinno budzić żadnych wątpliwości. Powiem więcej, na takie rozwiązanie, które jest w Białymstoku, nie przyjmujące gotówki zdecydowaliśmy się obserwując, co się dzieje w otoczeniu. 

Dzisiaj jeśli pójdziemy do jakiegokolwiek sklepu, gdzie stoi kolejka ludzi płacących przy kasie, to naprawdę - wystarczy policzyć ile osób wyjęło gotówkę, a ile zapłaciło kartą i ta karta jest dzisiaj dominująca. Co do pewności - rozwiązanie poleca na tym, że w przypadku karty miejskiej, czy elektronicznej karty zbliżeniowej bardzo podobnie działa karta płatnicza, ta bankowa, ona też ma taki moduł podobny w charakterystyce, nie drukujemy żadnych potwierdzeń, to jest zapisane na karcie. 

Natomiast w przypadku karty płatniczej - może trochę wyprzedzam, bo szykujemy pewną kampanię informacyjną na ten temat w najbliższym czasie, lada dzień, ale generalnie naprawdę proszę się tego nie obawiać, ponieważ istnieje coś takiego jak zapis cyfrowy tego biletu i tak naprawdę sprawdzenie polega tylko na tym, że jeżeli pasażer przyłożył kartę do biletomatu, tam kupił bilet - może dostać potwierdzenie papierowe, natomiast nie drukujemy takiego stricte biletu, bo to jest kompletnie niepotrzebne. Namawiamy prostu, żeby te potwierdzenie, jeżeli ktoś chce - może jej wydrukować, ale to naprawdę nie jest potrzebne. 

Zwróćmy uwagę jak podchodzimy do bankomatu, przecież tam teraz są postawione kosze i tak naprawdę większość ludzi bierze potwierdzenie i od razu wrzuca do kosza. To samo by się działo z tymi biletami zapłaconymi, za które zostanie zapłacone kartą płatniczą, a sprawdzenie będzie polegało na tym, że kontrolerzy mają certyfikowane urządzenia, do których się przykłada kartę i się potwierdza posiadanie biletu. Techniki może już nie będziemy wplątywać, ale to naprawdę jest proces dla pasażera całkowicie przejrzysty, prosty. Pasażer cały czas trzyma w ręku kartę, nikomu tej karty nie musi oddawać - to podstawowa zasada, to będziemy bardzo wyraźnie podkreślali, sprawdzenie następuje poprzez przyłożenie do odpowiedniego czytnika kontrolera.


Certyfikowane, bezpieczne urządzenia, podkreślmy.


Postaram się to w dwóch zdaniach powiedzieć. Te opowieści, że ktoś będzie chodził po autobusie, czy gdziekolwiek i może panu ściągnąć 50 zł z karty zbliżeniowej, śledziłem to - ja nie znalazłem żadnego faktu potwierdzającego takie zdarzenie. Dlatego, że jeżeli ktoś chciałby taki proceder uprawiać, to po pierwsze musi mieć certyfikowane urządzenie, te urządzenia są certyfikowane przez Visa i MasterCard i te organizacje płatnicze, musi się zarejestrować u agenta rozliczeniowego, a na koniec musi mieć konto w banku. Być może to się daje podrobić lub oszukać, ale umówmy się - na razie nie są znane przypadki, że ktoś to skutecznie przeprowadził.


Dlaczego nie mogę sprawdzić stanu elektronicznej portmonetki przez internet?


Ale tak będzie. Jest to po prostu zaszłość z poprzedniego rozwiązania, dzisiaj budujemy system o dużo wyższym poziomie przydatności dla pasażera i według też naszej już lepszej wiedzy po latach.


Kiedy będziemy mogli się spodziewać takiego rozwiązania?


Myślę, że te wszystkie rzeczy już zaistnieją od pierwszego kwietnia.


Dlaczego zmiana rozkładu jazdy od 1 marca równa się mniej kursów, na przykład linii nr 4. W niedzielę i święta ze Starosielc odjeżdżały 53 "czwórki", a teraz 39 w ciągu całego dnia. W jaki sposób mniej kursów ma zachęcić do przesiadki na autobus?


No tak, tylko że nie znam osoby, która by chciała skorzystać z 39 kursów w ciągu dnia. Myślę że któryś z tych kursów należałoby po prostu wybrać i skorzystać. Dlaczego tak działamy? Jeżeli jest problem z finansowaniem tych usług, to szukamy różnych rozwiązań, a nie ma co ukrywać, że również liczba pasażerów w niedziele spadła. Zastanawialiśmy się jakie jest tego podłoże, myślę że może niehandlowe niedziele, że to wypadło i tutaj bardzo wiele osób już nie ma powodu, żeby korzystać z komunikacji miejskiej. Ten fakt jest obiektywny, natomiast zawsze namawiamy do jednej rzeczy - nasza komunikacja w Białymstoku porusza się naprawdę punktualnie, w związku z tym tak naprawdę wystarczy wybrać godzinę odjazdu z przystanku i tam być kilka minut przed odjazdem. 


Jeżeli mają państwo jeszcze jakieś pytania dotyczące funkcjonowania komunikacji miejskiej w Białymstoku prosimy je kierować na przykład na studio@radio.bialystok.pl, a ja dziękuję za rozmowę.


Dziękuję bardzo.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej
Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

30.03.2020

"Powinniśmy być wyczuleni i uczulić naszych najbliższych, nasze babcie, dziadków, ciocie i wujków, czy rodziców, że może dojść do oszustwa, żeby pod żadnym pozorem podejrzanych osób nie wpuszczali do domu" - przypomina Tomasz Krupa.

Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

prorektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
30.03.2020

Od początku wiedzieliśmy, że jedno miejsce nie wystarczy. Widzimy dynamikę rozwoju tej pandemii i było oczywiste, że trzeba szukać drugiego miejsca na laboratorium - mówi prof. Marcin Moniuszko.

fot. Sylwia Krassowska

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
29.03.2020

Opustoszałe kościoły, wierni uczestniczący w mszach i rekolekcjach przed ekranami komputerów i telewizorów, duszpasterze przemawiający do ludzi w internecie - takiego finału Wielkiego Postu jeszcze nie mieliśmy.


Konferencja prasowa wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
28.03.2020

O kolejnych, ośmiu potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Podlaskiem informuje Urząd Wojewódzki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej Policji
27.03.2020

- Policjanci nie będą pytać każdego przechodnia, w jakim celu i gdzie idzie, nie będą legitymować takich osób. Oczywiście będziemy reagować tam, gdzie będziemy mieli do czynienia z rażącym przypadkami łamania wprowadzonych ograniczeń.

foto: Monika Kalicka

Józef Klim i Zdzisław Babicz

dyrektor LO PB i naczyciel informatyk
26.03.2020

Jak zorganizować zdalne nauczanie? "Stworzenie samej platformy z kursami nie jest sprawą trudną, natomiast wymagane jest przeszkolenie nauczyciel."


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
25.03.2020

- Na razie na Podlasiu mamy sytuację stosunkowo stabilną - mówi wojewoda.

foto: Monika Kalicka

Wiktoria Bocheńska

studiująca i pracująca w Birmingham białostoczanka
25.03.2020

Wychodzenie z domu tylko w wyjątkowych sytuacjach i zakaz zgromadzeń - takie ograniczenia, jakie wprowadził polski rząd, na Wyspach Brytyjskich obowiązują od wczoraj.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista UwB
24.03.2020

Sąd Najwyższy może mieć twardy orzech do zgryzienia w przypadku problemów z rejestracją kandydatów na prezydenta. Jeśli nie uda się im zebrać wystarczającej liczby podpisów z uwagi na epidemię i zaskarżą to do sądu, wybory mogą okazać się potem nieważne - wyjaśnia prof. Jackiewicz


Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskie policji
23.03.2020

- Niestety każdej doby policjanci w Podlaskiem odnotowują kilka przypadków, w których osoby poddane kwarantannie domowej wykazują się ogromną nieodpowiedzialnością i nie ma ich w domu podczas kontroli.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
23.03.2020

- Ponad 95 proc. szkół zgłasza gotowość do nauczania na odległość bądź już to robi - informuje minister edukacji.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
20.03.2020

- Postawa każdego mieszkańca naszego województwa jest bardzo istotna. Niezwykle ważne jest to, by dostosować się do wymogów, które wskazał Główny Inspektor Sanitarny. Musimy być odpowiedzialni.


Szczepan Barszczewski, fot. Monika Kalicka

Szczepan Barszczewski o tarczy antykryzysowej [wideo]

dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku
19.03.2020

"Zwracamy się do władz z prośbą o wprowadzenie dobrowolności ubezpieczenia dla przedsiębiorców na najbliższe 3 miesiące, a jak będzie trzeba, to i na kolejne" - mówi Szczepan Barszczewski.

Foto: Lech Pilarski

Ks. Wojciech Sawicki o życiu w Rzymie podczas kwarantanny

ksiądz z polskiej placówki w Watykanie
19.03.2020

"We Włoszech jest drugi tydzień kwarantanny. W pierwszych dniach było ciężko się przyzwyczaić, bo ludzie chodzili po balkonach, po dachach nawet. Wydaje mi się, że dopiero teraz ludzie się przyzwyczaili i nie stwarzają problemów. Nie kontaktują się z innymi osobami."

Jacek Roleder, fot. Paweł Wądołowski

Jacek Roleder

p.o. dyrektora szpitala w Łomży
18.03.2020

Nie wszyscy pacjenci z koronawirusem będą trafiać do Łomży. - My będziemy przyjmować tych pacjentów, którzy są w jakiś sposób zabiegowi, czyli np. ze złamaniami, z bardzo głebokimi ranami, których nie da się na oddziale zachowaczym zabezpieczyć.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
18.03.2020

- Myślę, że sytuacja łomżyńska będzie się stabilizować (...) Dlaczego Łomża? Zgodnie z wytycznymi MZ trzeba było znaleźć placówkę o wieloprofilowym zakresie, gdzie będzie miejsce na poród, na zabieg kardiologiczny, na intensywną terapię, itd.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
18.03.2020

Otwarcie w Ogrodnikach dodatkowego przejścia na granicy polsko-litewskiej skróciło czas oczekiwania kierowców na wjazd do naszego kraju o połowę. Na przejściu w Budzisku po stronie litewskiej tworzyły się 50-kilometrowe kolejki.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

ekonomista z UwB
17.03.2020

"Nasz system bankowy jest bardzo zdrowy, bardzo mocny. (...) Zabieranie pieniędzy z banków nadto co potrzebujemy, na bieżące zakupy, jest niczym niepodyktowane" - mówi prof. Henryk Wnorowski.


prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk, filozof
17.03.2020

"Zachowujmy się normalnie, nie bójmy się, tylko bądźmy ostrożni, niech lęk nas nie paraliżuje"- mówi prof. Jerzy Kopania.

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor podlaskiego NFZ
16.03.2020

Szpital w Łomży na czas walki z koronawirusem zostaje przekształcony w szpital zakaźny. Co mają robić pacjenci poradni specjalistycznych znajdujących się w placówce?

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzeczniik podlaskiej policji
16.03.2020

Jak wygląda praca podlaskiej policji w czasie zagrożenia koronawirusem?


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej
16.03.2020

- Nauczyciel powinien przygotować pracę zdalną w błyskawicznym tempie, zobaczyć, jakie są narzędzia i stopniowo wdrażać się tak, aby za kilka dni mógł już systematycznie realizować podstawę programową i rozpocząć normalną pracę z uczniem.

prof. Jolanta Sztachelska, fot. Joanna Szubzda

Co czytać w czasie zagrożenia koronawirusem radzi literaturoznawczyni z UwB - prof. Jolanta Sztachelska

15.03.2020

"W czasach zarazy następuje rozprzężenie, ludzie w różny sposób to traktują. Jedni się zamykają, dążą do jakiejś ascezy, inni - przeciwnie, poddają się rozpuście" - mówi prof. Sztachelska.

Barbara Kamińska, źródło fot.: facebook.com

Barbara Kamińska

przewodniczka po Rzymie
14.03.2020

- Nasza kwarantanna wygląda w ten sposób, że mamy nakaz siedzenia w domu i zakaz wychodzenia bez powodu - mówi mieszkająca w Rzymie białostoczanka, przewodniczka po Wiecznym Mieście Barbara Kamińska.


Zbigniew Sulewski, fot. Katarzyna Cichoń

Zbigniew Sulewski

doradca gospodarczy
13.03.2020

"Są już pierwsze szacunki, które mówią, jak duże spowolnienie dotknie polską gospodarkę" - mówi Zbigniew Sulewski.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
13.03.2020

"Nie wiemy ile to potrwa, po drugie nie wiemy jak będzie wyglądać kwestia zaliczenia, odrabiania zajęć, których nie możemy wprowadzić do systemu zdalnego" - mówi o zawieszeniu zajęć na uczelniach rektor UwB.

dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński [wideo]

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
12.03.2020

- Pracodawca nie może sam wprowadzić kwarantanny. Taką decyzję podejmuje Inspektor Sanitarny. Wówczas wszyscy muszą się jej podporządkować - pracodawcy i pracownicy. Wtedy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.03.2020

Koronawirus. "Są pieniądze dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na zakup niezbędnego sprzętu, aby jak najszybciej mozna było takie badania wykonywać w Białymstoku".

Marek Karp, fot. Monika Kalicka

Marek Karp [wideo]

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
10.03.2020

"W kontenerach nie będą wykonywane badania medyczne, to będą czynności bezkontaktowe w relacji pacjent - pracownik, tak żeby nie stwarzać dodatkowego ryzyka" - mówi dyrektor USK.

st. sierż. Piotr Niewiarowski, Urszula Telicka-Hajduk i st. asp. Marcin Gawryluk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

9.03.2020

Głównym celem jest zwiększenie świadomości seniorów m.in. na temat oszustw "na wnuczuka" czy w zakresie podpisywania umów. Podlaska policja przygotowała pilotażowy projekt "Uniwersytet Bezpiecznego Seniora".


Rafał Tomaszczuk, fot. Joanna Szubzda

Rafał Tomaszczuk [wideo]

rzecznik prasowy podlaskiego NFZ
9.03.2020

Konsultanci doradzą, co zrobić, by otrzymać pomoc - Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do korzystania z bezpłatnej infolinii dla osób podejrzewających u siebie zakażenie koronawirusem.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z UwB
6.03.2020

"Wydaje mi się, że bardzo szybko ludzie znudzą się takimi ciągłymi sensacyjnymi informacjami, że koronawirus jest już w Polsce, jest już w Białymstoku, jest już gdzieś tam" - mówi Maciej Białous.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska - rośnie liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym [wideo]

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny
5.03.2020

"Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym w naszym województwie rośnie. Stan na środę to 103 osoby, na czwartek - 114" - mówi Elżbieta Kraszewska.


Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska - jak higiena może zmniejszyć ryzyko zachorowania [wideo]

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
4.03.2020

"Dbajmy o siebie, nie tylko ze względu na koronawirusa. Myjmy ręce najczęściej jak to tylko możliwe, a nie tylko przed jedzeniem czy po wyjściu z toalety" - radzi prof. Zajkowska.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński - o działaniach w razie wystąpienia koronawirusa w Białymstoku

przewodniczący Zespołu do spraw monitorowania sytuacji epidemiologicznej
4.03.2020

"Nie jest rolą miasta odwoływanie różnego typu imprez od razu, wszędzie powinien rządzić zdrowy rozsądek. My możemy tylko i wyłącznie na tą chwilę być elementem profilaktycznym i też takim, który nie będzie potęgował paniki" - mówi Przemysław Tuchliński.

Joanna Szeląg, fot. Monika Kalicka

dr Joanna Szeląg - gdzie szukać pomocy i czy prewencyjne nosić maseczki ochronne?

specjalista medycyny rodzinnej
4.03.2020

Jest pierwszy w Polsce przypadek zarażenia koronawirusem z Chin. To mężczyzna hospitalizowany w Zielonej Górze. Co zrobić, kiedy mamy objawy infekcji, ale nie mamy pewności czy to nowa choroba?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok