Radio Białystok | Gość | Sebastian Rynkiewicz - prezes zarządu Klastra Obróbki Metali

Sebastian Rynkiewicz

prezes zarządu Klastra Obróbki Metali

8.04.2020, 08:18, akt. 10:59

"Nie możemy sobie pozwolić na taką sytuację, żeby ludzie zostali bez pracy, bez środków do życia" - mówi Sebastian Rynkiewicz.

Sebastian Rynkiewicz
Sebastian Rynkiewicz

Z Sebastianem Rynkiewiczem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Narodowa kwarantanna, kryzysowa sytuacja w gospodarce. Jak w czasach pandemii radzą sobie firmy? O tym z prezesem zarządu Klastra Obróbki Metali Sebastianem Rynkiewiczem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Jak branża metalowa reaguje na to wszystko co się dzieje wokół, kiedy zrywają się różnorodne logistyczne połączenia, kiedy są takie a nie inne kłopoty?


Sebastian Rynkiewicz: W tym momencie staramy się być bardzo uważni, a tak naprawdę z racji tego, że uczestniczymy w globalnych łańcuchach wartości, to sytuacja nas dotyczy już od dwóch miesięcy. Także firmy już w lutym odczuwały skutki związane z kryzysem, z koronawirusem, bez względu na zerwanie łańcucha powiązań dostawy z Chin, zaraz potem Lombardia, Włochy... My tutaj pracujemy, znajdujemy rozwiązania, które pozwalają nam funkcjonować w tych trudnych momentach.


Jakiego rodzaju są to rozwiązania?


Jeżeli chodzi o te konkretne działania, to reakcja firm, które były zaangażowane w eksport, była taka, że już w lutym wprowadzono ograniczenia związane z dostępem do zakładów. Z racji tego, że pracujemy w środowisku międzynarodowym, te dostawy na specjalne place odstawcze czy śluzy, gdzie sprzęt był poddawany kwarantannie, potem był dezynfekowany, pracownicy - to co już teraz się dzieje powszechnie - mierzenie temperatury, rozsunięcie zmian tak, żeby na wypadek ewentualnych infekcji u któregoś z członków zespołu, pracowników, nie nie była zagrożona ciągłość pracy w całym zakładzie, a tylko pojedyncze zmiany ewentualnie były wyłączone. Także tutaj środki bezpieczeństwa i środki dezynfekujące, zabezpieczenie maseczkami jeżeli jest to potrzebne, tutaj te standardy pracy na co dzień w naszych firmach są bardzo wysokie. W tym momencie tak naprawdę jeszcze wyżej podnieśliśmy poprzeczkę tak, żeby nie tylko firma mogła działać, ale też żebyśmy mogli w razie czego naszymi możliwościami technologicznymi móc wspierać resztę społeczeństwa, jak to w tej chwili robimy.


Ale to mówi pan o bezpieczeństwie, że tak powiem epidemicznym. Co z bezpieczeństwem gospodarczym? Jakiego rodzaju działania zostały podjęte, żeby ograniczyć ten wpływ, na przykład braku gotówki w obrocie? Bo są mniejsze przepływy albo opóźnienia... Jak tego rodzaju działania i jakiego rodzaju działania zostały podjęte?


W tym momencie tak naprawdę z punktu widzenia firm największym zagrożeniem to jest kryzys płynności finansowej. Firmy, widząc co się dzieje na świecie, w pierwszym kwartale, już na samym początku, rozpoczęły działania w kierunku takim, żeby jednak zgromadzić, zabezpieczyć środki finansowe, żeby ta płynność finansowa została utrzymana. 

Drugim elementem wynikającym z naszego doświadczenia z poprzedniego kryzysu z roku 2008, bo tutaj już dobre praktyki wcześniej wypracowaliśmy, to jest według mnie znakomita sytuacja takiego partnerskiego podejścia pracodawców i pracowników - były zawierane z wyprzedzeniem tak zwane porozumienia postojowe, na przykład pracownik pracuje 14 dni w miesiącu i dostaje wynagrodzenie za dni, które przepracował, tak, żeby na wypadek ewentualnych sytuacji epidemiologicznych można było dalej sprawnie pracować, ale też bardzo istotne, żeby zabezpieczyć byt pracownikom. Tutaj firmy jasno to mówią - dla nich absolutnie priorytetem są kwestie płatności wynagrodzeń. 

To co jest bardzo ryzykownym elementem i o którym rozmawiamy z tymi naszymi najważniejszymi firmami, skupionymi w grupie zaawansowanej współpracy, takiej grupie mocno pro aktywnej, wychodzącej przed szereg reakcji, to jest to, że my też obserwujemy jak wygląda kondycja naszych kontrahentów. Jest świadomość, że niektórzy z nich mogą mieć problemy, natomiast staramy się realizować zamówienia na bieżąco i to jest bardzo ciekawy element, że nawet z tych rynków, w tym momencie zagrożonych, jak amerykański czy francuski, mamy - zamykając pierwszy kwartał - wzrost zamówień czy obrotów. To pokazuje, że jeżeli jesteśmy dobrze przygotowani technologicznie, mamy atrakcyjne produkty, to nie od razu z nich rezygnują. 

Oczywiście, w obszarze dóbr luksusowych, tutaj przykładem jest branża jachtowa - fabryki na zachodzie Europy stanęły. Ale też tak naprawdę w tym momencie analizujemy międzynarodowe opracowania dotyczące tego, jak wyglądało to w Chinach, kiedy fabryki zostały wyłączone i po jakim czasie zostały włączone, kiedy z powrotem trzeba być gotowym do włączenia w te łańcuchy. 

I to co jest bardzo istotne - w poniedziałek o tym rozmawialiśmy, w związku z tym, że nasze firmy w różnych branżach działają, są zainteresowane ewentualnym wsparciem w przypływie pracowników. Żeby tam, gdzie brakuje rąk do pracy można wykorzystać ludzi, zasoby, ich możliwości produkcyjne w firmach, które będą miały chwilowe przestoje. W tym momencie uruchomiliśmy takie narzędzie, które nazywaliśmy Barometr Klastra Obróbki Metali i w cyklu miesięcznym będziemy śledzili i w całej populacji i w poszczególnych firmach, jak wygląda kwestia przychodów, płynności finansowej, jak wygląda kwestia planowanych ewentualnie redukcji, czy przestojów, kto będzie miał zapotrzebowanie na większe moce produkcyjne, bo też część firm w takiej sytuacji w tej chwili się znajduje. 


Ale w jaki sposób chronicie pracowników? Powiedział pan, że pracownicy pracują pół miesiąca, płacicie za pół miesiąca, a co z drugą połową?


W tym momencie mamy podpisane porozumienia, czyli pracujemy w trybie normalnym w większości zakładów. Natomiast na wypadek sytuacji awaryjnych, dokumenty są przygotowane. To jest bardzo istotne, żeby pracownicy mieli poczucie bezpieczeństwa i świadomości. 


Czyli, że pojawi się postojowe. Jeśli będzie przerwa w pracy to na określonych zasadach i pracownik nie zostanie pozbawiony przynajmniej części wynagrodzenia.


Dokładnie tak. Chodzi o to, żeby pracownicy nie zostali bez środków do życia. Trzeba pamiętać, że za tymi pracownikami - często jest to główne źródło utrzymania całej rodziny, więc tutaj absolutnie nie możemy sobie pozwolić na taką sytuację, żeby ludzie zostali bez środków czy możliwości do życia. Niestety widzimy to jak się dzieje w niektórych innych branżach, że z dnia na dzień ludzie są zwalniani i często zostają bez środków do życia. Tutaj w branży metalowo-maszynowej, w Klastrze, w firmach które skupiamy, mnie to bardzo cieszy, że już zawczasu myślimy o tych rozwiązaniach i pracodawcy w jawny sposób pokazują, jaki jest koszt wynagrodzeń, jak wyglądają obciążenia publicznoprawne, ZUSy, podatki do odprowadzenia. 


Jak w to wszystko wpisują się przepisy tarczy? Czy firmy korzystają? Czy to jest zbyt trudne i trzeba jeszcze czekać na wdrożenie, bo trzeba się przegryźć przez te bariery biurokratyczne?


Przede wszystkim bardzo ważną rzeczą jest to, że my opiniujemy przepisy związane z tarczą antykryzysową zanim one jeszcze trafiają do Sejmu, do posłów, i część naszych postulatów między innymi związanych z tym, żeby to jednak było zwolnienie a nie odroczenie płatności ZUS, zostało uwzględnione już w pierwszym pakiecie legislacyjnym. Ale to co nas cieszy, z racji tego, że jesteśmy Klastrem kluczowym, krajowym, jesteśmy w ciągłym kontakcie z Ministerstwem Rozwoju. Tutaj Departament Innowacji został oddelegowany do współpracy z nami i my w momencie kiedy był jeszcze uchwalony pierwszy pakiet już zgłaszaliśmy postulaty związane z tym jakie rzeczy można jeszcze dołożyć - szczególne wsparcie dużych i średnich firm. 

W praktyce firmy się dopiero rejestrują w systemach. Niestety wiecie państwo jak wygląda uruchomienie tak dużego przedsięwzięcia - to trwa. Duże firmy jasno sygnalizują, że w tym momencie ten pakiet w minimalny sposób ich dotyczy. Jedynym takim elementem, z którego skorzystaliśmy, to jest wydłużenie okresów rozliczeniowych z czterech miesięcy do dwunastu. Dlatego postulujemy o kolejne rozwiązania, ale też mamy świadomość, że przede wszystkim każda z firm musi kontrolować swoją sytuację na bieżąco i zadbać o siebie. Jeżeli instrumenty publiczne będą nas wspierały - świetnie, znakomicie. Natomiast nasze doświadczenia z poprzedniego kryzysu są takie, że współpraca wewnętrzna, współpraca kooperacyjna, to co istotne, zgłaszamy do Ministerstwa nasze projekty technologiczne, które mogą pomagać w walce z kryzysem i przez to to jest dodatkowe źródło przychodów i utrzymania miejsc pracy i ciągłości pracy firm.


Będziemy się sytuacji przyglądali, będziemy rozmawiali jak to wszystko wygląda, jak firmy próbują przetrwać te trudne czasy. Mam nadzieję, że jeszcze wrócimy do rozmowy, ale już w znacznie lepszej atmosferze. 


Dziękuję za rozmowę.

| red: sk
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prosta sprawa" Wojciech Chmielarz
Jolanta Tulkis, fot. Monika Kalicka, (archiwum)

Jolanta Tulkis

rzeczniczka Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
28.05.2020

- Nie spodziewaliśmy się, że zainteresowanie mikropożyczkami będzie aż tak wielkie, w związku z czym musieliśmy przeorganizować pracę urzędu. (...) Do opracowania mamy jeszcze około 7 tys. wniosków.

Zenon Białobrzeski, fot. Joanna Szubzda

Zenon Białobrzeski

były wójt gminy Zbójna, radny powiatu łomżyńskiego
27.05.2020

Obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. - Uważam swoje działania jako samorządowca za sukces, więc daję radę innym: proszę widzieć drugiego człowieka, wtedy będzie dobrze.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym

przewodniczący rady miejskiej w Białymstoku
26.05.2020

Rada Miasta uchwaliła zmiany przy wykupie mieszkań komunalnych w Białymstoku. "W naszej ocenie w dzisiejszych czasach pewnych kłopotów finansowych, z którymi się na pewno będzie miasto borykało, zasób mieszkaniowy powinien być w jak największym władaniu miasta Białegostoku".


nadkom. Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
25.05.2020

Coraz częściej łupem złodziei padają rowery. - Niestety. Głównie dlatego, że coraz więcej jest rowerów, które są z dość wysokiego segmentu cenowego, a ich właściciele nie do końca pamiętają, że warto zabezpieczać pojazd, zostawiając go nawet na krótką chwilę.

foto: Monika Kalicka

Andrzej Wasilewski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Białymstoku
25.05.2020

Dzieci wracają do szkół, nie będą to jednak normalne lekcje. "Grupy są mieszane wiekowo. Ideą są tutaj zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, bo chyba głównym założeniem odmrożenia szkoły jest chęć uwolnienia rodziców tak, żeby mogli pójść do pracy".

Rafał Grzyb, fot. Joanna Szubzda

Rafał Grzyb

asystent trenera Jagiellonii Białystok
24.05.2020

- Dla nas najważniejsze będą najbliższe 4 mecze, które pokażą, o co będziemy walczyć. Oczywiście liczę, że będziemy grać w górnej ósemce - mówi Rafał Grzyb.


Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Joanna Szubzda

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
24.05.2020

"Od ostatniego tygodnia maja planowaliśmy występy na świeżym powietrzu, ponieważ mamy piękny amfiteatr, przepiękne przestrzenie parku, który jest bardzo często odwiedzany przez mieszkańców Białegostoku. Tak mi się zamarzyło, żeby tutaj ustawić estradę i po prostu zrobić koncerty - czekamy na zielone światło" - mówi dyrektor OiFP.

płk Sławomir Kocanowski, fot. por. Łukasz Wilczewski

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
22.05.2020

"Od 1 czerwca rozpoczynamy rozruchowe ćwiczenia, nieobowiązkowe, nasi żołnierze oprócz tego, że chcą pomagać, to też chcą się szkolić, bo taki głód szkolenia już czujemy wszyscy" - mówi dowódca 1. PBOT.

Waldemar Wilczewski, fot. Dorota Sokołowska

Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
21.05.2020

Promocja Białegostoku i regionu poprzez Branickich oraz historię I Rzeczpospolitej, większe wykorzystanie zgromadzonych archiwaliów, otwarcie muzealnych ogrodów dla zwiedzających i wykorzystanie potencjału pracujących w Muzeum Podlaskim pracowników - to plany nowego dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemara Wilczewskiego.


Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

Joanna Reszeć

kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku
21.05.2020

"Testy antygenowe koreańskie są testami, które są rzeczywiście ciekawe, bo możemy sobie zrobić ten test sami, jest to test szybki, łatwy i przyjemny do zrobienia, ale są to testy mało swoiste, mało czułe" - mówi Joanna Reszeć.

fot. Monika Kalicka

Beata Wołosik

rzecznik Sądu Rejonowego w Białymstoku
20.05.2020

"Nasze zaległości są znacząco większe niż przed wprowadzeniem stanu epidemii. Do 16 maja sądziliśmy tylko sprawy pilne" - mówi sędzia Wołosik.

Marta Rogalewska, fot. Piotr Rogalewski

Marta Rogalewska

specjalistka od marketingu cyfrowego i komunikacji
19.05.2020

"Te kompetencje, które teraz zdobywamy każdego dnia, one się nie ulotnią, one w nas zostaną" - mówi Marta Rogalewska.


Abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
18.05.2020

"Największy dar, jaki nam zostawił - suwerenności, niepodległości, wolności, poczucia odpowiedzialności za naszą ojczyznę" - mówi o św. Janie Pawle II abp Tadeusz Wojda.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
18.05.2020

"Nie zauważamy absolutnie żadnych negatywnych zachowań związanych z nadmiernym łamaniem obowiązujących obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa" - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

mat. prasowe

Tomasz Karolak

aktor, wokalista
17.05.2020

"Doceniam ten moment zatrzymania, wcześniej nie zauważałem takiej refleksji nad sobą, światem duchowym, bo nie było na to czasu" - mówi Tomasz Karolak.


Andrzej Lechowski, fot. Marcin Gliński

Andrzej Lechowski

historyk, były dyrektor Muzeum Podlaskiego
17.05.2020

Po trzydziestu latach pracy na stanowisku dyrektora - z funkcją i Muzeum Podlaskim żegna się Andrzej Lechowski, historyk, autor wielu książek o historii miasta, gawęd i pomysłów muzealnych.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
15.05.2020

"Ten, kto będzie chciał, będzie się w ten sposób czuł bezpiecznie, będzie mógł to zrobić, ale obowiązku zasłaniania nosa i ust w trakcie samego egzaminu nie będzie" - mówi minister edukacji.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

lekarz chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.05.2020

- Ograniczyłabym maseczki do sytuacji, w których jesteśmy w dużej bliskości, w miejscach, gdzie transmisja jest najbardziej prawdopodobna - może jeszcze w sklepach, w środkach transportu. Złagodziłabym nakaz noszenia maseczek na otwartym powietrzu, gdzie spacerujemy pojedynczo.


foto: Monika Kalicka

Eugeniusz Iwaniuk

trener BAS-u Białystok
15.05.2020

Jeszcze kilkanaście dni temu, wydawało się, że seniorska drużyna BAS-u Białystok zamiast przejść do I ligi siatkarzy, przejdzie do historii. Po deklaracji prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, że pieniędzy na zawodowy sport miasto nie da, zespół popadł w kryzys.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.05.2020

- Wirus atakuje raczej komórki układu oddechowego i z tego powodu nie stwierdzono do dziś przeniesienia Covid-19 przez przetoczenie składnika krwi czy przeszczepienie organów. [...] Uważamy, że krew takich osób jest w pełni bezpieczna.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskich policjantów
13.05.2020

"Musimy bardzo uważać, na jakie strony wchodzimy, gdzie wpisujemy swoje loginy i hasła, chociażby do kont na portalach społecznościowych" - ostrzega nadkom. Tomasz Krupa.


Danuta Perło, źródło: Skype/screen

dr hab. Dorota Perło

dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia BOF
13.05.2020

Tzw. bony antywirusowe mają pomóc firmom z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego w dostosowaniu się do warunków epidemii. Granty mogą być przeznaczone na zakup środków ochrony, przebudowę miejsc pracy czy kupno sprzętu do pracy zdalnej.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
12.05.2020

"Mamy bardzo częste i intensywne fale ciepła oraz wzrost intensywnych zjawisk, które niestety powodują zniszczenia w gospodarstwach i gospodarce, czyli intensywne opady deszczu, porywy wiatru" - mówi prof. Górniak.

Waldemar Kraska, fot. Tomasz Kubaszewski

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
12.05.2020

- Jak widzę na ulicach gromadki szczególnie młodych ludzi, którzy ze sobą rozmawiają, nie mają założonych maseczek, to jest to dla mnie zła wiadomość, bo to pokazuje, że chyba myślimy, że jesteśmy już po epidemii i że zagrożenie minęło, a niestety wcale tak nie jest.


Artur Kosicki, (Skype), archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.05.2020

Do firm trafiło 14 proc. środków z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. - Zrobimy wszystko i dołożę wszelkich starań, żeby żadna złotówka nie została na naszym koncie. Chcemy, żeby te pieniądze pracowały na siebie u naszych przedsiębiorców - zapewnia marszałek Kosicki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik prasowy podlaskiej policji
11.05.2020

- Sucha nawierzchnia, piękne słońce, dobra przejrzystość powietrza to są takie warunki, które sprzyjają naciskaniu na pedał gazu - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny
8.05.2020

"Kombatantów na Paradzie Zwycięstwa raczej w tym roku nie będzie, ale przyjdą tysiące ludzi. Wśród nich będą osoby, które już są zakażone koronawirusem i to wpłynie na pogorszenie sytuacji epidemiologicznej na Białorusi, to jest oczywiste" - mówi Andrzej Poczobut.


Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
7.05.2020

- To będzie pierwszy taki bieg w Polsce. My nie wyznaczamy trasy, każdy biegnie tam, gdzie uważa, że jemu jest najlepiej - mówi Grzegorz Kuczyński.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista
7.05.2020

"Jeżeli nie można zarządzić nowych wyborów, to kadencja prezydenta twa dalej, aż do 5 sierpnia mamy prezydenta" - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł Porozumienia
6.05.2020

"Jeżeli my tych wyborów nie przeprowadzimy w terminie konstytucyjnym, czyli do 23 maja, to każde następne wybory będą pod dyktando stanów wyjątkowych, każda władza będzie mogła dowolnie przesunąć termin wyborów, powołując się na stan wyjątkowy" - mówił Jacek Żalek.


Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Ławreniuk

Właściciel biura podróży
5.05.2020

"Miejmy taką nadzieję, że tak jak powoli odmrażane są inne branże, branża turystyczna także powoli w te wakacje odżyje" - mówi Eugeniusz Ławreniuk.

Andrzej Koc, fot. Adam Dąbrowski

st. bryg. Andrzej Koc

Prezes podlaskiego Oddziału ZOSP RP
4.05.2020

"Zadania straży pożarnej zmieniły się radykalnie w przeciągu 20-30 lat. Wcześniej straż przeważnie gasiła pożary, teraz tych wyzwań jest znacznie więcej - doszło ratownictwo drogowe, chemiczne, ekologiczne..." - mówi Andrzej Koc.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
4.05.2020

"W czasie trzech wolnych dni na podlaskich drogach odnotowaliśmy 4 wypadki, niestety jeden zakończył się bardzo tragicznie i zginęła jedna osoba" - mówi nadkom. Tomasz Krupa.


fot. Krzysztof Kurianiuk

Kuba Sienkiewicz

lider zespołu Elektryczne Gitary
2.05.2020

Jak lider zespołu Elektryczne Gitary odnajduje się w obecnej sytuacji pandemicznej?

Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący Rady Nadzorczej klubu Jagiellonia
1.05.2020

Po kilku tygodniach przestoju spowodowanego epidemią, do sportowego życia wraca Jagiellonia Białystok. Polski Związek Piłki Nożnej na koniec maja wyznaczył wznowienie rozgrywek ekstraklasy. Teraz piłkarze kończą kwarantannę, a za kilka dni wrócą do treningów.

Eugeniusz Formejster, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Formejster

wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
30.04.2020

Pandemiczna sytuacja powoduje spore zakłócenia gospodarcze. Zerwało się wiele połączeń kooperacyjnych, na bardzo wolnych obrotach pracuje handel.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok