Radio Białystok | Gość | Szczepan Barszczewski o tarczy antykryzysowej [wideo] - dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku

Szczepan Barszczewski o tarczy antykryzysowej [wideo]

dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku

19.03.2020, 08:30, akt. 11:13

"Zwracamy się do władz z prośbą o wprowadzenie dobrowolności ubezpieczenia dla przedsiębiorców na najbliższe 3 miesiące, a jak będzie trzeba, to i na kolejne" - mówi Szczepan Barszczewski.

Szczepan Barszczewski, fot. Monika Kalicka
Szczepan Barszczewski, fot. Monika Kalicka

Ze Szczepanem Barszczewskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


"Nie myślcie o zobowiązaniach wobec gminy, wyjdziemy wam naprzeciw. Myślcie, jak utrzymać firmy, byście po przetrwaniu tego trudnego okresu, mogli dalej prowadzić działalność" - zadeklarował burmistrz Michałowa Marek Nazarko. Także rząd zapowiada pakiet pomocowy dla firm - tzw. tarczę antykryzysową. O tym z dyrektorem biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku Szczepanem Barszczewskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Hasło, które przed chwilą usłyszeliśmy powinno towarzyszyć chyba każdemu prezydentowi, czy wójtowi, czy burmistrzowi.


Szczepan Barszczewski: bardzo ciekawa deklaracja ze strony włodarza gminy Michałowo. Oby taka postawa upowszechniła się. Myślę, że być może jest to też trochę i odpowiedź na apel rzecznika małych i średnich przedsiębiorców do włodarzy samorządowych, do burmistrzów, o to by łaskawie potraktowali najemców lokali komunalnych, przedsiębiorców którzy prowadzą swoje biznesy w tych lokalach. Ten apel wystosowany został 2 dni temu, już spora grupa miast odpowiada pozytywnie - Opole, Kraków, Chełm i Bielsk Podlaski odpowiedział pozytywnie.


Czyli jest jedna pożyteczna inicjatywa. Teraz telefon od naszej słuchaczki.


"Jestem właścicielem gospodarstwa agroturystycznego, które w związku z zarządzeniem ministra zdrowia, 13 marca zostało zamknięte do odwołania. Jesteśmy rolnikami, czyli jesteśmy na KRUS-ie. Dużo się mówi o pomocy przedsiębiorcom, którzy są na ZUS-ie, o zasiłku na dzieci, które nie chodzą do szkoły, a są poniżej 8 roku życia. Rolnicy zostali z niczym, tacy drobni jak my. Bo nie należy nam się w świetle prawa zasiłek na te dzieci, które zostały w domu, z dnia na dzień zostaliśmy bez pracy, wszyscy mówią o tym, żeby zawiesić ZUS, czy go umorzyć na 3 miesiące, a my płacimy, dalej musimy płacić KRUS i nie mamy nic, nie mamy w pracy i nie mamy też widoków na to, że ta turystyka rusza. Ludzie, którzy przyjeżdżają na Podlasie u nas śpią, zostawiają w regionie pieniądze - w restauracjach, na szlakach turystycznych i sumie nikt o nas nie mówi i czujemy się tacy zapomniani. A to w sumie my jesteśmy odpowiedzialni też za turystykę na Podlasiu, za promowanie Podlasia".


Trzeba chyba podejmować starania również i wziąć pod ochronę tę grupę?


Pani poruszyła bardzo ważny i doniosły temat - branży, która najbardziej dotknięta jest. Turystyka, przewoźnicy, hotelarstwo, gastronomia, rozrywka - oczywiście tak. Obrót spadł do zera.


Przepisy mówią, że najem krótkoterminowy został w ogóle zatrzymany, nie można.


Rozumiem tutaj pani niepokój, natomiast powiedzmy dlaczego tak dużo mówi się o składkach na ZUS, na ubezpieczenie społeczne powszechne. Bo one są naprawdę ogromnym ciężarem dla przedsiębiorców. Powiem o tym znowu z jakim apelem jako biuro rzecznika zwracamy się do władz, a mianowicie zwracamy się o to, by na najbliższe 3 miesiące, a jeżeli będzie to potrzebne, to następne jeszcze 3 miesiące wprowadzić dobrowolność ubezpieczenia dla przedsiębiorców. 

Biznesy, które zupełnie zaprzestały swojej działalności, jeśli chodzi o mikroprzedsiębiorców, małych przedsiębiorców - jest to bardzo dotkliwy wydatek, w sytuacji w której nie mają żadnych przychodów, a koszty są często takie same. Weźmy np. najem lokalu, pracowników, ZUS, energię - wszędzie trzeba szukać oszczędności. I też tutaj, myślę, że to rozwiązanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. Zresztą, zgłaszanych przez różne organizacje przedsiębiorców. 


Skupmy się na pakiecie antykryzysowym, przedstawionym w zarysach przez rząd i prezydenta, jak go pan ocenia. 212 mld zł pomocy.


Od wczoraj dość mocno śledzę media społecznościowe i taki zakres nieprawdziwych informacji, jakichś przekłamanych informacji, jaki krąży po sieci, to naprawdę nieczęsto się zdarza, jeśli chodzi o to do kogo jest to adresowane. Przypadków i problemów przedsiębiorców jest cała masa, ich jest nieograniczony rodzaj i ilość. Natomiast te mechanizmy, które zostały przygotowane, myślę że sporej części przedsiębiorców wychodzą naprzeciw i pomogą. 

To, że nie rozwiąże ich problemów w jakimś stopniu większym i mniejszym - ja też nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości, ale wszyscy w tym czasie jesteśmy w sytuacji, która jest kłopotliwa - czy to w życiu prywatnym, czy w życiu biznesowym. Sama deklaracja 212 miliardów, oczywiście rodzi się pytanie skąd w ogóle te pieniądze, sama deklaracja takiej kwoty już robi ogromne wrażenie i pokazuje, że chęć przysporzenia pomocy pracodawcom i przedsiębiorcom jest. Niektóre mechanizmy zaoferowane, jak na przykład pożyczka 5000 zł - dla jednych wydaje się drobna, malutka, nieznacząca, ale dla innych jest ona istotna. Mało tego, dla tego która jest ona nieznacząca, to być może skorzystanie na razie z oferowanego odroczenia ZUS-u, czy też rozłożenia na raty, ale nie zapominajmy, że w prawie wciąż mamy możliwość umorzenia składek, czy też podatków.


Czyli pan to traktuje jako wstępne deklaracje? Będą dopracowane szczegóły?


Ja bym raczej patrzył na kompleks, bo to nie jest tak, że jeden postulat jest dedykowany tylko do jednego przedsiębiorcy, bo ten jeden przedsiębiorca być może skorzysta nie z jednego postulatu, tylko z całej gamy tych postulatów - i dofinansowanie pracowników, utrzymanie miejsca pracy, i pożyczka, i w zakresie ZUS-u być może nawet umorzenie przez indywidualne postępowanie. Tych rozwiązań jest dużo - odnawialne kredyty obrotowe dla przedsiębiorców - też padło w deklaracjach w dniu wczorajszym, zobaczymy jak to wszystko się skonkretyzuje w szczegółach.


Rozmawiałem z jednym z przedsiębiorców, który powiedział - jeszcze w tym tygodniu jakoś idzie, ja wystawiam fakturę, ludzie płacą, ale przyszły tydzień to będzie rzeczywisty sprawdzian tego, co się dzieje w gospodarce.


Obyśmy mogli mówić tylko o tym przyszłym tygodniu i co najwyżej jeszcze następnym i żeby to się skończyło i tego powinniśmy sobie życzyć. Natomiast ja się nie dziwię przedsiębiorcy, który w ten sposób tę sytuację stawia, bo wielu jest takich, którym pracownicy w ilości dominującej, słyszałem o przedsiębiorcy, który zatrudniając 230 osób - spośród tej grupy 200 osób poszło na zwolnienia. Ja rozumiem, że pracuje też w branży, która związana jest z handlem, handel nie pracuje, to też i nie ma zamówień, ale mimo wszystko ogarnąć taką rzeszę ludzi i znaleźć rozwiązanie dla funkcjonowania swojego przedsiębiorstwa, to jest niesamowite wyzwanie. A do tego - jestem przekonany - ma różnego rodzaju kredyty, szereg trudnych do wyobrażenia nawet zobowiązań, dobrze by było, gdyby w propozycjach tych konkretnych też padło to, by w przypadku zwolnień, takich zwolnień na taką skalę, żeby to pracodawcy nie ponosili ciężarów w tych pierwszych 30 dniach odpłatności wynagrodzeń dla pracowników.


Spore wyzwanie przed nami, kubeł zimnej wody na naszą rozgrzaną, bardzo pędzącą gospodarkę został wylany.


Nie jest to niecelowe, być może też z takim przekąsem i spiskowo o tym mówię, ale niestety w takiej sytuacji się znaleźliśmy, znajduje się w tej sytuacji cały świat, może mieć to naprawdę bardzo dalekosiężne skutki i za dwa miesiące znajdziemy się w zupełnie innej rzeczywistości. O tej rzeczywistości też trzeba już teraz myśleć, bo w końcu gospodarka będzie musiała ruszyć z kopyta i trzeba będzie wracać do normalnego życia.


Posłuchajmy jeszcze kolejnego pytania.


"Jestem szewcem i u mnie ruchu prawie nie ma. Pracuję na kartę podatkową, więc mnie ciekawi też, jakie ulgi, jeśli chodzi o pracę, będą nas dotyczyły".


Czy będzie też takie wsparcie dla tych małych działalności rzemieślniczych?


Nie słychać tak naprawdę takiej dedykacji konkretnie do tych, którzy rozliczają się na podstawie ryczałtu, karty podatkowej, w taki czy inny sposób. Są to ogólne rozwiązania, jak chociażby te pożyczki, kwestia dotycząca ZUS-u. Większość tych propozycji, które wczoraj padły tak naprawdę to są propozycje uniwersalne, dedykowane generalnie do przedsiębiorców, generalnie do biznesu, również tego mikro czyli samozatrudnionych, ale i do tych większych. Wiem, że ci mikro sobie jeszcze jakoś radzą, bo zawieszają działalność tam, gdzie jest to oczywiście możliwe.


Ja mam nadzieję, że pan zapisze to w swoim katalogu i sprawa zostanie puszczona w ruch.


Jestem przekonany, że biuro rzecznika małych i średnich przedsiębiorców i biuro w Białymstoku po tym, jak zaczniemy wychodzić z tej sytuacji, również gospodarczej sytuacji, będzie miało pełne ręce roboty w takich indywidualnych sprawach, w których będziemy wspierali przedsiębiorców, w postępowaniach Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w zakresie rozkładania na raty, być może umarzania, to będzie bardzo ważne, w zakresie relacji z szeregiem innych organów administracji. I tutaj zachęcam też do kontaktu przedsiębiorców z białostockim biurem rzecznika małych i średnich przedsiębiorców.


| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej
Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

30.03.2020

"Powinniśmy być wyczuleni i uczulić naszych najbliższych, nasze babcie, dziadków, ciocie i wujków, czy rodziców, że może dojść do oszustwa, żeby pod żadnym pozorem podejrzanych osób nie wpuszczali do domu" - przypomina Tomasz Krupa.

Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

prorektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
30.03.2020

Od początku wiedzieliśmy, że jedno miejsce nie wystarczy. Widzimy dynamikę rozwoju tej pandemii i było oczywiste, że trzeba szukać drugiego miejsca na laboratorium - mówi prof. Marcin Moniuszko.

fot. Sylwia Krassowska

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
29.03.2020

Opustoszałe kościoły, wierni uczestniczący w mszach i rekolekcjach przed ekranami komputerów i telewizorów, duszpasterze przemawiający do ludzi w internecie - takiego finału Wielkiego Postu jeszcze nie mieliśmy.


Konferencja prasowa wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
28.03.2020

O kolejnych, ośmiu potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Podlaskiem informuje Urząd Wojewódzki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej Policji
27.03.2020

- Policjanci nie będą pytać każdego przechodnia, w jakim celu i gdzie idzie, nie będą legitymować takich osób. Oczywiście będziemy reagować tam, gdzie będziemy mieli do czynienia z rażącym przypadkami łamania wprowadzonych ograniczeń.

foto: Monika Kalicka

Józef Klim i Zdzisław Babicz

dyrektor LO PB i naczyciel informatyk
26.03.2020

Jak zorganizować zdalne nauczanie? "Stworzenie samej platformy z kursami nie jest sprawą trudną, natomiast wymagane jest przeszkolenie nauczyciel."


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
25.03.2020

- Na razie na Podlasiu mamy sytuację stosunkowo stabilną - mówi wojewoda.

foto: Monika Kalicka

Wiktoria Bocheńska

studiująca i pracująca w Birmingham białostoczanka
25.03.2020

Wychodzenie z domu tylko w wyjątkowych sytuacjach i zakaz zgromadzeń - takie ograniczenia, jakie wprowadził polski rząd, na Wyspach Brytyjskich obowiązują od wczoraj.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista UwB
24.03.2020

Sąd Najwyższy może mieć twardy orzech do zgryzienia w przypadku problemów z rejestracją kandydatów na prezydenta. Jeśli nie uda się im zebrać wystarczającej liczby podpisów z uwagi na epidemię i zaskarżą to do sądu, wybory mogą okazać się potem nieważne - wyjaśnia prof. Jackiewicz


Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskie policji
23.03.2020

- Niestety każdej doby policjanci w Podlaskiem odnotowują kilka przypadków, w których osoby poddane kwarantannie domowej wykazują się ogromną nieodpowiedzialnością i nie ma ich w domu podczas kontroli.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
23.03.2020

- Ponad 95 proc. szkół zgłasza gotowość do nauczania na odległość bądź już to robi - informuje minister edukacji.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
20.03.2020

- Postawa każdego mieszkańca naszego województwa jest bardzo istotna. Niezwykle ważne jest to, by dostosować się do wymogów, które wskazał Główny Inspektor Sanitarny. Musimy być odpowiedzialni.


Szczepan Barszczewski, fot. Monika Kalicka

Szczepan Barszczewski o tarczy antykryzysowej [wideo]

dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku
19.03.2020

"Zwracamy się do władz z prośbą o wprowadzenie dobrowolności ubezpieczenia dla przedsiębiorców na najbliższe 3 miesiące, a jak będzie trzeba, to i na kolejne" - mówi Szczepan Barszczewski.

Foto: Lech Pilarski

Ks. Wojciech Sawicki o życiu w Rzymie podczas kwarantanny

ksiądz z polskiej placówki w Watykanie
19.03.2020

"We Włoszech jest drugi tydzień kwarantanny. W pierwszych dniach było ciężko się przyzwyczaić, bo ludzie chodzili po balkonach, po dachach nawet. Wydaje mi się, że dopiero teraz ludzie się przyzwyczaili i nie stwarzają problemów. Nie kontaktują się z innymi osobami."

Jacek Roleder, fot. Paweł Wądołowski

Jacek Roleder

p.o. dyrektora szpitala w Łomży
18.03.2020

Nie wszyscy pacjenci z koronawirusem będą trafiać do Łomży. - My będziemy przyjmować tych pacjentów, którzy są w jakiś sposób zabiegowi, czyli np. ze złamaniami, z bardzo głebokimi ranami, których nie da się na oddziale zachowaczym zabezpieczyć.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
18.03.2020

- Myślę, że sytuacja łomżyńska będzie się stabilizować (...) Dlaczego Łomża? Zgodnie z wytycznymi MZ trzeba było znaleźć placówkę o wieloprofilowym zakresie, gdzie będzie miejsce na poród, na zabieg kardiologiczny, na intensywną terapię, itd.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
18.03.2020

Otwarcie w Ogrodnikach dodatkowego przejścia na granicy polsko-litewskiej skróciło czas oczekiwania kierowców na wjazd do naszego kraju o połowę. Na przejściu w Budzisku po stronie litewskiej tworzyły się 50-kilometrowe kolejki.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

ekonomista z UwB
17.03.2020

"Nasz system bankowy jest bardzo zdrowy, bardzo mocny. (...) Zabieranie pieniędzy z banków nadto co potrzebujemy, na bieżące zakupy, jest niczym niepodyktowane" - mówi prof. Henryk Wnorowski.


prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk, filozof
17.03.2020

"Zachowujmy się normalnie, nie bójmy się, tylko bądźmy ostrożni, niech lęk nas nie paraliżuje"- mówi prof. Jerzy Kopania.

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor podlaskiego NFZ
16.03.2020

Szpital w Łomży na czas walki z koronawirusem zostaje przekształcony w szpital zakaźny. Co mają robić pacjenci poradni specjalistycznych znajdujących się w placówce?

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzeczniik podlaskiej policji
16.03.2020

Jak wygląda praca podlaskiej policji w czasie zagrożenia koronawirusem?


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej
16.03.2020

- Nauczyciel powinien przygotować pracę zdalną w błyskawicznym tempie, zobaczyć, jakie są narzędzia i stopniowo wdrażać się tak, aby za kilka dni mógł już systematycznie realizować podstawę programową i rozpocząć normalną pracę z uczniem.

prof. Jolanta Sztachelska, fot. Joanna Szubzda

Co czytać w czasie zagrożenia koronawirusem radzi literaturoznawczyni z UwB - prof. Jolanta Sztachelska

15.03.2020

"W czasach zarazy następuje rozprzężenie, ludzie w różny sposób to traktują. Jedni się zamykają, dążą do jakiejś ascezy, inni - przeciwnie, poddają się rozpuście" - mówi prof. Sztachelska.

Barbara Kamińska, źródło fot.: facebook.com

Barbara Kamińska

przewodniczka po Rzymie
14.03.2020

- Nasza kwarantanna wygląda w ten sposób, że mamy nakaz siedzenia w domu i zakaz wychodzenia bez powodu - mówi mieszkająca w Rzymie białostoczanka, przewodniczka po Wiecznym Mieście Barbara Kamińska.


Zbigniew Sulewski, fot. Katarzyna Cichoń

Zbigniew Sulewski

doradca gospodarczy
13.03.2020

"Są już pierwsze szacunki, które mówią, jak duże spowolnienie dotknie polską gospodarkę" - mówi Zbigniew Sulewski.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
13.03.2020

"Nie wiemy ile to potrwa, po drugie nie wiemy jak będzie wyglądać kwestia zaliczenia, odrabiania zajęć, których nie możemy wprowadzić do systemu zdalnego" - mówi o zawieszeniu zajęć na uczelniach rektor UwB.

dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński [wideo]

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
12.03.2020

- Pracodawca nie może sam wprowadzić kwarantanny. Taką decyzję podejmuje Inspektor Sanitarny. Wówczas wszyscy muszą się jej podporządkować - pracodawcy i pracownicy. Wtedy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.03.2020

Koronawirus. "Są pieniądze dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na zakup niezbędnego sprzętu, aby jak najszybciej mozna było takie badania wykonywać w Białymstoku".

Marek Karp, fot. Monika Kalicka

Marek Karp [wideo]

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
10.03.2020

"W kontenerach nie będą wykonywane badania medyczne, to będą czynności bezkontaktowe w relacji pacjent - pracownik, tak żeby nie stwarzać dodatkowego ryzyka" - mówi dyrektor USK.

st. sierż. Piotr Niewiarowski, Urszula Telicka-Hajduk i st. asp. Marcin Gawryluk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

9.03.2020

Głównym celem jest zwiększenie świadomości seniorów m.in. na temat oszustw "na wnuczuka" czy w zakresie podpisywania umów. Podlaska policja przygotowała pilotażowy projekt "Uniwersytet Bezpiecznego Seniora".


Rafał Tomaszczuk, fot. Joanna Szubzda

Rafał Tomaszczuk [wideo]

rzecznik prasowy podlaskiego NFZ
9.03.2020

Konsultanci doradzą, co zrobić, by otrzymać pomoc - Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do korzystania z bezpłatnej infolinii dla osób podejrzewających u siebie zakażenie koronawirusem.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z UwB
6.03.2020

"Wydaje mi się, że bardzo szybko ludzie znudzą się takimi ciągłymi sensacyjnymi informacjami, że koronawirus jest już w Polsce, jest już w Białymstoku, jest już gdzieś tam" - mówi Maciej Białous.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska - rośnie liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym [wideo]

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny
5.03.2020

"Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym w naszym województwie rośnie. Stan na środę to 103 osoby, na czwartek - 114" - mówi Elżbieta Kraszewska.


Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska - jak higiena może zmniejszyć ryzyko zachorowania [wideo]

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
4.03.2020

"Dbajmy o siebie, nie tylko ze względu na koronawirusa. Myjmy ręce najczęściej jak to tylko możliwe, a nie tylko przed jedzeniem czy po wyjściu z toalety" - radzi prof. Zajkowska.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński - o działaniach w razie wystąpienia koronawirusa w Białymstoku

przewodniczący Zespołu do spraw monitorowania sytuacji epidemiologicznej
4.03.2020

"Nie jest rolą miasta odwoływanie różnego typu imprez od razu, wszędzie powinien rządzić zdrowy rozsądek. My możemy tylko i wyłącznie na tą chwilę być elementem profilaktycznym i też takim, który nie będzie potęgował paniki" - mówi Przemysław Tuchliński.

Joanna Szeląg, fot. Monika Kalicka

dr Joanna Szeląg - gdzie szukać pomocy i czy prewencyjne nosić maseczki ochronne?

specjalista medycyny rodzinnej
4.03.2020

Jest pierwszy w Polsce przypadek zarażenia koronawirusem z Chin. To mężczyzna hospitalizowany w Zielonej Górze. Co zrobić, kiedy mamy objawy infekcji, ale nie mamy pewności czy to nowa choroba?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok