Radio Białystok | Gość | Elżbieta Kraszewska - rośnie liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym [wideo] - Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny

Elżbieta Kraszewska - rośnie liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym [wideo]

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny

5.03.2020, 08:47, akt. 09:36

"Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym w naszym województwie rośnie. Stan na środę to 103 osoby, na czwartek - 114" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka
Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Z Elżbietą Kraszewską rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Do tej pory nie ma informacji o większej liczbie przypadków koronawirusa w Polsce, niż ten z Zielonej Góry, ale nawet zwiększająca się liczba chorych nie powinna powodować niepokoju. Spokój, opanowanie i racjonalne myślenie to sposób na bezstresowe przetrwanie najbliższych tygodni. Jak do ewentualnych stwierdzonych przypadków zakażeń przygotowane są służby w Podlaskiem i czy koronawirus jest jedynym zmartwieniem epidemiologicznym na początku marca? Lech Pilarski rozmawia o tym z Elżbietą Kraszewską - Podlaskim Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym.Lech Pilarski: Ile osób u nas jest podejrzewanych, czy już stwierdzono jakiś przypadek?


Elżbieta Kraszewska: Zachorowań na terenie naszego województwa na dzień dzisiejszy nie potwierdzono. Na naszym terenie znajdowały się 3 osoby z autobusu z Niemiec, na terenie naszego województwa zostały namierzone i aktualnie znajdują się w obserwacji szpitalnej. Te osoby znajdują się nadzorze epidemiologicznym, na dzień dzisiejszy nadzór epidemiologiczny prowadzimy ciągle. Chciałabym zaznaczyć, że osoby objęte nadzorem epidemiologicznym są to osoby zdrowe, ponieważ one wracały z terenów zagrożonych i dlatego na podstawie procedur są objęte monitoringiem inspekcji sanitarnych właściwych terenowo. 


Ile takich osób jest?


W tej chwili z meldunku, który dotyczy całego dnia wczorajszego jest 114 osób na terenie województwa objętych nadzorem epidemiologicznym. Pokrótce wymienię cyfry: w Augustowie takich osób jest 4, w Białymstoku 64, w Hajnówce 11, w Łomży 18, w Sokółce 4, w Siemiatyczach 3, w Suwałkach 3. Te osoby są objęte nadzorem powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.


Czyli muszą się codziennie kontaktować, mierzyć sobie temperaturę.


Jest to stały kontakt pracowników inspekcji, a te osoby muszą obserwować swój stan zdrowia, meldować i między innymi mierzyć temperaturę, zgłaszać cechy infekcji, gdyby takie wystąpiły i są odpowiednio, zgodnie z procedurami, przekierowywane. 

W stosunku do dnia wczorajszego muszę powiedzieć, że ta liczba sukcesywnie rośnie. Z meldunku wczorajszego to 103 osoby, dzisiaj już 114, ale wiadomo że pasażerowie się przemieszczają, choćby przykładem jest ten autobus. Ale oprócz autobusu są indywidualne środki transportu, jest komunikacja lotnicza, jest komunikacja PKP. 

Jeżeli pacjent wraca z terenu, gdzie zostały zgłoszone zachorowania, przy pomocy naszych informacji wie, bo rozdawane są ulotki na lotniskach i w miejscach pracy, że powinien skontaktować się telefonicznie z właściwą stacją sanitarno-epidemiologiczną w danym terenie, na przykład w najbliższym powiecie. Na plakatach, które przy współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia zostały rozmieszczone we wszystkich placówkach służby zdrowia, te numery telefonów całodobowe zostały podane.


Czyli gdzieś sobie spokojnie notujmy, w razie czego szukajmy w internecie.


Na stronie wojewódzkiej stacji są wszystkie numery telefonów, całodobowe w powiatach i w stacji wojewódzkiej.


Pracodawcy też muszą trochę zmienić swoje zarządzanie na ten okres. Pojawiła się nowa możliwość w sensie pracy zdalnej, wykorzystanie internetu, czy warto z tego korzystać, czy namawiałaby pani do tego?


Apel do pracodawców następujący: proszę nie organizować przez pewien okres dużych spotkań pracowniczych. Kieruję przede wszystkim do służb, które organizują i do firm, które organizują szkolenia personelu białego - ze względu na zwiększoną ilość zachorowań na przeziębienia w tej chwili, na grypę, na paragrypę, niestety zarówno infekcja związana z koronawirusem, jak i infekcja przeziębieniowa - początek mają podobny. Dlatego diagnozowanie tego jest dość trudne. Infekcje przeziębieniowe roznoszą się bardzo łatwo i apeluję do wszystkich pracodawców, może już nie ze względu na koronawirusy, ale ze względu na rozprzestrzenianie się infekcji, aby osoby z infekcją pozostawały w domu. Jeżeli jest to infekcja przeziębieniowa, jeżeli jest to infekcja grypowa, paragrypowa - jest możliwość zwolnienia u lekarza rodzinnego w postaci L4. 

Jeżeli jest to związane z kontaktem, lub osobą objętą nadzorem epidemiologicznym, to jest pełna procedura i jeżeli osoba taka jest w rejestrze sanepidu, jest postępowanie administracyjne i decyzją administracyjną taki pracownik jest odsuwany od pracy. O tym wszystkim indywidualnie każdy pracownik jest informowany, nie jest to zwolnienie L4, ale na podstawie ustawy o chorobach zakaźnych, taką decyzję administracyjną wydajemy. I to jest płatne. Jeżeli chodzi o inną formę - pracodawca może zlecić, jeżeli charakter pracy i warunki pozwalają, na wykonywanie pracy w warunkach domowych.


Teraz pojawiła się możliwość taka, że nie wiem czy zwolnienie lekarskie można przez telefon, ale na pewno poradę medyczną można zasięgnąć przez telefon, nie wychodzić z domu.


Apeluję do osób przeziębionych, do osób które mają objawy, z którymi mogą poradzić sobie we własnym domu, domowym sposobem, aby nie tworzyć zbędnych kolejek i natłoku pacjentów, ponieważ mimo, że pacjent jest umawiany na godzinę, ale zawsze na poczekalni jakiś tłum siedzi. Ten tłum jest gorszym zagrożeniem dla przeziębionego człowieka niż to, że pacjent sam sobie poradzi z katarem. Przecież my umiemy leczyć przeziębienie sposobem domowym. 

Kontakt polecam z lekarzem rodzinnym, jest tak zwana porada telefoniczna z własnym lekarzem rodzinnym, ponieważ on zna pacjenta. A nawet jeżeli go nie zna osobiście, to posiada dokumentację medyczną. Zupełnie inna będzie porada telefoniczna lekarska dla pacjenta młodego, zdrowego, a zupełnie inna porada będzie dla pacjenta z obniżoną odpornością, leczonego na choroby przewlekłe lub osoby, która ma wiele tych chorób. To jest indywidualne podejście. Został wprowadzony sposób porady lekarskiej, natomiast wypisywanie zwolnień poza oglądaniem pacjenta - ja jako lekarz bym nikomu nie polecała.


Czy województwo w pani opinii jest przygotowane w sensie epidemiologicznym do tego starcia z koronawirusem?


W  sensie epidemiologicznym, uważam że jesteśmy przygotowani dobrze, a nawet bardzo dobrze. Jak się okaże w realizacji - daj Boże, żebyśmy nie musieli uruchamiać procedur, ale jesteśmy w stałym kontakcie z zarządzaniem kryzysowym wojewody, mamy stałe łącze i stałe dyżury w stacjach powiatowych i mamy bardzo dobry przepływ informacji między ministerstwem zdrowia, głównym inspektorem sanitarnym a naszymi placówkami. 


Czy będzie można w naszej stacji wykonywać badania na obecność koronawirusa? 


Państwowy Zakład Higieny i Olsztyn - to są dwie placówki, które wykonują nam badania. Lepszy dojazd jest do Warszawy, czas jazdy półtorej do dwóch godzin, możliwość otrzymania wyniku jest w ciągu niespełna doby. Natomiast Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku mimo, że posiada kadrę, nie posiada jednak możliwości technicznych. Jesteśmy w trakcie rozmów z panem wojewodą, środki na zakup sprzętu będą, ale to jest czas. Dzisiaj ma się odbyć spotkanie, w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, być może na pewien okres przynajmniej szpital przejmie tę możliwość diagnozowania. Ale to są rozmowy umówione na dzisiaj na godziny przedpołudniowe. 


Mam nadzieję, że przyniosą efekt w postaci doposażenia stacji, po to żebyśmy byli odpowiednio przygotowani na starcie nie tylko z koronawirusem.


| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?

Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.


Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.

Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski


Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.

Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.


Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.


Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.


Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.

insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.


Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.

foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.


foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".

Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.


Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.

Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.


Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.

Tomasz Wasiluk, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wasiluk

lekarz z RCKiK w Białymstoku
4.06.2020

"Podstawowa zaleta oddawania krwi to jest to czynnik, który się odnawia, dzięki temu możemy utrzymywać nasze zapasy, a dawcy mogą do nas wracać" - mówi Tomasz Wasiluk.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

polonijny dziennikarz w Grodnie
4.06.2020

"Na Białorusi nastrój społeczny jest taki, że poparcie dla Łukaszenki jest czymś, czym człowiek nie będzie się chwalił teraz. I to jest problem dla Łukaszenki" - mówi Andrzej Poczobut.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok