Radio Białystok | Gość | Szczepan Barszczewski o tarczy antykryzysowej [wideo] - dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku

Szczepan Barszczewski o tarczy antykryzysowej [wideo]

dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku

19.03.2020, 08:30, akt. 11:13

"Zwracamy się do władz z prośbą o wprowadzenie dobrowolności ubezpieczenia dla przedsiębiorców na najbliższe 3 miesiące, a jak będzie trzeba, to i na kolejne" - mówi Szczepan Barszczewski.

Szczepan Barszczewski, fot. Monika Kalicka
Szczepan Barszczewski, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Ze Szczepanem Barszczewskim rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Nie myślcie o zobowiązaniach wobec gminy, wyjdziemy wam naprzeciw. Myślcie, jak utrzymać firmy, byście po przetrwaniu tego trudnego okresu, mogli dalej prowadzić działalność" - zadeklarował burmistrz Michałowa Marek Nazarko. Także rząd zapowiada pakiet pomocowy dla firm - tzw. tarczę antykryzysową. O tym z dyrektorem biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku Szczepanem Barszczewskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Hasło, które przed chwilą usłyszeliśmy powinno towarzyszyć chyba każdemu prezydentowi, czy wójtowi, czy burmistrzowi.


Szczepan Barszczewski: bardzo ciekawa deklaracja ze strony włodarza gminy Michałowo. Oby taka postawa upowszechniła się. Myślę, że być może jest to też trochę i odpowiedź na apel rzecznika małych i średnich przedsiębiorców do włodarzy samorządowych, do burmistrzów, o to by łaskawie potraktowali najemców lokali komunalnych, przedsiębiorców którzy prowadzą swoje biznesy w tych lokalach. Ten apel wystosowany został 2 dni temu, już spora grupa miast odpowiada pozytywnie - Opole, Kraków, Chełm i Bielsk Podlaski odpowiedział pozytywnie.


Czyli jest jedna pożyteczna inicjatywa. Teraz telefon od naszej słuchaczki.


"Jestem właścicielem gospodarstwa agroturystycznego, które w związku z zarządzeniem ministra zdrowia, 13 marca zostało zamknięte do odwołania. Jesteśmy rolnikami, czyli jesteśmy na KRUS-ie. Dużo się mówi o pomocy przedsiębiorcom, którzy są na ZUS-ie, o zasiłku na dzieci, które nie chodzą do szkoły, a są poniżej 8 roku życia. Rolnicy zostali z niczym, tacy drobni jak my. Bo nie należy nam się w świetle prawa zasiłek na te dzieci, które zostały w domu, z dnia na dzień zostaliśmy bez pracy, wszyscy mówią o tym, żeby zawiesić ZUS, czy go umorzyć na 3 miesiące, a my płacimy, dalej musimy płacić KRUS i nie mamy nic, nie mamy w pracy i nie mamy też widoków na to, że ta turystyka rusza. Ludzie, którzy przyjeżdżają na Podlasie u nas śpią, zostawiają w regionie pieniądze - w restauracjach, na szlakach turystycznych i sumie nikt o nas nie mówi i czujemy się tacy zapomniani. A to w sumie my jesteśmy odpowiedzialni też za turystykę na Podlasiu, za promowanie Podlasia".


Trzeba chyba podejmować starania również i wziąć pod ochronę tę grupę?


Pani poruszyła bardzo ważny i doniosły temat - branży, która najbardziej dotknięta jest. Turystyka, przewoźnicy, hotelarstwo, gastronomia, rozrywka - oczywiście tak. Obrót spadł do zera.


Przepisy mówią, że najem krótkoterminowy został w ogóle zatrzymany, nie można.


Rozumiem tutaj pani niepokój, natomiast powiedzmy dlaczego tak dużo mówi się o składkach na ZUS, na ubezpieczenie społeczne powszechne. Bo one są naprawdę ogromnym ciężarem dla przedsiębiorców. Powiem o tym znowu z jakim apelem jako biuro rzecznika zwracamy się do władz, a mianowicie zwracamy się o to, by na najbliższe 3 miesiące, a jeżeli będzie to potrzebne, to następne jeszcze 3 miesiące wprowadzić dobrowolność ubezpieczenia dla przedsiębiorców. 

Biznesy, które zupełnie zaprzestały swojej działalności, jeśli chodzi o mikroprzedsiębiorców, małych przedsiębiorców - jest to bardzo dotkliwy wydatek, w sytuacji w której nie mają żadnych przychodów, a koszty są często takie same. Weźmy np. najem lokalu, pracowników, ZUS, energię - wszędzie trzeba szukać oszczędności. I też tutaj, myślę, że to rozwiązanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. Zresztą, zgłaszanych przez różne organizacje przedsiębiorców. 


Skupmy się na pakiecie antykryzysowym, przedstawionym w zarysach przez rząd i prezydenta, jak go pan ocenia. 212 mld zł pomocy.


Od wczoraj dość mocno śledzę media społecznościowe i taki zakres nieprawdziwych informacji, jakichś przekłamanych informacji, jaki krąży po sieci, to naprawdę nieczęsto się zdarza, jeśli chodzi o to do kogo jest to adresowane. Przypadków i problemów przedsiębiorców jest cała masa, ich jest nieograniczony rodzaj i ilość. Natomiast te mechanizmy, które zostały przygotowane, myślę że sporej części przedsiębiorców wychodzą naprzeciw i pomogą. 

To, że nie rozwiąże ich problemów w jakimś stopniu większym i mniejszym - ja też nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości, ale wszyscy w tym czasie jesteśmy w sytuacji, która jest kłopotliwa - czy to w życiu prywatnym, czy w życiu biznesowym. Sama deklaracja 212 miliardów, oczywiście rodzi się pytanie skąd w ogóle te pieniądze, sama deklaracja takiej kwoty już robi ogromne wrażenie i pokazuje, że chęć przysporzenia pomocy pracodawcom i przedsiębiorcom jest. Niektóre mechanizmy zaoferowane, jak na przykład pożyczka 5000 zł - dla jednych wydaje się drobna, malutka, nieznacząca, ale dla innych jest ona istotna. Mało tego, dla tego która jest ona nieznacząca, to być może skorzystanie na razie z oferowanego odroczenia ZUS-u, czy też rozłożenia na raty, ale nie zapominajmy, że w prawie wciąż mamy możliwość umorzenia składek, czy też podatków.


Czyli pan to traktuje jako wstępne deklaracje? Będą dopracowane szczegóły?


Ja bym raczej patrzył na kompleks, bo to nie jest tak, że jeden postulat jest dedykowany tylko do jednego przedsiębiorcy, bo ten jeden przedsiębiorca być może skorzysta nie z jednego postulatu, tylko z całej gamy tych postulatów - i dofinansowanie pracowników, utrzymanie miejsca pracy, i pożyczka, i w zakresie ZUS-u być może nawet umorzenie przez indywidualne postępowanie. Tych rozwiązań jest dużo - odnawialne kredyty obrotowe dla przedsiębiorców - też padło w deklaracjach w dniu wczorajszym, zobaczymy jak to wszystko się skonkretyzuje w szczegółach.


Rozmawiałem z jednym z przedsiębiorców, który powiedział - jeszcze w tym tygodniu jakoś idzie, ja wystawiam fakturę, ludzie płacą, ale przyszły tydzień to będzie rzeczywisty sprawdzian tego, co się dzieje w gospodarce.


Obyśmy mogli mówić tylko o tym przyszłym tygodniu i co najwyżej jeszcze następnym i żeby to się skończyło i tego powinniśmy sobie życzyć. Natomiast ja się nie dziwię przedsiębiorcy, który w ten sposób tę sytuację stawia, bo wielu jest takich, którym pracownicy w ilości dominującej, słyszałem o przedsiębiorcy, który zatrudniając 230 osób - spośród tej grupy 200 osób poszło na zwolnienia. Ja rozumiem, że pracuje też w branży, która związana jest z handlem, handel nie pracuje, to też i nie ma zamówień, ale mimo wszystko ogarnąć taką rzeszę ludzi i znaleźć rozwiązanie dla funkcjonowania swojego przedsiębiorstwa, to jest niesamowite wyzwanie. A do tego - jestem przekonany - ma różnego rodzaju kredyty, szereg trudnych do wyobrażenia nawet zobowiązań, dobrze by było, gdyby w propozycjach tych konkretnych też padło to, by w przypadku zwolnień, takich zwolnień na taką skalę, żeby to pracodawcy nie ponosili ciężarów w tych pierwszych 30 dniach odpłatności wynagrodzeń dla pracowników.


Spore wyzwanie przed nami, kubeł zimnej wody na naszą rozgrzaną, bardzo pędzącą gospodarkę został wylany.


Nie jest to niecelowe, być może też z takim przekąsem i spiskowo o tym mówię, ale niestety w takiej sytuacji się znaleźliśmy, znajduje się w tej sytuacji cały świat, może mieć to naprawdę bardzo dalekosiężne skutki i za dwa miesiące znajdziemy się w zupełnie innej rzeczywistości. O tej rzeczywistości też trzeba już teraz myśleć, bo w końcu gospodarka będzie musiała ruszyć z kopyta i trzeba będzie wracać do normalnego życia.


Posłuchajmy jeszcze kolejnego pytania.


"Jestem szewcem i u mnie ruchu prawie nie ma. Pracuję na kartę podatkową, więc mnie ciekawi też, jakie ulgi, jeśli chodzi o pracę, będą nas dotyczyły".


Czy będzie też takie wsparcie dla tych małych działalności rzemieślniczych?


Nie słychać tak naprawdę takiej dedykacji konkretnie do tych, którzy rozliczają się na podstawie ryczałtu, karty podatkowej, w taki czy inny sposób. Są to ogólne rozwiązania, jak chociażby te pożyczki, kwestia dotycząca ZUS-u. Większość tych propozycji, które wczoraj padły tak naprawdę to są propozycje uniwersalne, dedykowane generalnie do przedsiębiorców, generalnie do biznesu, również tego mikro czyli samozatrudnionych, ale i do tych większych. Wiem, że ci mikro sobie jeszcze jakoś radzą, bo zawieszają działalność tam, gdzie jest to oczywiście możliwe.


Ja mam nadzieję, że pan zapisze to w swoim katalogu i sprawa zostanie puszczona w ruch.


Jestem przekonany, że biuro rzecznika małych i średnich przedsiębiorców i biuro w Białymstoku po tym, jak zaczniemy wychodzić z tej sytuacji, również gospodarczej sytuacji, będzie miało pełne ręce roboty w takich indywidualnych sprawach, w których będziemy wspierali przedsiębiorców, w postępowaniach Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w zakresie rozkładania na raty, być może umarzania, to będzie bardzo ważne, w zakresie relacji z szeregiem innych organów administracji. I tutaj zachęcam też do kontaktu przedsiębiorców z białostockim biurem rzecznika małych i średnich przedsiębiorców.


| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie- mówi rzecznik.

foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.

fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.


fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?

fot. Joanna Szubzda

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
26.04.2024

Znane są już założenia programu Mieszkanie na start. Kto będzie mógł skorzystać z państwowych dopłat do kredytów hipotecznych i na jakich warunkach?

prof. Mariusz Popławski

prof. Mariusz Popławski [wideo]

rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku
25.04.2024

- Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane na kampusie, żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się rozwijać.


źródło: www.gov.pl

Mikołaj Dorożała [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
24.04.2024

"Chcemy ochronić najcenniejsze drzewa, a jednocześnie zaprezentować też pakiet dla przedsiębiorców drzewnych" - mówi Mikołaj Dorożała.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.04.2024

"Myślę, że nowy zarząd województwa stworzy Prawo i Sprawiedliwość. Zobaczymy tylko z kim, w jaki sposób i na jakich warunkach, bo to jest bardzo istotne" - mówi Artur Kosicki.

Czesław Renkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
22.04.2024

"Bardzo się cieszę, że będę mógł jeszcze przez pięć lat kierować naszym miastem. Dużo spraw jest do załatwienia, wiem, jakie są oczekiwania mieszkańców. Uczynię wszystko, żeby miasto piękniało, zmieniało się" - mówi Czesław Renkiewicz.


dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
22.04.2024

- Tego typu wyniki jak w Korycinie pokazują, jak bardzo decyzja każdego z nas o pójściu bądź niepójściu na wybory może decydować o tym, co przez kolejne lata będzie się działo w naszej miejscowości - mówi dr Maciej Białous.

Marcin Kruszewski, fot. Joanna Szubzda

Marcin Kruszewski [wideo]

prawnik, twórca profilu i książki „Prawo Marcina”
21.04.2024

- Można mówić o prawie w trochę inny sposób, przekazywać te informacje nie po prawniczemu, ale po ludzku, językiem zrozumiałym dla każdego, również dla dzieciaków - mówi Marcin Kruszewski.

Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Gawkowski [wideo]

wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
19.04.2024

- Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie ma to znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te odśrodkowe ruchy - mówi minister.


Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.

Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.

Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.

fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.


Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.


dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.


Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.

Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.

Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.


Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.

Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.

Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.


fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok