Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski - minister edukacji

Dariusz Piontkowski

minister edukacji

2.04.2020, 08:25

"Maturzyści i ósmoklasiści powinni przygotowywać się do egzaminów, nawet gdyby była jakaś ewentualnie korekta terminu to i tak te egzaminy się odbędą" - mówi szef MEN.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda
Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Po próbnych - zdalnych egzaminach ósmoklasistów, dziś kolejna próba - egzaminy maturalne. Czy w tej sytuacji mają one sens, czy utrzymany jest na razie termin majowych egzaminów dojrzałości i jak powinno wyglądać zdalne nauczanie -  m.in o tym z ministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim rozmawia Iza  Serafin.


Iza Serafin: Ten próbny egzamin maturalny to dla maturzystów, dla tych młodych ludzi nie tylko sprawdzian wiedzy i umiejętności, ale też test na ich uczciwość, silną wolę, dyscyplinę i dojrzałość. Pytam trochę przewrotnie, czy jednak warto  w ogóle cokolwiek testować w takiej sytuacji, oni też o to pytają. Dariusz Piontkowski: Na pewno warto testować, jest to przygotowanie do egzaminu, zarówno ósmoklasisty, jak i maturzysty. Przypomnę, że w ostatnich dniach podobny egzamin dotyczył ósmoklasistów, a tam setki tysiące uczniów pobierały arkusze z trzech przedmiotów, tak aby sprawdzić czy poziom wiedzy jest wystarczający do tego, aby na dobrym poziomie zdać egzamin. 

Tak jak mówiliśmy, uczniowie samodzielnie rozwiązują te testy i to od ich uczciwości zależy, czy ten sprawdzian będzie wiarygodnym sprawdzianem ich przygotowania czy nie. Oczywiście liczymy na to, że przytłaczająca większość uczniów, motywowana także przez rodziców i nauczycieli, rozwiąże te arkusze samodzielnie i dzięki temu będą lepiej wiedzieć w jakich fragmentach wiedzy jeszcze warto coś powtórzyć, przypomnieć sobie, a w jakich już opanowali to w takim stopniu, że spokojnie mogą przystąpić do egzaminu. To też swego rodzaju sprawdzian jak długo trwa rozwiązywanie arkusza. I podobnie jest z maturami, warto aby uczniowie jeszcze raz mieli okazję sprawdzić się w takich czasowo przynajmniej podobnych warunkach, jak naturalny egzamin. 


Część dyrektorów podchodzi jednak do tych egzaminów dość sceptycznie, bo to jest ich zdaniem może taki niemiarodajny egzamin, a angażuje może niepotrzebnie wielu nauczycieli, którzy i tak mają co robić teraz.


Ale dlaczego niepotrzebnie? Co roku odbywają się egzaminy, także i w tym roku się one odbędą. Przypomnę, że nauczyciele powinni pomagać swoim uczniom w ocenie swojej wiedzy, umiejętności, stopnia przygotowania do egzaminu. Są tak zadania otwarte, które trudno aby sprawdzał uczeń samodzielnie, bo jego ocena stopnia prawidłowości odpowiedzi może być nierzetelna. Nauczyciele mają ogromne doświadczenie w sprawdzaniu, nie tylko klasówek, ale także i matur, a w związku z tym na pewno ich sprawdzenie, ich uwagi do tych arkuszy, które prześlą uczniowie, pomoże uczniom w ocenie własnych umiejętności, własnej wiedzy.


Ale część maturzystów traci trochę, że tak powiem wolę walki, chęć uczenia, może tej matury nie będzie - mówią, może będzie przeniesiona. Pojawił się teraz list maturzystów do premiera, do pana ministra w sprawie zajęcia jasnego stanowiska w sprawie terminu egzaminów maturalnych, no i postulat ZNP o przełożenie matury i egzaminu też ósmoklasistów. To wszystko nie sprzyja koncentracji i woli uczenia się.


Sytuację mamy szczególną, mamy pandemię, stąd rozumiem różne są postawy, ale nawet jeżeli część maturzystów zastanawia się nad tym kiedy będzie egzamin, to przecież i tak wszyscy do tego egzaminu w końcu przystąpią. Nawet gdyby była decyzja o zmianie terminu, to przypomnę nie będzie to zależało od widzimisię jednego czy drugiego związku zawodowego, ani grupki maturzystów, tylko od tego jaka będzie rekomendacja ministra zdrowia. 

Jeżeli warunki epidemiczne pozwolą na to, abyśmy w terminie przeprowadzili egzaminy, my jesteśmy do tego gotowi. Arkusze dla ósmoklasistów są już wydrukowane, podobnie jest z przygotowaniem arkuszy dla maturzystów. Pod względem logistycznym jesteśmy na to przygotowani i stąd maturzyści i ósmoklasiści powinni przygotowywać się do egzaminu, nawet gdyby była jakaś ewentualnie korekta terminu to i tak te egzaminy się odbędą. 

Widzimy wyraźnie, że te obostrzenia, które wprowadza rząd i których Polacy przestrzegają, na razie mają jeden widoczny skutek - zasięg epidemii w Polsce jest zdecydowanie mniejszy niż w innych krajach Europy.


Czyli mają się uczyć normalnie tak, jakby były i matury, i egzaminów ósmoklasistów.


Nikt na razie terminu egzaminów, ani terminu matur nie przełożył i tak jak mówię, nawet gdyby potrzebna była korekta terminu, to i tak trzeba zakładać, że te egzaminy się odbędą. Stąd jest to podsumowanie, zwłaszcza w przypadku maturzystów, całej szkoły średniej, będzie to przepustka na studia, w związku z tym po prostu trzeba się przygotowywać cały rok, czy kilka lat tak naprawdę do tego egzaminu uczniowie się przygotowują.


Panie ministrze - obowiązek nauczania zdalnego. Z danych chociażby podlaskiego kuratorium oświaty wynika, że prawie 70% szkół w naszym regionie wykorzystuje do tego zdalnego nauczania tylko dziennik elektroniczny. Czy o to do końca?


Oczywiście, że nie. My wyraźnie w rozporządzeniu mówiliśmy o tym, ja o tym także publicznie wielokrotnie mówiłem, że nauczyciele powinni wykorzystywać różne metody i różne techniki. To jest tak samo, jak tradycyjne nauczanie w klasie, nikt przecież nie mówi, że nauczyciel ma tam wykorzystywać jedną jedynie słuszną metodę pracy, czasem będzie to wykład, czasami dyskusja, czasem praca w grupie, czasami praca metodą projektu i innymi metodami, które są dostępne dla nauczycieli. 

I podobnie jest z nauczaniem na odległość. My staraliśmy się przestrzegać tylko nauczycieli przed tym, aby po pierwsze nie zmuszali uczniów do tego, aby siedzieli 7-8 godzin przed komputerem, aby także były inne metody pracy, które pozwolą chociażby rodzeństwu, czy być może rodzicom skorzystać z tego sprzętu, który jest w domu i żeby sprawdzali jakie są możliwości techniczne uczniów. 

Jak rozumiem dziennik elektroniczny jest tym jednym z najprostszych narzędzi, którego można używać i służy do tego, aby przekazywać pewną ilość informacji, ale nikt nie zakazał nauczycielom używania innych narzędzi. I z tego co wiem, spora grupa nauczycieli także innych narzędzi używa. Być może nacisk na dziennik elektroniczny wynika z tego że, dyrektorom łatwiej jest potem sprawdzić czy nauczyciel rzeczywiście zadawał jakąś pracę uczniom, czy była jakaś forma pracy zdalnej z uczniami i z tego być może to wynika.


I jeszcze na koniec parę słów o obostrzeniach, o których pan już wspominał, że one przynoszą efekty, bo ta epidemia u nas tak nie postępuje szybko, jak w innych europejskich krajach. Wśród tych nowych ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, mamy też zakaz wychodzenia nastolatków bez rodziców. Część tych młodych ludzi trochę się buntuje przeciwko tym spacerom pod specjalnym nadzorem. Mówią, że to trochę taki zamach na ich nastoletnią wolność. Proszę ich przekonać, że to naprawdę konieczne.


Pamiętajmy, że mamy czas szczególny, że w tej chwili walczymy o zdrowie, a być może często i życie, zwłaszcza tych osób, które są najbardziej zagrożone, czyli osób starszych. I nawet jeżeli młodzi ludzie czują się zdrowi i silni, to prosze pamiętać, że także wśród nich zdarzały się ofiary śmiertelne, a oni sami mogą być nosicielami tej choroby. Myślę, że nikt z młodych ludzi, gdyby go zapytać, nie chciałby śmierci swego dziadka albo swojej babci. I dlatego - chociaż mogą się buntować młodzieńczą wolnością przeciwko tym ograniczeniom - to jednak warto zadbać o zdrowie i życie naszych dziadków, naszych babć, tak abyśmy za kilka tygodni czy miesięcy mogli się z nimi dalej spotykać i cieszyć się wspólnymi spotkaniami. Warto zastosować się do tych ograniczeń, abyśmy za kilka tygodni mogli wrócić do takiego życia, jakie ty pamiętamy sprzed kilku tygodni. 


| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prosta sprawa" Wojciech Chmielarz
Jolanta Tulkis, fot. Monika Kalicka, (archiwum)

Jolanta Tulkis

rzeczniczka Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
28.05.2020

- Nie spodziewaliśmy się, że zainteresowanie mikropożyczkami będzie aż tak wielkie, w związku z czym musieliśmy przeorganizować pracę urzędu. (...) Do opracowania mamy jeszcze około 7 tys. wniosków.

Zenon Białobrzeski, fot. Joanna Szubzda

Zenon Białobrzeski

były wójt gminy Zbójna, radny powiatu łomżyńskiego
27.05.2020

Obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. - Uważam swoje działania jako samorządowca za sukces, więc daję radę innym: proszę widzieć drugiego człowieka, wtedy będzie dobrze.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym

przewodniczący rady miejskiej w Białymstoku
26.05.2020

Rada Miasta uchwaliła zmiany przy wykupie mieszkań komunalnych w Białymstoku. "W naszej ocenie w dzisiejszych czasach pewnych kłopotów finansowych, z którymi się na pewno będzie miasto borykało, zasób mieszkaniowy powinien być w jak największym władaniu miasta Białegostoku".


nadkom. Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
25.05.2020

Coraz częściej łupem złodziei padają rowery. - Niestety. Głównie dlatego, że coraz więcej jest rowerów, które są z dość wysokiego segmentu cenowego, a ich właściciele nie do końca pamiętają, że warto zabezpieczać pojazd, zostawiając go nawet na krótką chwilę.

foto: Monika Kalicka

Andrzej Wasilewski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Białymstoku
25.05.2020

Dzieci wracają do szkół, nie będą to jednak normalne lekcje. "Grupy są mieszane wiekowo. Ideą są tutaj zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, bo chyba głównym założeniem odmrożenia szkoły jest chęć uwolnienia rodziców tak, żeby mogli pójść do pracy".

Rafał Grzyb, fot. Joanna Szubzda

Rafał Grzyb

asystent trenera Jagiellonii Białystok
24.05.2020

- Dla nas najważniejsze będą najbliższe 4 mecze, które pokażą, o co będziemy walczyć. Oczywiście liczę, że będziemy grać w górnej ósemce - mówi Rafał Grzyb.


Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Joanna Szubzda

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
24.05.2020

"Od ostatniego tygodnia maja planowaliśmy występy na świeżym powietrzu, ponieważ mamy piękny amfiteatr, przepiękne przestrzenie parku, który jest bardzo często odwiedzany przez mieszkańców Białegostoku. Tak mi się zamarzyło, żeby tutaj ustawić estradę i po prostu zrobić koncerty - czekamy na zielone światło" - mówi dyrektor OiFP.

płk Sławomir Kocanowski, fot. por. Łukasz Wilczewski

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
22.05.2020

"Od 1 czerwca rozpoczynamy rozruchowe ćwiczenia, nieobowiązkowe, nasi żołnierze oprócz tego, że chcą pomagać, to też chcą się szkolić, bo taki głód szkolenia już czujemy wszyscy" - mówi dowódca 1. PBOT.

Waldemar Wilczewski, fot. Dorota Sokołowska

Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
21.05.2020

Promocja Białegostoku i regionu poprzez Branickich oraz historię I Rzeczpospolitej, większe wykorzystanie zgromadzonych archiwaliów, otwarcie muzealnych ogrodów dla zwiedzających i wykorzystanie potencjału pracujących w Muzeum Podlaskim pracowników - to plany nowego dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemara Wilczewskiego.


Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

Joanna Reszeć

kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku
21.05.2020

"Testy antygenowe koreańskie są testami, które są rzeczywiście ciekawe, bo możemy sobie zrobić ten test sami, jest to test szybki, łatwy i przyjemny do zrobienia, ale są to testy mało swoiste, mało czułe" - mówi Joanna Reszeć.

fot. Monika Kalicka

Beata Wołosik

rzecznik Sądu Rejonowego w Białymstoku
20.05.2020

"Nasze zaległości są znacząco większe niż przed wprowadzeniem stanu epidemii. Do 16 maja sądziliśmy tylko sprawy pilne" - mówi sędzia Wołosik.

Marta Rogalewska, fot. Piotr Rogalewski

Marta Rogalewska

specjalistka od marketingu cyfrowego i komunikacji
19.05.2020

"Te kompetencje, które teraz zdobywamy każdego dnia, one się nie ulotnią, one w nas zostaną" - mówi Marta Rogalewska.


Abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
18.05.2020

"Największy dar, jaki nam zostawił - suwerenności, niepodległości, wolności, poczucia odpowiedzialności za naszą ojczyznę" - mówi o św. Janie Pawle II abp Tadeusz Wojda.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
18.05.2020

"Nie zauważamy absolutnie żadnych negatywnych zachowań związanych z nadmiernym łamaniem obowiązujących obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa" - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

mat. prasowe

Tomasz Karolak

aktor, wokalista
17.05.2020

"Doceniam ten moment zatrzymania, wcześniej nie zauważałem takiej refleksji nad sobą, światem duchowym, bo nie było na to czasu" - mówi Tomasz Karolak.


Andrzej Lechowski, fot. Marcin Gliński

Andrzej Lechowski

historyk, były dyrektor Muzeum Podlaskiego
17.05.2020

Po trzydziestu latach pracy na stanowisku dyrektora - z funkcją i Muzeum Podlaskim żegna się Andrzej Lechowski, historyk, autor wielu książek o historii miasta, gawęd i pomysłów muzealnych.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
15.05.2020

"Ten, kto będzie chciał, będzie się w ten sposób czuł bezpiecznie, będzie mógł to zrobić, ale obowiązku zasłaniania nosa i ust w trakcie samego egzaminu nie będzie" - mówi minister edukacji.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

lekarz chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.05.2020

- Ograniczyłabym maseczki do sytuacji, w których jesteśmy w dużej bliskości, w miejscach, gdzie transmisja jest najbardziej prawdopodobna - może jeszcze w sklepach, w środkach transportu. Złagodziłabym nakaz noszenia maseczek na otwartym powietrzu, gdzie spacerujemy pojedynczo.


foto: Monika Kalicka

Eugeniusz Iwaniuk

trener BAS-u Białystok
15.05.2020

Jeszcze kilkanaście dni temu, wydawało się, że seniorska drużyna BAS-u Białystok zamiast przejść do I ligi siatkarzy, przejdzie do historii. Po deklaracji prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, że pieniędzy na zawodowy sport miasto nie da, zespół popadł w kryzys.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.05.2020

- Wirus atakuje raczej komórki układu oddechowego i z tego powodu nie stwierdzono do dziś przeniesienia Covid-19 przez przetoczenie składnika krwi czy przeszczepienie organów. [...] Uważamy, że krew takich osób jest w pełni bezpieczna.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskich policjantów
13.05.2020

"Musimy bardzo uważać, na jakie strony wchodzimy, gdzie wpisujemy swoje loginy i hasła, chociażby do kont na portalach społecznościowych" - ostrzega nadkom. Tomasz Krupa.


Danuta Perło, źródło: Skype/screen

dr hab. Dorota Perło

dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia BOF
13.05.2020

Tzw. bony antywirusowe mają pomóc firmom z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego w dostosowaniu się do warunków epidemii. Granty mogą być przeznaczone na zakup środków ochrony, przebudowę miejsc pracy czy kupno sprzętu do pracy zdalnej.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
12.05.2020

"Mamy bardzo częste i intensywne fale ciepła oraz wzrost intensywnych zjawisk, które niestety powodują zniszczenia w gospodarstwach i gospodarce, czyli intensywne opady deszczu, porywy wiatru" - mówi prof. Górniak.

Waldemar Kraska, fot. Tomasz Kubaszewski

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
12.05.2020

- Jak widzę na ulicach gromadki szczególnie młodych ludzi, którzy ze sobą rozmawiają, nie mają założonych maseczek, to jest to dla mnie zła wiadomość, bo to pokazuje, że chyba myślimy, że jesteśmy już po epidemii i że zagrożenie minęło, a niestety wcale tak nie jest.


Artur Kosicki, (Skype), archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.05.2020

Do firm trafiło 14 proc. środków z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. - Zrobimy wszystko i dołożę wszelkich starań, żeby żadna złotówka nie została na naszym koncie. Chcemy, żeby te pieniądze pracowały na siebie u naszych przedsiębiorców - zapewnia marszałek Kosicki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik prasowy podlaskiej policji
11.05.2020

- Sucha nawierzchnia, piękne słońce, dobra przejrzystość powietrza to są takie warunki, które sprzyjają naciskaniu na pedał gazu - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny
8.05.2020

"Kombatantów na Paradzie Zwycięstwa raczej w tym roku nie będzie, ale przyjdą tysiące ludzi. Wśród nich będą osoby, które już są zakażone koronawirusem i to wpłynie na pogorszenie sytuacji epidemiologicznej na Białorusi, to jest oczywiste" - mówi Andrzej Poczobut.


Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
7.05.2020

- To będzie pierwszy taki bieg w Polsce. My nie wyznaczamy trasy, każdy biegnie tam, gdzie uważa, że jemu jest najlepiej - mówi Grzegorz Kuczyński.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista
7.05.2020

"Jeżeli nie można zarządzić nowych wyborów, to kadencja prezydenta twa dalej, aż do 5 sierpnia mamy prezydenta" - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł Porozumienia
6.05.2020

"Jeżeli my tych wyborów nie przeprowadzimy w terminie konstytucyjnym, czyli do 23 maja, to każde następne wybory będą pod dyktando stanów wyjątkowych, każda władza będzie mogła dowolnie przesunąć termin wyborów, powołując się na stan wyjątkowy" - mówił Jacek Żalek.


Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Ławreniuk

Właściciel biura podróży
5.05.2020

"Miejmy taką nadzieję, że tak jak powoli odmrażane są inne branże, branża turystyczna także powoli w te wakacje odżyje" - mówi Eugeniusz Ławreniuk.

Andrzej Koc, fot. Adam Dąbrowski

st. bryg. Andrzej Koc

Prezes podlaskiego Oddziału ZOSP RP
4.05.2020

"Zadania straży pożarnej zmieniły się radykalnie w przeciągu 20-30 lat. Wcześniej straż przeważnie gasiła pożary, teraz tych wyzwań jest znacznie więcej - doszło ratownictwo drogowe, chemiczne, ekologiczne..." - mówi Andrzej Koc.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
4.05.2020

"W czasie trzech wolnych dni na podlaskich drogach odnotowaliśmy 4 wypadki, niestety jeden zakończył się bardzo tragicznie i zginęła jedna osoba" - mówi nadkom. Tomasz Krupa.


fot. Krzysztof Kurianiuk

Kuba Sienkiewicz

lider zespołu Elektryczne Gitary
2.05.2020

Jak lider zespołu Elektryczne Gitary odnajduje się w obecnej sytuacji pandemicznej?

Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący Rady Nadzorczej klubu Jagiellonia
1.05.2020

Po kilku tygodniach przestoju spowodowanego epidemią, do sportowego życia wraca Jagiellonia Białystok. Polski Związek Piłki Nożnej na koniec maja wyznaczył wznowienie rozgrywek ekstraklasy. Teraz piłkarze kończą kwarantannę, a za kilka dni wrócą do treningów.

Eugeniusz Formejster, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Formejster

wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
30.04.2020

Pandemiczna sytuacja powoduje spore zakłócenia gospodarcze. Zerwało się wiele połączeń kooperacyjnych, na bardzo wolnych obrotach pracuje handel.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok