Radio Białystok | Gość | Józef Klim i Zdzisław Babicz - dyrektor LO PB i naczyciel informatyk

Józef Klim i Zdzisław Babicz

dyrektor LO PB i naczyciel informatyk

26.03.2020, 08:11, akt. 09:54

Jak zorganizować zdalne nauczanie? "Stworzenie samej platformy z kursami nie jest sprawą trudną, natomiast wymagane jest przeszkolenie nauczyciel."

foto: Monika Kalicka
foto: Monika Kalicka

Ze Zdzisławem Babiczem i Józefem Klimem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Są problemy ze zdalnym nauczaniem, przede wszystkim z przepustowością łączy i wyposażeniem technicznym nauczycieli i uczniów. Często brakuje także umiejętności.

Problemów nie ma w II Społecznym Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku i Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Białostockiej. O tym z nauczycielem informatykiem Zdzisławem Babiczem i dyrektorem LO Józefem Klimem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Panie Zdzisławie, opracował pan zdalne nauczanie w Liceum Politechniki Białostockiej. Miał pan już wcześniejsze doświadczenia.


Zdzisław Babicz: Nie było to robione pod kątem przewidywania epidemii. Sama edukacja zdalna nie jest rzeczą nową. To jest dość stary pomysł, zmieniła się głównie forma. Teraz mówimy o e-learningu. Jest to jedna z form edukacji zdalnej. Wykorzystywaliśmy to od dawna i również tym zagadnieniem zajmowaliśmy się już tak naprawdę od kilku lat, starając się wykorzystać edukację zdalną do wspomagania edukacji stacjonarnej.


Panie dyrektorze, namówił pan pana Zdzisława do tego, żeby stworzył platformę e-learningową.


Józef Klim: Inicjatywa wyszła od pana Zdzisława Babicza. Ja tylko słucham dobrych propozycji i staram się pomagać i wdrażać w życie. Przesłanką tego było to, co mówił pan Zdzisław, ale też fakt, że nasza młodzież jest bardzo kreatywna. Potrzebuje częstszych kontaktów z nauczycielami, uczniowie mają swoje pomysły, problemy albo jakieś kwestie do rozwiązania. Stąd też nauczanie e-learningowe, które jest wzmocnieniem nauczania stacjonarnego. Osobiście uważam, że jest świetnym pomysłem.


Udało się przygotować nauczycieli, udało się wykorzystywać nowe metody, które stworzył pan Zdzisław?


JK: Tak. Po pierwsze z pomocą przyszła też trochę Politechnika Białostocka, a po drugie przeszkoliliśmy i powolutku dalej szkolimy nauczycieli do korzystania z tego narzędzia, bardzo dobrego narzędzia. Dzisiejsze warunki powodują, że tak naprawdę zbliżamy się już do 100-procentowej sytuacji, w której nasi nauczyciele mogą z tego narzędzia korzystać.


To teraz będzie oszczędność na kosztach budynku, itp.? Każdy będzie siedział w domu i się uczył?


JK: Nie, nie. Oczywiście nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu nauczyciela i ucznia, ucznia i mistrza. Natomiast takie pozalekcyjne wspomaganie jest dobrą formułą przy wykorzystaniu platformy e-learningowej.


Panie Zdzisławie, jak trudno jest stworzyć taką platformę?


ZB: Nie jest to sprawą trudną. Korzystamy z gotowego środowiska Moodle. Zostało ono opracowane kilkanaście lat temu i przez cały czas jest doskonale, w związku z tym jest coraz bardziej dostosowane do potrzeb i oczekiwań użytkowników.

Środowisko jest bezpłatne. Wymagany jest serwer, na którym to możemy zainstalować. Tutaj skorzystaliśmy z uprzejmości Politechniki Białostockiej i uczelnianego centrum informatycznego, które utworzyło i w tej chwili sprawuje obsługę techniczną naszej platformy.

Stworzenie samej platformy z kursami nie jest sprawą trudną, natomiast wymaga dalszej pracy tak, aby nauczyciele wykorzystywali możliwość tej platformy. Wymagane jest przeszkolenie nauczycieli. Zrobiliśmy kurs stacjonarny, a w tej chwili w jednym z kursów na platformie umieściliśmy wideoporadniki, jak można wykorzystywać platformę, przygotowując materiały.


Jak jest z obciążeniem? Czy łącza się nie urywają?


ZB: Rzeczywiście w tak dużej skali platformy te nie były wykorzystywane. Jesteśmy na etapie obserwacji tego, jakie zasoby są potrzebne. Gdyby okazało się, że potrzebne jest rozszerzenie zasobów, będziemy starali się to zrobić zarówno na Politechnice, jak i w II Społecznym LO.

Wczoraj była naprawdę ekstremalna sytuacja, gdy mnóstwo osób, szkół, uczniów, rodziców chciało korzystać z dziennika elektronicznego.


Co by pan podpowiedział nauczycielom i dyrektorom szkół, by jak najszybciej stworzyć taką platformę i niekoniecznie korzystać tylko i wyłącznie z Librusa?


ZB: Główną zaletą platformy e-learningowej jest to, że pozwala zorganizować pracę nauczyciela. Może dla uzmysłowienia tego problemu powiem o kilku liczbach. Nauczyciel przeciętnie ma około 150 uczniów, ekstremalnie - 400. Jakbyśmy wyobrazili sobie, że w obecnej sytuacji jest zobligowany do utrzymania kontaktu mailowego z uczniami, pamiętając o tym, że uczniów powinien widzieć jako pewne klasy, że powinny być ustalone terminy rozliczenia zajęć, to jest to sytuacja z samą organizacją tylko poczty elektronicznej nie do ogarnięcia.

Platforma e-learningowa pozwala to w sposób uporządkowany rozwiązać. Widać tam klasy, uczniów, terminy np. oddania zadań, kto zadania już oddał, a kto nie. Nauczyciel powinien również dograć komentarz do zadania, i tak dalej. Może to zrobić w formie pisanej, ale również w platformie Moodle mamy możliwość zamieszczenia komentarza głosowego. Przeglądamy zadania i komentujemy je, można nagrać wideo. Możliwości multimedialne są duże.

Nie ma co prawda komunikatora wideo, który pozwalałby w ramach platformy połączyć się z grupą uczniów, ale możemy korzystać z zewnętrznych narzędzi. Natomiast sama platforma zorganizuje udostępnianie materiałów, zorganizuje wymianę informacji między uczniami i nauczycielami, ale również między uczniami.


Panie dyrektorze, czy to znaczy, że nie będzie u was żadnych opóźnień, jeśli chodzi o zdobywanie wiedzy?


JK: Jeżeli chodzi o podstawę programową, o zdobywanie wiedzy, to absolutnie nie. Natomiast teraz wzmacniamy ten element wideokonferencji, wideodydaktyki, szczególnie u nauczycieli językowców.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Marek Kubik Ambient Live Act

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej
Dr Mariola Fotin-Mleczek, fot. CureVac

Dr Mariola Fotin-Mleczek

mikrobiolożka
6.04.2020

"Szczepionka jest bardzo dobrze tolerowana przez zwierzęta. To nam pokazuje, że jesteśmy na bardzo dobrej drodze. Według naszych planów i starań mamy zamiar rozpocząć badania na ludziach na koniec czerwca, początek lipca" - mówi Dr Mariola Fotin-Mleczek.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
6.04.2020

"To jest okres szczególnie wytężonej pracy. Poza obowiązkami, które są na nas ustawowo nałożone, dochodzą dodatkowe związane z kontrolą czy zachowywane są przepisy związane z walką z koronawirusem" - mówi nadkom. Tomasz Krupa.

Artur Kosicki (Skype)

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
3.04.2020

"Podlaski Pakiet Gospodarczy zostanie uruchomiony w ciągu najbliższych dni, chcemy żeby już do świąt można było spokojnie wnioski przyjmować" - mówi marszałek Kosicki.


Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny
2.04.2020

"Łukaszenka bagatelizuje sprawę, uważa że większość Białorusinów przejdzie koronawirusa i nic im się nie stanie, a ten kto umrze, to widocznie był chory" - mówi Andrzej Poczobut.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
2.04.2020

"Maturzyści i ósmoklasiści powinni przygotowywać się do egzaminów, nawet gdyby była jakaś ewentualnie korekta terminu to i tak te egzaminy się odbędą" - mówi szef MEN.

Beata Wiśniewska, źródło: www.wobi.pl

Beata Wiśniewska

prezes Wodociągów Białostockich
1.04.2020

- Białostocka kranówka jest całkowicie bezpieczna. Zanim trafia do mieszkańców, przechodzi wieloetapowy proces uzdatniania, jest na bieżąco laboratoryjnie badana przez pracowników spółki - zapewnia prezes.


Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski

minister cyfryzacji
1.04.2020

"Sugerujemy żeby kupić sprzęt, który jest potrzebny i kupić go jak najwięcej. Zachęcamy do tego, żeby nie kupować tych najbardziej wypasionych, chyba że jest jakaś specjalna potrzeba - mówi minister.

fot. Monika Kalicka

Marek Siergiej

prezes białostockiej firmy Promotech
31.03.2020

Na pewno będzie trudno, to będzie bardzo trudny okres. Najważniejsze jest to, żeby konsumenci mieli pieniądze na to, żeby po tym okresie trudnym rozpocząć normalne normalne życie - mówi szef Promotechu.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

30.03.2020

"Powinniśmy być wyczuleni i uczulić naszych najbliższych, nasze babcie, dziadków, ciocie i wujków, czy rodziców, że może dojść do oszustwa, żeby pod żadnym pozorem podejrzanych osób nie wpuszczali do domu" - przypomina Tomasz Krupa.


Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

prorektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
30.03.2020

Od początku wiedzieliśmy, że jedno miejsce nie wystarczy. Widzimy dynamikę rozwoju tej pandemii i było oczywiste, że trzeba szukać drugiego miejsca na laboratorium - mówi prof. Marcin Moniuszko.

fot. Sylwia Krassowska

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
29.03.2020

Opustoszałe kościoły, wierni uczestniczący w mszach i rekolekcjach przed ekranami komputerów i telewizorów, duszpasterze przemawiający do ludzi w internecie - takiego finału Wielkiego Postu jeszcze nie mieliśmy.

Konferencja prasowa wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
28.03.2020

O kolejnych, ośmiu potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Podlaskiem informuje Urząd Wojewódzki.


Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej Policji
27.03.2020

- Policjanci nie będą pytać każdego przechodnia, w jakim celu i gdzie idzie, nie będą legitymować takich osób. Oczywiście będziemy reagować tam, gdzie będziemy mieli do czynienia z rażącym przypadkami łamania wprowadzonych ograniczeń.

foto: Monika Kalicka

Józef Klim i Zdzisław Babicz

dyrektor LO PB i naczyciel informatyk
26.03.2020

Jak zorganizować zdalne nauczanie? "Stworzenie samej platformy z kursami nie jest sprawą trudną, natomiast wymagane jest przeszkolenie nauczyciel."

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
25.03.2020

- Na razie na Podlasiu mamy sytuację stosunkowo stabilną - mówi wojewoda.


foto: Monika Kalicka

Wiktoria Bocheńska

studiująca i pracująca w Birmingham białostoczanka
25.03.2020

Wychodzenie z domu tylko w wyjątkowych sytuacjach i zakaz zgromadzeń - takie ograniczenia, jakie wprowadził polski rząd, na Wyspach Brytyjskich obowiązują od wczoraj.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista UwB
24.03.2020

Sąd Najwyższy może mieć twardy orzech do zgryzienia w przypadku problemów z rejestracją kandydatów na prezydenta. Jeśli nie uda się im zebrać wystarczającej liczby podpisów z uwagi na epidemię i zaskarżą to do sądu, wybory mogą okazać się potem nieważne - wyjaśnia prof. Jackiewicz

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskie policji
23.03.2020

- Niestety każdej doby policjanci w Podlaskiem odnotowują kilka przypadków, w których osoby poddane kwarantannie domowej wykazują się ogromną nieodpowiedzialnością i nie ma ich w domu podczas kontroli.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
23.03.2020

- Ponad 95 proc. szkół zgłasza gotowość do nauczania na odległość bądź już to robi - informuje minister edukacji.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
20.03.2020

- Postawa każdego mieszkańca naszego województwa jest bardzo istotna. Niezwykle ważne jest to, by dostosować się do wymogów, które wskazał Główny Inspektor Sanitarny. Musimy być odpowiedzialni.

Szczepan Barszczewski, fot. Monika Kalicka

Szczepan Barszczewski o tarczy antykryzysowej [wideo]

dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku
19.03.2020

"Zwracamy się do władz z prośbą o wprowadzenie dobrowolności ubezpieczenia dla przedsiębiorców na najbliższe 3 miesiące, a jak będzie trzeba, to i na kolejne" - mówi Szczepan Barszczewski.


Foto: Lech Pilarski

Ks. Wojciech Sawicki o życiu w Rzymie podczas kwarantanny

ksiądz z polskiej placówki w Watykanie
19.03.2020

"We Włoszech jest drugi tydzień kwarantanny. W pierwszych dniach było ciężko się przyzwyczaić, bo ludzie chodzili po balkonach, po dachach nawet. Wydaje mi się, że dopiero teraz ludzie się przyzwyczaili i nie stwarzają problemów. Nie kontaktują się z innymi osobami."

Jacek Roleder, fot. Paweł Wądołowski

Jacek Roleder

p.o. dyrektora szpitala w Łomży
18.03.2020

Nie wszyscy pacjenci z koronawirusem będą trafiać do Łomży. - My będziemy przyjmować tych pacjentów, którzy są w jakiś sposób zabiegowi, czyli np. ze złamaniami, z bardzo głebokimi ranami, których nie da się na oddziale zachowaczym zabezpieczyć.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
18.03.2020

- Myślę, że sytuacja łomżyńska będzie się stabilizować (...) Dlaczego Łomża? Zgodnie z wytycznymi MZ trzeba było znaleźć placówkę o wieloprofilowym zakresie, gdzie będzie miejsce na poród, na zabieg kardiologiczny, na intensywną terapię, itd.


mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
18.03.2020

Otwarcie w Ogrodnikach dodatkowego przejścia na granicy polsko-litewskiej skróciło czas oczekiwania kierowców na wjazd do naszego kraju o połowę. Na przejściu w Budzisku po stronie litewskiej tworzyły się 50-kilometrowe kolejki.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

ekonomista z UwB
17.03.2020

"Nasz system bankowy jest bardzo zdrowy, bardzo mocny. (...) Zabieranie pieniędzy z banków nadto co potrzebujemy, na bieżące zakupy, jest niczym niepodyktowane" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk, filozof
17.03.2020

"Zachowujmy się normalnie, nie bójmy się, tylko bądźmy ostrożni, niech lęk nas nie paraliżuje"- mówi prof. Jerzy Kopania.


Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor podlaskiego NFZ
16.03.2020

Szpital w Łomży na czas walki z koronawirusem zostaje przekształcony w szpital zakaźny. Co mają robić pacjenci poradni specjalistycznych znajdujących się w placówce?

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzeczniik podlaskiej policji
16.03.2020

Jak wygląda praca podlaskiej policji w czasie zagrożenia koronawirusem?

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej
16.03.2020

- Nauczyciel powinien przygotować pracę zdalną w błyskawicznym tempie, zobaczyć, jakie są narzędzia i stopniowo wdrażać się tak, aby za kilka dni mógł już systematycznie realizować podstawę programową i rozpocząć normalną pracę z uczniem.


prof. Jolanta Sztachelska, fot. Joanna Szubzda

Co czytać w czasie zagrożenia koronawirusem radzi literaturoznawczyni z UwB - prof. Jolanta Sztachelska

15.03.2020

"W czasach zarazy następuje rozprzężenie, ludzie w różny sposób to traktują. Jedni się zamykają, dążą do jakiejś ascezy, inni - przeciwnie, poddają się rozpuście" - mówi prof. Sztachelska.

Barbara Kamińska, źródło fot.: facebook.com

Barbara Kamińska

przewodniczka po Rzymie
14.03.2020

- Nasza kwarantanna wygląda w ten sposób, że mamy nakaz siedzenia w domu i zakaz wychodzenia bez powodu - mówi mieszkająca w Rzymie białostoczanka, przewodniczka po Wiecznym Mieście Barbara Kamińska.

Zbigniew Sulewski, fot. Katarzyna Cichoń

Zbigniew Sulewski

doradca gospodarczy
13.03.2020

"Są już pierwsze szacunki, które mówią, jak duże spowolnienie dotknie polską gospodarkę" - mówi Zbigniew Sulewski.


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
13.03.2020

"Nie wiemy ile to potrwa, po drugie nie wiemy jak będzie wyglądać kwestia zaliczenia, odrabiania zajęć, których nie możemy wprowadzić do systemu zdalnego" - mówi o zawieszeniu zajęć na uczelniach rektor UwB.

dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński [wideo]

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
12.03.2020

- Pracodawca nie może sam wprowadzić kwarantanny. Taką decyzję podejmuje Inspektor Sanitarny. Wówczas wszyscy muszą się jej podporządkować - pracodawcy i pracownicy. Wtedy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.03.2020

Koronawirus. "Są pieniądze dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na zakup niezbędnego sprzętu, aby jak najszybciej mozna było takie badania wykonywać w Białymstoku".
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok