Radio Białystok | Gość | Artur Kosicki [wideo] - marszałek województwa podlaskiego

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego

20.03.2020, 06:56, akt. 12:14

- Postawa każdego mieszkańca naszego województwa jest bardzo istotna. Niezwykle ważne jest to, by dostosować się do wymogów, które wskazał Główny Inspektor Sanitarny. Musimy być odpowiedzialni.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda
Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Z Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zakup aparatury medycznej i diagnostycznej dla potrzeb walki z koronawirusem, dostosowanie pomieszczeń dla potrzeb chorych - m.in. takie zadania będą mogły sfinansować szpitale w regionie za pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Zarząd województwa podjął w czwartek (19.03) decyzję o przeznaczeniu na ten cel blisko 22 mln zł. To projekt pozakonkursowy; ma być realizowany w uzgodnieniu z wojewodą podlaskim. Po pieniądze będą mogły sięgać placówki medyczne z regionu, które leczą zakażonych koronawirusem.

Z marszałkiem województwa podlaskiego Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Na tych 22 mln zł to się z pewnością nie skończy.


Artur Kosicki: Chciałbym zaznaczyć, że 22 mln są tylko z Regionalnego Programu Operacyjnego. Do tego będzie jeszcze potrzebny wkład wlasny. Wystąpiliśmy do pani minister Jarosińskiej o to, żeby dołożyć ten wkład z budżetu państwa, a nie z budżetu samorządu województwa. Myślę, że będzie to minimum kwota 26 mln zł, a może i większa.


Czy po koronawirusie, a nawet jeszcze w trakcie, przeanalizujecie to, jak zorganizowana jest służba zdrowia, czego potrzebuje? Już teraz zbieracie meldunki o najpilniejszych potrzebach, ale później trzeba będzie się temu przyjrzeć.


Pamiętajmy, że działamy w sytuacji wyższej konieczności, mamy stan zagrożenia epidemicznego. To jest sytuacja, której chyba nigdy nie było i trudno jest przewidzieć wszystko, co może się wydarzyć.

Oczywiście, że będziemy wyciągali wnioski. Choćby taki wniosek, żeby np. nasz konkurs, który dotyczy OSP, rozszerzyć o możliwości zakupu sprzętu właśnie do ochrony przed koronawirusem. Także pewne wnioski, pewne pomysły pojawiają się z praktyki.

Pamiętajmy, że oczywiście trzeba analizować bieżącą sytuację, trzeba na nią reagować, ale przyjdzie czas na podsumowanie. I myślę, że nie jest najgorzej, idziemy w dobrym kierunku.


Szpital łomżyński. Jak wygląda dzisiaj sytuacja w Łomży?


Sytuacja w Łomży też dla nas jako samorządu województwa była pewnym zaskoczeniem. Oczywiście jest to trudna decyzja również dla wojewody podlaskiego. Chcielibyśmy, żeby cały zasób sprzętu chronił jak najlepiej pracowników i pacjentów, bo przede wszystkim o to tutaj chodzi.

Powiedziałbym w taki sposób: idealnego rozwiązania w takich sytuacjach nie ma. Cały czas staramy się działać tak, żeby jak najlepiej zabezpieczyć szpital w Łomży. Z tego, co mi wiadomo, szpital ma prawie 14 milionów na koncie. Teraz. Do wydawania na te wszystkie rzeczy. Oczywiście, ktoś powie, gdzie je kupić. Dlatego ściągamy to, co mamy w ramach rezerw materiałowych. Jest to uzupełniane bieżącymi zamówieniami szpitala. Teraz jest traktowany priorytetowo.

Płacone jest też za wszystkie łóżka, nieważne, czy są puste, czy zajęte.


Nie uważa pan, że to taka próba przekupstwa, ustabilizowania pieniędzmi tej sytuacji?


Nie panie redaktorze. Naszym zadaniem jest wykonać wszystko, co jest w naszej mocy i obowiązkach. Dlatego jeżeli możemy przelewać pieniądze, to lepiej, żeby one były niż żeby ich nie było.

Inną kwestią jest to, że oczywiście chcielibyśmy, żeby każdy strój był szyty na miarę. Takich możliwości nie ma. Pamiętajmy, to jest pandemia. Musimy działać, musimy się jednoczyć. Problemy są, musimy je rozwiązywać...


A nie biadolić?


Nie. Wszyscy się boimy. Tak samo pewnie pan redaktor, ja, tak samo przede wszystkim pracownicy służby zdrowia, też w szpitalu w Łomży, z których jestem naprawdę - pomimo czasami cierpkich słów - bardzo dumny i którym bardzo serdecznie dziękuję za to, że są na pierwszej linii ognia. To jest dla mnie bardzo ważne.

Staramy się zaradzić wspólnie z zarządzaniem kryzysowym, żeby faktycznie ten sprzęt docierał jak najszybciej i żeby ochrona pracowników i "komfort" pracy były jak najlepsze.


Okazuje się, że hierarchia wartości, jeżeli chodzi o niektóre zawody, się odwróciła. Pani sprzedawczyni w sklepie to bardzo istotna rola w tym epidemicznym zagrożeniu.


Postawa każdego mieszkańca naszego województwa jest bardzo istotna. Począwszy od pani w sklepie, skończywszy na pracownikach ochrony zdrowia czy laboratorium. To jest dla nas bardzo istotne, żeby dostosować się do wymogów, które wskazał Główny Inspektor Sanitarny. Musimy być odpowiedzialni.

Rozumiem, że jeżeli jest ładna pogoda i świeci słońce, to fajnie by było, żebyśmy spotkali się na placu zabaw. Nie możemy.

Nie wszędzie jest odpowiedzialne zachowanie. Mamy dużo informacji, że ludzie zbierają się na placach zabaw, w innych miejscach. Staramy się reagować. Zaapelowałem do komendanta wojewódzkiego, żeby wydał dyspozycje dla dzielnicowych, dla komendantów w innych miastach, żeby zwracali na to ludziom uwagę. Jest ładna pogoda, ale nie zbierajmy się w grupach.


Plan rządowy dotyczący gospodarki to ponad 200 miliardów złotych. Czy samorząd województwa też będzie wspierał przedsiębiorców? Teraz kwestią jest utrzymanie firm, aby nie upadły i mogły się odtworzyć po zakończeniu kwarantanny.


W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego poprzedłużaliśmy już niektóre konkursy, wdrażamy, czy wdrożyliśmy już w niektórych konkursach system uproszczony, taki, żeby łatwiej było działać i przeznaczać środki na pewne finanse niekwalifikowane.

Z drugiej strony pamiętajmy, że jako samorząd województwa też mamy instytucje, które ucierpią na tej sytuacji. To przecież teatry, opera, to PKS. Musimy mieć także na uwadze pomoc dla tych instytucji.

Ale oczywiście, że myślimy w ramach tych pieniędzy, którymi dysponujemy. To są instrumenty finansowe z wcześniejszych RPO. Jesteśmy teraz na etapie analizy i uzgodnień z ministerstwem co do tego, jakie procedury moglibyśmy wdrożyć, żeby faktycznie można było realnie pomóc przedsiębiorcom.

Oczywiście nie mówię o konkursach, ale mówię o dodatkowych środkach - czy w ramach pożyczek 0 proc. z możliwością umorzenia i innych tego typu sytuacjach. Ale za wcześnie jeszcze o tym mówić. Myślę, że w następnym tygodniu będziemy mieli już konkretne propozycje.


Chyba po raz ostatni rozmawiamy twarzą w twarz, bo zaostrzone są przepisy związane z epidemią.


Bardzo lubię przychodzić do pana redaktora, i w ogóle do Radia Białystok. Także będzie to dla mnie trochę smutna sytuacja.

Czasami sobie żartujemy, po co siadamy metr od siebie czy po co wdrażamy pewne procedury. Właśnie po to, żeby zminimalizować szanse zakażenia. Póki faktycznie nie dotknie to kogoś koło nas, kogoś z naszej rodziny, nawet sama kwarantanna, to faktycznie nie zdajemy sobie sprawy, jak poważna jest sytuacja.


Czekamy na informacje, by przetrwać tę narodową kwarantannę, która jest obowiązkowa i do której powinniśmy się dostosować i nie narzekać. Przynajmniej na razie.


Nie powinniśmy narzekać. Ale też chciałbym powiedzieć, by nie wykorzystywać koronawirusa do walki politycznej. Skupmy się na pomaganiu, na wspieraniu, na angażowaniu się we wszystkie działania, które mają na celu walkę z rozprzestrzenianiem się wirusa.

I uważajmy na fake newsy. Są różne portale, nawet u nas w Białymstoku, które podają informacje w sposób - nazwałbym to - specyficzny, co może wzbudzać w społeczeństwie niepokój. Lepiej, żeby takie portale podawały informacje, co robić, żeby się nie gromadzić, i tak dalej. Ale nie szczypmy się nawzajem. Nie o to tu chodzi. Ja cały czas staram się tylko i wyłącznie działać na rzecz mieszkańców województwa podlaskiego i chciałbym się tym zająć. Nie chcę się z nikim przepychać. Jestem od tego, żeby działać i apeluję - jeżeli ktoś nie chce bądź nie umie pomóc, to niech nie przeszkadza i zostanie w domu.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?

Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.


Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.

Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski


Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.

Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.


Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.


Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.


Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.

insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.


Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.

foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.


foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".

Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.


Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.

Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.


Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.

Tomasz Wasiluk, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wasiluk

lekarz z RCKiK w Białymstoku
4.06.2020

"Podstawowa zaleta oddawania krwi to jest to czynnik, który się odnawia, dzięki temu możemy utrzymywać nasze zapasy, a dawcy mogą do nas wracać" - mówi Tomasz Wasiluk.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

polonijny dziennikarz w Grodnie
4.06.2020

"Na Białorusi nastrój społeczny jest taki, że poparcie dla Łukaszenki jest czymś, czym człowiek nie będzie się chwalił teraz. I to jest problem dla Łukaszenki" - mówi Andrzej Poczobut.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok