Radio Białystok | Gość | Józef Klim i Zdzisław Babicz - dyrektor LO PB i naczyciel informatyk

Józef Klim i Zdzisław Babicz

dyrektor LO PB i naczyciel informatyk

26.03.2020, 08:11, akt. 09:54

Jak zorganizować zdalne nauczanie? "Stworzenie samej platformy z kursami nie jest sprawą trudną, natomiast wymagane jest przeszkolenie nauczyciel."

foto: Monika Kalicka
foto: Monika Kalicka

Ze Zdzisławem Babiczem i Józefem Klimem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Są problemy ze zdalnym nauczaniem, przede wszystkim z przepustowością łączy i wyposażeniem technicznym nauczycieli i uczniów. Często brakuje także umiejętności.

Problemów nie ma w II Społecznym Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku i Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Białostockiej. O tym z nauczycielem informatykiem Zdzisławem Babiczem i dyrektorem LO Józefem Klimem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Panie Zdzisławie, opracował pan zdalne nauczanie w Liceum Politechniki Białostockiej. Miał pan już wcześniejsze doświadczenia.


Zdzisław Babicz: Nie było to robione pod kątem przewidywania epidemii. Sama edukacja zdalna nie jest rzeczą nową. To jest dość stary pomysł, zmieniła się głównie forma. Teraz mówimy o e-learningu. Jest to jedna z form edukacji zdalnej. Wykorzystywaliśmy to od dawna i również tym zagadnieniem zajmowaliśmy się już tak naprawdę od kilku lat, starając się wykorzystać edukację zdalną do wspomagania edukacji stacjonarnej.


Panie dyrektorze, namówił pan pana Zdzisława do tego, żeby stworzył platformę e-learningową.


Józef Klim: Inicjatywa wyszła od pana Zdzisława Babicza. Ja tylko słucham dobrych propozycji i staram się pomagać i wdrażać w życie. Przesłanką tego było to, co mówił pan Zdzisław, ale też fakt, że nasza młodzież jest bardzo kreatywna. Potrzebuje częstszych kontaktów z nauczycielami, uczniowie mają swoje pomysły, problemy albo jakieś kwestie do rozwiązania. Stąd też nauczanie e-learningowe, które jest wzmocnieniem nauczania stacjonarnego. Osobiście uważam, że jest świetnym pomysłem.


Udało się przygotować nauczycieli, udało się wykorzystywać nowe metody, które stworzył pan Zdzisław?


JK: Tak. Po pierwsze z pomocą przyszła też trochę Politechnika Białostocka, a po drugie przeszkoliliśmy i powolutku dalej szkolimy nauczycieli do korzystania z tego narzędzia, bardzo dobrego narzędzia. Dzisiejsze warunki powodują, że tak naprawdę zbliżamy się już do 100-procentowej sytuacji, w której nasi nauczyciele mogą z tego narzędzia korzystać.


To teraz będzie oszczędność na kosztach budynku, itp.? Każdy będzie siedział w domu i się uczył?


JK: Nie, nie. Oczywiście nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu nauczyciela i ucznia, ucznia i mistrza. Natomiast takie pozalekcyjne wspomaganie jest dobrą formułą przy wykorzystaniu platformy e-learningowej.


Panie Zdzisławie, jak trudno jest stworzyć taką platformę?


ZB: Nie jest to sprawą trudną. Korzystamy z gotowego środowiska Moodle. Zostało ono opracowane kilkanaście lat temu i przez cały czas jest doskonale, w związku z tym jest coraz bardziej dostosowane do potrzeb i oczekiwań użytkowników.

Środowisko jest bezpłatne. Wymagany jest serwer, na którym to możemy zainstalować. Tutaj skorzystaliśmy z uprzejmości Politechniki Białostockiej i uczelnianego centrum informatycznego, które utworzyło i w tej chwili sprawuje obsługę techniczną naszej platformy.

Stworzenie samej platformy z kursami nie jest sprawą trudną, natomiast wymaga dalszej pracy tak, aby nauczyciele wykorzystywali możliwość tej platformy. Wymagane jest przeszkolenie nauczycieli. Zrobiliśmy kurs stacjonarny, a w tej chwili w jednym z kursów na platformie umieściliśmy wideoporadniki, jak można wykorzystywać platformę, przygotowując materiały.


Jak jest z obciążeniem? Czy łącza się nie urywają?


ZB: Rzeczywiście w tak dużej skali platformy te nie były wykorzystywane. Jesteśmy na etapie obserwacji tego, jakie zasoby są potrzebne. Gdyby okazało się, że potrzebne jest rozszerzenie zasobów, będziemy starali się to zrobić zarówno na Politechnice, jak i w II Społecznym LO.

Wczoraj była naprawdę ekstremalna sytuacja, gdy mnóstwo osób, szkół, uczniów, rodziców chciało korzystać z dziennika elektronicznego.


Co by pan podpowiedział nauczycielom i dyrektorom szkół, by jak najszybciej stworzyć taką platformę i niekoniecznie korzystać tylko i wyłącznie z Librusa?


ZB: Główną zaletą platformy e-learningowej jest to, że pozwala zorganizować pracę nauczyciela. Może dla uzmysłowienia tego problemu powiem o kilku liczbach. Nauczyciel przeciętnie ma około 150 uczniów, ekstremalnie - 400. Jakbyśmy wyobrazili sobie, że w obecnej sytuacji jest zobligowany do utrzymania kontaktu mailowego z uczniami, pamiętając o tym, że uczniów powinien widzieć jako pewne klasy, że powinny być ustalone terminy rozliczenia zajęć, to jest to sytuacja z samą organizacją tylko poczty elektronicznej nie do ogarnięcia.

Platforma e-learningowa pozwala to w sposób uporządkowany rozwiązać. Widać tam klasy, uczniów, terminy np. oddania zadań, kto zadania już oddał, a kto nie. Nauczyciel powinien również dograć komentarz do zadania, i tak dalej. Może to zrobić w formie pisanej, ale również w platformie Moodle mamy możliwość zamieszczenia komentarza głosowego. Przeglądamy zadania i komentujemy je, można nagrać wideo. Możliwości multimedialne są duże.

Nie ma co prawda komunikatora wideo, który pozwalałby w ramach platformy połączyć się z grupą uczniów, ale możemy korzystać z zewnętrznych narzędzi. Natomiast sama platforma zorganizuje udostępnianie materiałów, zorganizuje wymianę informacji między uczniami i nauczycielami, ale również między uczniami.


Panie dyrektorze, czy to znaczy, że nie będzie u was żadnych opóźnień, jeśli chodzi o zdobywanie wiedzy?


JK: Jeżeli chodzi o podstawę programową, o zdobywanie wiedzy, to absolutnie nie. Natomiast teraz wzmacniamy ten element wideokonferencji, wideodydaktyki, szczególnie u nauczycieli językowców.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu
Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.


dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.


Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski

Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.


Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.


Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.

Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.


Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.

Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.


insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.

Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.


Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.


foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.

foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".


Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok