Radio Białystok | Gość | Artur Kosicki [wideo] - marszałek województwa podlaskiego

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego

20.03.2020, 06:56, akt. 12:14

- Postawa każdego mieszkańca naszego województwa jest bardzo istotna. Niezwykle ważne jest to, by dostosować się do wymogów, które wskazał Główny Inspektor Sanitarny. Musimy być odpowiedzialni.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda
Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Z Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zakup aparatury medycznej i diagnostycznej dla potrzeb walki z koronawirusem, dostosowanie pomieszczeń dla potrzeb chorych - m.in. takie zadania będą mogły sfinansować szpitale w regionie za pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Zarząd województwa podjął w czwartek (19.03) decyzję o przeznaczeniu na ten cel blisko 22 mln zł. To projekt pozakonkursowy; ma być realizowany w uzgodnieniu z wojewodą podlaskim. Po pieniądze będą mogły sięgać placówki medyczne z regionu, które leczą zakażonych koronawirusem.

Z marszałkiem województwa podlaskiego Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Na tych 22 mln zł to się z pewnością nie skończy.


Artur Kosicki: Chciałbym zaznaczyć, że 22 mln są tylko z Regionalnego Programu Operacyjnego. Do tego będzie jeszcze potrzebny wkład wlasny. Wystąpiliśmy do pani minister Jarosińskiej o to, żeby dołożyć ten wkład z budżetu państwa, a nie z budżetu samorządu województwa. Myślę, że będzie to minimum kwota 26 mln zł, a może i większa.


Czy po koronawirusie, a nawet jeszcze w trakcie, przeanalizujecie to, jak zorganizowana jest służba zdrowia, czego potrzebuje? Już teraz zbieracie meldunki o najpilniejszych potrzebach, ale później trzeba będzie się temu przyjrzeć.


Pamiętajmy, że działamy w sytuacji wyższej konieczności, mamy stan zagrożenia epidemicznego. To jest sytuacja, której chyba nigdy nie było i trudno jest przewidzieć wszystko, co może się wydarzyć.

Oczywiście, że będziemy wyciągali wnioski. Choćby taki wniosek, żeby np. nasz konkurs, który dotyczy OSP, rozszerzyć o możliwości zakupu sprzętu właśnie do ochrony przed koronawirusem. Także pewne wnioski, pewne pomysły pojawiają się z praktyki.

Pamiętajmy, że oczywiście trzeba analizować bieżącą sytuację, trzeba na nią reagować, ale przyjdzie czas na podsumowanie. I myślę, że nie jest najgorzej, idziemy w dobrym kierunku.


Szpital łomżyński. Jak wygląda dzisiaj sytuacja w Łomży?


Sytuacja w Łomży też dla nas jako samorządu województwa była pewnym zaskoczeniem. Oczywiście jest to trudna decyzja również dla wojewody podlaskiego. Chcielibyśmy, żeby cały zasób sprzętu chronił jak najlepiej pracowników i pacjentów, bo przede wszystkim o to tutaj chodzi.

Powiedziałbym w taki sposób: idealnego rozwiązania w takich sytuacjach nie ma. Cały czas staramy się działać tak, żeby jak najlepiej zabezpieczyć szpital w Łomży. Z tego, co mi wiadomo, szpital ma prawie 14 milionów na koncie. Teraz. Do wydawania na te wszystkie rzeczy. Oczywiście, ktoś powie, gdzie je kupić. Dlatego ściągamy to, co mamy w ramach rezerw materiałowych. Jest to uzupełniane bieżącymi zamówieniami szpitala. Teraz jest traktowany priorytetowo.

Płacone jest też za wszystkie łóżka, nieważne, czy są puste, czy zajęte.


Nie uważa pan, że to taka próba przekupstwa, ustabilizowania pieniędzmi tej sytuacji?


Nie panie redaktorze. Naszym zadaniem jest wykonać wszystko, co jest w naszej mocy i obowiązkach. Dlatego jeżeli możemy przelewać pieniądze, to lepiej, żeby one były niż żeby ich nie było.

Inną kwestią jest to, że oczywiście chcielibyśmy, żeby każdy strój był szyty na miarę. Takich możliwości nie ma. Pamiętajmy, to jest pandemia. Musimy działać, musimy się jednoczyć. Problemy są, musimy je rozwiązywać...


A nie biadolić?


Nie. Wszyscy się boimy. Tak samo pewnie pan redaktor, ja, tak samo przede wszystkim pracownicy służby zdrowia, też w szpitalu w Łomży, z których jestem naprawdę - pomimo czasami cierpkich słów - bardzo dumny i którym bardzo serdecznie dziękuję za to, że są na pierwszej linii ognia. To jest dla mnie bardzo ważne.

Staramy się zaradzić wspólnie z zarządzaniem kryzysowym, żeby faktycznie ten sprzęt docierał jak najszybciej i żeby ochrona pracowników i "komfort" pracy były jak najlepsze.


Okazuje się, że hierarchia wartości, jeżeli chodzi o niektóre zawody, się odwróciła. Pani sprzedawczyni w sklepie to bardzo istotna rola w tym epidemicznym zagrożeniu.


Postawa każdego mieszkańca naszego województwa jest bardzo istotna. Począwszy od pani w sklepie, skończywszy na pracownikach ochrony zdrowia czy laboratorium. To jest dla nas bardzo istotne, żeby dostosować się do wymogów, które wskazał Główny Inspektor Sanitarny. Musimy być odpowiedzialni.

Rozumiem, że jeżeli jest ładna pogoda i świeci słońce, to fajnie by było, żebyśmy spotkali się na placu zabaw. Nie możemy.

Nie wszędzie jest odpowiedzialne zachowanie. Mamy dużo informacji, że ludzie zbierają się na placach zabaw, w innych miejscach. Staramy się reagować. Zaapelowałem do komendanta wojewódzkiego, żeby wydał dyspozycje dla dzielnicowych, dla komendantów w innych miastach, żeby zwracali na to ludziom uwagę. Jest ładna pogoda, ale nie zbierajmy się w grupach.


Plan rządowy dotyczący gospodarki to ponad 200 miliardów złotych. Czy samorząd województwa też będzie wspierał przedsiębiorców? Teraz kwestią jest utrzymanie firm, aby nie upadły i mogły się odtworzyć po zakończeniu kwarantanny.


W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego poprzedłużaliśmy już niektóre konkursy, wdrażamy, czy wdrożyliśmy już w niektórych konkursach system uproszczony, taki, żeby łatwiej było działać i przeznaczać środki na pewne finanse niekwalifikowane.

Z drugiej strony pamiętajmy, że jako samorząd województwa też mamy instytucje, które ucierpią na tej sytuacji. To przecież teatry, opera, to PKS. Musimy mieć także na uwadze pomoc dla tych instytucji.

Ale oczywiście, że myślimy w ramach tych pieniędzy, którymi dysponujemy. To są instrumenty finansowe z wcześniejszych RPO. Jesteśmy teraz na etapie analizy i uzgodnień z ministerstwem co do tego, jakie procedury moglibyśmy wdrożyć, żeby faktycznie można było realnie pomóc przedsiębiorcom.

Oczywiście nie mówię o konkursach, ale mówię o dodatkowych środkach - czy w ramach pożyczek 0 proc. z możliwością umorzenia i innych tego typu sytuacjach. Ale za wcześnie jeszcze o tym mówić. Myślę, że w następnym tygodniu będziemy mieli już konkretne propozycje.


Chyba po raz ostatni rozmawiamy twarzą w twarz, bo zaostrzone są przepisy związane z epidemią.


Bardzo lubię przychodzić do pana redaktora, i w ogóle do Radia Białystok. Także będzie to dla mnie trochę smutna sytuacja.

Czasami sobie żartujemy, po co siadamy metr od siebie czy po co wdrażamy pewne procedury. Właśnie po to, żeby zminimalizować szanse zakażenia. Póki faktycznie nie dotknie to kogoś koło nas, kogoś z naszej rodziny, nawet sama kwarantanna, to faktycznie nie zdajemy sobie sprawy, jak poważna jest sytuacja.


Czekamy na informacje, by przetrwać tę narodową kwarantannę, która jest obowiązkowa i do której powinniśmy się dostosować i nie narzekać. Przynajmniej na razie.


Nie powinniśmy narzekać. Ale też chciałbym powiedzieć, by nie wykorzystywać koronawirusa do walki politycznej. Skupmy się na pomaganiu, na wspieraniu, na angażowaniu się we wszystkie działania, które mają na celu walkę z rozprzestrzenianiem się wirusa.

I uważajmy na fake newsy. Są różne portale, nawet u nas w Białymstoku, które podają informacje w sposób - nazwałbym to - specyficzny, co może wzbudzać w społeczeństwie niepokój. Lepiej, żeby takie portale podawały informacje, co robić, żeby się nie gromadzić, i tak dalej. Ale nie szczypmy się nawzajem. Nie o to tu chodzi. Ja cały czas staram się tylko i wyłącznie działać na rzecz mieszkańców województwa podlaskiego i chciałbym się tym zająć. Nie chcę się z nikim przepychać. Jestem od tego, żeby działać i apeluję - jeżeli ktoś nie chce bądź nie umie pomóc, to niech nie przeszkadza i zostanie w domu.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej
Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

30.03.2020

"Powinniśmy być wyczuleni i uczulić naszych najbliższych, nasze babcie, dziadków, ciocie i wujków, czy rodziców, że może dojść do oszustwa, żeby pod żadnym pozorem podejrzanych osób nie wpuszczali do domu" - przypomina Tomasz Krupa.

Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

prorektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
30.03.2020

Od początku wiedzieliśmy, że jedno miejsce nie wystarczy. Widzimy dynamikę rozwoju tej pandemii i było oczywiste, że trzeba szukać drugiego miejsca na laboratorium - mówi prof. Marcin Moniuszko.

fot. Sylwia Krassowska

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
29.03.2020

Opustoszałe kościoły, wierni uczestniczący w mszach i rekolekcjach przed ekranami komputerów i telewizorów, duszpasterze przemawiający do ludzi w internecie - takiego finału Wielkiego Postu jeszcze nie mieliśmy.


Konferencja prasowa wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
28.03.2020

O kolejnych, ośmiu potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Podlaskiem informuje Urząd Wojewódzki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej Policji
27.03.2020

- Policjanci nie będą pytać każdego przechodnia, w jakim celu i gdzie idzie, nie będą legitymować takich osób. Oczywiście będziemy reagować tam, gdzie będziemy mieli do czynienia z rażącym przypadkami łamania wprowadzonych ograniczeń.

foto: Monika Kalicka

Józef Klim i Zdzisław Babicz

dyrektor LO PB i naczyciel informatyk
26.03.2020

Jak zorganizować zdalne nauczanie? "Stworzenie samej platformy z kursami nie jest sprawą trudną, natomiast wymagane jest przeszkolenie nauczyciel."


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
25.03.2020

- Na razie na Podlasiu mamy sytuację stosunkowo stabilną - mówi wojewoda.

foto: Monika Kalicka

Wiktoria Bocheńska

studiująca i pracująca w Birmingham białostoczanka
25.03.2020

Wychodzenie z domu tylko w wyjątkowych sytuacjach i zakaz zgromadzeń - takie ograniczenia, jakie wprowadził polski rząd, na Wyspach Brytyjskich obowiązują od wczoraj.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista UwB
24.03.2020

Sąd Najwyższy może mieć twardy orzech do zgryzienia w przypadku problemów z rejestracją kandydatów na prezydenta. Jeśli nie uda się im zebrać wystarczającej liczby podpisów z uwagi na epidemię i zaskarżą to do sądu, wybory mogą okazać się potem nieważne - wyjaśnia prof. Jackiewicz


Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskie policji
23.03.2020

- Niestety każdej doby policjanci w Podlaskiem odnotowują kilka przypadków, w których osoby poddane kwarantannie domowej wykazują się ogromną nieodpowiedzialnością i nie ma ich w domu podczas kontroli.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
23.03.2020

- Ponad 95 proc. szkół zgłasza gotowość do nauczania na odległość bądź już to robi - informuje minister edukacji.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
20.03.2020

- Postawa każdego mieszkańca naszego województwa jest bardzo istotna. Niezwykle ważne jest to, by dostosować się do wymogów, które wskazał Główny Inspektor Sanitarny. Musimy być odpowiedzialni.


Szczepan Barszczewski, fot. Monika Kalicka

Szczepan Barszczewski o tarczy antykryzysowej [wideo]

dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku
19.03.2020

"Zwracamy się do władz z prośbą o wprowadzenie dobrowolności ubezpieczenia dla przedsiębiorców na najbliższe 3 miesiące, a jak będzie trzeba, to i na kolejne" - mówi Szczepan Barszczewski.

Foto: Lech Pilarski

Ks. Wojciech Sawicki o życiu w Rzymie podczas kwarantanny

ksiądz z polskiej placówki w Watykanie
19.03.2020

"We Włoszech jest drugi tydzień kwarantanny. W pierwszych dniach było ciężko się przyzwyczaić, bo ludzie chodzili po balkonach, po dachach nawet. Wydaje mi się, że dopiero teraz ludzie się przyzwyczaili i nie stwarzają problemów. Nie kontaktują się z innymi osobami."

Jacek Roleder, fot. Paweł Wądołowski

Jacek Roleder

p.o. dyrektora szpitala w Łomży
18.03.2020

Nie wszyscy pacjenci z koronawirusem będą trafiać do Łomży. - My będziemy przyjmować tych pacjentów, którzy są w jakiś sposób zabiegowi, czyli np. ze złamaniami, z bardzo głebokimi ranami, których nie da się na oddziale zachowaczym zabezpieczyć.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
18.03.2020

- Myślę, że sytuacja łomżyńska będzie się stabilizować (...) Dlaczego Łomża? Zgodnie z wytycznymi MZ trzeba było znaleźć placówkę o wieloprofilowym zakresie, gdzie będzie miejsce na poród, na zabieg kardiologiczny, na intensywną terapię, itd.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
18.03.2020

Otwarcie w Ogrodnikach dodatkowego przejścia na granicy polsko-litewskiej skróciło czas oczekiwania kierowców na wjazd do naszego kraju o połowę. Na przejściu w Budzisku po stronie litewskiej tworzyły się 50-kilometrowe kolejki.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

ekonomista z UwB
17.03.2020

"Nasz system bankowy jest bardzo zdrowy, bardzo mocny. (...) Zabieranie pieniędzy z banków nadto co potrzebujemy, na bieżące zakupy, jest niczym niepodyktowane" - mówi prof. Henryk Wnorowski.


prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk, filozof
17.03.2020

"Zachowujmy się normalnie, nie bójmy się, tylko bądźmy ostrożni, niech lęk nas nie paraliżuje"- mówi prof. Jerzy Kopania.

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor podlaskiego NFZ
16.03.2020

Szpital w Łomży na czas walki z koronawirusem zostaje przekształcony w szpital zakaźny. Co mają robić pacjenci poradni specjalistycznych znajdujących się w placówce?

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzeczniik podlaskiej policji
16.03.2020

Jak wygląda praca podlaskiej policji w czasie zagrożenia koronawirusem?


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej
16.03.2020

- Nauczyciel powinien przygotować pracę zdalną w błyskawicznym tempie, zobaczyć, jakie są narzędzia i stopniowo wdrażać się tak, aby za kilka dni mógł już systematycznie realizować podstawę programową i rozpocząć normalną pracę z uczniem.

prof. Jolanta Sztachelska, fot. Joanna Szubzda

Co czytać w czasie zagrożenia koronawirusem radzi literaturoznawczyni z UwB - prof. Jolanta Sztachelska

15.03.2020

"W czasach zarazy następuje rozprzężenie, ludzie w różny sposób to traktują. Jedni się zamykają, dążą do jakiejś ascezy, inni - przeciwnie, poddają się rozpuście" - mówi prof. Sztachelska.

Barbara Kamińska, źródło fot.: facebook.com

Barbara Kamińska

przewodniczka po Rzymie
14.03.2020

- Nasza kwarantanna wygląda w ten sposób, że mamy nakaz siedzenia w domu i zakaz wychodzenia bez powodu - mówi mieszkająca w Rzymie białostoczanka, przewodniczka po Wiecznym Mieście Barbara Kamińska.


Zbigniew Sulewski, fot. Katarzyna Cichoń

Zbigniew Sulewski

doradca gospodarczy
13.03.2020

"Są już pierwsze szacunki, które mówią, jak duże spowolnienie dotknie polską gospodarkę" - mówi Zbigniew Sulewski.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
13.03.2020

"Nie wiemy ile to potrwa, po drugie nie wiemy jak będzie wyglądać kwestia zaliczenia, odrabiania zajęć, których nie możemy wprowadzić do systemu zdalnego" - mówi o zawieszeniu zajęć na uczelniach rektor UwB.

dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński [wideo]

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
12.03.2020

- Pracodawca nie może sam wprowadzić kwarantanny. Taką decyzję podejmuje Inspektor Sanitarny. Wówczas wszyscy muszą się jej podporządkować - pracodawcy i pracownicy. Wtedy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.03.2020

Koronawirus. "Są pieniądze dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na zakup niezbędnego sprzętu, aby jak najszybciej mozna było takie badania wykonywać w Białymstoku".

Marek Karp, fot. Monika Kalicka

Marek Karp [wideo]

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
10.03.2020

"W kontenerach nie będą wykonywane badania medyczne, to będą czynności bezkontaktowe w relacji pacjent - pracownik, tak żeby nie stwarzać dodatkowego ryzyka" - mówi dyrektor USK.

st. sierż. Piotr Niewiarowski, Urszula Telicka-Hajduk i st. asp. Marcin Gawryluk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

9.03.2020

Głównym celem jest zwiększenie świadomości seniorów m.in. na temat oszustw "na wnuczuka" czy w zakresie podpisywania umów. Podlaska policja przygotowała pilotażowy projekt "Uniwersytet Bezpiecznego Seniora".


Rafał Tomaszczuk, fot. Joanna Szubzda

Rafał Tomaszczuk [wideo]

rzecznik prasowy podlaskiego NFZ
9.03.2020

Konsultanci doradzą, co zrobić, by otrzymać pomoc - Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do korzystania z bezpłatnej infolinii dla osób podejrzewających u siebie zakażenie koronawirusem.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z UwB
6.03.2020

"Wydaje mi się, że bardzo szybko ludzie znudzą się takimi ciągłymi sensacyjnymi informacjami, że koronawirus jest już w Polsce, jest już w Białymstoku, jest już gdzieś tam" - mówi Maciej Białous.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska - rośnie liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym [wideo]

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny
5.03.2020

"Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym w naszym województwie rośnie. Stan na środę to 103 osoby, na czwartek - 114" - mówi Elżbieta Kraszewska.


Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska - jak higiena może zmniejszyć ryzyko zachorowania [wideo]

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
4.03.2020

"Dbajmy o siebie, nie tylko ze względu na koronawirusa. Myjmy ręce najczęściej jak to tylko możliwe, a nie tylko przed jedzeniem czy po wyjściu z toalety" - radzi prof. Zajkowska.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński - o działaniach w razie wystąpienia koronawirusa w Białymstoku

przewodniczący Zespołu do spraw monitorowania sytuacji epidemiologicznej
4.03.2020

"Nie jest rolą miasta odwoływanie różnego typu imprez od razu, wszędzie powinien rządzić zdrowy rozsądek. My możemy tylko i wyłącznie na tą chwilę być elementem profilaktycznym i też takim, który nie będzie potęgował paniki" - mówi Przemysław Tuchliński.

Joanna Szeląg, fot. Monika Kalicka

dr Joanna Szeląg - gdzie szukać pomocy i czy prewencyjne nosić maseczki ochronne?

specjalista medycyny rodzinnej
4.03.2020

Jest pierwszy w Polsce przypadek zarażenia koronawirusem z Chin. To mężczyzna hospitalizowany w Zielonej Górze. Co zrobić, kiedy mamy objawy infekcji, ale nie mamy pewności czy to nowa choroba?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok