Radio Białystok | Gość | Elżbieta Kraszewska - rośnie liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym [wideo] - Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny

Elżbieta Kraszewska - rośnie liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym [wideo]

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny

5.03.2020, 08:47, akt. 09:36

"Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym w naszym województwie rośnie. Stan na środę to 103 osoby, na czwartek - 114" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka
Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Z Elżbietą Kraszewską rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Do tej pory nie ma informacji o większej liczbie przypadków koronawirusa w Polsce, niż ten z Zielonej Góry, ale nawet zwiększająca się liczba chorych nie powinna powodować niepokoju. Spokój, opanowanie i racjonalne myślenie to sposób na bezstresowe przetrwanie najbliższych tygodni. Jak do ewentualnych stwierdzonych przypadków zakażeń przygotowane są służby w Podlaskiem i czy koronawirus jest jedynym zmartwieniem epidemiologicznym na początku marca? Lech Pilarski rozmawia o tym z Elżbietą Kraszewską - Podlaskim Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym.Lech Pilarski: Ile osób u nas jest podejrzewanych, czy już stwierdzono jakiś przypadek?


Elżbieta Kraszewska: Zachorowań na terenie naszego województwa na dzień dzisiejszy nie potwierdzono. Na naszym terenie znajdowały się 3 osoby z autobusu z Niemiec, na terenie naszego województwa zostały namierzone i aktualnie znajdują się w obserwacji szpitalnej. Te osoby znajdują się nadzorze epidemiologicznym, na dzień dzisiejszy nadzór epidemiologiczny prowadzimy ciągle. Chciałabym zaznaczyć, że osoby objęte nadzorem epidemiologicznym są to osoby zdrowe, ponieważ one wracały z terenów zagrożonych i dlatego na podstawie procedur są objęte monitoringiem inspekcji sanitarnych właściwych terenowo. 


Ile takich osób jest?


W tej chwili z meldunku, który dotyczy całego dnia wczorajszego jest 114 osób na terenie województwa objętych nadzorem epidemiologicznym. Pokrótce wymienię cyfry: w Augustowie takich osób jest 4, w Białymstoku 64, w Hajnówce 11, w Łomży 18, w Sokółce 4, w Siemiatyczach 3, w Suwałkach 3. Te osoby są objęte nadzorem powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.


Czyli muszą się codziennie kontaktować, mierzyć sobie temperaturę.


Jest to stały kontakt pracowników inspekcji, a te osoby muszą obserwować swój stan zdrowia, meldować i między innymi mierzyć temperaturę, zgłaszać cechy infekcji, gdyby takie wystąpiły i są odpowiednio, zgodnie z procedurami, przekierowywane. 

W stosunku do dnia wczorajszego muszę powiedzieć, że ta liczba sukcesywnie rośnie. Z meldunku wczorajszego to 103 osoby, dzisiaj już 114, ale wiadomo że pasażerowie się przemieszczają, choćby przykładem jest ten autobus. Ale oprócz autobusu są indywidualne środki transportu, jest komunikacja lotnicza, jest komunikacja PKP. 

Jeżeli pacjent wraca z terenu, gdzie zostały zgłoszone zachorowania, przy pomocy naszych informacji wie, bo rozdawane są ulotki na lotniskach i w miejscach pracy, że powinien skontaktować się telefonicznie z właściwą stacją sanitarno-epidemiologiczną w danym terenie, na przykład w najbliższym powiecie. Na plakatach, które przy współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia zostały rozmieszczone we wszystkich placówkach służby zdrowia, te numery telefonów całodobowe zostały podane.


Czyli gdzieś sobie spokojnie notujmy, w razie czego szukajmy w internecie.


Na stronie wojewódzkiej stacji są wszystkie numery telefonów, całodobowe w powiatach i w stacji wojewódzkiej.


Pracodawcy też muszą trochę zmienić swoje zarządzanie na ten okres. Pojawiła się nowa możliwość w sensie pracy zdalnej, wykorzystanie internetu, czy warto z tego korzystać, czy namawiałaby pani do tego?


Apel do pracodawców następujący: proszę nie organizować przez pewien okres dużych spotkań pracowniczych. Kieruję przede wszystkim do służb, które organizują i do firm, które organizują szkolenia personelu białego - ze względu na zwiększoną ilość zachorowań na przeziębienia w tej chwili, na grypę, na paragrypę, niestety zarówno infekcja związana z koronawirusem, jak i infekcja przeziębieniowa - początek mają podobny. Dlatego diagnozowanie tego jest dość trudne. Infekcje przeziębieniowe roznoszą się bardzo łatwo i apeluję do wszystkich pracodawców, może już nie ze względu na koronawirusy, ale ze względu na rozprzestrzenianie się infekcji, aby osoby z infekcją pozostawały w domu. Jeżeli jest to infekcja przeziębieniowa, jeżeli jest to infekcja grypowa, paragrypowa - jest możliwość zwolnienia u lekarza rodzinnego w postaci L4. 

Jeżeli jest to związane z kontaktem, lub osobą objętą nadzorem epidemiologicznym, to jest pełna procedura i jeżeli osoba taka jest w rejestrze sanepidu, jest postępowanie administracyjne i decyzją administracyjną taki pracownik jest odsuwany od pracy. O tym wszystkim indywidualnie każdy pracownik jest informowany, nie jest to zwolnienie L4, ale na podstawie ustawy o chorobach zakaźnych, taką decyzję administracyjną wydajemy. I to jest płatne. Jeżeli chodzi o inną formę - pracodawca może zlecić, jeżeli charakter pracy i warunki pozwalają, na wykonywanie pracy w warunkach domowych.


Teraz pojawiła się możliwość taka, że nie wiem czy zwolnienie lekarskie można przez telefon, ale na pewno poradę medyczną można zasięgnąć przez telefon, nie wychodzić z domu.


Apeluję do osób przeziębionych, do osób które mają objawy, z którymi mogą poradzić sobie we własnym domu, domowym sposobem, aby nie tworzyć zbędnych kolejek i natłoku pacjentów, ponieważ mimo, że pacjent jest umawiany na godzinę, ale zawsze na poczekalni jakiś tłum siedzi. Ten tłum jest gorszym zagrożeniem dla przeziębionego człowieka niż to, że pacjent sam sobie poradzi z katarem. Przecież my umiemy leczyć przeziębienie sposobem domowym. 

Kontakt polecam z lekarzem rodzinnym, jest tak zwana porada telefoniczna z własnym lekarzem rodzinnym, ponieważ on zna pacjenta. A nawet jeżeli go nie zna osobiście, to posiada dokumentację medyczną. Zupełnie inna będzie porada telefoniczna lekarska dla pacjenta młodego, zdrowego, a zupełnie inna porada będzie dla pacjenta z obniżoną odpornością, leczonego na choroby przewlekłe lub osoby, która ma wiele tych chorób. To jest indywidualne podejście. Został wprowadzony sposób porady lekarskiej, natomiast wypisywanie zwolnień poza oglądaniem pacjenta - ja jako lekarz bym nikomu nie polecała.


Czy województwo w pani opinii jest przygotowane w sensie epidemiologicznym do tego starcia z koronawirusem?


W  sensie epidemiologicznym, uważam że jesteśmy przygotowani dobrze, a nawet bardzo dobrze. Jak się okaże w realizacji - daj Boże, żebyśmy nie musieli uruchamiać procedur, ale jesteśmy w stałym kontakcie z zarządzaniem kryzysowym wojewody, mamy stałe łącze i stałe dyżury w stacjach powiatowych i mamy bardzo dobry przepływ informacji między ministerstwem zdrowia, głównym inspektorem sanitarnym a naszymi placówkami. 


Czy będzie można w naszej stacji wykonywać badania na obecność koronawirusa? 


Państwowy Zakład Higieny i Olsztyn - to są dwie placówki, które wykonują nam badania. Lepszy dojazd jest do Warszawy, czas jazdy półtorej do dwóch godzin, możliwość otrzymania wyniku jest w ciągu niespełna doby. Natomiast Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku mimo, że posiada kadrę, nie posiada jednak możliwości technicznych. Jesteśmy w trakcie rozmów z panem wojewodą, środki na zakup sprzętu będą, ale to jest czas. Dzisiaj ma się odbyć spotkanie, w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, być może na pewien okres przynajmniej szpital przejmie tę możliwość diagnozowania. Ale to są rozmowy umówione na dzisiaj na godziny przedpołudniowe. 


Mam nadzieję, że przyniosą efekt w postaci doposażenia stacji, po to żebyśmy byli odpowiednio przygotowani na starcie nie tylko z koronawirusem.


| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej
Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

30.03.2020

"Powinniśmy być wyczuleni i uczulić naszych najbliższych, nasze babcie, dziadków, ciocie i wujków, czy rodziców, że może dojść do oszustwa, żeby pod żadnym pozorem podejrzanych osób nie wpuszczali do domu" - przypomina Tomasz Krupa.

Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

prorektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
30.03.2020

Od początku wiedzieliśmy, że jedno miejsce nie wystarczy. Widzimy dynamikę rozwoju tej pandemii i było oczywiste, że trzeba szukać drugiego miejsca na laboratorium - mówi prof. Marcin Moniuszko.

fot. Sylwia Krassowska

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
29.03.2020

Opustoszałe kościoły, wierni uczestniczący w mszach i rekolekcjach przed ekranami komputerów i telewizorów, duszpasterze przemawiający do ludzi w internecie - takiego finału Wielkiego Postu jeszcze nie mieliśmy.


Konferencja prasowa wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
28.03.2020

O kolejnych, ośmiu potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Podlaskiem informuje Urząd Wojewódzki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej Policji
27.03.2020

- Policjanci nie będą pytać każdego przechodnia, w jakim celu i gdzie idzie, nie będą legitymować takich osób. Oczywiście będziemy reagować tam, gdzie będziemy mieli do czynienia z rażącym przypadkami łamania wprowadzonych ograniczeń.

foto: Monika Kalicka

Józef Klim i Zdzisław Babicz

dyrektor LO PB i naczyciel informatyk
26.03.2020

Jak zorganizować zdalne nauczanie? "Stworzenie samej platformy z kursami nie jest sprawą trudną, natomiast wymagane jest przeszkolenie nauczyciel."


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
25.03.2020

- Na razie na Podlasiu mamy sytuację stosunkowo stabilną - mówi wojewoda.

foto: Monika Kalicka

Wiktoria Bocheńska

studiująca i pracująca w Birmingham białostoczanka
25.03.2020

Wychodzenie z domu tylko w wyjątkowych sytuacjach i zakaz zgromadzeń - takie ograniczenia, jakie wprowadził polski rząd, na Wyspach Brytyjskich obowiązują od wczoraj.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista UwB
24.03.2020

Sąd Najwyższy może mieć twardy orzech do zgryzienia w przypadku problemów z rejestracją kandydatów na prezydenta. Jeśli nie uda się im zebrać wystarczającej liczby podpisów z uwagi na epidemię i zaskarżą to do sądu, wybory mogą okazać się potem nieważne - wyjaśnia prof. Jackiewicz


Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskie policji
23.03.2020

- Niestety każdej doby policjanci w Podlaskiem odnotowują kilka przypadków, w których osoby poddane kwarantannie domowej wykazują się ogromną nieodpowiedzialnością i nie ma ich w domu podczas kontroli.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
23.03.2020

- Ponad 95 proc. szkół zgłasza gotowość do nauczania na odległość bądź już to robi - informuje minister edukacji.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
20.03.2020

- Postawa każdego mieszkańca naszego województwa jest bardzo istotna. Niezwykle ważne jest to, by dostosować się do wymogów, które wskazał Główny Inspektor Sanitarny. Musimy być odpowiedzialni.


Szczepan Barszczewski, fot. Monika Kalicka

Szczepan Barszczewski o tarczy antykryzysowej [wideo]

dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku
19.03.2020

"Zwracamy się do władz z prośbą o wprowadzenie dobrowolności ubezpieczenia dla przedsiębiorców na najbliższe 3 miesiące, a jak będzie trzeba, to i na kolejne" - mówi Szczepan Barszczewski.

Foto: Lech Pilarski

Ks. Wojciech Sawicki o życiu w Rzymie podczas kwarantanny

ksiądz z polskiej placówki w Watykanie
19.03.2020

"We Włoszech jest drugi tydzień kwarantanny. W pierwszych dniach było ciężko się przyzwyczaić, bo ludzie chodzili po balkonach, po dachach nawet. Wydaje mi się, że dopiero teraz ludzie się przyzwyczaili i nie stwarzają problemów. Nie kontaktują się z innymi osobami."

Jacek Roleder, fot. Paweł Wądołowski

Jacek Roleder

p.o. dyrektora szpitala w Łomży
18.03.2020

Nie wszyscy pacjenci z koronawirusem będą trafiać do Łomży. - My będziemy przyjmować tych pacjentów, którzy są w jakiś sposób zabiegowi, czyli np. ze złamaniami, z bardzo głebokimi ranami, których nie da się na oddziale zachowaczym zabezpieczyć.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
18.03.2020

- Myślę, że sytuacja łomżyńska będzie się stabilizować (...) Dlaczego Łomża? Zgodnie z wytycznymi MZ trzeba było znaleźć placówkę o wieloprofilowym zakresie, gdzie będzie miejsce na poród, na zabieg kardiologiczny, na intensywną terapię, itd.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
18.03.2020

Otwarcie w Ogrodnikach dodatkowego przejścia na granicy polsko-litewskiej skróciło czas oczekiwania kierowców na wjazd do naszego kraju o połowę. Na przejściu w Budzisku po stronie litewskiej tworzyły się 50-kilometrowe kolejki.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

ekonomista z UwB
17.03.2020

"Nasz system bankowy jest bardzo zdrowy, bardzo mocny. (...) Zabieranie pieniędzy z banków nadto co potrzebujemy, na bieżące zakupy, jest niczym niepodyktowane" - mówi prof. Henryk Wnorowski.


prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk, filozof
17.03.2020

"Zachowujmy się normalnie, nie bójmy się, tylko bądźmy ostrożni, niech lęk nas nie paraliżuje"- mówi prof. Jerzy Kopania.

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor podlaskiego NFZ
16.03.2020

Szpital w Łomży na czas walki z koronawirusem zostaje przekształcony w szpital zakaźny. Co mają robić pacjenci poradni specjalistycznych znajdujących się w placówce?

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzeczniik podlaskiej policji
16.03.2020

Jak wygląda praca podlaskiej policji w czasie zagrożenia koronawirusem?


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej
16.03.2020

- Nauczyciel powinien przygotować pracę zdalną w błyskawicznym tempie, zobaczyć, jakie są narzędzia i stopniowo wdrażać się tak, aby za kilka dni mógł już systematycznie realizować podstawę programową i rozpocząć normalną pracę z uczniem.

prof. Jolanta Sztachelska, fot. Joanna Szubzda

Co czytać w czasie zagrożenia koronawirusem radzi literaturoznawczyni z UwB - prof. Jolanta Sztachelska

15.03.2020

"W czasach zarazy następuje rozprzężenie, ludzie w różny sposób to traktują. Jedni się zamykają, dążą do jakiejś ascezy, inni - przeciwnie, poddają się rozpuście" - mówi prof. Sztachelska.

Barbara Kamińska, źródło fot.: facebook.com

Barbara Kamińska

przewodniczka po Rzymie
14.03.2020

- Nasza kwarantanna wygląda w ten sposób, że mamy nakaz siedzenia w domu i zakaz wychodzenia bez powodu - mówi mieszkająca w Rzymie białostoczanka, przewodniczka po Wiecznym Mieście Barbara Kamińska.


Zbigniew Sulewski, fot. Katarzyna Cichoń

Zbigniew Sulewski

doradca gospodarczy
13.03.2020

"Są już pierwsze szacunki, które mówią, jak duże spowolnienie dotknie polską gospodarkę" - mówi Zbigniew Sulewski.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
13.03.2020

"Nie wiemy ile to potrwa, po drugie nie wiemy jak będzie wyglądać kwestia zaliczenia, odrabiania zajęć, których nie możemy wprowadzić do systemu zdalnego" - mówi o zawieszeniu zajęć na uczelniach rektor UwB.

dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński [wideo]

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
12.03.2020

- Pracodawca nie może sam wprowadzić kwarantanny. Taką decyzję podejmuje Inspektor Sanitarny. Wówczas wszyscy muszą się jej podporządkować - pracodawcy i pracownicy. Wtedy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.03.2020

Koronawirus. "Są pieniądze dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na zakup niezbędnego sprzętu, aby jak najszybciej mozna było takie badania wykonywać w Białymstoku".

Marek Karp, fot. Monika Kalicka

Marek Karp [wideo]

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
10.03.2020

"W kontenerach nie będą wykonywane badania medyczne, to będą czynności bezkontaktowe w relacji pacjent - pracownik, tak żeby nie stwarzać dodatkowego ryzyka" - mówi dyrektor USK.

st. sierż. Piotr Niewiarowski, Urszula Telicka-Hajduk i st. asp. Marcin Gawryluk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

9.03.2020

Głównym celem jest zwiększenie świadomości seniorów m.in. na temat oszustw "na wnuczuka" czy w zakresie podpisywania umów. Podlaska policja przygotowała pilotażowy projekt "Uniwersytet Bezpiecznego Seniora".


Rafał Tomaszczuk, fot. Joanna Szubzda

Rafał Tomaszczuk [wideo]

rzecznik prasowy podlaskiego NFZ
9.03.2020

Konsultanci doradzą, co zrobić, by otrzymać pomoc - Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do korzystania z bezpłatnej infolinii dla osób podejrzewających u siebie zakażenie koronawirusem.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z UwB
6.03.2020

"Wydaje mi się, że bardzo szybko ludzie znudzą się takimi ciągłymi sensacyjnymi informacjami, że koronawirus jest już w Polsce, jest już w Białymstoku, jest już gdzieś tam" - mówi Maciej Białous.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska - rośnie liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym [wideo]

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny
5.03.2020

"Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym w naszym województwie rośnie. Stan na środę to 103 osoby, na czwartek - 114" - mówi Elżbieta Kraszewska.


Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska - jak higiena może zmniejszyć ryzyko zachorowania [wideo]

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
4.03.2020

"Dbajmy o siebie, nie tylko ze względu na koronawirusa. Myjmy ręce najczęściej jak to tylko możliwe, a nie tylko przed jedzeniem czy po wyjściu z toalety" - radzi prof. Zajkowska.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński - o działaniach w razie wystąpienia koronawirusa w Białymstoku

przewodniczący Zespołu do spraw monitorowania sytuacji epidemiologicznej
4.03.2020

"Nie jest rolą miasta odwoływanie różnego typu imprez od razu, wszędzie powinien rządzić zdrowy rozsądek. My możemy tylko i wyłącznie na tą chwilę być elementem profilaktycznym i też takim, który nie będzie potęgował paniki" - mówi Przemysław Tuchliński.

Joanna Szeląg, fot. Monika Kalicka

dr Joanna Szeląg - gdzie szukać pomocy i czy prewencyjne nosić maseczki ochronne?

specjalista medycyny rodzinnej
4.03.2020

Jest pierwszy w Polsce przypadek zarażenia koronawirusem z Chin. To mężczyzna hospitalizowany w Zielonej Górze. Co zrobić, kiedy mamy objawy infekcji, ale nie mamy pewności czy to nowa choroba?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok