Radio Białystok | Gość | Marek Karp [wideo] - dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego

Marek Karp [wideo]

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego

10.03.2020, 08:25, akt. 10:29

"W kontenerach nie będą wykonywane badania medyczne, to będą czynności bezkontaktowe w relacji pacjent - pracownik, tak żeby nie stwarzać dodatkowego ryzyka" - mówi dyrektor USK.

Marek Karp, fot. Monika Kalicka
Marek Karp, fot. Monika Kalicka

Z Markiem Karpem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Potęgują się działania mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się zarażeń koronawirusem. Będą kontrole na granicach, a przed szpitalami wyrastają obiekty, w których będzie wstępna selekcja pacjentów. O tym z dyrektorem Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku Markiem Karpem rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Skrzywił się pan, kiedy usłyszał słowo selekcja, ale to właściwe słowo na czynność, która ma doprowadzić do tego, że wchodząc do szpitala wiemy z jakim pacjentem mamy do czynienia.


Marek Karp: Tak, jest kilka słów, które określają ten stan rzeczy, myśmy przyjęli "wstępną kwalifikację", bo ona właściwie oddaje to, co nas na chwilę czeka w przypadku podejmowania decyzji kto z pacjentów może wejść na teren szpitala, właściwie którym wejściem, bo nie mówimy o tym czy ktoś może wejść, tylko w jaki sposób i którym wejściem. Dlatego to będzie regulowane.


Czyli postawiliście kontenery, przez które trzeba będzie przejść. Jak ta instrukcja obsługi szpitala w czasach wirusa wygląda?


Będą bliźniacze postępowanie w dwóch lokalizacjach. Mówimy o kontenerach, które są postawione przy ulicy Skłodowskiej i tak samo przy ulicy Żurawiej. Prawdopodobnie w tym czasie teraz, kiedy rozmawiamy z państwem, to strażacy rozstawiają dodatkowe namioty, przedsionki, które będą poczekalnią przed tymi kontenerami tak, aby warunki atmosferyczne nie utrudniały i tak trudnej sytuacji, w której żeśmy się znaleźli. 

Moduł kontenerowy składa się z dwóch kontenerów - jeden to jest kontener sanitarny, wejściowy dla pacjenta, drugi jest kontenerem, gdzie będą dokonywane czynności medyczne. Teraz żeby było jasne - to nie będą badania medyczne, to będą czynności bezkontaktowe w relacji pacjent - pracownik, tak żeby nie stwarzać dodatkowego ryzyka.


Ale pracownik będzie w kombinezonie, będzie przygotowany na wstępny kontakt epidemiczny, czy raczej zachowana będzie tylko odległość?


Mówimy o podziale na dwie kategorie osób - pracownik będzie mieć wybór, czy chce stosować środki pełne, pełne zabezpieczenie, czy być może maska, przyłbica i zwykły fartuch. Tutaj stawiamy na dowolność i na własny odbiór pracownika, bo w gruncie rzeczy to także w pierwszej kolejności o nich muszę zadbać, bo jeżeli dopuścimy do tego, że w sposób niekontrolowany zakazi się pracownik, no to wtedy nie mamy ciągłości udzielania świadczeń, a głównie o to chodzi. 


Jak ta kwalifikacja wstępna będzie wyglądała?


Osoba będzie pojedynczo wchodziła, przechodziła przez pierwszy kontener sanitarny, po czym podda się czynnościom weryfikacyjnym. Pracownik, który tam będzie dokonywał tych czynności ma przed sobą ankietę, którą musi wypełnić. Ankieta składa się z danych osobowych, w tym przypadku podjąłem decyzję o skróconej wersji danych osobowych tak, aby te czynności trwały jak najkrócej, żeby ten kontakt był jak najkrótszy i oczywiście żeby siłą rzeczy nie spowodować kolejki, która też będzie generowała się z tyłu.


Czyli już na wstępie będzie imię, nazwisko?


Imię i nazwisko, data urodzenia. Potem będzie mierzona temperatura w sposób bezkontaktowy, proszę się nie obawiać, to będzie termometr zbliżeniowy, który nie musi być dezynfekowany za każdym razem, więc unikamy znowu kolejnego kontaktu. Ta temperatura będzie badana, będzie robiony wywiad, czy osoba była w miejscach zagrożonych, zgodnie z wytycznymi ministerstwa zdrowia i czy ma te standardowe objawy, które powinny zakwalifikować do różnych grup. W przypadku, kiedy pacjent pozytywnie przejdzie te kwalifikacje, dostanie do ręki tak zwaną wejściówkę, albo coś na kształt biletu, który uprawnia do przejścia na SOR. Pacjent z tą kartką, naklejką, jeszcze nie wiem dokładnie jak to będzie wyglądało, dzisiaj sprawdzę to w realu, wejdzie na teren SOR-u.


Macie dzisiaj ćwiczenia i  od jutra to wszystko będzie obowiązywało?


Od jutra będzie to funkcjonowało. Powiedziałem co się będzie działo z jednym głównym strumieniem. W przypadku takim, kiedy zespół kwalifikujący podejmie decyzję, że jednak powinna być izolacja, wtedy wychodzi taki pacjent innym wyjściem z tego kontenera i w zależności od tego, czy się samodzielnie porusza pojazdem, czy niesamodzielnie, to albo sam jedzie na Żurawią, bezpośrednio na zakaźną izbę przyjęć, albo naszą karetką szpitalną zostaje tam odwieziony. I to jest wstępna kwalifikacja pacjenta, tak żeby unikać niepotrzebnego kontaktu i unikać niepotrzebnego ryzyka.


To wszystko, jak sygnalizowaliśmy, będzie obowiązywało od jutra. Dzisiaj będzie ćwiczone tak, żeby każdy pracownik, który będzie tam przy tym wejściu wstępnie kwalifikował, wiedział co robić.


Tak, w tej sytuacji trochę dziwnej, niestandardowej, nie stać nas na niespodzianki różnego typu, które nam może los spłatać, a to jakieś techniczne utrudnienia, a to niewłaściwa komunikacja, także co do zasady mam taką prośbę do tych osób, które będą chciały skorzystać z tej nowej sytuacji. Po pierwsze osoby, które nie muszą mieć udzielonych świadczeń w SOR-ze, w USK niech nie podejmują zbędnego ryzyka, a te osoby, które już zdecydują się na to, żeby przyjść do szpitala USK, nie respektują polecenia służb, które tam będą, służb medycznych i służb porządkowych. To pozwoli nam na w miarę bezkonfliktowe zderzenie się z tą sytuacją.


Panie dyrektorze, czy jesteście przygotowani na to, żeby na przykład oddział zakaźny przekształcić tylko na oddział koronawirusowy, czy odpowiednie pomieszczenia, odpowiedni sprzęt jest w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, jednak największym szpitalu w regionie, o największej liczbie fachowców, specjalistów, którzy z pewnością będą pomagać pacjentom w tych ciężkich stanach?


Dziękuję bardzo za dobre słowa na temat USK, ale taka jest prawda. Szpital Kliniczny jest szpitalem, który jest na froncie tych wydarzeń i dlatego wojewoda swoją decyzją postawił nas w stan podwyższonej gotowości. 

Jeżeli chodzi o możliwość przyjęcia pacjentów z koronawirusem, to szpital przy ulicy Żurawiej jest przygotowany, tam jest na chwilę obecną gotowość do przyjęcia 31 pacjentów do izolacji. Unikam sformułowań "liczby łóżek", bo tak jak już wielokrotnie mówiłem - nie liczba łóżek stanowi o możliwościach, tylko liczba pomieszczeń do izolacji. W przypadku konieczności, kiedy sytuacja będzie się rozwijała dramatycznie, jestem przygotowany na zadysponowanie kolejnych pomieszczeń jednego z oddziałów pulmonologii, z możliwością przekształcenia go na kolejne stanowiska obserwacyjne. 

Jeżeli chodzi o sprzęt medyczny i aparaturę medyczną - szpital jest dobrze wyposażony, ale nie do końca jestem przygotowany, jeżeli chodzi o Żurawią na tego typu przypadki. Dlatego też skorzystałem i zgłosiłem swój wniosek do wojewody do rezerwy, która była uwolniona. Teraz jesteśmy w trakcie realizowania poszczególnych zakupów i na skutek tego, że jest uchwalona specustawa - daje mi możliwości szybkiego reagowania. To znaczy nie muszę stosować prawa zamówień publicznych, czyli mogę szybko usprzętowić się w potrzebne urządzenia.


Kupuje pan sprzęt. Ten sprzęt powinien jak najszybciej przyjechać.


Są to uproszczone procedury, jednakże dalej muszę dbać o finanse publiczne, zasadność, gospodarność i celowość - są to te główne elementy, które muszą mi przyświecać. 


Ale mamy sytuację jednak nadzwyczajną, a część pacjentów będzie musiała mieć wspomaganie zewnętrzne, jeśli chodzi o oddech.


Tak, jestem przygotowany na tego typu zdarzenia. Szpital posiada ECMO, czyli urządzenia które przyjmują za pacjenta funkcje życiowe, czyli oddychanie i natlenianie. Nie jestem medykiem, mogłem coś pomylić w tym momencie, ale są to te urządzenia, które w sposób szczególny wspomagają te ciężkie stany. Codziennie raportuję sytuację w zakresie przygotowania materiałowego szpitala, ta informacja idzie portalem elektronicznym bezpośrednio do ministerstwa i tam z poziomu centralnego zarządzania tym tematem są pewne ruchy dokonywane, w szczegóły nie będę wchodzić. Ważne jest to, że na dziś na terenie USK nie ma żadnego potwierdzonego przypadku z koronawirusem. 


Przygotujmy się na zmiany, które spowodowane są koronawirusem, chodzi o możliwości wykorzystania pomocy medycznej w USK.


Bądźmy przygotowani i wyrozumiali, sytuacja jest nowa, wszyscy się uczymy nowych zdarzeń.


I higiena, higiena, higiena...


Myjmy ręce, wychodząc ze szpitala - jest płyn dezynfekcyjny, który jest ogólnodostępny, używajmy tego, co jest dane nam, żeby ograniczyć ryzyko.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?

Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.


Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.

Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski


Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.

Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.


Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.


Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.


Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.

insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.


Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.

foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.


foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".

Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.


Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.

Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.


Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.

Tomasz Wasiluk, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wasiluk

lekarz z RCKiK w Białymstoku
4.06.2020

"Podstawowa zaleta oddawania krwi to jest to czynnik, który się odnawia, dzięki temu możemy utrzymywać nasze zapasy, a dawcy mogą do nas wracać" - mówi Tomasz Wasiluk.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

polonijny dziennikarz w Grodnie
4.06.2020

"Na Białorusi nastrój społeczny jest taki, że poparcie dla Łukaszenki jest czymś, czym człowiek nie będzie się chwalił teraz. I to jest problem dla Łukaszenki" - mówi Andrzej Poczobut.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok