Radio Białystok | Gość | Szczepan Barszczewski o tarczy antykryzysowej [wideo] - dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku

Szczepan Barszczewski o tarczy antykryzysowej [wideo]

dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku

19.03.2020, 08:30, akt. 11:13

"Zwracamy się do władz z prośbą o wprowadzenie dobrowolności ubezpieczenia dla przedsiębiorców na najbliższe 3 miesiące, a jak będzie trzeba, to i na kolejne" - mówi Szczepan Barszczewski.

Szczepan Barszczewski, fot. Monika Kalicka
Szczepan Barszczewski, fot. Monika Kalicka

Ze Szczepanem Barszczewskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


"Nie myślcie o zobowiązaniach wobec gminy, wyjdziemy wam naprzeciw. Myślcie, jak utrzymać firmy, byście po przetrwaniu tego trudnego okresu, mogli dalej prowadzić działalność" - zadeklarował burmistrz Michałowa Marek Nazarko. Także rząd zapowiada pakiet pomocowy dla firm - tzw. tarczę antykryzysową. O tym z dyrektorem biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku Szczepanem Barszczewskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Hasło, które przed chwilą usłyszeliśmy powinno towarzyszyć chyba każdemu prezydentowi, czy wójtowi, czy burmistrzowi.


Szczepan Barszczewski: bardzo ciekawa deklaracja ze strony włodarza gminy Michałowo. Oby taka postawa upowszechniła się. Myślę, że być może jest to też trochę i odpowiedź na apel rzecznika małych i średnich przedsiębiorców do włodarzy samorządowych, do burmistrzów, o to by łaskawie potraktowali najemców lokali komunalnych, przedsiębiorców którzy prowadzą swoje biznesy w tych lokalach. Ten apel wystosowany został 2 dni temu, już spora grupa miast odpowiada pozytywnie - Opole, Kraków, Chełm i Bielsk Podlaski odpowiedział pozytywnie.


Czyli jest jedna pożyteczna inicjatywa. Teraz telefon od naszej słuchaczki.


"Jestem właścicielem gospodarstwa agroturystycznego, które w związku z zarządzeniem ministra zdrowia, 13 marca zostało zamknięte do odwołania. Jesteśmy rolnikami, czyli jesteśmy na KRUS-ie. Dużo się mówi o pomocy przedsiębiorcom, którzy są na ZUS-ie, o zasiłku na dzieci, które nie chodzą do szkoły, a są poniżej 8 roku życia. Rolnicy zostali z niczym, tacy drobni jak my. Bo nie należy nam się w świetle prawa zasiłek na te dzieci, które zostały w domu, z dnia na dzień zostaliśmy bez pracy, wszyscy mówią o tym, żeby zawiesić ZUS, czy go umorzyć na 3 miesiące, a my płacimy, dalej musimy płacić KRUS i nie mamy nic, nie mamy w pracy i nie mamy też widoków na to, że ta turystyka rusza. Ludzie, którzy przyjeżdżają na Podlasie u nas śpią, zostawiają w regionie pieniądze - w restauracjach, na szlakach turystycznych i sumie nikt o nas nie mówi i czujemy się tacy zapomniani. A to w sumie my jesteśmy odpowiedzialni też za turystykę na Podlasiu, za promowanie Podlasia".


Trzeba chyba podejmować starania również i wziąć pod ochronę tę grupę?


Pani poruszyła bardzo ważny i doniosły temat - branży, która najbardziej dotknięta jest. Turystyka, przewoźnicy, hotelarstwo, gastronomia, rozrywka - oczywiście tak. Obrót spadł do zera.


Przepisy mówią, że najem krótkoterminowy został w ogóle zatrzymany, nie można.


Rozumiem tutaj pani niepokój, natomiast powiedzmy dlaczego tak dużo mówi się o składkach na ZUS, na ubezpieczenie społeczne powszechne. Bo one są naprawdę ogromnym ciężarem dla przedsiębiorców. Powiem o tym znowu z jakim apelem jako biuro rzecznika zwracamy się do władz, a mianowicie zwracamy się o to, by na najbliższe 3 miesiące, a jeżeli będzie to potrzebne, to następne jeszcze 3 miesiące wprowadzić dobrowolność ubezpieczenia dla przedsiębiorców. 

Biznesy, które zupełnie zaprzestały swojej działalności, jeśli chodzi o mikroprzedsiębiorców, małych przedsiębiorców - jest to bardzo dotkliwy wydatek, w sytuacji w której nie mają żadnych przychodów, a koszty są często takie same. Weźmy np. najem lokalu, pracowników, ZUS, energię - wszędzie trzeba szukać oszczędności. I też tutaj, myślę, że to rozwiązanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. Zresztą, zgłaszanych przez różne organizacje przedsiębiorców. 


Skupmy się na pakiecie antykryzysowym, przedstawionym w zarysach przez rząd i prezydenta, jak go pan ocenia. 212 mld zł pomocy.


Od wczoraj dość mocno śledzę media społecznościowe i taki zakres nieprawdziwych informacji, jakichś przekłamanych informacji, jaki krąży po sieci, to naprawdę nieczęsto się zdarza, jeśli chodzi o to do kogo jest to adresowane. Przypadków i problemów przedsiębiorców jest cała masa, ich jest nieograniczony rodzaj i ilość. Natomiast te mechanizmy, które zostały przygotowane, myślę że sporej części przedsiębiorców wychodzą naprzeciw i pomogą. 

To, że nie rozwiąże ich problemów w jakimś stopniu większym i mniejszym - ja też nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości, ale wszyscy w tym czasie jesteśmy w sytuacji, która jest kłopotliwa - czy to w życiu prywatnym, czy w życiu biznesowym. Sama deklaracja 212 miliardów, oczywiście rodzi się pytanie skąd w ogóle te pieniądze, sama deklaracja takiej kwoty już robi ogromne wrażenie i pokazuje, że chęć przysporzenia pomocy pracodawcom i przedsiębiorcom jest. Niektóre mechanizmy zaoferowane, jak na przykład pożyczka 5000 zł - dla jednych wydaje się drobna, malutka, nieznacząca, ale dla innych jest ona istotna. Mało tego, dla tego która jest ona nieznacząca, to być może skorzystanie na razie z oferowanego odroczenia ZUS-u, czy też rozłożenia na raty, ale nie zapominajmy, że w prawie wciąż mamy możliwość umorzenia składek, czy też podatków.


Czyli pan to traktuje jako wstępne deklaracje? Będą dopracowane szczegóły?


Ja bym raczej patrzył na kompleks, bo to nie jest tak, że jeden postulat jest dedykowany tylko do jednego przedsiębiorcy, bo ten jeden przedsiębiorca być może skorzysta nie z jednego postulatu, tylko z całej gamy tych postulatów - i dofinansowanie pracowników, utrzymanie miejsca pracy, i pożyczka, i w zakresie ZUS-u być może nawet umorzenie przez indywidualne postępowanie. Tych rozwiązań jest dużo - odnawialne kredyty obrotowe dla przedsiębiorców - też padło w deklaracjach w dniu wczorajszym, zobaczymy jak to wszystko się skonkretyzuje w szczegółach.


Rozmawiałem z jednym z przedsiębiorców, który powiedział - jeszcze w tym tygodniu jakoś idzie, ja wystawiam fakturę, ludzie płacą, ale przyszły tydzień to będzie rzeczywisty sprawdzian tego, co się dzieje w gospodarce.


Obyśmy mogli mówić tylko o tym przyszłym tygodniu i co najwyżej jeszcze następnym i żeby to się skończyło i tego powinniśmy sobie życzyć. Natomiast ja się nie dziwię przedsiębiorcy, który w ten sposób tę sytuację stawia, bo wielu jest takich, którym pracownicy w ilości dominującej, słyszałem o przedsiębiorcy, który zatrudniając 230 osób - spośród tej grupy 200 osób poszło na zwolnienia. Ja rozumiem, że pracuje też w branży, która związana jest z handlem, handel nie pracuje, to też i nie ma zamówień, ale mimo wszystko ogarnąć taką rzeszę ludzi i znaleźć rozwiązanie dla funkcjonowania swojego przedsiębiorstwa, to jest niesamowite wyzwanie. A do tego - jestem przekonany - ma różnego rodzaju kredyty, szereg trudnych do wyobrażenia nawet zobowiązań, dobrze by było, gdyby w propozycjach tych konkretnych też padło to, by w przypadku zwolnień, takich zwolnień na taką skalę, żeby to pracodawcy nie ponosili ciężarów w tych pierwszych 30 dniach odpłatności wynagrodzeń dla pracowników.


Spore wyzwanie przed nami, kubeł zimnej wody na naszą rozgrzaną, bardzo pędzącą gospodarkę został wylany.


Nie jest to niecelowe, być może też z takim przekąsem i spiskowo o tym mówię, ale niestety w takiej sytuacji się znaleźliśmy, znajduje się w tej sytuacji cały świat, może mieć to naprawdę bardzo dalekosiężne skutki i za dwa miesiące znajdziemy się w zupełnie innej rzeczywistości. O tej rzeczywistości też trzeba już teraz myśleć, bo w końcu gospodarka będzie musiała ruszyć z kopyta i trzeba będzie wracać do normalnego życia.


Posłuchajmy jeszcze kolejnego pytania.


"Jestem szewcem i u mnie ruchu prawie nie ma. Pracuję na kartę podatkową, więc mnie ciekawi też, jakie ulgi, jeśli chodzi o pracę, będą nas dotyczyły".


Czy będzie też takie wsparcie dla tych małych działalności rzemieślniczych?


Nie słychać tak naprawdę takiej dedykacji konkretnie do tych, którzy rozliczają się na podstawie ryczałtu, karty podatkowej, w taki czy inny sposób. Są to ogólne rozwiązania, jak chociażby te pożyczki, kwestia dotycząca ZUS-u. Większość tych propozycji, które wczoraj padły tak naprawdę to są propozycje uniwersalne, dedykowane generalnie do przedsiębiorców, generalnie do biznesu, również tego mikro czyli samozatrudnionych, ale i do tych większych. Wiem, że ci mikro sobie jeszcze jakoś radzą, bo zawieszają działalność tam, gdzie jest to oczywiście możliwe.


Ja mam nadzieję, że pan zapisze to w swoim katalogu i sprawa zostanie puszczona w ruch.


Jestem przekonany, że biuro rzecznika małych i średnich przedsiębiorców i biuro w Białymstoku po tym, jak zaczniemy wychodzić z tej sytuacji, również gospodarczej sytuacji, będzie miało pełne ręce roboty w takich indywidualnych sprawach, w których będziemy wspierali przedsiębiorców, w postępowaniach Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w zakresie rozkładania na raty, być może umarzania, to będzie bardzo ważne, w zakresie relacji z szeregiem innych organów administracji. I tutaj zachęcam też do kontaktu przedsiębiorców z białostockim biurem rzecznika małych i średnich przedsiębiorców.


| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk
Elżbieta Kamińska, fot. Joanna Szubzda

Elżbieta Kamińska

wicekurator oświaty w Białymstoku
26.10.2020

"Wszyscy staramy się, żeby nauczanie zdalne było na wyższym poziomie niż podczas wiosennego lockdownu" - zapewnia wicekurator oświaty.

Urszula Połowianiuk

zastępca Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
23.10.2020

"Spodziewaliśmy się tego, że na jesień może być wzrost zachorowań. To wynika też z naszych zachowań, wystarczy przejść się po ulicy i zobaczyć, że pewne zasady nie są respektowane, że my lekceważyliśmy tego wirusa" - mówi Urszula Połowianiuk.

kpt. Łukasz Wilczewski, fot. Marcin Gliński

kpt. Łukasz Wilczewski

rzecznik 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
23.10.2020

Wsparcie personelu medycznego przy pobieraniu wymazów, pomoc dla pracowników sanepidu, monitorowanie osób na kwarantannie - takie zadania mają teraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.


Docent Jan Kochanowicz, fot. Monika Kalicka

Jan Kochanowicz

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
22.10.2020

"Plan przewiduje powstanie boksów jednoosobowych tak, abyśmy mogli pacjentów izolować i jednocześnie, żeby w prosty sposób był do każdego pacjenta dostęp" - mówi dyrektor USK.

Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
21.10.2020

Środowe (21.10) protesty rolników w całej Polsce, to nie tylko utrudnienia na drogach zatarasowanych ciągnikami, o czym cały czas informowaliśmy. W naszym województwie delegacje rolników odwiedziły także biura poselskie i senatorskie parlamentarzystów, którzy głosowali za przyjęciem ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątki dla zwierząt.

Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
21.10.2020

"Prawie 10 tysięcy zakażeń, to już nawet nie jest żółte światło dla nas wszystkich tylko czerwone, ponieważ wydolność polskiej służby zdrowia, tak jak każdego systemu w każdym kraju, jest ograniczona" - mówi wiceminister.


Bohdan Paszkowski, fot. Monika Kalicka

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
20.10.2020

"W pierwszej kolejności myślimy o szpitalu polowym w Białymstoku. Nie chcę zdradzać konkretnej lokalizacji" - mówi wojewoda.

Marcin Kozłowski, fot. Monika Kalicka

Marcin Kozłowski

szef muzyczny Polskiego Radia Białystok
19.10.2020

Polskie Radio Białystok organizuje kolejną edycję konkursu Niebieski Mikrofon. - Chcemy jeszcze bardziej pomóc w promocji muzykom z naszego regionu - podkreśla dziennikarz Marcin Kozłowski.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
19.10.2020

- Będziemy starali się jak najdłużej utrzymać kształcenie stacjonarne w szkołach podstawowych, zwłaszcza w młodszych klasach - zaznacza minister Piontkowski.


nadinspektor Robert Szewc, fot. Marek Krupa/ podlaska.policja.gov.pl

nadinsp. Robert Szewc

Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku
17.10.2020

Blisko połowa województwa podlaskiego została objęta tzw. strefą czerwoną w związku z epidemią koronawirusa. To oznacza poważne ograniczenia i zmiany w funkcjonowaniu wielu instytucji.

prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB
16.10.2020

"Jest pewna bezwładność w tych zakażeniach. Myślę, że najbliższe dni nie pokażą nam jakiejś poprawy, ale jeżeli zaczniemy rzeczywiście restrykcyjnie przestrzegać zasad, to co najmniej po tygodniu powinniśmy widzieć, że powinna być czy stabilizacja, czy dużo wolniejszy przyrost nowych przypadków" - mówi prof. Zajkowska.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
15.10.2020

"To policjant będący na miejscu ocenia sytuację i decyduje jaką formę reakcji na wykroczenie podejmie. Może to być pouczenie, zwrócenie uwagi, mandat, a jeśli będzie to rażące złamanie prawa - nawet wniosek skierowany do sądu" - wyjaśnia podinsp. Tomasz Krupa.


Jolanta Wołągiewicz, fot. Joanna Szubzda

Jolanta Wołągiewicz

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski" i Podlaskiej Redakcji Seniora
15.10.2020

- Należałoby zwrócić uwagę na prawidłowe noszenie maseczek, czyli zakrywanie ust i nosa, i dezynfekcję rąk. Przestrzeganie tego, egzekwowanie i uświadamianie ludzi jest chyba ważniejsze od dawania osobom starszym ram czasowych na zrobienie zakupów.

Zdzisław Babicz, foto: Monika Kalicka

Zdzisław Babicz

nauczyciel
14.10.2020

"W szkołach trzeba przeprowadzić badanie przesiewowe i wtedy podejmować decyzje odnośnie zajęć zdalnych" - sugeruje Zdzisław Babicz.

Joanna Torbé, źródło: archiwum prywatne

Joanna Torbé

z Business Center Club
13.10.2020

- Przedsiębiorcy żyją w tej chwili w dużej niepewności, co przekłada się też na kwestie zatrudnienia. Pracodawcy przyjmują do pracy z ostrożnością lub w ogóle, czasem są limity na tworzenie nowych etatów, a część firm pracowników zwalnia - mówi Joanna Torbé.


Zbigniew Bohdziewicz, foto: Monika Kalicka

Zbigniew Bohdziewicz

dyrektor podlaskiego oddziału PKO BP
13.10.2020

Pandemia koronawirusa, jak twierdzi wielu ekonomistów, wciąż negatywnie wpływa na naszą gospodarkę, niektóre branże mocno odczuwają skutki Covid-19. Jednak bardzo wiele firm notuje znaczący wzrost obrotów i zysków.

Adrian Chabowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adrian Chabowski

prorektor do spraw kształcenia UMB
12.10.2020

Jako uczelnia medyczna zakazujemy naszym organizacjom studenckim jakichkolwiek imprez, nie rekomendujemy spotkań towarzyskich, apelujemy o rozsądek. Rozważamy też zmianę harmonogramu zajęć - mówi prof. Adrian Chabowski.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
9.10.2020

W pierwszej kolejności Straż Miejska będzie informować o nowych nakazach, m.in. o obowiązku noszenia maseczek na ulicach. - Kolejnym etapem jest egzekwowanie, ale myślę, że najpierw powinniśmy apelować i informować - podkreśla Przemysław Tuchliński.


foto: Monika Kalicka

Ewa Zgiet, Beata Galińska-Skok, Nadzieja Sołowiej

dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy, wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii, wojewódzki konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego
9.10.2020

Prawie miliard ludzi na świecie boryka się z różnego rodzaju zaburzeniam psychicznymi, co 40 sekund jedna osoba popełnia samobójstwo.

Grzegorz Leszczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Leszczyński

prezes Podlaskiej Izby Rolniczej
8.10.2020

"To ustawa szkodliwa dla polskiego rolnictwa, ale kompromis jest możliwy" - mówi Grzegorz Leszczyński.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
7.10.2020

"Sytuacje bardzo lekceważącego podejścia ze strony osób niestosujących się do obostrzeń kończą się nawet tym, że policjanci sporządzają notatkę i wysyłają wniosek o ukaranie do sądu. Ale kiedy mówimy o roztargnieniu, policjant ma do dyspozycji takie środki jak np. pouczenie".


Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz, fot. Joanna Szubzda

dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz

koordynatorka Breast Cancer Unit w Białostockim Centrum Onkologii
6.10.2020

W województwie podlaskim około 600 kobiet rocznie dowiaduje się, że ma raka piersi. Z każdym rokiem tych przypadków jest więcej o przynajmniej 50. Październik jest miesiącem walki z tą chorobą. Walki, która teraz - przez pandemię - jest jeszcze trudniejsza.

Adam Abramowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Abramowicz

rzecznik małych i średnich przedsiębiorców
6.10.2020

"My proponujemy racjonalne podejście, żeby pobyt Białorusinów bez kwarantanny był ograniczony tylko do woj. podlaskiego i lubelskiego" - mówi Adam Abramowicz.

Zbigniew Nikitorowicz, fot. Barbara Sokolińska

Zbigniew Nikitorowicz

zastępca prezydenta Białegostoku
5.10.2020

- To od każdego człowieka zależy, czy przestrzega zasad związanych z koronawirusem. Lepiej dbać teraz, kiedy mamy więcej swobody, nie ma tylu ograniczeń, (...) żeby później nie było płaczu, że mamy wysoki wskaźnik zachorowań.


prof. Elżbieta Smułkowa, fot. PRB

prof. Elżbieta Smułkowa

pierwsza ambasador RP w Mińsku w latach 1992-1995
2.10.2020

Tak wielka skala protestów na Białorusi przeciwko fałszerstwom wyborczym Aleksandra Łukaszenki jeszcze przed wyborami była nie do przewidzenia.

Jan Perkowski, fot. Monika Kalicka

Jan Perkowski

starosta białostocki
2.10.2020

"Musimy się zastosować do tych zasad, do obostrzeń sanitarnych, które są, żeby epidemia bardziej się nie rozszerzała" - apeluje starosta.

fot. Monika Kalicka

Jakub Macewicz

z Centrum Psychoterapii Meandra w Białymstoku
1.10.2020

"W pewnym sensie temat wraca, ale myślę, że my będziemy jako społeczeństwo mniej reaktywni, mniej będziemy lękiem reagować, bo nie da się w wysokim poziomie lęku ciągle funkcjonować" - ocenia socjolog.


Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
30.09.2020

- Rozmawialiśmy już z ministrem spraw wewnętrznych, że musimy wzmóc egzekucję nakładanych zasad, szczególnie w strefach żółtych i czerwonych, ale nie tylko - mówi wiceminister Kraska.

Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes MKS Ślepsk Malow Suwałki
29.09.2020

- Próbowaliśmy stworzyć siatkę kontaktów i szukaliśmy źródła, gdzie mogło dojść do zakażenia. Na tej liście znalazło się przeszło 300 osób - mówi Wojciech Winnik.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku, ekonomista
29.09.2020

- Poradziliśmy sobie z deficytem budżetowym trochę lepiej niż inne kraje europejskie. Z perspektywy tego, co mieliśmy w ostatnich latach w Polsce, jest gorzej, ale musiało tak być, bo kwestie epidemiczne wpłynęły na wszystkich. Z drugiej strony sytuacja jest na pewno dużo lepsza niż chociażby w południowej Europie czy w niektórych krajach Europy Zachodniej.


Włodzimierz Czarzasty, fot. Sylwia Krassowska

Włodzimierz Czarzasty

szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej
28.09.2020

Wyborów przedterminowych nie będzie, rządów mniejszościowych również. Zjednoczona Prawica podpisała porozumienie koalicyjne. Co to oznacza dla opozycji?

Paweł Buczko, fot. Joanna Szubzda

Paweł Buczko

p.o. Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
28.09.2020

"Maseczki to nie kaganiec, takie są standardy światowe, takie są zalecenia WHO, GIS i ministra zdrowia. Na pewno jest to bardzo dobry element profilaktyki w obecnej sytuacji".

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
25.09.2020

"Chciałbym odwiedzić, bądź wysłuchać trosk, problemów wszystkich mieszkańców, radnych, wójtów z całego województwa podlaskiego" - mówi marszałek.


Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
24.09.2020

- Musimy przygotować się na kolejne odcinki tego serialu, pt. "Kryzys w obozie władzy" - ocenia socjolog.

Bartosz Grodecki, źródło: www.gov.pl

Bartosz Grodecki

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
23.09.2020

"Każda wiza, która jest w paszporcie obywatela Białorusi, uprawnia do wjazdu teraz w sensie formalnym na terytorium RP" - mówi wiceminister.

Witold Karczewski, fot. Monika Kalicka

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
22.09.2020

"Przedsiębiorcy do polityki się nie mieszają, niemniej polityka zawsze wpływa na gospodarkę, nie możemy nie patrzeć na to, co dzieje się w polityce" - mówi nasz gość.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok